Veenendaals dagblad Minimumloon wordt twee gulden hoger Buiten Weer enkele prijzen gebreideld KVSW ONTSLAAT 300 MAN Brand in psychiatrisch ziekenhuis Hard optreden tegen linkse betogers Groot vertrouwen in Sovjet-Unie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei AUTOVERKEER WEER GESTREMD JVij s- en loonontwikkeling in 1970 hopelijk rustiger" advocaatbowls Felle reacties in China na grensconflict Vandaag twee astronauten in de L.M. AANPASSING BIJ GESTEGEN PRIJZEN W. BERLIJN IN SPANNING BIJ VERKIEZINGEN Aanhoudend zonnig LIEVER EERDER •fr Spitsmuis „ISIET GESCHIKT" „SPIRAAL" Kappers en tot de orde pedicures geroepen ISOG Z.V GESPREK AANSLAG OP PREMIER VAN ZUID-VIETNAM niet te geloven voor die prijst Siamese tweeling KANDIDATEN IJSVLAKTE „ONBESCHAAMD" Nixon over Berlijn: Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 5 MAART I969 - 43e JAARGANG no. 54 VOORBURG Het minimumloon wordt 17 maart verhoogd van 140 tot 142 gulden per week in verband met de gestegen prijzen. De regering heeft dit gisteravond toegezegd in een gesprek met de Stichting van de Arbeid. Per 1 januari was het minimumloon al opgetrokken van 135 tot 140 gulden. De stijging van het minimumloon sinds 21 december komt nu op ruim vijf pro cent. terwijl de prijzen inmiddels met 4.4 procent zijn gestegen, Minister Roolvink, die samen met rijn collega's De Block, Witteveen en Lardinois en met staatssecretaris Grap- perhaus de kabinetsdelegatie vormde, deelde na dc vier uur durende bespre king mee. dat men tevens had afge sproken te zullen pogen in gemeen schappelijk overleg volgend jaar een rustiger prijs- en loonontwikkeling te bereiken dan nu het geval is. Bij het gesprek ontbrak de voorzit ter van het NVV, de heer A. II. Kloos, die om gezondheidsredenen enige tijd buiten spel is. Zowel van de zijde van de werkge vers in het bestuur der Stichting van de Arbeid als van die der werknemers daarin, is in het bijzijn van het meren deel der kabinetsdelegatie in de geza menlijke persconferentie nog een korte toelichting op het besprokene gegeven. Ir. J. Bosma, werkgeversvoorzitter der stichting, merkte op, dat de werk gevers in het licht hebben gesteld, dat de prijsontwikkeling van de laatste twee maanden voor een belangrijk deel het gevolg is van maatregelen buiten het bedrijfsleven. De invloed van het be drijfsleven op de prijsontwikkeling is gering geweest, maar door de ruime aandacht, die er aan is besteed, over schat, tengevolge waarvan een verte kend beeld is ontstaan. Ir. Bosma heeft er in het gesprek aan herinnerd, dat de minister van Econo mische Zaken een prijsstijging van 3.5 procent tussen december en januari ge noemd heeft. De heer Bosma had er de aandacht op gevestigd, dat een verdere specificatie van dat stijgingspercenta- ge aangeeft, dat zeventiende procent een gevolg is van doorwerking van ar beidskosten. Dat is slechts een vijfde van het totaal. Dat neemt allemaal niet weg, dat de werkgevers volledig begrip hebben voor de maatregelen van de minister van Economische Zaken om incidenteel in te grijpen. Ook naar de mening van de werkgevers, is dat de juiste manier op dit moment. 99 De heer J. van Eibergen, voorzitter van het CNV en sprekende namens de vakcentrales, kwam terug op de over eenstemming, die de stichting, vooraf- Doorgaans krijgt mijn vrouw in de wintermaanden wel enige bos- muisjes op de klem, want die zoeken dan graag onderdak in menselijke woningen. Het zijn mooie, warm-chamois gekleurde pelsdiertjes met scherp gemarkeer de helderwitte onderzij en pootjes, grote oren en ogen als nachtscha de-bessen; ze springen als een miniatuur-kangoeroe. Wie meent huismuizen in kwartier te hebben, vangt soms deze springers en dat l is eigenlijk jammer, want kwaad doen ze niet, doch ze deden er i wijzer aan in bos en heg te blijven, dan een verraderlijke klem of val te riskeren. Dezer dagen ving zij tot tweemaal toe een ander soort, de Bos-ipitsmuis met haar dunne slurfje en deze ver toont zich veel minder in onze huizen. Sommige plattelanders menen, dat de regen, die op de dag van St. Peter (22 febr.) valt, deze muizen zou meebrengen, doch dit is primitief bijgeloof, al vingen wij de eerste dan ook toevallig op l die dag.' Ze komen maar weinig te voorschijn en bezwering van mui- zenplagen is eerder nodig voor de j schadelijke, uitsluitend planten etende veldmuis. We weten uit j I Samuel 6, dat bij het terugzen- j den der ark als zoenoffer vijf gou- den pestbuilen en vijf gouden mui- l zen gevoegd waren. j Spitsmuizen zijn uitsluitend insek- teneters (wormen, slakken, emel- ten, larven, spinnen, enz.) en ge dragen zich onder elkaar zeer on verdraagzaam en moordzuchtig. Een Britse natuur historie a schreef erover, dat we maar blij moeten wezen, dat het zulke dwergen zijn, want als leeuwen en tijgers even- I veel vechtlust bezaten zou er op aarde allang geen plaats meer voor I het mensdom zijn overgebleven. IZe stinken afschuwelijk en geen vijand eet ervan, behalve roofvo gels, kraaien enz. De onze op de laatste sneeuw gedeponeerd was de volgende ochtend verdwe nen. Daaraan i- kauw of ekster debet geweest. gaande aan hert gesprek met de kabi netsdelegatie, had bereikt over de ver hoging van het minimumloon met f 2,- per week tot f 142,- met ingang van 17 maart. De verhoging met twee gulden kan niet eerder ingaan dan op 17 maart omdat veel bedrijven met een geme chaniseerde administratie werken. Het was de vakbeweging liever geweest haar ingang te doen vinden op 1 maart j.l. en nog liever op 1 januari j.l. maar daar was onder deze omstandigheden geen denken aan. Dc heer A. de Boon, tweede voorzit ter van het NVV, zei dat het huidige systeem van vrije loonpolitiek zich niet leent voor het maken van afspraken voor het komende jaar. Hij herinnerde er aan, dat het half jaarlijkse voorjaarsrapport van de SER tot nu toe altijd een confrontatie is geweest van de feitelijke ontwikke ling met de prognoses. Dat rapport zal nu wat meer accent krijgen, maar bepaald geen advies be vatten over de loonstijging in 1970. Het is ook niet mogelijk daarover dan al een verstandig woord te zeggen. De mogelijke loonstijging in 1970 zal z.i. in hoge mate bepaald worden door maatregelen van het kabinet. Minister Roolvink merkte nog op, dart het kabinet erop zal toezien, dat zijn plannen voor 1970 in de loop van de komende zomer bij de SER be kend zullen zijn. „We zitten nu in een spiraalbeweging, waar we voor 1970 uit moeten komen. Er moet dan een rustiger prijsontwikkeling zijn en een loonontwikkeling, die dichter aan sluit bij de ontwikkeling van de pro- duktiviteit. We kunnen zo niet door gaan". De heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het NKV, stelde in het licht, dat de besprekingen van gisteravond over de loon- en prijsspiraal, of prijs- en loonspiraal, meer waren dan een woordenspel. Een impuls van de lo nen heeft voor de spiraal minder ern stige gevolgen dan een impuls van de prijzen. Er is geconstateerd, aldus de heer Mertens, dat de aanzet voor de spi raal bij de prijsontwikkeling ligt, daar om richt zich de grootste aandacht nu op de prijsstijgingen. DEN HAAG Minister Dc Block (Economische Zaken) heeft opnieuw toegeslagen aan het prijzenfront. Van de vier sectoren die de harde hand van de minister voelden, kozen er twee eieren voor hun geld; zij hebben toe gezegd zelf hun prijzen naar beneden te zullen brengen. 1 De dames- en herenkappers worden gedwongen via een prijsmaatregel hun tarieven te verlagen tot het peil van 1 oktober 1968 plus acht procent, ter compensatie van kostenstijging en b.t.w. 2 De pedicures moeten met hun tarie ven terug naar het peil van 1 oktober 1968 plus negen procent. 3 De bond van garagebedrijven (Bo- vag) heeft beloofd haar leden ..onver wijld" te bewegen het werkplaatsta rief te brengen op hoogstens het peil van 31 december 1968 plus 9Vt pro cent. 4 Een fabrikant van reinigingsmidde len voor kunstgebitten heeft inmid dels de wens van de minister vervuld: de richtprijs van de grote verpakking werd vijftien, de kleine tien cent la ger. Met vier andere groepen uit het be drijfsleven is de minister nog in gesprek. Het gaat om de prijzen van scheermes jes, honden- en kattenvoedsel, het ont wikkelen en afdrukken van kleuren- en zwart/wit-foto's en de tarieven van de hoveniers. Vast staat dat deze in vele gevallen te hoog zijn, zo meent het ministerie. Het is mogelijk dat de groepen zelf tot verlaging besluiten. Vrijdag zal daar over zekerheid bestaan. Men zie ook elders in dit nummer: „Kappers waren te duur". 6 Vijf inwoners van Gaza zijn giste ren door een krijgsraad tot gevange nisstraffen van vier tot twaalf jaar veroordeeld wegens sabotage. Zij zou den tot de verzetsorganisatie Al Fatah behoren. VEENENDAAL Als gevolg van het afstoten door de Kon. Veenendaal- sche Stoomspinnerij en Weverij van de zgn. witgoed-produktenafdeling zal bij deze N.V. 300 man personeel worden ontslagen. De produktie-afdeling van lakens, slopen en flanellen lakens wordt verkocht aan Wisselink's Tex tielbedrijven een dochteronderneming van Stoomspinnerij Twenthe. In de afgelopen dagen heeft de direc tie van de K.S.V.W. uitvoerig overleg gepleegd met de vakbonden over de afvloeiingsregeling. Nadere bijzonder heden waren bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend. Wel wordt verwacht dat met name de buitenlandse arbeidskrachten het eerst voor ontslag in aanmerking zullen komen. Voor meer bijzonderheden over dit ontslag de grootste in Veenendaal sedert de oorlog zie men pagina 3. I 4) Dc Oostduitse controlepost Drewitz bij Berlijn is gisteren van 16 tot 18 uur opnieuw voor het autoverkeer van West-Berlijn naar West-Duitsland gesloten. Gewapen de Oostduitse grensposten hadden er de wacht betrokken (foto). Van morgen ging de weg Helmstedt Berlijn weer dicht. SAIGON Twee mannen, die zes revolverschoten gelost hebben in de richting van de Zuidvietnamese pre mier, Tran Van Hoeong, zijn gearres teerd. De premier is niet getroffen. De aanslag werd gepleegd toen de auto van de eerste minister bij de ambtswoning arriveerde, waar hij door de mannen van wie er een een parachutistenuniform droeg, werd op gewacht. AD\/E^K.f^NTlE morgen ISO gram van 99 voor 89 BRUSSEL In het ziekenhuis van het Vlaamse plaatsje Zottegem is gis termiddag een Siamese tweeling gebo ren. Het zijn twee meisjes, die met borst en buik aan elkaar zijn gegroeid. De kinderen, die samen 4.800 gram wegen, zijn met de keizersnede geboren en in een couveuze geplaatst. Het is nog niet bekend of het mogelijk zal zijn hen te scheiden. 5 maart 1969 A. B. WIGMAN DEN HAAG In de late namiddag heeft gisteren een brand in de herenafdeling van het sanatorium Loosduinen van,het psychiatrisch ziekenhuis van de stichting „Rozenburg" een schade aangericht van, naar de brandweer schat, 125.000 gulden. De brand werd vijf minuten na het sluiten van een thera pie-afdeling op een zolder ontdekt door voorbijgangers, toen de vlammen reeds uit het dak sloegen. De brandweer van de nabijgelegen fabriek van Vredestein werd ingezet voor de blussing. De brandweer van Den Haag nam deze taak met veel groot materieel over. De brand bleek hardnekkig te zijn, zodat de brandweer een paar waterkanonnen moest inzetten om het vuur meester te worden. Intussen was een zolder van de therapie-afdeling, waar in hoofdzaak een boekbinderij was ondergebracht, uitgebrand. Het vuur vrat zich door het dak over een groot deel van het gebouw tot bij de toren, die ook aan het vuur ten offer viel. Op het moment, dat de brand uitbrak, bevonden zich zestig liggende en lopende patiënten in de hei^n-afdeling van het sanatorium. Zij allen konden zonder letsel het brandende gebouw verlaten. De hulpactie om de inventaris te redden werd grootscheeps aangepakt door het personeel en door patiënten. BERLIJN' Gehelmde Westberlijnse oproerpolitie is gisteravond met ge weld opgetreden tegen ongeveer 2000 linkse betogers, die protesteerden tegen de verkiezing van de Westduitse bondspresident in West-Berlijn. De be togers gooiden zes ruiten van het Amerika-huis, het Amerikaanse culturele centrum, stuk en vernielden de grote ruit van een café op dc Kurfürsten- damm. Bij de gevechten met de politie werden zeer veel betogers gearresteerd. liet aantal gewonden kon niet on- middelijk worden vastgesteld. maar ambulances moesten enkele mensen naar ziekenhuizen vervoeren. Tegen middernacht hadden de meeste beto gers zich teruggetrokken naar de technische hogeschool, waar plannen werden besproken voor een voorzet ting van de betogingen tijdens de ver- kiezingsbijeenkomsrten vandaag. On geveer 8000 Westberlijnse politieman nen waren paraat om de verkiezing in de Oost-Pruisen-hal te beschermen. In West-Berlijn zijn gisteren dr. Gerhard Schroder (CDU) en dr. Gustav Heinemann (SPD) aan de vooravond van de presidentsverkie zing door hun fracties officieel kan didaat gesteld. De directeur van de Westberlijnse senaatskanselarij, Horst Grabert, bracht een onver wacht bezoek aan Oost-Berlijn, waar hij een gesprek had met de Oost duitse staatssecretaris, dr. Michael Kohl, dat echter geen nieuwe voor- 140 doden bij gevecht PEKING Tot in de verste uithoe ken van China zijn gisteren anti-Rus sische betogingen gehouden uit pro test tegen het grensincident van zon dag, waarvan heide partijen elkaar de schuld geven. Ook in de Sovjet-Unie zijn nu demonstraties op gang geko men. Die dragen een anti-Chinees ka rakter. Naar in Moskou verluidde zijn bij het grensincident van zondag aan de rivier Oessoeri aan Russische kant 40 doden en gewonden gevallen en aan Chinese kant honderd doden en ge wonden. Volgens de Russische lezing deed een Chinese eenheid van tweehonderd man een aanval op het in de rivier gelegen eiland Damanski door China Tsjen Pao genoemd. De Chinese verliescijfers waren zo hoog, omdat de Chinezen aanvielen over de ijsvlakte van de dichtgevroren rivier, die geen enkele dekking bood. Radio-Peking deelde gisteren mee dat honderdduizenden Chinezen, onder wie vele militairen, door de straten van de stad trokken met vlaggen en spandoeken onder het schreeuwen van anti-Russische leuzen. Alle muren in Peking zijn volgekalkt met felle schimpscheuten op de Sovjet-Unie. De Chinese kranten maken ook mel ding van grote betogingen in andere steden en streken. Het aantal betogers in geheel China wordt op ruim tien miljoen geschat. Het Volksdagblad schreef gisteren in een hoofdartikel, dat als opschrift had: „Weg met de nieuwe tsaren",' dat het incident van zondag van tevoren was beraamd. Het blad noemde het „onbeschaamd" dat de Russen nog een protestnota hadden durven zenden. uitzichten bood op een alsnog snelle oplossing van de crisis. De Ocfetdiiitsers blijven bij hun standpunt, zo is in Bonn gezegd. Voorts is gisteren de verkeersweg Beriijn-Helmstedt voor precies twee uur door de Oostduitsers afgesloten en het Oostduitse persbureau „ADN" meldde gisteravond, dat de manoeu vres van de Russische en Oostduitse troepen rond Berlijn hun hoogtepunt bereiken. Het gesprek tussen Grabert en Kohl, dat particulier wordt genoemd, had. volgens de Westberlijnse voor lichtingsdienst, plaats op verzoek van de Oostduitse staatssecretaris en duur de een uur. De regeringswoordvoerder in Bonn, Conrad Ahlers, zei dat „de andere kanrt" weer eiste de presi dentsverkiezing niet in West-Berlijn te houden en daarvoor een pasjesrege ling voor de komende Paasdagen in het vooruitzicht stelde. Volgens de bondsregering en de Westberlijnse se naat is dat „als voorheen geen basis voor onderhandelingen". Bondskanselier Kiesinger arriveerde gisteren in Berlijn om deel te nemen aan de verkiezingen. Op weg naar die stad werd zijn vliegtuig, een Ameri kaanse militair transporttoestel, in de luchtcorridor benaderd door twee Rus sische MIG's, naar wordt veronder steld voor een identificatie van het toestel. Kiesinger verzekerde bij aan komst, dat de verkiezing een volledig vreedzame aangelegenheid is, die voor niemand een verstoring of be dreiging vormt. In het kader van het verbod op de monstraties en samenscholingen, ver bood hoofdcommissaris Klaus Hübner een Joodse protestmars tegen deelne ming van de tweeëntwintig afgevaar digden van Adolf van Thaddens recht se Nationaal Democratische Partij Duitsland. HOUSTON De ruimtevaarders Ja mes Mc Divitt, David Scott en Russell Schweickart zijn gisteravond gaan sla pen. nadat zij een groot aantal instru menten hadden uitgeschakeld. De NA SA, het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart, wil dat zij 9,5 uur „onder zeil" blijven om fit te zijn voor de drukke dag die hun wacht. De reis verloopt perfect. Gistermiddag mei, n de ruimte vaarders, dat twee ruiten enigszins beslagen raakten. Bij het luikvenster verdween de aanslag toen de zon er door scheen. De NASA heeft na het driemaal doen ontbranden van de mo tor kunnen vaststellen, dat het maan landingsvaartuig stevig genoeg is om hevige schokken te doorstaan. Van daag gaan McDivitt en Schweickart de L.M in. Scott blijft in de Apollo en verzorgt een televisie-uitzending voor de aarde. Wanneer blijkt dat alle in strumenten in de L.M. goed werken, zal de motor worden aangezet, die bij de maanreis voor een zachte landing moet zorgen. Deze motor zal zes minu ten branden; de baan van het sa:..in stel zal er weinig door worden veran derd. Tegen het eind van de middag gaan de twee ruimtevaarders weer te rug in de Apollo-9, die daarna in een cirkelvormige baan pond de aarde zal worden gebracht. WASHINGTON President Richard Nixon heeft gisteren biyk gegeven van een groot vertrouwen in de vreed zame bedoelingen van de Sovjet-Unie: hij stelde de Russische leiders voor hun invloed te gebruiken om de toe stand rond Berlijn en in het Midden- Oosten af te koelen. „Ik geloof niet dat de Sovjet-Unie de toestand zoda nig wil verhitten, dat belangrijke on derhandelingen met de Verenigt i Staten op het hoogste niveau in ge vaar zouden komen", zo verkiaar de president op een persconferentie. In antwoord op een aantal vragf over Duitsland verklaarde Nixo voorzichtig optimistisch te zijn w betreft de vermindering van de spai ning rond Berlijn. Hij waarschuv echter, dat de toestand van uur 1< uur verandert. Nixon zei zijn standpunt over de ou zaak van de Berlijnse crisis tijd» zijn Europese rondreis duidelijk uit een gezet te hebben. Indien de Du sers hun nieuwe president in Wes Berlijn willen kiezen dan hebber Verenigde Staten daartegen hoi naamd geen bezwaar. Indien zij r nen concessies te kunnen krijt door dit plan op te geven dan is de Verenigde Staten best. „Zij moeten maar doen wat zij willt zei Nixon. Hij verklaarde dat Dob. nin, de Sovjet ambassadeur in W; ington, te verstaan was gegeven, een ernstige Berlijnse crisis de v uitgang op ander gebied in gev zou brengen. Nixon zei voorts dat zijn reis i Europa nieuwe vertrouwensba: heeft geschapen en dat de bel: kingen tussen de VS en Franl zijn verbeterd. De VS kunnen Europa echter geen eenheid m. en zich niet mengen in de gesch tussen Europese landen onderli- Wanneer de aanvallen op de Zuidvietnamese steden blijven v< duren zullen de VS er op de ji manier op antwoorden. De h" toestand is in studie. IJet heeft vannacht in het oos van Gelderland en Overijs. 68 graden gevroren, in Apeldou 4 graden, Hamburg kwam tot vlak bij de grond 15), Hannor —11. Een krachtig hogedrukgebied t 1031 millibaar bij de Doggersbai handhaaft het droge en zonw weertype, waarbij het 's nac licht tot matig vriest en de mid" temperatuur in ons gebied 5 a 7 graden oploopt. Later in week zullen de nachten wat mint koud worden. De depressie boven Parijs is na Zuid-Frankrijk weggetrokken. H< zelfde maximum, dat ons bediei gaf vanmiddag in het Stade de C lombes ook droog weer met zon een tot 12 graden oplopende te peratuur. Morgen: Zon op: 07.15 onder: 18 Maan op: 21.35 onder: 07

De Vallei | 1969 | | pagina 1