Schroder maakt de beste kans in West-Berlijn CHARME IN VERKEERSTOREN Internationale monetaire situatie nog labiel SUIKERKASTEEL R uzie de aan grens van Mao's land „Elke hint uit het Oosten positief benaderen" Ontslag dreigt voor 400 man van Eurotoni VOORJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN FILM FOTO KARWEI MACROSHOP VERLICHTING Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Pompidou als getuige gevraagd Middenstand wil hulp van fiscus Bonaparte Wachtlijsten bij faculteit der diergeneeskunde definitief Sovjet-schepen verlaten Ghana Suharto: blijf waakzaam tegen communisme keijzer tapijt i Pas opgeleverd schip ramde sluisdeur Presidentsverkiezing INGEWIKKELD EERSTE RONDE Meer gasten uit buitenland LIBERALEN TEKORT HULP ZAAK-MARCOVIC Dr. Karsten (Amro-bank): VREES TREKKINGSRECHT TERUGKEER Ruim 800 Spanjaarden uit Guinee Mr. Luns over Sovjet-politiek: Vorstelijk, dat Bonaparte tapijt onder je voeten Vorstelijk? Keijzerlijk! "Enkaloti WOENSDAG 5 MAART 1969 P' KON. NED. JAARBEURS UTRECHT ADVERT KV Til? OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN VAKBEURS VERLICHTING werkdagen van 9-18 uur maandag 3, dinsdag 4 en woensdag 5 maart VAKBEURS KARWEI: voordelige trein-toegangbiljetten dinsdag 4 maart óók van 18 - 22 uur Vk op de stations verkrijgbaar Vf/ÏST-BERLIJN Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Bonds- republiek wordt de presidentsverkiezing een spannende race. Twee mannen dingen naar het hoogste ambt in West-Duitsland: de koele, wat conservatieve christen-democraat dr. Gerhard Schroder (58), nu minister van Defensie; en de sociaal-democraat dr. Gustav Heineniann (69), een gemoede lijke progressieve intellectueel, die op het ogenblik minister van Justitie is. Als de voortekenen niet bedriegen, ligt Schroder hooguit een neuslengte voor. Het wordt dus een verkiezing op het scherp van de snede. De grote vraag daarbij is: hoeveel van de liberale kiesmannen zullen zich, als ze in de beslotenheid van het stemhokje staan, niet houden aan het besluit van hun partij om de so ciaal-democraat Heinemann te steu nen? De verkiezing van een Westduitse pre sident is een ingewikkelde zaak. Hij wordt gekozen door een speciaal li chaam, de „Bondsvergadering", die bestaat uit alle 518 leden van de Bondsdag (de Westduitse Tweede Kamer) en nog eens 518 afgevaar digden van de parlementen der West duitse deelstaten; in totaal 1036 af gevaardigden. Door ziekte van elf Bondsdagleden, die geen vervangers mogen sturen, rekent men vandaag op 1025 aanwezige kiesmannen. Bij eerste of tweede stemming, zo be paalt de Grondwet, is dié kandidaat tot president verkozen, die de abso lute meerderheid behaalt van de 1036 zetels: dus 519 stemmen. Als geen kandidaat dat haalt, wordt degene president, die bij een volgen de stemming méér stemmen verza melt dan zijn mededinger. Zoals de zaken nu staan, is de kans groot dat geen van beide kandidaten bij eerste of tweede stemming een absolute meerderheid krijgt. DEN HAAG Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, vertoonde het aantal geregistreerde overnachtingen van buitenlandse gas ten in Nederlandse hotels in de periode januari-september 1968, vergeleken met het overeenkomstige tijdvak van 1967, een stijging van 3.957.000 naar 4.036.000 (2 pet.) Deze stijging is vooral het gevolg van een toeneming van het aantal overnach tingen uit West-Duitsland met 88.000 (7,2 pet), uit Zweden met 10.000 (9,2 pet.) en uit de groep „overige" lai.den met 40.000 (6,1 pet.). Het aantal over nachtingen van gasten uit Frankrijk, Engeland en Schotland, en geallieerde militairen daalde daarentegen met resp. 18.000 (7,2 pet.) 19.000 (3,1 pet.) en 23.000 (18,9 pet.). Het aantal aangekomen gasten nam in dezelfde periode toe van 1.576.000 tot 1.628.000 d.i. met 3,3 pet. Gelet op de hierboven geconstateerde toeneming van het aantal geregistreerde overnach tingen, is de gemiddelde verblijfsduur van buitenlandse gasten in hotels dus Iets afgenomen. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pqn. Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen. verstuikingen, stijve nek en lede maten: niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algeaal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de p(jn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en „doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot ln de gewrichten. Reumati sche pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van ver lichting en welbehagen Wacht niet tot de' pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bfl de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Bij derde of zelfs vierde stemming zal de christen-democraat Schroder wel licht op het nippertje zegevieren. De groep, die waarschijnlijk de door slag zal geven, vormen de 83 kies mannen van de kleine liberale par tij. Officieel heeft deze partij beslo ten om Heinemann te steunen, maar heel wat liberalen geven in hun hart de voorkeur aan de meer conserva tieve Schroder. Onberekenbaar zijn ook de ultra-recht se nationaal-democraten, die met 22 kiesmannen de kleinste fractie vor men. Officieel zullen zij niet voor Heinemann stemmen, maar velen zijn met Schroder ook niet tevreden. Heinemann kan na aftrek van de zieken rekenen op 443 stemmen van zijn sociaal-democratische par tijgenoten. Hem ontbreken dan nog 76 stemmen om bij de eerste of twee de stemming president te worden. Van de 83 liberalen behoeven er dus maar acht over te lopen naar Schro der om Heinemann de weg te ver sperren. Schroder daarentegen heeft even eens na aftrek van zieken 477 christendemocratische kiesmannen achter zich. Hij komt dus 42 stemmen tekort voor een snelle overwinning. Zelfs als de 22 nationaal-democraten hem een drachtig zouden steunen wat niet waarschijnlijk is dan zou hij nog minstens twintig liberale afvalligen nodig hebben voor een knock-out in de eerste of tweede ronde. Er is dus alle kans op een nek-aan- nekrace in derde of volgende stem ming. De man die dan de meeste stemmen krijgt wordt president. Schröders vaste aanhang: 477 partij genoten. Heinemanns getrouwen: 443 politieke vrienden. Schröders voorsprong dus: 34 stem men. Hier evenwel begint het politieke kof fiedik, want geen mens kan voorspel len hoeveel geldige stemmen van de twee kleine fracties in dat geval naar wie zullen gaan. Als geen enkele kiesman zich van stemmen onthoudt, en als de 22 na tionaal-democraten als één man in de bres springen voor Schroder, zijn er nog maar veertien liberale afval ligen nodig om Schroder op de pre sidentszetel te heffen: met in totaal 513 stemmen, één meer dan Heine mann. In dat geval zou de christen democraat, beslist tot zijn ongenoe gen, zijn presidentschap te danken hebben aan de hulp van de extreem rechtse nationaal-democraten. Wie er ook triomfeert, vandaag zal de Bondsrepubliek een bekwaam man als aanstaand staatshoofd krijgen. Schroder en Heinemann zijn capa bele persoonlijkheden, die als presi dent een beter figuur zullen slaan dan de onhandige dr. Liibke, die zelfs zijn partijgenoten met opluchting zien vertrekken. De nieuwe president zal zijn ambt op 1 juli officieel aan vaarden. PARIJS Georges Pompidou, de Franse oud-premier, en zijn vrouw zul len mogelijk worden verhoord in de zaak-Markovic. De verdedigers van Franois Marcantoni, de enige be schuldigde in deze zaak, hebben hier om gevraagd. Pompidou en zijn vrouw zouden in 1967 een keer hebben gedineerd bij de filmacteur Alain Delon. Stefon Marko- vic, de vermoorde lijfwacht van De lon, was hierbij aanwezig. Delon houdt vol dat het echtpaar Pompidou nooit bij hem heeft gedi neerd. De verdedigers van Marcanto ni willen nu van Pompidou horen wat wel en wat niet waar is. ROTTERDAM Volgens dr. C. F. Karsten. lid van de raad van bestuur van de AMRO-bank, is de internationale monetaire situatie nog altijd labiel. De afspraken die kortgeleden in Ba/el zijn gemaakt, vindt hij geen garantie, dat wij niet weer spoedig in een nieuwe crisis verzeild raken. De charmante 24-jarige Gabriel- la Renlund, is de eerste Zweedse verkeerslcidster voor de burger luchtvaart. Hier is zij gefotografeerd achter de ingewikkelde apparatuur in de verkeerstoren van het vlieg veld Arlanda bij Stockholm. UTRECHT Tijdens het gesprek, dat dinsdagmiddag werd gevoerd tus sen het dagelijks bestuur van de Utrechtse universiteit en de faculteit der diergeneeskunde is gebleken dat de faculteit op haar eerder ingenomen standpunt niet kan terugkomen. De faculteit zal, op grond van de cij fers in het rapport „Opleidingscapaci teit Diergeneeskunde", inderdaad wachttijden instellen voor reeds aan wezige studenten. Een te verwachten grote toeloop van eerstejaarsstudenten kan de faculteit met de huidige man kracht en beschikbare ruimte niet ver werken. De faculteit zal alles in het werk stellen om deze wachttijden te verkor ten. In dit verband moet nog gewezen worden op het feit, dat m.i.v. het nieu we cursusjaar een nieuw studiepro gramma wordt ingevoerd. De over gang naar dit programma is althans voor 1969 - 1970 een belangrijke oor zaak van de moeilijkheden. Maandag 17 maart zullen dagelijks bestuur en faculteit verder overleg plegen. Bij dit gesprek zullen ook ver tegenwoordigers van de staf en stu denten aanwezig zijn. Eddie Reed, chef-kok uit het Amerikaanse plaatsje Avon Lake, toont hier trots zyn creatie in sui kerwerk. Het is de Taj Mahal, een moskee in India. Het vervaardigen in dit stuk vakwerk kostte Reed van dit stuk vakwerk kostte Reed 1237 man-uren „Al dergelijke afspraken, als nu in Bazel zijn gemaakt en hulpacties, lij ken meer op EHBO-acties, dan op wer kelijke oplossingen van structu ^le pro blemen", zei hij gisteren tijdens een le zing voor de Kamer van Koophandel in Rotterdam. Alle moeilijkheden op monetair ter rein zijn, volgens dr. Karsten toe te schrijven aan het verlaten van de be ginselen van Bretton Woods ^baseerd op internationale samenwerking), nu veel landen in de eerste plaats hun na tionale belangen willen dienen. Terugkeer tot een zekere internatio nale discipline noemt hij de enige op lossing. „U kunt dan alle hervormings plannen van mij cadeau krijgen", voeg de hij er aan toe. In vrijwel alle lan den heerst volgens dr. Karsten vrees v x>r werkloosheid en het verschaften van volledige werkgelegenheid heeft de hoogste urgentie bij veel regeringen. De strijd tegen geldontwaarding, die na de oorlog heel lang hoog op de ur- gentielijst heeft gestaan, is allengs ver zwakt. „Een sluipende inflatie wordt nauwe lijks meer gezien als een kwaad. In ons land is de sluipende gang van de infla tie zelfs al overgegaan in hinkstap- sprongen", meent de heer Karsten. Naast versterking van de internatio nale discipline verwacht de heer Kars ten op den duur heil van de speciale trekkingsrechten, die de sleutelvaluta's voor een deel kunnen vervangen, waar door wij minder afhankelijk of kwets baar worden met betalingsbalans in de Verenigde Staten of in Engeland. „Bretton Woods" was een reactie op de economische bandeloosheid van de jaren dertig, waaraan wij zulke slechte herinneringen bewaren. „Ik wil nu geenszins beweren, dat wij nu al een terugkeer van die bandeloos heid beleven, maar het zou er toch wel van kunnen komen", aldus dr. Karsten. „Het mag niet onbekend zijn, dat wij de afgelopen twee jaren door niet min der dan vier crises zijn gegaan". MADRID Ruim 800 Spanjaarden, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen, hebben tot dusver Equatoriaal Guinee verlaten. Er zouden er wel meer willen vertrekken, als zij de kans krijgen. Dit is gisteren in welingelichte krin gen te Madrid vernomen. De Guir.-.esc autoriteiten zouden echter met name Spaanse technici en ambtenaren ver hinderen weg te gaan. Het merendeel van de evacués komt uit Rio Muni, op het Afrikaanse vaste land, waar de anti-Spaanse woelingen begonnen met het doden van een Spaan se opzichter en het verbranden van Spaanse vlaggen. In Rio Muni woonden oorspronkelijk ongeveer 2000 Spanjaar den. Equatoriaal Guinee bestaat ver der uit het eiland Fernando Poo. ACCRA Ghana heeft twee Russi sche trawlers laten vertrekken, die eind oktober waren aangehouden en opge bracht, omdat zij de territoriale wate ren hadden geschonden. De kapiteins van de schepen moes ten in Accra achterblijven om voor een commissie van onderzoek te ver schijnen. DJAKARTA President Suharto van Indonesië heeft gisteren in Djakar ta aangedrongen op een grotere waak zaamheid tegen het communisme. Hij verklaarde voor honderd gene raals van land-, zee- en luchtmacht en politie, dat de Indonesische communis tische partij (P.K.I.) nog steeds pro beert de politieke toestand in het land te beheersen. „Wij moeten het staatsapparaat niet laten ondermijnen", zei de president. Liet incident tussen de Sovjet- Unie en communistisch Ccina heeft weer eens de aandacht ge vestigd op de onenigheid tussen de beide communistische grote mogendheden. De controverse tus sen de twee landen spruit niet al leen voort uit ideologische tegen stellingen over de interpretatie van de „onvervalste" marxistische leer, maar er spelen ook geogra fische en historische facrtoren in mee. Er zijn moeilijkheden van et nische aard. De volkeren die in de betwiste gebieden wonen langs de 6500 kilometer lange grens tussen de Sovjet-Unie en China, D.a. Oeiguren en Kirgieskazakken. rijn van oorsprong nomadische volken die gewend waren lange trektochten te ondernemen. Tegenwoordig hebben zij hun nomadenbestaan verwisseld voor een bestaan in de landbouw in de gebieden aan weerszijden van de Russisch-Chinese grens die daar voor geschikt zijn. IJ et gevolg is echter dat de hui dige grenzen dwars door stam- jige grenzen dwars door stam- verwante volkeren heenlopen, wat zowel in de Sovjet-Unie als in communistisch China al vaak lot moeilijkheden met de centra le regeringen ver weg, in respec tievelijk Moskou en Peking, heeft geleid. Vooral China heeft de laatste jaren te kampen met roerige min derheden aan zijn uiterste gren zen. Nog in januari circuleerden er berichten in Hongkong, dat Chine se troepen een revolutionaire uit barsting in de provincie Singkiang hadden onderdrukt. De Chinese regering heeft prompt Moskou er van beschuldigd de moeilijkheden uit te lokken. Zij beschuldigd de Russische regering er voorts van. dat zij grote troepenconcentraties naar de grenzen heeft gestuurd. In hoeverre de Chinese beschul digingen op waarheid berusten, is moeilijk te achterhalen. De Russen zeggen, dat zij een normale grensbewaking hebben. Vast staat evenwel dat de Rus sen uiterst waakzaam zijn, omdat China de Sovjet-Unie grote delen van Siberië, Centraal-Azië em het Verre Oosten betwist. Vrolgens de Chinezen heeft het vroegere tsaristische regime van de zwakte van China inder tijd gebruik gemaakt om grote stukken Chinees gebied te an nexeren. Moskou ontkent dat, maar de Chinese beweringen heb ben de zorgen van de Sovjet-Unie voor haar uitgestrekt gebied in Azië sterk vergroot. Er zij in 1964 besprekingen ge weest tussen de Sovjet-Unie en China over hun grensgeschillen, maar hierover is nooit iets be kend gemaakt. Klaarblijkelijk is het overleg volledig vastgelopen. Een van de betwiste gebieden is de streek waar het jongste in cident plaats had. Er zijn daar geen moeilijkheden van de aard zoals in de provincie Singkiang. He<t gebied is maar spaarzaam bevolkt. (Zie pijl op kaartje). Deide partijen hebben elkaar van illegale grensoverschrij ding beschuldigd. De waarheid zal niet gemakkelijk te achterhalen zijn. De Sovjet-Unie maakte het perst melding van het incident, maar dat hoeft nog niet de on schuld 4e bewijzen. De Sovjet-Unie heeft geen be lang bü nieuwe moeilijkheden met China of het zou moeten zijn om de aandacht af te leiden van de kwestie Berlijn. s S ARNHEM „De geestesgesteldheid van de Sovjet-Unie, zoals die in het „jaar van Praag" is gebleken heeft alle hoop op ontspanning de bodem inge slagen", zo sprak gisteren de minister van Buitenlandse Zaken. nir. J. Luns, op een bijeenkomst van de Raad der Europese Gemeenten in het Arnhemse stadhuis. „Toch is Moskou's houding voor ons geen reden op te houden met onze po gingen in contact te komen met de overige communistische landen. Er kan nog steeds nuttig voorbereidend werk worden gedaan in kleinere Euro pese kring, al is Moskou bang voor te veel contacten van haar satellieten met West-Europa. We moeten geen spectaculaire initiatieven nemen, maar elke hint die van de andere kant komt moeten we positief benaderen. Het is daarom ook dat minister-presi dent De Jong en ik een bezoek aan Boekarest zullen brengen op uitnodi ging van de Roemeense regering. We zullen een verstandige terughoudend heid en een grote politieke oplettend heid moeten betrachten ten opzichte van Oost-Europa", zo zei de bevrien de bewindsman. Minister Luns waarschuwde niet mismoedig te worden en op ontwape ning aan te sturen. „Er moet een ge lijk politiek evenwicht blijven bestaan. Praag", aldus de minister, „heeft ons bovendien geleerd dat er niets noodza kelijker is dan een Europese eenwor ding. Na het incident met de Britse ambassadeur Soames is de situatie niet ideaal", aldus mr. Luns. ..Soa mes heeft het beeld van De Gaulle iets te letterlijk uitgedragen. Een wer kelijk gevaar vormt dat weliswaar niet, maar we zijn wel ver ten ach ter". „De Gaulle", zo zei de minister, „steunt op twee krukken bij zijn be leid. Die fout maakte Napoleon ook. Het is verkeerd Amerika uit de NAVO te willen hebben; wel is het mogelijk Amerika's invloed te verminderen door te zorgen voor Europese eenwor ding". DEN HAAG De middenstanders willen dat de belastingdienst hen te hulp komt bij het oplossen van b.t.w.- puzzels. Zij hebben de staatssecretaris van Financiën in een brief gevraagd of de belastinginspecties voor hen geen aparte spreekuren kunnen houden. On dernemers die met bepaalde moeilijk heden zitten kunnen de belastingamb tenaren dan om tekst en uitleg vra gen. De drie werkgeversorganisaties in het midden- en kleinbedrijf hebben de brief ondertekend. Het Tweede-Kamerlid dr. ir. A. P. Oele zei tijdens de discussie, dat de besmettelijke ziekte van het nationa lisme is overgeslagen naar de Bene lux. Hij deed dat bij de beantwoor ding van een vraag over de nog im mer doorgaande nieuwbouw van douanecomplexen. „De eerste tijd zijn we daar nog -niet van af", oordeelde hij. „We zijn eerder op weg terug, nu de damestasjes aan de grens weer op sigaretten worden gecontroleerd." In het bestuur van de sectie Neder land van de raad werden o.a. gekozen burgemeester J. J. A. Berger van Groningen, mr. G. L. J. Cazemier, ge deputeerde van Groningen, drs. H. B. P. A. Letschert, burgemeester van Uithoorn, C. van der Willigen, burge meester van Leiden en J. Slot, bur gemeester van Ede. ADVERTENTIE BRUSSEL De Europese commis sie zal na 1 juli 400 man wetenschap pelijk en administratief personeel moeten ontslaan als ook dan nog geen nieuw meerjarenprogramma voor de onderzoekcentra van Euratom gereed is. De Commissie heeft zich steeds te gen ontslag van overtollig personeel verzet zolang er geen nieuw program ma is. Gisteren besloten de ministers van Buitenlandse Zaken van de Euro pese Gemeenschap echter dat na 1 ju li geen overtollige mensen in dienst mogen worden gehouden. Sedert begin vorig jaar ontbreekt een meerjarig onderzoekprogramma -voor Euratom en wordt het personeel in de centra in Inspra (Italië), Geel (België), Karlsruhe (Duitsland) en Petten (Nederland) min of meer aan het werk gehouden met mini-program ma's. Voor een kwart van het perso neel bieden deze echter niet of onvol doende werk. De commissie zei giste ren dat het ontevreden personeel in Is- pra inmiddels in staking is gegaan en de laboratoria heeft bezet. De Ministerraad heeft gisteren ook het mandaat voor de Commissie vast gesteld op de komende conferentie van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO). De gemeenschap zal de ontwikkelings landen aanbieden hun industriepro- dukten en halffabrikaten voortaan zon der invoerrechten op haar gebied to* te laten, zij het met enkele uitzonde ringen. De ministers werden het ook eens over de verdeling van de voed selhulp, die de EEG voor 1968/1969 aan de jonge landen schuldig is. Indonesië krijgt 56.000 ton graan, Biafra 25,000. India 80.000, Pakistan 50.000, Tunesië 20.000, Turkije 50.000 en Soedan 20.000 ton._ Met elkaar is dit bijna een derde van de ruim een miljoen ton graan- hulp, waartoe de gemeenschap zich in het akkoord van de Kennedy-ronde heeft verplicht. De rest zullen de Zes afzonderlijk aan de noodlijdende lan den leveren. Op de Nederlandse lijst staat Indo nesië voor 12.000 ton en het Wereld voedselprogramma voor 25.000 ton te boek. VLISSINGEN Het nieuwe, door de Kon. Mij. „De Schelde" gebouwde Rus sische visfabriekschip „Ritsa" is dins dagavond bij het invaren van de grote zeesluis van Vlissingen door onbekende oorzaak tegen de sluisdeur aangevaren. De deur is ontzet, maar er kunnen nog wel schepen geschut worden. De 2600 ton metende „Ritsa" is vori ge week overgedragen aan de nieuwe eigenaars en begon juist aan zijn eerste reis. Het schip is flink bescha^'gd en teruggevaren naar de werf van „De Schelde".

De Vallei | 1969 | | pagina 7