Van onze leestafel vlees eten is vercmtwoord et».- Bloedproef verplicht voor weggebruikers X Vijftien maanden geëist wegens wapendiefstal VACUUMSLEEPT ANK IN EDE Ned. Scheepsbouwkundig Proefstation breidt uit Even wachten met een huis te kopen ...en zo lékker!^ Regering wil eremedailles afschaffen Kappers waren te duur Rover door bankemployé van zijn fiets geslagen Computerfout levert 5000 autobezitters bekeuring op E.C.D. ontdekt zwendel met valse koffieeertificaten Rijden met meer dan 0,5 promille alcohol in het bloed wordt strafbaar gesteld A VERDRIJF VERKOUD HEID /G\' WITTE KRUIS „WIE ZIJN LID VAN HET KON. HUIS Gem.-secretaris wierp sleutel van kluis in de Maas Meer democratie in onderscheidingen „ERG MOEILIJK Vermiste jongen na week terecht DAG EERDER VISSEN FOUTEN GEMAAKT ARTSEN Vier Amsterdamse ziekenhuizen gaan samenwerken ARNHEMS TRIO VOOR RECHTBANK Senator vraagt: G.S. zetten Rotterdam voet dwars inzake haven in West land Administratieve puinhoop „Bijscholing'' voor politiepersoneel REEKS OVERVALLEN TE BREDA NA LAATSTE SLAG TOT KLAARHEID ER ACHTERAAN RUIMTEPAKKEN Jongen door auto overreden In een rijtje Verkrotten WOENSDAG 5 MAART 1969 ADVERTENTIE DEN HAAG De bloedproef voor weggebruikers wordt verplicht. Als meer dan 0,5 promille alcohol in hun bloed wordt gemeten, dat is meer dan 0,5 milli gram alcohol per gram bloed, zijn zij strafbaar. Daar komt het voorstel tot wijziging van de Wegenverkeerswet op neer, dat de ministers Bakker (Verkeer en Waterstaat) en Polak (Justitie) bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Dp oude regel, die het rijden ver biedt als men daartoe door het gebruik van geneesmiddelen niet goed in staat is, blijft gelden. Nieuw is de uitdrukke lijke bepaling, dat men ook strafbaar is als de rijvaardigheid is aangetast door een combinatie van alcohol en een geneesmiddel. De wetswijzigingen maken verder proeven met minimumsnelheden moge lijk en voorzien in een stopplicht bij verkeersonderzoeken. De bloedproef zal pas worden geëist als een politieman de indruk heeft, dat de verkeersdeelnemer boven de 0,5 pro mille komt. Veelal zal eerst een adem test worden verricht. De bloedproef moet door een arts worden verricht. Het promillage op het tijdstip van de proef is geldend. De ministers verwachten dat er circa twaalfduizend bloedproeven per jaar zullen worden genomen. Dat zal onge veer 850.000 gulden kosten. Commissaris Anema, hoofd van de Rotterdamse verkeerspolitie: „Het was vaak erg moeilijk vast te stellen of ie mand nu net niet of net wel te veel had gedronken. Als de agent de betrokkene laat doorrijden en er komen ongelukken van, is dat een slechte beurt voor de politie. Een verplichte bloedproef voor komt al die moeilijkheden". Dg ANWB was minder tevreden: „Het gevaar bestaat dat mensen de grens van 0,5 promille gaan zien als een vrijbrief voor matig alcoholge bruik. De zaak loopt dan zo gemakke lijk uit de hand". Het Verbond van Veilig Verkeer: „Wie maakt uit of hij twee of drie glaasjes kan hebben, of hij al dan niet tegen de 0,5 promille aanzit? Wij hou den het op 0.0 promille". HELMOND De twaalfjarige Theo Damen die sinds vorige week dinsdag werd vermist, is terecht. De politie van Den Bosch heeft de jongen teruggebracht naar Huize de la Salle in Boxtel, een inrichting voor jeugdige delinquenten en minder be gaafde jongens. Zij vond hem gisteren in de buurt van zijn ouderlijk huis in Den Bosch. Het is niet bekend waar Theo Da- men een week lang is geweest. De fraters in Huize de la Salie en de poli tie weigeren daarover inlichtingen te geven. ADVERTENTIE Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien de maag.) DEN HAAG Het visseizoen gaat dit jaar op 31 mei open. Dat is één dag eerder dan officieel was vastgesteld. DEN HAAG In de branches, waar in minister De Block heeft ingegrepen, zijn over een breed front sterke prijs verhogingen toegepast. Een aantal he renkappers rekende een gulden meer dan geoorloofd was. De meesten brach ten een tot twee kwartjes teveel in re kening. Ook bij de dameskappers wer den in een aantal gevallen bijzonder forse prijsstijgingen geconstateerd. Bij de pedicures kwamen prijsverho gingen voor van meer dan het dubbele van het toegestane percentage. In ve le gevallen verhoogden garages hun werkplaatstarief met twaalf en meer procent, zonder eerst de oude omzetbe lasting in mindering te hebben ge bracht. De voorzitter van de Nederlandse Kappersbond, de heer W. van Voorst, meent dat de prijzenbeschikking alleen geldt voor de „grensgevallen"„Je hebt altijd mensen die buiten de pot plassen", aldus de heer Van Voorst. De Kappersbond heeft er volgens hem alles aan gedaan om de prijsverhogin gen binnen de acht procent te houden. „Dat vonden wij redelijk en daaraan hebben wij ook zoveel mogelijk meege werkt". De Bovag (bond van garagehouders) gaf gisteren te kennen dat ook hij het gevoel heeft gehad dat er bij de ver werking van de b.t.w. veel fouten zijn gemaakt. De verwachting van de Bo vag is dat de leden zeker nu hun prij zen zullen herzien. De bond heeft zelf meermalen er bij de leden op aange drongen. De Bovag heeft alle respect voor de manier waarop het ministerie van Eco nomische Zaken de prijzenkwestie heeft aangepakt. „Wij gaan volledig akkoord met de overeengekomen prijsstijging van 9.5 procent", aldus de Bovag. „Naar ons gevoel heeft het ministerie ons niet met een harde hand terecht gewezen". De huisartsen gaan vrijdagavond met de ministers De Block (Economi sche Zaken) en Roolvink (Sociale Za ken) over hun tarieven praten. De mi nisters hadden de artsen telefonisch uit genodigd om al vanmiddag om vijf uur de hoogte van de tarieven te bespreken. De artsen konden zich echter niet op zo'n korte termijn vrij maken. AMSTERDAM Vier Amsterdamse ziekenhuizen de V.V.Z., beter be kend onder de naam ..De Prinsen gracht", het Emma-kinderziekenhuis, het Diaconessenziekenhuis en de Boer- haavekliniek overwegen een moge lijke samenwerking. Welke vorm deze samenwerking zal gaan aannemen is nog niet bekend. Het is echter niet uitgesloten, dat zij zullen beslissen tot de bouw van een gemeenschappelijk centrum om zo doende de aanschaf en het gebruik van kostbare apparatuur economisch beter te kunnen verantwoorden. Er zal dan waarschijnlijk een geheel nieuw me disch complex moeten worden ge bouwd aan de rand van de stad of daarbuiten. Er wordt hierover overleg gepleegd met de gemeente. ARNHEM Vijftien maanden ge vangenisstraf eiste gisteren de officier van Justitie mr. F. O. Leusink voor de Arnhemse rechtbank tegen twee van de drie Arnhemmers die op Oudejaars avond ruim twintig pistolen ontvreemd den uit de Oranjekazerne in Schaars- bergen, nadat een aldaar gelegerde be roepssergeant had de opslagplaats ge wezen had. De officier sprak in zijn requisitoir het vermoeden uit dat de mannen deel uitmaakten van een goed georganiseer de bende; hij maakte er een toespeling op, dat de afzetplaats had in de Arn hemse onderwereld. Naar zijn idee, vormde de beroepsmilitair een schakel in de keten. De drie Arnhemmers, de 30-jarige Piet T„ zijn 54-jarige vader en de 32- jarige Alex W., hadden de sergeant ontmoet in een café; ze raakten met hem in gesprek over de wapenopslag plaatsen. Vijfhonderd gulden werd de man geboden als hij hen er heen wilde brengen. Daarbij zou hem zijn verzocht voor tachtig wapens te zorgen. De va der, die ontkende iets met de afspraken te maken te hebben, zou daarbij nog hebben gezegd, dat ze beslist geen UZI- pistoolmitrailleurs nodig hadden. W. haalde op de kazerne, na over een hek te zijn geklommen, drie kisten uit een loods; een van de kisten nam hij mee, uit een andere haalde hij drie pi stolen. Nadat de sergeant was afge scheept met veertig gulden, pakten de mannen thuis de kist uit. Er zaten twin tig pistolen in. Nadat ze de verpakking in de Rijn hadden gegooid, wilden ze op het Stationsplein een pilsje drinken op de goede afloop. Ze liepen er recht in de armen van de politie. „We waren alleen maar meegegaan om even te kijken. Ik dacht dat die ser geant blufte", zei W. voor de recht bank. „Ik schrok er van, toen ik al die kisten zag". „We hadden geen idee waar we ze kwijt konden raken", zei T. bovendien. „Afzetmogelijkheden zijn er in Arnhem in overvloed", oordeelde de officier. „Bij vrijwel elke ruzie krijgt er wel iemand een pistool onder zijn neus gedrukt". Raadsman mr. D. C. de Kempenaer bestreed dat er sprake was van een organisatie. Weinig goede woor den had hij over voor het leger, dat naar zijn mening wat al te makkelijk zijn wapens laat weghalen. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen in de zaken tegen de drie Arnhemmers, van wie T. sr. drie maanden tegen zich had horen eisen. Later zal de krijgsraad zich met de I sergeant bezig houden. DEN HAAG Het a.r. Eerste-Ka- merlid prof. mr. W. F. de Gaay Fort man meent dat de regering er wijs aan doet te zeggen wie lid zijn van het Ko ninklijk Huis. „De regering kiest voor het niet kie zen omdat de staatsrechtsgeleerden het niet eens zijn. Waarom vraagt de re gering de staatscommissie voor de Grondwet en Kieswet niet om een op lossing", zo vroeg hij gisteren met de socialist mr. M. de Niet en de c.h. se nator dr. J. W. Beerekamp aan premier De Jong. De zaak kwam aan de orde bij de be handeling van de begroting van algeme ne zaken. Pas in tweede termijn ver klaarde de minister-president zich be reid om de vraag van de senatoren aan de grondwetscommissie voor te leggen. Nu de koninklijke familie zich uit breidt, ontstaat een grotere behoefte aan rechtszekerheid, meende mr. De Niet. „Er komt ook meer verweving van de vorstelijke personen met aller lei sectoren van de samenleving. Dan wil men weten waaraan men toe is". Premier De Jong noemde de stelling „kiezen voor het niet kiezen" juist. Maar het kiezen is niet onmiddellijk noodzakelijk. Over het voornaamste on derwerp de ministeriële verantwoor delijkheid bestaat geen onduidelijk heid. De regering heeft daarom geen behoefte daarover een uitspraak te doen, aldus premier De Jong. DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland weigeren mee te wer ken aan de Rotterdamse plannen om tussen Hoek van Holland en Maassluis een snel vrachthaven. Rijnpoort aan te leggen. Gedeputeerde Staten zeggen in een nota, dat Rotterdam niet voldoende ar gumenten heeft aangevoerd, die de noodzaak van een inbreuk op het streekplan voor het tuinbouwgebied van het Westland rechtvaardigen. De aanleg van een haven. o.a. voor containerschepen op het grondgebied van de gemeente te Naaldwijk noe men Gedeputeerde Staten uit ruimte lijk oogpunt „uitermate bedenkelijk". De plannen voor aanleg van de Rijn- poorthaven werden in 1967 door de Rotterdamse raad goedgekeurd. De ha ven zou huisvesting moeten geven aan de passagierschepen, die nu voor Hoek van Holland langs de oever van de Nieuwe Waterweg afmeren en voor containerschepen. De Westlandse gemeenten hebben er zich van begin af aan tegen verzet. MAASTRICHT B. en W. van het Limburgse Itteren hebben de raad voorgesteld de omstreden gemeente secretaris, de heer F. D. (45), te ont slaan. Volgens B. en W. is de gemeente secretaris als persoon en als ambte naar niet te handhaven. Hij werd be gin dit jaar geschorst. De raad van Itteren zal vandaag over zijn ontslag beslissen. Volgens B. en W. heeft de secretaris de gemeentelijke administratie volko men in het honderd laten lopen. Zo zeer dat nu in Itteren een volkstelling moet worden gehouden om het bevol kingsregister weer „bij" te krijgen. Ook de salarisadministratie is volgens B. en W. een chaos waaruit geen in stantie meer wijs kan worden. De officier van justitie in Maas tricht, mr. H. van Buuren, heeft een gerechtelijk vooronderzoek gelast om dat de secretaris na zijn schorsing de sleutel van de gemeentekluis heeft verdonkeremaand en enkele ambtelij ke bescheiden zou hebben vernietigd. De secretaris geeft grif toe dat hij de sleutel van de kluis in de Maas heeft geworpen. ..En ver", voegt hij eraan toe. BREDA De gemeentelijke politie korpsen en de Rijkspolitie in Brabant zijn van plan het komend najaar hun personeel een algemene maatschappe lijke oriëntatiecursus te laten volgen. In Breda en Oisterwijk zullen de agenten geconfronteerd worden met vraagstukken als seksualiteit, homofi lie, moderne kunst, oorlog en vrede, de gestoorde delinquent, nieuwe gezags verhoudingen en de veranderingen in het maatschappelijk leven. DEN HAAG De regering wil meer democratie bij de koninklijke onder scheidingen. Zo zullen de medailles in ieder geval verdwijnen. Over de andere onderscheidingen is nog geen overeen stemming bereikt. Minister-president De Jong zei dat gisteren bij de behandeling van de be groting van Algemene Zaken in de Eerste Kamer. Hij gaf toe, dat het te genwoordige systeem niet altijd eerlijk is. „De leeftijd speelt nog al te vaak een rol. Ook is de praktijk dat wie 't dichtst bij het vuur zit ook iets meer wordt verwarmd". De c.h.-senator dr. J. W. Beerekamp had nog een derde oneffenheid gevon den: „Zeer verdienstelijke Nederlan ders moeten wel eens lang op een on derscheiding wachten. Zij hebben soms eerder een hartinfarct dan een decora tie. Kan de regering niet in fasen gaan eren?" BREDA Met de arrestatie van de 22-jarige Bredase timmerman J. N. V. heeft de politie in Breda gisteren een serie in de laatste maanden gepleegde bankovervallen opgelost. V. werd gearresteerd, nadat hij gistermiddag om half vier een overval had ge pleegd op het bijkantoor van de Boerenleenbank aan de Dr. Struyckenstraat in Breda. Na het bankpersoneel en twee vrou welijke klanten met een alarmpistool te hebben bedreigd, ging hy er met onge veer drieduizend gulden vandoor. Een half uur later werd hij elders in de stad door de beheerder van de over vallen bank, de heer J. van den Bogaert (30), in de kraag gepakt. De heer Van den Bogeart was de overvaller achter na gerend, toen deze met een fiets op de vlucht sloeg. Nadat hij aan de politie was overge leverd bekende ook de dader te zijn geweest van de op 8 november van het vorig jaar, op 6 januari en op 4 februa ri gepleegde overvallen op bijkantoren van de Boerenleenbank in Breda. Bovendien gaf hij toe op 6 december van het vorige jaar een overval te heb ben gepleegd op het Bredase bijkan toor van de Algemene Bank Nederland. De overval op de Boerenleenbank werd gistermiddag gepleegd juist op het moment, dat de districtdirecteur van de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank, de heer A. J. Bierings, in Eindhoven een vergadering bijwoonde van de veiligheidscommissie voor ban ken in Nederland. Tijdens deze verga dering werd hij telefonisch gealarmeerd om naar Breda te komen in verband met een nieuwe bankoverval. De beheerder van het bijkantoor, de heer Van den Bogaert, vertelde giste ren: „Die overvaller kwam binnen toen behalve ik ook nog twee typistes en twee vrouwelijke klanten in het kantoor waren. Die man richtte zijn pistool op ons er zei in net Engels, dat hij geld wilde hebben en dat hij ons anders zou doodschieten". „Tegelijk wierp hij een papieren zak op de balie, waar het geld moest wor den ingedaan. Ik pakte toen een paar stapeltjes met biljetten van honderd gulden. Maar hij wilde nog meer geld hebben. Dat heb ik toen ook maar ge geven". Onder het roepen van „Houd de dief" liep ik de vluchtende rover achterna. Ik zag dat hij zijn regenjas verloor, toen hij op zijn fiets sprong. In een passe rende bestelauto ben ik er achteraan ge gaan. Toen hij een poortje wilde inrij den kon ik hem van zijn fiets slaan. Toen hij viel brak hij zijn pols. Hij greep opnieuw naar zijn pistool toen ik hem wilde vastpakken. Gelukkig was de doo r omstanders gewaarschuwde politie er vlug bij", aldus de heer Van den Bogaert. WAGENINGEN Het in 1929 gestichte „Nederlandsch Scheepsbouwkundig Proefstation" te YVageningen, waar 315 personen werken en dat met zyn jaarom zet van tien miljoen gulden een van de grootste (van de vijftig) ter wereld is. gaat in Ede een vacuüm-sleeptank bouwen, die in januari 1972 in bedrijf zal worden gesteld. De regering zal hierby financiële steun verlenen in de vorm van een garantie voor rente en aflossing van een op te nemen lening van 25.7 min gulden. Deze vacuüm-sleeptank zal voorlopig uniek zijn, zodat op grond van een markt onderzoek verwacht wordt, dat veel werk uit Europa en daarbuiten zal worden aangetrokken. Deze tank gaat een nieuwe rol spe len bij het onderzoek van scheepsmo dellen en -schroeven naar het zoge naamde cavitatieverschijnsel (dit is het koken van het water bij de langs de schroefbladen heersende lage druk), welk verschijnsel aanleiding kan zijn tot beschadigingen van de scheeps schroef. Tot de bouw van de nieuwe tank werd besloten omdat de huidige sleep- tank aan het maximum van zijn capa citeit is gekomen en de vraag naar on derzoek in deze tanks nog steeds toe neemt. Verder heeft de steeds toene mende grootte van de schepen, vooral tankschepen en de relatief geringe toe neming van het geïnstalleerde vermo gen een rol bij de besluitvorming ge speeld. Omdat door deze factoren met gro tere scheepsmodellen, tot lengten van 10 a 12 meter, gewerkt moet worden, krijgt het nieuwe bassin een lengte van 240 meter bij een breedte van 18 meter en een diepte van 8 meter. Het bassin wordt zodanig gebouwd, dat de atmosferische druk in het wa ter van de tank in verhouding tot de modelschaal kan worden verlaagd; vandaar de naam vacuümsleeptank of cavitatiesleeptank. De tank wordt in een twintig meter hoog gebouw ondergebracht op een circa 3,5 ha groot terrein, dat na drie k vijf jaar uitgebouwd zal worden tot circa vijftien ha. Evenals bij enige andere in gebruik zijnde tanks, zal een sleepwagen wor den gebruikt, opgebouwd uit cilindri sche buizen met een doorsnee van on geveer 2,50 meter. Binnen deze buizen, waarin zich het onderzoekpersoneel bevindt, heerst atmosferische druk. Daarbuiten zal het personeel ruimte- pakken moeten dragen, zij het van eenvoudiger makelij dan de ruimte vaart kent. Daarnaast hoopt het instituut in de jaren 1969-1970 een zogenaamde ma- noeuvreer-nabootser te kunnen realise ren, daar in verband met de toenemen de grootte van tankes en bulkcarriers manoeuvreerproeven steeds belangrij ker worden. Met de kosten van deze nabootser is voorlopig een bedrag van 2,2 miljoen gulden gemoeid, doch ook in dit geval heeft marktonderzoek uitgewezen, dat de kosten er uit komen. De voorzitter van de directie, prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren, zei dat ook in het buitenland in proefsta tions nieuwe tanks worden gebouwd, doch deze zijn veel minder modem dan de nu in Ede te bouwen tank. Hij zag nog geen einde aan de ont wikkeling van het station. Het laat zich, volgens hem, reeds aanzien, dat de bestaande golfstromingstank waar van onder andere door Rijkswaterstaat en de grote oliemaatschappijen ge bruik wordt gemaakt, binnenkort maximaal zal zijn belast. In verband met het steeds dieper boren naar olie op zee is een grotere waterdiepte op de duur gewenst. Het moet daarom niet uitgesloten worden geacht, dat de behoefte aan de bouw van een diepere en grotere golfstromingstank urgent zal worden. Het proefstation werd in 1929 gesticht door de regering en vier grote scheep vaartmaatschappijen op fifty-fifty-ba- sis. Het werk oegon in 1932. In de loop van de jaren kreeg het station zodanige bekendheid, ook in het buitenland, dat thans ongeveer 55 pro cent van de opdrachten uit het buiten land komt. Het proefstation te Wageningen be schikt thans over een diepwatersleep- tank, een beperkte watersleeptank, vier cavitatietunnels, een zeegangs tank, een gecombineerde golf- en stro mingstank en tenslotte een zgn. hoge- snelheidstank. ZAANDAM De zevenjarige Alber- tus Veldt uit Engewormer is dinsdag morgen op de Leeghwaterweg in Zaan dam door een auto aangereden en om het leven gekomen. BORGER Dinsdagmiddag is in het ziekenhuis te Winschoten de 32-jarige O. Bakker uit Klazienaveen overleden. Hij was de bestuurder van de auto, die zaterdagnacht in Wedde tegen een boom botste. Een mede-inzittende kwam hier bij om het leven. TILBURG In het Wilhelminaka- naal te Tilburg is dinsdagmiddag de 2V»-jarige Dion Dingemans, terwijl hij speelde, te water geraakt en verdron ken. Het stoffelijk overschot kon pas na langdurig dreggen worden gebor gen. Het Nederlandsch Scheepsbouw kundig Froefstation gaat in Ede een vacuümsleeptank bouwen. Op de foto: een diepwatertank met model len waar proeven mee gedaan wor den om materialen en vormen te tes ten. DEN HAAG Vyfduizend automo bilisten zyn vorig jaar door de schuld van een computer foutief beboet. Zy zouden hun motorrijtuigenbelasting niet hebben betaald. Het Centraal Bureau Motorrijtuigen belasting in Apeldoorn heeft ongeveer 180.000 autobezitters bekeurd, die hun belasting niet betaald zouden hebben. Vijfduizend van hen kregen belasting vermindering, of bleken foutief te zijn bekeurd. Ruim honderdduizend autobezitters hebben hun bekeuring en, alsnog, de be lasting betaald. Van de overgebleven zeventigduizend die een bezwaarschrift indienden, betaalden daarna nog twin tigduizend hun belasting. „\folgens my is de woningbouw in Nederland voor een groot gedeelte in handen van kortzichtige ambachts mannetjes en onverantwoordelijke pro fiteurs. In plaats van aandacht te be steden aan de kwaliteit van het wonen, is men nog altijd bezig noodwoningen te bouwen tegen woekerprijzen", con stateert de rubriekschrijver Hans Fer- rée in het damesmaandglad „Avenue". „De bouwwereld is dermate door-en- door verziekt door het feit dat er tien tallen jaren meer vraag naar dan aan bod van woningen was, dat men nu hier en daar dingen gaat bedenken, die men in 1949 al had moeten bedenken. De hierboven genoemde mensen zijn natuurlijk overheidsfiguren, die archi tecten en bouwers met toekomstvisie nooit een kans hebben gegeven. Het is hun schuld, dat er hier nog net zo ge bouwd wordt als honderd jaar geleden: achterlijk ambachtelijk in plaats van efficiënt industrieel. Door dit falend be leid van reactionaire maatregelen zijn de huizen hier ook zo krankzinnig duur. Kijk de kranten er maar op na: voor een naargeestig klein huis in een rijtje betaal je tussen de veertig- en zestig duizend gulden. Voor zo'n bedrag, om gerekend in dollars, koop je in Amerika een riante vrijstaande bungalow met garage op ongeveer duizend vierkante meter eigen grond. En dan niet ergens in de wildernis, maar gewoon een half uur rijden van je werk. Ik heb in Ame rika complete landhuizen met dubbele garage, zes kamers, c.v. en compleet ingerichte keuken bezichtigd, die te koop waren voor 17.000 dollar. En dat terwijl Amerika toch de hoogste lonen ter wereld heeft. Want laat u zich toch echt niet wijs maken, dat de huizen in Nederland zo duur zijn omdat de grond zo duur is, u krijgt hier immers nauwelijks enige grond bij zo'n huis in zo'n rijtje. Met voor- en achtertuin komt u misschien op 160 a 200 vierkante meter. Zelfs als je een Wassenaarse grondprijs van f 50 per vierkante meter kiest, kost dat lap je maar 8.000 a 10.000 gulden. Blijft dus nog altijd f 50.000 voor het huis dat er op staat. En dan moet je zelf nog je koelkast, wasautomaat en vaatwasma- chine betalen. lk adviseer u: koop zo'n huis niet. Pas nu begint men in Nederland een beetje begrip op te brengen voor beter wonen.(...) De bouwers moeten meer en meer hun best doen. U kunt hen daartoe prikkelen door nu niet te ko pen. Laat u niet wijs maken dat het huis, dat u nu koopt, in de toekomst meer waard wordt. Ik ben ervan over tuigd, dat dat niet zo zal zijn. Over vijf jaar zal het huis, dat u nu koopt, een krot zijn vergeleken bij wat men dan bouwt. U moet alleen een huis kopen als de grond goed is. Als de ligging magnifiek is. Alleen grond wordt meer waard, omdat we daarvan nu eenmaal niet zo makkelijk méér kunnen maken. Wat erop staat veroudert. En veel snel ler dan u denkt. Betrek liever een du re huurflat en wacht rustig het verloop der gebeurtenissen af. Als u nu in Drente of Friesland voor f 20.000 een boerderijtje koopt, kunt u daar over vijf jaar het dubbele voor maken. Als u nu een doodgewoon een gezinshuis koopt voor f 50.000 krijgt u daarvoor over vijf jaar misschien nog maar de helft. Want heus, de techniek staat niet stil en ook Nederland kan niet achter blij ven. Huizen worden duurzame gebruiks artikelen, net als auto's. Eeuwigheids waarden is er niet meer bij. Monumen ten worden niet meer gebouwd. Drie kwart van de huizen, die na de oorlog in Nederland zijn gebouwd, zijn nu al aan het verkrotten. Door de onnatuur lijk hoge vraag zijn de prijzen van hui zen onnatuurlijk hoog gebleven. Verkijk u daar niet op. Daar komt beslist de klad in. In New York slopen ze al wol kenkrabbers, die pas vijf jaar staan, om er nieuwe, modernere voor in de plaats te zetten. En het wereldconcern Dow Chemical is begonnen met de fabricage van 100 procent kunststof bungalows, die door twee man in zes uur tijds compleet kun nen worden opgeleverd. Prijs: 3800 dol lar, oftewel nog geen veertienduizend gulden". ADVERTENTIE DEN HAAG Do Economische Con trole Dienst in Den Haag onderzoekt een gigantische zwendel met valse cer tificaten van oorsprong voor ongeveer 150.000 balen koffie ter waarde van 37,5 miljoen gulden. Het onderzoek wordt samen met In terpol verricht. De ECD kon niet zeg gen, of de vervalsers in Nederland, West-Duitsland of Zwitserland moeten worden gezocht. Op grond van certificaten van oor sprong kan koffie worden verhandeld tegen prijzen, die zijn vastgesteld onder de internationale koffie-overeenkomst, waarbij Nederland is aangesloten. Zon der de certificaten kan de koffie slechts tegen veel lagere prijs aan de man worden gebracht. Het secretariaat voor de internationa le koffie-overeenkomst in Londen heeft in november ontdekt, dat valse certifi caten in omloop waren. Een verscherp* toezicht op de gang van zaken zal 1 april ingaan. De koffie, die wordt verhandeld bin nen dt contingenten die de 57 leden- landen van de overeenkomst hebben vastgesteld, wordt gedekt door certifi caten. Als het contingent wordt ge splitst, wordt ook het certificaat van oorsprong gesplitst. Dit gebeurt in Nederland bij de ka mers van koophandel van Amsterdam en Rotterdam. De ECD heeft de zaak gemeld bij de officier van justitie voor economische zaken in Amsterdam, mr. W. A. J. M. Smit. Mr. Smit ziet de k fi iezwendel vooral als een internationale zaak, die al gl- ruime tijd speelt. Hij verwacht dat* er in Amsterdam in verband hiermee ar restaties verricht zullen worden. Het onderzoek van Economische Con trole Dienst en Interpol strekt zich uit over alle koffiehandelaren in Neder land. Amsterdam speelt een hoofdrol in de handel in koffie. Volgens de Vereniging van Amster damse Koff: "delaren hebben de le den niets Ie zwendel te maken. Zij dreigden ie dupe te worden van de vervalste certificaten die in omloop zijn gebracht.

De Vallei | 1969 | | pagina 9