Veenendaals dagblad Heinemann president van Bondsrepubliek Buiten Frans beroep bij Europees hof AMSTERDAM UITGESTORVEN Drie Ajax- supporters in België verongelukt Bankoverval mislukte Opnieuw groep spionnen in Irak veroordeeld union RUIMTEWANDELING' GAAT NIET DOOR Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei VIERLING GEBOREN IN WOERDEN SAIGON MET RAKETTEN BESTOOKT Ajax had de langste Rover bracht politie zelf op de hoogte Smelter duwt zijn chef in kokend lood „Nog 2300 nazi's op hoge posten" op 2000 man straat Wj Ford-Genk JAMIN chocolade Eerste socialist staatshoofd van West-Duitsland BERLIJN Dr. Gustav Heinemann is gisteren in West-Berlijn tot president van de Bondsrepubliek Duitsland gekozen. ILLEGAAL BLOKKADE ZONDER PARDON VROUW NEERGESTOKEN DOOR HUISGENOTE Ei Faciliteiten voor exportkredieten Franc Vlieger vraagt Frankfort vergiffenis DIVIDEND GAZELLE Schweickart voelt zich niet fit BINNENDOOR VOLGENS RUSLAND: Meer wolken melk j krakelingen bloemen j i kattetongen puur eikeblaadjes (pastilles van 125 voor 109 Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0.97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 6 MAART I969 - 43e JAARGANG no. 55 Het is voor de eerste maal dat de Bondsrepubliek een socialist als staatshoofd krijgt. De laatste sociaal democraat die staatshoofd was van Duitsland, was Friedrich Ebert. die van 1919 tot 1921 aan het hoofd stond van de republiek van Weimar. Oost-Duitsland, dat steeds heeft vol gehouden dat de verkiezing van de Westduitse president niet in West-Ber lijn mocht geschieden, reageerde op Heinemanns benoeming met de medede ling, dat de president illegaal was geko zen buiten de grenzen van zijn eigen land. Gisteren hebben de Oostduitsers en Russen het verkeer wat langer opgehou den dan tot nu toe. Enkele uren lang lag het wegverkeer van en naar West-Ber lijn geheel stil. Trein- en luchtverkeer bleven verschoond van door de commu nisten veroorzaakte moeilijkheden. Het verbaast de Westduitsers en de drie Westelijke geallieerden dat het zo rus tig is gebleven. De verkiezing van Heinemann was pas een feit na de derde ronde. Daar over meer elders in dit blad. Op alle strategische punten in de bin nenstad van West-Berlijn was een com plete wapenschouw te zien van beman de uitrukwagens, politie te paard en po litie met honden. Mobiele zendmasten waren opgericht voor radio- en televi sie-contact met het hoofdbureau van politie. Daar was, met televisiemonitors en reusachtige wandkaarten, een com mandocentrale ingericht waarvoor een generale staf zich niet zou behoeven te •ehamen. Overal waar zich 's morgens troepjes rebellen probeerden te formeren, greep de politie in zonder pardon. Een spij kerbroek was al genoeg voor een on welwillende ondervraging. Wie boven dien een onverzorgde baard droeg, ver dween rechtstreeks in de arrestanten wagen. AMSTERDAM Een 42-jarige vrouw uit de Eerste Hugo de Grootstraat in Amsterdam is woensdagochtend vroeg in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen, nadat zij bij een vechtpartij in haar wo ning door haa. 29-jarige huisgenote met een broodmes in de buik was gestoken. De politie heeft zich nog geen duide lijk beeld van de achtergronden van de zaak kunnen vormen. Het slachtoffer kon nog niet worden gehoord. Haar be laagster is wegens poging tot doodslag aangehouden. HEINEMANN derde ronde Misschien zal het u vreemd voor- komen, als ik zeg, dat we lang zamerhand alweer aan het eerste kievitsei gaan denken, maar op mooie maartse dagen komt mij dit nogal eens in gedachten. Werd het niet het vorige jaar op de 12e in Noord-Limburg gevonden, maar het record viel in Gelderland, nl. 4 maart 1961 bij Vaassen. Toen had februari een gemiddelde tempera tuur van ruim 4 graden boven nor maal geleverd, doch een jaar latei- werd het 24ste, want er waren veel nachtvorsten geweest en Ederveen kwam in 1964 op 25 maart heel laat uit de bus, maar 1967 was weer mooi vroeg op de 7de (Tilburg). Kieviten kunnen dus min of meer als lentebarometers worden be schouwd en het leggen van 't eerste ei hangt ten nauwste samen I met het temperatuur gemiddelde van februari en maart. Door de fenologische afd. van het KNMI kan deze datum vrij nauwkeurig 1 worden voorspeld. Het zou aardig wezen, wanneer de vogel het van de prognose wint. Grote en kleine koppels uit het zuiden kwamen na vorst en sneeuw poolshoogte nemen, maar de kie- vitseierenzoeker interesseert zich niet voor zulke reisgezelschappen. Hij heeft uitsluitend belangstelling voor een nestelend paar en zwerft van het krieken van de dag tot het dalen der zon door wei- en hooilan den, strooiing- en wanveld. Zo'n liefhebber van de oude stempel moet er na de lange winter op uit en voelt zich pas happy, wanneer de bolle wind hem omspeelt in greide of polder en hij zijn zoekers talent kan stellen tegen de oplet tendheid en waakzaamheid der vogels. 6 maart 1969 A. B. WIGMAN BRUSSEL De Franse regering heeft bij het Europese hof in Luxemburg beroep aangetekend tegen beslissin gen van de Europese Commissie, van december jl., waarin opheffing werd voorgeschreven van bijzonde- dere faciliteiten voor exportkredie ten. De Europese Commissie had medio vorig jaar toegestaan, dat tijdelijk deze en andere faciliteiten aan de Franse industrie werden verleend wegens de economische moeilijk heden als gevolg van de mei-juni- crisis. De faciliteiten voor de exportkredieten moesten echter tegen het einde van vorig jaar geleidelijk worden ver minderd en toen dit niet geschiedde, heeft de Commissie omstreeks Kerstmis aanwijzingen aan de Fran se regering gezonden. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, diende de commissie eind januari een klacht in bij het Europese hof in Luxem burg. Het Franse beroep heeft betrekking op de aanwijzingen van de Europese Commissie van december, voorzo ver die betrekking hadden op de kredietfaciliteiten voor de ijzer- en staalindustrie. Het EGKS-verdrag zegt namelijk, dat in een geval als het onderhavige de regering die in gebreke wordt gesteld, binnen twee maanden bij het hof in beroep moet gaan anders erkent zij stilzwij gend haar verdragsschending en stelt zij zich bloot aan sancties van de Europese Commissie. Een groeiend aantal handelaren in bui tenlandse valuta is van mening, dat devaluatie van de Franse franc nog slechts een kwestie van tijd is, zo meldde het Britse blad Times. De eer;- n' in Parijs van de Times zegt, dat gisteren op de goud- markten van Londen, Parijs en Zu rich records zijn gebroken, doordat sijeculanten zich tegen de franc dek ten, terwijl de Fransen zelf hun geld illegaal naar 't buitenland brengen, om het in te wisselen tegen goud. De regering staat voorts onder zware druk van de vakbonden, die loons verhogingen eisen. FRANKFORT Een Ameri kaan, die in de tweede wereldoor log als piloot van een bommen werper een Frankfortse kerk ver woest heeft, heeft de bevolking van Frankfort nu in een brief aan burgemeester Willi Brundert om vergiffenis gevraagd. ,,Het is mij een behoefte u me de te delen, dat dit bij alle vrese lijke dingen die gebeurd zijn een misdrijf was, waarvan ik veel spijt heb", aldus de brief, die gis teren door de persdienst van het Frankfortse stadsbestuur is gepu bliceerd. Frankforts burgemeester heeft de piloot in een antwoord de ver zekering gegeven, dat men in Frankfort geen wrok meer koes tert. Hij heeft de voormalige pi loot tevens een boekwerk gezon den over de wederopbouw van Frankfort. WOERDEN Gisteravond heeft me vrouw C. Verheul-van Os uit Bodegra ven het leven geschonken aan een vier ling: drie jongens en een meisje. De baby's, die gemiddeld vier pond wegen, kwamen ter wereld in het Algemeen Ziekenhuis te Woerden. De moeder en haar vier kinderen ma ken het naar omstandigheden wel. Twee baby's krijgen nog zuurstof toegediend. Volgens de artsen hebben de baby's al len voldoende levensvatbaarheid om tot gezonde kinderen op te groeien. Het gezin Verheul woont aan de Goud- sestraatweg, waar de vader veehouder is. De heer en mevrouw Verheul had den reeds twee jongens en een meisje. SAIGON Victcongstrijders hebben vanochtend opnieuw een beschieting met raketten op Saigon uitgevoerd. Daarbij zijn naar schatting meer dan twintig doden gevallen. Het was de vierde maal dat de stad onder raket- vuur kwam te liggen sinds de Viet- Cong op 23 februari weer in het offen sief ging. Onder de slachtoffers zijn veel kinderen. President Nixon zei deze week dat by voortduring van de aanvallen op bevolkingscentra in Zuid-Vietnam te genmaatregelen zullen volgen. PARIJS Ajax was gisteren met de 30 overwinning op Ben- fica de eerste club die doordrong tot de halve finales in het toernooi om de Europa Cup 1969. Gister avond meldde zich de tweede hal ve finalist: Manchester United uit Engeland. Volgende week woens dag komen de twee anderen erbij. Dan spelen het Griekse AEK Athe ne en het Tsjechische Spartak Trnava hun tweede wedstrijd (eerste 12). Celtic uit Schotland ontmoet dan voor de tweede maal het Italiaanse AC Milaan (eerste wedstrijd 00). Het was gisteren om kwart voor zes na de stormen in het stadion opvallend rustig in de kleedkamer van Ajax in het Parijse Stade de Colombes. De mannen die met 30 Benfica hadden gewipt voor de Europacup voor landskampioe nen, waren kalm. Moe en gelukkig. De drie doelpunten (de eerste van Cruyff en de andere twee van Danielsson) werden gescoord in de verlenginq van de wedstrijd. Na de wedstrijd is het bijna dol zinnige Nederlandse publiek dan sende over Parijs uitgezwermd. Wild golfde het geluid van de ver trekkende menigte over het sta dion. Nederland leek gistermiddag uitgestorven. Snelwegen en de grote steden leken verlaten. De drukste winkelstraten waren leeg. Nederland keek naar Ajax - Benfi ca. Hoe rustig het was in Amster dam laat bovenstaande foto zien: het Damrak uitgestorven om 3 uur.... Opvallend was, dat het in het hele land vooral het avondspitsuur later viel dan normaal. In het hele land zaten cafés, waar een televisietoestel stond, tjokvol. Een aantal Amsterdamse cafés moest 's middags om één uur al de deur op slot doen, om dat er niemand meer bij kon. BRUSSEL Drie Nederlanders, die op weg waren naar de voetbalwed strijd Ajax-Benfica in Parijs, zijn dins dagnacht te Deurle by Gent (België) verongelukt. Een vierde werd ernstig gewond. De auto, waarmee zij reisden, is in volle vaart in botsing gekomen met een tegenligger, een Nederlandse vrachtauto uit Tilburg. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Kort na het ongeluk reed nog een Belgische perso nenauto op het wrak van de Nederland se auto in. Drie inzittenden van de Nederlandse personenauto waren op slag dood. Het waren de 32-jarige P. Blooker uit Am sterdam, de 42-jarige G. Kuil uit Scha- gen en de 35-jarige K. Terwerda, even eens uit Schagen. De vierde inzittende, de Amsterdammer J. de Winter, werd ernstig gewond. De chauffeur van de Belgische per sonenauto liepen slechts lichte verwon dingen op. ARNHEM Gewapend met een gas pistool, hebben gistermiddag de 27-ja- rige Doetinchemmer S. en de 35-jarl- ge Amsterdammer H. een overval ge pleegd op de Raiffeisenbank aan de Ha- verweg in Rheden. Net toen de wed strijd Ajax - Benfica was begonnen, kwamen ze het eenzaam gelegen bij kantoortje binnen. Terwijl de een het wapen richtte op de 24-jarige kassier F. Maassen van den Brink, sprong de ander over de balie om de kas te grij pen. Dat betekende meteen het eind van hun expeditie. Nota bene gewaarschuwd door de Amsterdamse rover zelf, die kort tevoren spijt had gekregen van het plan, was de Rhenense politie, samen met de Arnhemse en de rijksrecherche, tevoren precies op de hoogte van de plannen. Twee in een paar zijkamertjes opgestelde rechercheurs konden de mannen zonder de minste moeite inre kenen. De politie had een gedetailleerde om schrijving gekregen van de voorgeno men gang van zaken. Ze wist, dat er geen echt vuurwapen zou worden ge bruikt. Agenten, die aan de overkant in een woning hadden gepost wisten pre cies hoeveel rondjes de beide overval lers om de bank zouden rijden alvorens naar binnen te gaan. De gezamenlijke politiekorpsen had den uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Onmiddellijk nadat de man nen een begin van uitvoering hadden gemaakt, was de gehele omgeving her metisch afgezet. De Doetinchemmer, een lid van het verplegend personeel van „De Kruis berg", die de streek enigszins kende, had zijn kameraad attent gemaakt op de bank; het was hem opgevallen, dat er gewoonlijk maar een enkele man in het gebouwtje aanwezig was. Op het moment van de overval was de buui geheel uitgestorven. De Arnhemse officier van Justitie, mr. J. J. R. Bakker, die samen met Het bijkantoor van de Raif feisenbank in Rheden, waar gistermiddag een poging tot bank roof mislukte. commissaris B. Venninga van de Rhe- dense politie de zaak in onderzoek heeft, sprak de mening uit met ama teurs te doen te hebben. „Ze hadden zelfs de nummerplaten van hun auto niet verwisseld. Bovendien was de wa gen te ver van de bank geparkeerd om snel weg te kunnen komen". Mr. Bakker verwachtte niet dat de twee overvallers al eerder een bank hadden beroofd; wel bekende de Doe tinchemmer gisteravond, samen met een collega-verpleger betrokken te zijn ge weest bij een antiekdiefstal, die onlangs werd gepleegd in Laag Keppel. Vandaag zijn de beide mannen over gebracht van het politiebureau in Velp naar het Arnhemse huis van bewaring, waar de verhoren werden voortgezet. De Amsterdammer is inmiddels vrijge laten; de Doetinchemmer blijft in ar rest. OEN HAAG De 21-jarige metaal- smelter F. W. P. uit Den Haag is door de politie opgesloten. Dinsdag heeft hij de 56-jarige bedrijfsleider van een wit- metaalfabriek in Loosduinen in een pan met kokend soldeerlood geduwd. De be drijfsleider kreeg tweede- en derde graads verbrandingen aan handen, voe ten en aan zijn rechterbeen. Hij werd in zorgwekkende toestand in een zie kenhuis opgenomen. Achttien procent van zyn huid is verbrand. Hü verkeert niet in levensgevaar. De smelter en de bedrijfsleider kre gen 's morgens ongenoegen. De smelter liet een door het bedrijf verstrekte fles melk vallen en vroeg om een nieuwe fles. Hij kreeg die niet of hij zou er voor moeten betalen. Later op de morgen werd de smelter door de bedrijfsleider opgedragen zaagsel over de melkplas te strooien, waarop de jongeman woe dend werd. Hij duwde de bedrijfsleider in de richting van een smeltpan met een door snee van een meter en een hoogte van zestig centimeter. De bedrijfsleider viel op handen en voeten in de pan, werd gewond en strompelde naar een deur, waarachter zich een sloot bevindt. Hij zag nog, dat de smelter een mo ker greep. Of daarmee is geslagen kon niet worden vastgesteld. De bedrijfslei der bleef tien minuten in de sloot zitten voor er hulp kwam opdagen. De smel ter was verdwenen, maar meldde zich later op de dag bij de politie. DIEREN In de vergadering van aandeelhouders van de N.V. Gazelle Rijwielfabriek v/h Arentsen en Koel- ling, zal voorgesteld worden een divi dend uit te keren van 10 procent (onv). BEIROET Een nieuwe groep spi onnen is voor de revolutionaire recht bank van Irak verschenen. Enkelen hun ner zijn ter dood veroordeeld, aldus meldt Radio-Bagdad. Volgens de radio hebben de spionnen een niet bij name genoemde buiten landse mogendheid „verdraaide inlich tingen over Irak's economie verstrekt". Een radiozender, die door de beklaag den werd gebruikt, is in beslag geno men. Het is niet bekend hoeveel perso nen in dit laatste proces terecht hebben gestaan. De beklaagden in deze soort proces sen worden opgeroepen tegen elkaar te getuigen. Zelfs de ondeugdelijkste ver klaringen worden voor de rechtbank niet aangevochten. Een getuige, die be weerde ten huize van een der beklaag den te zijn geweest, kon dat huis niet beschrijven en evenmin de ligging er van aangeven. Een beklaagde, die er van verdacht werd via de radio bood schappen te hebben verzonnen wees er op, dat hij lezen noch schrijven kon. Tijdens een recent proces tegen acht spionnen bestond de gehele verdediging uit een verklaring van twee minuten, die werd voorgelezen door een door de rechtbank aangewezen advocaat. Na het eerste proces vroegen enkele journalisten de openbare aanklager de zender te mogen zien, die door hem als belangrijk bewijsstuk was gebruikt. „Natuurlijk kunt u dat niet", bitste hij en beweerde, dat de zender en alle an dere bewijsmateriaal onmiddellijk na het proces waren vernietigd. Wel hield hij vol, dat het proces een eerlijk ver loop had gehad. „Wij zijn geen primi tieven", protesteerde de regerings woordvoerder Chaze! Taqa. „Wij zijn ruw noch barbaars. Bedenk dat wij de wieg der beschaving waren". I Wapen U tegen vocht en kou met een ADVERTENTIE elektra verwarmmgs-matras thermostatisch - behaaglijk veilig gezond Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE HOUSTON De „ruimtewandeling", die het Apollo-9-bemanningslid Schwei ckart vandaag zou maken, gaat niet door. Dit besluit viel nadat in een gesprek tussen de vluchtleiding en de bemanning bleek, dat Schweickart zich niet fit voelt. Hy moest gisteren tweemaal overgeven. Ook sloeg hü een maaltyd over. De overige op het programma voor vandaag staande handelingen gaan normaal door. liet luik van de Lunar Moduli?, waardpor de 33-jarige astronaut na?r éèlten zou gaan, wordt wel geopend.--A Een woordvoerder van NASA, het na tionale bureau voor lucht- en ruimte vaart, verklaarde naar aanleiding van het schrappen van een van de belang rijke onderdelen van de Apollo-9-mis- sie, dat dit de vooruitzichten op een maanlanding voor eind 1969 niet aan tast. De oorzaak van de onpasselijkheid, waarvan Schweickart herhaaldelijk last heeft, is niet bekend, zo deelde de chef-arts van NASA mee. Op de dag van vertrek had hij tabletten tegen luchtziekte ingenomen. Gisteren had hij dat niet gedaan. Toen slikte hij een pil tegen darmstoornis. Er waren gisteren geen technische problemen toen de astronauten McDi- vitt en Schweickart binnendoor waren overgestapt van de cabine van de Apol- lo-9 in de LM, door het verbindende tunneltje. De overstap binnendoor duurde ze ven minuten. Schweickart kroop het eerst door het tunneltje, nadat de weg GENèVE In West-Duitsland zitten meer dan 2300 nazi-misdadigers op ho ge overheidsposten. De Sovjet-Russi sche vertegenwoordiger bij de VN commissie voor de rechten van de mens, Tarasov, die dit gisteren tijdens een vergadering van de commissie ver klaarden zei dat zich onder dit aantal twintig leden van het federale kabinet en van staatssecretariaten bevinden. Tarasov legde deze verklaring af, na dat Polen en de Oekraine een ontwerp resolutie hadden ingediend, waarin de uit vertegenwoordigers van 32 lan den bestaande commissie wordt ge vraagd het optreden van nazi-, neo-na- zi- en soortgelijke groeperingen als een misdaad tegen de mensheid te be stempelen. Het voorstel doet een be roep op alle landen dergelijke organi saties te verbieden en wil een „dag van internationale campagne tegen het nazidom". De Rus zei verder, dat hij op zijn lijst van hooggeplaatste nazi-misdadi gers 189 generaals, admiraals, hoge officieren van de Bundeswehr, ambte naren van het ministerie van Defensie en NAVO-medewerkers heeft staan. Hij noemde voorts 1118 invloedrijke justitiële ambtenaren, openbare aan klagers en rechters, 244 hoge ambte naren van het ministerie van Buiten landse Zaken en driehonderd politie functionarissen. De Britse afgevaardigde, Hoare, zei niet te geloven dat het neo-nazistische gevaar zo groot is als Tarasov het heeft afgeschilderd. daar doorheen vrij was gemaakt, en McDivitt volgde hem een uur iater. Een televisiereportage uh de TM ging gistermiddag naar de aarde toen beiden hun standplaats in de stuurhut van de LM hadden ingenomen. McDi vitt was beweeglijk, maar Schweickart bewoog zich haast niet. Zij hadden al lebei hun helm verwijderd. GENK De Belgische Fordfabriek heeft tweeduizend man op straat gezet. Dat is een gevolg van de staking bij de Britse Fordfabriek, waardoor de onder delen uitblijven voor de Britse Fords die in België in elkaar worden gezet, Ford-België had bij elkaar zevendui zend man aan het werk. De andere vijfduizend assembleren Duitse Fords. Hun deert de Britse staking niet. Bij de Nederlandse Fordfabriek viel de assemblage van de Ford Cortina stil. De ruim achthonderd man perso neel bouwen nu vrachtwagens op. Daar voor zijn tot het einde van de week on derdelen genoeg in voorraad. Als de Britse Fordfabriek maandag nog steeds staakt, moet het personeel op wachtgeld worden gesteld. pen gebied met hoge barometer standen strekt zich uit van Groenland via de Noordzee naar de Zwarte Zee. De as van dit gebied liep vanmorgen nog ten noorden van de Waddeneilanden, zodat ons land zich in een oostelijke lucht stroom bevond. Hiermee werd droge lucht uit Duitsland aange voerd, waardoor het afgelopen et maal vrijwel geen bewolking aan wezig was. Vannacht kwam in ons land dan ook op de meeste plaatsen lichte vorst voor. Van belang voor de verdere weers ontwikkeling is een frontensys teem, dat zich van Noorwegen over Schotland uitstrekt en dat bij een depressie behoort, die voor de Noorse kust ligt. Verwacht wordt, dat dit front ons land zal passeren. In verband hiermee zal de bewol king toenemen. Achter het front kunnen zich enkele buien ontwikke len. Vannacht zal het in het alge meen minder koud zijn, maar in tiet zuidoosten van het land kan fiog lichte vorst voorkomen. Morgen: Zon op: 07.13 onder: 18.30 Maan op: 23.00 onder: 08.07 ADVERTENTll morgen ISO gram niet te geloven voor die prijs!

De Vallei | 1969 | | pagina 1