Rioolwaterzuivering in Veenendaal start mogelijk al eind 1970 Af ral-slib wordt nog een probleem Dagblad „De Vallei" NETTE KAMER Overleg vakbonden en K VS W-directie over afvloeiingsregeling Stadhuis op stelten Meer winkeliers voor sluiting op maandagmorgen VEILING SEPTER TIEL Ontslagmededeling rustig ontvangen BOUW VORDERT SNEL Oranjevereniging bespreekt viering Koninginnedag Vakbondsleden worden op 15 maart ingelicht In Handel en Nijverheid9 Braderie - op 3 juli Probleem Redactie Dagblad „DE VALLEI". Causerie over gehandicapten voor NVV-dames Leden vergadering van „Valleivogels,, Kaartavond Schoolvereniging bekeek plannen voor nieuwbouw van lokalen Boete van f 50,- voor oneerlijke metselaar Ophalen van grof huisvuil Demonstratie huidverzorging BURGERUJKE STAND zoekt voor een van de redacteuren Aanbiedingen Pr. Bernhardlaan 28, VEENENDAAL Telefoon 08385-10955 Organisatie van warme bakkers DONDERDAG 6 MAART 1969 VEENENDAAL Langzaam verrijst in het vlakke landschap nabij de Slaper dijk de Veenendaalse rioolwaterzuiveringsinstallatie. Ruim een jaar geleden werd een begin gemaakt met de bouw, die sindsdien vlot is verlopen. Als de aannemer het huidige tempo volhoudt, kan de installatie eind 1970 in bedrijf worden gesteld. Voordat het zover is zal echter eerst nog een zogenaamd riool gemaal nabij het Valleikanaal worden gebouwd op ongeveer 1300 meter van af de zuiveringsinstallatie. In dit geniaal wordt het rioolwater opgepompt en naar de zuiveringsinstallatie geperst. Dan begint het nogal ingewikkelde zuive ringsproces. Allereerst komt het rioolwater in een zogenaamde zandvang, waarin het zand wordt vastgehouden. Vervolgens loopt het rioolwater in een voorbezinkings- tank, een grote „vijver" met een dia meter van plm. 45 meter en een diepte tot 3 meter. Hierin bezinkt het sli6, dat door middel van 'n grote roterende wisser naar het middelpunt van de „vijver" in een trechter word gescho ven. Via het bedrijfsgebouw en de verdeel- KESTEREN Geboren: Hillegonda E. d.v. J. C. van Dijk en A. van Hunnik. Getrouwd: G. van Veenendaal en D. van Ewijk. Rhenen. Geboren: Jan Gerrit, z. v. A. Lodder en W. C. ter Maaten; Caroline Adriana, d.v K. A. M. Pas en A. G. Bijl; Janne Hendrika Marijke, d.v. R. van Silfhout en W. A. Jansen; Marco z.v. E. Ploeg en J. N. Douma; Eric z.v. E. Ploeg en N. Douma, (Veenendaal); Gerda d.v. A. van Laar en R. Roks, (Eist); José Johanna, d.v. J. van den Berg en J. E. Aartse; te Winschoten; Alwin Ronald z.v. J. H. Oostwoud en P. K. Meursing. Ondertrouwd: J. G. Maarsseveen, 21 jr. (Wijk bij Duurstede) en A. H. Tol lenaar, 20 jr. Gehuwd: G. Reede, 26j. (Ameron- gen) en B. Roelofsen. Overleden: te Ede; Arnolda van Maanen, 66 j., geh. gew. met J. Quint; te Wageningen: Roelof van Appeldoorn, 75 j., echtg. van G. Stunnenberg; te Ede: Wiebe de Boer, 75 j„ echtg van A. Tjepkema; te Nijmegen: Pelgrim Peter Rijnberk, 22 j.,; te Wageningen: Cornelia Alberta Spies, 84 j..geh. gew. met D. van Doorn. Ingekomen personen: F. Hulsman, van Rotterdam naar Utrat-echtraest weg 2h. J. P. A. van Nieuwenhuize. van Zaandam naar Nude 36. Vertrokken personen: C.van den Berg met gezin van Beatrixstraat 51 te Eist naar Veenendaal; G. J. van Yendel° met gezin van Vreewijkplein 13 naar Veenendaal; E. E. A. Ariesen van Bos- landweg 16 naar Echteld. H. R. van de Pieterman van Bantuinweg 38 naar Echteld; H. G. Buma Bantuinweg 58 naar 's-Hertogenbosch; A. Manar van Cuneraweg 411 naar Ede; H. F. Mul- lerm met gezin van Bergweg 34 naar Wageningen; R. Jans met gezin van Cuneraweg 425 naar Renkum; J. M. van der Horst van Nude 6 naar Ede; J. Klaassen van Beukenlaan 7 naar Diever; A. G. M. van Miltenburg van Stokweg 10 naar Delft; A. A. Verham- me van Beatrixstraat 65 Eist naar Bodegraven; M. C. Koppenhol van Cu neraweg 425 naar Veenendaal; H. Smit met gezin van Franseweg 11a Eist naar Veenendaal; F. Spoor met gezin van Simon Stevingweg 27 naar Gouda; C. A M. Moorman van Emmalaan 5 naar Brunssum; M. A. Th. Moorman van Emmalaan 5 naar Brunssum. schacht wordt 't water naar het zoge naamde oxydatiegebied gestuwd waar in een filter ^an grove lavabrokken er voor zorgt, dat opgeloste stoffen uit het rioolwater worden gehaald. Hier na bereikt het water een tussenbezink- tank waarin de werking dezelfde is als in de voorbezinktank. Uit de tussenbezinkbak wordt het steeds schoner wordende rioolwater weer via bedrijfsgebouw en verdeel- schacht naai een oxydatiegebied ge stuwd om vervolgens in een nabezin- kingstank van de laatste restjes vuil te worder» ontdaan en tenslotte in het Valleikanaal te worden gespoten. Het slib, dat bij de zuivering van het rioolwater vrijkomt beteken* een pro bleem apart. In de meeste gemeenten die al over een rioolwaterzuiverings installatie beschikken levert de afvoer van dit slib c'e ambtenaren de nodige zorgen. In de meeste gevallen wordt 't slib, dat bij de zuiveringsinstallatie wordt gedroogd, gebruikt als mest. Toch blijkt het aantal belangstellenden (boeren en tuinders bijv.) hiervoor niet bijzonder groot, zodat in andere ge meenten grote hoeveelheden gedroogd slib op de vuilnisstortplaatsen belanden Door de gemeenten zelf wordt het meestal in de plantsoenen gebruikt. De zuiveringsinstallatie van Veenen daal zal per week ongeveer 150 kubieke meter slib produceren. Welke bestem ming deze betrekkelijke grote hoeveel heid in Veenendaal zal krijgen, is nog niet bekend. De betreffende ambtena ren maken zich daar nog geen zorgen over. De gemeentelijke plantsoenen zullen er zeker mee worden bemest en voor het resterende deel moeten nog gega digden worden gevonden of in ieder geval een plaatsje RESTEREN Maandag 10 maart vindt de jaarlijkse ledenvergadering plaats van de Oranjevereniging „Prin ses Juliana" te Resteren. Deze verga dering wordt gehouden in het café van de heer H. J. van RIeef te Res teren. Aftredende bestuursleden zijn de he ren J. van Neerbos, T. A. Zaayer en G. Mollema. Alleen de laatste stelt zich niet herkiesbaar. Hiervoor zal een nieuw bestuurslid gekozen moeten wor den. Naast de overige gebruikelijke agendapunten is de viering van Ko ninginnedag 1969 een belangrijk punt van bespreking. Het bestuur hoopt dat een groot aan tal leden de vergadering zullen bijwo nen, in tegenstelling tot de gewoonte. De bezinktanks van de rioolwater zuiveringsinstallatie domineren al in het landschap bij de Slaperdijk. ADVERTENTIE De eigen bakwaren worden voortdurend op kwaliteit gecontroleerd door het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. SCHERPENZEEL Woensdagavond hield de vrouwenbond van het N.V.V. haar maandelijkse vergadering in het Verenigingsgebouw a«in de Molenweg. Nadat de presidente mevr. Schoonho ven. de Bree de vergadering met een kort woord had geopend en er enkele huishoudelijke zaken waren afgehan deld kreeg de spreekster van deze avond het woord. Ditmaal was het me juffrouw Rleine uit Woudenberg over haar werk bij de in Woudenberg gevesx- tigde stichting de Il'cygraef. In deze stichting zijn een aantal geestelijk niet volwaardige kinderen on dergebracht. Spreekster liet 'n aantal werkstukken zien die door de kinderen zijn gemaakt. Ze wees er ook nog op dat door de geweldige uitbreiding die de stichting de laatste jaren heeft onder gaan er wel een tekort aan personeel is ontstaan. Mej. Kleine toonde zich een zeer boeiend vertelster. Aan het einde was de presidente al ler tolk toen zij haar veel dank bracht voor hetgeen door haar was verteld. VEENENDAAL Het bericht inzake het overdragen door de Kon. V.S.W. N.V. van haar witgoedsector aan Wisselink's Textielfabrieken is bij het per soneel van dit Veenendaalse bedrijf niet gemengde gevoelens ontvangen. De mededeling dat circa 300 man personeel op straat zal komen nu de spinnerij activiteiten /.uilen worden beëindigd werkte in /ekere /.in bevrijdend, omdat het oiergrote deel van het personeel de bui al geruime tijd had zien hangen. De vraag, die velen thans bezig houdt is iu welk tempo de ontslagregeling zal worden uitgevoerd. Dit is een van de belangrijkste punten van overleg tussen de directie van de Kon. V.S.W. en de textielvakbonden voor de naaste toe komst. Morgen vindt 't eerste gesprek hierover plaats tussen de directie van de Kon. V.S.W. en de drie vakorganisaties in de textielindustrie „de Eendracht", „Unitas"' en „St. Lambertus". Op 15 maart zullen de leden van deze drie vak bonden over de stand van zaken en de dan bereikte resultaten worden inge licht. Naar de heer J. C. Havinga. dis trictsbestuurder van „Unitas" giste ren mededeelde zullen de vakorgani saties hun leden die door ontslag wor den getroffen aanraden niet in het wil de weg te gaan solliciteren. „Het be drijf heeft nog een aantal orderver plichtingen na te komen en wanneer nu een massale uittocht zou beginnen komen ook de personeelsleden in an dere afdelingen in moeilijkheden, al dus de heer Havinga. In een communiqué, dat gistermid dag aan de pers werd verstrekt deelt de directie van de Kon. V.S.W. mee, dat de weverij, blekerij, ververij, fi nish en Staflex coating-activiteiten zul len worden voortgezet. In de toekomst, aldus het communiqué, zullen deze af delingen in hoofdzaak voor Staflex Ne derland gaan werken en in dit ver band gereorganiseerd worden. Over andere sectoren van het bedrijf vinden nog onderhandelingen plaats. „Gehoopt wordt, dat deze in een na bije toekomst succesvol afgesloten kun nen worden", aldus de mededeling van de directie. Zoals gezegd begint morgen de on getwijfeld lange weg van onderhande len tussen directie en de vakbonden. Vandaag komen de laatsten bijeen om tot een gezamenlijke bepaling van de standpunten te komen inzake afvloei ingsregeling, de datum waarop het SCHERPENZEEL Twee woon wagenbewoners hebben gistermid dag in het Scherpenzeelse gemeen tehuis voor veel opschudding ge zorgd. toen zij hun eisen om een uitkering kracht bijzetten door met asbakken te gaan smijten, waarbij een aantal ruiten sneuvelden. Het duo vervoegde zich aan het loket van de gemeentelijke sociale dienst en verzochten de aanwezige ambtenaar om een uitkering inge volge de Algemene Bijstandswet. De ambtenaar deelde hun mede, dat dit bezien kon worden. Daar een van de woonwagenbewoners de gang van zaken niet aanstond, nam hij een grote asbak van de balie en sloeg hiermee om te beginnen één van de grote loketramen stuk. Vervolgens haalde hij nog eens aan en smeet de asbak door een volgend raam. Dit ging met zo veel kracht gepaard dat de asbak door de gehele secretarie vloog en op een volgende glazen asbak beland de bij de gemeente-ontvanger. Toen het secretarie-personeel, weer enigszins bekomen was van de schrik, werden de twee woonwagen bewoners overmeesterd. De ijlings gealarmeerde politie bracht hierna, drie man sterk, de heren in op tocht door de Dorpsstraat naar het politiebureau. SCHERPENZEEL Op vrijdag 14 maart houdt de voetbalvereniging „Val leivogels" een ledenvergadering in ca fé „Marktzicht". Na het zakelijke ge deelte wil men nog enige tijd gezellig bijeen blijven voor het spelen van een spelletje bingo. SCHERPENZEEL Vrijdagavond 14 maart is er in hotel Boszicht weer een kaartavond voor de leden van het NVV. Er zijn weer zeer veel fraaie prijzen te winnen. VEENENDAAL Tijdens de jaarvergadering van de Veenendaalse Winke liersvereniging „Handel en Nijverheid", welke dinsdagavond onder voorzitter schap van de heer J. H. van Schuppen werd gehouden in hotel de Korenbeurs, is de winkelsluiting op woensdagmiddag ter sprake gekomen. Aangezien dit onderwerp niet op de agenda stond, werd het niet als zodanig behandeld. Uit een opiniepeiling bleek echter, dat van de aanwezige leden tweederde vóór een maandagmorgensluiting was in plaats van de woensdagmiddag. Enige jaren geleden werd door de ge meente over dit onderwerp een en quête ingesteld. Toen bleek dat een overgroot deel van de Veenendaalse winkeliers zich vóór de woensdagmid dagsluiting uitspraken. Het bestuur be loofde op de eerstvolgende ledenverga dering dit punt op de agenda te plaat sen. Aan het begin van de avond had de secretaris, de heer B. van de Pol een uitvoerig overzicht verstrekt over *1968. Een rustig verenigingsjaar, waarin Een rustig verenigingsjaar, waarin toch tal van activiteiten plaats vonden, ir- van o.a. de Braderie in augustus en de Lonas-verloting in december de hoog- OPHEUSDEN Dc Icdem ergade- ring der vereniging 4ot het verstrek ken van Lager onderwijs op Gerefor meerde Grondslag te Opheusden werd dezer dagen door 62 leden bezocht. De voorzitter, ds. M. v. Beek. her dacht in zijn openingswoord de overle den leerling René Meijsen, die deze week werd begraven. In het jaarverslag van de secretaris werden de overleden leden, de heren A. Franken en E. Verhaaf herdacht. Gememoreerd werd de bijzondere ver gadering, waarin de heer C. Vriese- laar een koninklijke onderscheiding werd verleend in verband met zijn 40- jarig jubileum als lid van het bestuur. Het aantal leden bedraagt momen teel 226. het aantal leerlingen was in 1968 257, zodat de achtste leerkracht nu voor vast benoemd" kon worden. De penningmeester gaf een finan cieel overzicht van school en vereni ging. Hieruit bleek o.a. dat het eigen vermogen der vereniging met f 1088,27 was toegenomen. De heer Joh. Willem- sen bracht verslag uit namens de kas controle commissie. Als nieuw kas- commissielid werd benoemd, de heer C. Scheurwater. De aftredende be stuursleden, de heren, G. v. Druten. J. Lindner en A. Schalk werden allen herkozen. In 1970, moet opnieuw Koninklijke goedkeuring aangevraagd worden. De door het bestuur voorgestelde wijzigin gen van statuten en huishoudelijk re glement werden na uitvoerige bespre kingen goedgekeurd. Aan de hand van tekening en bestek van de architect werden verder nog de bouwplannen voor een 7e en 8e lokaal uiteengezet. ontslag van de 300 werknemers zal In gaan, inhoeverre er voor de ouder» werknemers een vervroegde pensioen regeling kan worden getroffen, waar bij als basis moet gaan dienen wie er uiteindelijk worden ontslagen. Daarom wordt van de zijde van d» vakbonden met belangstelling uitgeke ken naar vrijdag. Tijdens het eerst» overleg tussen directie en vakbanden zal namelijk een lijst van personen worden overlegd die voor ontslag in aanmerking komen. Gezien de grote vraag naar arbeids krachten bij talrijke Veenendaalse in dustrieën wordt in vakbondskringen verwacht dat met name de jonger» arbeidskrachten die in het produktie- proces werkzaam zijn bij de V.S.W. wel spoedig weer aan de slag zullen komen. Moeilijker ligt dit met betrek king tot het leidinggevende personeel en de beambten, gezien de geringer» vraag die er naar deze categorie be staat. VEENENDAAL Het is een kwalij ke zaak dat men in de bouw niet op een onderdeeltje kijkt. Daar moet een eind aan komen, zei de officier van justitie bij de Zutphense politierechter, toen de metselaar B. uit Veenendaal voor het hekje stond verdacht van diefstal van bouwmaterialen in Ede en Apeldoorn. Begin vorig jaar zou B. in Ede een fikse hoeveelheid materiaal hebben ge gapt en eind vorig jaar bouwmateria len in Apeldoorn. Hier past gevangenisstraf, vond d» officier van justitie, maar omdat B. gezinsmoeilijkheden had, eiste de offi cier driehonderdvijftig gulden boete en twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk met twee jaar proeftijd. De rechter deed van de boete vijftig gul den af en van de proeftijd een jaar. RHENEN Burgemeester en Wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis, dat zij op dinsdag 11, woensdag 12 en donderdag 13 maart 1969 langs de normale route een vracht auto zullen laten rijden, waarmee grof tuin- en huishoudafval kan worden meegegeven. Hierbij dient het volgende in acht te worden genomen: 1. Alle vuil dient netjes te worden verpakt en gebundeld; g. Ieder pak, doos of bundel mag niet zwaarder zijn dan 15 kg; 3. Er wordt geen grotere hoeveelheid dan 1 kub. meter meegenomen; 4. Ofschoon wel op deze dag wordt gereden als met ae roltrommelauto, dient men het grof vuil vroegtijdig langs de weg te zetten, omdat het tijd stip van ophalen niet gelijk is aan dat van het ledigen van de emmers. Voorts wijzen wij er nogmaals op, dat bij het ledigen van vuilnisem mers in geen geval grof vuil wordt meegenomen, zodat het langs de weg zetten op andere dagen dan de hierbo ven genoemde geen zin heeft. Degene, die meer dan 1 kub. m grof vuil heeft mee te geven, dient dit aan gemeentewerken op te geven voor de le of 3e donderdag van de maand, waarna dit vuil tegen beta ling van f 2,50 per kub. m zal wor den meegenomen. Voor zwaar vuil, zoals steenpuin, bo men en dergelijke, is een bedrag van f 5,- per kub. m verschuldigd. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de maandagroute op donderdag wordt gereden. Rhenen. 5 maart 1969. Burg. en wethouders voorn. De seer., W. C. Pieters De burg. L. Bosch v. Rosenthal. EDE Op maandag 10 maart a.s. om 20 uur wordt in de „Open Haard" aan de Willem de Zwijgerlaan in Ede een causerie en demonstratie gehouden met schoonheidsprodukten van dokter N. G. Payot. Gratis toegangskaarten zijn ver krijgbaar bij schoonheidssalon „Mo dern", Veenderweg 111 in Ede. tepunten waren. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer J. Tak bleek, dat de vereniging er financieel nog goed voor. staat. I De aftredende bestuursleden, de he ren W. R. Jansen, B. van de Pol en J. Tak werdep voor een nieuwe periode van 2 jaar herkozen. De vergadering stond uitvoerig stil bij de parkeerproblemen, het nieuwe winkelcentrum en de activiteiten voor het komende verenigingsjaar. In ver band hiermede werd een commissie be noemd die een buitenlande week in de meimaand moet voorbereiden. Verder zal op donderdag 3 juli een braderie in de Hoofdstraat worden èe- houden. Voor de St. Nicolaastijd werd nog geen beslissing genomen. De ver gadering gaf het bestuur volmacht weer een verloting voor te bereiden ten bate van een nog nader aan te wijzen lief dadig doeL Veilbericht van de Tielse veiling Septer van woensdag 5 maart 1969. Opgave na klasse mm maat Appelen: Eisdener Klumpkes Goudreinette k.2 Golden Delicious k.l Jonathan k.2 Jonadel k.l Jonadel k.2 Laxtons Superb k.l Laxtons Superb k.2 Lombartscalville k.l Lombartscalville k.2 Pomjne Rosa Kroet per 100 kg zuur 13,40, rood 11,20. Fabrieksfruit per 100 kg blank 13,40. rood 11,20. Stip en stek per 100 kg 6,20. Peren: Conference k.l S456 5254 Conference k.2 4650 Legipont k.2 Brederode IJsbouten Comtesse de Paris Perenkroet per 100 kg 3,30. Groenten: Koolraap 1618, kroten 1618. prei 69100 4278, sjalotte 4055. Alles in centen per kg tenzij an rs vermeld 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 26—40 90—1,02 87—93 78—82 77—92 63—67 15—43 43—46 35—38 17—46 68—70 64—66 54—56 32—35 79—82 76—78 62—65 52—55 32—38 57—60 46—55 45—50 46—58 45—50 39—47 23—35 47—50 45—48 40—42 36—39 12—14 25—37 16-27 14—17 14—16 9—12 witlof 116—140 47-

De Vallei | 1969 | | pagina 3