Ajax verdiende veel geld De eventuele tegenstander van Ajax in de halve finale van de Europa Cup-strijd Buitenlandse perscommentaren vol bewondering voor Ajax Tonny Pronk maakt bij Portugezen geen beste beurt Japans voetbalteam onderscheiden Sport op radio en t.v. Go Ahead won met 5-2 van Bohemians Trainer Mexicaans elftal geschorst Agnes Geene mag niet naar Engeland Dure Zomerspelen in München Osim (voorlopig?) naar huis terug MANCHESTER UNITED CELTIC AC MILAAN SPARTAK TRNOVA Kostbare benen AEK ATHENE Belgen enthousiast Griep spelbreker in Engeland Grote foto Grote verschil Van eerste orde VRIJDAG 7 MAART 1969 AMSTERDAM Ajax heeft met de zege op Benfica veel geld ver diend. Het juiste bedrag wordt ech ter niet bekendgemaakt. Ajax-pen- ningmeester H. Timman heeft niet de minste behoefte aan publikatie van dat bedrag. Officiële cijfers spreken over een totale recette van Ajax - Benfica van 452.969,35 gulden. Hiervan zou tien procent voor de Franse voet balbond en tien procent voor de Europese voetbalunie zijn. Wat daarna overblijft, wordt, na aftrek van de belastingen, verdeeld tussen Ajax en Benfica. Maar niet alleen dit bedrag vormt de rechtstreekse winst voor Ajax. Ook het feit, dat in de halve finale opnieuw in het strijdperk getreden moet worden betekent weer een gi gantisch bedrag dat, volgens insi ders, rond het half miljoen zal zwe ven. De heer Timman laat dergelijke berichten voor wat ze zijn. Het enige dat ik u vertellen kan is, dat de spelers na de wedstrijd tegen Benfica van de directie van het Olympisch Stadion allemaal een premie van duizend gulden gekre gen hebben. Maar dat was u waar schijnlijk al bekend. De speler^ van Ajax werden I I I B I gisteren op ScMpta. me. ge- M 0Qe T13 HS COflSU Sd t 01610 mengde gevoelens ontvangen. De w w «j si s w n jp dochter van Henk Groot begroette vader hartelijk: met een lach en l/Aff|lilOo|f|0111111 AftOKC een bos bloemen. De dochter van yy J/ wl U VlUUlU V OUIijlvl Iwl O Bennie Muller had blijkbaar geen LAND SPORT Dc eventuele tegenstanders van Ajax Zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan in het toer nooi om de Europese voetbalbeker voor landskampioenen zijn er nog vijf ploegen waartegen Ajax in de halve fina les kan loten. De mogelijke tegenstanders van de Amsterdammers zijn: Manchester United (Engeland), AC Milaan (Italië). AEK (Griekenland), Celtic (Schotland) en Spartak Trnava (Tsj.-Slowakije). Alleen Manchester United heeft zich van deze teams al verzekerd van een plaats in de halve eind strijden. Het schakelde in de kwartfinales de Oostenrijkse kampioen Rapid Wien uit. Celtic, dat in Italië met 0—^0 gelijk speelde tegen AC Milaan, moet zijn tweede wed strijd nog op eigen terrein spelen. AEK, dat in het Tsjechische Trnava met 21 verloor, verwacht Spartak nog voor een duel in Athene. De weg die de mogelijke tegenstanders van Ajax In de halve finales bewandelden op hun weg naar de halve finale is: Manchester United: eerste ronde: Waterford—Manchester 1—3; Manchester Wa terford 71; tweede ron<*.e: ManchesterAnderlecht 30; AnderlechtManches ter 3—1; kwartfinales: Manchester—Rapid Wien 3—0; Rapid Wien—Manchester 0—0. AEK Athene: eerste ronde: AEKJeunesse d'Esch 30; Jeunesse d'EschAEK 3—2; tweede ronde: AEK—Akademlsk 00;.AkademiskAEK 0—2; kwartfinales: Spartak TrnavaAEK 21. AC Milaan: eerste ronde: MalmöAC Milaan 21; AC MilaanMalmö 41; tweede ronde: vrij; kwartfinales: AC MilaanCeltic 00. Celtic: eerste ronde: St.-EtienneCeltic 2—0; Celtic—St.-Etienne 40; tweede ronde: CelticRode Ster Belgrado 51; Rode SterCeltic 11; kwartfinales: AC MilaanCeltic 00. Spartak Trnava: eerste ronde: SteauaSpartak Trnava 31; Spartak Trnava Steaua 40; tweede ronde: Reipas LahtlSpartak Trnava 19; Spartak Trnava Relpas Lahti 71; kwartfinales: Spartak TrnavaAEK 21. Verleden jaar veroverde de Engelse kampioen zijn eerste Europa Cup door Benfica in de finale op Wembley in Londen met 4-1 te verslaan. Ook toen stonden de Portugezen na negentig mi nuten voetbal gelijk (1-1), maar even als woensdag tegen Ajax moest doel man Henrique in de verlenging drie keer capituleren. Manchester United bereikte de halve finales van dit toer nooi in 1957, 1958 en 1966. Dit seizoen startte United in de com petitie opmerkelijk zwak, maar in de afgelopen weken is de vorm verras send snel gegroeid. De Britten zijn op het ogenblik kansloos voor de nationa le titel en zaterdag werden ze ook uit geschakeld voor de Engelse beker. Het enige wat de club van Matt Busby op dit moment nog aan zijn hoofd heeft is de Europa Cup. Uniteds kracht is zijn aanval. Het heeft een voorhoede van louter vedet ten, die veel en goed wordt gelanceerd door de enorm geroutineerde Bobby Charlton. De nieuwe aanwinst Willie Morgan heeft zich voortreffelijk in de ploeg aangepast, terwijl de Schotse in ternational Denis Law, die er in de vorige competitie door blessures nau welijks aan te pas kwam, op het ogen blik weer aan de lopende bank scoort. Samen met de winnaar van de ont moeting Celtic - AC Milaan geldt Man chester United als favoriet. De Schotse kampioen bracht de Europa Cup in het seizoen '66-'67 als eerste Britse club naar Groot-Brittan- nië. In Lissabon versloeg het toen met zijn nimmer aflatende aanvallen het zeer defensief ingestelde Internaziona- le uit Italië. Coach Jock Stein predikt evenals Busby van Manchester United het aanvallende voetbal. Celtic, dat samen met stadgenoot Glasgow Rangers domineert in de Schotse competitie, is een typische ploeg, die negentig minuten lang kan blijven gaan. In het vorige Europa- Cuptoernooi lieten de Schotten zich in de eerste ronde verrassen door de Rus sische kampioen Dynamo Kief, maar na het gelijke spel (0-0) tegen AC Mi laan in het San Siro-stadion heeft Cel tic nu weer een riant uitzicht op de halve finales. De rivaliteit tussen Celtic en Ran gers, een rivaliteit die mede zijn oor zaak vindt in het feit dat Celtic als rooms - k ath ol iek wordt gekwalificeerd en Rangers als protestant, is ontstel lend groot. De derby's tussen beide ploegen resulteren buiten het veld vaak tot massale vechtpartijen, waar bij een indrukwekkend aantal arresta ties wordt verricht. Celtic zoekt het in principe vooral in eigen kweek, terwijl zijn rivaal frequent met rinkelende geldbuidel op de transfermarkt wordt gesignaleerd. De Italiaanse kampioen AC Milaan gold voor het teleurstellende gelijke spel tegen Celtic in het Milanese San Siro-stadion (0-0( als favoriet voor de Europa Cup 1969. In de eindstrijd van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, verleden jaar in Rotterdam imponeerde het elftal van Nero Rocco de concurrentie in hoge mate. Het won met 2-0 van Hambur ger SV. Aangevoerd door Spielmacher Rivera rolden de Italianen Hamburger SV met zo'n vanzelfsprekendheid op dat aan de hegemonie der Italianen zo leek het voorlopig niet te twij felen viel. Tevoren immers had AC Milaan al duidelijk van grote kwaliteiten blijk gegeven. In 1963 veroverde het op Wembley de Europese beker voor de landskampioenen. Door een zege op Benfica. In het volgende seizoen werd het uitgeschakeld door Real Madrid. Vervolgens leefde AC Milaan enige tijd in de schaduw van zijn illustere stadgenoot Intemazionale. Zijn grootste internationale succes boekte Spartak Trnava in het seizoen 1966-1967, toen het de Mitropabeker veroverde. Verleden jaar drongen de Tsjechen weer door tot de eindstrijd PARIJS De Pierre de Coubertin- prijs voor sportiviteit is donderdag in Parijs voor 1968 toegekend aan het Japanse voetbalelftal, dat tijdens de Olympische Spelen in Mexico beslag legde op de bronzen medaille. De Ja panse voetballers kregen de onder scheiding voor hun voorbeeldige ge drag op en buiten het veld. Eerder had het Japanse elftal de Fair Play-trofee van de Internationale Voetbal Federa tie (FIFA), die vorig jaar voor het eerst werd uitgereikt, ontvangen. De Pierre de Coubertin-prijs, die beschik baar wordt gesteld door de UNESCO, werd in 1967 toegekend aan de Hon gaarse tennisser Istvan Gulyas. reden tot vreugde en liet haar tra- PARIJS De Parijse politie is vol lof over de houding van het Nederlandse nen de vrije loop. legioen, dat Ajax vergezelde. Op een enkele uitzondering na zijn er geen moei lijkheden geweest. Dit kwam in hoofdzaak doordat het legioen zich uitbundig maar kalm gedroeg. Met uitzondering van op enkele stations is er niet gehost en gedanst in de straten. Behalve twee keer. Maar dat was dan uitsluitend voor een film- of televisiecamera roepen om hen naar de bus te brengen, waarvan zij de standplaats vergeten waren, of naar de trein, die inmiddels al vertrokken was. In de meeste geval len kregen zij een kop zware Parijse politiekoffie en zij mochten hun roes op het bureau uitslapen. Daarna werden zij doorgestuurd naar 't Nederlandse Con sulaat-Generaal, waar zij geld ontvin gen voor de terugreis. Ruim veertig supporters zijn op deze wijze gerepa trieerd. TOKIO Hideo Iijima, met 10,1 sec. Japans recordhouder op de 100 meter hardlopen, heeft de duurste benen van Japan. Een honkbalclub in Tokio, waarvoor de 26-jarige Iijima uitkomt, heeft de benen van zijn snelste honkloper verzekerd voor 50 miljoen yen ofwel een half- miljoen gulden. HILVERSUM Voetbal, atletiek, volleybal, basketball, handbal en ijs hockey vormen de onderdelen van het NTS-sportprogramma, dat van 19.30 tot 20.30 uur via Nederland 1 wordt uit gezonden. Het programma ziet er, wij zigingen voorbehouden, als volgt uit: de voetbalwedstrijden Ajax Feijenoord en NEC ADO, die ge speeld worden in het tournooi om de KNVB-Beker; de loting voor de volgende ronde van de KNVB-Bekercompetitie; de Europese kampioenschappen indoor-atletiek in Belgrado; de ijshockeywedstrijd Nederland Canada in Nijmegen; de strandloop van A AC van IJ- muiden naar Bloem endaal; de volleybawedstrijd Maxmare La- tore (Italië) Valbovol (Nederland), die in het kader van het toernooi om de Europa Cup in het Italiaanse Reg- gio wordt gespeeld; de basketball wedstrijd Flamin go's Blue Stars in Haarlem; de zaalhandbalwedstrijd Sittardia Olympia Helmond in Oss. In het NRU-programma Langs de Lijn (14.30 - 17.00 uur via Hilversum II en 18.10 - 18.30 uur via Hilversum I) wordt verslag gedaan van de volgende sportgebeurtenissen: de voetbalwedstrijden Ajax - Feij enoord, NEC ADO en FC Twente DWS; de internationale zwemwedstrijden in Bremen; de cross-kampioenschappen in Te- gelen; de AAC-strandloop in IJmuiden; de paardenkoersen in Hilversum; nieuws en uitslagen van amateur voetbal-, korfbal- en hockeywedstrij den. In het programma „Sport voor Sport" van 18.30 tot 19.25 uur, wordt aandacht besteed aan de volgende wedstrijden, die worden gespeeld in de derde ronde van de KNVB-beker: Heerenveen-Vitesse; F.C. Twente- DWS; NEC-ADO; GVAV-PSV. Voorts is in het programma plaats ingeruimd voor de competitiewedstrijd F.C. Cambuur-Elinkwijk en de ama teurwedstrijden Eska/VC-AZC en Ede-RKHVV in het oosten en Velocl- tas-Alcides en Harkema Opeinde-Ac- tief in het noorden. DEVENTER De Deventer ere divisievereniging Go Ahead heeft don derdagavond voor 5000 toeschouwers op eigen terrein met 5-2 gewonnen van de Praagse club Bohemians. Bij de rust leidde Go Ahead reeds met 5-1. Het score-verloop was: 7 Rijnders 1-0, 14 Hoekema 2-0, 22 Ivancic 2-1, 33 Nie- haus 3-1, 37 Knoef 4-1, 44 Wietse Veen- stra 5-1, 75 Kolman 5-2. Op 23 maart speelt Go Ahead een lichtwedstrijd te gen het Finse nationale elftal. MEXICO-STAD Ignacio Trelles Is door de strafcommissie van de Mexi caanse voetbalbond geschorst voor twee wedstrijden van dé door hem getrainde eerstedivisievereniging Toluca. Trales, die tevens trainer van het Mexicaanse elftal is, kreeg deze straf, omdat hij tij dens de incidentrijke wedstrijd Toluca - Universidad de Toluca-speler Tomas Reynoso had geïnstrueerd niet het veld te verlaten, nadat de scheidsrechter, Javier Orozco. hem dat had bevolen. Orozco is voor drie maanden geschorst, omdat hij de incidenten niet correct had gerapporteerd. HAARLEM De bondstrainings- commissie van de Nederlandse Bad minton Bond heeft besloten de inschrij ving van Agnes Geene voor de All En- geland-kampioenschappen, die van 19 t/m 22 maart worden gehouden, in te trekken. De reden van dit besluit is, dat de bonds trainings commissie vindt, dat Agnes Geene in de open kampioenschap pen van West-Duitsland in het enkel spel een zeer slechte conditie demon streerde en in de dubbelspelen haar partners ten zeerste dupeerde door ge brek aan enig moreel. De goede naam van het Nederlandse badminton is daar door in diskrediet gebracht. NEW YORK De Challenga Round van de Davis-Cup, waarbij de Verenig de Staten als bekerhouder zullen aan treden tegen de winnaar van de inter- zone-finales, zal op 19, 20 en 21 sep tember a.s. in Cleveland worden ge houden. Het Amerikaanse team zal evenals in 1968, worden geleid door d» oud-Davis-Cupspeler Donald Dell. van dit toernooi der Middeneuropese landen, maar daarin werden zij ge klopt door Crneva Zvezda uit Balgra- do. Spartak Trnava, dat nog moet duel leren met AEK Athene heeft het eerste duel voor de kwartfinales op eigen ter rein met 2-1 gewonnen. In 1925 werd Spartak opgericht als Rapid Trnava, welke naam na de twee de wereldoorlog werd gewijzigd. In 1945 bereikte de ploeg de hoogst# klasse in Tsjecho-Slowakije. Sindsdien is zij vier- keer gedegradeerd en daarna keerde zij snel terug in de hoogste regionen. De gevaarlijkste schutter bij Spartak Trnava is Jozef Adamec, die 28 keer in het nationale elftal speelde. Coach is Jan Hucko. De grootste moeilijkheid leverde de Limburgse buschauffeur Maessen op. Hij bestuurde een van de vier bussen, waarmee een reisbureau Limburgse voetbalenthousiasten naar Parijs had gebracht. Eergisteravond laat doolde hij door de wijk rondom de Etoile, aan het ein de van de Champs Elysée. Plotseling achtte hij zich bedreigd door 4 Noord afrikanen, die hem insloten. Hij kon niet meer vluchten. Daarom sloeg hij een ruit in om de aandacht te trekken. Dat deed hij dan ook wel. Meteen wa ren de Noordafrikanen verdwenen en had de politie hun plaats ingenomen. Aanvankelijk dachten de agenten een dief te pakken te hebben. Daarna meenden zij, dat de overwinning van Ajax»hem in het hoofd was geslagen en de man niet langer toerekeningsvat baar was. Dit 'alles, omdat de bus chauffeur geen Frans sprak en zich voortdurend hevig verzette. Daarom begon de politie er eveneens zodanig op te slaan, dat de man zich later in een ziekenhuis moest laten op nemen om zich te doen restaureren. Na een bijzonder pijnlijke nacht heeft hij gisteren het ziekenhuis zwaar be schadigd verlaten en hij zou vanmor gen met zijn autobus naar Nederland terugkeren. De passagiers .van zijn bus waren inmiddels over de drie andere autobussen verdeeld en al naar Neder land vertrokken. Behalve in zijn geval toonde de Pa rijse politie zich van een zeer gemoe delijke kant Tal van volkomen dron ken supporters kwamen haar hulp in- MüNCHEN De kosten van de Olympische Zomerspelen, die in 1972 n München worden gehouden, worden geraamd op 1,008 miljard mark (ruim 900 miljoen gulden). Dat maakte Her mann Reichert, secretaris van het or ganisatiecomité. woensdag bekend. AEK schreef ten bate van Grieken land voetbalgeschiedenis door het berei ken van de kwarteindstrijden. Het Griekse voetbal staat in Europa niet erg hoog aangeschreven, maar het was Real Madrid dat twee jaar geleden ruim anderhalve ton bood voor Dimi- trios Papaioannou linksbuiten en goalgetter. AEK echter wees het aanbod af en Papaioannou speelt nog steeds in het Griekse team. Andere sterren zijn doelman Stellios Constantinides en rechtsachter George Kefalides. AEK werd in 1924 door Griekse vluch telingen uit Istanboel opgericht. De let ters AEK betekenen Atletiekclub van Constantinopel. In 1964 speelde AEK voor de eerste keer om de Europese beker. Het werd toen in de eerste ronde uitgeschakeld door de Franse kampioen Monaco. Dit seizoen komt het voor de tweede maal in dit toernooi uit. Coach is de Zuidsla- viër Branco Stankovic. LISSABON Tonny Pronk, die evenals in Lissabon Benfica's gevaar lijkste aanvaller Eusebio volledig uit schakelde, wordt in de Portugese kran ten van donderdag afgeschilderd als de grote boosdoener bij Ajax. „Met het spel, dat Benfica liet zien kon het slechts hopen op succes. De klasse van Ajax liet te wensen over", zo consta teert de verslaggever van „O Seculo", die verder vindt, dat Pronk grof optrad tegen Eusebio en de Nederlandse sup porters zich zeer incorrect gedroegen. gestelde „Figaro" ruimde een halve pa gina in voor de beslissing in Parijs. „De vitaliteit van de Nederlanders was voldoende voor een zege tegen oud-Ben- fica", luidt de kop van het artikel, waarin de overwinning van Ajax volko men verdiend wordt genoemd en voor al Cruyff geprezen wordt. „Cruyff en Danielsson verhinderden Benfica in juichstemming te komen", is Pierre Lagoutte in „Le Parisien Libéré" van mening. „Negentig minuten voor niets, daarna werd Ajax onweerstaanbaar". In gloedvolle bewoordingen beschreef de journalist met een zekere weemoed het „grote spektakel", waarvoor twee buitenlandse teams in het Stade de Co- lombes hebben gezorgd. Lagoutte spreekt van een onbarmhartig voetbal gevecht, waarin Ajax recht had op de zege. Hij vergelijkt het voetbai in Frankrijk met hetgeen woensdagmiddag in Parijs werd vertoond en loofde de wijze waarop Ajax speelde. „Ajax le verde een indrukwekkende prestatie. Het elftal toonde atletische kracht en bezit de mogelijkheid tempo te wijzi gen, waardoor de Nederlanders in de verlenging onweerstaanbaar werden". BRUSSEL De sportpagina's van de Vlaamse kranten brachten donder dagochtend in grote opmaak het ver slag van het Parijse duel. De koppen van de voornaamste bladen luiden: „Het Laatste Nieuws": Vaardige Kei zer verlost Ajax van zijn angst en Cruyff en Danielsson tillen Ajax in halve finales. „De Standaard": Piet Keizer schiep de driekansen in de extra-time. „Volksgazet": Ajax 30 na overwerk - treffer van Cruyff in verlenging plaatste Portugezen k.o. Doelpunten van Danielsson vormden alleen maar de genadeslag. „De Nieuwe Gids": briljant Piet Kei zer wees dé weg. „Het Belang van Limburg": verlen ging werd Benfica voor de tweede maal fataal. Deze krant constateert overi gens ook: „Dure match voor Neder lands bedrijfsleven". LONDEN Griep is er oorzaak van, dat tenminste twintig Engelse league- voetballers de komende dagen niet de kleuren van hun clubs zullen kunnen verdedigen. Drie wedstrijden moesten dan ook naar een latere datum worden verschoven. Het ergst getroffen werd de eerste-divisievereniging Arsenal, die acht spelers door de plotselinge griep- explosie móet missen, waardoor de be langrijke wedstrijd tegen Liverpool, die voor zaterdag op het programma stond moest worden uitgesteld. De andere af gelaste wedstrijden zijn de derde-divi sie-ontmoetingen tussen Hartlepools en Crewer en Luton en Barrow. ZWOLLE Ivica Osim, de Joego slavische voetballer, die enige malen voor Zwolse Boys uitkwam, is terug naar zijn vaderland. In hoeverre dit af scheid voorgoed of voorlopig is, hangt nog in de mist. De reden van zijn ver trek is in" ieder geval een geldkwestie. Zeljenicar, de club waar Osim in Joegeslavië voor speelde, wenste dat hij terug zou komen. Perovanovic, die Osim in contact bracht met Zwolse Boys, zal trachten de Joegoslavische club tot andere gedachten te brengen wat betreft de huurprijs van ongeveer vijfduizend gulden per maand. De heer Schoonderwoerd, aftredend als manager van de Boys zal zijnerzijds voor zijn vertrek nog proberen wat in zijn macht ligt om Osim voor Zwolle te behouden. Met Osim ging Gardasevic terug naar Joegoslavië. Voor hem is het ech ter een kwestie van vakantie want hij komt volgende week terug in Zwolle. Bij terugkeer op Schiphol kre gen de Ajacieden een reeks vragen te beantwoorden. De foto toont een overzicht van de pers conferentie, die ook door de echt genotes en verloofdes van de spe lers werd bijgewoond. Victor Santos, die de wedstrijd in Pa rijs voor „A Bola" versloeg, schrijft: „Voor Benfica telt alleen maar tech niek en nog eens techniek. In de tweede helft kregen de Portugese aanvallers geen moment de vrijheid om hun kracht te tonen. Ajax kwam dan weliswaar ner veus en voorzichtig op het veld, maar de Nederlanders wilden perse winnen. De verlenging was zonder meer voor de ploeg met de meeste atletische ga ven, Ajax. Door het eerste doelpunt van Cruyff raakten de Nederlanders de druk kwijt. Vanaf dat moment was voor hen alles mogelijk. Benfica werd toen geconfronteerd met de herhaling van die sombere namiddag in het Wembley-sta- dion, waar een jaar geleden de fiflale tegen Manchester United werd ge speeld". Alle waarnemers zijn het erover eens, dat Johan Cruyff zijn gelijke nergens in de wereld heeft. „A Bola" schrijft, dat het „een genie is, dat overal prach tige dingen doet en er slechts over denkt goed voetbal te spelen". Het blad noemt Danielsson en Keizer'gevaarlijke spelers. Van Keizer zegt het, dat hij fenomenaal is in het vrijspelen van de bal. Volgens „Diario Noticias" werd Benfica in de verlenging knock out ge slagen. De beste Nederlandse spelers vindt het blad Cruyff, Keizer en Daniels son. Ook „Diario Noticias" schrijft, dat Pronk met alle mogelijke middelen en unfair spel Eusebio heeft uitgeschakeld. 9 PARIJS. AjaxBenfica was voor de Franse dagbladen van donderdag groot nieuws. Het sportdagblad „l'Equipe" bracht op zijn eerste pagina niet alleen een op vallend grote foto van de „duivelse" Cruyff, maar ook over de totale breed te een plaat van het Nederlandse sup porterslegioen op de tribunes, dat een ogenblik het stadion vijftien jaar jonger heeft gemaakt. „TEquipe" schrijft: „Ajax ontketende de storm in een door de wind helaas bedorven wedstrijd. Stroef Benfica verslagen door jeugd van Cruyff en zijn makkers. Cruyff en Danielsson hebben Benfica opgeblazen". Jacques Goddet, directeur-hoofdredac teur van „l'Equipe" spreekt van een machtig en kalm Ajax. „De ploeg won door zijn indrukwekkende techniek. De spelers van Ajax hebben in de verlen ging de vruchten geplukt van hun rust en inzicht, van hun evenwichtigheid en van alle andere kwaliteiten, zoals dege lijkheid en hun spelopbouw, die mis schien rechtlijnig, maar in ieder geval zeer goed was. Ajax dankt zijn kracht voor een deel aan zijn beweeglijkheid, aan zijn ruim opgezet voetbal, dat soms avontuurlijk was en soms op kick en rush leek. Het werd echter beloond dankzij de atletische kwaliteiten van de aanvallers en door het uithoudingsver mogen van de gehele ploeg. Eusebio kreeg geen kans om zijn talenten te to nen en mede daardoor werd een nog romantischer figuur, de verbazingwek kende Cruyff, de hoofdpersoon van het duel". In een beschouwing van spel en spe lers noemt „l'Equipe" Cruyff, en daar door de aanvalskracht van Ajax, het grote verschil met Benfica, dat de ver rassingsaanval niet kon toepassen. „Vasovic was de baas in de verdedi ging, waarin de volmaakte en ongeëve naarde dekking op Eusebio en Torres werd uitgevoerd door Pronk en Huls hof". In „France Soir" staat: „Meer dan 60.000 toeschouwers overstroomden het stadion". Dat namelijk vonden alle bladen op deze werkdag zeer opmerke lijk. „France Soir" gaat verder: „Ajax verpletterde Benfica. De wedstrijd werd meer beheerst door de inzet van beide ploegen dan door het technische niveau. Cruyff bleek het allerbelangrijkste wa pen van de Nederlanders. Het beeld van de strijd werd bepaald door de om standigheden. Benfica miste de vonk van de inspiratie, die duidelijk zicht baar was bij Ajax". „Paris Jour" schrijft: „Johan Cruyff veroverde Parijs". Twee grote foto's dragen de sportpagina een van Cruyff en een van Eusebio. Bij Cruyff( de drif tige) staat: ,Hij bracht angst en schrik in de verdediging van Benfica". Bij Eu sebio (het verval) kan men lezen: „Hij werd bedwongen door de gedecideerde Nederlandse achterhoede. Eusebio te kent het beeld van een drama van Ben fica, dat t geen kans kreeg". „Pari§ Jour" gaat verder: „het was de triomf van de Nederlandse kracht. Nog nooit hebben zoveel toeschouwers in Frank rijk een wedstrijd gezien, waar met zo veel vuur werd gespeeld. Zoals de Ne derlandse supporters, een 30.000, het Portugese contingent knock out sloegen, zo deed Ajax het met Benfica. Het was mogelijk geen beste wedstrijd, maar wel een duel, dat men niet spoedig nog eens zal kunnen zien (in Frankrijk) en dat men nooit zal vergeten. Ajax had een geweldige conditie, de ploeg ver diende de overwinning door zijn enthou siasme, maar ook door de persoonlijke kwaliteiten van Cruyff, Danielsson en Pronk, die Eusebio helemaal uitscha kelde. Deze ploeg, die technisch niet tot de allerhoogste toppen reikt, was een geweldige eenheid en daaruit ontstond een macht, die de Franse toeschouwers gewoon niet kurmen vergeten." „l'Aurore" noemt in een vette kop de derde ontmoeting tussen Ajax en Ben fica een voetbalwedstrijd van de eers te orde. „Cruyff was superieur aan Eu sebio", is de mening van Georges Pia- dels, die voorts zegt, dat de zeventien duizend Portugese supporters „de Pa rel van Mozambique" niet hebben her kend in deze slijtageslag. „Ajax be reikte terecht de halve finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker" staat er in het slot van dit artikel te le zen. „De Franse toeschouwers zullen er geen spijt van hebben gehad naar Co- lombes te zijn gegaan. Zelfs de niet al te zeer op sport in-

De Vallei | 1969 | | pagina 14