Veenendaals dagblad Buiten Financieel was 1968 goed jaar Anti-KY P-motie door Nieuw Links ingediend De Gaulle: geen devaluatie van de franc Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Viet-Cong-offensief houdt aan Vakantie in de sneeuw RA VAGE NA BOMONTPLOFFING JAMIN Bomaanslag in Jeruzalem; 26 studenten gewond Kappersbond is gebeten op ministerie L.M. WORDT VOL AFVAL AFGESTOTEN Aanklacht tegen Garrison Nederland in de achterhoede bij loonsverbetering Schoolmeisje verongelukt T: SCHORSING Marine-groet aan lingerie Scheermesjes goedkoper -fr Hollandse figurtr AANVALLEN „Prijsmaatregel is trap in de rug BRAND OP NIEUWE PARUSE MARKT Overschot op lopende rekening van betalingsbalans f 253 miljoen KAPITAALEXPORT Langspeelplaat voor vluchtelingenhulp roomboterkoekjes 150 gram van 129 VOO*- IIS niet te geloven voor die prijs! Tientallen Arabieren in arrest STEUN DOOR DE RAMEN CONTRASTÈN OP SOCIALISTISCH CONGRES Wiesenthal spoorde nazi-misdadiger op Dekking Record Onrust MOTIE OVER SNELLE KROTOPRUIMING VERWORPEN Westenwind Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 7 MAART I969 - 43e JAARGANG no. S6 CRISIS DREIGT BIJ VIETNAM-OVERLEG O A RIJS De Zuid Vietnamese delegatieleider, Pham Dang Lam, heeft giste- ren op de vredesconferentie te Parijs geweigerd verder te praten met de communistische vertegenwoordigers. Dit gebeurde in de kortste vergadering die tot nu toe werd gehouden. Wel heeft hy beloofd de volgende don derdag opnieuw aanwezig te zullen zijn. Hij baseerde zijn weigering op de hui dige terroristische acties in Saigon, waarbij tientallen burgers gedood of ge wond worden. Hij meent, dat een der gelijk klimaat niet gunstig is voor een vruchtbaar overleg. Daarom vroeg Pham Dang Lam een •chorsing van de vergadering, nadat de vier delegatieleiders hun inleidingen be ëindigd hadden. In deze inleidingen had de Amerikaan Henri Cabot Lodge al ge dreigd met vergeldingsmaatregelen, als deze aanvallen op vrouwen, kinderen en burgers en ziekenhuizen zouden blijven voortduren. De Viët-Cong heeft de afgelopen nacht op de dertiende dag van het offensief, meer dan dertig militaire doelen over geheel Zuid-Vietnam verspreid onder vuur genomen, maar de hoofdstad Sai gon met rust gelaten. Een Amerikaan- PLYMOUTH Officieren en be manning van vijf Belgische mij nenvegers hebben gisteren bij het binnenvaren van de haven van Plymouth een damesslipje begroet, in plaats van de NAVO- vlag. Britse officieren van het ontvangcomité ontdekten te laat, dat het dundoek van het weste lijk bondgenootschap door stu denten was gestolen en vervan gen door lingerie. Een snel naar de vlaqgemast ge- baalde de „vlag" neer, aie een briefje bevatte, waarin een losgeldvoor een plaatselijke liefdadige instelling werd gevraagd. De marine be taalde twee pond sterling en ne gen shilling zes pence om de NAVO-vlag terug te krijgen, waarna, aldus een officier, de moeilijkheid restte hoe de grap aan de Belgen te verklaren DEN HAAG De prijzen van scheer mesjes gaan omlaag. Fabrikanten en handel hebben de minister van Econo mische Zaken beloofd terug te gaan naar het peil van 31 december, plus zes procent. Vandaag zullen zo wordt verwacht prijsverlagingen voor honden- en kat- tenvoedsel, het ontwikkelen en afdruk ken van zwart/wit en kleurenfilms en tuinonderhoud worden bekend gemaakt. I^erlijk gezegd is het mij bij de kieviten in de laatste plaats om de lekkere eitjes te doen j en vaak zijn ze ook bij de zoekers slechts een voorwendsel tot een dag zwervens. Het opsporen verschaft meer sport dan gewin, voorts li chaamsontspanning, atavisme en natuurdrift, het zich onbewust één voelen met landschap, sfeer, dier en plant. Missghien ondergaan de kieften die machtige drijfveren ook. Onrust en beweeglijkheid, nervosi teit en woeligheid kenmerkt hen in de lucht en op de begane grond, doch evenzeer houd ik van hun ele gance bij vlieg- en buitelspel, ren en trippel. Vooral in de broedtijd, die nu voor de deur staat, .schom melt het mannetje als een trapeze artiest boven zijn territorium, luch tig en charmant, of dribbelt, de kuif spreidend en vouwend, als een duif over de bagger van de trek sloot, om onverwacht in een run of through-pass door het korte gras te ijlen alles gaaf, puur en onver valst, met zuivere proporties. Deze vaderlandse figuur past bij ons Hollandse weidegebied, bij driftig uitslaande watermolentjes, bij zwart-bonte hokkelingen en rood- gedaakte hoeven, bij gouden dot ters en stavende wilgekatjes. Kort om bij de ganse natuur van ons la ge land. Niettemin moogt ge hem ook op de vochtige hei en het ak- kerlcnd verwachten. Daarom is de kievit sinds oer-oude tijden verwe ven met het leven onzer platte landers (vooral van de Friezen) en toepens de deliéatesse der pro- dukten zijdelings n\et de stede lingen. se woordvoerder noemde de verliezen licht Vooral de delta van de Mekong en de hoogvlakten kregen zware beschietin gen te verduren. Raketten en granaten kwamen onder meer terecht op een Amerikaanse heilkopterbasis bij Danang de stad Dalat, het vliegveld van Kon- tum, 'n Amerikaanse infanteriebasis ten noorden van Saigon, een infanteribasis bij My Tho, de marinebasis Dong Tam en het Amerikaanse hoofdkwartier in de provincie Tsjoeong Thien Gisteren voerden twee Noordvletna- mese bataljons de gehele dag aanval len jft op Amerikaanse infanteriestel- lingen ten westen van Kontum bij de Cambodjaanse grens. Na tien uur bra ken zij het gevecht af en Heten, volgens een Amerikaanse mededeling, 53 ge sneuvelden achter. De Amerikanen le den geen verliezen. Er wordt in die sector al drie dagen hard gevochten. Ook vinden in de provincie Tay Ninh (90 kilometer ten noordwesten van Sai gon) gevechten plaats. Daar liggen een heden van de zevende Noordvietname- se divisie tegenover de 25ste Amerikaan se infanteriedivisie. Bij een zuiverings operatie vonden de Amerikanen 51 ge sneuvelde Noordvietnamezen. De Ame rikaanse verliezen bedroegen een dode en een gewonde, aldus een woordvoer der. Met sampans trachtte een groep Viet- Cong-strijders in de richting van Sai gon te infiltreren, maar zij werd door Amerikaanse patrouilleboten opgevan gen. Inmiddels begon de Amerikaanse minister van Defensie Laird, vandaag op de luchtmachtbasis Tan Son Nhoet besprekingen met de militaire leiding. Generaal Wheeler, voorzitter van het comité van chefs van staven, generaal Abrams, Amerikaans opperbevelheb- berin Vietnam, zijn plaatsvervanger RGHIPa?r t?6odpaster en ambassadeur Ellsworth Bunker behoren tot degenen, die aan de conferentie deelnamen. Er zijn geen bijzonderheden bekendge maakt. AMSTERDAM De Nederlandse Kappersbond verzet zich fel tegen de prijsmaatregel die minister De Block (Economische Zaken) voor de kappers heeft ingesteld. De bond meent dat de minister de kappers alleen heeft uitge zocht „omdat hij toch wat aan de prij zen wilde doen na alle aanvallen in de Tweede Kamer". Het is volgens de bond ook een trieste zaak dat de minister zijn prijsbeleid stut met de rapporten van de Econo mische Controle Dienst. „De ambtena ren van deze dienst weten totaal niets van het kappersbedrijf. Knippen is voor hen knippen, net als een kwart eeuw geleden. Als die ambtenaren maar even tjes een afwijkende prijs zien staan, dan is de kapper in overtreding", zo is de ervaring van de bond. Het minst verteerbaar is voor de bond dat de helft van de kappersbedrijven met verlies werkt. In plaats van een helpende hand, krijgt het bedrijf een trap in de rug van het ministerie, con cludeert de Nederlandsche Kappersbond verbitterd. PARIJS Een oppervlakte van on geveer 300 vierkante meter van de nieuwe Parijse levensmiddelenmarkt Rungis is vannacht door brand ver woest. De politie houdt rekening met di mogelijkheid van sabotage. De markt- Rungis, die in de buurt van het vlieg veld Orly is gebouwd ter vervanging van de oude hallen in het hart van Pa rijs, is nog geen week open. DEN HAAG Nederlands financiële positie len opzichte van het buitenland is het afgelopen jaar flink verbeterd. De lopende rekening van de betalingsba lans ons najtionalc huishoudboekje vertoonde een overschot van 253 mil joen gulden, een vooruitgang van ruim een half miljard vergeleken met het „verliesgevende" jaar 1967. Het derde kwartaal was met een tekort van 305 miljoen gulden nog niet zo best. Maar de daarop volgende drie maanden hielden betalingen en ont vangsten aan en van het buitenland elkaarin evenwicht. Een ander blijkt uit een brief van minister Witteveen (Financiën) aan de Tweede Kamer. Het prettige resultaat dat niette min ruim een half miljard achterblijft bij het gewenste overschot is geheel te danken aan de gunstige ontwikke ling van onze uitvoer. Het tekort op de handelsbalans viel daardoor bijna 200 miljoen lager uit dan in 1967. De opbrengst van onze diensten en geleend kapitaal aan het buitenland liep terug. Door het uitzetten van kapitaal in het buitenland sloot de totale betalingsba lans met een tekort van 600 miljoen gul den, na in 1967 met een ongeveer ge lijk bedrag te zijn gestegen. De goud- en deviezenreserves vermin derde per saldo met ruim 1100 miljoen, waartegenover de rechten op het Inter nationale Monetaire Fonds met ruim 500 miljoen stegen. De koninklijke familie met uitzondering van prinses Chris tina en mr. Pieter van Vollenhoven is gisteren naar Lech ia Oosten rijk vertrokken voor een winter sportvakantie. Prinses Beatrix, prins Claus en hun twee kinderen stapten in Raar* in de koninklijke trein. Op d Mo prinses Beatrix en prins Willem-Alexander, warm ingepakt tegen de sneeuw, die hen in Lech wacht. Ongeveer 130 mensen zijn vanmor gen door hefschroefvliegtuigen van het dak gehaald van een in brand staand gebouw van dertien verdiepingen in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. Deson danks heeft de brand volgens de politie enige slachtoffers geëist. 7-3-1969, A. B. WIGMAN Zo zag het cafetaria van de universiteitsbibliotheek in Je ruzalem eruit na de bomaanslag, waarbij gisteren 26 studenten ver wondingen opliepen. Het volksfront voor de bevrijding van Palestina eiste de. verantwoordelijkheid voor de aanslag op. DEN HAAG Prins Sadruddin Aga Khan, hoge commissaris van de Ver enigde Naties voor vluchtelingen, heeft gisteren in het Haagse perscentrum Nieuwspoort de nieuwe langspeelplaat World Star Festival ten doop gehouden. De nettowinst van de plaat, die een tientje kost, bedraagt 3,50 gulden, welk bedrag ten goede komt aan het vluch- telingenfonds, van de VN. ADVERTENTIE morgen gesorteerde TEL AVIV Voor de tweede maal binnen twee weken is Jeruzalem giste ren opgeschrikt door een explosie. Dit maal ontplofte een kilo explosieven in het cafetaria van de Hebreeuwse uni versiteit. Hierbij werden 26 studenten licht gewond. Onmiddellijk "na de ontploffing arres teerde de politie in Jeruzalem tiental len Arabieren. Incidenten tussen Joden en Arabieren bleven uit. De aanslag werd gepleegd twintig uur nadat de Israëlische politie een komplot terroristen van het Palestijnse bevrijdingsfront had opgerold. Ze arres teerde tachtig Arabieren, onder wie ze ven vrouwen. Verscheidenen onder hen zouden de hand hebben gehad in de bomaanslag op de markt in Jeruzalem op 21 februa ri. Daarbij kwamen twee mensen om het leven. Ondanks de zeer scherpe veiligheids maatregelen in Jeruzalem zien de Ara bische terroristen nog kans hun activi teit voort te zetten. Dit wijst erop dat de Arabische bevolking van Jeruzalem de terroristen actief steunt. Kort na de ontploffing van gisteren bracht de Israëlische premier ad inte rim, Yigal Allon, een bezoek aan de He breeuwse universiteit waar de colleges gewoon doorgingen. De ontploffing had betrekkelijk weinig schade aangericht. Na de explosie dreigde er gisteren in het cafetaria van de universiteit even paniek te ontstaan. Een aantal studen ten liep verwondingen op door rond vliegende glasscherven. Velen spron gen door de gebroken ruiten naar bui ten uit angst voor nog meer ontploffin gen. Die bleven echter uit. Het nabijgelegen parlementsgebouw werd voor alle zekerheid op bommen onderzocht maar men vond er geen. Het Israëlische parlement was op het tijdstip van de explosie juist bijeen ge komen om de overleden premier, Levi Eskjol te herdenken. DEN HAAG Onder daverend applaus, is gisteren op het congres van de Partij van de Arbeid een voorstel ingediend om niet met de K.V.P. in de rege ring samen te werken. Dit was de tweede Nieuw-Links-aan- val meteen na de opening van het con gres. De andere betrof het instellen van een speciaal secretariaat, dat moet worden bezet door de Nleuw-Linkser, drs. M. van Dam. Het socialistische congres kwam hier mee middenin de scherpste tegenstel lingen. De Amsterdamse nieuw-linkser Han Lammers diende de anti-KVP-motie na mens 22 afdelingen in. Hij zei dat er geen twijfel mag bestaan over de hou ding tegenover de KVP, die hij een fe deratie van belangengroepen met een overwegend confessioneel-liberaal ka rakter noemde. „Het moet duidelijk worden dat Ne derland voor een progressieve politiek is aangewezen op de PvdA "f Voor de openingsrede van partijvoor zitter dr. Tans, waarin hij fel van leer trok tegen D'66, zie men elders in dit nummer. HOUSTON (Texas) Het maan- landingsvaartuig, (LM), dat op het ogenblik zijn eerste vuurproef in de ruimte in een baan om de aarde te verduren heeft, vastge koppeld aan de Apollo-9 en waar van elk exemplaar de Amerikaanse belastingplichtigen enkele miljoenen dollars kost, zal vanaf vanavond niet meer dan 'n ordinaire vuilnisbak z|jn. De drie inzittenden van de Apol lo-9 hebben het ruimtevaartcen trum in Houston moeten bekennen, dat zij het „huishoudelijke werk" in de Apollo niet aan kunnen. De „luchtjes" In hun ruimtewoning worden intenser en ze weten zich geen raad meer. Zij hebben hun lastgevers derhalve verzocht, de afval in het maanlandingsvaartuig te mogen deponeren. Immers, wan neer eenmaal de proeven zijn af gewerkt, moet het vaartuig wor den afgestoten. De verantwoordelijken in Hous ton hebben hun toestemming gege ven. Het maanlandingsvaartuig wordt dus de eerste reuze-vuilnis bak die om de aarde draait. NEW ORLEANS Clay Shaw, die is vrijgesproken van samenzwering om president John Kennedy te vermoor den, heeft gisteren een aanklacht inge diend tegen officier van justitie, Jim Garrison van New Orleans, die hem voor het gerecht had gedaagd. Shaw heeft een federale rechtbank in Loui siana verzocht Garrison in staat van beschuldiging te stellen wegens vervol ging zonder bewijs. De rechtbank heeft het verzoek aan de minister van Justi tie in Washington doorgezonden. BRUSSEL De Nederlander is met zijn loonsverhoging het afgelopen jaar wat in de achterhoede geraakt. De Fransman ging er in werkelijk heid dus de prijsstijging in aanmer king genomen vijf procent op voor uit, de Westduitser drie tot vier pro cent, de Italiaan drie procent, de Ne derlander twee procent en de Belg een tot twee procent. Dit blijkt uit het sociale verslag van de Europese Commissie aan het Europese Parlement. In Nederland, België en Italië ver traagde de loonstijging, in West-Duits- land werd deze groter. De vrouwenionen in de Europese Gemeenschap zijn het afgelopen jaar sneller gestegen dan de mannenlonen. ROTTERDAM De dertienjarige scholier Tineke van der Mast is gis termiddag in Rotterdam verongelukt. Het meisje reed met een vriendin netje achterop haar fiets en passeerde een stilstaande vrachtwagen. Toen zij op haar beurt door een an dere vrachtwagen werd ingehaald schrok het achteropzittende meisje en sprong van de bagagedrager. Tineke van der Mast begon te slingeren en raakte onder de rijdende auto. Enkele uren later overleed zij. DEN HAAG De negenjarige Mi- chiel Goinga is gisteravond vlak voor de ouderlijke woning bij het oversteken door een personenauto aangereden. Hij liep daarbij zodanig hoofdletsel op, dat hij later op de avond in een ziekenhuis is overleden. WENEN Simon Wiesenthal, leider van het Joodse documentatiecentrum in Wenen, heeft ontdekt dat de door de Sovjet-Unie wegens oorlogsmisdaden gezochte, in Letland geboren Karlis Lobe onder eigen naam in een voorstad van Stockholm woont. Iiy is nu 7 jaar. Weisenthal heeft de Zweedse minister van Justitie van zijn ontdekking op de hoogte gesteld. Lobe heeft als comman dant van een Lets politiebataljon van januari tot maart 1943 deelgenomen aan de operatie „Wlnterzauber" in het gebied van Staraja Roessia, waarbij duizenden mensen mannen, vrouwen en kinderen op gruwelijke wijze zijn vermoord. Lobe zou voorts dadelijk na de Duitse intocht als commandant van de Letse burgerwacht op 13 juli 1941 de arrestatie van alle Joden ln een be paald district hebben bevolen. Later leidde hij de terechtstelling van duizend Joden in het Kasinski-bos. DARIJS De financiële wereld vreest een devaluatie van de Franse franc. Opnieuw is een vlucht ontstaan uit het Franse betaalmiddel. Goud wordt weer over de hele wereld gevraagd, als gevolg waarvan de goudprys gis teren in de financiële centra tot re cordhoogten is gestegen. Oorzaak van de nieuwe onrust zijn drei gende stakingen in Frankrijk en hoge looneisen. De communistische vak bond CGT heeft voor 11 maart een 24- uurs staking uitgeroepen (zie hierover ook elders in dit blad). Handel en speculanten begonnen zich weer te dekken tegen een mogelijke devaluatie van de franc. Ook de New Yorkse beurs heeft de nieu we onrust, gepaard aan Amerikaanse oorlogsdreiging in Vietnam, een ge voelige terugslag ondervonden. Generaal De Gaulle heeft wederom ge ruchten over een ophanden zijnde devaluatie tegengesproken. Hij heeft zijn ministers bezworen de prijs- en salarisverhogingen zoveel mogelijk te drukken. Hiertegen hebben de vak bonden fel geageerd. De goudprijs bereikte gisteren in Parijs een record van 6.740 francs per kilo gram, wat neerkomt op 47,92 dollar per troy ounce van 31,1035 gram in Londen. Daarbij moet in aanmerking worden genomen dat er geen buiten lands goud Frankrijk mag binnenko men. In Londen steeg de prijs tot 43,40 dollar, maar de verkopers ble ven weg. In ons land steeg de goudprijs vrij scherp en wel van f 4.990 tot f 5.070 lo bij in- en van f 5.140 tot f 5.220 per kilogram bij verkoop. De zilver- prijs klom van f 215,- - f 227,50 tot f 219 - f 231,50 per kilogram. De Nederlandse valutamarkt was de hele dag in heftige beroering. Er wa ren grote omzetten in Franse francs op termijn, waarvan de noteringen verder omlaag gingen. Ook ponden sterling, die al meer dan een punt lager dan de voorgaande dag officieel werden genoteerd, gin gen in de loop van de de dag omlaag. Daardoor ging veel van de winst van deze week weer. verloren. Ook op ter mijn was het pond lager. In Duitsland waren grote schommelin gen in de dollarkoers. In ons land ging de dollar opmerkelijk omlaag van circa f 3.6275 naar f 3.6225. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de motie van de socialis- te mej. N. Barendregt verworpen. Hierin werd gevraagd ervoor te zor gen dat over vijftien jaar verrev- .<G*t grootste deel van de bestaande j zal zijn afgebroken. Vóór dsJ stemden behalve de social de PSP en de groep-Aarden De motie van haar i H. van den Doel kreeg hang, maar ook deze j De heer Van den Doel programma voor dit jaar ningen brengen en dat 135.000. De socialisten evenals D'66, de PSP, en de groep-Aarden. 1 pt. afgelopen etmaal bevond ons land zich in een uitloper van een hogedrukgebied, waarvan het centrum boren Groenland lag. Hierdoor was er weinig wind en kon de temperatuur voornamelijk in het zuiden en oosten van het land, tot omstreeks 5 graden dalen. Voor het weer van de komende dagen is een storing van belang, die zich thans ten zuiden van IJs land bevindt. Het ziet er naar uit. dat deze over Zuid-Scandinavië zal trekken. Vanavond passeert nog een rug van hogeluchtdruk ons land. Hier in komen opklaringen voor, zodat vannacht de temperatuur tot om het vriespunt kan dalen. Morgen zal onder invloed van eerder ge noemde depressie een toenemende westelijke wind waaien, maar neer slag van betekenis wordt niet ver wacht. Morgen: Zon op: 07.11 onder: 18.32 Maan op: onder: 08.21 K

De Vallei | 1969 | | pagina 1