Akkoord in Suriname De ruimtevaart gemilitariseerd Met kunstmaan op zoek naar aardolie MADURODAM BOUWT OP C.P.N. miste de boot naar Cuba BRAZILIË VERKOOPT TELEFOONS MIDDELBURG BREEKT AF Uit: goed voor uw hond 23434 Vouwblad over de niet verplichte huurverhoging 150 Rectificatie NADER BESCHOT WD Deense prins in Den Haag attaché Tragiek van zuiveringen Jongelui leegden parkeermeters Debré naar Bonn Man wilde trein laten ontsporen VOOR ZUIVERE PLAATSBEPALING Automatisch Besparing na VI dagen oorlog dagen geen vrede NALATIG ADRESBOEK ZATERDAG 8 MAART 1969 PAUL DE GROOT gediplomeerd zuiveraar het binnenland geïsoleerd geraakt, ook de vroeger zo belangrijke internationa le contacten gingen verloren. Zelfs de correspondent van de Waarheid uit Moskou werd teruggeroepen. TRAGIEK Men hoeft geen voorstander te zijn van communistische systemen om oog te hebben voor de menselijke tragiek die al deze conflicten en begeleidende haatcampagnes meebrengen. De CPN heeft het systeem dat een ex-lid wordt dood verklaard; De jubilerende partij weigert zich aan te passen bij de geest van de tijd. Voor openheid, discussie en tolerantie is geen gelegenheid. In de CPN, schijnt nog steeds de koude oorlog te heersen. Misschien kan de CPN ter gelegenheid van het jubile um eens onderzoeken hoe de temperatu ren elders zijn. PARAMARIBO De besprekingen tussen de minister van binnenlandse Zaken en de federatie van onderwüs- krachten Suriname hebben tot een tus sentijdse overeenstemming geleid. Volgens dit akkoord wordt het sala ris over de maand februari volgende week aan de onderwijzers uitbetaald. Er zal onmiddellijk worden gewerkt, aan het instellen van een prijscontrole. Voorts zal een algehele salaris-herzie ning worden bekeken. Daarbij zal de salariëring van de onderwijzers apart beschouwd worden. Er zal een functie-analyse bureau worden ingeschakeld. Is het resultaat van dit onderzoek gunstig, dan zal dit terugwerken tot 1 januari 1969. De staking van de onderwijzers zal worden opgeschort na ondertekening van het akkoord. A Een deel van de Middelburgse bin nenstad is neergehaald om ruimte te maken voor de bouw van een over dekt zwembad. Het ziet er uit of de Duitsers weer huisgehouden hebben in de stad. In het artikel over Adolf Hitler en Eva Braun zijn enige regels uit de tekst weggevallen, waardoor er nogal vreem de dingen kwamen te staan. Daarom herhalen wQ deze passage in de juiste vorm. „Zo lezen we o.a. over Hitlers relatie met zijn nicht Geli Raubal, die zelf moord pleegde, en over de talrijke vrou wen van wie de Führer gecharmeerd was. tot groot ongenoegen uiteraard van zijn „secretaresse" Eva Braun". rke president van de Verenigde Sta- ten, Richard Nixon, heeft on langs Robert Seamans benoemd tot onderminister voor de luchtmacht. Deze benoeming kan van verstrek- kehde betekenis zijn voor de verde re ontwikkeling van de ruimtevaart in de Verenigde Staten. Immers: een jaar geleden was Robert Sea mans nog onderdirecteur van de Amerikaanse rijksdienst voor lucht vaart en ruimtevaart (NASA). Sea mans was in die functie de hoogst- geplaatste deskundige van dat niet- militaire ruimtevaartorgaan. In Washington zien vele politieke waarnemers in de benoeming van dr. Seamans een duidelijk teken dat het -aandeel van de Amerikaanse luchtmacht in de ruimtevaart gro ter zal worden. Sommigen geloven dat binnen afzienbare tijd de na druk in de Amerikaanse ruimtevaart het wetenschappelijke onderzoek daargelaten meer op militaire dan op niet-militaire activiteiten zal val len. Dat zou dan neerkomen op een volledige of gedeeltelijke militarise ring van het korps astronauten van NASA. (Op die mogelijkheid werd al gewezen voor de benoeming van dr. Seamans). ïn ieder geval za lhet Amerikaan- se tweemansruimteschip Gemini worden gemilitariseerd. Dat gaat in de toekomst dienst doen als „veer boot" tussen de aarde en bemande militaire observatoria die banen om de aarde zullen beschrijven. Die ob servatoria noemt men MOL (man ned orbital laboratory, of: om de aarde draaiend bemand laborato rium). Zo'n MOL moet in een baan om de aarde worden gebracht door een van de grootste raketten van de Amerikaanse luchtmacht, een Ti-tan- 3M. Is zo'n lancering gelukt, dan begeven militaire astronauten zich in een gemilitariseerde Gemini, een Gemini-B, naar de pm de aarde draaiende MOL. Zij bullen daarin dertig dagen verblijven en vervol gens in een Gemini-B naar de aarde terugkeren. Ook de Gemini-B zal door een Titan-3M in een baan om de aarde worden gebracht. Fr zijn thans in de ruimtevaart - afdeling van de Amerikaanse luchtmacht zestien astronauten in opleiding. Zij die als eersten bij die groep kwamen zijn al enige jaren helemaal niet meer „in het nieuws" geweest. Op de anderen is nooit de schijnwerper van de publiciteit ge vallen. De nieuwe lanceerinstallaties voor dit project van de Amerikaanse luchtmacht naderen op de basis Vandenberg in Californië hun vol tooiing of zijn al voltooid. En in ver scheidene Amerikaanse fabrieken wordt hard gewerkt aan de eerste exemplaren van de MOL. Bijna een jaar geleden vernamen leden van de commissie voor weten schap en ruimtevaart uit het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden dat bijzonderheden over het project- MOL „geheim" waren. Wel werd medegedeeld dat in verband met dat project bij NASA 128 militairen in opleiding waren en dat de Ameri kaanse luchtmacht gebruik maakte van de ervaringen die NASA met be mande ruimtevaartuigen had opge daan. 1/ omen de hierboven genoemde ver- moedens uit, dan zal in feite de verminderde bereidheid onder de Amerikanen tot besteding van zeer veel geld voor de niet-militaire ruim tevaartprojecten van NASA alleen maar een versnelde militarisatie van sommige van die projecten tot ge volg hebben. En daarmee zullen dan de tegenstanders van zeer hoge ruim tevaart-uitgaven van de regen in de drup zijn gekomen! "L^rop uit, eigen land is in, óók voor voor uw hond". Aldus het motto van de onvermoeibare V.V.V. van Oirschot, Brabant, die enkele jaren geleden voor het eerst een „honden- wandeling" op touw zette en ge schraagd door bijval alom ermee doorgaat. Zondag bent u met uw vier voeter of -voeters weer van harte welkom in dat vriendelijk Oirschot, waar tal van oude gebouwen mede de dienst uitmaken. Er zijn geen be perkende bepalingen. Het doet er niet het minst toe of uw hond wel of niet blauw bloed heeft. Wat blaft mag meestappen: twaalf kilo meter lang door Oirschots zo vaak bejubelde dreven. Prijzen zijn er legio: „voor de verstkomende Nederlandse deelne mers, voor de verstkomende buiten landse deelnemer, de oudste deelne mer en atractiefste groep enzovoort. Het inschrijfgeld is f 2,50 per deel nemer, waarmee ook de deelnemen de hond of honden is betaald. De inschrijving begint zondag om twaalf uur in de Raadskelder op de markt. De start: 14 uur. Eraan vooraf gaat er, zoals we lezen, een geweldige show van de harmonie „arti et ami- citiae" met jeugdkorps, drumband en majorettenkorps. A Nou, ze zijn er hoor. Schaapher der J. van Limbeek, met twee jonkies op de arm, heeft er in de afgelopen dagen 51 lammetjes bij gekregen. Nog eens negentien staan er op komen. Wie ze wil zien is op zondagmiddag vanaf 16 uur welkom bij of in de schaapskooi van het landgoed Heuven (Rhe- den). De weg erheenArnhem-Rhe- den en daarna de Schietbergseweg inslaan richting De Posbank. Even voorbij het paviljoen De Wildwal (rechts) staat aan de linkerkant 'n bordje dat naar de schaapskooi wijst. ROTTERDAM De Koninklijke Shell en andere oliemaatschappijen maken bij het zoeken naar onderzeese aardolielagen gebruik van Amerikaanse navigatiekunstmanen. De schepen van die ondernemingen behoren tot de eerste ter wereld die voor een zeer zuivere positiebepaling op zee gebruik maken van de allermodernste ruimtevaarttechnieken. De Communistische Party Nederland waa na de oorlog een middelgrote party, die de grootste krant van het land uitgaf. In snel tempo begon daarna de afbrok keling, gevolgen van een star beleid en interne verkettering. Nu heeft de CPN nog nauwelijks vier procent van de kiezers achter zich en wat eens een toonaangevend dagblad was, doet nu eerder aan een pamflet denken. Het vijftigjarig bestaan dat de CPN dit jaar in alle afdelingen gaat vieren, zal een feest zonder glorie zijn. Te veel oude kameraden uit de verzetsjaren '45-45 ontbreken omdat ze werden ge royeerd, ofwel „werden bijgezet op de mesthoop der historie, als verraders van de arbeidende klasse", zoals de CPN zelf altijd een uitstoting karakte riseert. STAR Zodoende dreigt de CPN aan „zuiver heid" ten onder te gaan. Zij heeft bo vendien door de onafgebroken reeks zui veringen vrijwel nooit enige sympathie gewonnen. In deze tijd waarin Castro en Che Gue vara vooral veel jeugdigen aanspreken, heeft de CPN daar op geen enkele ma nier ook wat wind in de zeilen door ge kregen. Sterker: de CPN heeft de boot naar Cuba helemaal gemist. De onnavolgbare, maar altijd starre koers die de CPN vaart, komt vrijwel geheel voor rekening van Paul de Groot, het merkwaardige fenomeen uit Felix Meritis. Zijn grootste fout is wel dat hij nimmer zichzelf heeft weggezuiverd, is een bittere grap van zijn slachtoffers, 't Is onthullend voor z'n machtspositie en de ondemocratische besluitvorming binnen de partij. Overigens bestaat de vijftigjarige partij eigenlijk zestig jaar. In 1909 trad een aantal intellectuelen (Herman Gor ter, Wijnkoop, H. Roland-Holst), ver bonden met het weekblad De Tribune, uit de SDAP. Deze groep verklaarde zich later solidair met de Russische re volutie en zij trad in 1919 toe tot de communistische internationale. Het geboortejaar ligt duidelijk in 1909, maar de CPN geeft de voorkeur aan 1919. Al snel braken de interne con flicten los, die met een onderbreking gedurende de oorlog, tot op heden voort duren. VERZOENEND Hoewel na 1945, tijdens de koude oor log, wel geprobeerd is het verzetsverle den van de Nederlandse communisten te kleineren, staat vast dat velen moe dig en eensgezind optraden en grote of fers brachten. Eén smet werd gewor pen op de oorlogsrol van de CPN, wal vooral interessant is als men beziet wie daar voor verantwoordelijk is. Toen het verdrag van vriendschap en neutraliteit tussen Hitier en de Sovjet Unie nog van kracht was, bepleitte Paul de Groot een verzoenende houding jegens de Duitsers, die hier toen juist binnen waren gevallen. De oud-hoofdre dacteur van de Waarheid A. J. Koeje- mans (weggezuiverd) schrijft hierover in zijn boek „Van Ja tot Amen". „In een hoofdartikel van De Groot werd bepleit de realiteit van de verlo ren oorlog en de Duitse bezetting te aan vaarden. De Nederlandse regering werd verantwoordelijk gesteld voor de catastrofe en er werd tot verzoening en vrede opgeroepen. Er was immers geen vijandschap tussen het Nederlandse en Duitse volk". Deze visie van De Groot hield maar kort stand. Toch schijnt Paul de Groot op dit punt nog steeds kwetsbaar te zijn. De in 1958 geroyeerde Henk Gortzak schreef onlangs: „Merkwaardig genoeg bevinden zich onder de uitgestoten le den vrijwel alle communisten, die in het verzet tegen de Duitse bezetters op vooraanstaande posten stonden". CONFLICTEN Na een korte bloeiperiode begon na de oorlog een lange reeks interne con flicten, altijd eindigend in een overwin ning van De Groot en het uitstoten van de „verrader". De grootste scheuring ontstond door 't uittreden van de Brug- groep in 1958 van Wagenaar en Grotzak. De aanvaarding van het absolute ge zag van Moskou gaf veel moeilijkheden, bijvoorbeeld toen als gevolg hiervan de Russische inval in Hongarije moest worden verdedigd. Thans vaart de CPN een geheel ei gen koers, los van Moskou en Peking. Ook dat betekent weer conflicten en zuiveringen. Al geruime tijd geven Pe- king-gezinden het blad „De rode vlag" uit. De partij is hierdoor niet alleen in LONDEN Prins Georg, een verre neef van koning Frederik IX van Dene marken heeft gezegd dat hij spoedig tus sen Groot-Brittannië en Frankrijk en Nederland gaat forenzen. „Ik verwacht dat ik het zeer druk zal hebben en het grootste gedeelte van mijn tijd in vlieg tuigen zal doorbrengen", zei de 48 jaar oude diplomaat-prins, die per 1 april militair attaché in Londen, Parijs en Den Haag wordt. Op het.ogenblik is hij militair attaché in Londen en Parijs. De prins is getrouwd met burggravin Anson, een nicht van koningin Elizabeth de koningin-moeder. Het grote -voordeel van het gebruik van deze technieken is dat zij op zee geen spoor behoeven na te laten van de resultaten van hun zoekwerk. Heb ben zij een plek gevonden waar ver der boren lonend kan zijn dan kunnen zij die plek rustig verlaten zonder er een boei achter te laten, en dus de concurrentie aanwijzingen te geven. Het gebruik van een navigatiekunst- maan stelt hun speurders in staat die plek later terug te vinden zonder boei- markering. De apparatuur die daarvoor aan boord nodig is neemt maar weinig plaats in en werkt automatisch. Voor de bediening ervan is geen geschoold teehnisch personeel met een speciale opleiding nodig. De antenne is een taps toelopende spiraal die op een draaischijf is ge plaatst. Signalen van navigatiekunst manen worden met die antenne opge vangen en zodanig verwerkt door een kleine computer dat de positie van het ontvangende schip onmiddellijk af te lezen is op een verreschrijver die aan de computer is gekoppeld. De signalen worden om de twee minuten uitgezonden door Amerikaan se navigatiekunstmanen die over de polen heen hun banen om de aarde beschrijven. Het bestaande stelsel van navigatiekunstmanen maakt het elk schip op zee dat met de benodigde apparatuur is uitgerust mogelijk om de negentig minuten zijn positie nauw keuriger dan ooit tevoren vast te stel len. Om de negentig minuten, dag en nacht, weer of geen weer. Deze ultramoderne navigatieappara- tuur heeft nog geen naam. De fabriek die er mee op de markt is gekomen, de International Telephone and Tele graph Corporation (ITT), noemt de apparatuur 4007 AB. Dit navigatiesysteem dat nu ter be schikking van alle handelsvloten is ge komen is afgeleid van het stelsel waarvan de Amerikaanse marine al verscheidene jaren gebruik maakt. De economische dienst van ITT heeft berekend dat voor vrachtsche pen van duizend ton of groter het ge bruik van de 4007 AB een kostenbe sparing van 14.000 dollar (50.400 gul den) per jaar kan betekenen. Door be tere positiebepaling kunnen dergelij ke schepen overtochten sneller maken, de kans op wachttijden in aanloopha vens verkleinen en veel kleinere stran dingsrisico's lopen. A De Nederlandse culturele attaché in Japan, mr. Ch. van der Sloot, heeft in het Sony-gebouw in Tokio een aparte expositie geopend. Het betreft hier een nogal willekeurig deel van de miniatuurstad Madurodam. Daar na gaat het stadje naar Osaka. DEN HAAG Een drietal jongelui heeft in de maanden januari en februa ri een 150-tal parkeermeters in Den Haag opengebroken en daar voor ca. f 2000 aan kwartjes en dubbeltjes uitge haald. De 18-jarige kelner H. A. P. B. werd reeds 5 maart voorgeleid nadat hij in de Amaliastraat op heterdaad was be trapt door een postende rechercheur. Hij had bij aanhouding 45 gulden aan klein geld bij zich, (de buit van die avond). Het onderzoek leidde naar twee andere jongelui, de 18-jarige kantoorbediende F. W. S. en een 16-jarige tapijtsnijder, die echter na verhoor werd heengezon den, omdat hij een gering aandeel had gehad in de activiteiten. Hij had slechts twee keer op de uitkijk gestaan. De twee anderen bekenden in totaal 150 parkeermeters te hebben geledigd. Het totaal aantal meldingen .bedraagt ca. 170, zodat de politie aanneemt dat met de arrestatie van dit tweetal de zaak rond is. De jongens hadden aanvankelijk de koppen van de meterpalen afgesloopt. Later bedienden zij zich ook wel van een valse sleutel. Amsterdam A Dit antennetje gaat de sextant ver vangen. Het is maar 75 cm hoog. Op schepen vangt het signalen van navigatiekunstmanen op waaruit een kleine computer onmiddellijk de posi tie van het schip berekent. ADVERTENTIE Alle woningen en andere panden, die voor 5 mei 1945 zijn gebouwd; De na die datum gebouwde wonin gen, waarvoor het rijk geen jaar lijkse bijdragen (meer) betaalt. Indien voor een dergelijke woning een meerjarig contract werd gesloten en hierbij een huurverhoging van b.v. 4 procent werd overeengekomen, blijft dit percentage gelden. Alleen door het slui ten van een nieuwe overeenkomst, kan de verhuurder het thans toegestane maximum van 6 procent vragen. 600 het gironummer van de Collectieve Israël Actie is nog steeds de mensen in met straat, gebouw en flat. U zult niet de naam vinden van de vriend, maar wel het telefoonnummer van zijn flat op de naam van iemand anders. Het probleem raakt maar een kleine minderheid van de Brazilianen, aange zien er maar ongeveer anderhalf mil joen telefoons in heel Brazilië zijn, een land, groter dan de Ver. Staten met een bevolking van 85 miljoen zielen. Maar het uitbreidingsprogram voor het installeren van nieuwe telefoons in vele huizen in de grote steden is op gang gekomen en mensen die al een jaar of 20 op de wachtlijst stonden krij gen nu geleidelijk eindelijk telefoon op hun eigen naam. PARIJS De Franse minister van Buitenlandse Zaken Michel Debré zal maandag besprekingen voeren met Westduitse regeringsleiders in Bonn, ter voorbereiding van het bezoek van kan selier Kurt Georg Kiesinger aan De Gaulle op 13 en 14 maart. De besprekingen zullen acht uur du ren. Debré vertrekt reeds zondagavond mt Parijs naar Bonn. ASSEN De officier van Justitie^ mr. Ph. M. Schenkenberg van (Microp, heeft voor de rechtbank in Assen vijf tien weken gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de rege ring geëist, tegen de 26-jarige J. K. uit Nieuw-Amsterdam. De verdachte bekende drie keer m 1967 en 1968 respectievelijk een dwars ligger, een fiets en een bromfiets op de spoorbaan te hebben gelegd, tussen Em- men en Nieuw-Amsterdam. Hij had de gewoonte langs de spoorbaan naar huis te fietsen. Personeel van later passeren de treinen, was wel hevig geschrokken, maar de treinen waren niet ontspoord. Verder had verdachte op 18 septem ber 1967 dronken op een bromfiets door zijn woonplaats gereden. Hij bleek sterk verminderd toereke ningsvatbaar te zijn. De officier van justitie vreesde herhaling. De rechtbank, die werd gepresideerd door mr. E. J. Anneveldt, zal op 21 maart uitspraak doen. PORTO ALEGRE, (Brazilië) Tele foonboeken behoren tot de beste naslag werken in Brazilië, maar om er een te lefoonnummer van iemand in te vinden, zijn ze uiterst onbetrouwbaar. De waar de van de boeken bestaat meer in de informatie die voorin en achterin staat dan de nummers zelf. Het plaatselijke telefoonboek in Porto Alegre, 'n stad van meer dan een mil joen inwoners, staat vol waardevolle cij fers over de plaatselijke economie, de geschiedenis van de stad en haar toe ristische attracties. Ook bevat het boek belastingtabellen en bepalingen uit de arbeidswetten, een rentetabel en een pagina met de verplichtingen van dienstplichtigen. Er is zelfs een eeuwige kalender en de volledige tekst van de grondwet. Maar wil men een telefoonnummer vinden, dan is de moeite vergeefs. Even als in andere Braziliaanse steden, wor den telefoons hier verkocht gelijk ande re artikelen. In Porto Alegre zijn ze duurder dan elders, maar omdat dit soort transacties onwettig is, blijven de telefoons op naam staan van de oorspronkelijke eigenaar. DEN HAAG Dc nict-verplichtc huurverhoging kan op 1 april a.s. wor den toegepast in de provincies Overijs sel. Gelderland, Utrecht, Noord-Hol land en Zuid-Holland, alsmede in de ge meenten Groningen. Haren, Leeuwar den. Emmen en Maastricht. Zoals bekend is, kan die huurverho ging alleen door overleg tussen de ver huurder en de huurder tot stand komen. Zij mag ten hoogste 6 procent bedragen van de huurprijs die op 30 april 1968 gold of ten hoogste 10 procent van de huurprijs op 30 april 1968, indien de huurverhoging met 4 procent op 1 mei 1968 nog niet werd toegepast. De niet-verplichte huurverhoging geldt in de genoemde gebieden slechts voor bepaalde categorieën van panden. Dit zijn: Ingeval een huurder zich bij overeen komst heeft verbonden, om gedurende de maximaal toelaatbare termijn van vijf jaar, alle wettelijk toegestane huur verhogingen te betalen, zonder dat daarbij een verhogingspercentage is ge noemd, dan zal de jaarlijkse verhoging op 1 april a.s. 6 procent bedragen. Voor welke woningen de niet-verplich te huurverhoging op 1 april a.s. mag worden toegepast, hoe de verhoging moet worden berekend, wat huurder en verhuurder te doen staat als zij het niet eens' kunnen worden en andere bijzon derheden kan men lezen in een vouw blad. dat het ministerie van Volkshuis vesting en ruimtelijke Ordening heeft uitgegeven. Deze handel In telefoons vloeit voort uit de nalatigheid van de telefoonmaat schappij in de laatste tientallen jaren om zich uit te breiden. Daardoor is er een zwarte markt in telefoons ontstaan, en voor 'n telefoon thuis wordt dikwijls bijna 1000 dollar betaald. Telefoons werden openlijk per advertentie aange boden. De transactie is eenvoudig. De verko per vertelt de telefoonmaatschappij dat er verhuisd i se n geeft het huis van de koper als zijn nieuwe adres, met het verzoek de telefoon daarheen te ver plaatsen. De verkoper zou z'n telefoon meer dan een keer kunnen verkopen en de ko per heeft daar weinig ander verweer te gen, dan de bedrieger een blauw oog te slaan. Maar dit komt zelden voor, en de praktijk leert dat duizenden in Rio de Janeiro. Sao Paulo en andere steden een telefoon hebben, die op naam van een ander staat. Het is dan ook niet ongewoon als men iemand hoort zeggen: „bel me op, de telefoon staat op naam van die en die". Een andere manier om iemands num mer als men zijn adres heeft, te vinden is in het adresboek te kijken. Hier staan

De Vallei | 1969 | | pagina 5