Giften voor Lat.-Amerika Koningin wil geen eerste kievitsei meer Arbeidsmarkt neigt naar overspanning Compromis MEESTE BRITTEN WILLEN DE GALG TERUG Demonstranten gooiden ruiten in Prinselijke neven bekijken elkaar Over de grenzen ...om zéker te zijnT KLM-gebouw in Den Haag verkocht Allied Breweries koopt Houweling Paniekvoetbal met de prijzen Mobilofoons in Utrechtse bus Rel voor huis van Eyskens MIN. IJ DIN K IN CHILI PROTEST INKT Weet je dat je bij de AMRO Bank reuze voordelig kunt sparen? Hoe bedoel je? Nou, je kan kiezen uit meerdere spaarrekeningen. Wil je elke dag geld kunnen opnemen, dan krijg je vier procent. Laat je het langer staan, dan kun je zelfs tot zes en een kwart procent krijgen. Zés en een kwart procent I Maar ik ben maar een klein spaardertje Dat maakt de AMRO Bank niets uit* Weet je wat ook fijn is, je hebt meteen een bank. Een bank? Ja, ik heb er laatst geld geleend voor die wasmachine. En Arnold heeft er een rekening. Gewoon handig. N.V.V. MEENT: MASSA-BETOGING ZATERDAG 8 MAART 1969 TEGEN CHINEZEN IN MOSKOU ADVERTENTIE 'n.v. verzekerings maatschappij brand-, inbraak-, storm-en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte-en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: westblaak 22-r'dam tel.010-110004* DEN HAAG De Nederlandse mi nister van Ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, heeft een werkbezoek gebracht aan het hoofdkwartier van de economi sche commissie voor Latijns-Amerika, dat gevestigd is in Santiago (Chili). In een rede voor de verzamelde staf heeft hij het belang uiteengezet dat de drie delen van het koninkrijk hechten aan het werk van deze regionale VN-com missie. In dit centrum, aldus minister Udink, wordt leiding gegeven aan de sociale en economische ontwikkeling van geheel Latijns-Amerika. De taak stellingen voor de groei van elk afzon derlijk land in 't tweede onwikkelings- decennium worden door de ECLA ge combineerd tot regionele streefcijfers en streekplannen. Minister Udink stelde een bedrag van 360.000 gulden beschikbaar aan dr. Raul Prebisch voor het in de ECLA geves tigde instituut voor economische en so ciale planning. Van dit instituut is dr. Prebisch directeur sinds begin maart, toen hij zijn functie als secretaris-gene raal van de UNCTAD neerlegde. Deze gift, bestemd voor nieuw activiteiten, is een eerbewijs, aldus minister Udink. voor de man die meer deed dan ieder ander voor de ontwikkeling en sociale verheffing van de volkeren van Latijns- Amerika. Daarnaast had hij onnavolg bare verdiensten voor de gehele wereld als elider van de Unctad. Voorts stelt Nederland aan de ECLA een bedrag van 1,8 miljoen gulden ter beschikking voor de bouw en inrichting in Santiago van een modern documenta tiecentrum voor de ontwikkelingsarbeid in Latijns-Amerika. Thans ontbreekt el ke systematische verwerking van de er varing en de kennis die op honderden verspreide plaatsen wordt opgedaan en die daardoor verloren gaat. In het nieu we Nederland-Centrum voor ontwikke lingssamenwerking, zullen alle regerin gen, studenten, instituten en geleerden het materiaal kunnen vindep en raad plegen, dat kan bijdragen tot versnelde ontplooiing van de mogelijkheden tot so ciale en economische grroei in de La tijnse landen van Amerika. SCHIPHOL De KLM heeft haar voormalig hoofdkantoor aan de Ples- manweg in Den Haag verkocht aan de Rijksoverheid, die dit gebouw heeft be stemd voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het gebouw zal in en kele fasen in de loop van dit jaar aan de nieuwe eigenaar worden opgeleverd. Zoals bekend is in Amstelveen een nieuw hoofdkantoor voor de KLM in aanbouw, dat begin 1971 zal worden betrokken. Een aantal administratieve afdelingen van de KLM, die in Den Haag blijven gevestigd en in totaal on geveer 500 personeelsleden omvatten, zullen worden gehuisvest in een kan toorgebouw, dat eigendom is van het Nillmij concern. Dit 12 verdiepingen tellende gebouw, staat op de hoek van de Loosduinse weg en de Noordwestbui tensingel in Den Haag. De verplaatsing naar de nieuwe behuizing van de staf afdelingen van de dienst administratie van de afdeling vervoersadministratie van de KLM, zal begin mei plaatsheb ben. AMSTERDAM Commissarissen en directie van Houwellng-Warnink n.v. te Amsterdam delen mede, dat met in gang van 6 maart 1969 deze vennoot schap is toegetreden tot het concern van Allied Breweries Ltd. Londen. Een en ander is geëffectueerd door dat de n.v. Bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers" alle aandelen van Houwe- ling Warnink n.v. heeft aangekocht: hierdoor ontstaat een nauw contact met de groep Breda-Oranjeboom. Naast de produktie van Warnink's likeuren, gedistilleerd en de groothan del in dranken, bestaat de hoofdactivi teit van de vennootschap uit de produk tie van Warnink's advocaat De omzet en vooral de export hiervan is, met name na de oorlog, op spectaculaire wijze gestegen. De distributie in Enge land geschiedt via de organisatie van Allied Breweries, waarmede reeds tientallen jaren relaties bestaan. MOSKOU In Moskou z(jn vrtfdag duizenden Russen opgetrokken naar de Chinese ambassade. ZU droegen spandoeken met anti-Chinese leuzen als „schan de over de kliek van Mao Tsetoeng". De massale demonstratie hield verband met het bloedige grensincident aan de rivier de Oessoerl, waarbij aan Russische kant 31 doden z(jn gevallen. De politie zette een groot gebied rondom het Chi nese ambassadegebouw af. In Peking waar de afgelopen vier dagen naar aanleiding van dit incident grootscheepse anti-Russische betogingen werden gehouden b(j de Sovjet-ambas sade, was het vrijdag rustig. Naar het Russische persbureau Tass bericht, heeft de Sovjet-regering vrijdag in een protestnota van China geëist, dat het de veiligheid van de Sovjet-burgers in Peking en hun eigendommen doeltreffend beschermt tegen vijandige demon stranten. Aldra na het begin van de betoging voor het Chinese ambassadegebouw werden verscheidene ruiten ingegooid. Ook werden flessen inkt tegen de mu ren stuk gegooid. De 200 politiemannen die tussen de betogers en de ambassa de stonden opgesteld, lieten niemand door. Toen de demonstratie een uur aan de gang was, werd het aantal deelne mers geschat op 30.000 tot 35.000. Via luidsprekers deed de militie een be roep op de menigte, om de Chinese ambassade niet te bekogelen. De mee gevoerde spandoeken vertoonden tek sten als „de politiek van Mao Tse-Toeng dient de zaak van het kapitalisme" en „Het Sovjetvolk is trouw aan de zaak van de socialistische revolutie". Binneh de hekken van de ambassade stond een enorm groot bord, waarop in het Chinees de manifestanten van repliek werden gediend. De omvang van de manifestatie nam snel toe doordat steeds nieuwe betogers met autobussen werden aangevoerd. Hun aantal werd al spoedig op meer dan 100.000 geschat. Een blok voorbij de ambassade gin gen de betogers weer in de bussen waarin zij gekomen waren en reden weg. Na ongeveer een uur gemarcheerd te hebben begon de menigte kleiner te worden. Op de vijfde verdieping van het ge bouw, waar de diplomaten wonen, kon men drie mannen in donkerblauwe uni formen zien, die de betoging gadesloe gen. Zij schenen zich nog al te amuse ren en maakten onder elkaar opmer kingen. Voor een ander raam, op de vierde verdieping, sloegen twee Chine se vrouwen het toneel kalm gade. Op een van de borden stond in sier lijke blauwe letters: „leugens, provo caties en anti-Sovjetisme zijn de sme rige wapens van Mao Tse-Toeng". Juist toen de betoging, begon maak te fle Sovjetregering bekend dat zij bij de Chinezen had geprotesteerd tegen de betogingen in Peking en bescher ming had geëist voor de Sovjet-ambas sade en de diplomaten daar. Sovjet-cor respondenten en twee diplomaten wa ren slachtoffers van geweld, aldus het protest. Tass deelde mee, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren een nota afgegeven had aan de Chinese ambassade, waarin gezegd werd dat de anti-Sovjetdemonstraties het werk van de Sovjetambassade Peking belemmer den en het ambassade-personeel in ge vaar brachten. Maandag en dinsdag aldus de nota, werden correspondenten van Tass en twee leden van de ambassade „bele digd en kregen daden van geweld te verduren". In de nota „werd verder de nadruk gelegd dat het meedogenloze optreden van de zijde van de Chinese autoritei ten kan leiden tot verwikkelingen waar voor de verantwoordelijkheid geheel op de Chinezen zal berusten". Later werd nog meegedeeld, dat na ongeveer twee uur demonstreren de betogers de grootste ontvangstzaal van de ambassade veranderd hadden in een veelkleurige ruïne. Zo goed als el ke ruit was gebroken. Dozijnen flessenn inkt waren er tegenaan gesmeten, waar door blauwe, bruine, zwarte en rode inktvlekken overal zichtbaar werden. Het hoofdgebouw van de ambassade, dat verder weg van de straat ligt, kwam er onbeschadigd vanaf. Het gro te complex ambassadegebouwen werd gebouwd in de tijd van gelukkiger be trekkingen tussen de Sovjet-Unie en China en is veel groter dan nodig ls voor de kleine diplomatieke staf die hier nu gehandhaafd wordt. Een rij van 200 man van de militie voor de ambassade verhinderde de me nigte het terrein van de ambassade op te stormen. Een politieagent met een luidspreker herhaalde maar steeds: „Kameraden gooi alsjeblieft niets tegen de ramen". Maar de betogers sloegen geen acht op de raad van de politieagent en elke keer als een ruit aan stukken ging steeg er gejuich uit de menigte op. De gehele demonstratie werd ge coördineerd door de politie en leger- troepen. Velen van hen stonden op stra tegische punten met walkie-talkies. DEN HAAG H.M. de Koningin zal, naar de R.V.D. mededeelt, voortaan niet meer het eerste kievitsei in ont vangst nemen. Hoewel de Koningin grote waardering heeft voor de gevoelens van sympa thie die uit het aanbieden van het eerste kievitsei spreken, heeft zij uit bezorgdheid over de bedreiging waar aan de natuur is blootgesteld beslo ten, deze sinds ruim een halve eeuw bestaande gewoonte te beëindigen. Gebleken is namelijk dat dit gebruik steeds meer wordt nagevolgd en dat in het vroege voorjaar op veel gro ter schaal dan voorheen en soms ondeskundig naar kievitseieren wordt gezocht, waardoor de stand van de weidevogels in 't algemeen wordt bedreigd. Van de zijde van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk wordt hierover nog het vol gende medegedeeld: De laatste jaren wordt in steeds toene mende mate naar kievitseieren ge zocht met de bedoeling een eerstge- vonden ei van deze fraaie en voor ons land zo karakteristieke weidevogel aan landelijke, regionale en plaatse lijke autoriteiten aan te bieden. Dit heeft er mede als gevolg van het- feit, dat niet ieder deskundig is op dit terrein nogal eens toe geleid, dat vele vogelnesten werden ver stoord. Bovendien wordt bij pogingen om een einde te maken aan de in een aantal Westeuropese landen nog beoefende jacht op kieviten en andere weidevo gels, het in ons land bestaande ge bruik met betrekking tot het eerste kievitsei als een der tegenargumen ten naar voren gebracht. ADVERTENTIE s MI I ADVERTENTIE Wie van de twee is de volleerdste spaarster? UTRECHT Een gesprek met de heer L. M. Bruins, hoofd van de econo mische controle dienst, heeft bij het N.V.V. grote twijfel doen ontstaan, over de mogelijkheden voor een effectieve prijscontrole. De directeur liet het NVV weten, dat hij bij een algemeen uit de band springen, moet vertrouwen op de preventieve werking van te geven pro cessen-verbaal, of van een prijsmaatre gel in een bepaalde sector. Dat lijkt volgens het NVV veel op paniekvoetbal, want voor de controle op de naleving van zo'n prijsmaatregel zelf, zegt de heer Bruins onvoldoende mensen te hebben. Het NW heeft er begrip voor, dat on mogelijk een ambtenarenapparaat in stand kan worden gehouden dat elke buitengewone situatie onmiddellijk on der controle kan brengen. Daarom heb ben de regeringsfracties in de Tweede Kamer aangedrongen op een meldings plicht vooraf bij elke prijsstijging, die een ondernemer wil doorvoeren. Het NVV vindt dat een onbegrijpelijke sug gestie, want artikel twee van de prij zenwet verbiedt dit eenvoudig. Een meldingplicht is alleen mogelijk op ba sis van een prijsmaatregel, algemeen of per branche. Daarom moeten, naar het oordeel van het NW, in de eerste plaats die prijsmaatregelen er komen. Voorts lijkt het NW ook een wijziging van de prijzenwet voor de hand te liggen. A Twee prinsjes bekijken elkaar in lijke familie wintersportvakantie Lech am Arlberg, waar de konink-1 houdt. Het zijn prins Maurits en prins Willem-Alexander metprinses griet en prinses Beatrix. Mar- DEN HAAG De sterke stijging van de vraag naar geschoolde ar beidskrachten in de metaalsector toont aan, dat de werkgelegenheid weer naar overspanning groeit, on danks enige incidentele knelpunten bij reorganisaties en dergelijke. Dit blijkt uit het overzicht van de situatie op de arbeidsmarkt in Zuid-Holland over vo rige maand. De sterke stijging van de vraag deed zich vooral voor, in de ge westen Dordrecht, Nieuwe Waterweg- Noord en Rotterdam. Ten opzichte van vorig jaar bleef de vermindering van het aanbod in febru- UTRECHT Ter verbetering van het dienstbetoon van het openbaar ver voer, willen B. en W. van Utrecht de stadsbussen gaan uitrusten met mobilo foons. Daardoor kunnen verstoringen in het normale rijschema tijdig worden gemeld, evenals het optreden van een grotere vraag en het optreden van sto rings- en aanrijdingsschade. Utrecht is de eerste gemeente die mobilofoons op de stadsbussen wil plaatsen. In het buitenland wordt dit systeem reeds toegepast. De benodigde mobyofooninstallaties kan Utrecht te gen vijf jaarlijkse betaléngen van f 80.000,verkrijgen. B. en W. ver wachten evenwel een financieel voor deel door de verbetering van de kwa liteit van het openbaar vervoer. De buscheuffeurs komen als het plan doorgaat in verbinding te staan met een centrale post. Utrecht heeft al eerder een reeks vervoeraantrekkende en serviceverho- gende maatregelen genomen, zoals de toepassing van zelfbedieningsautoma ten in de bussen, verhoging van de fre quenties, uitbreiding van het bussen- park en verhoging van het comfort. Veel controleurs zijn reeds uitgerust met portofoons. BRUSSEL Voor de woning van de Belgische eerste-minister, Gaston Eys kens, te Leuven is het tot vechtpartij en gekomen tussen betogende Fransta lige studenten en Rijkswacht De betogingen ontstonden na een le zing van ex-premier VanDen Boeynants in de universiteit over de Vlaams-Waal se tegenstellingen, waarin hij de onver draagzaamheid óver en weer laakte. Een groep van circa 250 Franstalige studenten, trok naar de woning van pre mier Eyskens, waar ze een zitstaking wilden beginnen. De Rijkswacht maak te van traangas gebruik om de studen ten uiteen te drijven. Toen korte tijd later Eyskens met z'n vrouw thuis kwam, werd zijn wagen door een groep studenten bestormd en moest de poli tie ingrijpen om de weg voor hem vrij te maken. Er werden verscheidene ar restaties verricht. ari met ruim 200 tot 1481 personen, dit jaar met zeven tot 904. Daarmee is het aanbod dit jaar aanzienlijk kleiner dan vorig jaar. Bij de vraag naar arbeidskrachten in de metaalsector in Zuid-Holland is de stijging in februari dit jaar aanmer kelijk groter dan vorig jaar. Boven dien komt de vraag naar arbeids krachten aanzienlijk boven die van vorig jaar uit, namelijk 6826 in februa ri '68 en 9641 vorige maand. Over het geheel genomen nam de ge registreerde arbeidsreserve af, respec tievelijk met 335 tot 9784 mannen en met 158 tot 1518 vrouwen. De daling bleef beneden de verwachtingen. De oorzaak ervan moet gezocht worden in de ongunstige weersomstandigheden in februari. Daardoor bleef ook de stij ging van de vraag over het geheel achter bij de prognoses. De werkloosheid in Amsterdam loopt terug. De vraag naar werkne mers is nog steeds groter dan het aanbod, in het bijzonder van vakmen sen. In de administratieve sector blijft de situatie moeilijk. Het aanbod is 543 mensen: de vraag 831. Maar van die 543 is 86,8 procent ouder dan 25 jaar, terwijl van de 831 de vraag voor 90 procent naar jonger dan 25 jaar is: zelfs 44 procent jonger dan 19 jaar. Hier blijken vraag en aanbod dus dui delijk niet op elkaar afgestemd. In de Horecasector doet de vraag van seizoenbedrijven zich al duidelijk gelden waardoor het aanbod terug loopt. Bij de vrouwen blijft de vraag in verhouding tot het aanbod groot. Er zijn 2850 geregistreerde arbeidsplaat sen, tegen een aanbod van 940. Volgende week wordt in het district Amsterdam de 100ste Jongeman be groet die geschoold zal worden voor het bollen- en bloemenbedrijf. Deze scholing wordt door de overheid ge subsidieerd, in het bijzonder wanneer de betrokken leerjongen uit een gebied met grote werkloosheid komt. Er is in Aalsmeer en de Haarlemmermeer grote vraag naar dit soort leerlingen. ITet machtige centrale comité van de aan het bewind zijnde arbeiders partij in Israël heeft vrijdag met overweldigende meerderheid do voormalige minister van Buitenland se Zaken, mevrouw Golda Meir ge kozen tot premier, om wijlen pre mier Levi Esjkol op te volgen. Afge zien van een onverwachte hinder paal, zal president Zalman Sjazar de 70-jarige mevrouw Meir verzoe ken niet later dan maandag de lei ding van een nieuwe regering op zich te nemen. De stemming voor mevrouw Meir, de enige kandidaat, was 287 - 45. De te genstemmen kwamen in hoofdzaak van volgelingen van de minister van Defensie Mosje Dajan. Mevrouw Meir, voormalige lerares uit Milwaukee (Wisconsin) zal de vierde premier van Israël worden en Levi Esjkol opvolgen die op 26 fe bruari stierf ten gevolge van een hartaanval. Hoewel de leiders van de Labour par tij haar verleden week gevraagd hadden of zij de hoogste post in het land wilde aanvaarden, heeft zij GOLDA MEIR met angst haar beslissing uitgesteld tot de stemming van het centrale comité. In privé-gesprekken had z(j haar vrees geuit dat de inspannin van het leiderschap te veel voor haar matige gezondheid zouden betekenen. Zij zei dat zij geen wijzigingen zal brengen in het Esjkol-kablnet, waar- In ook haar politieke vijand Mosje Dajan, zitting heeft. De volgelingen van Dajan hebben verklaard dat zij mevr. Meir zullen steunen. Mevr. Meir die zacht en aarzelend sprak zei: „Ik heb de opdrachten die de staat mij oplegde altijd uitge voerd. Maar deze gingen altijd ver gezeld van een gevoel van angst Die angst heb ik nu ook, lk heb nooit geweien wat het was een beslis sing van de beweging, de partU at de staat niet te aanvaarden. Maar dit had ik nooit verwacht. De toehoorders leunden zwijgend voor over op hun zetels om haar te kun nen verstaan. „Ik zal alles öocn wat in mijn macht is terwille van «en verenigd standpunt om het land en het volk te leiden door de bittere en harde tijden die voor ons liggen." Haar verkiezing werd voorafgegaan door een levendig soms stormachtig debat tussen de volgelingen van Da jan en Meir. De voorzitter moest vaak de hamer gebruiken. Maar de indruk was dat het debat afgesneden werd en afliep voordat het feitelijk begonnen was. \fevrouw Meir zette kortgeleden in een interview voor het blad „Maariv" haar standpunt uiteen, over de toekomst van de bezette ge bieden. De kwestie van teruggave van welk deel ook, was volgens haar niet actueel, en daar kon beter hele maal niet over gesproken worden om niet „de begeerte van de Arabie ren te wekken". Zij behoorde niet tot degenen die riepen dat geen duimbreed van het veroverde terrein mocht worden afgestaan en zij dacht, dat velen bereid zouden zijn tot teruggave van die gebieden „als de Arabieren ermee akkoord gingen, samen met ons plaats te nemen aan een onderhandelingstafel". Maar er was nu „niemand om ze aan terug te geven" en Israël had daar ook geen reden toe „want er staat niets tegenover", aldus mevrouw Meir. nPwee jongere kandidaten binnen de arbeiderspartij, de pO-jarige waar nemend premier Allon en de populai re 53-jarige minister van Defensie Mosje Dajan, hebben ter wille van de eenheid hun gooi naar het pre mierschap uitgesteld. Zij richten hun blik op de algemene verkiezingen van het komend najaar. Het is voor Israël te hopen dat zij met deze houding niet misgegokt hebben. Mevr. Meir heeft zich altijd een fer me zij het niet harde, bewindsvrouw getoond. Maar de huidige situatie in Israël eist veel beleid en kracht. Het is te hopen dat mevrouw Meir dit kan opbrengen. Want de Arabische landen staan gereed om bij het min ste teken van zwakheid in te grijpen. LONDEN Een grote meerderheid van het Britse volk is voorstander van het weer invoeren van de doodstraf voor bepaalde misdrijven. Dit blijkt uit een onder zoek van het „Opinion Research Centre" in Londen, waarvan de „Evening Stan dard" de resultaten heeft gepubliceerd. Van de ondervraagden vindt 83 procent dat moord op een kind met de dood moet worden gestraft 78 procent wil dit ook voor moord op een politieman, 67 procent voor moord met een vuurwapen, 65 procent voor roofmoord en 64 pro cent voor moord door middel ven vergiftiging. Slechts bij een „Crime Passionel" vindt een meerderheid de doodstraf niet nodig. De meeste ondervraagden vinden de galg het beste middel om iemand terecht te stellen. Als alternatieven worden de elektrische stoel en de dood door een in jectie genoemd. 78 procent van de ondervraagden acht stokslagen een goede bestraffing voor aanvallen op kinderen en vrouwen, roof met geweldpleging en vandalisme. Het resultaat van de opiniepeiling staat lijnrecht tegenover het standpunt van ongeveer 90 procent van de fractie van de regerende Labourpartij, dat de dood straf, die drie jaar geleden voor een proefperiode van vijf Jaar werd afgeschaft, niet meer moet worden ingevoerd. Op het ogenblik kan voor moord maximaal le venslange gevangenisstraf worden opgelegd. Dit betekent dat de veroordeelde nor maal na negen jaar op vrije voeten komt Een rechter kan echter een minimum vaststellen, zoals bij de gebroeders Kray is gebeurd, die woensdag tot levenslanj werden veroordeeld, met de bepaling dat zij niet binnen 30 jaar mogen worder vrijgelaten. Y

De Vallei | 1969 | | pagina 7