Op circuit „De Vrijenberg" Sterk rennersveld gaat in Loenen voor spanning zorgen EVINRUDE Cruyff, Van Dijk en Pahlplatz bij centrale training Niet éénmaal 13 goed in de toto Amateurselectie gereduceerd Deelneming Nederlandse atleten in Zuid-Afrika wordt in beraad gehouden Arie den Hartog keerde na vijf harde jaren uit Frankrijk naar Nederland terug Nu aanvoerder van jonge, veelbelovende profploeg Riessen in finale tegen Laver echte service Derde etappezege voor Merckx Nederlands hockey- B-elftal tegen Zuid/Oost-combinatie Open kampioenschap van Caracas Temu sportman van het jaar in Kenia Samenstelling van Nederlands team Wisselmarkt Verheugend Protest Grote klap Geen wrok buitenboordmotoren daar staat achter! 1050 vestigingen Tafeltennis ZATERDAG 8 MAART 1969 ADVERTENTIE ZEIST Bondscoach Georg Kessler heeft vrijdag zestien spelers aangewe zen voor de eerstkomende centrale training van het Nederlands elftal, die op dinsdag 11 maart in Zeist wordt gehouden. Van deze groep maken naast vijf spelers van Ajax. vier spe lers van FC Twenthe deel uit, nl. Epi Drost, Dick van Dijk, Henk Houwaart en Theo Pahlplatz, die zich weer be schikbaar heeft gesteld voor oranje. De zestien geselecteerden zijn: Johan Cruyff, Theo van Duivenbode, Henk Groot, Ben Muller en Wim Suurbier (allen Ajax), Rob Rensenbrink (DWS), Wim van Hanegem en Rinus Israel (beiden Feijenoord), Nico Rijnders en Nico van Zoghei (beiden Go Ahead), Jan van Beveren, Hans Eykenbroek (beiden Sparta), Epi Drost, Dick van Dijk, Henk Houwaart en Theo Pahlplatz (allen FC Twente). De groep gaat zich voorbereiden op de eerstvolgende interlandwedstrijd, op 26 maart in het Feijenoord-stadion te Rotterdam, tegen Luxemburg. Het is de tweede wedstrijd tegen dat land voor groep acht van de eliminatieronde voor het wereldkampioenschap. In vergelijking met de laatste sectie voor de wedstrijd tegen Bulgarije op 27 oktober jl, zijn er vijf nieuwe ge zichten: Johan Cruyff, die destijds suk kelde met een enkelblessure, en de vier spelers van FC Twente. Wegge vallen zijn: Theo Laseroms (Feyenoord) Coen Moulljn (Feyenoord), Willy van der Kuylen (PSV), Jan Klijnjan (Spar ta) en Frans Bouwmeester (NAC). Van dit 5-tal stonden Bouwmeester en Klijn jan opgesteld en viel Van der Kuylen tijdens de wedstrijd voor Bouwmeester in. Volgende week zal in Zeist waar schijnlijk een oefenwedstrijd gespeeld worden tegen het amateurelftal. AMSTERDAM, 7 maart Londen 8.67%—8.68%; New York 3.62 A—3.62 A Montreal 3.36A—3.36H; Parijs 73.00%— 73.05'/»; Brussel 7.19%7.20%; Frank fort 90.20%—90.34'/»; Stockholm 69.67% —70.02'/»; Zürich 84.26%—84.31%Mi laan 57.66%57.71%; Kopenhagen 48.24 —48.29; Oslo 50.69—50.74; Wenen 14.00% —14.01%; Lissabon 12.73%—12.74»/«. LOENEN We schreven vorige week al, dat de motocross in Loenen, die zondagmiddag op het nieuwe cir cuit wordt gehouden, wel eens sterk in de belangstelling zou kunnen staan van de renners. Nu de inschrijvingen binnen zijn is dat geen voorbarige voorspelling gebleken. Niet minder dan 150 coureurs hebben in de drie klassen, die verreden zullen worden, ingeschreven. In dat voorbericht was ook een foutje geslopen. Onbewust hebben wij gespro ken van een internationale cross. Dat was onjuist. Het is natuurlijk een natio nale cross. Hij is er echter niet minder belang rijk om geworden. In het hoofdnummer, de 500 cc, komen 16 internationalen aan de start. Een ongekend hoog aantal en er zal dan ook een felle strijd te ver wachten zijn. Bij deze 500 cc. verschijnt ook Jan Keizer uit 's-Heerenberg aan de start. Na het vorig jaar wegens een ernstige operatie het gehele seizoen op non-ac tief te hebben gestaan is Jan dit sei zoen weer op de motor gestapt en zon dag in Gemert bleek al spoedig, dat hij niets van zijn kwaliteit heeft verlo ren. Hij telde hier al direct weer onder de groten mee. Er zal hem veel aan ge legen zijn ln Loenen de erepalm weg te dragen. In Stef van der Sluis uit Am- hem, J. Roessink uit Diepenheim, H. Wassink uit Doetinchem, Ton van Heug- ten uit Amersfoort, Frits Selling uit Amsterdam en Wiebe Pötz zal hij te genstanders hebben, die het hem niet gemakkelijk zullen maken. Onder de nationalen treft hij trouwens enkele se rieuze kandidaten. Bertus van de Brink uit Harskamp, A. van de Boomen uit Veldhoven, Jan Hoefman en Jan Sevink uit Doetinchem vormen de aanstormen de jongere generatie. Bij de 250 cc junioren komen we de na men tegen van Gerrit Schotpoort uit Beekbergen, Jan Eggink uit Zelhem, Sally van Peel uit Bilthoven, B. Bouws en D. Osinga uit Apeldoorn, H. Jansen DEN HAAG De cijfers van sport- toto 29 van het afgelopen weekeinde zijn: deelnemers 815.112; bruto inleg: f 1.767.807,ir, bruto prijzenbedrag; f 795.513,--. Geen meldingen met 13 goed voorspelde wedstrijden. Daardoor gaat 40 procent van het totale prijzenbedrag naar de tweede prijs, 35 procent naar de derde prijs en 25 procent naar de extra prijs. Tweede prijs: f 318.205.20; 36 meldingen; per kolom bruto f 8.839,- Derde prijs: f 278.429.55; 615 meldingen per kolom netto f 452,Extra prijs: f 198.878, 25; 87 meldingen; per kolom bruto f 2.285,-. ZEIST De selectiegroep, bestaan de uit zaterdag- en zondagamateurvoet- ballers, die gaat deelnemen aan het toernooi om de Europese beker voor landenploegen, is van dertig tot acht tien spelers gereduceerd. De achttien overgebleven spelers, die dinsdag 11 maart het sportcentrum te Zeist zullen trainen, zijn: Gritter (ACV), Mel (DCG), Kiel, Schinkel (beiden Go Ahead, Kampen), Van Londen (De Graafschap) Westland (Huizen), Delmotte (Middel burg), Tip, Te Velthuis (beiden SC En schede), Holl, Leget, Plezier (allen UVS), Posthumus (WOG), Hoek, De Vries, Janne de Wit (ZW), Van der Giessen (Zwart Wit'28), Kiburg (Rhe- den). uit Hellendoom, H. Rik kers uit Ermelo, Jan Veenhof uit Doetinchem en E. Aust uit Nunspeet. Allemaal kandidaten voor een ereplaats, zodat het onmogelijk is een eventuele winnaar aan te wijzen. Dat ook de 50 cc-ers in Loenen weer aan.de beurt komen is een verheugend verschijnsel: 45 jongeren verschijnen hier aan de start. De motorclub Doe tinchem is vertegenwoordigd door C. van der Linden, A. Huemink, E. Wen- tink en A. Brus. De renners J. Klum- per, M. Hanekamp, J. van Essen, B. Bessels en A. Holterman vertegenwoor digen Apeldoorn, terwijl voorts enkele bekende namen zijn die van B. Hlssink en W. Jolink uit Zelhem, H. Kleyn Win kel uit Halle en M. Absen uit Teriet. De start is om twee uur. Het nieuwe circuit is gelegen aan de weg Beekber- gen-Loenen even voorbij de waterval rechts. Een groot parkeerterrein is op 50 meter afstand van het circuit. Ook de VAD-bus heeft een haiie vlakbij de ingang. De 50 cc. junioren en 250 cc junio ren rijden in twee series en een fina le. De 500 cc. rijdt twee manches met puntentelling. Een uur na afloop van BENICASIM Eddie Merckx heeft de leiding behouden in het algemeen klassement van de (Spaanse) Ronde van de Levant. Merckx won ln de eind sprint van de Spanjaarden Felix Gonza les en Ramon Saez. Hij reed de 199 ki lometer van Valencia naar Benicasim in 4 uur, 55 min. en 57 seconden. DEN HAAG Op zaterdag 15 maart wordt op het terrein van Schaerweyde te Zeist een hockeywedstrijd gespeeld tussen het voorlopig Nederlands B-elf tal en een combinatie uit de districten oost en zuid. De ploegen hiervoor zijn als volgt samengesteld: B-elftal: doel: M. Sikking (TCC); achter: P. Elffers (HGC) en TH. Kaanders (HTCC) mid den: A. Fortanier (HDM), H. Botje (PW) en P. Brauckman (Venlo); voor: J. Nefkens (Venlo), A. Toebosch (Venlo) J. Zeerts (SCHC) A. Bolhuis (Kam pong) en J. Westerbeek (Amsterdam). Oost/Zuid: doel: Van Wezel (Hattem) achter: Van Noordwijk (Venlo) en Franken (Zwolle); midden: J. van Eijk (Venlo), P. Weemers (HTCC) en De Kloet (Nijmegen), voor: Groeneveld (DKS), G. van Eijk (Venlo), Wijzen beek (HTCC), Buma (DKS) en Nolet (Arnhem). CARACAS De belangrijkste uit slagen van de partijen, die donderdag zijn gespeeld voor het toernooi om de open tenniskampioenschappen zijn: Damesenkelspel: Maria Bueno (Braz.)-Kerry Melville (Austr.) 62, 63; Lesley Bowrey (Austr.)-Kodes (Tsj. SI.) 6—3, 6—1; Margaret Smith (Austr.)-Karen Krantzcke (Austr.) 9-7, 64; Judy Tegart (Austr.)-Helga Niessen (W-Dld.) 61, 63. Maria Bueno komt in de halve finales tegen Lesley Bowrey uit en Margaret Smith ontmoet Judy Tegart. Herenenkelspel: Cox (G.B.)-Ayala (Chili) 6-4, 4—6, 6—4; Battrick (GB)- Spear (Zuidsl.) 6—2, 97. DEN HAAG Er sal dit weekeinde overleg op Internationaal niveau plaatsvinden omtrent het al of niet deelnemen van Nederlandse atleten aan de „Southafrlcan Games" in de ZuidafrikaanHT plaats Bloemfonteyn. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie maakt uitdrukke lijk onderscheid tussen deze Mini- Olympische Spelen en de overige wedstrijden, waarvoor de Nederlandse atleten in Zuidafrika zijn uitgenodigd. Wat deze laatste betreft stelt de KNAU zich op het standpunt, dat te gen het starten van Nederlandse atle ten, waar ook ter wereld, geen be zwaar kan worden gemaakt, mits de organisatoren zijn aangesloten bij de IAAF (Internationale Atletiek Federa tie). Dit nu is het geval met Zuid-Afri ka. Uit persberichten blijkt evenwel, dat de wedstrijden, die op 19 maart a.s. in Bloemfonteyn worden gehouden, een speciaal karakter hebben. Het be stuur van de KNAU wenst geen mede werking te verlenen aan demonstra ties, die in welke vorm dan ook een discriminerend karakter hebben. Het acht derhalve internationaal overleg wenselijk. Zodra dit heeft plaatsge vonden, zal de KNAU haar definitieve standpunt bekendmaken. de races vindt de prijsuitreiking plaats in café „Modern" aan de Eerbeekse- weg. Cespannen toeschouwers bij een boeiende cross, zoals die morgen in Loenen ongetwijfeld te zien zal zijn. He^comité Zuid-Afrika heeft intus sen in een brief aan de Nederlandse sportmensen, die van plan zijn deel t« nemen aan de mini-spelen in Zuid- Afrika, de hoop uitgesproken, dat zij hun beslissing over deelneming nog eens willen overwegen en hun even tueel verblijf in Zuid-Afrika met ande re ogen bezien. „Daar de beslissing, de uitnodiging te aanvaarden, uw persoonlijke be slissing is, willen wij ons graag wen den tot u persoonlijk en niet tot uw sportbond", aldus de brief, waarin de sportlieden wordt voorgehouden dat het de Zuidafrikaanse regering is die met haar apartheidspolitiek de sport als instrument in haar politiek beleid betrekt. „Door hieraan mee te werken, wordt ook u bij dit beleid betrekken. Juist voor sportmensen, die weten dat de sport verbroedering beoogt, zou het onaanvaardbaar moeten zijn te weten dat mensen op grond van hun huids kleur wordt belet, samen met u een van de belangrijkste doelstellingen van de sport te helpen bereiken: het nader tot elkaar brengen van alle mensen". De brief werd gestuurd aan Ada Kok, Maria Gommers, Tilly van der Made-van der Zwaard, Els van Noor- duyn, Ans de Bruyn-Van Dijk, F. v.d. Heuvel en B. Schoutsen. ELSLOO Gelouterd na vijf harde jaren in Franse wie- lerdienst, waarin hij leerde, dat een voortreffelijk amateur nog heel wat heeft te leren om een waardevolle beroeps renner te worden, is Arie den Hartog (27) teruggekeerd naar Nederland. Daér lag een driejarig contract voor hem klaar bij Caballero, dat hem tot aanvoerder maakte van een profploeg met twintig overwegend jonge renners. Ge middelde leeftijd: 23 jaar. Arie den Hartog, beginnend aan zijn elfde seizoen, moet in staat worden geacht menige jonge prof te simuleren. Na zijn eerste twee seizoenen als amateur, waarin deze in Zuidland geboren tuinderszoon weinig successen boekte, steeg hij in de daaropvolgende twee jaar tot grote hoogte. Overwinningen in de Omloop van de Baronie, Ronde van Friesland, Omloop van de Kempen en de tweedaagse Run- dum Vorarlberg werkten mee aan zijn totaal van twintig triomfen in die periode, waarin hij ook nog tweede in Olympia's Tour, derde in het wereldkampioenschap (1962) en de Ronde van Oostenrijk werd. ..Met een heel klein beetje meer geluk had ik twee keer wereldkampioen kun nen worden." In zijn eerste seizoen als prof in Frankrijk hij reed daar in vijf jaar voor Saint Raphael, Ford/Gitane en BIC, steeds als ploegmaat van de vijfvoudige Tourwinnaar Jacques Anquetil zegevierde hij elf keer, het seizoen daarna leek hij reeds te zijn doorgestoten naar de hoogste top door zijn spectaculaire zege in een van 's werelds hoogst gewaardeerde klassiekers, Milaan-San Remo. De hierop volgende twee jaren echter leerde Arie den Har tog, geteisterd door tegenslag en kampend met inzinkin gen, pas goed vechtend in de rijen der beroepsrenners. Dat maakte hem tot een rijpere coureur, wiens mogelijkheden bij de nadering van het wegseizoen 1969 nog lang niet lij ken uitgeput. Nu naar de mening van menige leider in de wielersport te veel amateurs te snel overgaan naar de beroepsrenners en zij kunnen hun stelling staven met feiten wisselden wij met de in de harde praktijk geschoolde Arie den Har tog daarover van gedachten. Goedlachse Arie den Hartog, blozend en levendig gezicht onder een helblonde haardos, loopt rond in woonplaats Elsloo alsof h(j nooit is weggeweest. Literiyk is h(j dezelfde gebleven, maar v(jf jaren fietsen in Frankrijk hebben hem niet al leen financieel wijzer gemaakt. Na triomfen en teleurstellingen deelt hij toch niet de mening van wielerleiders dat jonge renners er goed aan doen te wachten met aanvragen van een proflicentie tot zy als amateur de top hebben bereikt. Hy zegt, vol overtuiging: „Op mijn 22e jaar ben ik prof geworden, maar ik heb er alleen maar spijt van dat ik het niet een jaar eerder heb gedaan. Ik wil niet zeggen, dat je als achttienjarige moet overstappen, maar als Je twintig bent en je kunt onder dak komen in een goede ploeg moet je het niet laten." Er zijn niet zo heel veel Nederlandse beroepsrenners te vinden die na een glo rieuze amateurtijd de carrière maakten die hun voor ogen stond. Arie den Har tog, omfingd door jonge e profs, feeft daar zo zijn eigen gedachten over. „Om te beginnen heb ik wel ontdekt, dat het bij overgang naar de beroeps renners weinig te betekenen heeft als je tot de topamateurs hebt behoord. Er wordt heel anders gekoerst en er spe len natuurlijk andere belangen een rol. Je moet echt bereid zijn om weer op nieuw te beginnen, zonder praatjes te hebben of vreselijk hoge eisen te stel len. Ik heb daarbij het geluk gehad, dat ik in een gerenommeerde Franse ploeg als prof kon beginnen. Wanneer je onmiddellijk bij een Ne derlandse ploeg komt heb je misschien de neiging meteen hoog van de toren te blazen, maar hoe ging dat bij mij? Ik kwam in een ploeg met mannen als An quetil en Altig. Dan kom je niet zo gauw in de verleiding een grote mond op te zetten. Het is echt het beste als ADVERTENTIE Kies rente voor uw geld Spaargelden geplaatst voor 24 maanden vast, minimum Inleg f 1.000,-. 6% Spaargelden met een op zegtermijn van 12 maan den, minimum eerste in leg f 1.000,-. verdere stor tingen minimum f 100,-. Over het gehete tegoed ken tleedt direkt worden beschikt voor de eenkoop ol de bouw ven een eigen woning, voor de eenkoop ven ettekten en voor de eenschel ven een huwelijksuitzet. Spaargelden met een op zegtermijn van 6 maan den, minimum eerste in leg f 1.000,-, verdere stor tingen minimum f 100,-. Over het gehele tegoed ken steeds direkt worden beschikt voor de aankoop ot de bouw van een eigen woning, voor de aankoop van ettekten en voor de eenschel ven een huwelijksuitzet. 4'A% Spaargelden met een op zegtermijn van 3 maan den, minimum eerste in leg f 500,-, verdere stor tingen minimum f 100,- Over het gehele tegoed kan steeds direkt worden beschikt voor de aankoop ot de bouw ven een eigen woning, voor de aankoop van ettekten en voor de aanschaf van een huwelijksuitzet. 4% Spaargelden waarop een maal per kalendermaand tot f 2.000,- direkt kan worden opgenomen, mini mum eerste inleg f 100,-. 5% voor Bedrijts-, Ambtenaren- en „Zilvervloot" sparen. HHI'im' - - 3'h% op privó-rekeningen en geheel vrije spaarrekeningen. je begint met een klein contract. Dan heb je tenminste een stimulans om kei hard te knokken en op die manier heb je de grootste kans om goed door die vreselijk moeilijke beginperiode heen te komen". Op 19 maart 1965, in het prille begin van rijn tweede seizoen als beroepsren ner, presteerde Arie den Hartog het Milaan San Remo te winnen. Zo'n hoogtepunt heeft hij niet meer bereikt. Is dit succes naar rijn Idee wat te vroeg gekomen? Zijn antwoord: „In zekere zin wel. Zo dra ik die klassieker had gewonnen gin gen veel mensen denken: die Den Har tog gaat ze straks allemaal een koppie kleiner maken. Dan ontstaat makkelijk het gevaar dat je naast -je schoenen gaat lopen. Nu laat ik die mensen maar praten, maar toen kon ik er moeilijk te gen. Ik was nog maar 23 jaar. Als jo chie kwam ik eigenlijk zo bij moeders pappot vandaan en dan word je meteen afgeschilderd als toekomstige Tourwin naar. Dat waren, achteraf gezien, moeilij ke momenten. Je voelt het als een ge weldige last. Nou ja, ik reed Parijs Roubaix, terwijl ik griep had en veer tig graden koorts. Toch maar doorbij ten, denk je dan. Maar het is natuur lijk niet verstandig. En dan die Tour. Arie den Hartog zou starten als een der favorieten, werd er gezegd en geschre ven. Ik ging er slecht van slapen, werd nerveus. In de eerste etappe viel ik al, waardoor ik drie ribben brak. Maar je wilt niet afstappen. Na negen dagen kwam de grote klap. Aan de voet van de Aubisque ging Ji menez er vandoor. Ik wilde knokken en haalde hem terug. Dat gebeurde nog twee keer en toen stortte ik in elkaar. Ik stikte zowat. Op de top van de Au bisque moest ik worden bijgebracht met een zuurstofapparaat. Wat er daarna ge beurde is wel te raden. Iedereen was er opeens van overtuigd, dat Den Har tog doping had gebruikt. Daaraan was mijn instorting volgens die verhalen na tuurlijk te wijten. Een heleboel men sen, van wie ik dacht, dat het goede vrienden van me waren, keken me niet meer aan. Ze namen niet eens de moei te om te vragen waaraan mijn instor ting te wijten was". Die ervaring versnelde bij Arie den Hartog het rijpingsproces. Hij zegt erover: „Er wordt wel be weerd, dat ik na die tijd niet veel meer presteerde, maar toch won ik in 1966 zes keer. De Ronde van Catalonië bij voorbeeld. Het afgelopen seizoen ging het inderdaad niet zo best, maar toch was ik eerste in de Amstel Gold Race". Arie den Hartog heeft geen reden voor wrok: „Ik heb in Frankrijk veel geleerd en ik heb er goed verdiend. Mara toch vond ik het tijd daar weg te gaan, omdat de situatie nogal on overzichtelijk werd. De Franse franc wordt steeds minder waard en boven dien kon ik het met een van mijn ba zen niet zo erg best meer vinden. Ook was mijn kans vrijwel verkeken om in een Tourploeg te komen, want er mo gen maar maximaal twee buitenlanders meerijden in een Franse merkenploeg". Wijzer geworden oordeelt hij na vijf jaren ervaring als beroeps renner: „Ik zie er geen enkel bezwaar in als een renner op jeugdige leeftijd overgaa' naar de profs, maar hij moet zich goed realiseren dat op zo'n moment het gro te werk nog moet beginnen". ARIE DEN HARTOQ terug in Nederlandse sta! NAIROBI Naftali Temu, op de Olympische Spelen van Mexico win naar van het goud op de 10.000 meter hardlopen, ls in Kenia uitgeroepen tot sportman van het jaar 1968. DEN HAAG Het Nederlndse tafel- tennisteam, dat op 15 maart in Esbjerg tegen Denemarken uitkomt in een wed strijd voor de Europese competitie, is als volgt samengesteld: Aukje Wynia, Bert van der Helmen Nico van Slobbe. In de wedstrijd tergen Oostenrijk, op 29 maart in Groningen voor dezelfde competitie, maken Frans Schoofs, Bert Schoofs, Bert van der Helm, Nico van Slobbe en Mary van Ruiten deel uit van de Nederlandse ploeg. LOS ANGELES Nadat hij eerder de Australiërs Tony Roche en £red Stolle had uitgeschakeld, heeft de Ame rikaan Marty Riessen in de halve fina les van het herenenkelspel van het invitatie-proftoemooi in Los Angeles voor een derde verrassing gezorgd door zich via een overwinning op Roy Emer son te plaatsen voor de eindstrijd. De vroegere dubbelspelpartner van Tom Okker versloeg Emerson in twee sets: 6 - 3, 6 - 5 (de regel, dat er tenminste twee punten verschil moet zijn in de set-uitslag heeft men in Los Angeles laten vervallen). Riessen ontmoet in de finale de Australiër Rod Laver, die zijn lapdgenoot John Newcombe, eveneens in twee sets, uitschakelde (62, 64). De Australiërs Laver en Emerson hebben het dubbelspel tegen de Neder- 1 ander Tom Okker en de Amerikaan Marty Riessen met 11—9 gewonnen Er werd slechts één set gespeeld.

De Vallei | 1969 | | pagina 9