Veenendaals dagblad Egyptische stafchef gesneuveld Buiten CONGRES PvdA IN VERWARRING In Apollo-9 hield men een rus Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei MUSICAL-PRODUCENT VERDWENEN Incidenten in Brussel Friezen blijven zoeken naar het eerste kievitsei Weer staking 111 Italië TIJDENS VUURDUEL OVER SUEZ-KANAAL WiÏllem-Alexander knuffelt Maurits INSTOR TING IN NAPELS HOLS VLEES écht VLEES GROENMERK Werktijd bij Ford bekort El Fatah-cellen ili Nederland? Treinbotsing in Engeland Meer vopr Vietnam geld nodig Paniek MAIS VAN LA MANCHA BLIJFT NOG DRAAIEN Eigenlandse vogel f erliezen Luchtgevecht Chaos 3 x 1.79 5.37 3 *0,99 2,97 3*0,58 1,74 w< Doorgaan AANNEMER Wolkenvelden Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m, 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDA0 10 MAART I969 - 43e JAARGANS no. 58 TEL AVIV Israëlische en Egyptische troepen hebben elkaar zaterdag en zondag langs het Suez-Kanaal fel beschoten. Hierbij kwam de chef-staf van het Egyptische leger, luitenant-generaal Ahdel Moneim Riad. om het leven. Hjj werd dodeiyk getroffen tijdens het tweede artillerieduel dat zondag werd uit gevochten over een front van ruim honderd kilometer langs het Suez-Kanaal. Waarnemers van de VN slaagden er zaterdag en gisteren in de partijen te bewegen tot het staken van de gevechten. Israël en Egypte beschuldigden elkaar ervan dat ze de beschietingen waren begon nen. Beide landen hebben zich by de Veiligheidsraad van de VN beklaagd over de beschietingen. Ondanks de ernst van de incidenten langs het Suez-kanaal houdt men het er niet op dat een nieuwe Israëlisch- Arabische oorlog in dit stadium on waarschijnlijk is. De Israëliërs leggen de nadruk op het politieke aspect van de gebeurte nissen. De gevechten worden volgens hun mening door Egypte uitgelokt om overleg van de vier grote mogendhe den over het Midden-Oosten te beïn vloeden. Algemeen is men van mening dat Egypte er op uit is internationale pa niek te veroorzaken om de Grote Vier ertoe te bewegen het Israëlisch-Ara- bisch conflict door een opgelegde op lossing te bevriezen. Israël verzet zich principieel tegen een opgelegde oplossing omdat die de kiem voor een nieuwe oorlog in zich draagt. De Israëliërs reageerden uiterlijk AMSTERDAM Naar in theater Carré in Amsterdam is beken»? gemaakt, zün er grote moeiiykhcdcn ontstaan rond de musical „de man van La Mancha", waarin onder andere Lex Goudsmit en Guus Hermus optreden. De moeiiykheden zUn ont staan doordat de producent Paul Kyzer plotseling Nederland heeft verlaten. Biykens mededeling van zyn raadsman, mr. J. van Schaik, heeft de echtgenote van de heer Kyzer hem medegedeeld, dat haar man woensdag naar Brussel was ver trokken wegens grote financiële moeiiykheden. Biykens een brief die zU in de nacht van woensdag op donderdag heeft gekregen, was het hem niet gelukt hier voor een oplossing te vinden. De brief maakte de indruk dat de heer Kyzcr rade loos was en dat hy niet van plan was om naar Nederland terug te keren. 7-Un verbiyfplaat< is op het ogenblik noch aan zyn vrouw, noch aan zUn advocaat bekend. I^ens moest het ervan komen, dat een specifiek nationale vogel door eert eigen boek zou worden ge- eerd. Deze onderscheiding valt thans de kievit ten deel en het is natuurlijk een Fries-van-den- bloede, Rinke Tolman, die haar uit de volheid des harten verleent. Zulke natuurhistorische monogra fieën zijn behalve in dissertaties zeldzaam: „de blauwe reiger' van J. P. Strijbos mag hier als een der zeer weinige worden genoemd en Engeland streeft ons o.a. met ettelijke Special volumes" van de New Naturalist Library ver voor bij, doch de kievit is daarin nog niet vertegenwoordigd. Een boek over deze figuur kan nauwelijks elders ontstaan, dan op Neder landse bodem en de uitgevers Bosch en Keuning te Baarn maak ten er voor 16,90 een fraaie, goed geïllustreerde uitgave van. De auteur weet alles te vertellen over de kief ten, hun veldkenmerken, trek, eieren, levenswijs en folk lore, populariteit en volksspbrt, ivaarbij vooral onze noordelijke provincie met ongeveer 50.000 broedparen, goed uit de bus komt, doch niettemin op andere milieus in menig vaderlands landschap eveneens de aandacht wordt ge vestigd. Het onderwerp wordt zeer veelzijdig door Tolman belicht; hij is een voortreffelijk kenner, die al sinds zijn jongensjaren achter de kieviten heeft aangezeten en veel noteerde. Weinig ontglipte aan zijn aandacht, doch bij de historische aantekeningen miste ik de uitdruk king selkieviten seltijdd.w.z. de broedtijd dezer vogels, die van februari zes weken zou duren. Men noemde oudtijds februari sel- maand". Voorts zien wij de kieft op ettelijke plaatsen bij Shake speare vermeld en nog veel eerder vinden we hem in de bijbel (Levi ticus XI 19), waar onze dierbare polderacrobaat n.b. tot de onreine dieren wordt gerangschikt. Hij heet dukepath bij de Arabieren, die hem niet mogen eten. Maar op zulke kleine slakken toil ik in deze overigens betrouwbare, vlot ge schreven verhandeling geen zout leggen. Wie zelfs maar zijdelings met dit troetelkind van de buiten man te maken heeft, zal er veel lering en plezier aan beleven. 10 maart 1969 A. B. WIGMAN Door dit gebeuren was uiteraard het voortbestaan van de musical op losse schroeven gesteld. De directeur van het „Theater Carré", waar het gezelschap op het ogenblik optreedt, mr. van Schaik en de bank die als financier op treedt Pierson Heldring en Pierson, plus de vertegenwoordiger van de vak organisatie, de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars, hebben onder ling overleg gepleegd en dat had tot re sultaat dat zondagavond, na de goedbe zochte voorstelling, in de kantine van Theater Carré de medespelenden de vraag werd voorgelegd, wat zij wilden doen. De bank zegt toe dat de recettes zullen worden gereserveerd voor de ga ges. Na onderling overleg is besloten, dat de voorstellingen zullen worden voortgezet. Wat voorlopig betekent dat „De man van La Mancha", onder nog nader te benoemen nieuwe directie, tot 23 maart in Theater Carré blijft draaien Waarschijnlijk dat zal nog nader worden overlegd zal van 21 mei tot 19 december een tournee worden ge maakt. De financiële moeilijkheden zijn geen gevolg van het falen van deze musical. Het is nog niet bekend waardoor de heer Kyzer in zo grote financiële moei lijkheden is geraakt. Wel staart vast, zo verzekerde zijn raadsman, dat zijn ad ministratie in orde is. De heer Kijzer, die vrije voorstellin gen, dus niet-gesubsidieerde voorstel lingen produceert, heeft waarschijnlijk te hoog gegrepen en dat is mis gegaan. Het ligt in de verwachting dat het fail lissement van de KW produkties die de ze musical uitbracht, moet worden aan gevraagd. De pogingen die zijn onder nomen, zijn er geheel op gericht de be langen van de meespelenjlen te behar tigen en de musical, die tot nu toe suc cesvol is geweest, de mogelijkheid te ge ven voort te gaan. Of de recettes de ga ges geheel zullen dekken kan echter niet worden gegarandeerd. Wel is bekend, dat „De man van La Mancha", waarvoor Kijzer de Europe se rechten had verworven, in Duitsland eén groot debacle is geworden. In tegen stelling daarmee is in Amsterdam de voorstelling „de best lopende theater- produktie van het ogenblik", aldus hoofdrolspeler Guus Hermus. althans uiterst kalm op de jongste cidenten. in- FRANKFORT Auto-Union GMBH een dochtermaatschappij van Volks wagen, gaat een fusie aan met de NSU-Motorwerken AG, zohebben de twee ondernemingen bekendgemaakt. De gebundelde maatschappij gaat Au- di-NSU-Union AG heten. Volgens een officiële- Israëlische be kendmaking zijn vier Israëlische mili tairen gesneuveld. Veertien man lie pen verwondingen op. Twee van hen waren er ernstig aan toe. Aan Egyptische zijde vielen enkele doden en tenminste vijftien gewonden. Zowel zaterdag als zondag vormde een vuurgevecht met lichte wapens de inleiding tot veel uitgebreidere be schietingen met zwaarder materieel. Vooral in de zuidelijke sector nabij Suez werd over en weer zwaar geschu in stelling gebracht. Hierbij werd aan de Israëlische zijde van het kanaal een waarnemingspost van de Uno getrof fen door Egyptisch vuur. Het Israëlische geschut bracht scha de toe aan de olieraffinaderijen bij Suez, aan een Egyptisch legerkamp en aan drie vaartuigen van de Egypti sche marine. De Israëlische berichten zeiden dat een groot deel van de Egyptische olie voorraad is verbrand. De beschietingen volgden enige uren na een luchtgevecht boven de Sinai- woestijn tussen Egyptische en Israëli sche vliegtuigen, het eerste sedert verscheidene maanden. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder werden vier Egyptische MIGS-21 door Israëlische jagers boven de Sinai on derschept. Bij het gevecht werd een MIG neergeschoten. De gewonde pi loot werd naar een Israëlisch zieken huis overgebracht. De andere toestel len werden verdreven en de Israëli sche vliegtuigen keerden behouden naar hun basis terug. Volgens Egypte werd een Israëlische straaljager neer geschoten in een gevecht tussen vier Egyptische en acht Israëlische toe stellen. Het duel was het hevigste sinds 26 oktober jongstleden, toen in Suez vijf tig olietanks door Israëlische granaten werden getroffen. Zaterdag werden ook nog andere in cidenten gemeld. Zo deelde een Is raëlische woordvoerder mee dat in de Sinai-woestijn een Israëlische soldaat door het ontploffen van twee mijnen was gedood. Elders werden twee le den van een Arabische commando groep door een Israëlische patrouille gedood. Het Egyptische persbureau meldde uit Amman, dat Israëlische artillerie Jordaanse strijdkrachten ten noorden van het Jordaan-dal had beschoten. De Jordaniërs hadden het vuur beant woord. Over dit incident werden geen nadere gegevens verstrekt. De Israëlische ambassadeur by de Verenigde Naties Josef Tekoah heeft zondag gezegd, dat het feit dat de Egyptische chef-staf bij de artillerie duels over het Suez Kanaal is gedood, bewijst dat de incidenten een opzette- lyke aanval op grote schaal waren. DEN HAAG Het congres van de Party van de Arbeid heeft grote verwarring In deze partij teweeggebracht. De tegenstellingen z|)n verscherpt door: 1. een versterkte positie van Nieuw Links in het nieuwe partybestuur (ne gen van de 21 zetels) en 2. een uitspraak van het congres tot erkenning van het regime-Ulbrieht in Oost- Duitsland. Mr. Toxopeus (Liberaal) zag in de afwijzing van samenwerking met de KVP door de PvdA een 'versterking van de positie van het kabinet-De Jong. Prof. mr. P. H. Kooymans. vice- voorzitter van de A.R.P., gaf te ken nen dat er voor anti-revolutionairen nu minder aanleiding was gehoor te ge ven aan pogingen hen uit de Groep van Achttien (de overlegclub van ARP, CHU en KVP) te krijgen. Drs. A. D. W. Tilanus, fractieleider van de CHU. zei rechtstreeks dat er straks met de PvdA niet meer over een regering was te praten. Ook dr. Schmelzer (KVP) zag in een televisie-interview een grote ver warring in de PvdA-gelederen. Tegen het einde van het congres lie pen er geruchten dat vooraanstaande PvdA'ers ernstig hadden overwogen een nieuwe partij op te richten als de invloed van Nieuw Links nog groter was geworden en het voorstel tegen de NAVO was aangenomen. Het voorstel dat ons land de NAVO moet verlaten, werd evenwel met grote njeerderheid verworpen. Het debat over de erkenning van de DDR liep zaterdagmiddag uit op een volslagen chaos. Het congres verwierp met geringe meerderheid het voorstel om de veiligheid van West-Berlijn als voorwaarde voor de erkenning te stel len. Nieuw Links is chantage op het con gres verweten. In een pamflet, dat wel iswaar niet is verspreid maar waarvan het bestaan wel is uitgelekt, stond het dreigement dat er scheuring zou komen in'het nieuwe bestuur als het congres niet behalve al eerder gekozen Nieuw- Prins Willem Alexander toont hier zijn genegenheid voor zijn neefje Maurits, door hem vriendelijk over het hoofd te strijken. Prins Friso kijkt licht geamuseerd toe evenals de prin sessen Beatrix en Margriet en Konin gin Juliana. BRUSSEL Na een anti-atoom mars door Brussel hebben zondag avond circa 500 betogers geprobeerd door te dringen tot het NAVO-hoofd- kwartier. Zij sduitten echter op een krachtige afzetting van de Rijkswacht, die was versterkt met waterkanonnen en enkele lichte gevechtswagens. Met traangasgranaten en enkele charges werden de demonstranten ver dreven. Volgens de Belgische radio zouden een 70-tal personen, onder wie 18. buitenlanders, zijn aangehouden. Het incident deed zich voor na een mars door de stad, die was georgani seerd door 58 jeugdverenigingen van verschillende strekking. Er namen vol gens ramingen van de politie 10.000 mensen aan deel. Volgens het organi satiecomité waren het er veel meer. Ook tijdens het passeren van de stoet door de stad, had zich een inci dent voorgedaan: bij de Beurs had een honderdtal betogers zich plotseling van de menigte los gemaakt zij storm den, voor de politie kon ingrijpen, de trappen van het gebouw op. besmeur den de gevel met rode en blauwe verf en gooiden ruiten in. Het organisatiecomité heeft zich na drukkelijk van deze incidenten gedis tantieerd. ADVERTENTIE in de dierenspeciaalzaak Tengevolge van een aardverschui ving is een flatgebouw in Napels in elkaar gestort, waardoor tien per sonen in de puinhopen werden op gesloten. Op de foto zien we hoe brandweerlieden koortsachtig bezig zijn een van de ingeslotenen te be vrijden. Twee personen, onder wie een baby, werden gedood. HOUSTON De astronauten Ja mes McDivItt, David Scott en Rus sell Schwcickart hebben het zondag in de Apollo-9 heel kalm gedaan. Dat mocht ook wel want zij had den er zes drukke dagen op zitten waarin zy het leeuwedeel van hun taken afwerkten. Zondagmorgen sliepen zij een beet je uit. Dat wil zeggerr: zij werden een uur later gewekt dan de voor gaande dagen. Zij begonnen #met een paar routine karweitjes en daarna hun ontbijt: fruitcocktail, spek, kaneelbeschyit, chocolademelk en sinaasapplesap. Scott was wakker voordat er het eerste weksignaal van de - aarde kwam. Hij meldde dat hij toch maar zeven uur had geslapen. McDivitt had acht uur geslapen en Schweickart acht en een half uur. De drie astronauten oefenden zich in het zich oriënteren op vaste pun ten op aarde volgens een methode die later gebruikt zal worden in een baan om de maan door andere as tronauten. Zij maakten ook foto's volgens een methode die naar men hoopt bruik baar zal zijn bij het opsporen van bodemschatten met behulp van on bemande kunstmanen. Die opdrachxën konden zij niet ge heel volgens plan uitvoeren. £)e he mel was zo bewolkt boven een van de uittgekozen oriëntatiepunten, gele gen aan de kust van de Amerikaanse staat North Carolina, dat er een an der oriëntatiepunt voor in de plaats moest komen. Dat punt lag aan de westkust van Afrika. Van de taak dié de bemanning van de Apollo-9 werd opgedragen is 97 procent verricht. Wat nog rest kan in een paar uur worden afgedaan. Waarom keren de astronauten dan niet terug in plaats van nog vijf da gen te blijven rondvliegen? Lt.-Generaal Samuel G. Phillips, directeur van het Apollo-program, zei op een persconferentie, dat een paar weken voor de lancering over wogen was om de vlucht te bekorten omdat de hoofdtaken in het begin al verricht zouden worden. Maar we waren er toen van over tuigd dat er in een vlucht van tien dagen veel te leren was over de uit rusting en over de mensen. Ik weet dat de bemanning zich zal gaan ver velen. Maar ik zal de gelukkigste man ter wereld zijn als we ons tij dens de rest van de vlucht allemaal gaap vervelen. Linkeers nog vijf leden van deze groep zou kiezen. „Als u de vijf mensen die wij heb ben genoemd niet kiest, kunnen ^yij u niet de garantie geven dat dit bestuur beter zal werken dan het voorgaande", aldus het pamflet. Hieronder stonden de namen van de vrijdag gekozen Nieuw-Linksers A. A. van der Louw en prof. dr. G. Klein. De nieuwgekozen voorzitter dr. A. Vondeling en Nieuw-Linksleider And ré van der Louw getuigden tenslotte in dringend van eenheid en kameraad schappelijke samenwerking in het nieu we bestuur. Men zie voor meer uitgebreid ver slag elders in dit nummer. AMSTERDAM Nu de staking bij de Ford-fabrieken in Engeland nog voortduurt, kan hervatting van de nor male Cortina en truck-produktie bij de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel fabriek te Amsterdam op korte termijn nog niet worden verwacht, aldus een mededeling van Ford Nederland. Na overleg met de ondernemingsraatl en de overheidsinstanties heeft de di rectie besloten, voor een bepaald deel van 't personeel werkzaam in de pro- duktie-afdeling tot nader order over te gaan tot een tijdelijke werktijdverkor ting. Zodra de staking in Engeland is op geheven en de bevoorrading met Corti- na-onderdelen weer op gang zal zijn gekomen en de normale produktie kan worden hervat, zal deze werktijdver* korting onmiddellijk worden beëindigd. Vooruitlopend op een beslissing om trent eventueel te verlenen wachtgeld uitkering krachtens het wachtgeldfonds, heeft de directie medegedeeld, dat door deze situatie de werknemers betrokken bij de werktijdverkorting geen finan ciële gevolgen in hyn normale loon zul len ondervinden. BRUSSEL Het Belgisch Israëli tisch weekblad, dat in Antwerpen ver schijnt, meent te weten dat er zowel in België als in Nederland cellen be staan van de Palestijnse verzetsorga nisatie „El Fatah". Het blad verklaart dat de El-Fatah- cel in België een tiental studenten van de vrije universiteit van Brussel om vat. Wat Nederland betreft verwijst het blad naar vragen die het parle mentslid J. Wierenga aan de Neder landse regering heeft gericht. ASCHURCH (Engeland) Een goe derentrein is in Engeland zaterdag uit de rails gelopen en op een personen trein gebotst waarin voetballiefheb bers zaten die op weg waren naar Birmingham tegen Crystal Palace. Volgens de eerste berichten is een jonge marinekadet gedood en zijn 40 personen ernstig gewond. De personentrein reed van Bristol naar New Castle en het ongeluk ge beurde toen hij het station van Ashchurch naderde en uit de rails liep. SAIGON Amerika wil de Zuidviet namese strijdkrachten helpen 7.0 snel mogelijk helemaal op eigen benen te staan. Het zal hiervoor in de naaste toe komst meer geld beschikbaar stellen. De versterking van het Zuidvietname- se leger zal Amerika in staat stellen een deel van zijn troepen uit Zuid- Vietnam terug te trekken. Meivin Laird, de Amerikaanse mi nister van Defensie, heeft hierover dit weekeinde in Saigon besprekingen ge voerd. Hij liet zich niet erover uit. of Washington van plan is spoedig troe pen terug te trekken. Nog niet zo lang geleden was er sprake van dat Washington binnen een jaar tweehonderdduizend militairen naar huis zou roepen. De laatste tijd* is hierover echter niet meer in het openbaar gesproken. De Zuldvletnamese president, Thieu, heeft herhaaldelijk gezegd dat het Zuidvietnamese leger in staat is om een aantal van de Amerikaanse troe pen in zijn land, naar schatting in to taal 541.500 man, te vervangen. Het jongste vijandelijke offensief te gen een groot aantal Zuidvietnamese steden is echter een belemmering om hiermee nu al te beginnen. Noord-Vietnam heeft zondag de ver klaring van de Amerikaanse president Nixon over „passend antwoord" op het huidige communistische offensief in Vietnam getrotseerd en verklaard dat het door zal vechten totdat Amerika de communistische vredesvoorwaarden aanneemt. ANKARA In een dorp in oostelijk Turkije zijn 33 kinderen gestorven na het eten van giftige vruchtencompote. LEEUWARDEN —In Friesland is grote verbazing ontstaan over het be sluit van koningin Juliana het „eerste" kievitsei niet meer aan te nemen. Zij zou tot hert afschaffen van deze bijna vijftig jaar oude traditie zijn gekomen omdat de kievitsstand door het zoeken naar de eieren wordt bedreigd. De Friezen denken daar echter an ders over. De heer Sj. Spans uit Stiens, voorzitter van de Bond van Friese vo- ROME Vandaag is in Italië een staking begonnen van het personeel van de voedselinspectie in de havens, op de vliegvelden en aan de grens. Zij zal zes dagen duren. Dit betekent, dat er gedurende die tijd geen eieren, vlees en pluimvee het land zal binnen komen, die ongeveer de helft uitmaken wat het land op dat gebied consumeert. Ofschoon een en ander nog niet zeg gen wil, dat er een voedselschaarste zal ontstaan in Italië, wordt het toch een moeilijke tijd voor de bevolking, omdat nu al de prijzen van de genoem de voedingsmiddelen sterk aan het stij gen zijn, naarmate voorraden slinken. De voedselinspecteurs staken omdat de regering geen vaart heeft gezet ach ter een wetsvoorstel waarbij zij, in verband met de kans op eventuele be roepsziekten, extra risico-geld uitbe taald krijgen. Dat wordt wel reeds uit gekeerd aan mensen die werken in de andere takken van 's lands sanitaire diensten. gelwachters, zegt dat met het afschaf fen van de raaptijd de zogenaamde „Nazorg" in het gedrang zal komen. De vogelwachters zorgen ervoor dat de kievitseieren na de zogenaamde raaptijd met rust worden gelaten. De waarnemend commissaris van de Koningin in Friesland, gedeputeerde H. M. Gerbrandy, zal het „eerste" kievitsei wél aannemen. „Er is geen gevaar voor de vogelstand. Van het eerste broedsel komt niet veel terecht. Het tweede broedsel is veel beter, maar dan is de raaptijd gesloten", zegt hij. LV71 actieve depressie trok zondag van Zuid-Noorwegen in vrij snel tempo over de Oostzee naar Rusland. Aan de achterzijde van de depressie stroomt polaire lucht naar onze omgeving. In deze lucht kwamen flinke opklaringen voor, onder invloed van een boven Groen land gelegen hogedrukgebied, waar van een uitloper van IJsland over Schotland en ons land tot aan de Alpen reikte. In de nacht van zondag op maandag heeft het bij ons vrijwel overal licht gevroren. Op het vliegveld van Twente werd zelfs nog een minimumtempera tuur van -6 graden genoteerd. Het komende etmaal breiden een voor de westkust van Noorwegen aanwezige storing en een frontale storing boven de Golf van Biskaje zich naar onze omgeving uit. Er worden daarom wolkenvelden verwacht, waarbij de kans op regen iets toeneemt.

De Vallei | 1969 | | pagina 1