Veenendaals dagblad Bulten Odd Bull: Egypte begon gevecht Levenslang voor Hans van Z. Niet supersoon vliegen boven Nederland Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Staatsbegrafenis voor generaal Riad Eis: 10 pet. loonsverhoging Volgende week woensdag staking buschauffeurs KIEMWVT ECU$VEHA8IN6 IN DEZE TIJD? De Gaulle wil toch vanavond spreken apenproduktie in West-Berlijn Landing Apollo op tv-scherm Bij elf ondernemingen 't Storm verwacht op landings plaats Apollo-9 Minister Laird in Vietnam Mevrouw Kijzer ontving brief van haar man GEEN T.B.R. Kunstnier- centrum in Amersfoort Weer regen CO Vallei-souvenir j I Eemvallei eertijds uitzag. I 11 maart 1969 A. B. WIGMAN PROF. A. HEERTJE UIT DEMOCRATISCH APPÈL VAKBONDEN MINISTER BAKKER WIL SPOEDIG LUCHTVAARTWET WIJZIGEN: IWITENLAISÜ JA, U ZIET HET GOED OP PAGINA 14 Tot Pasen 7 tot 18% korting op alle Iglo groenten j storing aangekomen. Deze houdt Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG II MAART I969 - 43e JAARGANG no. 59 TOTALE STAKING IN FRANKRIJK PARIJS De sociale onrust in Frankrijk nadert weer een hoogtepunt De Franse vakbonden zijn vanmorgen een algemene staking begonnen, om kracht bij te zetten aan hun eis tot 10 procent loonsverhoging, die reeds door de rege ring is afgewezen, aangezien zij een bedreiging zou betekenen voor de positie van de franc. Miljoenen in heel het land leggen het werk neer, waardoor de industriële pro- duktie, het vervoer, de openbare voorzieningen post en telegraaf en de nieuws voorziening zal worden stopgezet. Vanavond zal, als de plannen niet worden gewijzigd, president Charles De Gaulle het Franse volk via radio en televisie toespreken over het referendum van 27 april, waarop hervormingen in het provinciaal bestuur en de senaat aan de orde zijn. Men verwacht, dat De Gaulle ook aan de huidige arbeidsonrust aandacht zal schenken, maar of de rede van de president zal doorgaan is twij felachtig. Een deel van de Franse hoofdstad was reeds voor middernacht gedurende meer dan een uur in het duister ge dompeld doordat een aantal lokale af delingen van de vakbonden van de elektriciteitsbedrijven op eigen houtje het werk neerlegden. Ook de telefoon verbindingen waren in een deel van de stad gestoord. Enkele uren voor De Gaulle moet spreken, houdt de CGT het grootste door de communisten geleide, Franse vakverbond, een massa-demonstratie langs de traditionele route van de Bas tille naar de Place de la République. De staking en de mars vormen een openlijke uitdaging van De Gaulle, die op 24 november heeft gewaarschuwd, dat „agitatie of betoging, tumult of op tocht, die het werk in de weg staat of ergernis verwekt" niet zal worden ge duld. In zijn rede van 24 november zei De Gaulle, dat „een ieder die een taak heeft te vervullen, een functie uit te oefenen, of een post te bezetten, dat, en niets anders, dient te doen". De vakbonden trekken zich niets aan van de waarschuwing. Zij wijzen ook de stelling van de regering af, dat de Franse economie momenteel slechts een loonsverhoging van 4 procent kan dragen. Tijdens de topconferentie tussen de regering, de werkgevers en de vakbon den is verleden week geen overeen stemming bereikt. De vakbonden stel len zich op het standpunt, dat een groot deel van de vorig jaar door hen be vochten 15 procent loonsverhoging is verdwenen tengevolge van de prijsstij gingen die sindsdien hebben plaatsge vonden. De besprekingen werden na twee da gen afgebroken, toen minister van So ciale Zaken Maurice Schumann ver klaarde, niet verder te kunnen gaan dan een loonsverhoging van 4 procent. Vorig jaar dwongen de vakbonden na meer dan een maand het werk te heb ben neergelegd, waarbij veel fabrieken door de arbeiders werden bezet, een loonsverhoging van 15 procent af. Of zij ditmaal in hun streven naar tien procent zullen slagen valt nog W/'e hebben de nadagen der ver- J venerij in de Gelderse Vallei eerste jaren der 20ste eeuw nog j net meegemaakt en ik kan mij de j turfhopen zonder forceren voor de geest halen. Dra ging het aloude j bedrijf echter teloor, maar haast tot de ruilverkaveling stonden er de uitgegraven onlanden 's winters onder water, animerend vele een- J den en ganzen. Op de hoge ruggen wolkte de blanke boekweit, kleur- de het pastel der bloeiende aard- appels en bolwerkte de rogge. Vele j vogels van het lage gebied vonden j er een verblijf; een rustieke sche- j per zwierf er met kudde en hond öm en het was alles van een thans niet meer gekende landelijke een voud. Zij manifesteerde zich voorts in de eendaagse bijenmarkt aan de Klomp uniek voor Neder land waar soms wel 6000 korven stonden met een miljoenenleger erin. Soms gingen we naar die drukte kijken en reden dan ette lijke kilometers door het Giethoorn- j achtige Boven- en Benedeneind over ontelbare pittoreske brugge tjes, langs aken, gepunterd door boeren en kleine handelslui, om tenslotte het dorp Veenendaal te bereiken. Ge kunt wel denken, dat de herinneringen zich vermenig- vuldigden, toen ik de plaatjes van turfsteken, bijenmarkt, het vele water en de tientallen oude dorps- gezichten verzameld zag in een in teressant album „Veenen daal, zoals het vroe ger was", dat met een lezens waardige inleiding verscheen bij de Boekh./Drukker Jac. v. Hardeveld aldaar. Voor menigeen betekent het een dierbaar souvenir aan een merkwaardige gemeenschap en een boeiend landschapjongeren indien ze er oog voor hebben kunnen het wellicht betreuren, dat hier zoveel moois verloren ging, doch in elk geval komt de uitgever voor zijn initiatief een woord van dank toe, want weldra zal geen mens meer weten, hoe het er in de moeilijk te bezien. Het directe effect van de staking is, dat de toch al moei lijke en verwarde internationale geld markt verder in het gedrang komt en dat de positie van de franc weer op het spel komt te staan. De goudprijs heeft maandag op de Europese vrije markten een record hoogte bereikt. De Franse minister van Financiën. Francois Ortoli, kwam gisteren voor de radio om het land ervan te verze keren, dat de economie gezond is en de financiële toestand beter wordt. Hij vermeed het zorgvuldig het woord de- valutie te gebruiken, maar waarschuw de er voor dat de loonsverhogingen be perkt moeten worden, wil men het ge vaar van inflatie ontlopen. Ortoli zei, dat de Franse handelsba lans over februari een verbetering zal vertonen vergeleken bij die van janua ri, maar zei niet hoe veel. De balans vertoonde in december en januari een tekort van meer dan 1 miljard francs. Het overleg van de presidenten der voornaamste westerse centrale banken in Bazel is maandag kort voor het mid daguur geëindigd. Het betrof de maan delijkse bespreking van de internatio nale monetaire situatie op de bank voor internationale betalingen (BIB). Er werd geen communiqué uitgegeven. BERLIJN Behalve de Westber- lijnse justitie gaan ook de drie Weste lijke geallieerden in Berlijn na, of de Westberlijnse onderneming Carat Hart- metall GmbH de viermogendheden- overeenkomst heeft geschonden, die de produktie van militair materieel in deze stad verbiedt. Het Westberlijnse stadsbestuur deel de maandag mee, van de Berlijnse redactie van het weekblad Der Spie gel vorige week donderdag luchtvaart documenten te hebben ontvangen waaruit gebleken was, dat een Ameri kaans bedrijf in Pittsburgh genoemde onderneming granaatkernen ter waar de van ca. 18.500 dollar geleverd had. Daarop was onmiddellijk een ge rechtelijk onderzoek gelast. Het gaat om 20.000 projectielen die gebruikt worden voor anti-tankgranaten. Ze zijn inmiddels in beslag genomen. De Carat Hartmetall, die Wolfram-Carbi- de-materiaal produceert, zegt dat de partij haar bij vergissing is toege stuurd. (in kleur) HILVERSUM De NTS zendt don derdag 13 maart vanaf half vier via Nederland 1 een rechtstreekse kleuren- reportage uit van de landing van de Apollo-9 in de Atlantische Oceaan. De ze reportage wordt van 15.00 uur af voorafgegaan door een inleidend pro gramma. In de studio zal o.m. aanwe zig zijn captain Clarke van de Ameri kaanse vliegbasis Soesterberg, die bij de landing van de Apollo-9 uitleg zal geven. De uitzending wordt gepresen teerd door Henk Terlingen en geregis seerd door Rudolf Spoor. UTRECHT Volgende week woensdag zal bij elf busbedrijven in het streek vervoer worden gestaakt. De vakbonden hebben dit gisteren besloten. Het sta kingsparool geldt voor onbepaalde tijd. Het betreft de autobusondernemingen, die niet akkoord zijn gegaan met de nieuwe c.a.o. voor het streekvervoer. Vele autoriteiten begeleidden op perbevelhebber Abdel Moneim Riad naar zijn laatste rustplaats. Op de foto: een officier met Rlad's deco raties volgt de wagen met het stof felijk overschot, onmiddellijk gevolgd door president Nasser (midden met zonnebril) de opperbevelhebbers van Syrië, Jordanië en Irak. ADVERTENTIE NU OOK DWARSGEBAKKEN m MET HELE TAf UEKIEMEN NAARDEN Prof. A. Heertje uit Naarden heeft meegedeeld, dat hij uM het comité Democratisch Appel in de party van de Arbeid is getreden, om dat Democratisch Appel naar zijn oor deel geen constructieve politieke functie meer kan vervullen en omdat op deze wijze de weg dient te worden vrijge maakt voor de nieuwe partijvoorzitter, dr. Vondeling om de partij van de Ar beid zoveel mogelijk te saneren". De bonden zullen morgen een brief naar de directies van de betrokken be drijven sturen. Daarin zal onder meer staan dat de werkgevers onder een staking uit kunnen als z\j alsnog de nieuwe cao voor het streekvervoer on dertekenen. De drie vakbonden willen door mid del van een staking hun eisen kracht bijzetten. De werkgevers, die de nieu we cao niet willen ondertekenen, heb ben geen bezwaar tegen de loonsver hoging van 6,8 procent voor dit jaar, maar gaan niet akkoord met de extra verhoging van 33 gulden per maand. Deze verhoging moet het verschil met de gemeentelijke vervoerbedrijven voor een deel opheffen. Volgens de vakbonden staan enkele van de elf bedrijven er niet al te best voor. Sommige zouden van plan zijn hun vervoervergunning te verkopen. De drie vakbonden hebben gisteren besloten dat de 760 chauffeurs finan cieel kunnen rekenen op het minimum inkomen. De dagelijkse besturen van het NVV en het NKV hebben de vervoerbonden alle steun toegezegd. Alleen de protes tants-christelijke vervoerbond heeft niet om steun bij de vakcentrale ge vraagd. HOUSTON (Texas) De kans be staat dat de Apollo-9 met de drie ruim tevaarders aan boord in een ander ge bied zal landen dan is vastgesteld. In het gebied waar de Apollo terecht moet komen het westeiyke deel van de Atlantische Oceaan op rond 1.150 km ten oosten van Kaap Kennedy worden donderdag nl. een sterke wind en golven van ca. twee meter ver wacht. Maar NASA-functionarissen hebben er de nadruk op gelegd, dat het hier een weersvoorspelling voor een ver verwijderd gebied betreft en dat de omstandigheden in het voor de landing uitgezochte stuk zee afhangen van de afstand die het „stormfront" tot don derdag heeft afgelegd. De drie ruimte vaarders McDivitt, Scott en Schweic- kart hebben kalm op de ongunsti ge weersvoorspelling gereageerd. Het dichtst bij de uitgezochte landingszone liggende landingsgebied bevindt zich in het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan, ten zuidwesten van de Canari- sche Eilanden. Hier wacht het Ameri kaanse marine-verzorgingsschip Algol. De Amerikaanse minister van Defensie Meivin Laird, heeft maandag zijn bezoek aan Zuid-Vietnam afgesloten en is naar de Verenigde Staten teruggekeerd. Laird hier na een inspectietocht op weg naar Saigon. Waar nemers menen dat hij zijn verblijf heeft bekost. Hij zei o.m. ook dat hij niet wilde bevestigen of ontkennen dat V.S.-troepen vanuit of in Laos opereer den. NEW YORK Generaal Odd Bull, hoofd van de VN-waarnemers in het Midden-Oosten, heeft in een rapport aan VN-secretaris-generaal Thant meegedeeld, dat Egypte zowel zater dag als zondag begonnen is met schie ten in de uitgebreide gevechten langs het Suez-Kanaai. Zaterdag hadden 16 waarnemings posten langs het kanaal geconstateerd dat de Egyptenaren het vuur openden. Zondag waren het er 12. terwijl vier eerst Israëlisch vuur in hun gebied hadden waargenomen. tsraël heeft in een nota aan generaal Buil, Egypte ervan beschuldigd het be stand te hebben geschonden. De eg- vechten hebben naar officiële medede ling in Tel Aviv, aan drie Israëli's het leven gekost, terwijl 18 militairen ge wond raakten. Over de verliezen aan Egyptische zijde zijn geen recente ge gevens bekend. Secretaris-generaal Thant heeft een verzoek van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban af gewezen, om namens Israël de Arabi sche landen te verzoeken, de aanslagen op Israëlische vliegtuigen in Athene en Zürich te desavoueren en maatregelen te treffen om herhaling van dergelijke gewelddaden te voorkomen. Thant heeft Eban geantwoord, dat het van essentieel belang voor herstel van de vrede in het Midden-Oosten is dat de regeringen van de landen in dit gebied officieel verklaren uitvoering te willen geven aan de resolutie van de Veiligheidsraad over het Midden-Oos ten van 22 november 1967. Israël heeft dit tot nu toe niet gedaan. In de brief van Thant aan Eban wordt ook onthuld, dat de Israëlische regering op 19 februari in een aide- memoire reeds om doorgave van het verzoek heeft gevraagd. Thant ant woordde op 20 februari op de aide-me moire dat hij de aanslagen op de vlieg tuigen van El-Al afkeurde en met spoed maatregelen om voorkoming daarvan te zullen bestuderen. Hij acht te het echter ongewenst op verzoek van Israël de Arabische landen in te lichten. Premier Wilson van Engeland heeft maandag op een diner, waaraan ook minister Eban aanzat, een beroep tot de AMSTERDAM Paul Kijzer, verdwenen producer van o.m. de mu sical „De Man van La Mancha", heeft in een brief aan zijn vrouw laten we ten, dat hij zich wil vestigen in een land, ver weg van Nederland. Hij wil proberen daar een nieuw be staan op te bouwen en is niet van plan terug te keren, zo heeft hij geschreven. De brief is vorige week woensdag verzonden van het vliegveld Brussel. Mevrouw Kijzer verblijft op het ogen blik in Amsterdam. Paul Kijzer was de laatste tijd betrok ken bij elf produkties op musical-, film en toneelgebied, in binnen- en bui tenland. matiging op beide partijen in het Mid den-Oosten gedaan. Volgens Wilson moeten beide partijen in het belang van de vrede concessies doen. Rmd Gisteren is in Cairo generaal Riad begraven, de chef van de Egyptische generale staf, die zondag sneuvelde toen een Israëlische granaat de waar nemingspost trof, waarin hij zich be vond. In het centrum van de stad lag alle verkeer stil. De straten waren vol belangstellenden. Er klonken uitroepen als „wij zullen overwinnen", „wraak". „Allah is macht" en ,.de dood aan Is raël". Troepen van Israël hebben opnieuw negen huizen vernietigd in het bezette gebied op de westelijke oever van de rivier de Jordaan. Volgens militaire woordvoerders zoud endeze woningen toebehoren aan personen die ervan verdacht worden aan verzetsacties en sabotage daden te hebben deelgeno men. De vernielingen van maandag - in Ramallah, Hebron en Nabloes - brach ten het aantal vernietigde huizen, sinds 1967, op 120. In Jeruzalem zijn Arabische vrou wen voortgegaan met hun sit-in in de Anglicaanse kathedraal van St Geor ge, die samenvalt met het bezoek van dr. Eugene Blake, de voorzitter van de Wereldraad van kerken. UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft vanochtend de 26-jarige meervoudige moordenaar Hans van 7.. veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. De officier had levenslang «n terbeschikkingstelling van de regering geëist. Hij werd schuldig verklaard aan drie van de vier ten laste gelegde moorden en een diefstal met geweldpleging. Hi j werd vrijgesproken van de ten laste gelegde moord op de Rotterdamse lera res Elly Hagers. De poging tot moord of gekwalificeerde doodslag op me vrouw Woortmeijer werd niet bewezen verklaard. De rechtbank veroordeelde de 76-jari- ge Utrechter A. J. R., beter bekend als „Ouwe Nol", wegens uitlokking van twee door Hans van Z gepleegde moor den, uitlokking van een poging tot ge kwalificeerde doodslag en heling van een gestolen televisietoestel tot een ge vangenisstraf van zes jaar en daarna terbeschikkingstelling van de regering. De officier van justitie had acht jaar en tbr geëist. AMERSFOORT Dank zij een schenking van de heer W. Pon, presi dent-directeur van Pon's Automobiel handel N.V., is het protestants christe lijk ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort in staat de bouw van een hemodiaiyse-centrum (een kunstnier- centrum) te financieren. De Stichting Bijstand Protestants Ziekenhuis „De Lichtenberg" ontving twee miljoen gulden van de W. Pon- Brinkhuis-stichting. Een miljoen is a fonds perdu ter beschikking gesteld om aan te wenden voor medische research en voor verbetering van medische dien sten en outillage en een miljoen is voor twaalf jaar renteloos uitgeleend voor de financiering van een kunst- niercentrum. Het ligt in de bedoeling het hemo diaiyse-centrum te vestigen in een toe komstige aanbouw van „De Lichten berg". Aangezien men echter reeds begin 1970 zou willen starten, zal het nodig zijn hiervoor een tijdelijke be huizing te bouwen omdat in de be staande ruimte geen plaats is. De grootste problemen zijn de oplei ding van deskundig verplegend perso neel en het aantrekken van een nefro- loog (een gespecialiseerde deskundige), de inrichting van een laboratorium en de know how. Begin 1970 hoopt men twee bedden beschikbaar te hebben voor de dagspoeling. Indien voldoende ruimte beschikbaar zou zijn in ons land zou ongeveer de helft van de 2000 patiënten, die per jaar aan nierziekte overlijden, kunnen wor den geholpen. Er bestaan momenteel tien centra in wis land, waar patiënten aan een kunstnier geholpen kunnen worden. DEN HAAG Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) wil het sneller vliegen dan het geluid boven ons land verbieden. Hij vindt dat het doorbreken van de geluidsbarrière te veel hinder veroorzaakt. De minister wil het verbod op korte termijn opnemen in de Luchtvaartwet. De Ryksluchtvaartdienst heeft al een voorontwerp voor een wetswijzi ging opgesteld. Ook militaire vliegtui gen zouden zich aan het verbod moe ten houden. Alleen in geval van uiter ste nood kan ontheffing worden ver leend. Minister Bakker hoopt dat de wet nog dit jaar, maar in ieder geval voor 1971 zal zijn aangepast. In dat jaar worden de eerste supersonische passa giersvliegtuigen op Schiphol verwacht. De ministeries van Defensie en Jus titie bestuderen thans de door Verkeer en Waterstaat gepresenteerde rege ling. Voor de militaire luchtvaart zijn de gevolgen ingrijpend. Defensie is nog niet van de wenselijkheid van het verbod overtuigd. Behalve Nederland, willen ook Bel gië en Zwitserland het vliegen met su personische snelheden verbieden. Duits land. Frankrijk en Engeland hebben la ten weten niets voor 'n dergelijk verbod te voelen. De ontwikkeling van het ADVERTENTIE Frans-Engelse supersonische Concorde- vliegtuig schijnt niet vreemd aan de ze houding te zijn. Als de Europese landen in de naas te toekomst geen overeenstemming kunnen bereiken zijn de gevolgen niet te overzien. De vliegers zouden zich dan bij iedere grensoverschrijding aan de nationaal geldende regels moeten houden. De ICAO, de internationale organi satie voor de burgerluchtvaart, waar bij vrijwel alle aan de luchtvaart deel nemende landen zijn aangesloten, pro beert tot een internationale oplossing van dit probleem te komen. Een frontale storing trok in 1 noordoostelijke richting over het Engelse Kanaal. Daarbij ontwik- I kelde zich een neerslaggebied, dat 1 maandagavond het zuiden van Nederland bereikte. Samenhangend hiermee, heeft het alleen nog in het noordoosten van ons land nog een enkele graad gevroren. Met zuidwestelijke winden wordt 1 over Frankrijk en België zachte oceaanlucht aangevoerd, die in de 1 nanacht en ochtend tot Zuid- Limburp doordrong met een tem- 1 peratuur van ongeveer 8 graden. Inmiddels is ten westen van de Golf van Biskaje een volgende eveneens een noordoostelijke koers aan. In verband daarmee wordt er j J in ons land het komende etmaal opnieuw regen of sneeuw verwacht. 1 Daarbij zullen overdag de tempera- turen in het zuidoosten van ons land i iets lager worden. 1 Morgen: Zon op: 07.02 Maan op: 04-32 j onder18.39 onder: 10.51

De Vallei | 1969 | | pagina 1