Capaciteit 100.000 bezoekers per seizoen Bassins worden verwarmd „Bosbad Leersum" begin 1970 gereed Mogelijkheden van de omgeving benut Koninginnedag in Kesteren zonder feest? Aardgascommissie voor buurtschap Achterberg BW greep in Cl-afdeling titel Opnieuw 4 triomfen van „Amersfoort" Nieuwe poging na mislukte enquête n Massadamkamp. Gelderland-Utrecht in Rhenen RHC-jongens dicht bij Ie juniorklasse „Er moet worden epraat" ,Het is treurig' Actie Verwarmd Tekort Scheidsrechters Ida ver jassen Biljartcompetitie KNBB Zware opgave Gooi- en Eemlandcompetitie MARKTEN Uitslagen Handbal raguid 3 DINSDAG II MAART 1969 LEERSUM De plannen voor *t zwembad in Leersum zijn gereed en de reali sering ervan staat voor de deur. Nadat in 1966 op initiatief van het gemeentebe stuur de Stichting Bosbad „De Utrechtse Heuvelrug"' tot stand kwam, gingen dagelijks bestuur en algemeen bestuur onder voorzitterschap van de heer J. K. de Vries aan het werk. Vooral de technische en financiële commissie kregen het erg druk. Later werd ook de propagandacommissie actief. Het gemeentebestuur verleende alle mogelijke medewerking en de plannen voor het zwembad, dat in middels de naam „Bosbad Leersum"" kreeg, kwamen langzaam maar zeker van de grond. Verwacht wordt, dat het zwembad in mei 1970 zal worden geopend. De bouw zal binnenkort beginnen. De realisering van het zwembad be tekent, dat Leersum en daarmee de Utrechtse Heuvelrug een uniek natuur bad temidden van de bossen rijk wordt. Naar een globale schatting zullen ge middeld per seizoen zo'n honderd duizend water- en zonzoekenden in het Bosbad Leersum rust, ontspanning, ge zondheid en vertier kunnen vinden. Het bad is gelegen op een 5 hectare groot terrein aan de Scherpenzeelseweg. die deel uit maakt van de Utrechtse Heu velrugroute. In totaal beslaat het bad met de zonneweiden ruim twee hectare. Gisteravond werd door het bestuur van de Stichting Bosbad „De Utrecht se Heuvelrug" in hotel ,,'t Centrum" in Leersum een persconferentie gegeven. Hiermee kwam een eind aan een pe riode van opmerkelijke rust rond de destijds enthousiast ontvangen plan nen voor een zwembad in Leersum. Afgezien van de vijf hectare grond, die voor een symbolisch bedrag in erfpacht van de gemeente Leersum zal worden verkregen zal de bouw plus aanleg van het bosbad ongeveer f 1.100.000,— gaan kosten. Ter dek king van dit bedrag is onder andere een rijkssubsidie toegekend van een kwart miljoen gulden. Voorts denkt men ongv. f 150.000,- te krijgen uit te verlenen exploitatie-concessies voor een benzinestation en eventueel een klein restaurant annex kiosk, alsmede uit bijdragen in velerlei vorm door de Leersumse bevolking. Ook de provin cie zal nog een subsidie verlenen, waarvan de grootte van het bedrag echter tot op heden niet is vastgesteld. Voor het resterende bedrag zal een le ning worden afgesloten. Nu is al bekend, dat ter bestrijding van de hoge bouwkosten onder de Leersumse bevolking een actie zal worden gehouden. Er wordt gedacht aan uitgifte van oprichtingsbewijzen, Een plattegrond van het bosbad, waarop de situering van de bassins duidelijk zichtbaar is. zoals die destijds zijn verkocht bij de bouw van de stadions in Amsterdam en Rotterdam. Er zullen dan 200 be wijzen van f 550,- moeten worden ver kocht, die recht geven op een eeuwig durend gezinsabonnement, alsmede 150 bewijzen van f 200,- die recht ge ven op een persoonlijk abonnement ge durende 25 jaar. Bovendien kunnen obligaties van f 100,- worden gekocht. Het bestuur van de stichting rekent verder op schenkingen cn een groot aantal donateurs. Medio april zal de propagandacommissie zich in een brief tot de Leersumse bevolking rich ten. De architecten van het Bosbad Leer sum zijn ir. S. Sprecher (ontwerper van het bad) en de heer P. Baas (landschapsarchitect). Voor de kleuters komen er twee kleine bassins; één van 80 vierkante meter en 20 centimeter diep en één van 45 vierkante meter en 30 centime ter diep. De kleuterbassins komen op veilige afstand van de grote bassins. Centraal in het terrein en 8'/i meter beneden de entree en kleedgebouwen, komen drie grotere zwembassins 1. een achthoekig ploeterbassin van 390 m2 met een waterdiepte van 30 tot 80 cm. 2. een trapezium vormig speelzwem- bad met glijbaan in het midden van 390 m2 en met een waterdiepte van 90 tot 10 cm. 3. een rechthoekig bad van 390 m2 voor de geoefenden met een diepte van 150 tot 200 cm., lengte 25 meter, geschikt voor wedstrijdzwemmen en polowedstrijden. Bovendien wordt aan dit bassin een springkuil gebouwd ter grootte van 90 m2 en een diepte van 3.50 meter. Hier komen twee springplanken, één meter boven de waterspiegel en één 3 meter er boven. Aan de veiligheid zijn de hoogste ei sen gesteld. Er zijn dusdanige voor zieningen in het gehele ontwerp ge troffen, dat ook gehandicapten volop aan het zwemmen kunnen deelnemen. De omzoming door bossen en de kuil op zichzelf garandeert een grote beschutting en een optimaal gebruik van de zonneweiden, die een opper vlakte beslaan van 9371 m2. De landschapsarchitect heeft de mogelijkheden ten volle benut. Het water zal verwarmd worden tot B De maquette van het zwembad, dat in Leersum zal worden gebouwd. In het midden de drie grote bassins. Op de achtergrond de kleedgelegen heden e.d. 20 graden 21 graden Celsius. Een ruime consumptiekiosk, met enkele zitjes, komt aan de rand van de zonneweide aan de noordkant van het terrein. Buiten de afrastering van het zwem bad zal het natuurlijke bos zoveel mo gelijk gespaard worden. Een uitzonde ring moet uiteraard gemaakt worden voor de parkeerplaats (ca. 220 auto's) en fietsenstalling (ca. 600 fietsen), de verharde en onverharde voetgangers- en rijwielpaden op het terrein en de ingangspartij. Per jaar zullen naar wordt ver wacht ongeveer 100.000 mensen het bad bezoeken. Op topdagen zal men ruimschoots 4000 personen kunnen op vangen. Er is dan zelfs nog capaciteit over. Zwembad en landschappelijke aan kleding vormen een evenwichtig ge heel; technisch en esthetisch wordt voldaan aan de hoogste eisen. Zwembadcxploitatie is in het alge meen geen lucratieve bezigheid. Ge baseerd op een gemiddeld globaal be zoekersaantal van ca. 100.000 perso nen zal de exploitatie wellicht sluitend gemaakt kunnen worden, exclusief af schrijvingen, indien de nog te ver wachten subsidie-bedragen e.d. inder daad binnenkomen. Op grond van de huidige toezeggin gen en de voorlopig geraamde kosten is voorzichtigheidshalve een tekort van ca. f 15.000,- voor het eerste jaar bere kend. De toegangsprijzen zijn nog niet de finitief vastgesteld. Voorlopig wordt uitgegaan van de volgende opzet: Dagkaart f 1,50 volwassenen, f 1,- kinderen (Lm 15 jaar). Maandkaart: f 15,- volwassenen, f 10,- kinderen. Persoonlijk abonnement f 35,- vol wassenen, f 20,- kinderen. Familieabonnement f 75,- KESTEREN De vergadering van de oranjevereniging „Prinses Juliana" in Kesteren, die gisteravond zou plaatsvinden, is wegens gebrek aan belangstelling niet doorgegaan. Het feestprogramma voor koninginnedag is hierdoor aan een zijden draadje komen te hangen. RHENEN De mislukte enquête, gehouden door de Nederlandse Ga» Maat schappij 'n de buurtschap Achterberg, ter sprake gekomen in de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering, was voor burgemeester Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal aanleiding stappen te ondernemen om alsnog te trachten op de kortst mogelijke termijn althans de kern van Achterberg te laten aansluiten op het. aardgasnet. In eerste instantie was de poging van de Gasmaatschappij mislukt, omdat er ruim twintig liefhebbers te weinig waren. De burgemeester heeft nu een propagandacommissie in het leven geroepen, na een gesprek met de raadsleden G. van Gesink en I'. Kerkstra, beide wonende te Achterberg. Naast beide heren hebben de ingezetenen Van Amerongon, Krol, Rauw en Van I.ienden zich bereid verklaard eveneens In deze commissie zitting te nemen. Dezer dagen, waarschijnlijk al vanavond vindt er een inleidende be spreking plaats van deze commissie met een vertegenwoordiger van de Gas Maatschappij. Deze bespreking moet als grondslag dienen voor de ver der te nemen stappen. „De bevolking van Achterberg moet er echt warm voor gemaakt worden", vindt de heer Van Gesink, die als voor zitter van de commissie zal optreden. „Eigenlijk hebben we helemaal geen voorzitter nodig", zei hij zelf. „Er moet met de mensen gepraat worden, dat is het allerbelangrijkste. De enquê te die is gehouden kwam zomaar uit de lucht vallen. Er moest een formu lier ingevuld worden met „ja" en „nee". Het verwonderde me niks dat er niet voldoende liefhebbers uit zijn ge komen. Een enquête op die wijze is ten enen male ongeschikt voor de Achter- Geen der ongeveer 300 leden, die de oranjevereniging telt, had de euvele moed opgebracht om de vergadering bij te wonen. Slechts drie leden van 't bestuur waren aanwezig. Twee bestuurs leden hadden bericht van verhindering gegeven naar aanleiding van familieom standigheden. „Het is diep treurig", reageerde het bestuurslid de heer M. Geijtenbeek toen hij met nog twee andere bestuursleden in café De Kuip alle hoop op maar enige belangstelling van de leden als sneeuw voor de zon zag verdwijnen. Alhoewel de vergadering reeds om half acht zou beginnen, hebben de drie bestuursleden tot ongeveer 10 uur af gewacht. „Zonder belangstelling is het voor ons een onuitvoerbare opgave een feest programma samen te stellen, dat de toets der kritiek kan doorstaan. In al le streekcouranten hebben wij de ver gadering laten aankondigen. Het is be droevend, dat niemand aan onze op roep gehoor heeft willen geven", aldus de heer Geijtenbeek. Of alsnog een vergadering zal worden gehouden is niet bekend. In het bestuur zal naar de oorzaak van de geringe be langstelling een onderzoek worden inge steld. Hierna zal worden beslist of als nog een vergadering zal worden uitge schreven. Het feestprogramma, dat ge woonlijk in Kesteren op koninginnedag wordt gehouden, is door toedoen van de leden een onzekere zaak geworden. VEENENDAAL Donderdagavond 13 maart organiseert de Veenendaalse Scheidsrechtersvereniging opnieuw een z.g. open-prijsklaverjastoernooi. In ca fé „De Ouwe Grens" wordt om 8 uur begonnen met de eerste wedstrijden, terwijl weer een groot aantal prijzen beschikbaar zijn voor de winnaars. Ook van buiten de arbiterskring kan men vrij deelnemen. RHENEN Zaterdagmiddag 5 april wordt in Rhenen in het restaurant van Ouwehands Dierenpark op de Grebbe- berg wederom de traditionele massa damkamp Gelderland-Utrecht ge speeld. Er treden dan honderd Gelder se dammers in het strijdperk tegen hon derd dammers uit de provincie Utrecht, terwijl ook de beide jeugdtientallen van Gelderland en Utrecht elkaar op die dag ontmoeten. Vorig jaar wonnen de Gelderse dam mers met ruim verschil (113-87) van de Stichtsen en indien Gelderland dit jaar deze massakamp wederom wint, dan komt de door de burgemeester van Rhenen beschikbaar gestelde fraaie wisselbeker definitief in bezit van Gel derland. De Gelderse jeugd was vorig jaar ook oppermachtig tegen de Sticht- se jeugd. Met niet minder dan 20-0 werd de Utrechtse jeugd verslagen. Het krachtsverschil zal dit jaar onge twijfeld minder groot zijn. Voor deze massakamp kunnen de Gelderse dammers zich opgeven bij de gewestelijk secretaris, de heer M. J. van de Peppel, Middelberglaan 10 in Ede. UTRECHT Op de Utrechtse paar denmarkt werden maandag 432 paar den aangevoerd. De prijzen waren: luxe paarden f 1200 - 1650, werkpaarden f 1225 - 1625, driejarige paarden f 725 - 925, veulens f 300 - 625, hitten f 700 - 925, oude paarden f 850 - 1475, slacht- paarden f 2,70 - 3,60 per kg geslacht ge wicht en jonge slachtpaarden f 3,60 - 4,10 per kg geslacht gewicht. De handel was gunstig. VEENENDAAL De eerste uitgave van biljartvereniging „Morgenster" uit Eist is er gisteravond in café Vonk in Veenendaal niet in geslaagd om kampioen te worden van de afdeling Cl van district Veenendaal van de KNBB. De Elster formatie, die driemaal in successie de titel van deze klasse voor zich opeiste en eenmaal het nationale kampioenschap veroverde, moest nu duidelijk de eer aan het trio B. Vonk, J. Vonk en M. van Leeuwen van biljartverenigin BW uit Veenendaal laten, dat daarmee kampioen werd. De nieuwe districtskampioenen worden te zijner tijd afgevaardigd naar de ge westelijke titelstrijd van de KNBB. BW, de ranglijstaanvoerder van de ze afdeling had uit zijn dertien duels 70 punten gepuurd, terwijl „Morgen ster" op een totaal van 67 stond. De ploeg uit Eist moest minimaal 6 pun ten behalen om voor de vierde keer kampioen worden, terwijl BW dui delijk favoriet omdat „Morgenster" met een invaller voor de zieke J. van Appeldoorn moest aantreden slechts drie punten nodig had om de titel voor zich op te eisen. De uitslag werd uiteindelijk 7-0 in het voordeel van BW, dat in deze der by superieur was. Invaller Klomp van „Morgenster" kwam in de openingsmatch uit tegen Van Leeuwen. De Elstenaar stond voor een zware opgave. Hij moest 140 ca ramboles scoren tegen Van Leeuwen 120. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op, maar na ruim 40 caramboles liep Van Leeuwen weg van zijn opponent om de partij in 37 beurten uit te ma ken. Klomp finishte met een totaal van 85. „Morgenster" zou dus alleen nog een beslissingsduel kunnen forceren door de resterende twee duels te win nen en bovendien het extra punt voor de gemiddelden. Van Mourik stond derhalve onder hoogspanning in de wedstrijd tegen J. Vonk. De Veenendaler speelde zich me de door een sterke start zeer gede cideerd naar de overwinning. Voor zijn 170 caramboles had hij 30 beurten no dig, dus een moyenne van bijna 6. Van Mourik kwam niet verder dan 127 punten, terwijl hij in totaal 220 caram boles moest scoren. BW had de titel veroverd en de laatste partij werd daardoor „gedegradeerd" tot formali teitsduel. Deze laatste match won BVV-er B. Vonk, die zijn 250 caramboles scoorde in 40 beurten. Nellestijn (220 carambo les) kwam in de slotfase nog even op zetten, maar finishte met een totaal van 206. Ook de extra punt was door deze resultaten voor de Veenendaalse biljarters. bergers. Na de bespreking met de Gas maatschappij weten we meer. Maar hoe dat ook uitvalt, ik zie de zaak met veel optimisme tegemoet. Uiteindelijk gaat het slechts om ruim twintig aan sluitingen méér en die moeten er al tijd uit te halen zijn". De heer P. Kerkstra had het al in de gemeenteraadsvergadering gezegd. In de Achterbergse gemeenschap zit ieder een nog met de gasfles en hij kon zich voorstellen dat men die zo spoedig mo gelijk kwijt wilde. Economisch gezien is de heer Kerkstra van mening, dat ook Achterberg alleen maar kan profiteren van aardgas. „Ik ken gevallen", zei hij, „waar men nog maar kort geleden een dure kachel heeft gekocht en waar men nog even wil wachten met aan te sluiten op het aardgasnet vanwege de hoge investe ring door die kachel. Maar als je be denkt, dat er inwoners zijn die per jaar voor hun bedrijf zo'n slordige f 2000,- verstoken aan gas uit een fles of uit een zelf geplaatste tank, dan moeten zij zo spoedig mogelijk kunnen gaan profiteren van het goedkope aardgas. We zijn allemaal Nederlanders en waarom moet de één dan wel goedkoop gas kunnen betrekken en de ander niet? De mensen die ik intussen al heb ge sproken sluiten allemaal zonder uitzon dering aan. We gaan met de commis sieleden op pad en dan ben ik ervan overtuigd, evenals de heer Van Gesink, dat er na een gesprek zoveel liefheb bers méér zijn, dat de Gas Maatschap pij kan besluiten ook Achterberg aan te sluiten. Het gaat uiteindelijk maar om ruim twintig percelen". Ook de heer Kerkstra is de mening toegedaan, dat de enquête zoals die is gehouden, voor de Achterbergers onge schikt was. „Er moet gepraat worden en dan lukt het wel". De propagandacommissie gaat over enkele dagen op pad. De zes leden twijfelen er niet aan of hun pogingen zullen succes opleveren. Het gaat vol gens hen om 'n groot belang voor de Achterbergse bevolking, die naar ver wacht wordt positief zal reageren. AMERSFOORT Na de succesvolle start met de „Gooi- en Eemland"-com- petitie vorige week, waren er nu ook weer zo'n 107 renners aanwezig om op 2 parcoursen te rijden in de door r. en t.c. „Amersfoort" georganiseerde 2e rit De organiserende vereniging noteerde net als in de eerste rit weer 4 over winnaars. Bij de amateurs was de „Amers- foorf'-overmacht nu niet zo groot, maar toch waren de eerste vijf plaatsen voor de jongens van Ties Veldman, met Jan Vlastuin als spurtwinnaar. Er werd zeer aanvallend gereden. Een van de kanshebbers, Arnold Voogt, had het on geluk om lek te rijden, zodat zijn kan sen verkeken waren. Tegen de eind spurt van Jan Vlastuin was weer nie mand opgewassen, waarna Jan v.d. Beek, Henk van Velzen, Leo Stapel broek en Teus Valkenburg hem volgden. Jan Cozijnen nam revanche op Rijk Vink, die hem vorige week in de spurt klopte. Cozijnsen nam na het nemen van de laatste bocht het heft in handen en hij stond niet meer toe, dat iemand hem voorbij ging. Vink moest nu met de 2e plaats genoegen nemen. Het was het einde van een koers, waarin wel veelvuldig vluchtpogingen werden onder nomen, maar waarbij het niemand ge lukte om een beslissende voorsprong te nemen. A-adspiranten J. Schaafsma en T. Lankreijer „organiseerden" het zo, dat Johan Ossendrijver het contact verloor en op achterstand gereden werd. Schaafsma wist de spurt te winnen, terwijl Lankreijer 2e werd. Bij de B-adspiranten was Gert Vink veruit de beste. Hij liet zijn metgezel len in de steek en won duidelijk. Dolf Zwaagman wist de winnaar van de le rit (Wout Lansing) te kloppen bij de jeugd. R. Deijs liet bij de 8/9-jarigen 3 me dekandidaten achter zich. Volledige uitslagen: Amateurs: Jan Vlastuin, Jan v.d. Beek, Henk v. Vel zen. Leo Stapelbroek, Teus Valkenburg (allen Arnf.), C. Albert, H. Zeeman, Jan Sandbrink (Amf.), E. Wingelaar; R. Hees, F. Hulsken en J. Boor. Nieuwelingen: Jan Cozijnsen (Amf.), R. Vink, J. Schipper; H. de Boer, Wim Pater (Amf.), K. Keuker, Ton Brons (Amf.), G. v. d. Hoef; H. v. d. Hoef, P. Blaschke, Ronald de Beer en Wout van Ede (beiden Amf.). A-Adsp.: J. Schaafsma, T. Lankreijer Johan Ossendrijver (Amf.), H. Hees, De twee teams die elkaar gisteren in café Vonk bestreden. Links de heren W. van MourikJ. Klomp en D. Nellestijn van Morgenster en daar naast de kampioen van C 1; v.l.n.r. de heren J. Vonk, B. Vonk en M. van Leeuwen van biljartvereniging BW. Dick van de Burgwal (Amf.), Peter Kuijpers (Amf.), Nieuwenweg. B-Adsp: Gert Vink (Amf), H. Groene- wegen, Peul van de Lustgraaf (Amf.), G. v. d. Heuvel, J. Admiraal, B. v. d. Broek, Cees Berkhof (Amf.), W. v. Empelen, Hans Badenbroek, (Amf.), H. Jansen, J. v. Ekeren, J. Kleverwal. B-Jeugd: R. Deijs, Rich. v.d. Broek, P. v. Burgsteden, Raym. v.d. Broek. A Jeugd: Dolf Zwaman (Amf.), Wout Lansing (Amf.), J. Jansen, G. v.d. Hoek, R. Bronkhorst, H. v. Eldert. RHENEN In de eerste wedstrijd voor een plaats in de eerste juniorklas se tegen de jeugdploeg van HHC heeft RHC verdiend gezegevierd. Het team, dat in de competitie ongeslagen bleef, bleek in de Expohal regelrecht op dc overwinning af te stevenen. Met een goed sluitende verdediging en rustg opbouwend aanvalsspel bereikten de Rhenenaren tegen het verrassend ge vaarlijk spelend HHC een 63 rust stand. Toend esta nd na de rust op 7-3 kwam, vond HHC het kennelijk welle tjes. Fel terugvechtend wist het kort voor het eindsignaal het verschil tot 108 terug te brengen. Bij de stand 11-9 kreeg HHC een strafworp mee, die benut werd. Verder dan deze score zou het echter niet komen, want toen klonk het eindsignaal. Weet het team donderdaavond in sporthal „De Dreef" in Utrecht tegen BHC op zijn minst een gelijk spel uit het vuur te slepen, dan komt het 't volgend seizoen, evenals op het veld, in de eerste en hoogste juniorklasse uit. De overige leden van de Rhenen- se Handbalclub waren ook actief. Zij namen afscheid van het zaalhandbal seizoen 1968/1969 in de Edese sporthal met een clubontmoeting tegen Micro meters uit Arnhem. De meisjesjunio ren van RHC moesten het na een ge- lijkopgaande eerste helft in de tweede helft afleggen tegen de grotere erva ring en het fysieke overwicht van de Arnhemse meisjes. (92). Het dames team speelde, bevrijd van de spannin gen, minstens een klasse beter dan vo rige week tegen de promotiekandida ten. Een gevarieerd spelend Microme ters, dat echter in de tweede speelhelft door een schotvaardig RHC werd ver slagen (7-5). Het seniorenteam van Micrometers, dat drie klassen ho ger speelt dan RHC trad aan tegen een sterke RHC-formatie. Door een felle eindspurt won Micrometers uiteinde lijk met 2119. mr

De Vallei | 1969 | | pagina 3