Dr. Schadé onbereikbaar zolang rustkuur duurt Hoge spaarrente tot zelfs 6s7„vooru en... Inzameling voor herbouw van Nemerlaer Huisartsen gaan samen overleggen REACTIES OP CHAOTISCH PvdA-CONGRES „Ik maak me werkelijk bezorgd" Voor velen een enorme schok" korting op Iglo Nasi en Bami. Lekker. Kundig bereid en diepgevroren.Blijft dus lekker.Snel optafel. WJ\ Lekker. Lékker! [iGIfl] Bijna 5000 winkeldeuren in 1968 voorgoed op slot Nieuw Links heeft in André van der Louw 'n zware kampioen Plan voor één christelijke raadsfractie in Almelo Agent die Hagenaar sloeg in het ongelijk gesteld de bank waar ook zich thuis voelt NTS dringt voorlopig niet aan op verklarin van overspannen ruimtev aartcommentator MIA VERSLUIS IETS BETER Agitatie tegen Van Heutss- monument T urkensmokkel verijdeld Ongeluks- overweg krijgt betere beveiliging Pleidooi voor Vervoersehap VRAGEN OVER HUISVESTING ONGEHUWDEN Korte vrijheid voor bankrover Niet verzekerde juwelier danig bestolen Militairen niet welkom in deel van restauratie Dr. S. L. Mansholt: Niets opgelost Drs. G. Nederhorst: 11 Navelstaren Grote fout Dat is helemaal de NMB. Meer rente, meer spaarvor- men (kies uit 6 mogelijk heden en bovendien ook nog 61/2°/o spaarbrieven). En daarbij een service waar de NMB ook beslist niet zuinig mee is. Daarom is voor ieder een sparen zo aantrekkelijk bij de NMB. AL EERDER TRIEST GEVAL MINISTER LIM A PO BOOD FORMEEL ONTSLAG AAN Besloten vergadering over tarieven TE VEEL AANDACHT VOOR LIFTSTER DRIEMANSCHAP GAAT DEKENAAT LEIDEN Enthousiast Onbezonnen Bange vraag DINSDAG I I MAART 1969 AMSTERDAM Dr. J. P. Schadé, in opspraak gekomen door commen taren bij televisie-uitzendingen die hij zogenaamd uil het Amerikaanse ruimte vaartcentrum in Houston sprak, moet rust houden. Hij is overspannen en is nu, onbereikbaar voor de buitenwereld, met ziekteverlof. De Nederlandse Televisiestichting laat hem ook voorlopig met rust. De N.T.S. heeft dr. Schadé om een schriftelijke verklaring voor zijn doen en laten gevraagd. Voor de duur van de rustkuur is hem uitstel gegeven. ALMELO Wanneer de leden er mee akkoord gaan, wordt Almelo de eerste gemeente in Nederland waar bij de ge meenteraadsverkiezingen van 1970 de K.V.P., A.R.P. en C.H.U. met een ge zamenlijke lijst zullen uitkomen. De naam van de nieuwe raadsfrac tie wordt CCP (Combinatie Christelijke Partijen). De heer G. L. W. Gommans (KVP) gaat het voorzitterschap bekle den. Op 17 maart gaan de drie partijen •part veradergen over het besluit tot samenwerking en de vaststelling van het gemeenteprogram 1970-1974. Direct na afloop van de drie verga deringen komen de partijen bijeen in hotel De Poort van Kleef te Almelo om de resultaten bekend te maken. Op de ze gezamenlijke bijeenkomst zijn enke le Kamer- en Statenleden uitgenodigd, alsmede de partijbesturen. Wanneer men tot een akkoord mocht komen, kunnen er staande de vergade ring voorlopige kandidaten voor de verkiezingen worden gesteld. De pro testants-christelijke partijen in Alme lo waren al verenigd in één raadsfrac tie. LUNTEREN Mia Versluis, het meisje dat bewusteloos is sinds ze en kele jaren geleden een kleine operatie onderging, gaat lichamelijk lang zaam vooruit. Eergisteren is zij 24 jaar geworden. Haar vader kon haar op die dag in een invalidenwagentje buiten rondrijden. Volgens de heer Versluis kan ze ook al weer slikken en als ze wordt aange raakt reageert ze daarop. Het meisje wordt verpleegd in het protestants- christelijk streekziekenhuis in Benne- kom. ADVERTENTIE do hoor C. H. M. Mackaay, Commerciële Voorlichting, Centraal Kantoor voor Amsterdam. Zyn gedragingen als televisiecommen tator zullen voor dr. Schadé waarschijn lijk geen gevolgen hebben in zyn func tie van plaatsvervangend directeur van 't Nederlands Centraal Instituut voor Hersenonderzoek in Amsterdam. Dr. Schadé staat bekend als een groot ge leerde, die voor het Amsterdamse insti tuut van grote waarde is. „Hij deed dat televisiewerk in zijn ver lof", zegt men op het instituut. „Het stond helemaal los van zijn werk en zijn functie hier". De directeur van het instituut, prof. dr. J. Ariëns Kappers, heeft inmiddels een kort gesprek mej, dr. Schadé gehad. Hij meent dat dr. Schadé meer heeft ge zegd en voorgewend dan hij kon waar maken. Dat zou niet de eerste keer zijn ge weest. Ook in het gesprek met zijn di recteur is dr. Schadé met allerlei verha len aangekomen, die naar het oordeel van prof Ariëns Kappers niet waar kun nen zijn. Dr. Schadé heeft onder meer verteld, dat hij gepakt was door de Amerikaan se federale recherche FBI en door dit bureau was gedwongen commentaar aan de NTS te blijven leveren. Prof. Ariëns Kappers zal later, na de rustkuur, wel eens verder met dr. Scha dé praten. „Het is een triest geval", zo heeft de directeur van het herseninsti- tuut gezegd. ..Het zou voor alle partijen beter zijn als de zaak wordt begraven". AMSTERDAM „Het Van Heutsz- monument houdt schrijnende herinne ringen levend aan een koloniaal sys teem en past niet meer in het huidige stadsbeeld". Dit is de strekking van een motie die morgen in stemming komt in de afdeling Zuid-I van de P.v.d.A. in Amsterdam. Deze afdeling is ten nauwste bij de zaak betrokken omdat het omstreden beeld in haar wijk staat. „Het monument staat de verdere ont wikkeling van de vriendschap tussen Nederland en Indonesiërs in de weg", zegt de motie verder. De indieners wil len daarom niet langer met een beeld worden herinnerd aan iemand, die zijn leven wijdde aan de strijd tegen het Indonesische volk. BABBERICH Een in Duitsland wo nende Turkse ronselaar heeft gepro beerd zes van z(jn landgenoten Neder land binnen te smokkelen. De 31-jarige IJ. H. passeerde de grenspost Babberich met zijn auto, waarin vijf koffers lagen. De douane vond dit merkwaardig, maar liet de man ongehinderd doorgaan. De Turk parkeerde zijn wagen net over de grens. De marechaussee, die de auto in de gaten hield, zag in de loop van de nacht zes Turken naar de auto toegaan. De mannen waren lopend de grens overgekomen. De ronselaar is aangehouden. DEN HAAG De Haagse politie man die in jan. de negentienjarige sui kerzieke monteur Hans van Eikhuizen met een gummiknuppel op het achter hoofd sloeg, handelde onjuist. Aan de hoofdcommissaris van de Haagse poli tie is in overweging gegeven deze agent disciplinair te straffen. Dit heeft het hoofd van het Haagse parket, mr. A. Rosingh, 26 februari in een uitvoerige brief geschreven aan de monteur. Aan de brief is een uitgebreid onderzoek door de rijksrecherche voor af gegaan. De monteur was op 8 januari tijdens een rel over een parkeerovertreding in de Haagse Hugo de Grootstraat een po litieman aangevlogen. Toen hij bewuste loos in elkaar zakte, werd hij de show room van zijn werkgever binnengedra gen. Vier agenten legden hem de kne velketting aan. Een vijfde agent gaf hem, nadat hij bij kennis was geko men nog een paar fikse klappen met een gummistok. Mr. Rosingh zegt in de brief niet tot strafrechtelijke vervolging van een of meer agenten te willen overgaan om dat de monteur zelf de eerste was, die op straat een agent aanviel. Over de disciplinaire straf van de Haagse agent heeft hoofdcommissaris J. H. A. K. Gualthérie van Weezei na 26 februari nog geen beslissing geno men „De zaak is intern in onderzoek", meldde een woordvoerder van de poli tie. DRIEBRUGGEN De spoorweg overgang bij de buurtschap Hogebrug waar zonda 9 februari bij een onge luk zeven mensen het leven verloren, zal extra worden beveiligd. De Nederlandse Spoorwegen hebben het gemeentebestuur toegezegd dat aan de zijde waar op die dag de auto de overweg naderde, een extra (oran je) waarschuwingslicht zal worden ge plaatst. Ook zullen de rode knipperlichten, die de komst van een trein aankondig den, iets anders worden gericht, waar door deze beter zichtbaar worden. HAAREN Liefhebbers van het za terdag uitgebrande kasteel Nemerlaer bij het Noordbrabantse Haaren zijn een inzamelingsactie begonnen voor de her bouw van het slot. Het gebouw stond sinds januari van dit jaar op de lijst van Monumenten zorg. Of het Rijk zal meebetalen aan de herbouw is twijfelachtig. De bewoners van het kasteel, de schrijver-journalist Anton van Oirschot en zijn vrouw, hebben hun intrek geno men in de aangrenzende boerderij. De kunstschatten, die bij de brand verloren zijn gegaan, zijn enkele ton nen waard. Antiquair Ben Hüsstege is zijn collectie waarde drie ton kwijt. Hij is verzekerd. In het kasteel stonden verder werken van Richard Karp, Jan Spit en Jan van Goethem. In onze krant van gisteren stond abu sievelijk dat ook schilderijen van me vrouw Riek Schagen waren verbrand. Zij had echter geen expositie in het kas teel. UTRECHT Het Nederlands Ka tholiek Vakverbond wil samenwerking tussen alle sectoren van het openbaar vervoer. Daartoe zou een publiekrech telijk vervoersehap moeten worden opgericht. Het NKV voert dit pleidooi in zijn blad Ruim Zicht. Zo'n schap zou een nationale strategie voor het openbaar vervoer moeten ontwerpen en ook de verordende bevoegdheid moeten krij- en om de verschillende sectoren op elkaar af te stemmen. Zonder die zogenaamde integratie en zonder hulp van de overheid zijn be langrijke delen van het openbaar ver voer gedoemd te verdwijnen, zo meent het NKV. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Wiegel (VVD) heeft minister Schut (Volkshuisvesting) gevraagde de volks huisvestingsproblemen van alleenstaan den aan de orde te stellen in het over leg, dat hij zal hebben met de gemeen tebesturen. Door de gemeenten worden uiteen lopende normen voor de inschrijving van ongehuwden gehanteerd. Zo kent een aantal gemeenten geen leeftijdsgrens, terwijl in Rotterdam en Den Haag ongehuwden alleen inge schreven worden als zij ouder zijn dan veertig jaar. In Apeldoorn, Delft, Haarlem, lei den en Utrecht is 35 jaar de grens. In Diemen zouden ongehuwden helemaal niet als woningzoekenden worden ge accepteerd. DEN HAAG Mr. W. A. Lim A Po, de gevolmachtigd minister van Surina me in Nederland, heeft aan de Suri naamse regering zijn ontslag aange boden. Het ontslag wordt in beraad gehouden. Het gaat hier om een formele hande ling. Het is gebruikelijk dat bij een nieuw kabinet de gevolmachtigd minis ter zijn nieuwe superieuren de gele genheid geeft zich te beraden op de post in Den Haag. Het is niet uitgeslo ten dat minister-president A. J. May mr. Lim A Po verzoekt aan te blijven. ADVERTENTIE één-of twsepersoonspak "Y7"orig jaar moesten ongeveer 4800 middenstanders hun zaak sluiten. De grootste klap viel in de levensmiddelensector: ongeveer 2300 winkeliers in deze branche deden de deur voorgoed op slot. Deze cijfers komen van het hoofdbedrijfschap detailhandel. Dit schap heeft uit gerekend dat 300 brandstofhandelaren, 400 rijwielherstellers, 500 tabakswinkeliers en 400 textielwinkeliers er mee moesten ophouden. Het filiaalbedrijf en de markt- handel rukten op. Er kwamen respectievelijk 250 en 450 verkoopplaatsen bij. Op 1 januari 1969 waren er in Nederland 183.942 verkoopplaatsen tegen 188.041 een jaar ervoor. De teruggang in de levensmiddelensector deed zich vooral voor bij de kruide nierswinkels. Ruim duizend eenmanszaken en nog eens veertig filiaalbedrijven in deze branche moesten worden opgeheven. Verder gingen ruim tweehonderd melkwinkels dicht, bijna vierhonderd winkels voor aardappelen, groenten en fruit, en ruim 350 broodwinkels. Andere belangrijke verschuivingen in 1968 deden zich in de volgende branches voor: Branche 1968 1969 Verschil Hout1278 1354 76 Huishoudelijke artikelen5177 5265 88 Leder en schoenen408 336 72 Motorrijwielen733 669 64 Sanitair1944 1866 78 Verwarming- en kookapparatuur2242 2143 99 Vis2600 2482 118 Vlees8871 8668 203 Ijzerwaren4344 4102 242 AMSTERDAM De leden van d« landelijke Huisartsen Vereniging zullen telegrafisch worden uitgenodigd voor een besloten ledenvergadering over de tarieven van de artsen. Het bestuur heeft daartoe gisteravond besloten. De vergadering is bepaald op donderdagavond in het Jaarbeursres taurant in Utrecht. Gisteravond is, zo werd ons verze kerd, niet besloten de vergadering te adviseren de voorstellen van minister x De Block over de huisartsentarieven al dan niet te aanvaarden. Het zal een in formatieve vergadering zijn. Dit sluit de mogelijkheid niet uit dat de vergadering tot een besluit komt. Zo als bekend wil de minister vrijdagoch tend horen of de Landelijke Huisartsen Vereniging zijn voorstellen aanvaardt. Alg. E. Methorst. KERKRADE Een van de twee bankrovers uit Kerkrade de negentien jarige J. T., heeft gistermiddag gepro beerd te ontsnappen uit de recherche- afdeling van de Kerkraadse politie. De zaterdag aangehouden bankrover ontsnapte toen hij van de fotokamer naar zijn cel werd teruggebracht. Hij schopte een politieambetnaar tegen de schenen, en nam met grote sprongen de zestien treden die hem van de vrijheid scheidden. Nog geen drie kwartier later werd hij vlak voor de Duitse grens aangehouden. Bij de achtervolging waren ook honden gebruikt. Toen de man ontsnapte werden juist nieuwe beveiligingsmaatregelen ge troffen in het gebouw waar de recher che afdeling gevestigd ls. HILVERSUM Bij een juwelier aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat in Hil versum is voor ongeveer zeventigdui zend gulden aan sieraden en juwelen gestolen. Bijna alle gouden armbanden horloges en ringen werden wegge haald. De juwelier was niet verzekerd. Ver zekeringsmaatschappijen wilden dat niet doen omdat de zaak geen alarmin stallatie heeft en omdat de eigenaar er niet vlak bij woont. De inbrekers kon den daardoor ook ongestoord hun gang gaan. In december van het vorig jaar werd bij dezelfde juwelier voor «en groot be drag aan juwelen gestolen. MEPPEL „Deze tafels z(jn niet voor militairen". Dit kregen drie be zoekers van de stationsrestauratie in Mcppel gisteren te horen toen ze in de zogenaamde eethoek wilden gaan zit ten. Uit het restaurant is onlangs een ver warmingsplaat van vierhonderd gulden gestolen. De dief wordt onder de mili tairen gezocht. Zij blijven in andere delen van de restauratie welkom. Drs. C. M. Nederhorst, oud-fractieleider en tweede voorzitter van de Tweede Kamer, gaat nog iets verder dan dr. Mansholt. „Bij heel veel mensen, leden van de Partij van de Arbeid, heef dit congres een enorme schok gegeven. Nog zo'n congres en opnieuw rumoer, en ze stappen eruit." „Ik blijf voorlopig lid, maar ik kan wel zeggen dat de PvdA in deze vorm de langste tijd heeft bestaan. Ik maak me werkelijk bezorgd. Het congres was één grote chaos", zegt hij. In Steenwijk stond in het week- einde een aantrekkelijk meisje te liften. Met het gevolg en dat is allemaal nog niets bijzonders dat de bestuurder van een snel naderende auto op zijn remmen ging staan. De bestuurder van een tweede, snel naderende auto, kreeg het meisje eveneens in het oog, maar hij liet zijn remmen los. Resultaat: auto's zwaar beschadigd en meisje overstuur. Bestuurders en meisje vervolgden gedrieën, liftend, hun reis. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 4 ,260 vestigingen In Nederland HELMOND Mgr. Bluyssen, bis schop van Den Bosch, heeft na het ver trek van deken Van Haren uit Helmond een driemanschap aangewezen om het dekenaat te besturen. Dit is uniek in het bestaan van de katholieke kerk. Het dekenaat Hel mond bevat behalve de stad ook nog een aantal dorpen. Het driekoppige de kenaat bestaat uit pastoor W. van Lies hout, rector J. van de Mortel en mo derator J. van Duyhoven. Neemt hij zelf actie? „Ik heb het hier in Brussel druk ge noeg. In Nederland houden vrienden mij wel op de hoogte. Politieke contac ten heb ik genoeg. Maar zelf actie ne men, nee dat nog niet". „Het spreekt vanzelf dat het nieuwe hoofdbestuur toch ook een kans moet krijgen. Vondeling heeft vertrouwen, maar ook hij kan geen ijzer met han den breken. Ik voorzie grote moeilijk heden in het bestuur". Hoezeer dr. Mansholt ook in het op treden van Nieuw Links een dreiging ziet, hij verkeert in het onzekere over de vraag wat Nieuw Links nu werkelijk wil. „Met de verkiezing van het nieuwe hoofdbestuur is geen enkel probleem opgelost". „Wat ik wel weet is dat velen in de Partij van de Arbeid hunkeren naar een werkelijk democratisch socialistische partij, een krachtige partij, die ook constructief de wereldproblemen aan pakt. Aan zo'n partij is behoefte". DEN HAAG André van der Louw, de Nieuw Links-gerichte tweede voorzitter van de Partij van de Arbeid, zou met zijn dikke zwarte snor en z(jn dito bakkebaarden zo uit een Russisch boek van vóór de revolutie kunnen zijn weggelopen. Hij draagt echter bij voorkeur truien of dassen in de rode kleur van na die revolutie. In dezelfde fel rode kleur, waarachter Nieuw Links zich schaart, zoals eertijds de voorman nen van de vroegere S.D.A.P. De zwaargebouwde, bijna gedurig pijprokende Van der Louw is een en thousiast mens. Hij springt en juicht als op het laatste congres van de Partij van de Arbeid, Nieuw Link- sers in het nieuwe bestuur worden gekozen. Hij brengt de zaal in vervoering als hij zegt dat de PvdA geen partij is om in te scheuren, maar een partij om in te blijven. Hij weet precies wat hij zeggen moet en hoe hij het moet doen om de zaal op zijn hand te krij gen. Soms is hij te enthousiast, mis schien zelfs te onbezonnen. Het brak hem tijdens het congres twee keer op. De eerste keer, toen hij als be stuurslid alleen zijn groepering ver dedigde, de tweede maal toen hij in de nacht van vrijdag op zaterdag met prof. Klein een dreigement op stelde. Beiden zouden uit het bestuur gaan als ze niet voldoende aanhangers kregen. Van der Louw heeft later openlijk zijn fout toegegeven. Had hij berouw, of was het tactiek van de man, die in zijn „gewone" leven perschef van de Vara is? Deze leider van Nieuw Links is ei genlijk nog een onervaren politicus. Hij kwam in het nieuws toen Nieuw Links zich in de partij ging weren. Anderhalf jaar geleden werd hij reeds tweede voorzitter onder dr. Tans. Met deze plooibare Limburger heeft hij het ondanks vele moeilijk heden in het bestuur wel kunnen rooien. Hij redde Tans zelfs min of meer tijdens de roerige partijraad, die in september in het Rotterdamse Groothandelsgebouw werd gehouden. Nu heeft hij dr. Vondelng als op perste baas. Deze zal de touwtjes wel strakker in handen houden en het is dan ook de vraag of de twee, ondanks alle goede voornemens, lang politieke vrienden zuller. bijven. Dr. S. L. Mansholt, groot voorstander van een sanering van de Europese landbouw, ziet het gezond maken van de Partij van de Arbeid donker in. Zijn teleurstelling over het congres kent geen grenzen. „Persoonlijk ben ik heel ver opge schoven in de richting van een nieuwe progressieve volkspartij. Ik hoop dat Vondeling de zaak nog kan kanaliseren" „Hij zal zich niet op sleeptouw laten nemen, maar ik ben er zeker van dat hij, als hij geen mogelijkheden meer ziet, niet zal aarzelen om de bocht te nemen. De bocht dan naar een pro gressieve volkspartij waarover hij trouwens in zijn boek al praat". Drs. Nederhorst spreekt ronduit van een slecht congres. Dat congres heeft zich volgens hem, nagenoeg alleen met zichzelf beziggehouden. „Het deed aan navelstaren. Grote vraagstukken als de prijspolitiek, de A.O.W., het minimumloon en de krot opruiming kwamen niet aar. de orde." De heer Nederhorst heeft nog de meeste moeite met de aangenomen motie over de K.V.P. „Gevoelens spelen een belangrijke rol in de politiek, maar je moet toch ook je verstand gebruiken. Het congres heeft er stom aan gedaan om de motie goed te keuren. Dat moet je niet doen op dit moment". „Je drijft Biesheuvel van de A.R.P. daarmee hechter in de armen van de groep van Achttien. Je isoleert je bovendien als socialistische partij. Je maakt de weg vrij om tot een sectarische club uit te groeien. Met die motie over de D.D.R. neemt ook in de internationale socialistische beweging je invloed af". Hoe gaat het nu met het werk in de Kamer? Verwacht hij een fellere oppositie? Het congres heeft daarop aangedrongen. „We moeten afwachten hoe alles uit pakt, maar je kunt als Kamerlid niet functioneren met dat voortdurende ge ruzie in je rug. Een positie van Den Uyl is door de aangenomen motie over het voeren van een sterkere oppositie ver zwakt. Het congres heeft overigens ver zuimd om aan te geven op welke pun ten wij in de oppositie hebben gefaald, de 225 miljoen dan even buiten beschou wing gelaten. Daarom gaan we op de zelfde voet verder. Je moet een opposi tie niet overdoseren." Heeft hjj een hekel aan Nieuw Links? „Dat niet, maar dit congres heeft de mondigheid niet waardig getoond. Voor sommige Nieuw Linkers, zoals Laurens ten Cate, heb ik zeker wel bewondering". En Democraticsh Appél? Dat gaat door met zijn actie! „Democratisch Appèl maakt dan een grote fout. Door zijn methode heeft het Nieuw Links eerder versterkt dan ver zwakt. Nieuw Links werd op het con gres op een gegeven ogenblik de under dog".

De Vallei | 1969 | | pagina 5