Kiesinger wil opheldering over Heinemanns uitlatingen Nixon moet beslissen over Sent i nel-programma Mevr. King gelooft nog in samenzwering OOSTBLOK MAG NIET NAAR BELGRADO Oneens STEWART VERMOEDDE EEN FRANSE VALSTRIK Spreekbuis van De Gaulle in Bonn PI grenzei Josephine bezet kasteel Mogelijk nog dit jaar drie maanreizen CDU/CSU ZEER ONGERUST NIEUWE DUITSE PRESIDENT UIT ZICH FEL Apollo-10 had tegenslag Sovjet-deserteur uitgeleverd Gestapo-leider aangeklaagd ZOÖLOOG MEENT ONBEKENDE IJSMAN TE HEBBEN ONTDEKT Zelfverbranding in Tsj.-Slowakije James Ray kreeg 99 jaar cel Onderzoek in Athene Roemenië op het matje Mannen bevrijd uit boeven wagen JO SCHOLTEIM'S Soekarnopura herdoopt AANVALLEN zelf bakken met het gaat zó gemakkelijk DINSDAG II MAART 1969 T>ONN De Christendemocratische Bondskanselier van West-Duitsiand, Kiesinger, heeft maandag verklaard, dat hij graag met zijn minister van Justitie, de socialistische dr. Heinemann, die pas gekozen is tot hondspresi dent, van gedachten zal wisselen over de positie van het staatshoofd. Aanleiding hiertoe zijn enige omstreden uitspraken over de betrekkingen tus sen Oost en West en over de Bundeswehr, welke dr. Heinemann in het week einde in een vraaggesprek met de Stuttgarter Zeitung heeft gedaan. Met name heeft dr. Heinemann er voor gepleit dat de Bondsrepubliek in beginsel bereid moet zijn zich te distan tiëren van de huidige blokvorming van Navo tegenover het Pact van Warschau, als dit de eenheid in Europa en de vrede ln de wereld ten goede zou komen. Vol gens hem mag de Navo voor Bonn „geen dogma zijn". In dit verband vond hij ook dat de Bondsrepubliek zo nodig van haar bewapening zou moeten afzien. Ten slotte was hij van oordeel dat zijn over winning op de christendemocratische kandidaat voor het presidentschap, de tegenwoordige minister van Defensie Gerhard Schroder, moest worden be schouwd als een „machtswisseling". Heinemann zei letterlijk: „Ieder Duits leger moet er in principe op voorbereid zijn, dat in het belang van verbetering van de politieke toestand aan zijn be staan wordt getornd. Ook het lidmaat schap van de Navo, zoals ik de afgelo pen jaren vaak gezegd heb, kan niet het uiteindelijke doel van Duitse politici zijn, omdat het onmogelijk is de ge meenschap van ons volk in de Navo te herstellen, zo goed als het onmogelijk is dit te bereiken in het Warschau Pact." Deze uitlatingen gaven aanleiding tot veel kritiek bij de christendemocratische unie (CDU) van Kiesinger en de met haar verbonden Beierse CSU van de mi nister van Financiën Strauss. Deze kri tiek hield ongetwijfeld verband met de nederlaag die de CDU/CSU bij de presi dentsverkiezing in West-Berlijn tegen de sociaaldemocraten en de in meerder heid met hen stemmende liberale oppo sitie heeft geleden. Kiesinger zei maandag dat het niet zijn bedoeling was, Heinemann te „bele- CAPE KENNEDY Twee Apollo's waren gisteren met zeer sterk uiteen lopende snelheid in beweging. In een baan om de aarde raasde de Apollo-9 rond met een snelheid van zo'n 27.000 km per uur rond. Op de lanceerbasis Cape Kennedy bewoog de Apollo-10 zich over de weg voort met een slakkegang van maar enkele kilometers per uur. De Apollo-10, waarin de astronauten Stafford, Cernan en Young in mei ach ter de maan om zullen gaan, werd bo venop een machtige Saturn-5 naar het lanceerplatform gereden. Toen het transport een eindje op weg was keerde het echter wegens een technische hapering terug. De rit naar het lanceerplatform, met een snelheid van ongeveer 5,5 km per uur, zou van daag worden hervat. Terwijl McDivitt, Scott en Schweic- kart in de Apollo-9 nog hun banen om de aarde beschrijven zijn Stafford, Cernan en Young al druk aan het oefe nen voor hun tocht, die twee van hen, Stafford en Cernan, tot op een af stand van maar vijftien km van de maan zal brengen in de LM, het maan- lamdingsvoertuig. LAGOS De Nigeriaanse regering heeft maandagavond bekendgemaakt, dat zij de jonge Russische matroos, die maandag van zijn schip in de haven van Lagos sprong en aan boord klom van een Brits vrachtschip, aan de Rus sische ambassade heeft overgedragen. De matroos was na een ruzie met een oudere collega van de Russische tor- pedobootjager Boiky in het water ge sprongen en naar het Britse vracht schip Tweedbank gezwommen, dat 400 meter verder lag. De kapitein van dit schip had hem zes uur lang verborgen weten te houden. Daarna, aldus de verklaring van de federale Nigeriaan se regering, was hij van de Tweed- bank gehaald en overgeleverd aan de Nigeriaanse politie. De matroos had verklaard dat „hij bereid was naar de Sovjet-Unie terug te keren". Ooggetuigen die de matroos hebben zien meenemen door de Nigeriaanse politie, zeiden dat hij de onderschei dingstekens van een onderofficier droeg. De Nigeriaanse regering had het echter over een 17-jarige matroos. Zijn naam was C. G. Safranof. WARSCHAU De Poolse commissie ter onderzoeking van nazl-mlsdaden heeft meegedeeld, dat tijdens de oor log honderden mensen door de Gesta po in Beneden-Silezië zyn onthoofd, zo meldt het Poolse persbureau „PAP". Z|j stelt de vroegere SS „Obersturm- bannführer" Ernst Gerke, die nu in Bielefeld zou wonen, verantwoordelijk, die zij ook verantwoordelijk stelt voor de dood van een 13.000 mensen. Gerke was van 1939 tot 1942 hoofd van de Gestapo in Wroslaw (het vroe gere Breslau) en tot het einde van de oorlog in Praag. Volgens het bewijsmateriaal, had Gerke in het begin 100 Polen, hoofdza kelijk leiders van de Poolse gemeen schap in Beneden-Silezië, ir de gevan genis van Wroclaw laten onthoofden. Later zouden daar 380 Slowaken en zi geuners, nog 260 Polen, 50 Tsjechen en veel Russen, Fransen en Belgen zijn onthoofd. Volgens het bericht waren de terecht stellingen uitgevoerd door de S.S.'ers Reindel en Hehr. ren". Er kon zijns inziens echter geen twijfel over bestaan dat volgens de grondwet de Bondskanselier de politie ke koers van het land bepaalt. Heinemann zelf verklaarde in een vraaggesprek met het Westduitse pers bureau DPA, dat hij er naar zou stre ven als Bondspresident „vertegenwoor diger van een rechtsstaat te zijn en niet een deelnemer aan een binnenlandse machtsstrijd". Overigens vond hij de opwinding over zijn uitlatingen over dreven, omdat hij in feite niets anders had gezegd dan vele prominente politici vroeger hebben verklaard. De liberale partij gaf hem maandag haar steun te genover de kritiek van de kant van de CDU en CSU. Heinemanns eigen partij, de SPD, gaf ook als haar mening te kennen, dat de komende president niets nieuws had gezegd. BRUSSEL Eon Belgisch zoöloog, Bernard Heuvelmans .heeft in het bulletin van het Belgisch Koninklijk Instituut voor Natuurwetenschappen melding gemaakt van de vondst van een onbekende, geheel behaarde mensensoort Bij een bezoek aan de Verenigde Saten in december vorig jaar, was hij door een Amerikaanse kennis in contact gebracht met een man die kermissen afreist met een blok ijs waarin een geheel met haar begroeide menselijke gestalte zit ingevroren, aldus een verslag in het Brusselse blad „Le Soir". De Belgische deskundige heeft de „onbekende ijsman" onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat het geen ingevroren oermens kan zijn, bij voorbeeld uit Siberië, waar mén vroeger in het ijs ook wel bevroren mammoets heeft aangetroffen. Het ijsblok is volgens hem van recente datum en niet op natuurlijke wijze ontstaan. Hij gelooft ook niet dat het een pop of namaakmens is die in een blok ijs is verpakt, doch wel degelijk een echte mens. Het hoofd vertoont wonden, die emit zien alsof ze door een geweer schot zijn veroorzaakt. De linkerarm, die in een afweergebaar boven het hoofd is opgeheven, vertoont voorts een breuk. Heuvelmans' conclusie luidt dat de man, die 1.80 meter lang is, een mens moet zijn uit onze tijd, die niettemin essentiële karaktertrekken van de pre- historiscche Neandertaler vertoont. WASHINGTON President Nixon, nog geen twee maanden aan het be wind, ziet zich geplaatst voor een van de meest controversiële veiligheidspro blemen in de Amerikaanse geschiede nis, namelyk of hjj moet doorgaan met het antiraket-rakettenstelsel (ABM). Verwacht wordt, dat hij deze week ge wijzigde plannen voor de opbouw van de Amerikaanse defensie tegen raket ten zal aankondigen. Het zal miljarden kosten, drie jaar duren voor het geïn stalleerd is en naar het Pentagon toe geeft, alleen maar in staat zijn om kleine aantallen intercontinentale bal listische projectielen te onderscheppen. Maar van Nixon wordt verwacht, dat hij in het openbaar het grondbe ginsel van zijn voorganger zal bevesti gen, dat Amerika zich niet kan veroor loven zonder verdediging te blijven, nu communistisch China een kerndreiging gaat worden en de Sovjet-Unie aan haar eigen „atoomparaplui" werkt. Maar deze stap zal zeker het Con gres dat verleden jaar nauwelijks geld voteerde voor de anti-rakettenbouw in een nog feller debat storten over het thans opgeschorte ABM-program, Sen tinel geheten. Een senaatsgroep, met aan het hoofd mannen als J. W. Fulbright. Edward M. Kennedy en Mike Mansfield, pro beren verdere werkzaamheden aan ABM te blokkeren en sturen in plaats daarvan aan op een overeenkomst voor beperking van strategische wa pens met de Sovjet-Unie. Een andere groep die minder naar buiten treedt, steunt het ABM-pro- gram en beweert dat daarvoor een meerderheid is. Maar uit een door AP ingesteld on derzoek blijkt, dat de tegenstanders van ABM in de senaat aan kracht win nen. Van de 100 senatoren hebben er 47 gezegd dat zij dit jaar fondsen zul len weigeren voor Sentinel-bases. Van de rest spraken zich 24 uit voor voort zetting van het werk en hadden 29 nog geen besluit genomen. De 47 tegenstan- PRAAG Opnieuw heeft een jonge Tsjech zich van het leven beroofd door zelfverbranding. Radio-Praag zei dat een 18-jarige fa brieksarbeider zich zelf in brand heeft gestoken in Kutna Hora, ten oosten van Praag op maandag. Hij werd bewuste loos naar een ziekenhuis overgebracht waar hij twee uur later overleed. De naam van de jongeman werd niet vermeld. Sinds januari hebben on geveer 30 jonge Tsjechen en Slowa ken zich van het leven beroofd door zelfverbranding. ders vormen een numerieke verster king van de 34 senatoren die in juni 1968 voor uitstel van een jaar stemden. Tegenstanders zowel als de regering hebben hun eigen geleerden naar vo ren geschoven om de technische argu menten pro en contra te leveren. Senator Kennedy bijv. vroeg dr. Je rome Wiesner, die wetenschappelijk adviseur is geweest van president John F. Kennedy, de raketverdediging te bestuderen. Wiesner heeft Sentinel, dat 5,5 miljard dollar kost, een „kwa lijke grap" genoemd die door de re gering van Johnson in een verkiezings jaar is opgediend. Hij is er tegen om dat het niet zal werken. Professor Abram Chayes van Harvard viel hem bij en zei te vrezen, dat installatie van ABM een ongunstig effect zal hebben op eventuele ontwapeningsbesprekin gen met de Sovjet-Unie. A De Franse minister van Buiten landse Zaken, Michel Debré heeft een bezoek gebracht aan de Duitse bondskanselier Kiesinger om enkele actuele problemen te bepraten. Op de foto: Debré (l.) en Kiesinger op Paleis Schaumburg. m MEMPHIS (Tennessee) James Earl Ray heeft maandag bekend dr. Martin Luther King jr. vermoord te hebben en is tot 99 jaar gevangenis straf veroordeeld. Nog geen drie en een half uur nadat Ray zich .xhuldig had verklaard zei de president van het Hof Preston Rattle: „U heeft u schuldig verklaard aan moord in de eerste graad en het hof veroordeelt u tot 99 jaar in de staats gevangenis". Een minuut voordat hij zijn vonnis uitsprak zat Ray rustig in zijn ge streepte blauw sportcolbert met donke re broek in de beklaagdenbank terwijl de president de leden van de jury vroeg of zij het er mee eens waren met de tusser. de aanklager en verde diging getroffen regeling dat Ray wil de bekennen en het vonnis wilde aan vaarden. Na zijn bekentenis stelde de presi dent de verdachte, die gisteren 41 jaar is geworden, een aantal vragen over de consequenties van zijn bekentenis. Ray antwoordde van al deze conse quenties op de hoogte te zijn. Bij zijn bekentenis had Ray ver klaard, dat hij daaraan nog wilde toe voegen dat hij het niet eens is „met de theorie dat er geen sprake was van een samenzwering" tegen het leven van dr. King. Daarna vroeg de presi dent: „Ik wil u opnieuw vragen of u zich schuldig bekent aan de moord op Martin Luther King onder omstandig heden waaronder u krachtens de wet ten van deze staat schuldig bevonden kna worden aan moord in de eerste graad?" Het antwoord luidde: „ja, edelachtbare". Geen vergelding Zowel dominee Abernathy als me vrouw King zeiden nogmaals, dat het hun overtuiging was dat de doodstraf voor Ray in strijd zou zijn geweest met de morele en godsdienstige begin selen van dominee King. „Vergelding en wraak maken geen deel uit van on ze beginselen", zei mevrouw King. Mevrouw King heeft verder gezegd, dat het feit dat James Earl Ray be kend heeft, haar echtgenoot te hebben vermoord, „niet het eind van de zaak kan betekenen, en dat dit niet het ein de kan zijn van de speurtocht naar de velen die verantwoordelijk zijn voor de moord." Mevrouw King zei echter dat er voor haar gezin een zekere mate van „emotionele opluchting" is gevolgd op het vonnis dat over Ray is geveld. „Op dit ogenblik betekent het, dat ons de rechtszitting is bespaard waarbij we opnieuw de vreselijke tragedie hadden móeten doorleven. ATHENE De ondercommissie voor de rechten van de mens van de Raad van Europa is maandag in Athene be gonnen aan haar onderzoek naar klach ten tegen het Griekse bewind. Als eerste getuige werd gehoord Pa- najotis Canellopoelos, die premier was toen de kolonels op 21 april 1967 hun staatsgreep uitvoerden. Canellopoelos weigerde journalisten inlichtingen te verschaffen over zijn langdurig onder houd met de commissieleden. Vervolgens werden twee ministers uit het kabinet-Canellopoelos gehord, Pa- najotis Papaligoeris, ex-minister van Defensie, en Georgis Rallis, gewezen minister voor de Openbare Orde. De acht juristen van de ondercom missie zullen in de twee weken verblijf in Griekenland nog een aantal personen ondervragen, onder wie de voormalige chefs van staven van het leger, gene raal Tsolakis, en van marine, admiraal Engolfopoelos. BELGRADO Communistische par tijen van zes Oosteuropese landen heb ben laten weten dat zij het congres van de Joegoslavische partij zullen boycot ten. De Joegoslavische communistische partij maakte dat gisteravond bekend nadat de Sowjet-Unie, Polen, Oost-Duit land, Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Bulgarije hadden laten weten dat zij niet vertegenwoordigd zouden zijn. A Zangeres Joséphine Baker heeft zich momenteel verschanst in haar kasteel uit protest tegen de nieuwe eigenaars, die er in zouden zijn getrokken voordat zij daar het recht toe hadden. Op de foto: Joséphine Baker bij een zijdeur van het kasteel. Ook de staat Buiten-Mongolië, een Russische satelliet op de grens tussen Siberië en China, heeft zijn toezegging om te komen ingetrokken. Van het door de Sowjet-Unie geleide communistische blok zal Roemenië het enige land zijn dat wel aanwezig is op het congres van de Joegoslavische zusterpartij. De reden van deze nieuwe breuk tus sen Joegoslavië en de satellieten van Moskou is dat vaststaat dat op het c on- gres scherpe aanvallen zullen worden gedaan op de landen van het Pact van Warschau vanwege de interventie in Tsjecho-Slowakije in de afgelopen zo mer. Joegoslavië en Roemenië hebben de vernieuwing van de partij in Tsjecho- Slowakije altijd gesteund. Joegoslavi sche en Roemeense staatslieden brach ten herhaaldelijk bezoeken aan Praag toen daar partijleider Dubceck en zijn aanhangers streden voor politieke en sociale verjonging in partij en staat. Later heeft Agerpres gemeld dat de Russische ambassadeur in Boekarest A. V. Basofgin een onderhoud had ver zocht met de Roemeense partijleider Nicolae Ceausescoe. Zonder het onderwerp van het gespre weer të geven zei het persburau, dat het in hartelijke en kameraadschappe lijk sfeer werd gehouden. LONDEN Twee mannen hebben maandag in Londen twee arrestanten bevrijd uit een „boevenw-agen", die op weg was van het huis van bewaring naar het gerechtsgebouw, waar het tweetal op beschuldiging van beroving terecht moest staan. De overval gebeurde tijdens het och- tenspitsuur, op een moment dat de arrestantenwagen van de politie voor een rood verkeerslicht stond. Twee mannen sprongen uit een bestelauto in de politiewagen over, waar zij een bij tende vloeistof in de gezichten van de twee agenten spoten en zich vervolgens met de arrestanten uit de voeten maak ten. Het viertal verdween in een ge reedstaande personenwagen, terwijl ook de bestelauto maakte dat hij weg kwam. JAMES EARL RAY ADVERTENTIE MIX KEUS UIT S SOORTEN OEBAK cocoskoek 1.59 amandeltaart 1.94 gemberkoek 1.55 boterkoek 1.28 vruchtencake 1.87 cake 1.52 HOUSTON Wordt de eerste Ame rikaanse landing op de maan met de Apollo-ll een succes, dan hoopt men dit jaar nog twee bemande maanvluch- ten uit te voeren, zo hebben functiona rissen in het ruimtevaartcentrum te Houston meegedeeld. De Apollo-ll moet volgens plan op 15 juli naar de maan vertrekken, en bij welslagen van deze onderneming zullen de Apollo-12 in september en de Apol- lo-13 in december gelijke vluchten uit voeren. Ook bestaat het voornemen, nog twee maanreizen in de eerste helft van 1970 te ondernemen. „Al deze plannen zijn gebaseerd op het succes van de Apollo-ll vlucht", al dus een functionaris. Vele deskundigen houden rekening met de mogelijkheid dat de vlucht van Apollo-10, die in mei moet plaatsheb ben en voorziet in een tocht met het maanlandingsvaartuig tot 15 kilometer boven het maanoppervlak, niet door gaat en vervangen wordt door de Apol- lo-ll. Men betwijfelt echter dat de Saturnus raket en het ruimteschip met maanlandingsvaartuig voor de Apollo- ll voor juni startgereed kunnen zijn. Generaal Samuel Phillips, de leider van 't Apollo-program, heeft onlangs verklaard, dat de beslissing over het wel of niet doorgaan van de Apollo-10 missie nog deze maand zal worden ge nomen. Hijzelf geloofde dat de vlucht zou doorgaan. De burgerastronaut Neil Armstrong, die commandant was van de Gemini- acht in 1966, is reeds aangewezen als commandant voor de eerste poging tot landing op de maan. Zijn metgezellen op de vlucht zijn luitenant-kolonel Mi chael Collins, die piloot zal zijn van het eigenlijke ruimteschip, en kolonel Ed ward „Buzz" Aldrin, die het maanlan dingsvaartuig zal besturen. Voor de daaropvolgende maanvluch- ten zijn nog geen bemanningen aange wezen. Ook is volgens ruimtevaartfunc tionarissen nog niet beslist wie van de Apollo-ll bemanning als eerste de ma an bodem mag betreden. DJAKARTA De hoofdstad van West-Irian, Soekarnopura (vroeger Hol- landia) aldus genoemd door het regime Soekarno van 1963, is maandag door de huidige Indonesische regering herdoopt in Sjajapura. Tot verandering van de naam werd besloten, tijdens een bijeenkomst van van president Suharto en autoritei ten die belast zijn met het voorberei den van de „daad van vrije keuze" die later dit j^ar in West-Irian zal plaats vinden. TAe Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Willy Brandt, en zijn Franse collega, Michel Debré, hebben maandag in Bonn overleg gepleegd, onder meer ter voorbereiding van de gedachtcnwisseling tussen president De Gaulle en Bondskanselier Kiesin ger, die donderdag in Parijs begint. Brandt en Debré zijn het maandag niet volledig eens geworden wat de beoor deling van de kwesties inzake de ver houding tussen het Westen en Oosten betreft. Wei staan zij in hun opvat ting „heel dicht bij elkaar" een dooddoenertje wellicht voor eigenlijk „heel ver van elkaar". Wat hun mening over de onenigheid binnen de Westeuropese Unie betreft zijn beide mannen ook niet veel dich ter tot elkaar gekomen. Brandt hield vast aan het Westduitse standpunt, dat alle zeven leden van de WEU de zes van de EEG plus Engeland elk onderwerp op bijeenkomsten van de WEU moeten kunnen aansnijden. Debré vertolkte nogmaals de Franse zienswijze, dat alle WEU-vergaderin gen op grond van het stichtingsver drag. slechts met algemene stemmen gehouden kunnen worden. Van West duitse zijde heeft men niettemin een lichte nuance in het door Debré ver tolkte Franse standpunt kunnen be luisteren. Debré zou zich tot op zekere hoogte bereid hebben getoond het me ningsverschil binnen de WEU langs politieke weg en niet op basis van de verdragtekst uit de weg te ruimen. Beide mannen waren het er over eens dat de ontwikkeling binnen de EEG snel verder moet gaan en dat 't Wes ten. ondanks de Russische invasie ln Tsjecho-Slowakije, moet blijven stre ven naar ontspanning in zijn betrek kingen met de communistische lan den. Oondskanselier Kiesinger heeft al la- ten weten dat hij grote waarde hecht aan het overleg dat hij in Pa rus met president De Gaulle zal voe ren. Hij zei dat hij in Parijs graag zou willen horen hoe de Franse president nu tegenover de EEG staat. TVa afloop van het overleg met Brandt en een gesprek met Kiesinger zei Debré, dat het standpunt van Frank rijk in de discussie over de uitbreiding WILLY BRANDT ...niet terug... van de EEG en het meningsverschil hl de WEU zich niet wijzigen zal. Debré had met Kiesinger alleen gespro ken over de Europese politiek en de betrekkingen tussen Frankrijk en W. Duitsland. Hierbij was ook de kwestie van West-Duitslands machtspositie op economisch gebied in de EEG aan de orde gekomen. Van Westduitse zijde is er al op gewezen, dat uit de feiten blijkt dat de Franse bezorgdheid op dit punt ongegrond is. In een vraaggesprek in Bonn met de correspondent van de Franse radio en televisie berispte Debré later de West duitse regering, „omdat zij zich niet zo sterk als de Franse inspant om tot een intensievere samenwerking tussen beide landen te komen". In gewone woorden vertaald blijkt dat Frankrijk en Duitsland het totaal on eens zijn. De „generaal" wenst tot el ke prijs zijn leiding van Europa en de Franse „grandeur" te handhaven, on geacht de uitkomst. Nu de Franse economie weex eens heel zwak staat en de Franse atoomstrijd macht nog steeds niet operationeel blükt, een wat zielig aandoende hou ding. Maar het is al veel vaker vertoond dat voor elke tegenspraak „dove" staats lieden tenslotte struikelden over hun eigen gedachtenpinsels. De 28-jarige J. G. uit Thorn, die een week geleden ontsnapte uit het po litiebureau in Thorn, heeft zich giste ren in Roermond gemeld. Hij was aan gehouden op verdenking van een ze dendelict. ADVERTENTIE HAMBURG Vermoedde de Britse regering een val strik in de omstreden voorstellen van president De Gaulle voor een nieuwre Westeuropese opstel ling? „Dat was een mogelijkheid", aldus de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Michael Stewart, in een vraag gesprek dat gepubliceerd is in het Westduitse weekblad Der Spiegel. Sprekend over de omstreden ontmoe ting op 4 februari tussen De Gaulle en de Britse ambassadeur Christopher Soames, zei Stewart: „De Fransen de den een beroep op ons in te stemmen met besprekingen zonder onze bondge noten ervan op de hoogte te stellen, be sprekingen die de essentiële belangen van onze bondgenoten raakten. Van ons werd zelfs verondersteld, dat wij dergelijke besprekingen hadden voorge steld. Onze eerlijkheid tegenover onze vrienden, in feite onze betrouwbaarheid zou in twijfel getrokken worden al» wij niet onmiddellijk onze vrienden van de Franse voorstellen op de hoogte gebracht hadden. Wij dezen het". De Britse bekendmaking van de voorstellen van De Gaulle aan de pers op 2 februari ontketende een verhitte controverse tussen Engeland en Frank rijk. Beide partijen beschuldigden el kaar van het schenden van vertrouwen. Noch de verslaggever, noch Stewart weidden er over uit wat 't doel van De Gaulle geweest zou kunnen zijn. Maar vermoedelijk dachten zij beiden aan een Franse poging om een wig te drij ven tussen Engeland en de 5 EEG lan den, die voorstander zijn van lidmaat schap van Engeland van de EEG waar tegen De Gaulle zich verzet.

De Vallei | 1969 | | pagina 7