Remises Gehele aanpak is foutief Topsport in Nederland te amateuristisch Waarom zou u zich een ongeluk sjouwen aan zo'n loodzware kofïiemelkfles? Als iemand zo vriendelijk is hem u thuis te komen brengen. Judith de Nijs wil nog over Het Kanaal „De Metselaars" tegen KLTK Stockholm Amerikaanse politie ving bende heroïnesmokkelaars Spaanse bondscoach diende ontslag in Prins Dokkum kan werk genoeg krijgen Film over Picasso's werk in „Eigentijds s Santomei koffiemelk van de melkman Engelse junioren versloegen België Engelse league Van Oudenallen buitenspel Stoornissen UIT DE KERKEN Gazelle zeer tevreden Smith en Nephew ontliep Unilever AKU weg uit Wall Street Chevron en SHY in nieuwe onderneming Vermogen Robeco Hoogovens met Billiton in VS SPORT IN 'T KORT ONTWIKKELINGSBANK VOOR INDONESIË Hij brengt 'm niet zomaar op een willekeurig moment. Maar juist als U 'm nodig hebt: vlak voor koffietijd. Misschien vraagt u zich af wie er tegenwoordig nog zo vriendelijk wil zijn. Het is uw melkman. En hij wil daar beslist geen extra slaatje uit slaan, door u een duur merk in handen te stoppen. Hij brengt u Santomei. De koffiemelk die per grote fles (met blauw etiket) niet meer kost danf 1,7& En per halve liter (met blauw etiket) slechts f 1,08. Mocht u er nu aan twijfelen of Santomei wel goeie koffie melk is, dan kunnen wij u gerust stellen. Santomei is heerlijk romig. Volgens sommige mensen zelfs de beste koffiemelk die eris. En wat het meeste zegt: het is een exclusief merk van de melkhandel. En dacht u dat die eriets voorvoelde z'n goeie naam te grabbel te gooien? 'nHjprodukt WOENSDAG 12 MAART 1969 EERSEL De schaakmatrhes in Eereel hebben gisteren twee puntende- lingen opgeleverd. Tal en Larsen waren grootmeesters staat 1-1; Kavelek leidt den er 34 nodig. De match tussen de grootmeester staat 1-1; Kavalek leidt tegen Ree met lVs-Vs. Larsen en Tal genieten vandaag van hun eerste vrije dag. Beide grootmeesters zaten gisteren in een Philidor-verdediging, die door Tal met de lange rochade en felle centrum- actie was bestreden. Het leverde hem geen baten op, wèl een wat gunstiger eindspel doch dat hield Larsen nauw keurig in het oog met het bovenvermel de resultaat. Ree introduceerde tegen Kavalek een Engelse partij. Hij kreeg enig initia tief, doch tot werkelijke acties was dit vage plus ontoereikend. Toen een loper- en paardeneindspel was ontstaan reikte Pakistan, de Olympische kampioen, heeft dinsdag in het internationale hoc- keytoernooi, dat in Lahore wordt gehou den, met 2-0 gewonnen van West-Duits- land. Bij de rust stonden de Pakistani, die in Mexico de Duitsers ook al met 2-0 versloegen, met 1-0 voor. In 'n wed strijd voor groep B zegevierde Austra lië, dat bij de Spelen in Mexico het zil ver veroverde, met 1-0 over Kenia. ROTTERDAM Judith de Nijs, de voormalige Robbenzwemster die de laatste drie jaren wereldkampioene lan- geafstandzwemmen bij de professionals werd, gaat haar sportcarrière beëindi gen. Voordat zij er echter definitief een streep onder zet wil zij Het Kanaal oversteken. Het ligt in de bedoeling, dat dit deze zomer gaat gebeuren. LONDEN ln een kwalificatiewed strijd voor het UEFA-jeugdtoernooi heeft Engeland dinsdagavond in het Up ton Park in Londen met 1-0 gewonnen van België. Het enige doelpunt werd voor de rust gescoord door Latchford (Birmingham). LONDEN Voor de voetbalcompeti tie van de Engelse eerste divisie zijn dinsdagavond twee wedstrijden ge speeld. Ipwich Town won in eigen huis met 2-1 van de Engelse titelhouder Man chester City en Nottingham For bleek sterker dan Southampton: 1-0. Voor de competitie van de Westduitse Bundesliga werden dinsdagavond twee inhaalwedstrijden gespeeld. In Dort mund won Schalke '04 met 1-0 van Bo- russia en Hertha BSC versloeg op eigen veld Eintracht Frankfurt met 2-0. UTRECHT —De linksachter van DOS, Piet van Oudenallen, zal voorlo pig niet meer worden opgesteld. In en kele interviews heeft hij zich zo nega tief over de technische leiding van de Utrechtse voetbalclub uitgela'.en dat het volgens het bestuur niet door de beugel kan. „Wij hebben hem meegedeeld op zijn medewerking voor onbepaalde tijd geen prijs te stellen", aldus voorzitter mr. G. Kernkamp. Van Oudenallen kondigde in een in terview zelf al aan aan het eind van dit seizoen DOS in elk geval te zullen verlaten. BRUSSEL De Nederlandse club kampioen tennis ..De Metselaars" zal in de kwalificatieronde van het toer nooi om de Europese beker voor lands kampioenen in Scheveningen uitko men tegen KLTK Stockhol uit Zwe den. Dat heeft de loting, die dinsdag in Brussel door de burgemeester van de Belgische hoofdstad, de heer Lu- cien Cooremans, werd verricht, uitge wezen. Indien de Metselaars deze ont moeting winnen, moeten zij in de vol gende ronde aantreden tegen de Frankfurter Sportgemeinde uit West- Duitsland. Als ook deze wedstrijd voor de Nederlandse titelhouder in winst eindigt, speelt „De Metselaars" in de halve finale tegen de Italiaanse kam pioen Canottiero Olona. A Hans Ree (rechts) en de Tsjech I traditionele Kavalek kwamen gisteren in de I overeen. Agio-tweekamp remise NEW YORK Agenten van het fede rale bureau voor verdovende middelen hebben een internationale bende opge rold, die verdovende middelen smok kelde. Er werden onder meer vier Fransen gearresteerd en 28 kilo heroï ne in beslag werd genomen, die verbor gen in kisten waar „vis" opstond, wer den ontdekt aan boord van het vracht schip Ragunda. De waarde van de he roïne werd gesehat op 2,5 miljoen dol lar. Van het schip, dat kortgeleden uit Spanje was aangekomen, werden ver der 400 kisten gemerkt „Olijfolie" en „vis" gehaald. Het schijnt dat de bende voedsel in blik van te goeder naam bekend staan de Europese firma's, naar een gehei me fabriek in Spanje bracht, waar dan een aantal blikken werd leeggemaakt en gevuld met narcotica, waarop dan de hele zending naar Amerika werd vervoerd. De blikken met heroïne wer den extra verzwaard met stukken lood, zodat zij precies hetzelfde gewicht had den als de blikken met voedsel. Door de blikken allemaal door te lichten, kon den de agenten eilloos die met heroïne eruit halen. Twee Fransen werden zondag gear resteerd toen zij in een taxi met de heroïne op weg waren naar een gehei me bergplaats, het „magazijn" van de bende. Het waren de 23-jarige Serge DEN HAAG Het comité Topsport Nederland is met enige rapporten te voorschijn gekomen waaruit men een aantal conclusies kan trekken. Eén van de voornaamste conclusies is, dat het comité de gehele aanpak van de sport in Nederland foutief vindt. Zij stoelt over het algemeen op verouderde, amateuristische begrippen, waaraan door de huidige sportleiders wordt vast gehouden omdat zij hun glorietijd be leefden toen deze begrippen opgeld de den. MADRID Dr. Eduardo Toba, de bondscoach van het Spaanse elftal, heeft maandagavond zijn ontslag inge diend, nadat er hevige kritiek was los gekomen op zijn beleid. Spanje werd na melijk enkele weken geleden in de voor ronden van het wereldkampioenschap uitgeschakeld door België. Een opvol ger is vooralsnog niet aangewezen. Vol gens critici gaat het Spaanse voetbal kreupel aan een ouderwetse verdedigen de tactiek en zijn de trainingen te wei nig gevarieerd van 'opzet. Dr. Toba is de derde Spaanse bondscoach, die in 'n tijdsbestek van drie jaar zijn ontslag indient. DOKKUM In de jaarvergadering van Prins N.V. te Dokkum is gebleken dat de vennootschap een dusdanig gro te orderportefeuille heeft, dat men nieu we orders moet afremmen. Momenteel heeft men een aanvraag in behande ling uit een van de Oosteuropese lan den voor ongeveer 100 ha kassen, waar van de levering echter niet eerder dan in augustus kan plaatshebben. De laat ste twee jaar is veel geld besteed aan reclame via deelneming aan buiten landse tentoonstellingen, met name in Oosteuropese landen. Inmiddels is al gebleken dat men zich met succes op die landen heeft geconcentreerd. Men werkt daar met kassen van 3 tot 6 ha grootte, terwijl er in Nederland heel weinig zijn van een hectare. Het personeel dat aan het einde van het verslagjaar per 30 september 1968 340 man bedroeg, is inmiddels op 391 gekomen (exclusief de 120 bij de Do- kummer Machinefabriek, die begin 1969 werd overgenomen), hetgeen wel een aanwijzing vormt over de toeneming der activiteiten. Dit, gevoegd bij de op merking dat een bedrijf beter draait, naarmate men meer opdrachten heeft, werw 'n voldoende aanwijzing genoemd voor de gang van zaken. Men blijft echter nuchter, ook gezien de ervarin gen in het verleden, en wil de huidige situatie dan ook bepaald niet overtrek ken. Wat het dividend betreft, dit werd vastgesteld op 7 procent, hetgeen een verhoging met 2 procent betekent, na dat het daaraan voorafgaande jaar het dividend werd gepasseerd. Op een des betreffende vraag werd geantwoord, dat men zeker niet zal aarzelen om een dividend van 8 pet uit te keren, mits dit verantwoord wordt geacht. De omzetstijging bleek in 1967/69 ca 9 procent te hebben bedragen. Er wer den weer verscheidene bedrijven inge schakeld voor toelevering, o.a. de Do- kummer machinefabriek. Er wordt ook dit jaar weer naar gestreefd de inves teringen binnen het raam van de af schrijvingen te houden. Overigens heeft de directie de indruk dat de bank zich over de financiering van het bedrijf geen zorgen maakt. Topsport Nederland, waarin een groot aantal Nederlandse topsporters zich hebben verenigd, stelt verder vast, dat er communicatiestoornissen zijn tus sen de leiding enerzijds en trainers, coaches, sportmensen, pers, radio en tv anderzijds. En dat er ook communi catiestoornissen zijn tussen trainers en sportmensen en sportmensen en pers. Deze stoornissen zijn het gevolg, al dus het comité, van de onbekendheid met de huidige topsportmaterie, het ge brek aan wederzijds vertrouwen en het gebrek aan een moderne, zakelijke aan pak. Er zou veel meer aandacht moeten worden geschonken aan maatschappe lijke, medische en psychologische be geleiding. Er zouden specifieke oplei dingen moeten komen voor de sport arts, sportpsycholoog en sportmasseur. Dit laatste geldt eveneens voor de trai ner en coach. Openheid en voorlichting, vooral met betrekking tot doping, vindt het comité noodzakelijk. Ook behoort er inspraak te zijn van de topsporter met betrek king tot zaken, die hem- of haarzelf be treffen. Het comité Topsport Nederland stelt tevens vast, dat een overkoepelend or gaan nodig is dat primair voor de top sport zal moeten fungeren. Hieronder moet zowel de medisch-psychologische als de maatschappelijke begeleiding worden gerangschikt. Geref. Kerken. Beroepen te Werken dam. C. Oppedijk te Delft. Aangenomen naar Hengelo (O) (geest, verzorger van het bejaardencentrum Ten Anker) A. de Korte, em.-pred. te Loenen aan de Vecht. Aangenomen: naar Den Haag-Zuid: A. C. van Beek te Katwijk aan den Rijn. Bedankt: voor Wolvega: S. de Vries te Bennekom. Bedankt: voor Hoogezand-Sappemeer: H. Langenburg te Broek op Langen- dijk Examens Aan de V.U. te Amsterdam slaagde voor het doet. examen theolo gie (cum laude) de heer L. D. Semme- link te Amstelveen. Geref. Gemeenten: Beroepen te Nij- kerk. A. Hoogerland te Werkendam. Beroepen: te Leerdam: A. W. Verhoef te Barneveld. Geref. Gemeenten in Nederland: Be dankt voor Ermelo aan de Beek; J. Pan nekoek te Terneuzen; voor Vlaardingen C. van de Woestijne te Barneveld. Vrüe Evangelische Gemeente Aangenomen: naar Rotterdam-Centrum J. Verboom te Dordrecht. DIEREN Het is, aldus de directie van de n.v. Gazelle rijwielfabriek v/h Arentsen en Kelling, bemoedigend, dat de resultaten over het per 30 sep tember 1968 geëindigde boekjaar, on danks de kostenstijgingen en scherpere concurrentie, een verbetering t.o.v. het vorige jaar te zien geven. Blijkens de winst- en verliesrekening steeg het sal do bedrijfsrekeningen voor afschrij vingen en belastingen tot f 717.941 (v.J. 495.609), de opbrengst van de deel neming bedroeg f 2,844 (v.j. f 8.353). Na afschrijvingen en aftrek van een nadelig resultaat beleggingen, resteert een bedrag ter verdeling van f 254.877 (f 244.106). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van tien pet. In vorige verslagen bracht de direc tie naar voren dat zij schaalvergroting noodzakelijk achtte voor de verbetering van de resultaten van haar bedrijf. Een belangrijke stap in deze ontwikkeling is de overname van de produktie en de verkoop van de rijwielen van de merken Juncker, Locomotief en Sim plex welke per 1 oktober 1968 werd ge realiseerd. Deze toeneming van de be drijfsomvang heeft tot het besluit ge leid, de reeds bestaande plannen tot vertrekking van het management op korte termijn te realiseren. De totale fietsenafzet in Nederland is gedurende 1968 gestegen en bereikte een hoogterecord van ca. 625.000 fiet sen. Vooral de verkoop aan de jeugd neemt toe. Dit ook ten aanzien van de verkoop van lichte fietsen en racefiet sen. Een belangrijke beweging deed zich voor in de afzet van vouwfietsen, demontabele fietsen en fietsen met kleinere wielen »n verstelbaar stuur en zadel, de zg. minifietsen. In 1968 heeft de markt voor deze fietsen ca. 10 pet. van de totale afzet bedragen. AMSTERDAM De oprichting is geschied van de te Amsterdam geves tigde naamloze vennootschap N.V. Ont wikkelingsbank voor Indonesië (De velopment Bank for Indonesia), af te korten tot DBI. Deze bank heeft in hoofdzaak ten doel het verlenen van economisch verantwoorde financierings hulp aan daarvoor in aanmerking ko mende commerieel levensvatbare be drijven in Indonesië, waarvan de ex ploitatie rechtstreeks aan de Indone sische economie ten goede komt. Daar bij zal de voorkeur worden gegeven aan rehabilitatie-financieringen van de viezen- verdienende kleine en middel grote bedrijven. Van het maatschappelijk kapitaal ad 10 miljoen is een bedrag van f 1 1/4 miljoen geplaatst bij elk der oprichters Als zodanig zijn opgetreden de Neder landse Overzeese Financierings-Maat- schappij N.V. (NOF) welke, evenals dit reeds het geval is ten aanzien van de ontwikkelingsbanken in Tanzania en Kenya, ten deze handelt als truste van de staat der Nederlanden, alsmede de N.V. de Indonesische Overzeese Bank (Indover), welke een dochtermaat schappij is van de Bank Indonesia, de Centrale Bank van Indonesië. Bij de ontwikkelingsbank voor Indo nesië is in de eerste aanleg sprake van een samengaan op bilaterale basis. De oprichters beschouwen deze echter als een beginstadium voor de uitbouw tot een ontwikkelingsbank op multilaterale basis. Zij verwachten, dat andere lan den en financierings-instellingen aldaar belangstelling zullen tonen voor dit Ne derlands-Indonesisch initiatief en bij 'n gunstige ontplooiing aan deze ontwikke lingssamenwerking met Indonesië zullen gaan deelnemen door zich op voet van gelijkheid als aandeelhouder bij de DBI aan te sluiten. chef New Hysohion. de in Parijs geboren van een supermarkt, die thans in York woont, en de 49-jarige Eduard Louis Rimbaud, die in Frankrijk woont en die de dag tevoren per vliegtuig op Kennedy Airport was aangekomen. Hysohion was klaarblijkelijk de man voor wie de zending heroïne bestemd was. In het pand, waar de heroïne zou worden opgeslagen, werden gearres teerd de 48-jarige te New York wonen de aannemer Mayo Mastronardi en de 31-jarige Flores uit New Rochelle. Hysohion had de opslagplaats ge huurd van Mastronardi, en Rimbaud en Flores waren twee klanten die voor de heroïne zouden betalen op rekeningen bij banken in Zwitserland. LONDEN Het gevecht dat het Britse concern Smith Nephew heeft geleverd om uit handen van Unilever te blijven, heeft het bedrijf 50.000 gul den gekost. Dit blijkt uit het jaarver slag van de onderneming. In april vorig jaar maakte Unilever bekend dat het Smith Nephew, een concern op het gebied van geneeskun dige, heelkundige en sanitaire produk- ten, alsmede textiel- en toiletartikelen, wilde overnemen. Unilever was bereid hiervoor een half miljard gulden op tafel te leggen. Smith Nephew wilde zelfstandig blijven. Met steun van de Britse rege ring leverde Smith Nephew een harde strijd om onder de later ver hoogde bieding van Unilever uit te ko men. Dat is dan ten koste van veel geld gelukt. Sindsdien heeft Unilever zich met meer succes tot andere con cerns gewend. AMSTERDAM De aandelen Alge mene Kunstzijde Unie zijn uit Wall Street verdwenen. Zij mogen niet meer worden genoteerd op de American Stock Exchange, het kleine zusje van de grote effectenbeurs van Wall Street, de New York Stock Exchange. Als reden wordt opgegeven, dat in Amerika niet voldoende aandelen AKU in omloop waren. UTRECHT De Steenkolen-Handels vereniging N.V. (SHV) en de Chevron Oil Ine (Chevron), die reeds vorig jaar bekendmaakten gezamenlijk een nieu we verkoopmaatschappij te zullen op richten, zullen ieder voor 50 procent in deze onderneming deelnemen. De onder neming krijgt de naam Calpam en zal op 1 jan. 1970 met haar werkzaamhe den beginnen. De nieuwe onderneming zal zich rich ten op de verkoop van zware en lichte olie, petroleum en asfalt in de Benelux- landen en Denemarken. Voorts zullen in deze landen en in West-Duitsland bun kerolie en smeermiddelen voor de scheepvaart worden verkocht. Alie reeds nu bestaande activiteiten van de part ners op dit terrein in deze landen zul len in d|» nieuwe onderneming worden ondergebracht. Het hoofdkantoor van Calpam in Ne derland wordt voorlopig in Utrecht ge vestigd. Het personeel van de onderne ming is afkomstig uit de bedrijven van beide partners. Met de directie wordt belast drs. A. Schuitemaker, een der di recteuren van de SHV. De SHV en Che vron bezitten in Nederland reeds een gemeenschappelijke maatschappij, de Cal-pam vloeibaar gas N.V. in Zutphen. „Oorlog en vrede bij Picasso", een kleurenfilm waarin een duidelijk beeld wordt gegeven van de actualiteit van het werk van Pablo Picasso, is het on derwerp van het kunstprogramma „Ei gentijds", dat de NTS woensdag 12 maart van 22.25 tot 22.55 via Nederland 1 uitzendt. Oorlog en vrede zijn de twee polen waartussen het werk van Picasso zich ontwikkelde en nog steeds ontwikkelt. Zijn schilderkunst staat in dienst van het aardse leven en de vrede en stelt waarschuwingstekens en uitroepen bij al datgene wat die vrede bedreigt. Van de Spaanse burgeroorlog, de we reldoorlogen en de huidige conflict-si tuaties in de wereld toont Picasso een oeuvre van lijn en kleur, dat de angst voor het gewelddadige uitschreeuwt. Zijn „Guernica" zal altijd eigentijds blijven. Zijn conceptie van de vrede, van de mogelijkheid een eigen wereld t bouwen in plaats van 'n bestaande we reld te onderwerpen, die conceptie zal altijd een inspiratie blijven. Picasso heeft onze eeuw geschilderd als een keuze-mogelijkheid: zijn werk staat op het kruispunt van de dagelijkse beslis sing: oorlog of vrede. ff ROTTERDAM Rotterdamsch Be leggingsconsortium N.V. (Robeco) heeft, blijkens de winst- en verliesrekening, over 1968 aan dividenden enz ontvangen f 105.621.999 (v.j. f 87.785.091). De overi ge baten bedroegen f 22.170 (f 22.139). Na aftrek van kosten en belasting res teert een saldo-winst van f 103.058.311 (f 85.553.503). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het dividend te verhogen va^i f 10 tot f 10,40 per aandeel. Hiervan is reeds f 4.80 als interimdividend uitge keerd. Evenals het vorige jaar zal aan deelhouders de gelegenheid worden ge geven in plaats van het contante slotdi- vidend, een uitkering in aandelen op te nemen, en wel van 2Vt procent (3 pro cent). Los hiervan zal voorgesteld wor den, over te gaan tot uitkering van een extra agiobonus van 2l/t procent (2 pro cent). Het vermogen van Robeco bereikte blijkens het jaarverslag de recordhoog te van f 2.456 miljoen (f 1.868 miljoen). Het aantal nieuw uitgegeven aandelen bedroeg 1.725.000, hetgeen nog nimmer in de geschiedenis van Robeco zo hoog is geweest. Het kapitaal steeg tot f 508.500.000 (f 430.090.000). De directie verlaat zich bij haar beleggingsbeleid niet op de algemeen voortwoekerende inflatie, maar zoekt doelbewust naar sterke ondernemingen in veelbelovende bedrijfstakken. Ook bij keuze van de landen laat zij zich voornamelijk leiden door hun economische potentie. Het to taal van de toevoegingen aan de porte feuille van Robeco, inclusief hetgeen zij per saldo van de beleggingen van Ver- eenigd Bezit van 1894 heeft behouden, bedroeg f 522 miljoen. Het totaal van de verkopen beliep f 196 miljoen, waaruit blijkt dat de portefeuille uiteindelijk met fondsen tot een waarde van f 326 mil joen werd vergroot. IJMUIDEN Hoogovens en de Bil liton Mij. hebben samen de helft van het aandelenkapitaal verworven van de Amerikaanse bedrijven U.S. Extrusions Corp. en Alwinseal. Dit zijn bedrijven op het gebied van aluminium produk- ten met een jaaromzet van f 30 miljoen en een personeelsbestand van 230 man. Extrusions Corp. maakt produkten o.m. voor de bouwnijverheid en heeft 'n capaciteit van 7.500 ton per jaar. Al winseal maakt ramen en deuren van aluminium dat van Extrusions Corp. afkomstig is. Hoogovens en Billiton zullen hun be lang onderbrengen in een binnenkort te stichten Holland Aluminium NV., waarin de twee concerns hun alumi- ndum-belangen zullen bundelen. V. PUBLTKATTE TEN BEHOEVE VAN DE MELKHANDEL EN HAAR KLANTEN.

De Vallei | 1969 | | pagina 15