Veenendaals dagblad UNI5 COVAME ■N )MI I De Gaulle doet aanval op beleid van vakbonden Buiten THIEU VERSTERKT ZIJN POSITIE NEDERLAND KRIJGT EEN FABRIEK VOOR URANIUMVERRIJKING Perspectieven voor industrie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Franse regering wil niet meer geven dan 4% engels drop Protest van autorijders „Prijzen dit jaar vijf procent omhoog" ffo Viet-Cong schoot vannacht niet JAMIN Samen met Engeland en West-Duitsland Op de spoorbaan wandelend kind aangereden Mail te Arnhem omgekomen bij felle brand Raming Centraal Planbureau: Vliegtuig botst gier Nog koud Gevederde Canadezen TERREUR 4 MILJOEN OVERHEID Ontvocring in Brussel MILITAIREN REDDEN MEISJE UIT BRANDENDE AUTO Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p.rtu/ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Ultg.: Wegener s Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 12 MAART I969 - 43e JAARGANG no. 60 „VERENIGD ZOALS IN MEI" staat in grote letters op dit spandoek, dat meegedragen werd door stakers tijdens hun demonstratieve mars door de Franse hoofdstad. Duizenden namen deel aan de mars, die van het Place de la République naar de Bastille voerde om te protesteren tegen de politiek van President de Gaulle. A Een opname van President de Gaulle tijdens zijn rede die hij via de televisie tot het Franse volk richtte. PARIJS President De Gaulle heeft tot het Fraase volk verklaard, dat het bij het komende referendum de keu/.e heeft tussen «.vooruitgang en de chaos**. Het 78-jarige staatshoofd sprak voor de televisie naar aanleiding van de volks raadpleging op 27 april over de voorgestelde hervorming van de Senaat en de toekenning van meer autonomie aan de afzonderlijke gewesten. Hij veroordeelde de vakbondsleiders, die hij verantwoordelijk stelde voor de 24-uursstaking welke zojuist de bedrijvigheid in het land vrijwel geheel tot stil stand had gebracht. De Gaulle beweerde, dat de huidige golf van sociale onrust een herhaling was van de agitatie van vorig jaar mei en juni. Volgens hem waren zijn tegenstanders er op uit om „het volk in een totalitaire kerker op te sluiten'* en de economie en de republiek ineen te laten storten, ter wijl andere opponenten van geen enkele verandering wilden weten. Zo nu en dan met de vuist op het bureau slaande, verzekerde de president, dat hij de frank, de economie en de republiek krachtig zou blijven verdedigen. Na te hebben gesproken over de „brute crisis" van vorig jaar mei en juni en de monetaire moeilijkheden van november jl. verklaarde De Gaul le, dat nu een nieuw offensief wordt ingezet, „geleid door dezelfde aanval lers. gesteund door dezelfde medeplich tigen en gebruik makend van dezelfde middelen". In politieke kringen in Parijs was men er verbaasd over, dat de presi dent in zijn rede zo fel is uitgevallen tegen de vakbondsleiders, terwijl uit het verloop van de staking is gebleken, dat deze leiders juist alles hebben ge daan, om de actie krachtig in de hand te houden. Men acht het dan ook waar schijnlijk, dat de aanval van De Gaul le zal leiden tot een toeneming van de politieke spanningen. De Franse vakbonden hebben reeds bitter gereageerd op de beschuldiging, van De Gaulle. De Gaulle zei dat hij het referen dum niet ziet als een kwestie van ver trouwen in zijn regime. Hij dreigde niet zoals hij al meer in het verleden heeft gedaan af te treden als de her vorming wordt afgewezen. Georges Séguy, algemeen secretaris van het CGT, verklaarde: „Aan het einde van een dag die door de natie zo belangrijk is geweest, op een mo- l<*en enkele keer komen er in de ■winter opvallend grote ganzen met zwarte hals en wit collier naar ons land afzakken, maar deze C a - n a d e s e ganzen werden al een paar eeuwen geleden geïmpor teerd in Engeland en Zweden, zo dat men zulke wintergasten niet goed tot de Nederlandse vogels durfde rekenen. Men vreesde te recht, dat het exemplaren zouden zijn, ontsnapt uit parkvijver of t aviarie. Allengs verwilderden er echter zoveel van die Canadezen, dat ze thans officieel in de vogel- boeken staan en wie een beetje geluk heeft, kan deze hoog-noorde- lijke figuren soms in een strenge winter zien passeren. Dit is een hele belevenis, want het zijn in drukwekkende dieren, nóg groter dan wilde ganzen. Jaar en dag ge leden heeft de wereldreiziger en dierfotograaf, de Zweed Bengt Berg hen naar Zweden gehaald en daar breidde de soort zich verheu gend uit, want het Scandinaafse milieu trekt haar zeer aan (bos sen en meren), doch 's winters veelal op wadden en slikken, pol ders, graslanden en akkers; hun voedsel is plantaardig en dierlijk. Naar de luide twee-lettergrepige roep noemen de Amerikanen deze gans „honker". Nog altoos is het de hoop onzer naturalisten, dat de Canadees ook in Nederland eens zal gaan broeden en als we wat meer aalscholver- of reigerkolo nies rijk waren, steeg die kans. In tegenstelling met de gewoonlijk parterre nestelende ganzen, zoekt deze zijn verblijf gaarne op oude boomhorsten en men heeft hier en daar reeds proeven genomen met kunstnesten. Ik kwam op het denkbeeld, iets over deze fraaie, grote wintervliegers te vertellen, toen ik vernam dat er tijdens de laatste sneeuw- en ijsperiode in de Noordoostpolder onder Urk een colonne van 51 was waargenomen, nl. op Sint Peter, 22 februari. 12 maart 1969 A B. WIGMAN SAIGON President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Viëtnam heeft door enkele wijzigingen in het kabinet-Tran Van Hoeong zijn positie sterker gemaakt. Hf) be noemde minister van Binnenlandse Zaken generaal Tran Thien Khiem tot vice- premier belast met het pacificatieprogramma en verving minister van Landbouw Troeong Thai Ton, door ingenieur Cao Van Than. Prof. Le Mihn Lien, een 43-jari- ge rechter, wordt minister van Onderwijs als opvolger van dr. Ia- Minh Tri. die 6 januari om het leven kwam toen een bom in zijn auto werd gegooid. Politieke waarnemers beschouwen generaal Khiem als een van de belang rijkste figuren in Zuid-Viëtnam, die ver moedelijk snel de rol van naaste mede werker van president Thie zal gaan spelen. De Viët-Cong heeft vannacht voor het eerst na 19 dagen geen Zuidvietnamese bevolkingscentra met raketten of gra naten bestookt. Volgens een Ameri kaanse woordvoerder, werden vannacht en vanmorgen slechts 10 militaire ba- sies door de rebellen onder vuur geno men. ADVERTENTIE morgen 200 gram van 79 voor 69 niet te geloven voor die prijst FRANKFORT In het passagiers- verblijf van een Boeing-707 van de Ethiopische luchtvaartmaatschappij heeft zich dinsdagmiddag een ontplof fing voorgedaan, nadat het toestel dat uit Athene kwam, op het vliegveld van Frankfort bijna volgetankt was voor de retourvlucht naar Addis Abeba via Athene. Er onstond brand waardoor het vliegtuig zware schade opliep. Op het tijdstip van de ontploffing waren 'r geen passagiers aan boord. Een werkster liep brandwonden op. De brand werd na 70 minuten bedwongen. De oorzaak van de explosie is een bom. Het Viet-Cong-offensief is tot dusver gericht geweest op 28 provinciehoofd steden, 58 andere steden en talloze mi litaire kampen en installaties, dit on danks herhaalde Amerikaanse waar schuwingen dat aanvallen op bevolking centra als schending van een onge schreven overeenkomst met Hanoi wer den beschouwd, waaronder de Ameri kaanse bombardementen op Noord-Viët- nam werden gestaakt. Tijdens de tweede week van het voorjaarsoffensief van de Vlet-Cong is het aantal tegen de burgerbevolking gerichte daden van terreur vrijwel ver dubbeld. In die tweede week werden 303 burgers vermoord, 726 gewond en 294 ontvoerd, aldus wordt heden door het hoofdkwartier van de Zuid-Vietna- mese politie gemeld. In die tweede week werden 464 da den van terreur gerapporteerd, tegen over 274 in de eerste week. Door communistische granaat- en ra- ketvuur zijn van 1 januari 1969 tot lie den 1312 burgers gedood, 3434 ge wond en door communistische troepen 2179 mensen ontvoerd. Vroeg vandaag vuurden vier op mo torfietsen rijdende Vietcongers in Sai gon op een politieman. Zij misten maar raakten en verwondden in plaats daar van een voorbijganger. Op maandag werd een meisje van 13 jaar gedood en werden er 43 burgers gewond, toen er in twee eethuizen te Cao Lanh, 120 kilometer ten zuidwes ten van Saigon, bommen ontploften. Al leen al in de rijstvelden bij Me Thoeot in het centrale hoogland, zijn dit jaar 30 landarbeiders door de Viet-Cong ge grepen en weggevoerd. ment, dat CGT voorstelt de onderhan delingen te hervatten op een serieuze grondslag, opdat constructieve oplossin gen kunnen worden gevonden, reageert het staatshoofd door kwaadwillige en niet uitgelokte beschuldigingen te uiten aan het adres van de vakbonden, die de arbeiders tot staking hrb^wj opge roepen". Aan de 24-uurstaking van dinsdag hebben volgens het persbureau AFP ongeveer vier miljoen Franse werkne mers deelgenomen. Voorts konden 3 miljoen mensen niet aan de slag door de staking van werknemers van de elektriciteitsbedrijven. Het stakingspa rool werd vooral nauwgezet opgevolgd in Parijs en Lyon en omgeving en het zuidoosten van het land. liet zwaarst getroffen werden de openbare dien sten, zoals vervoer en PTT. Er werd praktisch geer post besteld. Het vliegverkeer met het buitenland kon voor 50 pet. worden uitgevoerd op de kortere vluchten en voor 90 pet. op de lange vluchten. Niet alleen in Parijs, waar ruim 100.000 personen betoogden, maar ook in ongeveer 30 andere ste den zijn demonstraties voor hogere lo nen gehouden. De staking was het omvangrijkst bij de elektriciteits- en gasbedrijven, de spoorwegen en het openbaar vervoer in Parijs, de posterijen en bij het on derwijs. In vele steden werd de stroom voorziening maandagavond al gestaakt, waardoor liften bleven steken en bio scoop- en theaterbezoekers in het duister de uitgang moesten vinden. Door het uitvallen van de stroom, konden dins dag vele fabrieken niet werken, ook al was een deel van de arbeiders wel komen opdagen. Bij de buurtspoorwegen en op de grote lijnen reden slechts enkele trei nen. Ook bij het openbare vervoer in Parijs staakte ongeveer 70 pet. van het personeel. Bij enkele autobusremi ses kwam het tot schermutselingen tus sen militante leden van de communis tische CGT en „maoistische" en anar chistische demonstranten. Bij de gevechten in Parijs tussen de politie en uiterst linkse studenten, zijn verscheidene gewonden gevallen. De ordebewakers die waren uitgerust met doorzichtige schilden, traden met geweld op, waardoor in betrekkelijk korte tijd de rust was hersteld in het gebied van de Place de la Bastille. In Bordeaux, Rouaan en Marseille hebben zich soortgelijke botsingen voor gedaan. De regering blijft volhouden dat een algemene loonsverhoging van meer dan 4 percent tot inflatie zal leiden en een gevaar voor de franc zal vormen. De vakbonden spreken over 'n loons verhoging van 12 percent. LONDEN Nederland en Engeland krijgen elk een fabriek voor de verrijking van uranium volgens de ultracentrifugemethode. De Nederlandse fabriek komt buiten de Randstad te staan. De fabrieken worden samen met West-Duitsland gebouwd. Daar zullen ook de leiding en administratie van het project worden gevestigd. Daarmee gaan de drie landen geza menlijk streven naar een verlaging van de prijs van verrijkt uranium, een van de voornaamste energiebronnen van de naaste toekomst. De ultracentrifugeer- methode is onder leiding van prof. Kis- temaker in de afgelopen jaren in Ne derland vervolmaakt. Van groot belang bij de methode en voor de toeleverende metaalindus trie zijn de duizenden in serie ge schakelde razendsnel draaiende trom mels, waarin gemakkelijk splijtbaar uranium van zeer moeilijk splijtbaar wordt gescheiden. Tijdens een ministersconferentie in Londen hebben Engeland, Nederland en West-Duitsland gisteren in grote lijnen een overeenkomst over de vorm van in dustriële samenwerking opgesteld. Zo komt er een gemeenschappelijke aanne mingsorganisatie voor het maken van de benodigde centrifuges. Een verrij kingsonderneming zal de ultraccntrifu- gefabrieken leiden. Minister Luns zei gisteravond dat de Nederlandse fabriek door de overheid zal worden gebouwd. Het bedrijfsleven zal echter aan de bouw deelnemen. Minister L. de Block (Economische Zaken), die de conferentie bijwoonde, samen met minister Luns (Buitenlandse Zaken) en staatssecretaris De Koster j. an Economische Zaken, liet zich gister avond in Londen zeer enthousiast uit over de bereikte resultaten. Hij was vooral geestdriftig omdat West-Europa hierdoor onafhankelijk wordt bij het verrijken van uranium. „Ik ben dan ook verlangend naar de volgende bijeenkomst in juni," zei de minister. De heer De Blode is vol vertrouwen dat er dan een verdrag over de samen werking klaar zal kunnen zijn, maar hij wees er ook op dat er nog „bepaalde moeilijkheden" moeten worden opge lost. Ook de politieke kanten aan het ul- tracentrifugeproject kregen in de Lon- dense ministerconferentie de volle aan dacht. Op de agenda van de ministers conferentie stond naast een reeks econo mische en technische punten ook de kwestie van waarborging van uitslui tend vreedzaam gebruik van splijt stoffen. Staatssecretaris De Koster herinner de aan zijn onlangs gegeven waarschu- BRUSSEL De Brusselse politie is er dinsdagochtend in geslaagd, 'n man, een 25-jarige Afrikaan, op te sporen en te arresteren wegens ontvoering van minderjarige kinderen. De kinderen, 3 meisjes, hebben ver teld dat zij zondag op de kermis een man hebben ontmoet met wie zij naar zijn huis zijn gegaan. Ze zijn tot maan dagavond bij hem gebleven, tot de man op de tv het opsporingsbericht zag. Toen heeft hij het drietal meteen de straat opgestuurd. Na een zwerftocht van enkele uren vonden zij de weg naar huis. wing dat het verdrag pas kan worden ondertekend wanneer er een akkoord is gesloten tussen Euratom en het In ternationale orgaan voor de kernener- gied van de UNO. Dit moet de netelige zaak regelen van het toezicht op het uitsluitend vreedzame gebruik van het uranium. De ministers herinnerden er ook aan, dat de samenwerking in overeenstem ming moet zijn met het beleid van hun regeringen, dat verdere spreiding van kernwapens moet voorkomen. Dit slaat op de ook al zo moeilijke kwestie van het non-proliferatiever drag, dat Nederland wel heeft getekend maar nog niet bekrachtigd. Grote nadruk legde men nog op de enorme kansen, die de industrie van de drie landen straks krijgt om deel te nemen aan het ultracentrifuge project, dat kan rekenen op een snelgroeiende markt. Andere Europese landen kunnen er zich later bij aansluiten. GRONINGEN De driejarige Wol ter de Boer uit Groningen is dinsdag avond omstreeks half zes vlakbij het Groningse station door een goederen trein aangereden. Het jongetje liep op dat moment over de spoorbaan. Dank zij de tijdige waarschuwingen van een voorbijganger, kon de machinist de trein nog flink afremmen. Met een her senschudding is het kind naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. De familie De Boer woont vlakbij de spoor lijn. ARNHEM Bij een felle brand, die vanmorgen omstreeks 4 uur uit brak in een oud woonhuis in de Arn hemse binnenstad, is de 59-jarige al leenwonende' koopman J. Prins om het leven gekomen. De man is in zijn bed door de rook gestikt. Een jong gezin met drie kinderen, dat het bovenhuis bewoonde, kon ter nauwernood via de voordeur het huls verlaten. De brandweer was met groot materiaal ter plaatse, maar kon niet voorkomen, dat het huis grotendeels uitbrandde. De brand is ontstaan in de opslagruimte, waar de koopman een grote hoeveelheid platic en wollen dekens had opgeslagen. OOSTERHOUT Drie militairen van de kazerne te Keizersveer hebben gisternacht om kwart voor twee onder Oosterhout op de rijksweg Gorkum- Breda een 21-jarige Amsterdamse uit een brandende auto gered. Mej. A. den D. is levensgevaarlijk gewond opgeno men In het Ignatiuszickenhuis in Bre da. De auto waarin zij meereed, werd van achteren aangereden door een vrachtauto. De wagen vloog direct in brand. Twee mannen, de 21-jarige Amerikaanse student A. M. en de 22- jarige militair W. S. uit Nunspeet, wer den uit de wagen geslingerd. Zij wer den zwaar gewond. Met gevaar voor eigen leven, slaagden de drie militai ren erin het meisje, dat achterin de brandende auto bekneld zat. te redden. In de afgelopen nacht omstreeks half twee is op de rijksweg tussen Hol ten en Markelo de 85-jarige heer J. Kaal die in een bejaardentehuis te Deventer, woonde, bij het oversteken van de weg door een auto overreden. DEN IIAAG Het Centraal Planbu reau voorspelt voor dit jaar een prijs stijging van vijf procent. Dit zou staan in het Centraal Economisch Plan 1969. dat eind deze week of begin volgende week zal verschijnen. De raad voor het Midden- en Klein bedrijf heeft er niettemin in zijn jaar verslag over 1968 al uit geciteerd. „Met toestemming van de directeur, prof. Van den Beid", aldus het secretariaat van de Raad. Het ministerie van Economische Za ken was van deze publikatie niet op de hoogte. De stijging van 't prijspeil voor de particuliere consumptie is aldus het jaarverslag van de Raad als volgt opgebouwd: 1968 1969 huurverh., verh. indirec. belast. 1,4 1.9 effect EEG-maatregelen en Kennedy-ronde 0,2 0,3 oogstinvloeden 0,2 0,1 invoerprijspeil —0,6 0,3 overige fact. (w.o. arbeidskosten) 2,2 2.4 3,0 5,0 Met name de vakbeweging betwijfelt sterk of de prijsstijgingen dit jaar tot dit percentage kan worden beperkt. De Raad voor het Middpn- en Kleinbedrijf vraagt zich trouwens ook af of dit cij fer niet te optimistisch is. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel (rechts) heeft gistermiddag vijftigduizend briefkaarten in ont vangst genomen van de heer P. Nortier, waarop even zovele auto mobilisten protesteren tegen de steeds hoger wordende kosten van het rijden. Het initiatief voor deze actie is uitgegaan van het weekblad Rij dend Nederland". De onderteke naars van de kaarten protesteren vooral tegen de aangekondigde ver hoging van de motorrijtuigenbelas ting en de accijns op benzine. op CHITTAGONG Een Fokker Friend ship van de Pakistaanse luchtvaart maatschappij PIA is gisteren aanzien lijk beschadigd door een botsing met een gier. Het toestel, dat vooral aan de staart flinke schade opliep, kon veilig aan de grond komen. Een storing, die dinsdag regen en sneeuw veroorzaakte in het midden en zuiden van ons land, is via Duitsland naar Polen wegge trokken. Achter deze storing breid de zich een gebied van hoge lucht druk van Schotland over de Noord zee naar onze omgeving uit. Tijdens opklaringen heeft het vannacht dan ook plaatselijk vier graden gevro ren. In de ochtend bereikte een neer- slaggebied, behorend bij een nieuwe frontale storing, het zuidwesten van ons land. Deze storing trekt, even als de volgende die zich nu nog op houdt boven de oceaan ten westen van de Golf van Biscaje, via Frankrijk en onze omgeving het vasteland op. Het ziet er daarom naar uit dat het huidige weertype, met af en toe regen en sneeuw, het komende etmaal zal voortduren. i

De Vallei | 1969 | | pagina 1