„Instelling jonge boer is totaal anders dan vijftig jaar geleden" Binnenkort samenwerking in Rhenen tussen EHBO, Rode Kruis en brandweer STV-Climax-reserves te sterk voor RTTV VAN SCHUPPEN Op receptie „Coöperatie De Klomp Omzet groeide gestaag ALS U EENS WIST.... Valleirenners trainden op Moorsterweg Andere opzet bij Palmpasen- optocht Automobilist over de kop op Rijksweg 12 Rode Kruis had een goed jaar Auto gestolen Verhuizen NPB-feestavond uitgesteld Gunning bouw ambtswoning burgemeester Concentratie Feestavonden Belt u dan even a.u.b. 11079 CPB-Kesteren herdacht mevr. Van Ravestein Bromfietser licht gewond Wielrijder in de Idem Coördinatie-commissie treit de laatste voorbereidingen Opbrengst collecte Donors Beroepen Tafeltennis HEIN HOOFDSTRAAT 81-89 VEENENDAAL v Pagina 3 WOENSDAG 12 MAART 1969 DE KLOMP Bestuur, directie en Raad van Toezicht van de Coöperatieve landbouw aankoopvereniging „De Klomp en Omstreken" recipieerden dinsdag middag ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan. Uit de verre omtrek waren collega's, vertegenwoordigers van standsorganisaties en afgevaardigden van ge meentebesturen naar hotel „de Klomp" gekomen om het jubilerende bestuur te complimenteren. Daarbij werd het woord gevoerd door een groot aantal spre kers, die niet alleen waardering toonden voor het werk van de afgelopen vijftig jaar, maar de leiding van de coöperatie ook op het hart honden in de toekomst de vinger aan de pols te houden. De voorzitter van het coöperatiebe- stuur de heer W. van Harten gaf in zijn jubileumtoespraak een overzicht van het wel en wee van het bedrijf geduren de de afgelopen vijftig jaar. Dankbaar herdacht hij dat in 1918 kort na de op richting van de afdeling De Klomp van de Gelderse Overijsselse Maatschappij van Landbouw stemmen waren opge gaan om een eigen coöperatieve aan koopvereniging in het leven te roepen. Al direct meldden zich 61 leden aan die voor het inleggeld van tien gulden per persoon voor het eerste bedijfskapi- taal zorgdroegen. Ir» het ledenregister van de coöperatie •taan nog drie namen vermeld van mensen die zich vijftig jaar geleden bij de coöperatie aansloten, te weten de heren J. Hupkes, J. Vonk en G. V. Ruiswijk. Na het passeren van de stichtingsacte op 21 maart 1919 werden vier dagen la ter de eerste leveringen gedaan voorna melijk bestaande uit zaaihaver. Er werd besloten eenmaal per week goederen af te geven in de schuur van Schimmel aan De Klomp. Dat geschiedde door de secretaris de heer P. Bos en door de heer A. van de Brandhof. Op 21 mei 1920 werd besloten te ver huizen naar de schuur van de heer Van de Meene, daar de bedrijfsruimte bij de heer Schimmel al te klein was. Op 28 november 1923 trof de coöperatie een zware slag door het overlijden van haar voorzitter de heer Maas Hoolboom. Hij werd opgevolgd door de heer H. G. de Leeuw, die op zijn post bleef tot aan zijn overlijden op 12 maart 1964. In 1924 werd besloten tot het stichten van een eigen gebouw. De grootste moeilijkheid was een geschikt stuk grond te krijgen. Dat lukte pas in 1937 toen het huidige terrein aan de spoor lijn kon worden aangekocht. Tijdens de tweede wereldoorlog werd de nodige schade aangericht, maar di rect na de bevrijding werd het herstel krachtig aangepakt onder leiding van de zaakvoerder de heer P. Bos, die zijn functie in 1949 overdroeg aan de heer J. Broekhuizen. Laatstgenoemde bleef tot 1949 bij de coöperatie. De heer H. J. SCHERPENZEEL Sedert 13 fe bruari j.l. hebben B. en W. van Wouden berg officieel vergunning verleend de Moorsterweg als trainingsparcours te gebruiken mits alle veiligheidsvoor schriften in het belang van de renners en overige weggebruikers in acht wor den genomen. Zaterdag 8 maart werd voor het eerst met de renners getraind met als gast- renners R. en T.C. Amersfoort, die met grote getale aanwezig, waren: amateurs nieuwelingen, aspiranten en jeugd. De veiligheid van het parcours werd geheel verzorgd door het bestuur van „de Val leirenners". Tevoren was overeehgeko- men dat ieder zijn eigen renners in structies zou geven. Amateurs reden s/« uur en 3 rondes, nieuwelingen een half uur en 5 ronden, aspiranten 5 ronden. A en B jeugd 2 ronden. Er werd een felle strijd gestreden, waardoor soms het karakter van een training wat verloren leek te gaan, en deze meer ging lijken op een wedstrijd waar het ging om een fikse premie of klassementsverdediging. Bij de nieuwelingen staakten Rolf Sas en Teus van Dijk de strijd. Berty Quint moest eveneens afstappen wegens een aflopende band. Co Janssen wist in de eindsprint Jan Hoksbergen naar de tweede plaats terug te dringen. Uitslagen nieuwelingen: 1 Co Janssen, Rhenen, 2 Jan Hoksbergen, Rhenen, 3 Gerrit Langelaar, Woudenberg. Aspiranten: 1 Evert Blotenbrug, Leus den, 2 Arend Langelaar. Woudenberg. Jeugd: 1 Louis v. Hamersveld, Achter veld, 2 Bert v. d. Burgwal, Achterveld. Uenk die hem opvolgde en nog steeds de dagelijkse leiding heeft, pakte de zaken drastisch aan door uitbreiding van de siloruimte en door een verdere mechanisering te introduceren. Een omzetstijging bleef niet achterwe ge ondanks de geleidelijke teruggang van de pluimveestapel. In 1920 bedroeg de afname per lid f 299,- in 1939 was dit f 2460,-, in 1958 f 9934.- en in 1968 circa f 13.500,--. „Als men die' cijfers bekijkt, dan blijkt dat onze vereniging evenals meeste landbouwcoöperaties een grote SCHERPENZEEL De afdeling Scher- penzeel van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen heeft haar feest avond die was vastgesteld op donderdag 20 maart in „Filalethes" een week moe ten uitstellen wegens ziekte van een der leden die met het toneelstukje mee moest spelen. De avond is nu vastgesteld op donderdagavond 27 maart. Op deze avond kunnen leden zich ook opgeven voor het jaarlijkse uitstapje. AMERONGEN Op zaterdag 29 maart zal weer de traditionele haantje pik- optocht worden gehouden. De organisa tie is alleen anders dan in voorgaande jaren. Aangezien de Amerongse winke liersvereniging niet zo veel meer voel de voor de organisatie hebben een aan tal enthousiaste ouders en het onderwij zend personeel van de school de handen ineengeslagen om dit kinderfestijn toch ook dit jaar weer door te laten gaan, zjj het dan, dat de winkeliersvereniging wel een subsidie zal verlenen. Ook de opzet is wat anders geworden Konden in het verleden alle kinderen tot een bepaalde leeftijd deelnemen, thans is de deelname beperkt tot 200 kleuters van de Amerongse kleuterscho len en 200 kinderen uit de eerste en tweede klassen van de openbare en christelijke lagere scholen te Ameron- gen. Voor de rest van de Amerongse kinderen zal de deelname dus uitgeslo ten zijn. De versiering van de zogenaamde haantje pik zal ook niet meer thuis ge beuren. De versiering en de aankleding zal geschieden in de scholen. Iedere school heef een lokaal afgestaan waar onder leiding van een der onderwijzers of onderwijzeressen, aangevuld met een aantal andere vrijwilligers, de kinderen op zaterdagmorgen, 29 maart vanaf 9.00 uur 's morgens hun haantje kunnen op tuigen en versieren. Dit jaar zullen er geen prijzen, worden toegekend. De op tocht zai 's middags vertrekken om half drie vanaf het Dorpshuisplein en zal ge schieden met versierde wagens en trac toren. Na de optocht zal er gelegenheid zijn voor het bekende eierenzoeken op een plaats die nader zal worden bekendge maakt. VEENENDAAL Naar aanleiding van de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een ambtswoning voor de burgemeester van Veenendaal is, voor wat betreft het bouwkundig ge deelte, het werk gegund aan de laag ste inschrijver, de fa. C. Blijleven, voor een bedrag van f 101.387,20. Het aanleggen van de c.v.-installatie is gegund aan de enige inschrijver, Gebr. Van Harn NV, voor een bedrag van f 7.683,20. Op de foto: v.l.n.r. (staande) het bestuur en de directie van de jubilerende coöpera tie, de heren C. J. v.d. Berg, J. J. ter Maaten, E. J. Beijer, H. J. Uenk (directeur), W. van Harten (voor zitter), C. v.d. Pol, A. van Roekei, H. van Roekei en W. Wijnen. vlucht heeft genomen, wat mede te dan ken is aan de trouw van de leden aan hun coöperatie en het vertrouwen dat zij in de directeur en het personeel heb ben", aldus besloot de heer Van Har ten zijn jubileum toespraak. Namens de Cebeco werd hierna het woord gevoerd door de heer Onderwa ter, die erkentelijk was voor 't feit, dat zijn onderneming mee gegroeid was door het werk van de aangesloten aan koopverenigingen, waaronder die te De Klomp. Voor de toekomst zag de heer Onderwater ook op het terrein waar de coöperaties zich bewegen een grotere concentratie. De heer Van der Voort, voorzitter van de coöperatie Je Lunteren sprak medé namens zijn collega's uit Barne- veld, Bennekom, Harskamp. Rhenen. De Valk en Renswoude. „Willen wij on ze taak blijven vervullen dan moeten we niet aarzelen het roer om te gooien als we de boot niet willen missen", al dus de heer Van der Voort, die met na me de leiding van de diverse coöpera ties er op wees, dat de jonge boer van nu zich minder voelt aangesproken door het coöperatieve systeem dan de agrariërs van vijftig jaar geleden. „We gaan nu een tijdperk tegemoet waarin slagvaardigheid en wijsheid van het grootste belang zullen zijn", zo voorspelde hij. De heer Bruggink die namens de CLO- mengvoerdercontrole „De Schothorst" sprak herinnerde er aan dat de jubile rende coöperatie niet voor niets in de klasse „uitmuntend" wordt geklassifi- ceerd. „U kunt hier letterlijk en figuur lijk mee de boer op", aldus de heer Bruggink. De heer Den Hartog, die namens de afdeling De Klomp van de Gelderse Maatschappij van Landbouw het woord voerde was er trots op dat de coöperatie uit zijn standsorganisatie was voortge komen. „Het kind is ons echter over het hoofd gegroeid", zo constateerde hij met voldoening. Verder spraken nog de heren Van Steenbergen namens het Overslagbedrijf Wageningen, de heer K. v. Dijk, namens de ring Nijkerk van de Cebeco, de oud-directeur de heer J. Broekhuizen en de heer Leeuwenkamp, lid van het personeel, die een klok over handigde. De receptie werd tegen het einde van de uitgetrokken tijd ook nog bezocht door de burgemeester van Ede de heer J. Slot, vergezeld van drie wethouders. In het kader van dit jubileum zijn er nog twee feestavonden namelijk op donderdag 13 maart en vrijdag 14 maart in gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat te Veenendaal waar het toneelgezelschap Tetman de Vries een specifiek agrarisch stuk zal opvoeren getiteld „De wereld van ons met el kaar". voor Veenendaal 17.30 uur 10550 Zaterd. v. I6.30-I7.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 VEENENDAAL In de nacht van maandag op dinsdag raakte de 54-jarige Zeistenaar J. W. v.d. V. met zijn auto op Rijksweg 12 van de weg af toen hij door een tegenligger werd verblind. De heer Van de V. die op dat moment een voor hem rijdende auto passeerde raak te deze auto, sloeg vier maal over de kop en duikelde vervolgens van het ter plaatse hoge talud af. De onfortuinlijke automobilist werd met een hersenschud ding en diverse snijwonden naar een ziekenhuis in zijn woonplaats overge bracht. Een bergingsploeg van een Vee- nendaalse garage had geruime tijd no dig om de totaal vernielde wagen weer op de weg te krijgen. RESTEREN Dezer dagen verga derde de Christelijke Plattelandsvrou wen Bond, afdeling Resteren in de kan tine van de Veiling. De presidente opende met een korte herdenking naar aanleiding van het overlijden van het lid mevrouw Van Ravestein-van Brink. Na een korte inleiding gaf zij het woord aan Dr. Beekhuis, vrouwenarts te Tiel. Spreker behandelde een speci fiek vrouwenonderwerp, wai' hij nauw keurig uiteen zette. Er kwamen ver schillende vragen van de dames, die de spreker om des tijds wille kort en bondig beantwoordde. Op 17 maart a.s. organiseert de fa. Van Schuppen een modeshow te Dode- waard. Kaarten hiervoor kunnen wor den afgehaald bij mevrouw Van Hat- tem-Maarssen. Vertrek per bus om 18.50 uur. Op 16 april is er een reisje naar de Huishoudbeurs in Amsterdam. De da mes die mee willen gaan, moeten om 8.15 uur bij de trein in Kesteren zijn. De volgende vergadering van de CPB in Kesteren is vastgesteld op 22 april a.s. VEENENDAAL De 18-jarige brom fietser W. V. uit Veenendaal werd maandagmiddag tegen het wegdek ge reden door de automobilist D. C. R. uit Veenendaal die hem de vrije doorgang belette. Het ongeluk gebeurde op de Hoofdstraat ter hoogte van de Markt. De automobilist wilde linksaf de Markt oprijden maar lette daarbij on voldoende op het achteropkomende ver keer. De bromfietser werd licht gewond en moest zich onder doktersbehande ling stellen. VEENENDAAL Dat de flessehals op de Kerkewijk ter hoogte van hotel Vonk te smal is voor twee fietsers en twee trucks met oplegger ondervond dinsdagmorgen de wielrijder E. K. Toen de combinaties elkaar passeer den op dit punt kwam K. te vallen en liep enige verwondingen op. Dokter Kets verleende de eerste hulp, waarna de wielrijder naar huis kon worden overgebracht. RHENEN Een coördinatie-commissie bereidt en de gemeente Rhenen nog steeds een samenwerking voor tussen de plaatselijke brandweer, het Rode Kruis en de E.H.B.O. De besprekingen over deze samenwerking een idee van burgemeester jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal zullen binnenkort worden afgerond. Deze mededeling werd gisteravond gedaan tijdens de algemene ledenvergadering van de Rhenense afdeling van het Rode Kruis door de voorzitter, de heer B. Runge. In zijn openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder het lid van verdienste, de heer G. J. Versteeg, welkom. De aanwezige leden namen een minuut stilte in acht om de heer J. Meijer te gedenken, die in het afgelopen jaar tengevolge van een on geval is overleden. De heer B. Runge schonk in zijn openingswoord aandacht aan het belang van éénheid in de hulpverlening. Hij prees de leden, die regelmatig de in structieavonden bezoeken. In dit ver band dankte de voorzitter de beide instructeurs, de artsen B. Stegeman en Rienstra. Het jaarverslag van secretaris H. van der Spoel werd met algemene stem men goedgekeurd. Alhoewel het afge lopen jaar niet werd gekenmerkt door VEENENDAAL De heer A. van K. uit Veenendaal deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn perso nenauto vanaf het parkeerterrein bij het koffiehuis „de Afrit" aan de Nieuwe- weg. VEENENDAAL De collecte voor „Effatha" die in Veenendaal is gehou den heeft in totaal f 6000,- opgebracht. spectaculaire gebeurtenissen kan de Rhenense colonne zich toch in vele ge vallen van haar taak kwijten. Zo bleek o.m. uit het verslag van de colonne commandant, dat ook dit maal weer assistentie was verleend tijdens de jaarlijkse motocrosses op het Grebbe- circuit en bij enkele andere plaatselijke evenementen. Mevrouw Deen, die verslag uitbracht over de verrichtingen van het Rhenense Jeugd Rode Kruis, was bijzonder dank baar voor de intensieve samenwerking met de plaatselijke onderwijsinstellin gen. Zij merkte op, dat de leden van de jeugd-colonne momenteel werken aan de samenstelling van doe-het-zelf pakketten, die bestemd zijn voor de on derontwikkelde gebieden. De heer B. Runge, voorzitter van de bloedtransfusiedienst toonde zich tevre den over het aantal donors in de Greb- bestad. Desalniettemin noemde hij het aantal in verhouding tot het aantal ingezetenen aan de lage kant. De heer Runge deed een beroep op de bevolking om bij de volgende bloedafnameavon- den in groteren getale te komen. Het Welfare-werk van het Rode Krui» krijgt in Rhenen bijzondere aandacht. Ook tijdens het afgelopen jaar heeft een aantal patiënten daar dankbaar gebruik van gemaakt. Mevrouw van Veldhoven, die gisteravond rapport uitbracht over deze Rode Kruis taak, toonde zich bij zonder tevreden. Vooral de assistentie in het bejaardencentrum De Tollenkamp heeft dankbare reacties opgeleverd. Het aantal leden van de Rhenense Ro de Kruis-afdeling stijgt nog steeds. Op het ogenblik bedraagt dit aantal 1710. Een en ander bleek tijdens het finan ciële jaarverslag van de penningmees ter, de heer Wedzinga, die met lof dé charge werd verleend. De begroting voor 1969 werd met algemene stemmen goedgekeurd. Alle aftredende bestuursleden werden zonder stemming herkozen. In de vaca tures van de heer J. de Jong en domi nee A. Westra werden resp. de heer B. Bastiaanse (directeur van het Post kantoor) en de gereformeerde predi kant ds. J. Goldschmeding gekozen. Voorzitter Runge wees in zijn slui tingswoord op de functie van het lec- tuurhuisje in Eist. Tot nu toe heeft deze „stille Rode-Kruis wachter" weinig lectuur opgeleverd. Tot slot riep de heer Runge op tot de werving van nieuwe leden. „We moeten zorgen dat onze colonne niet vergrijst", zo besloot hij. VEENENDAAL De kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente (synodaal) heeft een beroep uitgebracht op ds. A. W. Verhoef te Barneveld. De tijd is weer daar, dat er in de tuin wat meer werk komt. Blad verliezende heesters en boompjes kunnen nog geplant of verplaatst worden. Ook rozen kan men nu nog goed planten. Voor het planten RHENEN Het is RTTV niet gelukt om twee punten uit Veenendaal mee te nemen in de wedstryd tegen St. Cli max 2. Het werd een verdiende ne derlaag die toch wel erg spannend is geweest. Veel partijen werden dan ook in 3 games gespeeld. R. v. d. Brink kwam ditmaal geen enkele keer tot winst, terwijl E. Doorn kamp en D. v. Brenen beiden een par tij wonnen, hetgeen vooral van laatst genoemde speler enigszins tegenvalt. Wel won hij samen met E. Doornkamp het dubbel. E. Doornkamp verloor in zijn eerste wedstrijd van W. Bos. me de door zijn teveel aanvallend spel in drie games, nl. 21-13, 18-21, 21-16. Hierna bleek al dat RTTV het moeilijk zou krijgen, daar D. v. Breenen niet erg in vorm bleek. Hij verloor dan ook in drie games van T. v. d. Weerd al ging dit op het nippertje 19-21, 21-10, 21-19. R. v. d. Brink speelde vervol gens een goede partij tegen C. v. Dam, doch kon niet verhinderen dat het 3-0 werd voor St. Climax 2, door in twee games te verliezen van deze speler met 21-16 en 22-20. RTTV kwam echter aardig terug. Eerst werd in een goed gespeeld dub bel in drie games door E. Doornkamp en D. v. Breenen gewonnen van T. v. d. Weerd en C. v. Dam, 24-26, 21-6 en 12-21. Hierna had E. Doornkamp geen enkele moeite met T. v. d. Weerd. Hij won deze partij moeiteloos met 11-21 en 17-21, daarmee was de spanning weer terugbrengend. R. v. d. Brink speelde vervolgens tegen B. Bos een goede partij, die echter teleurstellend ADVERTENTIE hoeveel prachtige voorjaarsmantels, japonnen en pakjes in onze zaak hangen, zoudt U beslist bij ons een kijkje komen nemen. U heeft dan de eerste keus en wij zijn ervan overtuigd, dat U NU AL iets naar uw zin zult vinden. op een nederlaag uitliep, daar hij in de 2e en 3e game zelf teveel punten wilde scoren met aanvallend spel waardoor hij het tegendeel bereikte. De cijfers waren 15-21, 21-15 en 21-17. Hierna zegevierde D. v. Breenen ook weer in drie games over C. v. Dam, al ging dit erg moeizaam, 21-16, 15-21 en 18-21. R. v. d. Brink speelde ook in zijn 3e partij goed, doch kon niet verhinderen dat T. v. d. Weerd won met 21-18, 14-21 en 21-15. In een mooie en spannende partij kon vervol gens E. Doornkamp net niet op tegen C. v. Dam, 21-17, 20-22 en 21-18. Hier na was de geest er een beetje uit, het geen in de laatste partij bleek. Hierin bleef W. Bos de baas over D. v. Bree nen in 2 games, n.l. 21-19 en 21-17, waardoor dus de eindstand 7-3 werd en RTTC alleen nog maar in theorie kan sen heeft. Deze week moet RTTV naar Boeme rang in Nijmegen. In de thuiswedstrijd werd het een verrassende nederlaag en in Nijmegen zal alles in het werk worden gesteld om dit goed te maken en hierbij revanche te nemen voor die nederlaag. RTTV 2 - Oldra 2 4-6 Het werd een teleurstellend resultaat van team twee. W. de Grootmulder won nog twee partijen, maar C. Lief- tink, normaal de sterkste speler, won maar 1 maal, terwijl J. Engelaar zelfs helemaal niet tot winst kwam. Wel le verde het dubbel winst op. Shot 1 - RTTV 3 3-7 H. v. d. Broek won ook nu drie maal, J. Notermans twee maal en O. Meyer een maal. Ook het dubbel werd gewonnen. RTTV 3 - Flamingo's 56 I 5-5 Ondanks dit gelijke spel handhaafde team 3 zich op de tweede plaats. O. Meyer won ditmaal 2 x, terwijl heel verrassend H. v. d. Broek niet verder kwam dan een overwinning, evenals J. Notermans. Het dubbel leverde het 5e punt op. RTTV 4 - DNYV 1 7-3 Evenals de uitwedstrijd werd nu ook de thuiswedstrijd met 7-3 gewonnen. H. Huntelerslag was deze maal goed op dreef en won 3 maal, terwijl O. Weijssenfeld en A. Udo beiden 2 maal wonnen. RTTV 5 - SKF 1 6-4 Door deze overwinning op een grote concurrent heeft team 5 nu 3 punten voorsprong gekregen op nummer twee. C. Huntelerslag die de gehele compe titie nog ongeslagen is, won ook nu z'n 3 wedstrijden, terwijl W. Roseboom en B. Middel beiden 1 x tot winst kwa men. Het dubbel leverde de overwin ning op. Swift 2- - RTTV 6 7-3 E. v. Hees kwam in deze wedstrijd 2 x tot winst en H. v. Nw Amerongen 1 x, terwijl G. v. d. Wetering 3 neder lagen te slikken kreeg. RTTV 7 - SKF 2 5-5 J. de Boek won 2 wedstrijden en J. Nieuwenhuis en A. Need kwamen tot één overwinning. Ook het dubbel werd gewonnen. St. Climax 6 - RTTV 8 10-0 Geen van de 3 dames, n.l. T. Noter mans, N. Mulder en A. v. Breenen, konden tot winst komen in deze wed strijd. moet men de rozen volledig snoei en. Snoei deze tot op 4 a 4 ogen in, ongeveer 8 cm lengte vanaf de veredelingsplaats. Steeds op een buitenoog insnoeien. De zomer bloeiende heestertjes, zoals Spirea- bumalda, Hypericum, Buddleia en Hydrangea paticulata, moeten nu kort ingesnoeid worden. „Japanse Wijnbessen" worden hier in de omgeving maar weinig aan getroffen. Jammer, want het zijn toch echt heerlijke vruchten die het midden houden tussen frambo zen en bramen. Wie een wijnbes bezit, moet deze nu snoeien. Alle oude, afgedragen takken kunnen geheel weggesnoeid worden, de jonge lange takken moet men voor éénderde deel inkorten, waarna de jonge takken worden aangebonden. Bedoelde Wijnbes kan nu nog aan geplant worden. Na het planten de scheuten tot op 30 cm boven de grond afsnoeien. Het eerste jaar plukt u wel geen vruchten, doch de volgende jaren des te meer. Is de overwinterde Passiebloem wat te wild geworden? Snoei de plant nu een eind terug en verpoot haar indien nodig, in bladaarde met oude mest en scherp zand. Ver geet niet om potscherven op de bodem te leggen.' Zet de plant op een warme, zonnige plaats, geeft meer water en eens in de 14 dagen bemesting. Is de Abuliton wat afgetekeld dan kan deze nu wel ingesnoeid worden in het gewenste model. Geeft haar verse grond en zet haar zo moge lijk in de morgenzon. Ook de Be- lopezone kan nu ingesneden wor den. De Clivia in knop niet te vroeg wa ter geven. Wanneer de bloemknop 15 cm boven het blad uitkomt, dan mag pas water gegeven worden. Denk er om, dat de Phyllocactus niet gedraaid wordt en nu ook meer water moet hebben. De Gloxinia, Corytholoma en Archi- menes kunnen nu weer worden opgepot in goede potgrond. De overgehouden Poltatums (Gera niums) en Fuchsia's gaan we nu insnoeien. Lange kale takken inkor ten tot op 'n zijtakje, zo vlak moge lijk boven een naar buiten gericht takje of een buitenoog. De plant blijft dan in het hart luchtig. Heeft een plant krachtige toppen, dan kan men deze stekken in blad- grond, vermengd met scherp zand. Geraniumstekken laat men alvorens deze in de pot te zetten, enkele uren op een schaduwplaats indrogen. Dit om rotting te voor komen. Zet de stekken niet in de zon. Zijn ze eenmaal aan de groei, dan verpotten in bladgrond met oude mest. De oude gesnoei de planten kan men in hetzelfde grondmengsel oppotten. Heeft men een kaal geworden Co- leus (Siernetel), een euvel dat zich om deze tijd vaak voordoet, neem dan de top ter lengte van 8 cm er uit en laat deze in een flesje water voor een zonnig raam wor telen. Die oude kale Siernetel kan worden opgeruimd. De Oleander, Vlijtig Liesje, Iresine en Ficus kunnen nu ook gestekt worden. In een flesje water vormen ze ge makkelijk wortels. Zijn uw kleinbloemige Begonia's min of meer afgetakeld? Snoei ze nu in tot op 3 cm boven de pot aarde en geeft de planten 3 a 4 weken rust (zeer weinig water en geen bemesting), daarna meer wa ter en weer bemesting toedienen. Op deze wijze krijgt men weer een verzorgde Begonia. Bladverliezende heesters en bomen kunnen nu nog geplant of ver plant worden. Dit mag niet meer uitgesteld worden. Zomerbloeiende heesters, Hypericum. Spirea bu- malda, Buddleia, Hydrangea pati culata, moeten nu kort ingesnoeid worden. E. J. G RIJ SEN-RH EN EN.

De Vallei | 1969 | | pagina 3