Tito legt nadruk op eigen partijlijn Onlusten in Pakistan WEER ARTILLERIEDUEL OVER SUEZ-KANAAL Scelba voorzitter van Europese parlement HALVARINE 50% minder calorieën lekker op het brood, gezonder voor uw lijn MERKWAARDIGE IJS-MENS 50 jaar communisme in Zuid-Slavië Nieuwe president in Venezuela Kaappoging van vliegtuig mislukte HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS Nieuwe wagen van Porsche Familiedrama in België Israël versterkt kanaaloever Schilderijenroof in Engeland James Earl Bay vermomd naar gevangenis Luchtaanval u^ Biafra liusland lichtte Jaj jan in Josephine weer in kasteel Cambodja Iaat 4 Amerikanen vrij OFFERS SPOORWEG Auto-historie op postzegels BANK VAN ENGELAND OPTIMISTISCH GOED DAT SCHRODER MET STEUN NPD VERLOOR WOENSDAG 12 MAART 1969 BELGRADO President Tito heet't het denkbeeld verworpen van een com munistische beweging, die verplicht is zich geheel te richten naar de leiding van één grote partij. In dit verband waarschuwde hij voor het kwaad van het Sta linisme. terwijl hij ook nog eens de invasie in Tsjecho-Slowakije van vorig jaar veroordeelde. Het Zuidslavische staatshoofd deed dit in een rede ter herdenking van het 50- jarig bestaan van de communistische partij in zijn land en bij de opening van bet congres, dat deze beweging deze week in Belgrado houdt. Dit congres dat beden met zijn werk begint, wordt geboycot door de communistische partijen van de Sovjet-Unie, Polen, Oost-Duitslund, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Bul garije, Mongolië en India. Deze boycot illustreert de onafhankelijke koers die Tito al twintig jaar vaart. De 76-jarige president, die tevens voorzitter van de Zuidslavische commu nistische partij is, verklaarde dat men het Stalinisme niet mag vereenzelvigen met één man, Zonder de huidige Russi sche leiders met name te noemen, gaf hij hiermee te kennen, dat de mentali teit van de overleden Russische leider nog steeds bestaat. Het gebruik van militair geweld om onafhankelijke socialistische bewegin gen de kop in te drukken, noemde hij verwerpelijk. „Een dergelijke opvatting van het internationalisme, schept ern stige consequenties voor de politiek van de communistische partijen". Tito be treurde het dat „zekere" partijen niet aan het congres in Belgrado willen deel nemen. De Zuidslavische leider zal woensdagochtend opnieuw 'n rede hou den op het congres. Tito zei, dat de Joegoslavische partij gewend is offers te brengen en ook ge wend aan het brengen van offers die niet erkend worden. „Als er tijdelijke politieke drijfveren bij betrokken zijn". Hij voegde er aan toe dat de uitsto ting in 1948 door Stalin van de Joegosla vische partij uit de communistische be weging een van de moeilijkste tijden was in de geschiedenis van de partij. Dit gebeurde, aldus Tito, „omdat Sta lin de speciale trekken van de socio-po- litieke ontwikkeling in ons land niet er kende". „Uit naam van de beweerde hogere belangen van het socialisme worden po gingen gedaan om zelfs de rechtstreek se schending van de soevereiniteit van een socialistisch land te rechtvaardigen en militair geweld gebruikt om zijn on afhankelijke socialistische ontwikkeling te dwarsbomen", aldus Tito. De rede werd verder in hoofdzaak ge houden ter gelegenheid van de 50ste ver jaardag van de partij en was voor het grootste deel gewijd aan de geschiedenis ervan. Prace, het blad van de Tsjecho-Slo waakse vakbond, die voor hervorming is, heeft zijn leedwezen betuigd, dat de Tsjecho-Slowaakse communistische partü op het congres van de Joegosla vische communistische partij alleen ver tegenwoordigd een brief, waarin groe ten overgebracht worden. Prace zond zelf een hartelijke bood schap aan de Joegoslaven en prees het regime-Tito, omdat het de juiste poli tiek volgde zelfs gedurende de grootste MmRSBm JOSIP BROZ (Tito) KARATSJI In de afgelopen zeven dagen zijn er in het district Jamalpoer (Oost-Pakistan) bij onlusten 20 mensen gedood en 150 huizen in vlammen op gegaan. Eenheden van een semi-militaire or ganisatie zijn opgeroepen, om te trach ten te helpen bij het handhaven van de rust. Ondertussen gaat president Ajoeb Kahn te Rawalpindi door met zijn be sprekingen met leiders van oppositie partijen, waarbij plannen onder het oog worden gezien om veranderingen aan te brengen in de regeringsvorm en om te komen van een „paternalis tisch presidentieel" tot een parlemen tair beleid met vrije verkiezingen. De grote tegenstander van de presi dent, oud-minister Bhoetto, heeft te Ka- ïatsji gezegd, dat Ajoeb Khan de enige ■chuldige is aan de onlusten, die thans al maanden lang overal in het land heersen. Allerlei geboefte, zei Bhoetto, krijgt, met politiebescherming, de vrije hand om dingen te doen als bijvoor beeld openbaar bijeenkomsten te ver storen. In de stad Moeiten, 75 kilometer ten noorden van Karatsji, hebben rechtse Moslimstudenten een boekwinkel, toe behorend aan een linkse partij, in brand gestoken. Dit in antwoord, zeiden zij, op het verbranden van exemplaren van de Ko ren. Wat gisteren door linksen in La hore is gebeurd. CARACAS De nieuwe Venezolaan se president Rafael Caldera heeft dins dag. kort na zijn beëdiging, in een rede tot het parlement verklaard dat zijn re gering naar contacten met Rusland en andere Oosteuropese landen zal stre den. Er zal volgens de christen-democra tische leider een eind worden gemaakt aan de 10 jaar geleden door president Romulo Betancourt ingevoerde praktijk, om de diplomatieke betrekkingen te verbreken met landen waar een bewind in Latijns-Amerika zich op ondemocra tische wijze heeft gevestigd. Caldera zei dat veel aandacht zal ge schonken worden aan 't oliebeleid. On der andere zal overlegd worden wat het land moet doen als de huidige oliecon cessies voor buitenlandse maatschappij en in 1983 verjaren. Het Venezolaanse „bevrijdingsleger" heeft reeds de bevolking opgeroepen het bewind van Caldera omver te wer pen en „voorgoed een eind te maken aan de overheersing van de oligarchie en het imperialisme". De guerrillaorganisatie verklaarde voorts nit te zullen rusten voordat een socialistisch bewind is gevestigd en deed een felle aanval op de officiële communistische partij van het land, die het door Moskou aanbevolen beleid van vreedzame co-existentie met het heer sende bewind volgt. BOGOTA Minstens twee mensen zijn om het leven gekomen en verschei dene gewond geraakt toen de politie dinsdag in de Columbiaanse stad Carta- genc verhinderde dat een Douglas DC- 8 Van de Columbiaanse luchtvaartmaat schappij SAM, opsteeg voor een vlucht naar Cuba. Het toestel was mêt 25 passagiers en 5 bemmaningsleden op weg naar een plaats in Columbia. Drie gewapende mannen zouden de piloot bevolen heb ben naar Havanna te vliegen. De pi loot had toen gezegd dat hij niet genoeg brandstof hiervoor had, waarop hij van de drie mannen opdracht kreeg in Car tagena op 600 km van Bogota brandstof in te nemen. Toen de DC-8 op het vliegveld van de ze stad geland was, was het toestel door militairen omsingeld. Er brak een schietpartij uit toen de kapers het ver trek van de militairen hadden geëist. De drie gewapende mannen sprongen uit het toestel en opende het vuur in een poging de omsingeling te doorbre ken en de wijk te kunnen nemen. Na de schietpartij werden de passa giers en de bemanningsleden uit het toestel gehaald. Een kaper is bij de schietpartij om het leven gekomen, de tweede werd gearresteerd, de derde zwaar aan het onderlijf gewond. Een van de passagiers kwam eveneens om. De Helder telt sinds dinsdag 60.000 inwoners. Dit getal werd bereikt toen de 24-jarige brievenbesteller C. P. Bout kan bij de burgerlijke stand de geboor te van zijn zoon Peter kwam aangeven. ADVERTENTIE breuk met de Sovjet-Unie in de Stali nistische periode. Zonder melding te maken van de wijd verspreide berichten dat het Sovjet-blok door het Kremlin gedwongen werd het Joegoslavische congres te boycotten, noemde Prace de afwezigheid van een Tsjecho-Slowaakse delegatie „een wer kelijkheid waarvan wij hopen, dat zij niet het gevolg is van een grote on enigheid, maar alleen een tijdelijke hul de aan de huidige onduidelijke situa tie waaruit een uitweg gevonden moet worden naar een bredere en meer op rechte eenheid van de progressieve be weging". Prace schreef in een artikel en in een open brief „aan Joegoslavische vrien den", dat het krachtige steun verleent aan Belgrado. GENèVE Porsche heeft details be kendgemaakt van zijn nieuw race sportwagen. De wagen zelf is nog niet te zien op de internationale autotentoon stelling in Genève, die donderdag open gaat, maar er zijn nu een aantal bijzon derheden bekend van deze bijzonder snelle wagen. De nieuwe Porsche-917 heeft 550 paardekrachten en een luchtgekoelde 500 cc twaalf-cilinder motor die de wagen een maximum snelheid geeft van 350 kilometer. Men neemt aan, dat de wagen die 10.000 mark kost de duurste wagen is die ooit als standaardmodel aan het publiek is aangeboden. Porsche slaagde er bijna in het vorig jaar de fabrikantenprijs te winnen met zijn drie-liter 908 model. „Dit jaar zullen we het halen", zei een functionaris van Porsche. Porsche zal een serie van 25 wagens maken van de 917 voor 1 april. De nieuwe wagen zal aan de meeste grote wedstrijden deelnemen die dit jaar zullen worden gehouden. BRUSSEL Een familiedrama in Merksem bij Antwerpen heeft twee le vens geëist, waarvan één als gevolg van zelfverbranding. De slachtoffers zijn ogp 39-jarige drogist en diens 65-jai*ige stiefvader, die sinds kort van zijn vrouw geschei den leefde. In de nacht van maandag op dins dag werd de drogist bij zijn thuisko men in de garage van zijn huis op gewacht door zijn stiefvader, die hem met enkele kogels zwaar verwondde. De drogist rende de straat op, waar hij werd gevonden door inmiddels wakker geworden buren. Tegelijkertijd zag men vlammen op laaien uit de garage, waar de stiefvader zich naar later bleek op de achterbank van de auto met benzine had overgoten en in brand gestoken. De stiefvader was verbrand. De drogist overleed korte tijd later. Vermoed wordt, dat een meningsver schil over boedelscheiding tussen de oude man en de moeder van de drogist aan het drama ten grondslag ligt. TEL AVIV Opnieuw hebben Israël en Egypte gisteren slag geleverd. De gevech ten braken uit nadat het een dag rustig was geweest langs het Suez-Kanaal. Over een front van ruim honderd kilometer bestookten Egyptenaren en Israëliërs elkaar aanvankelijk met lichte wapens. Later op de dag, toen de Egyptena ren weigerden gehoor te geven aan een oproep van de UNO-waarnemers om 't vuren te staken, gebruikten de Israëli ërs ook raketten en mortieren. Evenals tijdens de gevechten van het afgelopen weekeinde beschuldigden Is raël en Egypte elkaar ervan dat ze ge vechten waren begonnen. Radio-Cairo beweerde, dat Egyptische troepen een Israëlisch verkenningsvlieg tuig hadden neergehaald, maar dit werd door Israël ontkend. Egypte heeft zijn vertegenwoordiger bij de V.N., dr. Mohammed Awad el- Kony, opdracht gegeven de Veiligheids raad in te lichten over de „nieuwe Is raëlische agressie". Hanson Baldwin, militair correspon dent van de New York Times, die een tocht door Sinaï heeft gemaakt, meldt in een bericht uit Tel Aviv, dat Israël een groot stuk van de spoorlijn door de Sina-woestijn heeft opgebroken en de rails en dwarsliggers gebruikt om de bunkers langs het Suez-kanaal te versterken. Door deze massieve bunkers, welke nog niet geheel zijn voltooid, was het aantal slachtoffers tijdens de artillerieduels beperkt gebleven. De spoorlijn liep aanvankelijk van Cairo naar Jeruzalem. Het stuk tussen El Kantara aan het Kanaal naar El Arisj is opgebroken. Dat tussen El Arisj en Gaza schijnt nog min o meer in tact te zijn. Naar schatting zes of zeven Egypti sche divisies, in twee legers bijeenge bracht, liggen op de westelijke oever van het Suez-kanaal en tussen het ka naal en Cairo. De Israëliërs verdedigen de gehele Sinaimet minder dan een divisie. „Maar hun militaire leiders zijn niet bezorgd. Zij geloven niet, dat de De merkwaardige „ijsmens", waar van gisteren in een onzer berichten sprake was, van de Belgische zoöloog Heuvelmans. De mens in de ijskist heeft de arm in een afweerhouding boven het hoofd. LONDEN Inbrekers hebben dins dag in Londen een belangrijke slag geslagen in de woning van een van de meest vooraanstaande kunstverzame laars in Engeland. Zij hebben zich uit de voeten weten te maken met schil derijen ter waarde van 125.000 pond. Ook andere waardevolle voorwerpen zilver, en juwelen, werden gestolen. De totale buit wordt op niet minder dan 200.000 pond geschat. Het slachtoffer van de roof was Lord Rockley een vroegere conserva tieve minister van Bevoorrading gedu- rertde de tweede wereldoorlog- De inbrekers hebben onder meer zes meesterwerken uit de 17de eeuw van de Hollandse school uit de lijsten gesneden. Een van de doeken werd achtergelaten, waarschijnlijk omdat 't te groot bleek te zijn. Men veronderstelt dat de inbrekers de buit vanaf het dak hebben neerge laten in een vrachtauto die gereed stond, stond. Het belangrijkste doek dat werd ge stolen is een zeeschilderij van Jan van der Capelle, dat twee jaar gele den voor meer dan 500.000 gulden werd gekocht. Ook werd een stilleven van Nicholaas van Verendael gesto len. Vanaf 25 maart zullen door de Tsjecho-Slowaakse posterijen deze drie zegels worden uitgegeven. Zij brengen de ontwikkeling van dc Tsjecho- Slowaakse automobielindustrie in beeld. De ontwerpen zijn van de schilder Frantisek Hudecek. ADVERTENTIE STRAATSBURG De 67-jarige Ita liaanse christen-democraat Mario Scel ba is in een chaotische verkiezing ge kozen tot nieuwe voorzitter van het Europese Parlement. De Italiaan Scelba is in zijn land minister van verscheidene departemen ten en minister-president geweest. Hij volgt in het Europese Parlement de Fransman Poher op. De socialistische kandidaat voor het voorzitterschap, de Nederlander mr. J. A. W. Burger werd in de derde ver kiezingsronde uitgeschakeld. Tijdens de verkiezing riepen studen ten leuzen, vanaf de tribunes. Toen or debewakers ingrepen kwam het tot vechtpartijen. Ondertussen ontstond er in het parlement een complete chaos. De gaullisten verlieten onder luid pro test de zaal, maar andere afgevaardig den betuigden instemming met het op treden van de studenten door luid te applaudisseren. Na ongeveer drie kwartier (te twaalf uur ongeveer) werd de zitting hervat. De fungerend voorzitter zei toen dat men in algemene zin begrip moest heb ben voor manifestaties als die welke zojuist door de jeugd op touw waren gezet, maar dat lokte weer luide pro testen uit van de gaullisten. MEMPHIS (Tennessee) James Earl Ray, die wegens moord op dr. Martin Luther King tot 99 jaar gevan genisstraf is veroordeeld, is dinsdag als politieagent vermomd van de gevange nis van het district Shelby overge bracht naar de staatsgevangenis van Tennessee te Nashville. Hij zal minstens 30 jaar van zijn 99 jaar daar uitzitten. Naar mededeling vap sheriff William Morris van het district Shelby werd de vermomming toegepast, om te voorko men dat het politie-escorte op de meer dan 300 kilometer lange reis overvallen zou worden. Ray scheen volgens hem ingenomen met zijn rol als wetsdie- naar. LONDEN In hel woensdag ver schenen kwartaaloverzicht van de cen trale bank van Engeland wordt een betrekkelijk optimistisch beeld gege ven van de ontwikkeling van de Britse uitvoer. De positieve invloed van de devaluatie van het Pond Sterling is nog niet helemaal tot zijn recht geko men. Daarom kan in de loop van het jaar een verdere toeneming van de uitvoer worden verwacht, zo meent de bank. Zij wijst erop dat de concurrentie positie van de Britse produkten op de wereldmarkt in hoge mate afhanke lijk is van de vraag of de permanente druk op de lonen en prijzen kan wor den weerstaan. De kredietbeperkingen zijn een wezenlijk element in het be leid van de Britse regering, dat erop is gericht de consumptieve vraag bin nen de perken te houden. De Britse goud- en deviezenreserves zullen volgens de Bank of Engeland ook in de toekomst voornamelijk wor den gebruikt voor de terugbetaling van buitenlandse leningen. De Bank deelt nu pas mede, dat de goudreser ves in het laatste kwartaal van het vorige pond sterling zijn verminderd. In die periode heeft Engeland om de druk op het Pond Sterling te verlich ten voor 750 miljoen dollar gebruik gemaakt van de overeenkomst voor wederzijdse kredietverlening met de Verenigde Staten. VATICAANSTAD Het Vaticaanse weekblad „l'Osservatore della Dome- nica" schreef in 'n hoofdartikel .dat het misschien goed was dat Gerhard Schro der, de christen-democratische kandi daat voor het presidentschap van Duits land, door Gustav Heinemann, de so ciaal-democratische kandidaat, werd verslagen. Federico Alessandrini, de directeur van het weekblad, schrijft dat in geval van een overmanning van Schroder de steun van de NPD een hypotheek op hem en zijn partij was gebleven. Over de nieuwe president schrijft het weekblad, dat hij beschouwd kan wor den als een politieke idealist. LAGOS Radio-Biafra heeft omge roepen dat een Nigeriaans vliegtuig dinsdag een aanval heeft gedaan op de markt van Oemoeahia. Er zijn daar bij 35 mensen gedood en 80 gewond. Op de markt ontstond paniek. De radio meldde voorts dat een Bia- fraans dorp met raketten is bestookt. Daar werden acht mensen gedood en 20 gewond. Egyptenaren in staat zijn het water over te steken of dit in de onmiddellij ke toekomst zullen kunnen. Een derge lijke operatie behoort tot de ingewik keldste en moeilijkste militaire onder nemingen. Bovendien worden de Is raëlische stellingen dagelijks sterker", aldus Baldwin. Bij een gevecht tussen Israëlische troepen en een groep Arabische guerril lastrijders zijn dinsdag in de heuvel» van Samaria drie Israëliërs twee of ficieren en een soldaat gesneuveld. De woordvoerder in Tel Aviv, die dit meedeelde, zei dat zeven Arabieren wa ren gedood. TOKIO Het Japanse minister!# van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat de Sovjet-Unie de Japan se regering heeft ingelicht over de ge vechten aan de Russisch-Chinese grens op 2 maart. De Russische ambassadeur Oleg A. Trojanofsky heeft een bezoek gebracht aan minister Kitchi Aichi, en hem op de hoogte gesteld van de lezing van de Sovjet-Unie. Het bezoek werd een ongebruikelijke stap genoemd. De ambassadeur herhaalde het be kende Russische standpunt. PERIGUEUX De zangeres José- phine Baker heeft dinsdagavond offici ële toestemming gekregen om de keu ken van haar vroegere kasteel weer te betrekken, waar ze 's ochtends vroeg in nachtgewaad door de nieuwe eigenaars was uitgegooid. Op last van een officier van justitie werd ze weer toegelaten. Wettelijk kan haar pas na 15 maart definitief de toe gang worden ontzegd. Joséphine Baker was dinsdagavond geestelijk en lichamelijk uitgeput. De hele dagen had ze in de regen voor de deur gezeten. Haar advocaten hebben te gen de nieuwe eigenaar, Jean Joly, een aanklacht ingediend wegens geweldple ging. Zij overhandigden daarbij een medisch rapport, waarin melding wordt gemaakt van bloeduitstortingen in de linkerarm van de 62-jarige zangeres en haar slechte fysieke toestand na de ge beurtenissen van dinsdagochtend. Het kasteel Les Milandes, dat vroe ger als tehuis diende voor de twaalf door Joséphine Baker geadopteerde kinderen, is vorig jaar mei geveild op verzoek van haar schuldeisers. Zater- eigenaar het in be- uit Pa rijs terugkeerde en zich in de keuken verschanste. Joséphine Baker heeft de hoop om het kasteel terug te krijgen nog niet op gegeven. Ze probeert langs gerechtelij ke weg de verkoop ongedaan .te maken met de argumenten, dat de prijs waar tegen dit gebeurde ver beneden de ei genlijke waarde van het kasteel lag en dat een aantal schuldeisers niet op de veiling aanwezig was. PHNOM PENH Vier Amerikaanse piloten, die een maand in Cambodja gevangen gezeten hebben, zijn dinsdag vrijgelaten, waarschijnlijk doordat pre sident Nixon daar in een nota bij prins Norodom Sihanoek, het Cambodjaanse staatshoofd, op had aangedrongen. De vier piloten waren volgens de Cambodjaanse regering gevangen ge nomen nadat bun vliegtuig tijdens een schending van het Cambodjaanse lucht ruim op 12 februari was neergescho ten. Vorige week zei prins Sihanoek dat hij hen zou vrijlaten wanneer president Nixon daarom zou vragen. Dat zou maandag zijn gebeurd. (bu.' nam, de nieuw eigenaar hel z'ÏTwaaröp aë zanger® Ijlings ADVERTENTIE ERA

De Vallei | 1969 | | pagina 7