Het gist en rommelt binnen de P.v.d.A. Ook „Nieuw Links is geen eenheid In Oost-Berlijn veroordeelde Amsterdammers spoedig vrij Suharto is hier dit jaar niet welkom Nederland wees de weg naar d raaitrommeltech n iek De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN TWIJFEL OVER NUT VAN KNALVRIJ LUCHTRUIM BOVEN NEDERLAND Politie jaa^t op drie van j u'welenroof verdachte Italianen Politiekogel verdwaalde in woonboot NTS belangrijk punt in omroepdebat GOLVEN VAN KRITIEK NA CONGRES Kassier vlucht mei 26 mille over de grens Gulden minder subsidie als kritiekuiting Drieling gelxiren Meisje kwant onder zandauto Twee miljoen schade door fabrieksbrand Politieke aspecten van de uraniumproduktie NADER BESCHOUWD SPOEDIG DAM DOOR HET VOLKERAK Brabant verlost van dievenbende Grenswijziging Hoogvliet nog niet in de Kamer BEUAHKJ ES PRESTIGEVERLIES BISSCHOPPEN TEGEN NIET-KATHOLIEKE AMBTSDRAGERS IN EUCHARISTIE l)RIE MAANDEN HOLLAND FESTIVAL ZEE BO\ EIS ACHTERSTAND OPHALEN UITLOKKING BEZOEK UITGESTELD I.V.M. BEZWAREN TEGEN „VERKIEZINGEN" IN WEST-IRIAN BETER TIJDSTIP VERTROEBELEN VEERTIG PROCENT Onmiddellijke verlichting van I WOENSDAG 12 MAART 1969 DEN HAAG Top en achterban van de P.v.d.A. zijn volop in beweging. Bre de lagen in de partij zeggen, dat de voorgenomen chantage-poging van vice- voorzitter Van der Louw en prof. Klein tijdens het laatste congres niet door de beugel kan. De afdeling Barnevcld heeft zelfs al het vertrouwen in Van der Louw en prof. Klein opgezegd. Dr. Drees acht binnen afzienbare tijd een buitengewoon congres nodig om binnen de P.v.d.A. de vereiste dui delijkheid te scheppen. Zijn mening wordt door een aantal vooraanstaande socialisten gedeeld. Democratisch Appèl gaat door, maar zonder de steun van prof. Heer tje. Hij meent dat Democratisch Ap pèl zichzelf moet opheffen. Prof. Ma- zure, voorzitter van de Eerste Kamer, en de heer H. Kors uit Hendrik Ido Ambacht denken daar anders over. Het Tweede-Kamerlid F. J. Goedhart (Democratisch Appèl) vindt dat Nieuw Links de partij moet verlaten. Zo niet. dan zullen de anderen eruit moeten gaan. Verschillende afdelingsbestuurders in Den Haag hebben, zo deelde de gewes telijke bestuurder C. Boerman uit Schiedam gisteren mee, hun lidmaat schap van de Partij van de Arbeid op gezegd. Ook Nieuw Links is geen eenheid. Het nieuwgekozen partijbestuurslid Laurens ten Cate valt in zijn krant (de Friese Koerier) Van der Louw aan. De kritiek van het socialistische „midden" spitst zich vooral toe op Van der Louw en prof. Klein. In de top van de partij wordt gespeeld met de gedachte om Nieuw Links op de een of andere wijze een halt toe te roepen. Zoals de zaken nu staan, geloven maar weinigen, dat Nieuw Links voor taan in het gareel gaat lopen. Dr. Drees zei in een interview met de NRC: „Nieuw Links is een partij bin nen de partij. Het zal ook binnen het partijbestuur als één gesloten groep blijven optreden." Dr. Drees gaat zelfs zover dat hij de verklaring van de nieuwe partijvoor zitter, dr. Vondeling („Er komt geen groepsvorming binnen het partijbe stuur") naar de „fabeltjeskrant" ver wijst. Duidelijk is in elk geval dat het ge zag en het prestige van Van der Louw en prof. Klein door hun „chantage-cir- culaire" in de partij aanzienlijk zijn gedaald. Hun gedrag wordt ondemo cratisch genoemd. Gewestelijk bestuurder Boerman: „Van der Louw heeft na zijn congres voor de televisie zijn spijt over de cir culaire weer goeddeels ingetrokken". Laurens ten Cate schrijft daarover in de Friese Koerier: „...Later deed Van der Louw voor de televisie (in Achter het Nieuws) alsof hij de integriteit in ROTTERDAM De Nederlandse bisschoppen kunnen niet instemmen met de diensten, die in de studentenpa rochie van Utrecht worden gehouden en waarin niet-katholieke ambtsdra gers voorgaan in de eucharistie. Zi hebben gisteren, tijdens een ver gadering in Rotterdam, hun standpunt bepaald. Zij vinden dat hier kwesties aan de orde zijn die het intieme leven van de kerken ten diepste raken. De bisschoppen zeggen in hun ver klaring onder andere dat er ambts dragers zijn uit andere kerken, die verzoeken tegelijkertijd toegelaten te worden in de ambtsbediening van de rooms-katholieke kerk of als bedienaar optreden in rooms-katholieke eucharis tievieringen. Zij achten het echter een elementai re eis van oecumenische wellevend heid. dat dergelijke stappen, die zó in grijpen in het leven van andere kerken, niet genomen worden zonder vooraf gaand overleg tussen de desbetreffen de kerken ALMELO De politie heeft gisteren •en grootscheepse jacht geopend op de 2C-jarige boekhouder C. B. J. R. uit Enschede. De man wordt er van ver dacht 26.000 gulden te hebben verduis terd van de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid. R. was medewerker van de stichting in Amelo. In die functie betaalde hij de Almelose aannemers hun vorstver- letschade uit. Vorige week donderdag was er bij een aannemer te Almelo, R.'s werkgever, ruim 51.000 gulden in kas. Hiervan werd 25.000 gulden uitbetaald. De aannemer ontdekte tegen de avond op het kantoor dat zijn boekhou der verdwenen was. Ook de sleutels van de brandkast waren onvindbaar. Toen R. eergisteren nog steeds niets van zich had laten horen, kreeg de aan nemer argwaan. Hij liet een smid de brandkast openbreken. Er bleek ruim 26.000 gulden uit te zijn verdwenen. De politie vermoedt dat R. naar Duitsland is gevlucht, waar hij een vriendinnetje schijnt te hebben. In het aannemersbedrijf werd enkele weken geleden een kastekort ontdekt van 2000 gulden. R. werd toen niet ver dacht. omdat het kasverschil in een zoekgeraakte bon werd gezocht. eigen persoon was. Hij zei niets te be treuren. Daar zal hij nog wel wat over horen". Dat laatste zal wellicht al vandaag in de vergadering van het dagelijks be stuur gebeuren. Of anders vrijdag avond wanneer het voltallige partijbe stuur in Amsterdam bijeenkomt. Za terdag zal de heer Vondeling gaan pra ten met de gewestelijke bestuurders. I'rof. Heertje heeft Democratisch Appel, zoals gemeld, verlaten, omdat Vondeling nu de partij moet gaan sa neren. Hij vindt dat het partijbestuur drie maanden de tyd moet hebben. Is er dan nog herrie dan zal er een nieu we partij moeten komen. Prof. Mazure zou „hangende moge lijke besprekingen over een eventuele oprichting van een nieuwe partij" de groep niet willen opheffen. Het congres van de P.v.d.A. heeft ook bij de regeringen van West-Duits- land en Engeland grote aandacht ge trokken. Dat verklaarde minister Luns gisteravond na terugkomst uit Londen. De verklaring dat Oost-Duitsland moet worden erkend heeft bij beide, maar vooral bij de Duitsers, nogal bezorgd heid gewekt. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Vonhoff (VVD) wil dat de subsidie aan het Holland Festival wordt verminderd met één gulden. Een amendement hierover heeft hij gisteren ingediend bij de behandeling van de begroting van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Het subsidie bedrag zou hiermee komen op 1.012.099 gulden. In zijn toelichting zegt de liberaal dat de manier waarop het Holland Fes tival als organisatie functionert. al Jaren reden tot kritiek geeft. „Van een ker mis der ijdelheid zal het festival moe ten uitgroeien tot een ware culturele manifestatie", aldus de heer Vonhoff. Hij hoopt dat zijn „symbolische" amen dement dit zal bevorderen. HAARLEMMERMEER Mevrouw J. A. Hartman-Hamelink uit Haarlem mermeer heeft het leven geschonken aan een drieling. De drie jongens en hun moeder maken het op het ogen blik goed. Een van de baby's weegt 2300 gram, de twee andere wegen elk 2100 gram. Zij moeten voorlopig in een couveuse liggen De heer Hartman (30), van beroep graniet werk er, en zijn vrouw (26) heb ben nu vijf kinderen: Ronald (8) en Belinda (2) en de nieuwgeborenen Ro bert, Richard en Marco. DEN HAAG Er heerst ernstige twijfel over het nut van de maatregel, die minister Rakker wil nemen om het sneller vliegen dan het geluid boven ons land te verbieden. Wetenschapsmensen in vele landen houden zich al geruime tijd bezig met de problematiek van de knal. „Deze materie is zo ingewikkeld dat het moeilijk is er nu al ambtelijke richt lijnen voor te geven", aldus de Ko ninklijke Luchtmacht De Luchtmacht is in feite .de enige instantie, die op grote schaal ervaring op dit gebied heeft opgedaan. Het be gon zes jaar geleden bij de komst van de Starfighter, de eerste jager van de Koninklijke Luchtmacht, die sneller vliegt dan het geluid. Overigens zal de Luchtmacht door het eventuele verbod van minister Bakker niet worden getroffen. Toen de Starfighter was gearriveerd. werd voor de militaire vliegers een groot aantal voorschriften van kracht, die er op neerkomen dat boven ons land niet sneller dan het geluid mag worden gevlogen. De militairen mogen alleen boven zee supersoon vliegen en dan al leen in een riehting, die van het land is afgekeerd en alleen ook boven een hoogte van tienduizend meter. Van deze voorschriften mag slechts worden afgeweken in geval van een alarm of incidenteel gedurende inter nationale oefeningen. „Met de Starfighters weten wij nu langzamerhand waar wij aan toe zijn", aldus de woordvoerder van de Koninklijke Luchtmacht. „Maar nie mand weet nog wat de Concorde te weeg gaat brengen. „Het kan best zijn dat de drukgolf van een Concorde zo'n grote hoeveel heid energie bevat, dat in ons land de klap te horen is van een toestel, dat ten westen var» Ierland vliegt. Welk nut heeft dan de maatregel van minis ter Bakker?" Zo goed als de Koninklijke Lucht macht zal ook Schiphol niet door een mogelijk verbod worden getroffen. De Concordes zullen pas zneller vliegen dan liet geluid wanneer zij hun kruis- hoogte van twintig kilometer hebben bereikt. Een toestel, dat van Schiphol is ver trokken, zal op dat ogenblik al lang niet meer boven ons land vliegen. Bij landen vliegt het lang te voren al langzamer dan het geluid. Het verbod tot supersoon vliegen zal dus hoogstens betrekking kunnen heb ben op toestellen waarvan de route over Nederland loopt. En dan ontstaat er een chaotische situatie. Want met ons land willen onder meer België en Zwitserland een ver bod. In Duitsland, Engeland en Frank rijk voelt men hier niets voor. Vooral in het geval van de Engelsen en de Fransen met hun Concorde is dit ver klaarbaar. Ook van de Verenigde Staten zijn in dit opzicht geen stappen te verwach ten. De Amerikanen liggen met hun project al jaren bij de Brits-Franse Concorde ten achter. De Amerikaanse vliegtuigindustrie zal alles in het werk stellen die achter- DELFT Het Delftse meisje Beppy Leenders (12) is gistermiddag met haar fiets aangereden door een zand auto. Zij was op slag dood. AMSTERDAM De 64-jarige H. van de Braat is gistermorgen omgeko men bij een aanrijding. Hij zat als passagier in een auto die geen voor rang gaf. stand goed te maken. En deze bedrijfs tak wordt zwaar door de overheid ge steund. Het is daarom nauwelijks te ver wachten dat de ICAO, de internationa le organisatie voor de burgerlucht vaart, tot een aanbeveling zal komen het supersoon vliegen boven land te verbieden. Maar misschien gaat het straks met de supersonische luchtbussen wel de kant uit van het autobusvervoer. In ons land is het bij de wet in beginsel verboden personen te vervoeren. Er zijn echter ontheffingen mogelijk en daarvan vormen de talrijke busonder nemingen het bewijs. „Zo zal het vermoedelijk in beginsel verboden zijn boven ons land sneller te vliegen dan het geluid," meent een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. „Het is best mogelijk dat voor een aantal lucht vaartmaatschappijen een uitzondering wordt gemaakt." AMSTERDAM Vijf dagen voer aijn 22ste verjaardag komt de Amster dammer Ruud Sternau volgende week vrij uit Oostberlijnse gevangenschap. Zijn vriend Lood van Bennekom. die vorige maand jarig was, zal waar schijnlijk spoedig na hem worden vrij gelaten. De twee jongens werden in augustus tot twee jaar en negen maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens me deplichtigheid aan mensensmokkel. De twee jongens zouden in Oost- Berlijn zogenaamd hun paapoort ver liezen. Zelf zouden ze wel nieuwe kun nen krijgen: op de ouden zouden Oost- duitsers, die uit hun land dachten te ontkomen, naar he< Weeten kunnen reizen. Het liep mis: de twee Amsterdam mers werden gearresteerd toen ze eind april vorig jaar voor hun op dracht in Oost-Berlijn waren. Vier maanden later werden ze veroordeeld. Een lid van het Nederlandse consu laat-generaal in West-Berlijn gaat Sternau volgende week donderdag op halen. Omdat Nederland Oo«t-Dui ta land niet erkent, gaat hij er met heen ala consulair vertegenwoordiger. Hij heeft echter toegang tot het oos telijk stadsdeel omdat hij tevens lid is van de Nederlandse militaire miacie in Berlijn. Spoedig na de twintigste maart hoopt hij ook Lood van Benne kom op te kunnen halen. Verwacht wordt dat het uiterlijk 15 april zal ge beuren. Waarom de twee jongens niet tege lijk worden vrijgelaten, is niet duide lijk. Mogelijk is er enig verband met de rechtszaak op 27 maart in Amster dam tegen de Amsterdammers Jan H. (34) en de even oude Gerrit K. Zij worden ervan verdacht de mensen smokkel (mede) te organiseren. De Oostduitsers aijn er zeer op gebrand dat zij worden veroordeeld. Het tweetal rit al geruime tijd ge vangen. Zij moeten terecht staan we gens uitlokking tot verduistering van paspoorten die eigendom van de staat zijn. Meteen na hun arrestatie groeide al de verwachting dat Ruud Sternau en Lood van Bennekom vervroegd in vrijheid zouden komen. Ook in Oost-Berlijn voelt men wel dat rij eigenlijk maar „kliene jon gens' in het geheel zijn. De officier van Justitie in Amster dam, mr. A. F. Habermehl, heeft de twee Amsterdamse jongens als getui gen gedagvaard in de zaak tegen Jan H. en Gerrit K. Ruud Sternau zou nu ook inderdaad kunnen verschijnen NUKERK De hardehroom- en gal- vaniseerfabriek van der Heijden-Nij- kerk is gisternacht uitgebrand. De brand, die vermoedelijk ontstaan is in een bad met vloeistof, breidde zich zo snel uit, dat alleen een deel van de kantoorinventaris kon worden gered. De schade wordt voorlopig geschat op twee miljoen. De fabriek was ruim 'njaar oud. Het bedrijf wordt voorlopig voortgezet in Soest. ADVERTENTIE SPAARBANKB StSIE- CN VOIGN 999-123! s lm tpniutttninf unt tn Vermeld op dt futmuhtttn %oof mltf tn i b-*.tn. d* u i,n dt 1 emr«le V de Bijkvpomvptnrhtnk ,tnd« Dt .STAAT »awN**fik .nfftrf finftfl 1" J.IO' i'/irlhttnAr Af! 9 At PM «j v-.-j Er lijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aental daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. DEN HAAG President Suharto van Indonesië komt dit. jaar niet naar Ne derland. Den Haag heeft hem laten weten dat hij voor verschillende Nederland se politieke kringen voorlopig niet welkom kan zijn. In deze kringen is men ern stig ontstemd over de manier, waarop de Indonesische regering de volksraadple ging in.West-lrian wil houden. Het Indonesische kabinet besloot daar op saterdag president Suharto te advise ren Nederland uit zijn Europese reis schema te schrappen. Het staatshoofd zou eind mei naar Joegoslavië, West- Duitsland, Frankrijk. België en Neder land vertrekken. Tussen Den Haag en Djakarta wordt op het ogenblik op diplomatiek niveau druk overlegd hoe deze gevoelige kwes tie elegant kan worden opgevangen. De regeringen van Nederland en Indonesië zoeken naar een formele reden, die de buitenwereld kan worden opgegeven voor het feit dat president Suharto Den Haag op zijn staatsbezoeken zal over slaan. Verder wordt gezocht naar een gun stiger tijdstip voor een bezoek van de president. Getracht wordt dit zo te be palen, dat de gastvrijheid, die de heer Suharto zal worden gegeven, niet kan worden vertroebeld door politieke tegen stand in Nederland. ADVERTENTIE L>n sterke verlaging van de pr(Js van 'J verrijkt uranium de brandstof voor verscheidene typen kerncentrales is mogelijk. Maar dan moeten de lan den die deze prijs omlaag willen bren gen eerst besluiten tot gezamenlijke massaproduktie van de draaitrommels die daar voor nodig zijn. Die drie landen zijn Nederland, Enge land en West-Duitsland. Gisteren heb ben in Londen ministersdelegaties van de/.e drie landen geconfereerd over de technische, economische en politieke kanten van de voorgenomen produktie van verrijkt uranium in Europa in draaitrommels. liet onderwerp van ge sprek was het ultracentrifugeproject. waaraan vroeger de naam van prof. Kistemaker was verbonden. /~|p de hierboven genoemde kan» op een sterke verlaging van de prijs van verrijkt uranium is de vorige week gewezen in een uitvoerige verklaring van het Reactor-Centrum Nederland. Ook de voorwaarde gezamenlijke pro duktie van de draaitrommels ontle nen wij aan die verklaring. Het Reactor-Centrum Nederland liet er geen twijfel over bestaan, dat Neder land de voorsprong op het gebied van de vervaardiging van draaitrommels voor het centrifugeren van uranium keihard zou moeten uitspelen. „Er bestaat geen aanwijzing", aldus het RCN. „dat met elders ontwikkelde trommels betere economische resultaten zullen worden bereikt dan mels". met de Nederlandse trorn- et >s nu allereerst zaak om tot mas- saproduktie van deze draaitrom mels te komen en de betrouwbaarheid ervan te beproeven. Het gaat om draai trommels die tussen 50.000 en 100.000 toeren per min. moeten maken en niette min een „levensduur" van zo mogelijk verscheidene jaren moeten hebben. Aan het materiaal waarvan die trommels worden gemaakt moet men dus de aller hoogste eisen stellen. Voor het verkrijgen van die ervaring is een proeffabriek nodig, waarin enige duizenden van die trommels in bedrijf zullen zijn. In zo'n proeffabriek ls de huidige Amerikaanse prijs van verrijkt uranium nog niet haalbaar, maar men kan onder die prijs komen na een ver dubbeling of verdrievoudiging van de capaciteit van de proeffabriek. ||ierin ligt het grote voordeel van de ultracentrifugeermethode boven de gasdiffusiemethode, die men in d« Ver enigde Staten en Frankrijk heeft geko zen, en waaraan tot voor kort ook Enge land vasthield. De kosten van uitbreiding van een ul- tracentrifugeerfabriek zijn betrekkelijk laag. Bescheiden beginnen met een gas- diffusiefabriek is, indien men tegen zo- laag mogelijke prijs wil produceren, be slist onmogelijk. Landen, die zo'n gas- diffusiefabriek willen bouwen, moeten daarin van het eerste begin af enorme kapitalen investeren en rekening houden met een hoog elektriciteitsverbruik. üeschetden beginnen met een ultracen- trifugeer-fabriek is volgens Neder landse becijferingen wel mogelijk en voor Europa ook noodzakelijk, omdat over een paar jaren al de Amerikaanse produktie van verrijkt uranium in gas- diffusiefabrieken de behoefte van West- Europa niet meer zal kunnen dekken. Engeland en West-Duitsland zijn be reid de weg te kiezen, die Nederland heeft gewezen. Zij hebben daarvoor de Nederlandse draaitrommeltechniek no dig. En ons land heeft voor het opzetten van een grote proeffabriek financiële en wellicht ook bedrijfstechnische hulp van Engeland en West-Duitsland nodig. Indien het spel van geven en nemen verstandig wordt gespeeld en men geen vertroebeling van het gesprek door politieke schijnargumenten over ver meende kansen op militair misbruik van het procédé gedoogt kan de proeffa briek er spoedig komen. En dan valt aan een staatsbezoek In dit jaar niet meer te denken, meent men in politieke kringen. Indonesië hoopt de volksuitspraak in West Irian medio au gustus achter de rug te hebben. De commentaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag en de Indonesische ambassade beperk ten zich tot dusver tot de mededeling, dat over de datum van het bezoek van president Suharto nog geen definitieve afspraken zijn gemaakt. De Nederlandse regering nodigde het staatshoofd vorig jaar al uit voor 'n be zoek. De heer Suharto moest toen zijn Europese reis afzeggen vanwege urgen te binnenlandse kwesties. Den Haag vreest nu dat de politieke opvattingen ln Nederland over West- Irian ben bezoek van president Suharto zullen vertroebelen. Ambassadeur mr. H. Scheltema heeft de kwestie uitvoerig met de Indonesische autoriteiten bespro ken. In Den Haag werd ambassadeur Taswin Natadiningrat ingelicht. De kwestie van het bezoek werd nij pend toen de anti-revolutionaire fractie in de Tweede Kamer minister Luns (Buitenlandse Zaken) de toezegging afr dwong dat hij de in Nederland bestaan de ongerustheid over West-Irian onder de aandacht van Djakarta zou brengen. Dat maakte een bezoek op korte ter mijn van generaal Suharto aan ons land moeilijk. WILLEMSTAD Rijkswaterstaat be gint volgende maand met de afsluiting van het Volkerak. Met veertien caissons zal het funda ment worden gelegd voor een dam van Willemstad ln westelijk Noord-Brabant naar het Hellegatsplein in het hart van de al bestaande dam tussen Goeree- Overflakkee en de Hoeksche Waard. De eerste caisson zal worden geplaatst op 8 april. Als het weer meewerkt, kan op 26 april met de veertiende caisson het Volkerak worden afgesloten. Van dit ogenblik af zal de internatio nale binnenvaart van Antwerpen naar Rotterdam en de Rijn gebruik moeten maken van de Volkeraksluizen bij Wil lemstad, die bijna anderhalf jaar gele den gereed kwamen. Jaarlijks zullen <Mt ongeveer honderdduizend schepen zijn Met Ingang van volgend jaar wordt do Volkerakdam een schakel in de Zoom- weg. de geprojecteerde automvdoeof tussen Rotterdam en Antwerpen. EINDHOVEN De Eindhovenae po litie zoekt naar drie Italianen, die er van worden verdacht bij 'n Eindho- vense juwelier voor twintigduizend gul den aan juwelen te hebben gestolcB. Zij richtten daarbij bovendien voor ruim dertig miljoen schade aan. De aandacht werd op het drietal ge vestigd doordat zij in Amsterdam een ring van duizend gulden aan de man brachten. De ring bleek bij nader on derzoek afkomstig uit de etalage van de Eindhovense juwelier. Het wordt niet uitgesloten geacht dat het drietal. U. E. (30). A. C (31) en M. (28) ook de drie juwelendiefstallen heeft gepleegd, die vorige week in Leeuwar den, Groningen en Zwolle plaats hadden. TILBURG De politie ln Tilburg heeft zeven mannen en twee vrouwen aangehouden, die sinds 1965 in Noord- Brabant 37 inbraken hebben gepleegd. Daarbij werd in totaal voor ongeveer 185.000 gulden gestolen. Het oprollen van de bende was moge lijk na de aanhouding van de 46-jarige J. B., kort na de diefstal van b.h.'s ter waarde van 25.000 gulden uit een con fectiefabriek in Gemen op 12 Januari. Stukje voor stukje kon de legpuzzel toen ln elkaar worden gepast. De inbraken werden altijd zeer zorg vuldig voorbereid. De buit bestond voor namelijk uit kleding, textiel, dranken, schoenen, waspoeder en sigaretten. ALKMAAR De Alkmaarse familie Pander is de politie gistermorgen ko men vertellen dat er een kogel zit ln een balk van de woonboot, die zij be woont. Bij het onderzoek bleek, dat de poli tie in het afgelopen weekeinde achter enkele inbrekers aanzat waarbij een waarschuwingsschot is gelost. De kogel vloog dwars door de twee slaapkamers van de woonboot en bleef ln de balk steken. Moeder en zoon Pander sliepen zo vast dat zij niets merkten. Pas een dag later probeerden zij te weten te komen waar de gaten in de wand van de boot vandaan kwamen. DEN HAAG De vraag, waar het gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de omroep in de eerste plaats om draaide was: moet de nieu we Omroepwet op 1 mei worden inge voerd of niet? Heeft het al twee jaar durende overgangsbestel de proefpe riode voor deze wet zo goed gewerkt, dat zonder meer kan worden overgegaan op de nieuwe Omroepwet? Het overgangsbestel heeft bij lange na niet feilloos gewerkt. Er zijn moei lijkheden gerezen, die de NTS en de omroepen nog lang niet hebben kunnen oplossen. Vraagteken no. 1 was en is nog steeds het gezamenlijk program ma van de NTS. een strijdpunt tussen de NTS en de omroepen, dat naar bui ten kwam in de verdwijning van de po pulaire NTS-serie „Dubbelspion", ge harrewar rondom het zondagmiddag programma Monitor en het aftreden van de programmacommissaris van de NTS de heer J. Castelijns. Een werkgroep uit de NTS en de om roepen is al maanden bezig om duide lijke uitgangspunten voor het NTS-pro- gramma te vinden. Binnenkort hoopt zij eindelijk met een rapport te komen. Een ander strijdpunt is de veertig procent zendtijd van de NTS. hetgeen de omroepen veel te veel vinden. Het lijkt er niet op dat de minister dit per centage zal terugschroeven, zodat deze twistappel voorlopig nog niet zal wor den opgeruimd. Belanrijk is ook de toenemende angst die er tijdens het overgangs bestel is ontstaan voor commerciële invloed, via uitgeverijen, op de Om roepwet. De Omroepwet is voor com merciële manipulaties en fusies niel waterdicht, getuige de fusie Avro RTN Televizier, bekend gemaakt meteen na dat de Omroepwet twee jaar geleden in de Tweede Kamer was aangenomen. DEN HAAG De grenswijziging van de gemeente Hoogvliet zal dit jaar in het parlement niet meer aan de or de komen. Dat zegt minister Beernink (Binnen landse Zaken) op vragen van het Tweede-Kamerlid Laban (PvdA). Zowel het provinciaal bestuur van Zuid-Holland als de minister streeft ernaar oz spoedig mogelijk tot een op lossing te komen. De minister wacht op het oordeel van de Zuidhollandse gedeputeerden. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot ln de gewrichten ||cumatlsche pijnen, spit, zenuwpijnen. verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan dn haard van de pijn (zonder oppervlakkigs wnrnitesensatie of irritatie van de huid t; veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend iveefsels en spieren tot in de gewrichten. Heumatische pijnen en stijfheid makes .poedig plaats voor een durend gevoel vas verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektI lorrt dat U thuis altijd een tube Algesal bij dn hand hebt om zodra het nodig i* de pijn tn vnrlichten. ALGESAL bij alle apotk. sa drof.

De Vallei | 1969 | | pagina 9