Veenendaals dagblad P.v.d.A. wil v. d. Louw wel kwijt APOlAO-9 UUR LATER UIT DE RUIMTE Ultimatum aan drie busondernemingen Buiten Vrachtauto stortte op spoorbaan Nixon zou over maand Breznjef ontmoeten De Gaulle zal Kiesinger revaluatie voorstellen I IIISVTMAIISr IN LEZE TUL? Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vast van plan stakers te trotseren Drukwerk doet postdienst van PTT de das 0111 JAMIN T wmm Voor „zachtere" landing Vakbonden van vervoerspersoneel Verliespost van miljoenen wapens 111 West-Berlijn Lesonal in de KZO VAN VIADUCT GEREDEN OP SCHOUWEN URANIUM GEVONDEN Ernstig ongeluk na slippartij Viet-Cong weer actief Verpleegster door Viet-Cong vrijgelaten Wisselvallig Op het matje voor congrescirculaire MEER TRAGEN Ekster in t klein OMZETTESG ACHTERSTAND NIET EAMIL1EBEDRIJI 'EN CHAUFFEUR l)O(H) MAN KREEG HEIPAAL OP HET HOOFD roomboteramandel moppen iso gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijs! JA, U ZIET HET GOED OP PAGINA 12 Tot Pasen 7 tot 18% korting op alle Iglo groenten Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600 Losse nummers 0,26; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 13 MAART 1969 - 43e JAARGANG no. 61 DEN HAAG Vice-voorzitter A. van der Louw heeft gisteren in de vergade ring van het dagelijks bestuur van de Partij van de Arbeid voor hete vuren gestaan. Het is niet uitgesloten dat Van der I,ouw vrijdagavond in de bijeenkomst van het partijbestuur zal worden ge vraagd de consequenties van zijn da den van de laatste dagen te aanvaar den. Dat zou kunnen worden uitgelegd als: de heer Van dei Louw moet maar atreden. Hem is gisteren in het dagelijks be stuur op de »an af gevraagd of hij van zijn dreigement-circulaire op het congres spijt heeft of niet. De heer Van der Louw had in Achter het Nieuws geantwoord op de vraag of hij spijt had van de gevoerde tactiek, dat hij die spijt niet had. Hij bedoelde - zo verdedigde hij zich gisteren - dat hij er geen spijt van had een stap terug te hebben gedaan. Intussen heeft ook de Amstelveense afgevaardigde V. Halberstadt besloten het partijbestuur opnieuw te vragen hoe de vork nu precies in de steel zit. De afdeling Den Haag-10 van de P.v.d.A. heeft gisteren, in navolging van de afdeling Bameveld, het ver trouwen in de heren Van der Louw en Klein als partijbestuurder opgezegd. Zij vindt dat zij de partij in diskrediet hebben gebracht. Men zie ook elders in dit nummer: „Van der Stoel ontkent plan voor nieu we partij. .j* HOUSTON De Apollo-9 zal ongeveer een uur en 20 minuten later landen, om dat te kunnen doen in een gebied waar het weer niet zo slecht Is. Het ruimteschip moet nu ongeveer 500 km zuidelijker terecht komen in de Atlantische Oceaan. Dit bi-sluit is woensdagochtend door de vluchtleider bekendgemaakt. De Apollo-9 zal de landing inzetten aan het begin van de 152ste omwenteling. La ter maakte de NASA officieel bekend, dat de Apollo-9 tegen 18.00 uur zal landen. UTRECHT De drie bij de vakcen trales aangesloten vakbonden van ver- voerspersoneel hebben woensdagavond een ultimatum gesteld aan drie van de elf streekvervoersondernemingen, die tot nu toe hebben geweigerd de nieu we driejarige c.a.o. voor het streek vervoer te ondertekenen. Als deze be- DEN HAAG De postdienst van de PTT lijdt dit jaar vijftien miljoen gul den meer verlies dan in de begroting voor 1969 is berekend. In totaal wordt een tekort van f 45 miljoen verwacht. Oorzaak h» hel enorme verlies op de post drukwerken en nieuwsbladen. Directeur-generaal H. Reinoud van de PTT beschouwt een tariefsverho ging voor deze groep dan ook als on ontkoombaar, tenzij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk op korte termijn met een flinke subsidie afkomt. Andere oorzaken van het gestegen miljoenen verlies bij de postdienst zijn ^nrier de vogels, die we s winters met het afval van onze tafel plezieren, zien we zelden de staartmeen. Die lijkt daartoe van te fijne constitutie, want het is maar een miniatuurvogeltje en na het goudhaantje de kleinste van allemaal. Het kan zich in 't leven houden met allerhande pietepeu terige insekten en Hun eitjes, pop pen en larven, met spinnen, blad luizen enz., doch geen zaad. Maar op de zachte reuzel in ons voer- bakje kwamen ze toch óók af; mo- S gelijk wekt de weke substantie re- miniscenties aan zachte wormpjes 1 of vettige bladluizen. We letten uit I kracht van gewoonte veel op vo- gels en als mijn vrouw in de keu- j ken bezig is, ontgaat haar niet veel, want ze komen tot vlak voor het raam, dus dan merk je dade- lijk iets bijzonders op. Door de zeer lange staart ziet men dit meesje trouwens gauw genoeg en als de J deur open staat verneem je ook het fijne, dunne „tsic tsie" en het trillende „trup trup". Op 't eerste i gezicht lijkt zi 'n staartmees een beetje topzwaar, omdat het zwaar- j tepunt te hoog gelegen is en then j zou vrezen, dat zo'n niet-uiigeba- lanceerde vogel zou omslaan. Ek- sters vertonen dit beeld evenzeer, want ook zij hebben een lang stuur, j maar hun verentekening is veel scherper begrensd dan de flutve-. lige ineenvloeiing der zachte tinten 1 van de staartmees. We zien hen 1 na de eerste verschijning thans ge- j durig, want beide comparanten (ze vormen stellig een paar) maken reeds preparatieven om te gaan nestboutaen en daarvoor hebben ze in onze tuin en die van de buren sparretjes klein en groot chamaecyparussen en oud fruit- 1 hout bij de vleet.' Man en vrouw vliegen elkaar bedrijvig achterna; j samen doen ze er veertien dagen over, eer het bewerkelijke home j van korstmossen, spinsels, haren J en veren klaar is. doch dan behoort het ook tot de allermooiste bouw- seis. 13 maart 1969 A. B. WIGMAN de loonsverhogingen, die ver uitgaan boven de geraamde 4,5 procent, en de invloed van de B.T.W. op de materiaal- prijzen. Om het tekort zoveel mogelijk te be perken, wordt hard gewerkt aan effi- ciency-verbetering en een meer com merciële bedrijfsvoering. Op deze ma nier hoopt de PTT dit jaar ongeveer tien miljoen op het tekort te kunnen inlopen. Ondaflks het gestegen verlies wordt in de komende twee jaar geen nieuwe verhoging van briefport en telefoonta rieven verwacht. De PTT denkt op langere termijn zelfs aan een verla ging van de telefoontarieven. Er is nog geen uitgewerkt plan in die richting. De directie verwacht dat de omzet ting van het bedrijf in een n.v. de in de toekomst te verwachten tariefsver hogingen aanzienlijk zal beperken. Minister Bakker heeft laten weten dat hij nog dit jaar een wetsontwerp in die richting aan de Kamer zal voor leggen. Directeur-generaal Reinoud hoopt dat de statusverandering zo snel mo gelijk haar beslag zal krijgen. De hui dige structuur van de PTT belemmert een ver doorgevoerde efficiency en maakteen lange-termijnplanning to taal onmogelijk. Om het beeld van het postbedrijf bij het publiek U verbeteren heeft de PTT twee reclamebureaus en een ef- ficiencv-bureru ingeschakeld. Ook is een advertentie geplaatst voor een commercieel topfunctionaris, die een moderne marketingpolitiek zal moeten ontwikkelen. WEST-BERLIJN Het Westber- lijnse stadsbestuur hee/t de Oostduitse bewering tegengesproken, dat bedrij ven in West-Berlijn militaire goederen vervaardigen voor Israël. Een woord voerder verklaarde dat de door de Oostduitsers genoemde bedrijven, al leen produkten „voor vreedzame doel einden" fabriceren, zoals materieel voor telefoons en pijpleidingen, ge reedschappen. kranen en reserve-onder delen voor auto's. Niet alleen Israël, maar ook verscheidene Oostbloklanden met inbegrip van Oost-Duitsland. en Egypte behoorden tot de afnemers. De Oostduitsers blijven het verkeer tussen West-Berlijn en de Bondsrepu bliek hinderen. Een wagen die met kranten op weg was naar Hamburg, werd aan de rand» van West-Berlijn te gengehouden en mocht pas doorrijden nadat de kranten waren uitgeladen. Dinsdagavond stuurde de grenswacht vier West-Berlijners. op weg naar hun woonplaats, terug. Twee van hen kre gen te horen dat ze niet over Oost- Duits gebied mochten reizen omdat ze lid waren geweest van de neo-nazisti- sche nationaal-democratische partij. Aan de Beiers-Oóstduitse grens werd een Westduitse truck aangehouden die o.a. een partij van ca. 100 gummi knuppels vervoerde. De knuppels wer den beschouwd als militaire uitrus ting. drijven het ultimatum negeren, zullen de bonden ingaande volgende week woensdag een werkstaking voor onbe paalde tijd proclameren voor de per soneelsleden hij deze bedrijven. De overige acht streekvervoerson dernemingen zullen in de loop van de ze week eveneens het ultimatum ont vangen. Voor deze bedrijven geldt ech ter niet 19 maart als uiterste datum. Aan hen zal het ultimatum enkele da gen later worden gesteld. Dit besluit is woensdag genomen tijdens een In Utrecht gehouden gemeenschappelijke vergadering van de kaderleden van de drie bonden bij de elf ondernemingen. De kaderleden werden nader geïn formeerd over de gang van zaken tij dens het vorige week in Amersfoort ge pleegde overleg met de weigerachtige werkgevers. Het is door tijdgebrek niet mogelijk gebleken dat alle elf streekvervoersondernemingen tegelij kertijd door de vakbonden konden worden aangeschreven. De drie be drijven voor wie 19 maart wel geldt als uiterste datum zijn de Overijsselse Autobusdienst in Holten, de Zuidwest hoek in Balk (Fr.) en het Leeuwarder Autobusbedrijf. Het merendeel van de streekver voersondernemingen in ons land heeft zich verenigd met het tussen de bon den en de K.N.V.T.O. nu ingrijpen van een bomiddelingscommissie onder lei ding van rijksbemiddelaar mr, Van der Dussen bereikte akkoord. De elf be drijven kunnen zich wel verenigen met de voor dit jaar overeengekomen loonsverhoging, maar weigeren de ook overeengekomen f 33 per maand (als eerste stap om de achterstand ten op zichte van de chauffeurs in het stads vervoer in te halen) te betalen. De drie vakbonden zijn van mening, dat de plf directies tweedracht onder hun werknemers hebben trachten te zaaien door het te doen voorkomen, dat zij dit bedrag wel willen betalen als een inmiddels ingestelde loonstruc- tuurcommissio tot deze conclusie is ge komen. Tijdens de in Utrecht gehouden bij eenkomst ging het de vakbonden er om duidelijk te maken, dat de lonen geen rol spelen bij hpt onderzoek van deze commissie. De commissie heeft, vol gens de bonden, slechts tot taak de zwaarte van de functie van de chauf feurs in het streek- en stadsvervoer te vergelijken. De vakbondon spreken dan ook van een werkclassificatiecom- missie. Als wordt gewacht tot het resultaat van het onderzoek van deze' commis sie bekend is, achten de bonden de kans niet denkbeeldig, dat sommige van de betrokken ondernemingen niet meer bestaan of althans niet meer de beschikking hebben over de geldmid delen om de achterstandbeloning met terugwerkende kracht tot 1 januari j.l. uit te betalen. Volgens de vakbonden, gaat het bij tien van de elf ondernemingen om fa miliebedrijven. waarbij enkele, die nu reeds bereid zouden zijn de concessies te verkopen. Als in de loop van volgen de week alle elf busbedrijven staken, zullen de bonden van geval tot geval nagaan of stakingsuitkeringen aan on georganiseerden zullen worden gege ven. De stakingsuitkering is nog niet definitief vastgesteld maar ze zal ten minste gelijk zijn aan het geldende mi nimumloon. vermeerderd met de toe slagen voor het eerste en tweede kind. Volgens de vakbonden, Is gemiddeld 70 pet. van de buschauffeurs georgani seerd. DRIEERUGGEN In Driebruggen is de zesjarige Gerard van Mourik on der de aanhangwagen Van een vracht auto gekomen. Het kind was, toen de vrachtauto hem wilde inhalen, met zijn fiets uitgeweken naar een inham van de weg, doch toen de vrachtauto ge passeerd was. weer op de rijweg gaan fietsen zonder op do aanhangwagen te letten. In het Haagse Nieuwspoort hebben enkele streekvervoers- ondernemers gistermiddag op een persconferentie uiteengezet, dat zij stellig van plan zijn de aspirant stakers in hun bedrijven te trol seren. Op de foto (v.l.n.r.) twee vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Vereniging van Transport ondernemingen en vier directeuren van busbedrijven. VIERLINGSBEEK Op de provin ciale weg in Vierlingsbeek is de 53- jarige vertegenwoordiger J. J. Dircks uit Venlo verongelukt. Hij reed met zijn personenauto door een flauwe bocht en botste tegen een boom. Elk uur dat de Apollo-9 in de ruimte vertoeft, en zelfs als de bemanning slaapt, betekent minder gevaar voor de astronauten die naar de njaan zul len gaan om daar té landen. Tijdens de eerste 100 uur van de vlucht van de Apollo-9 heeft men 97 procent van alle noodzakelijke werk zaamheden kunnen opknappen aan boord. In de 139 uur die hierop volgde heeft de bemanning weinig of niets be hoeven te doen. Maar die „lege uren" zijn voor de astronauten van het groot ste belang zij zouden het verschil kunnen betekenen tussen leven en dood voor de maanvliegers. Deskundigen op de grond vestigen êr de aandacht op, dat, ondanks de gro te afstanden die de „command service module" (het moederschip) moet af leggen en de zeer afwijkende omstan digheden waarin het moet werken, het in feite het minst beproefd is van wat van .soort voertuig ook. Vliegtuigen, auto's en zelfs banden worden langer beproefd dan een ruimteschip. Een grote vloot van vliegtuigen en helikopters en schepen wacht in Ifet gebied waar de Apollo-9 neerkomt. Het vliegdekschip Guadalcanal is het moe derschip van de bergingsvloot. ARNHEM Koninklijke Zout-Orga- non NV en Lesonal-Werke Chr. Lechler und Sohn nachf. te Stuttgart-Feuer- bach, hebben overeenstemming be reikt over een volledige samenwerking, welke door middel van een ruil van aandelen wordt gerealiseerd. Hierdoor wordt de gezamenlijke positie op de Europese markt versterkt met name op het terrein van industrie- en auto- lakken. V UTRECT De 21-jarige chauffeur H. Leeflang uit De Steeg is gistermid dag op slag gedood toen hij met zijn vrachtwagen van een viaduct over Rijksweg 12 reed en acht meter lager op de spoorlijn Utrecht-Den Bosch te recht kwam. Kort tevoren was daar uit beide richtingen een sneltrein ge passeerd. De oorzaak van het ongeluk, dat om streeks drie uur even buiten de Utrechtse gemeentegrens gebeurde, is onbekend. De technische dienst van de Utrechtse politie kon geen technische gebreken aan de auto, eigendom van de N.V. Heegeman uit Huissen, vin den. Hc' treinverkeer tussen Utrecht en Den Dosch was pas om zeven uur weer normaal. De vernielde vrachtauto op de spoorbaan na de verpletterende val vanaf het viaduct. ZAANDAM Op een bouwwerk in hel Peldersveld in Zaandam kreeg woensdagmiddag de 51-jarige bouwvak arbeider S. Haagsma uit Alkmaar een heipaal op het hoofd, die bij het heien uit de strop was geschoten. Tijdens het vervoer naar het St. Jansziekenhuis overleed de man. HAARLEM Tijdens boringen op Schouwen-Duiveland. in het kader van de Deltawerken, is op een diepte van 120 nieter Uranium gevonden. De di recteur van de Rijksgeologische Dienst in Haarlem, dr. A. A. Thiadens, werd vorige week donderdag van deze vondst in kennis gesteld. Een onderzoek van de genomen mon sters leidde tot de voorlopige conclusie, dat he<t uranium van goede kwaliteit is, hoewel nog nader moet worden on derzocht hoe hoog het gehalte is. Een andere vraag is echter of ook kwanti tatief van een goede vondst kan wor den gesproken. Het onderzoek hiernaar zal nog wel een maand in beslag ne men. De diepte van 120 meter, waar het uranium werd gevonden, maakt dit onderzoek niet gemakkelijk. De Geologische Dienst in Haarlem, die de minister van Economische Za ken moet adviseren in geologische aan gelegenheden, in het bijzonder inzake de opsporing en winning van delfstof fen, heeft het ministerie in kennis ge steld van de vondst en zal nu in sa menwerking met de Isotopische Stich ting in Amsterdam verder werken. Er zal een programma worden opgesteld om de monsters te analiseren. Omstreeks 1945 zijn in Twello ook al eens sporen van uranium gevonden, maar die bleken niet interessant te zijn. Bij de boringen op Schouwen-Duiveland werd gebruik gemaakt van gamma stra! en meters. DUIVEN Op Rijksweg 12. tussen Westervoort en Zevenaar, is vanmor gen een in de richting van de Duitse grens rijdende tankauto geslipt en te gen de vangrail gereden. Een perso nenauto, bestuurd door de 34-jarige heer G. i. Segers uit Nijmegen, schoot later onder een vrachtauto, die voor de geslipte tankwagen moest stoppen. De heer Segers overleed kort na het on geluk aan zijn verwondingen, twee an dere inzittenden moesten zwaar ge wond in een ziekenhuis worden opgeno men. BELGRADO President Nixon zal waarschijnlijk over een maand een ontmoeting hebben met de Russische leiders Breznjef en Kosygin. zo is woensdagavond van twee diplomatie ke' zegslieden in de Zuidslavische hoofdstad, Belgrado, vernomen. De De plaats van samenkomst is nog niet vastgesteld. Het zou Moskou kunnen zijn of een „neutrale" Europese hoofd stad als Wenen, waar in 1961 Kenne dy en Kroestjef besprekingen voerden. De ontwapeningskwestie lijkt zich volgens de zegslieden het meest te le nen voor op z'n minst gedeeltelijke ooncrete overeenstemming. Dit zou de ware reden ervan zijn dat de her vatting van de ontwapeningsconferen tie in Genève, die de komende dagen moest plaatshebben is uitgesteld. Gezegd wordt dat de nieuwe Ameri kaanse president een spectaculair suc ces tegenover zijn Congres wil beha len, tijdens de bestudering van de mi litaire begroting. Volgens de zegslie den heeft zijn recente bezoek aan West-Europa hem overtuigd van de dringende noodzaak van een Ameri kaans-Russisch topgesprek. Gezien de impasses in het Midden-Oosten en Viëtnam lijkt ontwapening het enige terrein waarop momenteel positieve resultaten kunnen worden geboekt. ADVERTENTIE morgen SAIGON De communisten hebben vandaag op de 19de dag van hun lente- offensief, meer dan 40 militaire ba ses en steden met mortiervuur be stookt. Ondanks deze vrij hevige acti viteit, schijnen er weinig slachtoffers te z(jn gevallen. Een soldaat zou zijn gedood en 32 personen gewond bij de beschieting van twee stadjes en twee dorpen. De hevigheid van de beschietingen varieerde van maar een paar grana ten tot 30 granaten op de stad Uyen Binh in de Mekongdelta. Een van de militaire installaties die werden aangevallen was het vliegveld nabij Ban Me Thuot, de hoofdstad van het gebied van het centrale plateau, waarbij een zestal Amerikaanse heli kopters werd beschadigd. PARIJS Franse waarnemers be schrijven de atmosfeer waarin de Bondskanselier Kiesinger vandaag pre sident De Gaulle ontmoet als „deli caat". Kiesinger heeft zelf in Bonn ge zegd. dat de ontmoeting „de belang rijkste van het laatste twee jaar Is". Kiesinger kwam vanmorgen op het vliegveld Orly aan. De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken. Michel Debré heeft maandag in Bonn bespre kingen met Kiesinger en de Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt gevoerd ter voorbereiding van SCHWELM (Duitsland) Renate Kuhnen. de Duitse verpleegster die zon dag op haar 28ste verjaardag door de Viet-Cong werd vrijgelaten na een jaar gevangenschap, is terug gekeerd op de zolderwoning van haar ouders „Ik ben volkomen normaal, ik werd niet mishandeld", vertelde Fraulein Kuhnen. Haar jongere zuster Eva (21) baande voor haar een weg door de nieuwsgierigen en cameralieden die in de tuin stonden voor het oude vijf eta ges hoge huis, dat zij het laatst drie jaar geleden heeft gezien. Verscheidene mensen, gooien ruikers naar de verpleegster, die in Bonn haar familie heeft teruggezien op het hoofd kwartier van het Duitse Rode Krui.s Daar werd haar de hoogste onderschei ding van de organisatie het Witte Kruis verleend. ADVERTENTIE de Parijse besprekingen. Hijj vertelde aan journalisten dat „externe en inter ne manoeuvres tegen de Frans-Duitse samenwerking zouden mislukken". Hij heeft ook gezegd, dat Frankrijk be treurt, dat Duitsland niet zoveel als Frankrijk heeft gedaan op het terrein van de bilaterale samenwerking. Men is van mening dat West-Duits- land Frankrijk niet voldoende helpt, zoals bijvoorbeeld door een opwaarde ring van de Mark tijdens de Franse monetaire crisis van november. Verder is men in officiële Franse kringen ge prikkeld, over de samenwerking tussen Nederland, Groot Brittannië en West- Duitsland bij het ultra-centrifuge pro ject. De Franse regering zou Bonn willen overhalen, de nieuwe Frans-' Mirage-G straaljagers te kopen en de Compagnie Francaise des Pétroles een aandeel te geven bij de benzinevoorziening van West-Duitsland. Tijdens zijn bezoek van twee dagen zal Kiesinger twee particuliere bespre kingen hebben met De Gaulle. Kiesinger wordt vergezelddoor Brandt, de minister van Economische Zaken Karl Schiller en zes staatssecre tarissen. In het kernvraagstuk van Engelands lidmaatschap van de EEG staan de standpunten onwrikbaar tegenover el kaar. Wellicht zal men echter enige vorde ring maken inzake de interne uitbouw van de Gemeenschap, en wat van de ergernis uit de weg ruimen die is ont staan door De Gaulles voorstellen aan de Britse ambassadeur Soames. Zachte lucht dringt met westen- J winden diep in de zuidelijke helft wan Europa door, maar daaren- tegen vinden we een oostelijke j luchtstroming boven de noordelijke helft met vrij koude lucht. De j grenszone tussen deze beide stro- mingen strekt zich uit van Zuid- Ierland over ons land naar het oosten. Langs deze grenszone trek- ken storingen oostwaarts, waar- j door het wisselvallige weertype in j ons land aanhoudt, zodat wij ons nu eens in de koude, dan weer in de warme lucht zullen bevinden. Morgen': Zon op: 06.57 Maan op: 05.55 onder: 18.42 onder: 13.41

De Vallei | 1969 | | pagina 1