Zwembad 't Liendebos gaat op 1 mei open Kern van Achterberg kan voor sept. 1969 worden aangesloten op aardgasnet Gratis ombouw van gastoestellen en ook reductie op leiding „SGP is niet negatief' Werken van Henk Verbeek met sterk grafische inslag DAGRECREATIE OOK VOOR EIGEN STREEK Caravanpark met 500 standplaatsen Zelfkritiek ontbreekt Ileke n dm a ki ng EXPOSITIE IN STREEKMUSEUM Zelfspot Grappig Spielerij Ouderavond kleuterschool Autovervoer personen ProjHtganda-commissie gaat kandidaten „iverven" Verkeersles voor be jaarden R. Boender in lezing voor Petrus Datheen ALTIJI) RUIMTE EIGEN TUTS VEEL CONTACT EIS BURGERLIJKE STAND KESTEREN Gevonden en verloren Het lukte niet DROGISTERIJ REIN KOK Rijmt allen DONDERDAG 13 MAART 1969 De zand put werd herschapen tot 'n groot zwembad, dat met het omringende veld 9 hectare groot is. Bij de accommodatie, die de camping hiedt, behoort een moderne kantine. LIENDEN/ECHTELD Het staat in letterlijke /.in van het woord als een paal boven water, dat het zwembad in recreatiecentrum 't Liendebos op I mei open gaat. Als vele palen boven wa ter zelfs: die palen zie je langs de wa terkant verrijzen en zij dienen om de brede steiger te steunen, die langs een groot deel van de plas wordt opge bouwd. I)e eerste ervan zijn geslagen toen de plas nog dik onder het ijs lag („bleven ze meteen mooi rechtop staan", aldus beheerder J. E. van Blij- derveen) en met de rest is men nu be zig. Er wordt bijzonder hard aan ge werkt, meestal met twee man, soms met een paar meer. Er komt ook voor 1 mei nog een restaurant bij, voorlopig in een noodgebouw en ver der alles wat bij een natuurbad nodig b. Dan zal de zandput, indertijd ge graven voor de aanleg van de rijksweg, zijn bestemming hebben gekregen. De zandput, samen met het omrin gende veld 9 ha. groot, zal het als na tuurbad bijzonder goed doen. Toen al het zand er indertijd uitgezogen was, werden diepten tot 33 meter waarge nomen. Later werd het ca. 25 meter, een diepte, die waarschijnlijk defini tief zal zijn. I)at lijkt wat veel voor de kinderen, maar gelukkig heeft de plas een grote uitloper, waar het wa ter veel lager staat. Nu kunnen de zwemmers dus kiezen: zó van de stei ger in het diepe water in of kalmpjes aan vanuit het ondiepe deel. Het wa ter is helder en zal dat zonder mecha nische hulpmiddelen ook blijven, om dat de natuur zelf hier reguleert en zuivert. De eigenaren van het project, de heren Arie de Boom en J. de Gans. die het recreatiecentrum in een nieu we N.V. hebben ondergebracht, ver wachten ook veel belangstelling uit de naaste omgeving. Met dit natuurbad is 't Liendebos, van huis uit een cara vanpark, namelijk ook voor de dagre creatie heel aantrekkelijk geworden. De afmetingen van de plas met toebe horen zijn zodanig, dat een paar dui zend mensen er terecht kunnen zon der elkaar in de weg te lopen of te zwemmen. Het geheel is ook groot ge noeg om bovendien hengelaars plaats te bieden, die er aardig wat vis zullen vinden; de plas heeft namelijk gedu rende enige tijd in rechtstreekse ver binding met de Linge gestaan en vele vissen hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt, hier de eerste bezoe kers te zijn. Spelevaren mag ook, maar niet met speedboten en derge lijke, want men wil het graag rustig houden. Ook het caravanpark maakt een snelle ontwikkeling door. Vorig jaar is het heel bescheiden begonnen, met een paar caravans. Nu staan er een stuk of vijftig, die gehuurd of gekocht kun nen worden op een vaste standplaats en binnen afzienbare tijd kunnen het er vijfhonderd zijn. Beheerder Van Hlijdenstein acht het ook niet onmoge lijk. dat het aantal oploopt lot dui zend. I)at hangt af van mogelijke nieuwe grondverwervingen op het ter rein, dat nu veertig hectare groot is en direete uitbreidingsmogelijkheden heeft tot honderd hectare. „Maar hoeveel caravans er ook ko men, altijd zal er genoeg ruimte en rust blijven, dat is een van onze grondbeginselen", zegt de heer Van Blijdenstein, „zodra het hier een afge stampte boel wordt, schieten we ons doel voorbij. Dat doel is: een rustige vakantie te bieden of een rustig hoek je voor mensen, die een vaste stand plaats willen hebben voor het hele jaar. Alleen voor de kinderen maken we wel vermaakaccommodatie, maar dat verstoort de rust niet. Integendeel, ze zijn juist rustiger, wanneer er iets voor hen te doen is. Van de ouders hoor je dan wel, hoezeer dat wordt gewaardeerd." Het is allemaal begonnen op een stuk onrendabele agrarische grond met oude boomgaarden. Die oude boomgaarden vormen met de nieuwe aanplant een prachtig decor. Er wordt weinig in gehakt en er groeit nog wat fruit aan ook, dat de veiling welis waar niet zal bereiken, maar dat hier toch een attractie vormt. In die ruigte staan caravans te huur en te koop, terwijl de bezoekers natuurlijk ook hun eigen caravan kunnen meenemen. Op de meest woeste gedeelten krijgen permanente bezoekers' gelegenheid, helemaal een eigen bedoeninkje in te richten. Een caravan met daarom heen een eigen tuin, die men naar be lieven mag beplanten en onderhouden mits het geen bende wordt natuur lijk. Een eigen heg rondom dat week end-en zomerverblijfje behoort tot de toegestane vrijheden. Voor deze privé-plaatsen bestaat gro te belangstelling. De heer Van Blijden stein verwacht, dat in de toekomst een belangrijk deel van hel bezoekers areaal naar deze vaste plaatsen zal trekken. Ook uit eigen omgeving, onder meer vanuit Tiel, zijn er aanmeldingen voor, die meteen gehonoreerd kunnen GEBOORTEN: Swan H., d.v. K. H. Go en S. W. Ko, P.C. Hooftstr. 15 te Kesteren; Ger- ritje, d.v. D. A. Verwoert en W. van Dijk, Hamsestraat 27 te Opheusden; Rody, z.v. J. T. Reulen en A. J. Bree ding, Rozenstraat 13 te Opheusden; Adolfina, d.v. A. Arends en G. Schol - tus, Boveneindsestraat 21 te Kesteren; Wilhelmina H. E., d.v. J. W. Franken en W. H. van Zetten, Patrijsstraat 18 te Opheusden; IJda M. J., d.v. H. van Gelderen en C. van Schoneveld, Jan Tooropstraat 4 te eKesteren; Josefien, d.v. M. Verwer en A. C. Veenis, Nico- laas Beetsstraat 9 te Kesteren; Geer- truida H., d.v. O. H. Brienissen en T. G. Haagsman, Tielsestraat 92 te Op heusden. HUWELIJKEN: G. S. Meurs, Kerkdwarsstr. 4, Kes teren en H. W. Cornelissen, Dalwagen- seweg 16, Opheusden. HUWELIJKSAANGIFTEN G. van de Scheur, Hou weg 30, Eist en J. Hakkert, Rijnbandijk 38, Keste ren. OVERLIJDEN: J. van Gijtenbeek, oud '61 jaar, wo nende te Kesteren; E. Boterman. oud 81 jaar, wonende te Kesteren; C. van Eek, oud 56 jaar, wonende te Kesteren. worden. Er is aan het begin van dit nieuwe seizoen een bijzonder optimistische stemming in 't Liendebos en daar zijn goede redenen voor. In vele delen van het land ziet men recreatiecentra heel langzaam vorm krijgen, met lange aan looptijden en een slechts schoorvoeten de toeloop van belangstellenden, 't Lien debos echter is in één jaar tijd uitge groeid tot een vfflwassen recreatiecen trum voor verblijfs- en dagtoerisme. In het afgelopen weekeinde heeft de fa milie Van Blijdenstein geen tijd gehad om te eten: alleen zondag al kwamen tegen de honderd belangstellenden ken nis maken en daar zijn veel goede con tacten voor het komende seizoen uit overgebleven. Dan komt straks het zwembad er nog bij met een ongetwij feld grote aanloop uit de naaste omge- SCHERPENZEEL Gevonden: be- delkettinkje, wit-zwart geblokte bal en kinder-driewieler. Verloren: Een paar lederen bruine dameshandschoenen, bontmuts met sjaal, beugel van boven gebit, dames horloge met zwart bandje en bruine he- renportemonnaie, inhoud f 10, SCHERPENZEEL Op donderdag 20 maart wordt vanwege de openbare kleuterschool aan de Beukenlaan in Scherpenzeel een Ouderavond gehou den in de school. De aanvang is 7.30 uur. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter open bare kennis dat zij bij besluit van 25 februari 1969 voorwaardelijk vergunning voor de uitvoering van groepsvervoer binnen de gemeente hebben verleend aan de NV Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij te Zeist tot uiterlijk 31 december 1970. Voor belanghebbenden staat geduren de dertig dagen na dagtekening der be schikking beroep open bij gedeputeerde staten dezer provincie. Rhenen, 6 maart I960. Burg. en wethouders voorn. De secretaris, W. C. Pieters. De burg. L. Bosch v. Rosenthal. ving het wordt een prachtige zaak, daar zijn niet alleen de ondernemers, maar ook de gemeentebesturen van Lienden en Echteld, die veel medewer king verlenen aan dit project, van overtuigd. ACHTERBERG 'I Zit er dik in dat in de kern \»ii Achterberg omstreeks september een aardgasleiding ligt. De propuganda-eommissie gevormd naar aanleiding van de negatieve uit komst van de door de gasmaatschappi' gehouden enquête heeft dinsdag avond een plan de campagne opgesteh' De leden zullen hinnen een week e voor zorgen dat de ontbrekende twintê percelen alsnog een aansluiting op prii stellen. Dat dit mogelijk is. ligt aan he feit, dat de commissie propaganda za maken voor het aardgas. Een ietwa onvolledige voorlichting is er de nor zaak van dat men via de enquête ong' veer 24 percelen tekort kwam. De eerste samenspraak van de com missie werd dinsdagavond bijgewoond door een vertegenwoordiger van de gas maatschappij, die op een allerple zierigste manier zijn bijdrage heeft ge leverd. De als voorzitter optredende heer G. van Gesink, deelde ons mee dat de aansluiting voor de kern van de buurtschap financieel prettig geregeld kan worden, wanneer direct het ver eiste aantal van 105 kandidaten bereikt wordt. „We twijfelen er niet aan of we vinden die ontbrekende 20 a 25 kan didaten; we hebben wat dat betreft keus genoeg, want 72 ondervraagden hebben in eerste instantie nee gezegd", vertelde de altijd optimistische heer Van Gesink. Dat de enquête een beetje ongeluk kig is uitgevallen ligt voornamelijk aan het feit, zo meent de heer Van Gesink, dat men niet geheel of helemaal niet begrepen heeft waarom het ging. „De mensen hier zijn druk", zegt hij „en wanneer ze dan komen met een vraag waarop of met nee óf met ja geant woord moet worden, is men doorgaans negatief". Overigens is het de gewoonte van de gasmaatschappij op geschetste manier de markt te polsen, tenminste men doet het overal zo. Wanneer de propaganda-commissie het vereiste aantal kandidaten vindt, kan onmiddellijk worden begonnen met de voorbereidende werkzaamheden. Voor de kern van Achterberg de bui- W////J ADVERTENTIE We hebben geprobeerd om onze fraaie behangcollectie in zUn ge heel in onze etalage te tonen. Dat lukte niet Daarom hebben we een paar sta len van dessins die we zelf erg mooi vinden in onze etalage ge plaatst. Deze en de vele andere soorten van onze voorraad vindt U terug aan het stalenrek in onze winkel. Gaat U gerust eens ge heel vrijblijvend kijken. Kunt U uit onze standaardcollec tie geen keus maken, dan hebben we nog een paar heel dikke boe ken, waarin het behang van uw smaak zeker voorkomt. Binnen enkele dagen is dat dan In huis. Zien we U gauw trelderland hoek Hoogstraat Veenendaal - Tel. 12156 VggggggggggggggggggggggggggggggggA tenbuurten zijn te onrendabel heeft de aansluiting op het aardgas grote voordelen. Zo krijgt men waarschijn lijk de eerste 20 kubieke meter gas gratis, wordt tachtig gulden reductie gegeven op de aansluiting binnenshuis en worden de butagastoestellen gratis omgebouwd. „Maar dan moet men zich ook di rect opgeven als kandidaat", aldus de heer Van Gesink, ..want als we het vereiste getal van 105 niet halen, wordt alles uitgesteld. Dan dus wanneer in september van dit jaar de aanslui ting niet tot stand kan worden gebracht worden ook de voordelen niet meer gegeven".. Zeker 95 procent van de Achterberg- se bevolking kookt op butagastoestel len en daarnaast wordt de normale kachel als verwarmingsbron gebruikt. Het gaat er in eerste instantie niet om die verwarmingsbron te vervangen door een gasapparaat, maar meer om het dagelijks gebruik voor koken. Omgere kend naar de prijs van een butagas- fles is een aansluiting op aardgas fi nancieel niet nadelig. Uiteindelijk is het ook nog gemakkelijker, want men behoeft in zo'n geval niet telkens de lege gasfles te vervangen door een vol le fles. SCHERPENZEEL Door de afde ling Scherpenzeel van het Verbond voor Veilig Verkeer wordt op dinsdag 18 maart een veilig-verkeersles gege ven aan de bejaarden van het „Huis in de wei". Het is de bedoeling de bejaarden een inzicht te geven in de verkeersproblemen waarmee men tegenwoordig wordt geconfronteerd. De avond wordt geleid door de groeps commandant der rijkspolitie te Scher penzeel, opperwachtmeester Hietbrink. VEENENDAAL S.G.P. zou kunnen betekenen Schriftuurlijk Geïnspireerde de Politiek". Met deze woorden besloot de heer R. Boender zijn lezing voor de S.G.P.-stud ie vereniging „Petrus Da theen" in Veenendaal. De bijeenkomst RHENEN In het Streekmuseum houdt de jonge Henk Verheek uil Eist (Gld.) een tentoonstelling van schilderijen, tekeningen en litho's. De 24-jarige Verbeek is leerling geweest van de Avond-akademie in Arnhem. Als wc zijn werk in zijn totaliteit overzien, dan mist 'I teelal nog de bezonkenheid van een gerijpt kunstenaar. Het heeft nog geen eigen stijl en karakter, heter is het te spreken van een „teveel aan stijlen", wellicht nog een overblijfsel van de Akademie. Het werk heeft een sterk grafische inslag, misschien wel plezierig, want daardoor krijgen de creaties toch hier en daar wel hun eigen lijn. Als modern illustrator zou hij zeker behoorlijk werk kunnen le veren. De grafische kunsten le nen zich hier uitstekend voor. \lhoewel Henk Verbeek sterk tracht te observeren en de controverse tussen mens en machine wil ver beelden, mist zijn werk de Inner lijke verbeelding van deze con troverse. geïntregeerd is in deze tijd, kan zeer boeiend zijn. Dat ls hier niet aanwezig, het is nog te veel Spie lerei". De jonge schilder mist nog de zo broodnodige zelfkritiek, vooral in zijn schilderijen. Rijp en onrijp hangen nu naast elkaar. Juist het moderne werk. als het volkomen Gelukkig heeft de jong,e schilder hier en daar een beetje zelfspot. Kijk maar eens naar zijn grappi ge satire „mens en dier". Zijn beste v/erk vind ik zijn litho's en zijn schilderijen als „stad" (12), „figuren in de nacht" (14), pot tenbakster" (10) en „de tijd" (18). Zijn kleiplastieken zijn soms grap pig, meer ook niet. Ook hier mis sen we diepgang en spanning. Henk Verbeek zal hard moeten werken. Hij is zeker niet van ta lent verstoken. Hij heeft gevoel voor kleuren, maar het werk heeft nog geen innerlijke spanning en groei. Wout van den Born. werd zeer goed bezocht. De heer Boender zette aan het be gin van z'n lezing uiteen, waarom de SGP werd opgericht. „Het was nodig dat naast de bestaande Christelijke partijen, de ARP en de CHU, de SGP werd opgericht. Want men week in de grote prot Christelijke partijen, dui delijk af van wat mr. Groen van Prinsterer eenmaal schreef, dat on voorwaardelijke onderwerping aan Gods Woord steeds de waarborg van plichtmatige gehoorzaamheid en van plichtmatig verzet, van orde en vrij heid is geweest. „Er is geschreven"! Dat was het uitgangspunt van Groen van Prinsterer", aldus spreker. De Nederlands Hervormde predi kant Dr. Hoedemaker constateerde dit reeds in een artikel dat hij schreef in plm. 1900. In dit artikel richt hij zijn verwijten aan het adres van Dr. A. Kuyper en aan De Savornin Lohman, respectievelijk leiders van de ARP en de CHU. Dr., Hoedemaker's eerste gemeente was Veenendaal (red.). Kort na de invoering van het even redig kiesstelsel werd de SGP in 1918 opgericht te Middelburg. In 1922 trad ds. G. H. Kersten als eerste afgevaar digde op in de 2e kamer. In een gloedvol betoog bestreed de heer Boender de vaak gehoorde bewe ringen, dat de SGP negatief zou zijn! Wie onvoorwaardelijk buigt voor de Heilige Schrift, zoals Groen van Prin sterer dat ook deed, is niet negatief maar Radieaal, zei h(j. Hierna behandelde de heer Boender de politiek van deze tijd. Hij stelde met nadruk dat de over heid als taak heeft ook te zorgen voor het aardse welzijn van de burgers „Politiek bedrijven is regeren!" merkte hij op. Spreker vond dat de staatkundig gereformeerde afge vaardigden in de openbare colleges, de problemen grondig moeten bestude ren! ..W'e moeien in alle voorkomende zaken meespreken en ons daarbij la ten lelden door Gods Woord. W'e moe ten het ene doen en het andere niet nalaten!", besloot de heer Boender. Na de lezing werd nog uitgebreid ge discussieerd. Naar de 27e jaarvergadering van het landelijk verband van Staatkundig Gereformeerde Studieverenigingen, werden afgevaardigd de heren Diepe- veen en Willemsen. Deze vergadering wordt gehouden op 22 maart. Op deze vergadering zullen de he ren ir. v. Rossum, lid 2e kamer, A. Moljaars, lid Provinciale Staten van Zeeland en B. v. d. Graaf, lid van de Rijnmondraad, een korte inleiding houden. Hierna wordt een forum gevormd door de inleiders en de heren M.Fol- verdingen, hoofdbestuurslid en G. v. d. Berg, 2e voorzitter landelijk ver band. De leiding van het forum berust bij de heer C. S. L. Janse, politicoloog.

De Vallei | 1969 | | pagina 5