Baanbreker bemoeit zich al lang niet meer met project Almelo maakt beste kans op uraniumfabriek Onderzoek naar ontstaan crimineel gedrag Zeven organisaties op sociaal-cultureel gebied gaan samen 25 king size filters f 1.75 Bo napa rte Volendamse vrouw wordt vermist Opdracht voor regionaal onderzoek Proi. Kistemaker fungeerde als hoge boom keijzer tapijt Met subsidie van ZWO West-Brabant wordt tegen Shell Chemie opgezet Babv voor derde maal in het ziekenhuis na mishandeling MINISTER ZWIJGT Vorstelijk, dat Bonaparte tapijt konder je voeten Vorstelijk? Keijzerlijk! TERUGVERDIENEN ECONOMISCHE GROEI HETZE GEHEIMHOUDING VIERHONDERD DOELMATIGER KARDINAAL ALFRINK BEPLEIT GROTERE OPENHEID DONDERDAG 13 MAART 1969 fWPW&MWMffltiWNSKk Het ultracentrifug^project zal in ons land onverbre kelijk verbonden blijven met de naam van prof. dr. J. Kistemaker. Zelf bemoeit prof. Kistemaker zich al hij- na zes jaar niet meer met de praktische toepassing van zijn project: het scheiden van de isotoop U 235 uit natuur lijk uranium in razend-snel draaiende trommels. De offi ciële lezing luidt dat het project omstreeks 1964 aan de technische uitwerking toe was, waarvoor de durende ar beid van prof. Kistemaker niet vereist was. Misschien is dat zo, maar even waar is het dat prof. Kistemaker als „hoge boom" in de jaren vóór 1964 «veel wind heeft ge vangen". v.- - mmmme?' iWtnr^-r 89 ALMELO Er is sprake van, dat de fabriek, die in massaproduktie de draai trommels zal maken voor verrijking van uranium, in Almelo zal komen. Mr. C. L. W. Fock, commissaris van de Koningin in de provincie Groningen, heeft dit gisteren meegedeeld. Mr. Fock is tevens lid van het curatorium van het Reac tor Centrum Nederland, dat het ultracentrifugeproject heeft helpen voorberei den. Almelo maakt ook een kans als ves tigingsplaats van de Nederlandse proeffabriek voor verrijking van ura nium. waarvoor de draaitrommels zijn bestemd. In ieder geval gooit Twente zeer ho ge ogen. In Almelo zijn de machinefa briek van Philips en fabrieken van Stork en Werkspoor, waar de draai trommels zijn ontwikkeld, maken deel uit van hetzelfde concern. Bij Almelo is een industrieterrein van twintig hec taren aanwezig, dat voor dit doel ge schikt wordt geacht. Het fabriekscomplex heeft veel ruim te nodig, omdat het eindprodukt verrijkt uranium radioactief is. Daarom moeten bijzondere veiligheids normen in acht worden genomen. Die ruimte is in Twente aanwezig. Ook echter in Limburg, waar men nog allerminst de hoop heeft opgegeven dat ten minste een van de fabrieken van het ultracentrifugecomplex daar zal worden gevestigd. Gedeputeerde Staten van Limburg staan echter gereserveerd tegenover de fhogelijke vestiging van een splijt- stoffenfabriek in hun provincie. Volgens de gedeputeerde J. Ensinck komt voor vestiging van die fabriek de dichtbevolkte mijnstreek van Zuid-Lim burg niet in aanmerking. De minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, zal zich pas uitlaten over de gekozen plaats van vestiging nadat hij met alle betrokken instanties heeft gesproken en er een besluit is gevallen. Het Engels -Nederlands - Westduitse ultracentrifuge-project zal interna tionaal worden gefinancierd. Dit geldt ook voor het Nederlandse deel. Het ligt in de bedoeling, dat de fi nanciering zal worden geregeld door de dri% regeringen samen met de on dernemingen, die bij het project wor den betrokken. Er komt pas een kos tenverdeling nadat vast is komen te staan hoeveel kapitaal er geïnvesteerd moet worden. Bij de Verenigde Machinefabrieken ADVERTENTIE "Ehkalotv (VMF), waarvan Werkspoor deel uit maakt, was men er gisteren wat te leurgesteld over, dat Engeland al met een een groot stuk produktiecapaciteit had gekregen. Toch achtte men bij de VMF de mogelijkheid niet uitgesloten dat de financieringsvorm zodanig zal worden gekozen, dat ons land ook de vruchten kan gaan plukken van komen de ultracentrifugeer-activiteiten in En geland en wellicht later ook West- Duitsland. Zeker is het in ieder geval, dat Werkspoor onmogelijk in één klap de kapitalen kan terugverdienen die deze Amsterdamse onderneming vijftien jaar lang voor speur- en ontwikkelingswerk heeft uitgegeven. Werkspoor kan aan dat terugverdie nen pas gaan denken omstreeks 1975, wanneer althans Europa dan op zeer grote schaal van de ultracentrifugeer- methode gebruik maakt om te voorzien in een grote eigen behoefte aan ver rijkt uranium voor produktie van elek trische energie. DEN HAAG De regering heeft opdracht gegeven een regionaal on derzoekprogramma op te stellen. Mét voorrang zal daarbij aandacht wor- besteed aan het Noorden van het land. Verder zal het programma de opstel ling van regionale economische model len voor het hele land omvatten. De ministers van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Eco nomische Zaken hebben tot opstelling van het programma besloten. De Rijksplanologische Dienst, het Centraal Planbureau, het directoraat-generaal voor Industrie en Handel van het mi nisterie van Economische Zaken en het Centraal Bureau voor de Statistiek gaan daarvoor samenwerken. De ministers hebben het besluit ge nomen omdat een versterkte economi sche groei van het Noorden wenselijk is gebleken. Het besluit houdt tevens in, dat aan het Amerikaanse onder zoekbureau Arthur D. Little, dat al een rapport over het Noorden uit bracht, geen opdracht zal worden ge geven voor verder onderzoek. Wel wordt het bureau eventueel ingescha keld bij het opstellen van de onder zoekprogramma's. Jacob Kistemaker werd op 23 april 1917 in een boerengezin in West-Fries land geboren. Als student in Leiden, waar hij wis- en natuurkunde studeerde, trok hij al vrij spoedig de aandacht van zijn leermeesters. Na het doctoraal examen, werd hij medewerker van prof. dr. W. J. de Haas in het Kamerlingh Onneslaboratorium Prof. De Haas had de Nederlandse regering er al vóór de oorlog toen onderzoek naar kernenergie nog zuiver een studeerkamer-onderwerp was toe weten over te halen uraniumerts te kopen. Toen de oorlog uitbrak, wist prof. De Haas de Nederlandse voorraad uranium voor de Duitsers, die voor hun kernonderzoek om het erts zaten te springen, te verbergen. Hoewel prof. De Haas tijdens de oor log naar Engeland vluchtte om de Ne derlandse regering op de hoogte te stellen van de vorderingen der Duitse wetenschap, werden hq en zyn assis tent Kistemaker na de oorlog aange klaagd wegens collaboratie met de vijand. Wel werden zij na een onder zoek in ere hersteld het bleek dat zq wetenschappelijke contra-spionagc had den verricht - maar telkens werd tij dens de loopbaan van prof. Kistema ker, vooral van communistische zijde, „het oorlogsverleden onthuld". Met het verborgen gehouden ura nium kon Nederland onmiddellijk na de oorlog, tezamen met Noorwegen, aan kernonderzoek beginnen. In 1947 begon prof. Kistemaker in een oude centrale van het Gemeentelijke ener giebedrijf aan de Hoogte Kadijk in Amsterdam een fundamenteel onder zoek, dat zou leiden tot de ontwikke ling van zijn ultra-centrifuge-project. In 1956 kreeg hij officieel opdracht van het Reactor Centrum Nederland het ultra-centrifuge-project te ontwik kelen. Er ontstond toen grote onrust in Amsterdam, want men meende dat prof. Kistemaker in de oude centrale bezig was met het vervaardigen van atoombommen. In 1958 kreeg hij de kans, op een internationale.conferentie in Genève duidelijk te maken, dat zijn project was gericht op vreedzaam ge bruik van kernenergie. In dat jaar kreeg prof. Kistemaker contact met de Westduitse geleerde prof. dr. W. Groth, tijdens en na de oorlog een erkende anti-nazi, die zich ook met fundamenteel kernonderzoek bezighield. Toen de samenwerking tus sen beide geleerden enkele jaren later uitlekte, begon in Oost-Duitsland een formidabele hetze: Kistemaker wil West-Duitsland de atoombom geven. In het najaar van 1960 nam het Ne derlandse communistische dagblad De Waarheid deze hetze over. Tevens werd toen - met zeer bewuste verdraai ing der feiten - „het oorlogsverleden van prof. Kistemaker onthuld". Kort daarop verzochten de Verenigde Staten alle gegevens over het werk aan het ulta-centrifuge-project als geheim te beschouwen, aan welk verzoek onder meer Engeland, West-Duitsland en Ne derland gehoor gaven. Enkele jaren later december 1967 openbaarde het Kamerlid voor D'66 A. de Goede in de Tweede Kamer dat er gigantisch economisch verlies dreig- d evoor Nederland als het ultra-centri fuge-project niet krachtig werd voort gezet. Het vermoeden rees toen dat TOKIO Tokio is vandaag getroffen door een sneeuwstorm waardoor in en kele uren al meer dan 30 centimeter sneeuw viel. Het v/eg- en spoorwegver keer kwam nagenoeg tot stilstand en binnenkomende vliegtuigen moesten uit wijken naar Zuid-Korea, Noord-Japan of Okinawa. Scholen, winkels en kantoren sloten vroeg om de mensen de kans te geven hun huizen nog te bereiken voordat ook het openbaar vervoer zou uitvallen. GRONINGEN Prof. dr. W. Buikhuisen. directeur van het Criminologisch Insti tuut van de Ryksuniversiteit in Groningen, heeft van de Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappeiyk Onderzoek een subsidie ontvangen voor de bestu dering van het ontstaan van deliquent gedrag. UTRECHT Een actiecomité wi verhinderen dat Shell Chemie op het grondgebied van de gemeenten Klun- dert en Zevenbergen een fabriek neer zet. Het hele project is, volgen s dit co mité in strijd met de tweede nota Ruimtelijke Ordening, terwijl er ook verkeerde voorlichting gegeven zou zijn over het te verwachten aantal ar beidsplaatsen. Het actiecomité zal met pamfletten en hearings de bevolking van West- Brabant informatie over het project geven. Prof. Buikhuisen en zijn medewer kers zijn al een jaar met dit onderzoek bezig. „In de komende maanden gaan we een groot aantal delinquenten testen en interviewen", zegt hij. Er worden vier tests gebruikt. Drie zijn op het instituut zelf ontwikkeld, de vierde is overgenomen uit Amerika en aan de Nederlandse omstandigheden aangepast. „We willen de theorie van de Britse psycholoog Eysenk toetsen", aldus prof. Buikhuisen. Eysenk meent dat crimi neel gedrag eerder kan ontstaan bij niet-beïnvloedbare mensen. ln totaal zullen vierhonderd mensen worden getest. „Een van de vragen waar we een antwoord op zoeken is of die beïnvloedbaarheid wel een persoon lijkheidsfactor is". „Een andere vraag is of delinquen ten inderdaad moeilijker conditioneer- baar zijn dan niet-deliquenten. Als dat zo blijkt te zijn, is dat van belang voor het voorbereiden van hun terugkeer in de maatschappij". De resultaten van het onderzoek zul len worden neergelegd in een proef schrift van drs. J. J. Hemmel onder wiens directe leiding het wordt uitge voerd. In de loop van het volgend jaar zal er bovendien een boek over ver schijnen. EINDHOVEN De 23-jarige me vrouw A. H. I). heeft de Eindhovense politie bekend haar enkele maanden oude baby Rudolf ernstig te hebben mishandeld. De toen twee maanden oude baby werd in november vorig jaar al in het ziekenhuis opgenomen. Op 11 januari werd de baby uit het ziekenhuis ontslagen, maar een week later moest het kind met talrijke bloed uitstortingen weer worden opgenomen. Op 6 maart mocht het kind weer naar huis, maar nog op dezelfde dag lag het jongetje opnieuw in het zieken huis met ernstige bloeduitstortingen en een gebroken sleutelbeen. Kort daarna werd de politie gewaar schuwd. De vrouw, die met haar man en de baby slechts over één kamer beschikt, zou niet meer hebben opge- kund tegen het huilen van de baby. De toestand van Rudolf is nu redelijk. Amerika de geheimhouding had ge vraagd om zijn eigen, veel kostbaar dere, methode van uraniumverrijking te beschermen. Toen werkte prof. Kiste maker allang niet meer aan het pro ject. Hij is thans hoogleraar in Leiden en directeur van het laboratorium voor atoom- en molecuulfisica een orga nisatie van de FOM (Fundamenteel On derzoek der Materie) in Amsterdam. Hoewel hij begonnen is met het fun damentele onderzoek, dat leidde tot het ultra-centrifuge-project, vindt hij het niet fijn dat zijn naam verbonden blijft aan deze methode, die al vele jaren door anderen wordt uitgewerkt en be proefd. VOLENDAM De groepscomman dant van de rijkspolitie in Volendam verzoekt te worden bekendgemaakt met de verblijfplaats van de veertig jarige ongehuwde Stijntje Tol. De vrouw heeft zondag 9 maart in over spannen toestand haar woning in Vo lendam verlaten en is sindsdien spoor loos. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang plm. 1.70 m, enigszins rossig haar, gekleed in Vo lendamse klederdracht met omslag doek en vermoedelijk blauw hoofddoek je. De vrouw draagt een bril met doublé montuur. De rijkspolitie te Vo lendam is telefonisch te bereiken op der nummer 02993-3333. DEN HAAG Zeven landelijke or ganisaties voor sociaal-cultureel werk gaan samenwerken. Op 1 maart is een stichting opgericht, waarin de zeven in federatief verband optreden. De zeven houden zich bezig met werk in clubhui zen, buurthuizen of wijkhuizen. De federatie, die Stichting Samen werkende Landelijke Centrale Orga nen voor Wijk-, Buurt- en Clubhuizen heet (er wordt naar een kortere naam gezocht), omvat vijfhonderd instellin gen. Zeker 350.000 jongens en meisjes vinden er regelmatig onderdak. In en kele tientallen instellingen zijn peuter en kleuterverWijven en bejaardenso ciëteiten. Er zijn 2400 beroepskrachten in dienst en 2500 bestuursleden. Ruim tienduizend mensen verlenen medewer king. Voor 1969 is de omzet 68,6 miljoen gulden, daarvan zijn 12,6 miljoen gul den aan particuliere middelen nodig. Zo'n dertig- tot veertigduizend volwas senen maken gebruik van de diensten van de stichting. Grotere doelmatigheid, efficiëntie, belangenbehartiging rijn het doel van de zeven organisaties. Zdj rijn: de Fe deratie Ankerclubhuiswerk, Katholie ke Nationale Stichting voor Bijzonder gerinswerk en jeugdzorg. Landelijke Hervormde stichting voor bijzander jeugd- en vol was sen werk, Landelijke vereniging Clubhuiswerk, Leger des Heils, Stichting Evangelisch herstel en opbouw en de Vrijzinnige prote stantse centrale voor maatschappelijk werk. De voorbereiding tot de samenwer king heeft drie jaar geduurd. Het Tweede-Kamerlid mr. M. Vrolijk was daarbij onpartijdig voorzitter. Er zijn onderhandelingen gaande met een achtste vereniging De Neder landse Bond voor Sociaal-Cultureel Vormingswerk fci Utrecht. De organisaties omvatten op het blik 85 procent van het reel werk in Nederland. MÜNCHEN Kardinaal Alfrmk heeft op het jaarfeest van de kaftholie- ke academie te München gepleit voor grotere communicatie in de kerk. Volgens de kardinaal kan die kerk haar zending niet goed vervullen, als de hiërarchie stérk autoritair en cen tralistisch is ingesteld. De roep om verandering van de ker kelijke structuur speelt een belangrij ke rol in het streven naar verandering en de kerkelijke autoriteiten zouden gemakkelijk in verleiding kunnen ko men om eenheid en eenvormigheid als dezelfde zaak te beschouwen. Voor de overwinning van de crisis in de katho lieke kerk is het volgens de kardinaal van groot belang dat er een sfeer van vertrouwen ontstaat in de kerkelijke betrekkingen. Men mag zich afvragen of het zwaar tepunt voor uitoefening van autoriteit niet meer dan voorheen van Rome naar de plaatselijke kerken moet war den verlegd, zonder overigens het priesterambt te ondermijnen. Voor de bisschoppen zou dat een verruiming van hun eigenlijke herderlijke taak be tekenen, aldus kardinaal Alfrink. De aartsbisschop van München en Freising, tevens hoofd van het West duitse episcopaat, Julius kardinaal Döpfner, zei dat de Duitse kerk veel aan de Nederlandse catechismus te danken heeft, en sprak de hoop uit dat de hervormingsbeweging onder de Ne derlandse katholieken een gunstige in vloed zal hebben op de Westduitse ka tholieke kerk. ADVERTENTIE ...als u de zachtste wilt

De Vallei | 1969 | | pagina 9