Democraten '66: touwtrekken tussen links en rechts Dollar zal s werelds sterkste valuta ven Nederlanders leren Tunesiërs boomkorvisserij Prijsstijgingen bron van veel zorgen Zelfstandige wooneenheden voor Alkmaarse bejaarden Nieuw katholiek tijdschrift in vijf talen LACHENDE DERDE NA ZWENKING VAN P.v.d.A PRESIDENT VAN BANK OF AMERICA: Toch winst voor de lonen Tweede gesprek nodig over broodprijs Nieuw procédé voor brouwen van bier D'66 teil democratie aan de basis", dus ben ik naar plaatselijke afdelingen en com missievergaderingen gegaantvaar 'n slor dige duizend vaderlanders al twee jaar pogen om gestalte te geven aan een idee. Verwantschap Meespelen Geklets Tobben Vrijheid Vrije tijd Barbaars Vierhonderd Groter Behoefte DELEGATIE LOKALE MARKT VRIJDAG 14 MAART 1969 ÏYe duidelijke zwenking naar de radicale koers binnen de P. v.d.A., die op het jongste con gres tijdens de bestuursverkiezing zo zichtbaar is geworden, wordt wel beschouwd als een nieuwe winst voor D'66. Nieuw Links, de winnaar op het P.v.d.A.-congres zal dat wel boos ontkennen, maar enkele deskundigen hadden geen moeite om D'66 tot lachende der de uit te roepen. Hoe is het echter met D'66 zelf gesteld? Het is wat stil geworden rondom deze partij, die twee jaar geleden het gevestigde politieke boutosei wilde laten ontploffen. Na de overrompelende opmars van D'66 naar de Tweede Kamer rees in vele bestaande partijen radicale onrust. Nationale held Hans van Mierlo ging twee jaar geleden in de Tweede Kamer met zijn ploeg, gesteund door tientallen studie commissies, oppositie voeren; minzaam aangemoedigd door me de-opposant P.v.d.A. die voor het gemak de progressiviteit van D'66 wilde vertalen met „links" of „so cialistisch" De confessionele partijen hiel den een voorzichtig oog op een mogelijke toekomst gericht. Zij vermeden een confrontatie zoveel mogelijk, al werd hun binnen hun partijen de rekening gepresen teerd met als klapstuk een scheu- rinkje in de K.V.P., waaruit de P.P.R. ontstond. De liberale leider Toxopeus zei, na van de schrik te zijn beko men, vaderlijk: „Mijn beste jon gens, wat willen jullie nou? In de politiek moet je kiezen: liberalis me of socialisme. Jullie hebt geen beginsel en dat wordt echt niks". Hoewel D'66 niet wilde kiezen, moet er in het parlement dage lijks worden gekozen. Vrij spoe dig begon een deel van de ach terban van D'66 te klagen dat de fractie veel te socialistisch was, terwijl anderen vonden dat Hans van Mierlo zich liet inkapselen en de ontploffing vergat: de wer kers van het eerste uur bij D'66 waren van velerlei richting geko men. Inmiddels was Hans van Mierlo parlementaire taal gaan spreken en onlangs verklaarde hij dat zijn partij niet afkerig zal zijn van het aanvaarden van regeringsver antwoordelijkheid. Hij zou dan niet eisen, dat de staatkundige vernieuwingen die D'66 als be langrijkste punt in rijn verkie zingsprogramma had opgenomen gekozen premier en districten stelsel in het regeringspro gramma zouden zijn opgenomen. D'66 heeft zonder twijfel veel beweging gebracht in het politieke leven van Nederland en blijkens opiniepeilingen wint D'66 nog steeds aan volksgunst. Maar toch zijn er velen die menen, dat de theaterstunt van twee jaar gele den bijna ongemerkt een plaats heeft gekregen tussen het ver trouwde politieke decor van wel eer. Ook D'66 heeft het lot van vele andere organisaties niet kunnen ontgaan: het stralende ideaal dat in het begin duizenden op honderden plaatsen samenbracht, is na twee jaar geworden tot een flakkerende vlam, die sterk gekrom pen groepjes brandende proberen te houden. In een middelgrote provinciestad zijn Radicalen en Demo craten aan het praten. Samen hebben ze in de stad ruim honderd ingeschreven leden: een klein dozijn van hen zit om de tafel. Het program van D*66 is minder duidelijk sociaal ge richt dan dat van de P.P.R. D'66 wil helemaal niet socialistisch zijn. De P.P.R. steunt op een binding uit het verleden, waar door een duidelijker binding tussen de leden merkbaar is. D'66 mist die eenheid van visie. D'66 steunt niet in de eerste plaats op zijn programma dat kan worden gewijzigd. D'66 steunt op zijn idee van ware democratie: openheid aan de basis en internationale gerichtheid. D'66 is een beweging van amateurs: iedereen moet zich met de politiek bemoeien. De tijd van vakman-politicus in zijn ivoren toren is voorbij. delijk gezicht heeft en dat er binnen de partij nog driftig naar link en rechts wordt getrokken: „Het gaat ons om een nieuwe mentalitiet. Mag men eisen dat wij in twee jaar een totaal nieuwe weg kunnen uitstippelen, pasklaar voor elke situatie?" We praten over de mogelijke samen werking met andere partijen: „Wij zoe ken naar verwantschap in mentaliteit, in aanpak. Dat andere partijen afwij kende programma's hebben, is niet zo belangrijk". In Den Haag is het congres van de PvdA gehouden: Wat betreft aanpak, methodiek en durf voelen we ons wellicht verwant met Nieuw Links dat bereid is de hele maatschappij op de helling te zetten". Secretaris Van Praag is een voorzichtig man: het woordje „wellicht" wil hij liever niet inslikken. Hij zegt wel: „Een lid van D'66 dat niet begrijpt wat Nieuw Links bezielt, kan volgens mij ook de grondgedachte van D'66 niet begrijpen". En na drie uur praten een wat mis- moedigd man: „Wat schieten we nu op met al dat geklets. Moet ik daar nu mijn •vond mee verdoen?" Op een commissievergadering van D'66 een jeugdige econoom, opgewekt glimlachend: „Nou ken ik je weer" tot een slordig gekleed schrijver die na lang zwijgen verbitterd heeft gesproken over de sentimentele aanpak van het probleem-Biafra, waar volgens hem de de hongersnood van miljoenen voor het grote publiek de oliestrijd tussen Frank rijk en Engeland moet verbergen. Een D-zesenzestiger van het eerste uur: „We tobben maar wat aan, maar ik blijf meedoen omdat het idee goed is. Dat touwtrekken om het program ma, waarbij het klassieke links en rechts hun klassieke strijd voeren, maakte me weieens ziek. Maar ons poli tieke gesprek trekt nog steeds veel meer mensen dan in enig andere partij. Het moet mogelijk zijn - misschien pas over vijftig jaar - de mensen zover te krijgen dat ze politieke vraagstukken oplossen zonder eerst te kijken wat Marx, Thor- becke, Groen van Prinsterer ofSchaep- man daarover wellicht had willen zeg gen". In een afdelingsvergadering van D'66 in een grote stad 22 aanwezigen: Openheid aan de basis, internationaal denken, alle burgers erbij betrekken, praten over lantaarnpalen, ontwikke lingshulp, kinderbijslag en de E.E.G. Leuk hoor, maar wat als de burgers niet willen komen om te praten?" Democratie houdt ook in de vrij heid om je niet met politiek te bemoei en. De communisten dwingen hun bur gers tot politieke bewustwording, maar dat wil een democratie juist niet. Vroeger bemoeide slechts één pet. van de bevolking zich met de politiek. Als we daar twee pet. van kunnen ma ken, zal het politieke aanzien in ons land totaal veranderen. Laten we iets doen. Een politieke De heer E. W. van Praag, 46 jaar, vrijgezel en secretaris i politieke zaken van D'66: Politiek is voor iedereen. Iedere burger moet mee kunnen doen, ook al is J hij geen vakman-politicus. Ikzelf i ben daarvan een voorbeeld: ik weet van politiek weinig af." demonstratieve optocht misschien. Nou, is dat wel een goed plan? Goed, wie denkt dat het een goed plan is, kan zich bij hem opgeven. D'66 Is een party van amateurs en dat biykt ook als ik tenslotte toch by de top terecht kom: de heer E. W. van Praag is 46 jaar en in Amsterdam amb tenaar van het ministerie van sociale zaken. Sinds drie maanden is hy secre taris voor politieke zaken van D'66: „Ik heb van politiek weinig verstand, maar omdat ik vrygezel ben, heb ik voldoen de vrye tyd en geld voor dit veeleisen de baantje". Hij geeft toe dat D'66 nog geen dui- Als ik zeg dat er leden van D'66 zijn die vinden dat Hans van Mierlo in het parlementaire web verstrikt is geraakt, antwoord de heer Van Praag: „Van Mierlo moet natuurlijk het spel meespe len. Dat kan in het parlement en dat kan ook in de regering gebeuren". „Neem nu die staatkundige paragraaf. Die kan verwezenlijkt worden als D'66 tweederde van de kiezers achter zich krijgt een absurde gedachte of door al meespelende aan een mentali teitsverandering in andere partijen te werken". „Dat Hans van Mierlo voor de geves tigde parlementaire orde zou hebben ge kozen, klinkt voor my even potsieriyk als wanneer mij werd gemeld, dat Nas ser had besloten zyr. verdere leven ln een kibboets van Israël te siyten". DEN HAAG De bakkers hebben nog geen minimumprijs voor het brood gekregen. Zy zijn gisteren in Den Haag bij staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) geweest, die een tweede gesprek noodzakelijk vond. Uit een onderzoek bij vijf bedrijven is hem gebleken, dat het niet zo bijzon der slecht ging in het bakkersbedrijf. De staatssecretaris heeft spoed beloofd met zijn beslissing. SYDNEY Sinds de monetair* crisis van november 1967, toen het pond sterling devalueerde, is het in ternationale geldwezen van de ene crisistoestand in de andere terecht gekomen. Rudolph A. Peterson, president van de Bank of America, heeft in een rede voor een Australische financiële conferentie gezegd, dat de inter nationale monetaire wereld balanceert op het scherp van de snede, maar dat zij tot dusver haar evenwicht heeft behouden. „In de komende paar jaar zullen wij belangrijke vragen te beantwoorden hebben. Zullen wij terugkeren tot beper kingen op kapitaalverkeer tariefmuren, handelsoorlogcn en Isolationistische handelsblokken? Zullen wij het inter nationale monetaire systeem dat in de laatste 25 jaar zo zorgvuldig is opgebouwd vernietigen door kortzichtigheid en vrees?" Ondanks alle maatregelen, zoals de invoering van de spe ciale trekkingsrechten van het Internationale Monetaire Fonds, waardoor de onderdinge kredietverlening van de lan den wordt uitgebreid, behoren perioden van Internationale monetaire crises nog niet tot het verleden. „Uit de laatste twintig jaar zijn vier lessen te leren. 1. Een internationaal monetair systeem is nooit volledig en perfect. Het meest stabiele systeem zal altyd onderhevig zyn aan veranderingen. 2. De problemen van de Amerikaanse betalingsbalans en die van het internationale monetaire systeem zyn niet de zelfde. De Verenigde Staten kunnen hun problemen in één klap oplossen, maar dat zou ten koste van andere landen gaan. Wij zullen dit niet doen. 3. De noodzaak voor onderlinge gesprekken tussen de lan den over monetaire vraagstukken is duideiyk. 4. Internationale monetaire problemen hebben een even gro te politieke als economische ondergrond." De heer Peterson toonde zich voor zichtig optimistisch over de te volgen weg. „Het monetaire systeem zal steeds crises doormaken. De trekkinsrechten zullen worden uitgebreid, evenals het zoeken naar een ander internationaal betaalmiddel. De relatieve positie van het goud zal afnemen, de psychologische voorkeur voor het barbaarse metaal zal verminderen". De president van de Bank of America ziet de dollar gehandhaafd als sleutel valuta. Gesteund door de industriële kracht van de Verenigde Staten zal de dollar 's werelds sterkste valuta blijven. In de Verenigde Staten zullen wy in de komende tien jaar terugkeren tot maat regelen, fiscale en monetair, om onze problemen op het gebied van de beta lingsbalans op te lossen. Ik zie in de toekomst een krachtiger dollar. De Ver enigde Staten zullen niet tot isolationis me terugkeren". DEN HAAG De laatste voorbereidingen zijn getroffen voor een unieke missie voor een Nederlandse kotter: instructie aan Tunesische vissers in de boomkorvisserij in het kader van het technische hulpprogramma van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het is de bedoeling dat de kotter, de Go 28 „Op hoop van zegen' van schipper C. Tanis uit Goederee de, maandag uit Scheveningen vertrekt voor een reis van tien weken uit en thuis. Behalve de vaste bemanning van zes zijn er twee ambtenaren van de directie van de visserijen van het ministerie van Landbouw en Visserij, de heer J. Westerduin, de projectleider, en de heer J. Bakker, aan boord van de kotter. Het begon met het draaien in Tunesië van een Nederlandse instructiefilm voor de boomkorvisserij, die door Nederlandse vissers steeds meer wordt toegepast voor platvis. De be- Het wordt me het jaartje wel met de prijzen. Tussen half december en half februari zijn de kosten van le vensonderhoud met 4,5 procent geste gen. Er zijn koffiedikkijkers dk voor spellen, dat eind 1969 alles zes tot zeven procent duurder zal zijn gewor den. Achteraf bezien mogen de werknemers blij zijn dat de lonen met eenzelfde percentage omhoog zijn gegaan. Toch is die prijsstijging voor ieder een werkgevers en werknemers een gemene tegenvaller: beide par tijen weten nu al dat het loongesprek voor volgend jaar erg moeilijk zal worden. De hogere prijzen zullen de looneisen opschroeven. Iedereen veroordeelt geldontwaarding, toch zijn de prijzen jaarlijks nog ge middeld zo'n vijf procent omhoog ge gaan. Na 1945 is het leven meer dan twee keer zo duur geworden. Hebben de lonen de styging van de prijzen kunnen bijbenen? Ja, en heel wat meer dan dat. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uit gerekend, dat de lonen na 1964 het jaar van de loonexplosie tot nu toe met veertig procent zijn gestegen. Schakelen wij de prijsstijgingen uit, dan blijft er een werkelijke verbete ring van het inkomen over van vijftien l»-ooent in vier jaar tijd. In de tien jaren ervoor de periode van 1955 tot 1965 stegen de lonen en prijzen zodanig, dat er uiteinde lijk 64 procent werkelijke loonsverho ging overbleef. Ook uit andere feiten blykt dat de Ne derlanders zich financieel wat meer kunnen veroorloven. Vergeleken met 1953 wordt er nu ruim tweemaal zo veel gekocht. Het indexcijfer van de consumptieve bestedingen steeg van 68 in 1953 naar 100 in 1963 en tot 117 in 1967. Er is natuurlijk niet van alle artikelen twee keer zoveel gekocht. Brood en aardappelen bijvoorbeeld kunnen niet in onbeperkte hoeveelhe den worden gegeten. De toenemende welvaart blijkt o.a. hieruit: tussen 1953 en 1963 kochten de Nederlanders 23 procent meer voedsel, maar 74 procent meer ra dio's, televisietoestellen, wasmachi nes, koelkasten, stofzuigers en noem maar op. Die stijging is aan een kant niet zo op merkelijk, want in de eerste jaren na 1945 hebben wij het erg kalmpjes aan moeten doen. Toch blijft die post van duurzame con- cumptiegoederen maar stijgen. Na 1963 gaven wij per hoofd van de be volking zes procent meer uit aan voe ding en bijna 25 procent meer uit aan duurzame artikelen. Deze cijfers ge ven daarom een goed beeld, omdat zij alleen aangeven hoeveel artikelen er meer zijn gekocht en de prijzen bui ten beschouwing laten. Nog meer cyfers tonen aan dat ons inkomen in de loop der jaren niet gelijk is gebleven: De Nederlanders gaven in 1958 drie honderdmiljoen gulden uit in het buitenland, in 1967 ongeveer 1400 mil joen gulden, bijna vijf keer zoveel. Het lenen van geld voor consump tieve uitgaven vertienvoudigde tus sen 1958 en 1963. Het cijfers is na dien nog eens verdubbeld. In 1967 bracht de Nederlander drie keer zoveel naar de spaarbank als in 1958. Het totale tegoed bij de spaarbanken steeg van acht miljard gulden in 1958 tot ruim 25 miljard in 1967. Tenslotte blijkt dat de werktijden korter en de vakanties langer zyn geworden, dat de pensioenen zijn ver beterd en dat de sociale voorzienin gen zeer behoorlijk zijn geworden. Toch blijven de voortdurende pryssty- gingen een bron van veel zorgen. Niet alleen voor de overheid, de werkgevers en werknemers, maar vooral voor hen die van een vast in komen (pensioen bijvoorbeeld) moe ten leven en die elk jaar steeds min der van dat vaste inkomen kunnen kopen. TTOEVELAKEN Begin april be- gint de Landelijke Stichting Be- jaardenbouw aan het verwezenlijken van een groot project voor zelfstandige wooneenheden voor bejaarden. Het eerste flatgebouw komt in Alkmaar. Het zal 121 huizen bevatten, die zijn aangepast aan de behoeften van bejaarden. Het gaat hier om een sterk de aandacht trekkend project. Het gebouw moet over anderhalf jaar klaar zijn. De tweekamerwoningen gaan ongeveer 153 gulden per maand kosten zonder de vergoeding van dienstbe toon. De huur van de twintig drieka merwoningen zal ongeveer 175 eul- den bedragen. De laatste huizen zijn bestemd voor gebroken gezinnen. Zodra de rijksgoedkeuringen zijn ont vangen, wordt nog dit jaar begonnen met de bouw van vierhonderd huizen voor een groot deel in Groningen, Fries land en Overijssel. Verder zijn met gemeentebesturen onderhandelingen gaande over de bouw van nog eens vierhonderd woningen. Ook hierbij liggen de stichtingskosten in het noorden het gunstigst, voorna melijk door de grondprijzen. Een deel van de laatste twee groepen huizen zal niet in flatgebouwen komen, maar als laagbouw worden uitgevoerd. Kleinere gemeenten geven daaraan de voorkeur. Er zijn verschillende ontwer pen gemaakt (in één of twee woonla gen) die zijn afgestemd op de wensen van bejaarden, in overleg met hun bon den. Enkele wyzigingen met ingang van 1 januari in de rijksbijdrage voor be jaardenwoningen zijn er de oorzaak van, dat de plannen van een aantal ge meentebesturen niet van de grond zyn gekomen. Op deze manier, vindt de Landelijke Stichting Bejaardenbcmw, worden de bejaarden de dupe. „Gezien de financiële draagkracht van deze groeip Nederlanders," aldus het bestuurslid de heer J. C. Bakker, „hadden wij juist maatregelen ver wacht die deze bouw in de hand zouden werken." Hoe groot de behoefte is blijkt uit de ze feiten: Na onze aankondiging vorige zomer hebben ruim vijfhonderd bejaarde echt paren en alleenstaanden zich als kandi daat laten Inschrijven. Minister Schut heeft deze week ge zegd dat tot nu toe veertigduizend zelf standige bejaardenwoningen zijn ge bouwd. „Dit aantal", zei hij, „zou één tot anderhalf maal zo groot moeten zijn". Vandaar bijvoorbeeld, dat in een stad als Utrecht duizend mensen staan ingeschreven voor een bejaardenwo ning. Tien tot vijftien procent van alle be jaarden voelt voor een bejaardenwo ning, mits er voorzieningen zijn voor geval van nood of ziekte. Tien jaar gele den heeft het Bouwcentrum geadviseerd Laten we vijf procent van het bouw programma reserveren voor bejaar denwoningen. Dat percentage bedraagt nu ongeveer drie. Als er voldoende be jaardenwoningen zouden zyn, zouden twintigduizend huizen waarin zy nu wonen (vaak grote woningen) vrij ko men. Als er ergens iets goeds wordt aan geboden, schept dat meteen een behoef te. De ervaring heeft geleerd, dat velen zich, om zekerheid te hebben, uit voor zorg laten inschrijven ln een bejaarden centrum. Kunnen zij een bejaardenwo ning krijgen (met verzorging achter de hand), dan kiezen zij dat huis. Binnenkort verschijnt een publlkatie „Zinvol bouwen voor bejaarden". Het Een voorbeeld van een tweeka merwoning in het nieuwe flatge bouw voor bejaarden. Er zijn geen galerijen, wèl in het hart ran het gebouw verwarmde, tochtvrije corridors. Tot de woon- en slaapkamer kan geen geluids hinder van de gangen doordrin gen. Op een aantal punten zal permanent de lucht worden afge zogen en verse voorverwarmde lucht worden binnengeblozen. is een (goed gedetailleerd*) uitgave van de Landelijke Stichting Bejaarden zorg ln Hoevelaken. langstelling in Tunesië was zo groot, dat in 1967 een delegatie uit de stad Mahdia naar Nederland kwam om zich ter plaatse op de hoogte te stel len van die in het laatst van de vori ge eeuw verdwenen, maar later weer steeds meer toegepaste vismethode. Die delegatie werd geleid door de burgemeester, Sassi Rjeb, en be stond verder uit de directeur van een visserij-coöperatie en twee schippers. De twee schippers zijn in de zomer van 1967 al drie etmalen met schipper Ta- nis de zee op geweest. De 53-jarige Goereese schipper zei van zijn Tune sische collega's: „Aardige jongens en op-en-top visserslui". Hot rapport van de delegatie uit Mah- dla was aanleiding tot een verzoek van de Tunesische regering om tech nische hulp. Het resultaat daarvan is de voor een kotter verre reis naar Mahdia met als doel kennisover dracht aan Tunesische vissers. Die tocht naar en van Tunesië zal on geveer twaalf dagen duren, zodat voor de eigenlijke instructie zes we ken overblijven. Op één instructie vaart zal schipper Tanis drie of vier Tunesische vissers mee kunnen ne men. Het zal van de Tunesiërs afhan gen hoe lang die Instructie per man zal duren. Volgens gegevens die de directie van de visserijen ter beschikking heeft, bestaat de vissersvloot van Tunesië uit bijna zesduizend vaartuigen. Daaronder vallen niet alleen al ruim duizend die gebruikt worden voor de sponsvisserij, maar verder alle klei ne vaartuigjes voor visvangst. Slechts een honderdtal schepen is te vergelij ken met vaartuigen zoals door Ne derlandse vissers worden gebruikt De produktiviteit van de visserij in Tunesië is gering, doordat men meestal nog gebruik maakt van oude technieken. Het doel van de Tunesiërs is door een grotere produktiviteit meer vis op de lokale markt te brengen. Schipper Tanis, die van zijn twaalfde jaar af visser ls, heeft nu zes of ze ven Jaar de boomkortechniek toege past. Bij die techniek sleept het schip zowel aan stuurboord als aan bak boord een aan een boom bevestigd net, de boomkor, over de bodem. Veiligheidsmaatregelen zijn bij deze vorm van visserij noodzakelijk om te voorkomen, dat het. vaartuig wordt omgetrokken als een van de netten achter een obstakel op de zeebodem blijft hangen. Schipper Tanis denkt dat de boom kortechniek ook mogelijk is in de wa teren bij Tunesië. Rudolph A. Peterson, president van de Bank of America, is van geboorte Zweed. Hij werd in 1963 president van 's werelds grootste handelsbank. DOME Een nieuw tweewekelijks tijdschrift, dat gewyd zal zUn aan de controverse ln de r.-k. kerk, zal in april te Rome verschynen. Het wordt uitgegeven onder auspiciën van het „In ternationale documentatiecentrum voor de hedendaagse kerk", dat syn werk zaamheden ten tyde van het concilie is begonnen. Het tydschrift verschynt in vyf talen Italiaans, Engels, Frans, Spaans en Duits en zal door uitgeveryen in die verschynende taalgebieden worden gepubliceerd. Tot de abonnees zullen kardinalen, bisschoppen en bekende theologen behoren. Van redactionele zU- de is vernomen, dat een van de eerste artikelen zal gaan over het geweld en geweldloosheid ln de revolutionaire bewegingen: een andere bydrage be spreekt de pauseiyke encycliek „Hu- manae Vitae". Hoewel het de bedoeling ls dat de overzichten en artikelen zowel de con servatieve als liberale opvattingen weer geven, verwacht men dat de nadruk zal liggen op het progressieve. Het do cumentatiecentrum (IDOQ is nooit erg gezien geweest by de Curie en de Ita liaanse hiërarchie; het nieuwe tyd schrift zal het IDOC in die kringen nog minder populair maken. Het blad komt in de plaats van de stencildienst van IDOC, die ln 6000 exemplaren wordt verspreid. Alleen al voor Italië zal het nieuw* blad een op laag hebben van 6.000. De naam lsnog niet bekend gemaakt. In het overzicht betreffende de uit spraken in Humanae Vitae zal een com mentaar herdrukt worden van Hans Küng, de bekende Zwitserse theoloog, dat verleden zomer in het Vatlcaan een storm veroorzaakte. Küng zei o.a.: „Het is te betreuren, dat de eenzame hou ding van de paus tegen de grote meer derheid van de kerk en tegen zelfs zijn eigen commissie van deskundigen zal leiden tot zeer grote schade voor het morele gezag van zyn ambt. Ik vrees dat deze encycliek een tweede Galilei-zaak zal worden". (Galileo Galilei werd ln de 17e eeuw door het Vatlcaan veroordeeld wegens zyn bewering, dat de aarde rond de zon draaide). Het tydschrift zal een oecu menisch karakter dragen met bydra- gen van zowel protestanten, ortodoxen en joden als katholieken. NAARDEN Voedingstechno logen van V.V. Chemische Fabriek „Naarden" hebben een nieuwe werkwijze ontwikkeld voor het brouwen van bier. Zij slaagden er in met handhaving van de traditio nele apparatuur bier volgens een nieuwe methode te bereiden uit gerst, door toepassing van een en zymcomplex, een produkt van de fermentatie-industrie. Het experi mentele onderzoek, in het bijzon der gericht op het fabricage-procé- dé, is inmiddels afgesloten, waar bij ook proeven op grote schaal werden uitgevoerd in samenwer king met enkele buitenlandse brouwerijen. Een wetenschappe lijke publikatie verschijnt binnen kort in het Engelse tijdschrift Process Biochemistry. De door „Naarden" gedane onderzoekingen hebben ook geleid tot de ontwikke ling van enkele zowel technologi sche als economisch bijzonder interessante grondstoffen voor de brouwerij, waarvoor inmiddels patenten werden aangevraagd, zo wordt in een communiqué van het bedrijf meegedeeld. De brouwe rijen in binnen- en buitenland zijn over het nieuwe procédé ingelicht.

De Vallei | 1969 | | pagina 11