Staflex Int. doet bod op restant aandelen K.V.S.W. KERKDIENSTE Van Wely: .,Dit is discriminatie" Veel mensen staan weerloos tegenover moderne suggesties Lustrum NOTERING AANDELEN OP BEURS GESTAAKT Aakbonden en personeel zijn hoogst ontevreden VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. CHEVROLET Dieptepunt Verwacht Staking 2 HORLOGERIE VAN MANEN Belt u dan even a.u.b. ,7 30 1:! 10550 v:;.3o'3uS; 11079 Medewerking aan speelleerklas school Schras Tafeltennisloernooi voor scholieren gaat niet door 0 P E L Oud zeer Ds. J. Overduin in Centraal Weekblad?9 Nieuwe pastorie Tekort Gift Ruim 2000 Oliebollen Aangenomen Archief Beroepen Jaar vergadering Niet rekenen Een offer Bazaar „Gospel ¥0106''' in Petrakerk Pagina 3 VAN WOUT BLAUWKOUS. Permanent FORD-show in showroom V.A.B. KIRPESTEIN VRIJDAG 14 MAART 1969 VEENENDAAL AMSTERDAM 1968 werd ten aanzien van de daalse Stoomspinnerij en Weverij resultaten bij deze vennootschap in riode van 1968 teleurstellend Op 24 oktober Koninklijke Veenen- meegedeelddat de de verstreken pe- waren geweest, uit ge en zonderd die van Staflex Nederland, en dat dienten gevolge geen dividend-uitkering over 1968 mocht worden verwacht. In de op 19 november 1968 gehouden buitengewone vergadering van aandeelhou ders moest deze mededeling nader worden bevestigd. Ik ken een persoon, die aan de lopende band moppen kan tappen. En in el ke kring, waar hij ze loslaat kan hij verzekerd zijn van succes. Tenminste, als het mensen zajn die een grap en een grol kunnen verdragen. Er zijn namelijk lieden, die dat niet kunnen. Soms omdat ze het leven zo ernstig nemen, dat er naar hun mening geen mop in ondergebracht kan worden. Soms omdat ze er te zakelijk voor zijn en menen dat de tijd op een an dere manier moet worden besteed. De moppenverkoper die ik bedoel, bezit de natuurlijke gave om dat aan te voelen. Mocht er één in een gezel- schap zitten waar hij voornemens is enig amusement rond te strooien, die niet de juiste antenne heeft uitstaan, dan ziet hij ervan af. Persoonlijk vind ik die zelfbeheersing nog een grotere kunst dan het bren gen van de moppen op zich. Hoewel je er van staat te kijken hoe sommi ge mensen dat kunnen. En dan alle maal in het horizontale vlak. Er zijn er die ze in serie met trefwoor den in hun zakboekje hebben opge tekend. Ze zijn er in zekere mate in getraind en hun gezicht gaat er naar staan als ze van wal steken. De één na de ander. Probeer niet als onge trainde daar tussendoor ook eer duit in het zakje te doen, want je gaat af als een gieter bij de eerste de bes te mop. Niet omdat de inhoud het gehalte van de man met het notitieboekje niet zou halen. Het kan een even goeie, zelfs nog een betere zijn, maar je kunt het eenvoudig niet presenteren zoals hij het doet. Eigenlijk is dat in het hele leven zo. De één kan bijna alles zeggen, hij kan prikjes uitdelen, doorslaan en het wordt allemaal genomen met een lach en de ander hoeft maar iets te zeg gen, dat op zichzelf heel geestig is, «1 het komt op een verkeerde manier aan. Het bewijs daarvan is geleverd in de vergadering van onze gemeenteraad die vorige week werd gehouden. Daar is een als geintje bedoelde opmerking in zeer ernstige aarde gevallen. Ik betreur dat in even ernstige mate. Juist gezelschappen, die zulke gewich tige zaken hebben te behandelen als een gemeenteraad, hebben behoefte aan enige ontspanning. Als ik soms op de tevee zie wat men elkaar in 's lands vergaderzaal op een komische manier naar het hoofd slingert en daarmee het hele parle ment voor zover present laat bulderen, dan waan ik me bij zo'n lo kaal geintje toch echt op het platte land. Ik twijfel namelijk niet aan de goeie bedoelingen van de edelachtbare die het geintje verkocht. Dat de meerder heid van een raadscommissie het ,bij een zitting had laten afweten schreef hij toe agn het feit dat er geen presentiegeld voor werd uitbetaald. Daar is men in enkele politieke kleuren boos om geworden. Men zag er zelfs een vertroebeling van de sfeer in en de voorzitter maande tot enige voor zichtigheid met het plaatsen van gein tjes in een lichaam dat geacht wordt de gehele burgerij te vertegenwoor digen. Het kan allemaal wel waar zijn, maar van mij mogen ze. Maar en dan kom ik terug op de moppentapper die ik hiervoor heb opgevoerd ze moe ten het ook kunnen. Het wordt misschien tijd dat de politie ke partijen hier iets aan gaan ver sieren. Ik meen, dat men zich op de diverse fronten kan laten scholen tot gemeenteraadslid. Dat is beslist geen overbodige luxe. Men kan niet van bij wijze van voorbeeld een groente- en fruithandelaar verwach ten dat hij is ingevoerd in het ge meentewezen, hoe helder zijn ver stand ook is en hoe goed hij dan ook van de tongriem gesneden mag zijn. Wellicht is het mogelijk om bij deze scholing ook aandacht te besteden aan het brengen van geintjes en niet te vergeten het vermogen om deze op een luchtige manier te incasseren. Hoewel ik er wel bij moet zeggen, dat daarvoor niet in aanmerking komen parlementariërs die slechts één plooi op hun gelaat beschikbaar hebben. Wout Blauwkous Inmiddels heeft Staflex Int. Ltd. Lon don, welke ca. 76 procent had verwor ven, in samenwerking met niet aan het bedrijf verbonden deskundigen een uit gebreid onderzoek ingesteld naar de problemen waarvoor de K.VJS.W. in een aantal sectoren van haar bedrijf is gesteld. Hierbij is gebleken, dat herstel van de rentabiliteit het bedrijf binnen een redelijke tijd grote problemen zal opleveren. Op grond hiervan is Staflex Int. Ltd. tot de conclusie gekomen, dat verstrekkende maatregelen moeten worden genomen om verdere verliezen in te perken. Gezien de moeilijke positie van de min derheidsaandeelhouders onder de gege ven omstandigheden heeft de raad van commissarissen aan Staflex Int. Ltd. geadviseerd om aan deze aandeelhou ders een aanbod te doen tot overname van hun aandelen. Staflex Int. Ltd. heeft op grond hiervan besloten aan deze aandeelhouders een onvoorwaar delijk aanbod te doen om hun aande len te kopen tegen een koers van 140% in contanten of daarvoor een gelijke waarde in certificaten van aandelen Staflex Int. Ltd. ter beschikking te stellen. Een desbetreffend bericht zal zo spoedig mogelijk worden gepubli ceerd, aldus een vanmiddag gelanceerd communiqué. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)I2244 In aandelen KVSW werd vandaag op de Amsterdamse Effectenbeurs geen notering opgemaakt. De koers van de aandelen Kon. VSW beleefden een diep tepunt voordat gisteren Amsterdamse Effectenbeurs met de notering werd ge stopt. Half december bedroeg de note ring nog 160 procent. De koers daalde half januari tot 150 en via 135 procent (half februari) bedroeg de laatste note ring 120 procent, zodat de houders van aandelen KVSM met het jongste bod van 140 procent door Staflex Internatio nal nog een koerswinst kunnen behalen ten opzichte van de laatste notering. In vakbondskringen toonde men zich hoogst verbaasd over de jongste ont wikkeling die Staflex binnen de KVSW de totale macht in handen geeft, voor zover dit al niet het geval was door dat deze Engelse onderneming over het meerderheidspakket van de aandelen beschikte. De districtsbestuurder van „Unitas" gaf als commentaar „Wij zijn hoogst verbaasd, dat dit is gebeurd in een overlegsituatie met als inzet de ont slagregeling van driehonderd man per soneel. Alsnog hopen wij op 'n duidelij ke uiteenzetting door de directie", aldus de heer Havinga. De oud-directeur van de Kon. VSW de heer Jac. Bottenheim, directeur van het Everwaer bedrijf in Barneveld was contractueel niet in staat commen taar te leveren op de jongste ontwikke lingen bij het bedrijf waaraan hij zo veel jaar met hart en ziel verbonden Is geweest. „Ik kan er alleen blij om zijn dat 'ik gelijk krijg ten aanzien van de verwachtingen die ik heb uitgespro ken bij mijn uittreden uit het bedrijf. Ik heb deze ontwikkeling wel zien aan komen. Wel betreur ik de hele situatie speciaal ten aanzien van de werkne mers die moeten afvloeien", aldus de heer Bottenheim, die geen aantallen werknemers kon noemen, die hij even tueel in Barneveld kan gebruiken. Wel stelde de heer Bottenheim met nadruk dat zijn bedrijf geen behoefte heeft aan leidinggevend personeel. Deze nieuwe ontwikkelingen rond de KVSW zullen ongetwijfeld ook zaterdag morgen ter sprake worden gebracht als de georganiseerden van de drie vakbon den „De Eendracht", „Unitas" en „St. Lambertus" om kwart voor elf bijeen zullen komen in gebouw „Eltheto" waar ze zullen worden voorgelicht met wel ke voorstellen vakbonden en bedrijfsdi rectie zijn gekomen inzake het ontslag van 300 KVSW werknemers. Uit welingelichte kring is wel verno men dat op de KVSW dezer dagen een staking heeft gedreigd als een uiting van ontevredenheid over de inspraak van de werknemers en de voorlichting van de directie over de huidige gang van za ken vij de KVSW. Zowel bij de werkne mers als bij de vakbonden overheerst de mening dat de „Veenendaalsche" zich in dit opzicht weinig „koninklijk" heeft gedragen. ADVERTENTIE SOLA elite V; HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL VEENENDAAL Ned. herv. kerk. Oude kerk 9.30 uur. ds. Vermaas uit Huizen; 17.00 uur. ds. Jongerden. Julianakerk 9.30 uur. kand. Van Renes uit Veenendaal; 17.00 uur ds. Wis- gerhof. Vredeskerk 9.00 uur en 10.30 uur. ds. Van Assenbergh; 17.00 uur ds. Vroeg- indeweij. Sionskerk 9.30 uur. ds. Wisgerhof; 17.00 uur. ds. Langerak. Poortkerk 10.30 uur. ds. Van de Krift; 18.30 uur. ds. Eijsenga uit Leusden. Bejaardencentrum 9.00 uur. ds. Jonger den. Veeneind 15.00 uur. de heer Van Ros- sum uit Scherpenzeel. Dijkstraat 14.45 uur. ds. Terlouw. Herv. gemeente „Sola Fide" 10.30 uur ds. Vijzelaar en 18.00 uur ds. Nijeboer. Geref. kerk. Ver. geb. Eikenlaan 9.00 uur ds. Blan ken; 16.30 uur ds. IJtsma. Petrakerk 9.30 uur ds. IJtsma; 17.00 uur ds. Pieterse van Culemborg (jeugd- appèl). Geref. Poortkerk (vrijgemaakt) 9.00 uur en 16.30 uur ds. Pool. Chr. geref. kerk. Bethelkerk 9.30 uur en 17.00 uur ds. Van der Schaaf van Dordrecht. Pniëlkerk 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur ds. Van Sorge van Bennekom. Geref. Gemeenten (ned.) 9.30 uur en 18.30 uur leesdienst. Geref. Gemeente (syn.) 9.30 uur en 17.00 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond. 10.30 uur mevr. Bon- gartz te Zeist. R.-K. kerk. Salvatorekerk zaterdag 18.45 uur en zondag 9.00 uur en 11.00 uur H. Mis. Willibrorduskerk 10.00 uur H. Mis. Leger des Heils. 10.00 uur Heiligingssamenkomst en 19.30 uur verlossingssamenkomst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk; 10.00 uur: ds. J. van Noort; 18.30 uur: ds. G. Kaastra. Oud. Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: Leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur en 18.00 uur: ds. J. van Ma- lestein. LIENDEN N.H. Kerk: 10.00 uur: Hr. J. M. Meijer uit Vee nendaal; 10.30 uur: Ds. R. Das uit Rijswijk. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. H. A. van Slooten uit Nijkerk; 6.30 uur: ds. F. J. Veldman uit Bennekom. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. K. A. Schippers uit Amersfoort; 6.30 uur: kandidaat J. P. Bos uit Harderwijk. Vrye Evangelische Gemeente: 10.30 uur: Evangelist C. de Geer uit Woudenberg. Vereniging v. Vrijzinnig Hervormden: 7.15 uur:: ds. D. Oosten uit Utrecht. Geref. Gemeenten in Ned.: 10.00 uur en 6.30 uur: de heer B. Roest. Geref. Gemeente Syn.: 10.00 en 6.30 uur: leesdienst. R.K. Kerk: 9.30 uur: Opdraging van H.Mis. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. G. Kaastra; 18.30 uur: ds. J. van Noort. Dorpshuis: 10.00 uur: Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. Lugtigheid; 17.00 uur: ds. L. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. F. H. van Aalst. RENSWOUDE Ned. herv. kerk 9.30 uur: ds. L. van de Peut; 18.30 uur: ds. H. Pol uit Woudenberg. Geref. kerk 10 uur: ds. J. Goldschmeding; 18.30 uur: ds. J. C. Jonkers. LEERSUM Ned. herv. kerk Geen opgave. Geref. kerk 10.00 uur: ds. L. Zwaan; 17.00 uur: ds. Lugtigheid. Oud geref. gem. 10.00 en 18.00 uur: uit Voorthuizen. KESTEREN Ned. herv. kerk 10.00 en 17.30 uur: ds. W. Kranendonk uit Leerbroek. OPHEUSDEN Ned. herv. kerk 10.00 en 18.30 uur: ds. A. Muilwijk. Geref. gem. syn. 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. gem. in Ned. 10.00 en 18.30 uur: ds. M. van Beek. RHENEN Ned. herv. kerk Cunerakerk, 9.00 uur: ds. Van Estrik uit Genemuiden; 10.30 uur: ds. N. Kooreman; 18.30 uur: ds. J. van Ma- lenstein uit Eist (Utr.). Bergschool, 9.00 uur: ds. N. Kooreman. Geref. kerk 10.00 uur: geen opgave; 17.00 uur: ds. 4. Goldschmeding. ds. E. du Marchie Oud geref. gem. 10.00 en 18.00 uur: leesdienst. Geref. gem. syn. 10.00 en 17.30 uur: leesdienst. Geref. gem. in Ned. 10.00 en 17.30 uur: leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur: mevrouw ds. E. W. H. La- man-Trip. EDE Oud geref. gem. 10.00 en 17.00 uur: ds. Van de Poel. Nagekomen predikbeurten VEENENDAAL Veeneind, woensdag 19 maart, 19.30 u.: ds. Dorsman uit Staphorst. Geref. gem. in Ned. Donderdag 20 maart, 19.30 uur: ds. M.' van Beek uit Opheusden. RHENEN Geref. gem. syn. Woensdag 19 maart, 14.30 en 19.30 uur: ds. C. Wisse uit Elspeet. Geref. gem. in Ned. Woensdag 19 maart, 15.00 en 19.30 uur: ds. Van de Woestijne. LEERSUM Oud geref. gem. Woensdag 19 maart, 19.30 uur: ds. Wijn malen. ADVERTENTIE voor Veenendaal 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 EDERVEEN Aan het bestuur van de Vereniging tot stichting en instand houding van scholen met de Bijbel te Ederveen zal medewerking worden ge geven voor de inrichting van een zg. speelleerklas aan de school Schras. Het doel van zo'n klas is de overgang van het spelen op de kleuterschool naar het „leren" op de lagere school geleide lijk te doen verlopen door in de eerste maanden van het schooljaar het spel element voorop te stellen. Verwacht wordt, dat bij deze methode het aantal zittenblijvers zal verminderen. In het pré-advies wordt medegedeeld, dat de onderwijzeres van de betrokken klas een speciale cursus heeft gevolgd aan een pedagogisch centrum. De bege leiding vindt ook plaats door dit cen trum. VEENENDAAL Er had weinig aan gescheeld of Veenendaal had er een jeugdtoernooi bij gehad. Rein van We- ly, de 24-jarige onderwijzer van de CNS 1 en speler van de eerste editie van tafeltennisvereniging STV-Climax, wilde namelijk naast het bestaande vol leybal-, voetbal-, korfbal- en het nieuwe waterpolotoernooi voor scholieren star ten met een tafeltennistoernooi voor het lager en voortgezet onderwijs. Maar de gemeente Veenendaal, waaraan hij (overigens een zeer bescheiden) mede werking had gevraagd, deelde hem me de dat een en ander „ongebruikelijk" was en daarover is de Veenendaalse sportman ontstemd. Hij is zelfs ziedend als hij zegt: „Dit is de reinste discriminatie natuurlijk. Het schoolkorfbaltoernooi organiseert de commissie voor Lichamelijke Opvoeding van de gemeente Veenendaal wèl in sa menwerking met SKF en ook het nieu we waterpolotoernooi gaat van de ge meente uit, maar voor tafeltennis schijnt men niets te willen doen. Dat wordt een voudigweg doodgezwegen..'" FURORE Van Wely is ervan overtuigd, dat een groot aantal scholieren deelneemt aan een tafeltennistoernooi. „Er is behoef te aan", aldus de onderwijzer. „De ta- feltennissport maakt in Veenendaal fu rore en vooral de jeugd heeft de laatste jaren een stimulans gekregen om deze sport te gaan beoefenen. Daarom leek het mij. een leuk initiatief om een toer nooi te organiseren voor de scholen; een toernooi dat zéker een grote popu lariteit zou verkrijgen". Hij stelde een functionaris van de commissie Lichamelijke Opvoeding van de gemeente Veenendaal van zijn plan in kennis en deze was meteen enthou siast. Op 21 januari schreef hij aan het college van B. en W. een brief, waarin hij nog eens uitvoerig zijn ideeën uit eenzette. In deze brief vroeg hij de ge meente om medewerking. Die medewer king zou dan moeten bestaan uit: a. het beschikbaar stellen van zaal ruimte; b. het vervoer van de materialen (die door STV-Climax beschikbaar wor den gesteld); c. het stencillen van de circulaires; d. het verzenden van de inschrijffor mulieren. Als voorlopige datum van het toernooi koos hij 9 en 10 april. Hij vroeg het col lege om in een gesprek nadere bijzon derheden te mogen bespreken en deelde mede, dat de datum eventueel kon wor den verzet. Van Wely hoorde helemaal niets meer. Toen hij onlangs zelf informeerde naar de stand van zaken, werd hem medege deeld, dat er „heel misschien" voor ruimte kon worden gezorgd, maar dat het materiaalvervoer niet doorging. Ook de stencils konden niet worden gemaakt, omdat „een en ander niet gebruikelijk was". En daarover is de Veenendaalsa tafeltennisser ontstemd. „Ik heb vroeg genoeg schriftelijk geïnformeerd naar mogelijkheden, maar de gemeente liet maar niets van zich horen. Het ergste vind ik echter dat hier sprake is van discriminatie", meent Van Wely. Waarom het korfbal- en waterpolotoer nooi wél, terwijl er in de tafeltennissec- tor niets wordt gedaan, zo vraagt hij zich af. „Ik heb helemaal niets tegen deze toernooien, integendeel. Ik juich het van harte toe, dat de schooljeugd zoveel sport wordt geboden, maar dan alsjeblieft geen onderscheid maken". Met Pasen dus geen tafeltennistoer nooi voor de schooljeugd. Maar in de cember probeert v. Wely het opnieuw. „Ik dien weer een Verzoek in voor een toernooi op een datum na het volleybal toernooi", aldus de STV-Climax-crack, „misschien dat de gemeente dan iets wil doen". „Zij pretendeert de sport te bevorde ren, maar in mijn geval is het tegen deel bewezen". ADVERTENTIE VEENENDAAL CITT-BIOTORi EDI geen sprake van modernisering maar van wedergeboorte van werkelijk an ders zijn. De moderne mens is de natuurlijke mens, zonder meer, in 'n ander gewaad, als een boek in een nieuwe uitgave. Ds. Overduin noemt dat nuchtere taal voor al degenen, die meer on der de indruk komen van Zijne Ma jesteit de Moderne Mens dan van Gods Woord. CCv Hot Kathrtli#»lr Diaken Bouhüys van de hervorm de gemeente te Rhenen peurde en kele bijzonderhèdéh uit de archief- boeken van de plaatselijke gemeen te. Vermeldenswaard is, dat de dia- konie in 1868 een batig saldo boek te van maar'liefst 89 cent. In het licht van dit bedrag gezien werden forse boetes uitgedeeld aan diake nen die niet of te laat ter vergade ring verschenen. Broeder C. Smit die zonder voorkennis niet ter ver gadering van de diakonie verscheen kreeg een boete van een kwartje en twee laatkomers, de broeders Jan sen en Van de Waal werden afge straft met een boete van een dub beltje. NirnimiMiimfiiiiiiiiiitiiMiiiiiiiuiKiiiifiiimniinNtRnHniimitiuiHtiiiHitiiiiniiiiiiiimmiiiiiiiimfffHim heerders der kerkelijke kassen. De ene collecte had een veel hogere op brengst dan de vroegere twee, name lijk een kleine zevenhonderd gulden. De nieuwe predikant van de her vormde gemeente te Rhenen ds. P. L. J. Wapenaar, te Leimuiden zal op zondag 17 augustus a.s. zijn intrede doen. Ds. Wapenaar vervult de va cature ontstaan door het vertrek van ds. A. Westra. Inmiddels heeft de kerkvoogdij 'een nieuwe pastorie aangekocht, n.l. het huis aan de Jan van Arkelweg 18 en de oude pastorie aan de Nieuwe Vee nendaalseweg verkocht. Het kerkeraadsfonds van de her vormde gemeente te Amerongen kampt met een tekort van 400 gul den. Uit dit fonds worden verschil lende voorzieningen gefinancierd, o.a. de kinderbijbels die de hervormde vrouwendienst uitreikt en de kosten van extra predikbeurten. Men hoopt met twee extra collecten het tekort te hebben weggewerkt. Op de voorpagina van „Centraal weekblad" voor de gereformeerde kerken in Nederland wijdt de hoofdredacteur, de Veenendaalse predikant, ds. J. Overduin een artikel over het „moderne christendom". Eigenlijk zijn het kanttekeningen die hij maakte bij het boek van dr. G. Ubbink, dat handelt over de problemen: het geloof in God, de kerk en de gemeente, de kerk en de wereld en de toekomstverwachting. Onderwerpen die talloze malen zijn behandeld. Dr. Ubbink werpt zich op deze vraagstukken in samenhang met het moderne christendom. Ds. Overduin is er een beetje ver eigenlijk maar een enkele beschou wing aan dit boek te wijden. Hij legen mee om een recensie of zou zo graag veel willen citeren, maar weet niet waar te beginnen en waar te eindigen. Wel zegt ds. Overduin: Talloze mensen in allerlei kerken staan vrij weerloos en hulpeloos tegenover de moderne suggesties, kritieken, ver schuivingen. Ze hebben het gevoel niiet meer te weten wat je nu niet en wat je wel geloven moet. Voeg daarbij de dagelijkse injecties alsof het christendom op z'n laatste benen loopt en het geloof in God op z'n minst een hoogst dubieuze zaak is, dan kunnen we niet anders dan dankbaar zijn, wanneer (niet op een goedkope manier en niet met stich telijke kreten) hier tegenover gesteld wordt de actualiteit en de onmisbaar heid van de Bijbelse boodschap, die altijd diieper gaat dan welke vakwe tenschap dan ook. Volgens ds. Overduin doet dr. Ub bink de problemen niet af met wat algemeenheden en stichtelijke betui gingen. Hij vraagt zich meteen af wat de instelling van de moderne mens is en zegt dan: „Een van de typerende kenmerken (nl. van de enorme beïnvloeding door de ontwik keling der techniek) is dat het vol gende altijd beter is dan het vorige. De techniek gaat rechtlijnig vooruit. Dit maakt zo'n indruk op de geesten dat de gedachte dat het nieuwe be ter is dan het oude een soort denk patroon is geworden, dat algemene geldigheid schijnt te hebben en over al op wordt toegepast. Iedereen wil progressief zijn ei met z'n tijd meegaan. De kerk kom zo in de ogen van het nieuwe ge slacht in de verkeerde hoek te zit ten. haar ouderdom is geen aanbe veling meer maar een belasting. Dr. Ubbink wil hiermee niet de •onservatieven in de kaart spelen die aan al het oude willen vasthouden, aldus ds. Overduin. Ook de geloofs beleving moet een ontwikkeling door naken. want de kerk heeft de belof te van de Heilige Geest. Vroeger zijn er dingen gebeurd, dit christenen heel gewoon vonden, maar H'e ons nu verbijsteren. Ds. Ubbink wijst op de manier waarop de Fran kische koningen de zending bedreven, de kruistochten, de kettervervolgin gen,- de progroms, de heksenproces sen enz. Allemaal dingen die men uit overtuiging met de Bijbel in de hand deed! Ds. Overduin vraagt zich af wat de christenen over honderd jaar over ons zullen zeggen. Zullen zij dan niet verbijsterd staan over het feit, dat wij in zeer gewichtige en wereldom spannende problemen het Evangelie niet verstaan hebben? De kritische openheid moeten de kerk en theolo gie hebben, willen zij niet verstar ren, zich isoleren, achter de feiten hinkend en mopperend aanlopen. Toch waarschuwt de schrijver er voor dat dit ook geen vrijbrief mag zijn om zich in alles kritiekloos aan te passen. Men kan ook het evange lie tè eigentijds maken en dan be staat het gevaar dat het geloof beïn vloed wordt door de tijdgeest en niet omgekeerd. Gerekend naar het verleden is het de vaste overtuiging van ds. Over duin, dat de versmallingen, de de valuaties en de verschralingen van de bijbelse boodschap aan de kaak zullen worden gesteld. Maar intussen kunnen ze onderweg veel ongelukken veroorzaken, zoals ook de vorige eeuw ie zien gegeven heeft. Te prijzen vindt ds. Overduin het dat de moderne theologen zoeken naar de eigenlijke boodschap van de bijbel voor de moderne mens, maar volgens hem wijst dr. Ubbink er terecht op dat bij alle eerbied voor deze pogingen twee dingen wor den overschat: a. de betekenis van de taal en de voorstellingswijze en b. het „anders zijn", de moderniteit van de moderne mens. Alle andere opvattingen en beïnvloe dingen ten spijt, zou men kunnen stellen, dat de mens de enige is in deze moderne wereld, die niet gemo derniseerd is. Hij heeft de wereld kunnen veranderen, maar niet zich zelf. Volgens dr. Ubbink is voor de pre diking en aanneming van het evan gelie het begrip antieke en moderne mens niet van gewicht. De bijbel ■preekt er ook over: een oude en -•en nieuwe mens, maar daarbij is Het Katholiek Vrouwengilde te Veenendaal houdt zijn lustrumvie ring op 18 maart in de Salvator- school. De parochie van de H. Willibror- dus te Veenendaal telt momenteel 2150 leden, afkomstig uit Veenen daal, Renswoude, Scherpenzeel, Ederveen en Overberg, welke plaat sen ook onder de Veenendaalse pa rochie ressorteren. In het kader van de actie vrijwil lige bijdragen 1969 van de hervormde gemeente te Amerongen werd een gift ineens ontvangen van 1000 gul den. In Amerongen blijft men actief voor het hervormde jeugdcentrum. Zaterdag a.s. worden er weer olie bollen verkocht. Men hoopt hiermee zoals tot dusver steeds het geval was elk rekord te slaan. Onze plaatsgenoot, kandidaat W. J. C. van Rennes, heeft het beroep naar de hervormde gemeente te Streefkerk aangenomen. Hij bedank te voor Langerak en voor Waspik. De gereformeerde kerk te Vee nendaal heeft een beroep uitge bracht op ds. J. Kroeze te Echten. De gezamenlijke jeugdverenigin gen van de hervormde gemeente te Ederveen houden hun jaarvergade ring op donderdag 20 maart. Op 't programma staan een inleiding, ge dichten en een samenspraak. De jonge-meisjesvereniging is haar oprichtingsdatum „kwijt". Het be stuur vraagt de gemeeneleden of er misschien nog ergens in een verge ten hoekje 'n notulenboek ligt waar uit deze belangrijke datum kan wor den opgediept. Ds. N. Kooreman stelt in „Rond de Cunerakerk" een achttal perso nen aan de gemeente voor. die op 30 maart belijdenis van hun geloof hopen te doen. i Hij tekent daarbij aan: Het aantal is wel niet zo groot, maar we moeten in onze tijd afleren kerkelijk met getallen te rekenen Wellicht zullen we er ons er veel over moeten verbazen dat er nog en kelen zijn, die begeren belijdenis des geloofs af te leggen. De vervangning van twee collecten in de hervormde kerk te Rhenen door „het ene offer" is op de eerste zon dag een succes geworden, getuige een dankbaar bericht van de be- Het kerkelijk archief van de her vormde gem. Amerongen zal op nieuw worden geordend en overzich telijk gerangschikt. Het wordt daarvoor overgebracht naar het rijks archief te Utrecht. De secretaris kerkvoogd, de heer B. Weijman, Hol- leweg 10, Amerongen, houdt zich aan bevolen voor alle stukken die men particulier nog in bezit fnocht heb ben. Hieronder worden verstaan: no tulen- en kasboeken van kerkelijke verenigingen stukken van armenzorg van de zondagsschool, kortom alles dat in verband met het kerkelijk le ven heeft gestaan. In de garage van K. van Lienden houdt de kerkkrans „Wees een Ze gen" te Eist op 14 en 15 maart een bazaar. De baten komen ten goede aan het kerkewerk. Het Leger des Heils, in nauwe sa menwerking met de Gereformeerde Kerk, organiseert een bijzondere Evangelisatiebijeenkomst op zater dag 22 maart in de „Petra-Kerk" aan de Kerkewijk. Aan deze bijzondere avond zal me dewerking worden verleend doar: „THE GOSPEL VOICE" (De Gees telijke Stem uit Apeldoorn. Dit combo van het Leger des Heils heeft zowel in binnen- als in buitenland grote bekendheid verworven door liederen op eigentijdse wijze. Op zijn tournee door Engeland hebben zij in zijn vertolken van puur geestelijke grotere en kleinere steden, veel suc ces geoogst. Voorts zal e$n jeugdkoor van het Leger des Heils, Veenendaal, mede werking verlenen .terwijl de Gere- formëerde predikant ds. J. Ytsma een woord van hart tot hart zal spre ken. iiuiiiuiiiiiiimiiiuiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiuuuuiiuiiiiiimiMMiiiiiiiiiiiiiiiiuj

De Vallei | 1969 | | pagina 3