PROOST! VERHOEVEN'S Chinezen en Russen onverzoenlijk DE LENTE KOMT. KOM DOK G0N&VERD0NGK Tsjechen blijven invasie innerlijk afwijzen Strauss: Europa rijp voor Duits leiderschap Nader overleg bij monetaire crisis Overleg in Parijs blijft stokken WILSON NAAR NIGERIA Pakistan naar democratie terug SUPER-BLUSSER IN PARIJS Frankrijk blijft in NAVO Boeing-747 in gezamenlijk onderhoud Sovjet-treiler overvaren Brandt topman SPD i,ij Nixon naar Belgrado Een teen voor een vinger Internationale Bijbel-quiz Ceaucescoe werd herkozen MONETAIR DUBBELE GRAANGENEVER EEN BORREL ZONDER WEERGA WAARLIJK ENIG IN NEDERLAND, SS-MOORDENAARS VEROORDEELD KOLONELSFEEST IN GRIEKENLAND Kom kijken naar Hamadans vol kleuren en naar Keshans vol bloemen. Kom kijken en vier de lente. Zie de schitterende, de grote, de nieuwe collectie. En zie dat er al een charmante Kaskaï (210x165) ligt voor 825.- BOMMEIS NIEUWE MARS NAAR WASHINGTON VRIJDAG 14 MAART 1969 DE GAULLE BLIJFT BIJ STARRE STANDPUNT PARIJS Bij de besprekingen welke Bondskanselier Kiesinger op de eerste dag van zijn periodieke overleg met president De Gaulle en premier Couve De Murville in Parijs heeft gevoerd, zijn de meningsverschillen ten aanzien van de Westeuropese Unie en de toe lating van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap weer dui delijk aan de dag getreden. Beide partijen streefden er echter naar, tot een zoveel mogelijk gelijke beoor deling van de situatie te komen, waar bij zij de nadruk legden op de nood zaak van nauwe samenwerking omdat hun landen op elkaar zijn aangewezen. President De Gaulle bleek vast te houden aan zijn opvatting, dat Frank rijk niet aan het politieke overleg bin nen de WEU zal deelnemen, zolang het conflict over de al'dan niet vereis te eenstemmigheid over het houden van dergelijke bijeenkomsten niet uit de wereld is geholpen. Ook handhaafde het Franse staatshoofd zijn reserves ten aanzien van een uitbreiding van de EEG met Engeland en andere sta ten, zoals Denemarken, Noorwegen en Ierland. Overigens waren Kiesinger en hij het er over eens, dat een vergroting van de EEG tot meer dan zeven lid-staten, een nieuwe structuur en nieuwe bepa lingen voor de organisatie zal verei sen, aldus een mededeling van een Westduitse woordvoerder. Hij zei dat het Franse staatshoofd opnieuw had verzekerd, dat hij over tuigd is van de noodzaak van de NAVO onder de huidige omstandigheden, evenals van de aanwezigheid van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, in het bijzonder in de Bondsrepubliek. De Gaulle en Kiesinger hadden twee gesprekken onder vier ogen, waarna de Bondskanselier ook nog een onder houd had met premier Couve de Mur ville. Deze had eerder overleg ge pleegd met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt. Diens Franse ambtgenoot Debré kon als gevolg van een griep niet aan de besprekingen deelnemen. Uit Duitse bron werd later vernomen dat een deel van de besprekingen tus sen president De Gaulle en de Duitse kanselier monetaire problemen betrof fen. Hierbij werd voornamelijk overleg gepleegd over de wijze waarop de bei de landen hun uitwisseling van infor matie konden verbeteren op een mo ment van een financiële crisissituatie. Besloten werd dat experts van de beide landen meer met elkaar zouden samenwerken opdat beslissingen kon den worden genomen binnen de 24 uur indien een crisis zich voordeed. De beide regeringsleiders werden er het over eens dat een dergelijke nau we samenwerking niet formeel behoef de te worden vastgelegd, maar georga niseerd kon worden in het raam van de nauwe samenwerking die reeds be staat. De ministers van Economie van de beide landen, Franois Ortoli en Karl Schiller bespraken in een afzonderlijke ontmoeting de economische situatie van de beide landen. Ortoli verklaarde later dat hem de uitzonderlijke gelijk heid van opvattingen bijzonder was op gevallen over de ontwikkeling van de situatie in de beide landen. ADVERTENTIE het allerfijnste natuurproductj SCHIPHOL Vier Europese lucht vaartmaatschappijen gaan samenwer ken bij het technisch onderhoud van het reuzenvliegtuig Boeing-747. Het zijn de Air France, de Alitalia, de Duitse Lufthansa en de Belgische Sabena. De maatschappijen volgen hiermee zij het op een beperkte schaal het voorbeeld van de K.L.M. de S.A.S en de Swiss-air. Deze drie maatschappijen laten onder meer de cockpits gelijk uitvoeren, zo dat de toestellen tussen de maatschap pijen kunnen worden uitgewisseld. A Een Frans-Duits gezelschap op de stoepen van het Paleis op de Champs Elysées (v.l.n.r.): Premier Couve de Murville, bondskanselier Kiesinger, president De Gaulle en Willy Brandt, Duitse minister van Buitenlandse Zaken. PARIJS De partijen in het vredes overleg te Parijs over Vietnam hebben elkaar gisteren beschuldigd van het doen van aanvallen op burgers. Er werd niet de minste vorderingen gemaakt. De besprekingen werden over schaduwd door nieuwe aanvallen van de Vietcong op Zuidvietnamese steden. De Zuidvietnamese delegatie waar schuwde de Noordvietnamezen dat haar regering niet zou dulden dat haar bur gers het slachtoffer werden van aan vallen zonder terng te slaan. De communisten antwoordden daar op dat zij maar twee doelen nastreef den: terugtrekking van de Amerikanen uit Zuid-Vietnam en het ten val bren gen van de Zuidvietnamese regering in Saigon. De bijeenkomst duurde ruim vier en een half uur. Volgende donder dag is er weer een bijeenkomst. PORTSMOUTH Een Russische treiler is donderdagmorgen, naar alle waarschijnlijkheid met man en muis voor de kust van Noord-Carolina ver gaan, n# een aanvaring met de onder Panamese vlag varende tankbodt „Es- so Honduras". Aan boord van de treiler zouden zich 15 tot 20 man bevonden hebben. Een woordvoerder van de Amerikaan se kustwacht zei, dat het ongeluk di rect gemeld is door een andere Russi sche treiler. Amerikaanse vliegtuigen en helikopters die op onderzoek uitgin gen, hebben niets anders aangetroffen dan een olievlek, wrakstukken en een reddingssloep. Volgens de Amerikaan se kustwacht, zijn er op het ogenblik circa 100 Russische treilers en zes fa- brieksschepen voor de kust van Noord- Carolina. BONN De Duitse sociaal-democra tische partij heeft besloten Willy Brandt als kandidaat voor het kanselierschap te stellen voor de komende algemene verkiezingen. Dit werd donderdag in een officiële bekendmaking van de SPD verklaard. Men had eerder aangenomen, dat de socialisten niet 'n bepaalde persoonlijk heid voor het kanselierschap zouden kandidaat stellen, doch slechts een groep van vooraanstaande partijfunc tionarissen voor regeringsfuncties zou voorstellen. De verkiezingen zullen plaats hebben op 28 september. Een aantal Duitse bladen had kort geleden gemeld dat de socialisten van plan waren de huidige minister van Economische Zaken, Karl Schiller kan didaat te stellen voor de hoogste rege ringsfunctie indien de SPD de meerder heid in het Westduitse parlement zou behalen. Met de bekendmaking is een einde ge komen aan de onzekerheid die op dit punt heeft geregeerd. BELGRADO President Tito van Zuid-Slavië heeft president Nixon uit genodigd voor een bezoek aan Zuid-Sla vië en de Amerikaanse president heeft deze uitnodiging in principe aanvaard. Dit is donderdagavond van officiële Zuidslavische zijde in Belgrado verno men. De datum voor het bezoek is ech ter nog niet vastgesteld. De uitnodiging aan Nixon was kort na diens ambts aanvaarding verzonden. Nixons ant woord was op 10 maart ontvangen. Van welingelichte Amerikaanse zijde in Belgrado is deze uiteenzetting be vestigd. Zegslieden in Washington hebben echter woensdag verklaard, dat presi dent Nixon voorlopig niet van plan is zich buiten Amerika te begeven. MOSKOU Chinese diplomaten in Moskou krijgen geen gelegenheid ver klaringen uit te geven over de Chinees- Russische grensincidenten op 2 maart. De Chinese zaakgelastigde in de Rus sische hoofdstad heeft hiertegen giste ren officieel geprotesteerd. Hij noemde twee gevallen waarbij Chinese diplomaten door Russische bur gers waren lastig gevallen toen ze con tact probeerden te zoeken met buiten landse journalisten. De Russen hadden de Chinezen een bepaald huis uitge werkt met de mededeling dat de journa listen die daar woonden geen prijs stel den op Chinise verklaringen. E>e Russische kranten zetten ook gis teren hun aanvalle- ',n China voort. Op straat bleef het »\.\er rustig. Niets wees erop dat er m-_uwe massale beto gingen op til waren. De gezamenlijke Chinese strijdkrach ten lieten gisteren bloeddorstige gelui den horen. Zij daagden de Russische strijdkrachten uit zich met hen' te me ten maar waarschuwden meteen dat dit op een Russisch débacle zou uitlo pen. De Chinezen hebben indertijd in Ko rea tegen de Amerikanen hun kracht bewezen, aldus een Chinese verklaring, „als de Russen China binnenvallen zul len ze hetzelfde meemaken". Volgens radioberichten maken de Chi nese leiders zich op voor het lang uitgestelde negende congres van de MENDOZA Een 17-jarige Argentijn se jongen die in 1967 zijn rechter wijsvinger in een broodsnijmachine verloor, heeft daarvoor in de plaats een teen aan zijn hand gekregen. De arts Jorge de Onata plantte een teen van Daniel Becerra's rechter voet over. Met het proces was een maand ge moeid. Vorige week kon de operatie geslaagd worden genoemd, zo werd onthuld. STUTTGART Twee voormalige SS-officieren die ingedeeld waren bij het speciale nazicommando 1005, zijn veroordeeld wegens het helpen bij het vermoorden van dwangarbeiders die gedwongen werden de sporen van de SS-wreedheden uit te wissen. De gevangenen werden gedwongen meer dan 60.000 lijken op te graven van vermoorde Joden, deze op hopen te leggen om verbrand te worden. Daarna werd het merendeel van de gevangenen doodgeschoten en werden hun lijken op hopen gegooid. Elans Ohn (61) werd veroordeeld we gens medeplichtigheid aan het ver moorden van 280 gevangenen tot 4 jaar, Fritz Zietlow (66), kreeg 2V* jaar wegens medeplichtigheid aan 30 moor den. Twee andere beklaagden, de voor malige SS-kapitein Walter Helfsgoott en de voormalige SS-sergeant Fritz Kierstein (60), werden vrijgesproken. Het commando werkte in 1943-'44 in het geheim in de Oekraine en het ge bied van Riga (Estland) en had tot taak de massagraven open te maken en de lijken van hen die door de SS ver moord werden te verbranden. ATHENE De 21ste april, de dag waarop het leger door een staatsgreep 23 maanden geleden in Griekenland de macht in handen kreeg, is tot nationale feestdag verheven. In het besluit dat gepubliceerdwerd in de Staatscourant, wordt ook 21 mei, de naamdag van koning Konstantijn, die zelf in ballingschap is gegaan, toe gevoegd aan de feestdagen voor „natio naal historische gebeurtenissen van pan-Helleense betekenis". Deze feestdagen zijn toegevoegd aan drie andere traditionele feestdagen met een militair karakter, 25 maart, de dag, waarop Griekenland onafhankelijk werd van het Turkse rijk, 28 oktober, de dag waarop Griekenland het ultima tum afwees van de fascistische troepen van Benito Mussolini in 1940. (deze dag staat ook bekend als „ochi" (neen)-dag) en de eerste zondag na 29 augustus, de dag waarop de guerrillastrijders ver slagen werden. communistische partij in China. Er zou al een groot aantal gedelegeerden in Peking zijn aangekomen. Een officier aan boord van een Sow- jet-schip heeft verteld, dat woedende Russen in Wladiwostok Chinezen ach tervolgden en afranselden, nadat 31 Sovjet-soldaten gedood waren tijdens een grensbotsing met Chinese troepen. Het engelstalige blad „The Star" schreef de inlichtingen toe aan een vraaggesprek met Milosj Sjomofsky, tweede stuurman van het Sovjet-schip Primaoerye, dat woensdag uit Japan in Hong Kong aankwam. Het schip was eerst in Wladiwostok alvorens naar Ja pan te gaan. 'De Sow jet ambassadeur, Oleg Troja- nofsky, heeft de Japanse regering laten weten, dat Chinese betogers het sluiten van de ambassade in Peking afgedwon gen hebben, na aanvallen op leden van de staf. ADVERTENTIE ARNHEM Royal Galerij Gele Rijdenplein 41 Telefoon 20495 AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG - EINDHOVEN LAGOS De Britse premier Harold Wilson zal spoedig een bezoek brengen aan Nigeria, zo is donderdag in Lagos officieel bekendgemaakt. Een datum werd niet genoemd. De afspraak voor het bezoek werd gemaakt tijdens twee daagse besprekingen die de Britse top diplomaat Sir Denis Greenhill met de Nigeriaanse regering heeft gevoerd. Wilson staat een stormachtig debat in het Lagerhuis wachten over zijn steun aan de federale regering, speci aal die in de vorm van wapens voor de strijd tegen Biafra. Wilson was het laatst in Lagos in Januari 1966, voor een Gemenebestconferentie over Rho- desië. Wilsotns komende bezoek werd be kendgemaakt kort nadat de Nigeriaan se regering de jongste vredesvoorstel len van de Biafraanse leider Ojoekwoe had verworpen. Kolonel Ojoekwoe stel de een bestand van een maand voor waarin een langduriger wapenstilstand moest worden geregeld, te volgen door onderhandelingen over een permanente regeling. De federale regering her haalde daarop haar voorwaarde, dat de Biafranen eerst hun afscheiding moe ten opgeven. De Britse onderminister voor geme nebestzaken Maurice Foley, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat er dui delijke bewijzen zijn, dat de Nigeriaan se luchtmacht zonder onderscheid bom bardementen uitvoert in Biafra. Vol gens hem had de Nigeriaanse leider, generaal Gowon, Engeland verzekerd, dat hij dergelijke aanvallen nooit had goedgekeurd en dat het zijn streven was de luchtaanvallen zoveel mogelijk te beperken tot vliegvelden. Gowon had ook verklaard dat hij er niet aan dacht om het moreel van de burgers in Biafra te breken door middel van bombardementen. Volgens velen zouden de Egyptische piloten die in Nigeria vliegen, de bom aanvallen op burgers uitvoeren. Onderminister Foley sprak in een Lagerhuisdebat over de strijd tussen Nigeria en Biafra. In Engeland neemt de druk op de regering toe, om de levering van lichte wapens aan Nigeria te staken. Ruim 100 Lagerhuisleden van alle partijen hebben gedreigd tegen de regering te stemmen. De regering kreeg overigens onver wacht sterke steun van de conserva tieve oud-premier Sir Alec Douglas- Hume, die waarschuwde, dat de Russen zeker spoedig de plaats van de Brit ten zouden innemen, als Engeland zijn traditionle wapenhandel op Nigeria zou staken. Onderminister Foley deelde mee, dat Engeland zijn steun om het lijden in Nigeria te verzachten met 1,1 miljoen pond (ongeveer 9,5 mil joen gulden) zal uitbreiden. KARATSJI Pakistan zal terugke ren naar het parlementaire regerings systeem. Er zullen verkiezingen worden gehouden op basis van stemrecht voor alle volwassenen. President Ajoeb Khan heeft dit giste ren meegedeeld na een rondetafelconfe rentie in Rawaipindi met de leiders van de oppositie. Ajoeb Khan, wiens ambtstermijn dit jaar afloopt en die zich niet meer voor herverkiezing beschikbaar zal stellen, heeft geen datum voor de verkiezing ge noemd. Met zijn verklaring heeft de president van Pakistan te kennen gegeven, dat hij door de knieën is gegaan voor de aan drang van de oppositie tegen zijn dic tatuur. Verkiezingen waren de laatste tijd in Pakistan een zaak van slechts 120.000 uitgezochte „democraten". MIAMI De Amerikaanse negers zijn van plan een tweede mars naar Washington te gaan houden, en wel op 4 april, de sterfdag van dominee Martin Luther King. Dit werd door de opvolger van de vermoorde negerleider ds. Ralph Abernathy, meegedeeld. Ds. Abernathy zei dat hij naar Memphis zou gaan, om daar de voorbe reiding van de mars te regelen. Hij zal ook een bezoek brengen aan andere sta ten in het zuiden. In een toespraak tot zakenmensen, waarin ds. Abernathy dit zei, vroeg hij om de steun, waaronder de financiële, van zijn plannen. „U moet mij steu nen", zei hij, „als u inderdaad gelooft in gerechtigheid, broederschap, vrijheid en vrede die niet door geweld bereikt moeten worden. Ik doe dit werk nu al 14 jaar. Ofschoon ik moe begin te wor den, vind ik dat ik mijn werk moet voortzetten. De stem van geweldloos heid moet blijven klinken. PRAAG Lubomir Strougal, leider van de Tsjechische afdeling van de Tsjechoslowaakse communistische par tij, heeft in een toespraak gezegd, dat de openbare mening in het land niet achter de „normalisatie" van de be trekkingen met de Sovjet-Unie staat, zulks als gevolg van de invasie van het vorige jaar. In de toespraak, die hij hield voor het centrale comité van de Slowaakse afdeling van de partij, verklaarde hij, dat het hele leiderschap van de partij „het belang van het normaliseren van de betrekkingen met de communisti sche partij van de Sovjet-Unie inzag - maar, dat zodra iemand blijk geeft dit ROME De Westduitse minister van Financiën, Franz-Josef Strauss, heeft als zijn mening te kennen gegeven, datf voor de Bondsrepubliek de tijd is geko men om de leiding van West-Europa op zich te nemen. In een vraaggesprek dat hij op 5 maart in West-Berlijn had met het Italiaanse socialistische weekblad „l'Espresso", wees hy er op, dat Frankrijk op het ogenblik zware be proevingen moet doorstaan, die onge twijfeld nieuwe moeilijkheden voor de frank zullen opleveren. „Er blijft al leen Duitsland over. In Europa kan niemand ieis doen zon der of tegen Parys. Maar het is Duits land dat leiding moet geven aan Frankrijk, aan geheel West-Europa. En dit maakt een radicale herziening van de politieke rol nodig, waarmee Duitsland na de oorlog werd opgeza deld". In het vraaggesprek dat plaats had op de dag dat de sociaal-democraat Heine- mann werd gekozen tot bondspresident zei Strauss ook, dat de taak van de „grote coalitie" van christen-democra ten en sociaal-democraten voorbij is. „Het spel heeft nu lang genoeg geduurd. Als het te lang doorgaat, zal het voor ons en voor hen schadelijk zijn. In Duitsland groeien wij snel op alle gebieden. Wij staan voor een nieuwe hausse, een nieuw „Wirtschaftswunder" en natuurlijk worden de spanningen in de maatschappij groter en neemt de druk van extremistische zijde toe. Sa men met de socialisten in de Bondsdag blijven, betekent een massale meerder heid. Maar het stelt ons bloot aan aan vallen van links en rechts. Als wij uit eengaan, zullen wij veel beter in staat zijn, de middelpunt-vliedende krachten op te vangen", aldus minister Strauss. Volgens hem is zelfs president Nixon ervan overtuigd, dat de politieke rol van Duitsland moet worden herzien. „Met Nixon in het Witte Huis en Frankrijk in moeilijkheden, is het ogenblik gekomen om weer in beweging te komen, om de verloren tijd in te halen", aldus de mi nister, die leider is van de Beierse C.S.U. die nauw verbonden is met de christen-democraten onder Bondskanse lier Kiesinger. JERUZALEM Een Israëlische fa brieksarbeider, Ta'aqov Homri, heeft de eerste prijs gewonnen in de vierde in ternationale bijbel „quiz" - de grootste van zijn aard ter wereld. De tweede prijs werd gedeeld door de Nieuwzeelandse Joan Brown en de Nederlandse dominee Joannes Boer- tjens. Homri kreeg een gouden medail le, mejuffrouw Brown en ds. Boertjens elk een zilveren. Parijs bezit op zijn luchthaven een nieuwe gigantische brandspuit. Het dingetje weegt 45 ton en kan des ondanks een snelheid van 106 km halen met zijn 450 pk motor. Er is 17.000 liter water aan boord. BOEKAREST Nicolae Ceaucescoe de 51-jarige leider van de Roemeense communistische partij, is donderdag met algemene stemmen door de natio nale vergadering herkozen tot presi dent van Roemenië. De nationale vergadering, die voor het eerst bijeenkwam na de parle mentsverkiezingen die eerder deze maand zijn gehouden, herkoos de 66- jarige Ion Maurer tot premier. Herkozen zijn ook de minister van Buitenlandse Zaken, Manesscoe en de ministers van Binnenlandse Zaken en Defensie Onesco en generaal Ionitza. Er zijn tien nieuwe mensen in de mi nisterraad gekozen die in totaal 43 le den telt, een meer dan de voorgaande. ernstig op te vatten, hij tegenover de openbare mening komt te staan, die ertegen is". In verband met de kloof die bestaat tussen de partijpolitiek en de openbare mening, waarschuwde hij tegen „het zeggen van een bepaald ding en het doen van iets anders", omdat zoiets tot niets leidt. „Veranderingen in de machtsstruc tuur, die het gevolg waren van het bu reaucratische centralisme en adminis tratieve methoden en leiding, hebben eveneens geleid tot een verzwakking van de leidende positie van de partij," zei Strougal, die sprak in Bratislava. In de koortsachtige toestand, opgeroe pen door de hervorming van 1968, „werd de leidende rol van de partij dusdanig opgevat, dat deze haar eigen krqcht en inhoud verloor en slechts z#g<i}e" voor de inspiratie achter de progressieve maatregelen, die door an- dérë ifiStellihgen Wérden genomen". Strougal verwierp verklaringen, die hem in Tsjecho-Slowakije ter ore wa ren gekomen, dat Slowakije bij Bohe- men-Moravië ten achter ligt in het be drijven van de democratie en dat „po litiek gemaakt achter gesloten deu ren" en pogingen tot herstel van het „bureaucratische dictatorschap" in Slowakije waar te nemen zijn. Maar terzelfder tyd zei hy, dat htf het eens was met het partijprogramma van de Slowaakse „sterke man" Gus- tav Husak, namelijk, dat er verschillen bestaan tussen Slowakije en de Tsje chische landsdelen, waarbij de weeg schaal in het voordeel van de commu nistische partij van Slowakije door slaat. Bij zijn kritiek op de progressiviteit zei Strougal, dat de Tsjechoslowaakse communisten niet moeten worden ge ïntimideerd door „dreigementen, dat kritiek of fouten daterend van n a januari de krachten, die wensen terug te keren tot de toestand van voor januari, in de kaart zouden spelen". Op de bijeenkomst van het comité te Bratislava heeft de Slowaakse afdeling woensdagavond laat een resolutie aan genomen, waarin werd aanbevolen om de ideologische strijd op twee fronten te voeren, namelijk tegen „dogma- tisch-sectarische" gezichtspunten en methoden, en tegen „rechts opportu nisme", waarbij het laatstgenoemde als het grootste gevaar van de twee werd gezien. DUBCEK ...niet vergeten... MOSKOU Rusland gaat volgens het persbureau Tass de grootste fa briek in Europa voor hardboard bou wen. De machines daarvoor zullen in Frankrijk worden gekocht. De fabriek komt in het noorden van Rusland, bij Kirow. Per jaar zal er 25 miljoen vierkante meter hardboard worden gemaakt. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 7