Ook nu er al 100 miljoen in het water is gesmeten op 't Continentale Plat begint de tweede ronde Beleggingsfondsen in de knel door Amerikaanse agressie Moeilijkheden en wereldbeeld Moeilijkheden en daden Moeilijkheden en duidelijkheid Kanttekeningen bij een uniek proces HBéh Goede kans Meningsverschil Gasrush De moeilijkheden binnen de Partij van de Arbeid hebben deze week veel stof doen opwaaien en dat is begrijpelijk. In de eerste plaats omdat de P. v.d.A. een grote politieke partij is met veel leden en een nog veel grotere verkiezingsaanhang - deze allen voelen zich terecht bij die moeilijkheden betrokken. Maar ook iede re andere Nederlandse staatsburger heeft ermee te maken: in ons staatsbestel zijn de politieke partijen nu eenmaal de pijlers waarop de democratie rust. In en via die partijen vindt de staatsburger de hem rechtens toekomende mogelijkheid om Invloed uit te oefenen op het bestuur van stad en land. En daarom zou het fout zijn de nu gerezen moeilijkheden af te doen met de opmerking dat het hier gaat om Interne van een partij die voor het algemeen belang maar van heel beperkte betekenis zijn. In het diepste wezen gaat het hier trou wens niet om een typisch PvdA-pro- bleem en het is zelfs geen typisch poli tiek probleem. Het gaat hier om een bot sing van generaties en ook dat is nog niet concreet genoeg gezegd, want elke gene ratie botst meer of minder hard op de voorgaanden zonder dat er altijd van wer kelijke verschillen gesproken kan worden. Nu echter lijkt het of men bij een van de keerpunten gekomen is zoals men in elke eeuw er maar een paar vindt. De nu aanstormende generatie wil het anders, wil alles anders. Studenten en zelfs mid delbare scholieren willen een ander onder wijssysteem, arbeiders willen wérkelijke medezeggenschap, het niet-blanke ras wil nu wel eens wérkelijk als gelijkberechtigd beschouwd worden, de arme landen wfl- len dat het nu eindelijk een écht komt tot een verdeling van de welvaart. En...de jeugd van nu wil nu eindelijk wel eens écht vrede en geen op de angst en op evenwichtsblokken berustende wapenstil stand. En men wil dat alles tegelijk nu! Niet langs de lijnen van geleidelijk heid die de oudere generatie altijd uitstip pelt. En men meent dat daarop juist nu een kans is omdat nooit tevoren zo dringend de oproep tot de mens is uitgegaan om werkelijk méns te zijn. Denk niet dat dit een overtrokken beeld is of dat men daarmee de soms zo onbe kookte en onbehouwen Nieuw-links-aan- hang te veel eer aandoet. Want hetzelfde speelt zich af in heel de samenleving en in alle politieke partijen. Op een andere manier - dat gelukkig wel. De onrust die men over al deze zelfde onderwerpen vindt binnen de kerken en binnen de con fessionele partijen komt voort uit de roep om christelijke solidariteit en evangeli sche radicaliteit. En in het licht van de bijbel huivert men (nog) terug voor re volutionaire activiteit. In het klein, binnen de eigen partij of kerk, en in het groot, in de wereld. Maar uit welke basis ook rede nerend, in de praktijk vinden socialisti sche en communistische en mohamme daanse en radicaal-christelijke jongeren elkaar. Zij willen het anders - nu! En ze komen in opstand tegen alles wat hen daarvan wil afhouden! Dat is het eerste wat men zich moet realiseren als men praat over de moeilijkheden binnen de Partij van de Arbeid. Van het bovenstaande behoeft niemand ah te zeer te schrikken en ook is het niet nodig de moeilijkheden binnen de Partij van de Arbeid te zien als een drama waarmee het voortbestaan van ons demo cratisch staatsbestel gemoeid is. Zo is het niet. Zo is het allereerst al niet omdat de ze revolutiegeest ook onder de jongeren nog lang niet gemeengoed is. De baardi ge lieden van Nieuw Links, de studenten die universiteitsgebouwen bezetten, de an- tie-Amerika-betogers - ze maken wel 't meeste lawaai en trekken door hun acties wel de meeste publiciteit maar ze verte genwoordigen niet dé jeugd. Ze zijn hoog stens de voorhoede van de nieuwe genera tie en als zodanig trachten ze de gevestig de orde juist daar te doorbreken waar die het zwakst is. En dat lukt altijd maar in heel beperkte mate. Dat neemt niet weg dat het fout zou zijn hen te negeren of hen maar te laten praten en niets te doen. Het zou fout zijn omdat ze in vele opzichten gelijk hebben, want er Is Inderdaad aan onze samenle ving heel wat te verbeteren. En het zou ook fout zijn omdat achter die voorhoede immers de grote massa komt, minder agressief en meer bereid tot compromis sen misschien, maar toch duidelijk ook bezield van de wil om tot veranderingen te komen. En wil men die drang tot ver anderen in goede banen leiden dan zal men nu al met luisteren moeten beginnen. Er is trouwens nog een facet aan deze zaak dat het allemaal wat minder dra matisch maakt: de ervaring leert dat verantwoordelijkheidsbesef groeit naarma te de verantwoordelijkheid groter wordt. Het is niet moeilijk om, als je jong bent en vol idealen, de zaken te willen uitvech ten op het scherp van de snede. Het is niet moeilijk om, zoals nu gebeurd is, te eisen dat de DDR onvoorwaardelijk en onmiddellijk wordt erkend - zou men ook zo gemakkelijk praten als men wist dat men dat besluit kon uitvoeren en dat men voor de gevolgen verantwoordelijk was? Het is goed dat een groep als Nieuw Links ons op het vraagstuk van de ver deeldheid in deze wereld drukt en dat mag zelfs op deze wat rigoureuze wijze gebeuren. Het zou kwalijk zijn als Nieuw Links ook inderdaad de macht zou heb ben om haar zienswijze door te drukken. Gelukkig is het niet zo! .Er is «champer opgemerkt dat dit con gres van de PvdA de duidelijkheid in de Nederlandse politiek niet ten goede komt. Dat is slechts tot op zekere hoogte waar - het geldt namelijk alleen maar voor degenen die tot dusverre hun stem aan deze partij gegeven hebben. Zij zullen in derdaad met zichzelf te rade moeten gaan of ze dat ook de volgende keer nog kun nen doen; of deze partij inderdaad nog beantwoordt aan hun visie op de organi satie van staat en samenleving. En we kunnen ons voorstellen dat dat moeilijk la! Maar aan de andere kant heeft dit con gres duidelijker dan ooit gezegd wat er van de PvdA te verwachten is: in geen geval samen in één regering met KVP of WD. Duidelijker kan het nauwelijks, want in de huidige politieke constellate betekent dit dat de Partij van de Arbeid ook na de volgende verkiezingen opposi tiepartij zal zijn. Want dat zij, handelend zoals zij nu doet, partners zal kunnen vin den voor een regeringscoalitie die een meerderheid haalt in het parlement, is uit gesloten. Of deze manoeuvre verstandig is, is een andere vraag. Voor een partij met zulke grote idealen als een socialistische partij moet het wel zuur zijn te weten dat men in de eerstkomende jaren weinig of niets van de eigen ideologie in praktijk zal kunnen brengen. En ook de kiezers zul len hierover niet enthousiast zijn. Maar Maar ze kunnen niet zeggen dat ze in dit opzicht niet weten waar ze aan toe zijn. Het is een eenvoudig rekensommetje. Eén boring op zee naar olie of gas vergt een be drag van tussen de 5 en 10 miljoen gulden. Sinds 7 maart vorig jaar, toen de maatschap pijen die daarom hadden gevraagd van het ministerie van Economische Zaken toestem ming kregen om hun gang te gaan op het Nederlandse deel van het Continentale Plat, zijn veertien boringen verricht. Neemt men het gemiddelde dan zijn in dat afgelopen jaar rond 100 miljoen guldens in het water ge smeten met over het algemeen een vrijwel negatief resultaat. Alleen de Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft driemaal raak geboord, waarvan eenmaal in samenwerking met Mobil Oil, maar of de gevonden gasbel len ook groot genoeg zijn om ze te exploite ren ligt nog in de toekomst verborgen. Niemand echter is door deze gang van zaken teleurgesteld. Voor de tweede ronde van de ze run op de Noordzee, waarvoor tussen 15 november en 15 februari de aanvragen in gediend moesten worden, hebben zich vrij wel alle maatschappijen of combinaties van maatschappijen die vorig jaar zijn begon nen, weer aangemeld en het ligt dus in de lijn der verwachtingen dat ook in het ko mende jaar weer zo'n 100 miljoen in de gol ven zal verdwijnen. Of het ook figuurlijk De Nederlandse beleggingsmaatschap pijen hebben het de laatste tijd niet ge makkelijk. Ze zijn tot bloei gekomen in de tijd dat ook de „kleine man" geani meerd werd zich voor het wel en wee van de beurs te interesseren het be leggingsfonds bood hem de mogelijkheid om op kleine schaal en met gespreide risico's toch een graantje mee te pikken van wat men dan met een groot woord 'speculeren' noemt. Maar het spel want voor velen van deze beleggers is het niet veel meer is fascinerend en toen dan ook in 1968 de beurskoersen naar een hausse opliepen, besloten velen van hen de beleggingsfondsen te laten voor wat ze waren en het zelf eens te proberen. En lang niet altijd zonder succes! Nu komt men dergelijke moeilijkhe den van conjuncturele aard wel te bo ven veel groter zijn de moeilijkheden van structurele aard. Dezer dagen ver scheen in de landelijke pers een grote advertentie van de IOS, de Investors Overseas Services, met in grote letters deze intrigerende slagzinnen„Wat u niet weet van de effectenbeurs kost u geld. Wat u er wel van afweet kan u natuurlijk ook geld kosten". En op die zelfde dag verscheen het bericht dat de Verzekeringskamer aan die zelfde IOS toestemming had verleend een verzeke ringsmaatschappij te stichten die een polis op de markt brengt die tegelijk levensverzekering en aandelenbelegging is. Waar deze IOS vandaan komt is nauwelijks een vraag het is een (enorm grote en enorm actieve) Amerikaanse beleggingsmaatschappij die op deze wij ze in Nederland en waar niet in de wereld penetreert en dusdoende het economische wel en wee van de Ver enigde Staten nauw verstrengelt met de rest van de wereld. Maar keren we terug tot Nederland. Tot voor vrij kort was het hier en elders in Europa gebruik om, wilde men in het bezit kojnen van Amerikaanse obli gaties, aandelen of participatiebewijzen in beleggingsmaatschappijen, deze te verkrijgen op de plaatselijke beurzen. Voor wat de aandelen en de obligaties betreft is dat nog wel zo ongeveer zo, maar op het gebied van die participatie- bewijzen heeft zich een ware revolutie voltrokken. De Amerikanen zijn daar mee namelijk zelf de (Europese) boer opgegaan en dat op een typisch Ameri kaanse manier. Een heel leger acquisi teurs, opgeleid in de moderne, agres sieve verkoopstrategie en gesteund door indrukwekkende advertentiecampagnes, verspreidt zich dagelijks over het land enboekt dikwijls succes. Daarbij dient gezegd ze kunnen ook op indruk wekkende cijfers wijzen. De waarde van een aandeel in Fund of Funds bij voor beeld (een van de drie beleggingsfond sen van de IOS) bedroeg in oktober 1062 f 36,-, op 31 december 1968 f 97,25. Een stijging dus van ruim 170 pet. in zes jaar. De gecombineerde totale netto ver mogenswaarde van de drie IOS-fondsen (Fund of Funds, International Invest ment Trust en Regent Fund) bedroeg in 1964 omstreeks 130 miljoen Canadese dollars, nu ongeveer het tienvoudige van dat bedrag. En dat zijn cijfers die me nige Europeaan er toe brengt zijn te be leggen gelden ook maar bij de meer dan een miljard belegde dollars van de IOS te voegen. Voor de Nederlandse beleggingsorga nisaties schept deze ontwikkeling ingrij pende consequenties en noopt zij tot een krachtige aanpassing. En daar het ge drag van de Amsterdamse effectenbeurs grotendeels beheerst wordt door de col lectieve beleggers heeft bovenvermelde structuurwijziging in ons beleggingspa troon ook voor de beurs zelf belangrijke gevolgen. De grote Amerikaanse concur renten van de Europese beleggingsorga nisaties blijken vooral hun kracht in de acquisitie te ontlenen aan hun successen in hun speurtocht naar groei. In een niet aflatende ijver zoveel mogelijk te profi teren van groeimogelijkheden binnen de Amerikaanse economie kopen de maat schappijen potentiële groeifondsen op in grote hoeveelheden, maar zij ontdoen zich er even rigoureus van als de groei blijkt te zijn overschat. De meedogen loze verkoopmethodiek van deze orga nisaties hebben ook op het Damrak al de nodige faam opgeleverd. De particu liere belegger heeft nog altijd overwe gend de neiging op zijn stukken te blij ven zitten, ook als deze - tijdelijk - door een diep dal van tegenslag en koersver lies trekken. Hij wacht op betere tijden. De beleggingsfondsen doen dat niet. Zij verkopen, koste wat het kost. Deze mentaliteit nu kan de Europese beleggingsfondsen Nederlandse, Duit se, Zwitserse etc. niet onberoerd laten Willen zij de felle uitdaging van de Amerikanen beantwoorden en zij zul len dat wel moeten dan zullen ook zij steeds meer aandacht dienen te schen ken aan de groei, uitmondend in een agressiever gedrag ten opzichte van hun bezit. Tekenen daarvan zijn op de beurs reeds merkbaar en voor de kleine parti culiere belegger een belangrijk ver schijnsel om rekening mee te houden. De forse koersstijging van Desseaux, Bergoss, Elsevier en de VNU, die de naam van krachtige groeifondsen heb ben, waren daarvan aan de haussekant het bewijs, de koersval van de Meelfa brieken, Wyers en vooral Norit zijn dat aan de baissekant. Het manipuleren met grote posten in dunne markten en dat geld voor het gros van de Europese aan delen brengt onvermijdelijk de kans op doorschieten en overdrijving met zich en hier blijft de kans ook voor de kleinere belegger bestaan „zaken te doen". Hij kan profijt trekken uit tijde lijk overtrokken posities, maar dient toch blijvend op zijn hoede te zijn. weggesmeten geld zal zijn? Niemand kan 't voorspellen maar de maatschappijen gaan door want dergelijke risico's zijn on losmakelijk aan het vak verbonden. Nu is het ook weer niet zo dat men maar lukraak ergens de boorbeitel kilometers diep de zeebodem indrijft. Daar zijn uitgebreide geologische studies aan vooraf gegaan. Men heeft naarstig onderzoekingen gedaan naar de ondergrondse bodemstructuur. Men weet dat er onder Nederlands noordelijke provincies een flinke gasbel ligt die ons en ook de ons omringende landen nu al van aardgas voorziet. Men weet ook dat de Engelsen in hun deel van het Continentale Plat succes hebben ge boekt en dat door de zeepijpleidingen (kosten 1,3 miljoen gulden per kilometer!) gas naar het Britse vasteland stroomt. Met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid kan men dus zeggen dat er ook in het Nederlandse deel van het Continentale Plat gas en/of olie te vinden moet zijn. Het is alleen maar de kunst de juiste plaats te vinden! Zoals gezegd, heeft de NAM tot dusverre 't meeste resultaat geboekt: drie boringen heb ben de aanwezigheid van gas aangetoond. Dat was ook te verwachten want niet alleen kreeg deze maatschapij het grootste aantal vakken toegewezen (ons deel van het Plat is verdeeld in blokken die elk worden aangeduid met een letter en een cijfer) maar zij heeft ook het meest begeerde deel gekregen: de vakken die de verbinding vormen tussen de bel van Slochteren en de Engelse boringen. Maar het aantonen van de aanwezigheid van gas is nog iets anders dan het exploiteren van een eco nomisch winbare hoeveelheid, want daaron der wordt verstaan ten minste 100 kubieke me ter olie of 100.000 kubieke meter aardgas per etmaal. Pas dan krijgt men van het ministerie van Economische Zaken een winningsvergun ning en zover is de NAM en is ook Mobil Oil op het ogenblik beslist nog niet. De vijftien maatschappijen die zich voor de tweede ronde hebben aangemeld blijken zich weinig aan te trekken van de juridische ge schillen die over het Continentale Plat gere zen zijn. Het hieronder afgedrukte kaartje laat zien dat kleine landen als Denemarken en Nederland bij de verdeling bepaald niet ka rig bedeeld zijn vergeleken bij het aandeel van de Duitse Bondsrepubliek bijvoorbeeld. Bij die verdeling is men namelijk uitgegaan van een soort denkbeeldig middelpunt ergens in de Noordzee en vandaar uit is men lijnen gaan trekken naar het meest noordelijke en het meest zuidelijke stukje strand van elk van de aangrenzende landen. De Britten waren hiermee uiteraard het meest gebaat, de West duitsers het minst want de Duitse Noordzee kust is maar klein. Toen de eerste berichten kwamen over de gasvondsten juist in die ge bieden liet Bonn het er niet bij zitten: men ging met Nederland en Denemarken in de clinch en stelde voor een verdeling tot stand te brengen waarbij gewerkt zou worden met evenwijdige lijnen, dus niet meer naar een middelpunt toe. Uiteraard ging die vlieger VERDELING VAN OE N00R0ZEEBOOEM niet op en dus besloot men de zaak aanhangig te maken bij het Internationale Gerechtshof in Den Haag. Het Hof heeft onlangs echter de wijze uitspraak gedaan dat de drie landen het onderling maar eens moeten zien te worden en dat zou wel eens een langdurige geschiedenis kunnen worden. De op boren beluste maat schappijen wachten daar uiteraard niet op de meeste zijn trouwens zo internationaal dat het ze nauwelijks interesseert op wiens grond gebied men bezig is. Als de voorwaarden maar acceptabel zijn! Om die voorwaarden gaat het en die voor waarden zijn er oorzaak van dat de maat schappijen haast hebben, grote haast zelfs. Neem Engeland als voorbeeld. Nog geen tien jaar geleden kostte een kubieke meter stads- gas (niet al te best, gewonnen uit slechte en dure kolen) de Britse burger rond 26 ets. Dank zij een nieuw procédé (gaswinning uit nafta) was in 1965 de prijs gedaald tot 15 ets. Toen kwam het: Algerije bood een contract aan voor vloeibaar gemaakt Sahara-gas: prijs om streeks 9 ets. Nigeria kwam met een aanbod van nog geen 7 ets. Slochteren bood gas aan voor iets meer dan 6 ets per kubieke meter. Maar daar zou dan een pijpleiding voor no dig zijn die 300 miljoen gulden ging kosten. En op dat ogenblik boorde BP het eerste gas op de Noordzee aan. Er volgde een verwoed prijsgevecht met de Britse Gasraad, dat BP tenslotte een kortlopend contract opleverde, maar tegen een prijs van 6'/ï ets. Niet slecht, want maar heel kort daarna liet de Gasraad weten dat er in het vervolg niet meer dan maximaal 5 ets zou worden betaald. Het voorbeeld maakt duidelijk waarom er zoveel haast bij is: het gascokes-tijdperk is voorbij, maar het kernenergietijdperk ligt in het verschiet in die overgangsfase is het woord aan het aardgas. Hoe lang die fase zal duren is nog niet te zeggen, maar duidelijk is dat wie het snelste aan de markt komt de meeste kans maakt op de grootste verkoop tegen lonende prijs. En daarom zullen ook in de tweede ronde van het Noordzee-avontuur vijf tien maatschappijen samen weer miljoe nen in het water smij ten. Daarom ook zullen op allerlei booreilanden keiharde kerels weer al le elementen trotseren in hun nooit aflatende drift om maar de beitel in de grond in te drij ven. Dieper en dieper totdat op het controle paneel de lampjes aan- flikkeren ten teken dat er in dat verre boorgat iets aan de hand is. Dat is het ogenblik waar heen men gewerkt heeft in dat monotone bestaan van 12 uur op 12 uur af, veertien dagen op zee, veertien dagen aan land om weer op adem te komen. Maar voor de staf-aan-de-wal is het grote ogenblik pas geko men als ze naar Econo mische Zaken kan gaan om de winnings vergunning in ontvangst te nemen. Want dan pas weet men zeker dat die miljoenen niet tever geefs in het woelige wa ter van de Noordzee zijn gesmeten. Het rechtsgeding tegen Hans van Z. is ten einde: levenslange gevangenisstraf is uitgesproken te gen deze meervoudige moordenaar na een pro ces dat alles gegeven heeft wat het publiek er van verwacht had. Er was een verdachte die nu eens openlijk de meest schokkende en weerzin wekkende feiten toegaf alsof het allemaal do gewoonste zaak van de wereld was en die zich dan plotseling weer op de meest verbazingwek kende manier verdedigde (de manier waarop bij „helderziendheid" gebruikte bijvoorbeeld toen het ging over de moord op Elly Hagers), óf die soms op de meest grove wijze de officier van justitie attaqueerde. En dan als neven figuren een bizarre persoonlijkheid als ouwe Nol, getuigen soms die bang waren en door do politie moesten worden opgespoord óf getuigen die helemaal niet bang waren zoals de weduwe die ouwe Nol op z'n nummer zette. Er waren advocaten die al hun juridische kennis aan wendden om hun cliënt toch nog in een zo gun stig mogelijke positie te manoeuvreren (de ma nier bijvoorbeeld waarop de advocaat van ouwe Nol het geestelijk gestoord zijn van Van Z. trachtte uit te buiten) én er waren rechters die al het jobsgeduld toonden dat men zo graag in rechters ziet. Het was allemaal, juist omdat zulk soort zaken meestal alleen maar in de bioscoop of via de beeldbuis gezien kunnen worden, als beleefde men 'n thriller. Waarover het doek dan nu gevallen is met het „levens lang" een afloop die niet zo moeilijk to voorspellen was. Het is in Nederland (terecht) gebruik dat de pers zich onthoudt van commentaar zolang de rech ter nog met een zaak bezig is. Nu de uitspraak gevallen is, Is er reden om een paar opmerkin gen te maken over en naar aanleiding van voor Nederland zo unieke proces. En dan aller eerst over de „thriller-sfeer" die dit proces on miskenbaar omgeven heeft. Aan een jong jour nalist, die zich in het vak bekwamen moet, wordt veelal als regel ingeprent, dat het crimi nele bericht, of dat nu het relaas is van een begane misdaad dan wel het verslag van de rechtszitting, niet een „story", een „lekker ver haal" mag zijn: hoe boeiend en hoe vol mense lijke aspecten ook, In het verslag moet de ernst van het misdrijf de bepalende factor zijn. Die factor alleen bepaalt wat en hoe men het ds lezer voorzet. Als we voorzichtig stellen dat de verslaggeving van de rechtszaak tegen Van Z. niet altijd aan die regel voldaan heeft, dan lijkt ons de schuld hiervan niet in de eerste plaats te liggen bij de verslaggevers maar bij de rechtbank zelve. De rechters hebben Van Z. alle gelegenheid geboden om zich te verde digen terecht, want daarop mag ook een moordenaar aanspraak maken. Maar de ma nier waarop Van Z. die gelegenheid uitbuitte kon naar ons gevoel niet altijd door de beugel en niet altijd bleek de rechtbank de verdachte duidelijk te kunnen maken dat hij verdachte was, dat het hier ging om de berechting van gruwelijke moorden. Van Z. maakte er soma een spelletje van (h\j had immers niets te ver liezen!) en dat had niet mogelijk moeten zijn. De verklaring voor deze gang van zaken moet men wellicht zoeken in onze tegenwoordige rechtspleging waarin het element straf minder accent heeft dan vroeger en de gedachte aan genezing, wil men: „maatschappelijke aan passing", een grotere plaats gekregen heeft. Dit is een principieel uitgangspunt waarmee lang niet alle burgers vrede hebben mis schien zou het goed zijn als de rechterlijke macht zich dat wat meer realiseerde. Hoewel dit moet gezegd in het geval Van Z. de rechters zich uitgeput hebben om duidelijk te maken waarom zij wel de door de officier van justitie gestelde eis van levenslange ge vangenisstraf hebben ingewilligd, maar het ter beschikking van de regering stellen ach terwege hebben gelaten. „Van Z." zo zeg gen zjj „is een gevaarlijk man. Blijkens het rapport der psychiaters schuilen er in hem wellicht nog mogelijkheden om ooit nog eens tot een maatschappelijk aangepast gedrag te komen dat kan zijn, maar de verantwoor delijkheid daarvoor kunnen wij niet nemen. Om de maatschappij te beschermen moeten wij hem tot levenslang veroordelen of dat levenslang ook inderdaad levenslang is, it niet een beslissing van de rechter, want het gratiebeleid is aan de minister voorbehou den." Juridisch is hier geen speld tussen te krijgen, maar men vraagt zich wel af of de rechters wel voldoende oog hebben gehad voor do praktijk, want de praktijk is immers dat le venslang nooit levenslang is. Zodat de burger vreest dat Hans van Z. op een kwade dag weer in de maatschappij zal moeten worden opgenomen. Inderdaad, de minister heeft bij het hanteren van zijn gratiebeleid mogelijk heden om dat te verhinderen maar kan men het de man die over twintig of vijfentwintig jaar minister van justitie is, kwalijk nemen dat hjj de redenen omdat te verhinderen niet meer zo heel duidelijk voor zich ziet? Ook op andere wijze heeft het proces-Van Z. trouwens aangetoond dat de leden van de rech terlijke macht soms wel ver van de praktijk af staan. Het mag niet voorkomen dat een rechter de psychiater moet vragen of in de praktijk wel eens iemand die tot gevangenis straf plus terbeschikkingstelling is ver oordeeld, al voor het verstrijken van zijn straftijd wordt overgebracht naar een behan delingsinrichting voor terbeschikkinggestelden. Een strafrechter hoort te weten wat de mensen die hy veroordeelt te wachten staat. Hij hoort de gevangenissen en strafgestichten te kennen, want het is een integrerend deel van de straftoemeting. Dat dit in Nederland nog te weinig wordt beseft ligt aan het systeem: men wordt hier opgeleid en benoemd tot rech ter, zonder meer. Een verplichte speciali satie is er niet misschien wordt dat bete* nu er tijdens het onlangs in Den Haag gehou den congres over straftoemeting krachtig voor deze specialisatie is gepleit. Nog een enkele opmerking tot slot. Het Natio naal Bureau voor Reclassering heeft protest laten horen tegen het feit dat radio- en tele visieverslaggevers zich niet beperkt hebben tot de initialen Van Z. maar de naam van de verdachte voluit hebben gebruikt En zij vre zen dat het de kranten er toe zal brengen in het vervolg dan ook maar de volledige naam van een verdachte te gaan noemen. Het bu reau pleit voor een wettelijke regeling waar bij het verboden zal zijn niet alleen de naam maar ook de initialen wereldkundig te maken. ..De aard en de ernst van het misdryf, de oor- '.aken en de achtergronden zijn belangrijk, de leeftijd en het geslacht kunnen belangrijk zyn", zo zegt men, „maar de naam is te enen male onbelangrijk". Het is een gedachte die het het overwegen waard is, maar het laatste woord over deze voor iedere verantwoordeiyke journalist zo moeilijke taak is nog niet gespro kent eï

De Vallei | 1969 | | pagina 14