PROJECT VAN RUIM VEERIIC MIUOEN Meer geld voor pont door BTW Candia '66 zint op wraak in de thuiswedstrijd tegen DEV CHA UFFEUR L IEP SCHRAMMETJES OP Dienstplicht Lifster liet luitenant rondtoeren Tolgelden even hoog als huidige tarief van veerdienst Rijksweg Recreatie HDS KAN RK UNITAS TITEL BEZORGEN Veenendaal-JSV Afdeling Utrecht WIBRA opende vestiging in Veenendaal Opbrengst collecte ZATERDAG 15 MAART 1969 BOUW WAALBRUG START BEGIN VOLGEND JAAR 'I IEL - Na lange voorberei dingen heelt de Stichting Waalbrug bij Tiel eindelijk een concreet plan op tafel gelegd. Gistermiddag deelde de direc teur van de stichting, ir. A. Burger mee, dat de bouw van de brug, die halverwege Tiel en Ochten komt te liggen, in bet voorjaar van 1970 van start zal kunnen gaan. Men rekent erop, dat de zo lang verwachte vaste oeververbinding in de tweede helft van 1972 voor het verkeer zal worden opengesteld en de A.N.W.B. heeft al berekend, dat cr in dat jaar 6250 auto's per dag de brug zullen passeren. De vraag waar precies de brug zal worden gebouwd kent op dit mo ment eigenlijk geen vraagtekens meer. Hoewel ir. Burger gisteren een slag om de arm hield, staat het vrij wel zeker vast dat het immense bouwwerk, dat op een bedrag van 40 miljoen is begroot, bij het dorp Echteld zal verrijzen en even ten oosten van de Baarsweg (een zij weggetje van de Waalbandijk in de Prins Willemspolder) zal komen te liggen. De brug, waarvan het ontwerp nu op papier gereed is, is van een in Neder land uniek type. Het is een zogenaamde „kokerligger", die steunt op twee zuilen. De overspanning is opgehangen aan spandraden en heeft een totale lengte van 270 meter. Op de plaats waar de bouw zal plaatsvinden is de Waal naar verhou ding smal. Aan de Echteldse kant zijn de uiterwaarden bijzonder breed- aan de overkant evenwel zUn ze dat niet. Ir. Burger zei gisteren: „Door de brug ten oosten van Tiel te situeren ontstaat een goede verbinding met het Land van Maas en Waal. Ten westen van Tiel zouden we in het puntje van Maas en Waal terecht zijn gekomen. Nu bereiken we het zwaartepunt van dat gebied. Het is zonder meer wenselijk dat er met Tiel een goede verbinding tot stand komt. Het Land van Maas en Waal heeft die verbinding nodig, want dit gebied raakt anders steeds verder ach ter. Er is nu al veel verborgen werk loosheid De beslissing om de brug aan de oost kant van Tiel te bouwen, is genomen na ruimschoots overleg te hebben ge pleegd met Gedeputeerde Staten en met name met gedeputeerde H. M. 01- denhof. Bij die gelegenheid is tevens de financiële medewerking van de provin cie ter sprake gekomen en werden ook de economische problemen onder cfe loep genomen. Tot dusver was in hoofdzaak gespro ken over het planologisch vraagstuk. In principe is de stichting nu tot een exploitatie-opzet gekomen. Zoals be kend zal het een tolbrug worden en ir. Burger verzekerde tijdens de persbij eenkomst van gistermiddag dat de hef fingen even hoog zulllen zijn als de hui dige tarieven van het veer. De stichting heeft een financierings schema opgesteld en daaruit blijkt dat het mogelijk moet zijn in 1979 een tol- opbrengst te verkrijgen die gelijk is aan de kosten van de exploitatie en de an nuïteit van de geldlening, die de stich ting ter financiering van het project zal moeten sluiten. In 1986 zal de stichting geheel uit de geldzorgen kunnen zijn. De tolgelden hebben dan zoveel opgebracht, dat „we helemaal blanco zijn", om met de woor den van ir. Burger te spreken. De opbrengsten waarover de stichting in de volgende jaren zal kunnen be schikken, zullen worden aangewend ter verbetering van de brug en de bijbe horende wegen of zullen het mogelijk maken de tol te verlagen. Aan de noordkant zal de nieuw aan te leggen weg, waarvan de brug de verbindende schakel vorm, uitkomen op Rijksweg 15 en ten zuiden op de Van Heemstraweg tussen Beneden-Leeuwen en Wamel. Dit weggedeelte zal in de toekomst een onderdeel gaan vormen van de Rijksweg Utrecht-Oss, die via Wijk bij Duurstede is geprojecteerd. Deze weg is nog niet op het rijks wegenplan opgenomen. Uiteraard hoopt het bestuur van de stichting dat dit snel zal gaan gebeuren, zoals men tevens de hoop uitspreekt dat er van de zijde van de provincie spoedig een financiële ga rantie zal worden toegezegd. Van deze beide factoren zal het in hoofdzaak af hangen of de brug inderdaad binnen de geplande termijn gereed zal zijn. „We zijn in dit opzicht zeker optimis tisch"- verzekerde de directeur van de stichting. Dat optimisme is er ook be treffende het gebruik dat er door het wegverkeer van de brug zal worden gemaakt. Zoals gezegd, de A.N.W.B. heeft al becijferd, dat er in 1972 dage lijks op 6250 auto's kan worden gere kend. Dat aantal zal in de komende jaren vrij sterk stijgen. In 1980 zullen het er volgens de berekening 9950 zijn en in het jaar 2000 maar liefst 21500. Het veer Tiel-Wamel zal worden ge handhaafd, in zoverre dat alleen nog voetgangers, fietsers en bromfietsers er gebruik van zullen maken. „Het is van af het begin al de opzet geweest de pont voor autoverkeer te laten verval len", aldus Ir. Burger. Of het veer Ochten-Druten in de vaart zal blijven hangt in hoofdzaak af van de bereidheid van de provincie om de jaarlijkse tekorten te blijven dekken. Als deze tekorten door de nieuwe brug groter zullen worden, komt de mogelijkheid dat de pont daar uit de vaart zal worden genomen, steeds dichterbij. Men bestudeert momenteel de moge- Ongeveer op de plaats die de bovenste foto aangeeft (in de buurt van kilometerraai 911) zal de nieuwe brug worden gebouwd. Rijkswater staat is de instantie die betreffende de definitieve vaststelling van de bouwplaats het laatste woord heeft. Ir. Burger zei gisteren het om verschillende redenen niet exact te kunnen aangeven waar de brug is geprojecteerd. Hij ontkende dat dit juist bij de kilometeraanduiding 911 zou zijn, maar liet wel doorschemeren, dat de vaste oeververbin ding daar dicht in de buurt zal worden gelegd. Een summiere situatie schets, die de stichting heeft laten ververvaardigen geeft dit trouwens vrij duidelijk aan. (zie tekening). In Echteld zijn de laatste dagen ambtenaren van Rijkswaterstaat gesignaleerd die in het genoemde gedeelte van de Waal peilingen ver richtten. Het Echteldse gemeenteraadslid J. J. van Ommeren heeft hen daar onder meer aan het werk gezien. Hij is er dan ook van over tuigd dat hij precies weet waar de brug komt te liggen. lljkheid om van de zandput aan de Waalbandijk bij Echteld een recreatie gebied te maken. Ir. Burger zei over dit plan voorlopig nog geen definitieve me dedelingen te kunnen doen. TIEL De nieuwe, in Dodewaard in aanbouw zijnde pont, zal duurder uit vallen dan men had geraamd. De oor zaak hiervan is de invoering van de Belasting Toegevoegde Waarde (B.T.W.) Het college vraagt de gemeenteraad een extra krediet van /138.000,waarin een bedrag van 10.500.aan B.T.W. in inbegrepen. Het resterende geld zal worden be steed aan diverse voorzieningen op en om de pont. Zo zal het veer worden uit gerust met een hydraulische installatie voor het openen van de hefbomen, die vanuit de stuurhut zal kunnen worden bediend. Er is ook geld nodig voor de aanleg- wegen, die niet in het bestek waren op genomen. Als de gemeenteraad het gevraagde krediet zal voteren betekent dit dat men in totaal 938.000 voor de bouw van het schip heeft uitgetrokken. EDERVEEN De huis-aan-huis-col- lecte voor de Groesbeekse tehuizen, die vorige week in Ederveen werd gehouden heeft opgebracht een bedrag van f 1185,25. Vorig jaar bedroeg de op brengst f 960,86. VEENENDAAL liet Rhenense Candia '66. met /.ijn dertien winstpunten nog steeds in de middenmoot van de derde klasse D-West 1 geklasseerd, komt morgen op de Berg binnen de lijnen. Het Doornse DEV komt op bezoek hij de pupillen van Te Kulve. In de uit wedstrijd ging Candia '66 destijds met I0 geheel tegen de verhouding in ten onder, na negentig minuten lang te hebben aangevallen. Ongetwijfeld nemen de Khenenaren morgen revanche op DEV, dat een gelijk puntenaantal heeft. Candia '66 komt vermoedelijk in de volgende opstelling uit: doel: Kok; achter: H. Evers, P. van Baal, J. van Beek. H. van Walsuin; midden: krechting, C. Estrik; voor: J. Eibers, .1. ten Braak. J. van de Pol en G. van Veenendaal. Veenendaal moet nog steeds zonder Derksen uitkomen. Morgen treedt de formatie van oefenmeester Zeiler op het Salamander-sportpark aan tegen JSV UIT Jutphaas, een ongeveer gelijk waardige ploeg, die echter in de laat ste weken opvallend goed spel demon streert. Vorige week versloeg JSV in een uitwedstrijd het moeilijke Utrecht en dat is toch een goede prestatie. In de uitwedstrijd verloor Veenen daal met 2-0, maar morgen moet het op eigen terrein minstens een gelijk spel behalen tegen de gasten. Veenendaal is als volgt geformeerd: doel: A. Blankespoor; achter: C. Hen zen, C. Gerritsen, A. Schans, D. van Dijk; midden: H. Stuyvenberg, J. Henzen; voor: C. van Barneveld, St. Rebergen, G. Heikamp en J. Sukkel. Scherpenzeel heeft In de eerste klas se A een goede kans om zich morgen weer wat omhoog te werken op de ranglijst. De Scherpenzelers hebben een uitwedstrijd tegen Roda '46 voor de boeg, de rode lantaarndrager uit deze afdeling. Scherpenzeel moet dit duel kunnen winnen met bescheiden cijfers. DVSA is in de eerste klasse B nog niet kansloos voor het kampioenschap. Het heeft drie punten minder vergaard dan koploper Brederodes, maar ook MSV '19 kan de Amerongers nog voor bij streven en op een totaal van 20 komen. DVSA komt morgen op De Burgwal in actie. Tegenstander is Utrechtse Boys, dat relatief een gerin ge achterstand heeft op de thuisclub. Gezien het thuisvoordeel moet DVSA 'n kleine overwinning kunnen beha len, maar een gelijk spel ligt in feite meer voor de hand. Utrechtse Boys verloor vorige week met 1-0 van het sterke Brederodes in een uitwedstrijd. Na lange tijd komt het Elster Oran je-Wit in de tweede klasse B weer eens voor een competitieduel in het veld. Oranje-Wit heeft zich in zijn laat ste duels iets omhoog gewerkt in deze afdeling, maar veilig is het nog niet. De Elstenaren ontvangen morgen Rivierwijkers, dat nog een kansje heeft op de titel. Dat de thuisclub de Utrechtse ploeg kan verrassen is niet waarschijnlijk, maar een draw kan Oranje-Wit wel bereiken o.i. Het zal in de derde klasse B van het Leersumse HDS afhangen of RK Unl- tas uM Veenendaal, dat weer niet be hoeft te spelen, de kampioensvlag kan hijsen. HDS gaat bij SVMM op bezoek, de ploeg, die Unitas al zeer lang van de titel afhoudt. Verliest SVMM en dat is niet waarschijnlijk dan zijn de Veenendalers kampioen, maar bij een puntenverdeling moet RK Unitas nog een week wachten. Dan komt SVMM naar het Panhuis complex VEENENDAAL In de Hoofdstraat in Veenendaal is dezer dagen de textiel supermarkt van WIBRA geopend. WI BRA heeft naast Veenendaal vestigin gen in Apeldoorn, Epe Vaassen, Zwolle, Hengelo, Harderwijk en Ede. In de tex tielsupermarkt wordt het accent gelegd op de lage prijzen. De inrichting van de winkel in Veenendaal is alhoewel sfeervol betrekkelijk eenvoudig ge houden. Op de bovenverdieping wordt damesconfectie verkocht, zoals jurken rokken e.d. De benedenverlieping biedt kleiner textiel, zoals overhemden en on dergoed. Alhoewel de Veenendaalse vestiging van WIBRA kan worden beschouwd als een volledige supermarkt, staat een groot aantal personeelsleden beschik baar om de klanten te adviseren. WI BRA Veenendaal is een welkome aan vulling van het winkelassortiment in de Hoofdstraat. VEENENDAAL Aan de mannelij ke personen, geboren in 1951, die op 1 februari 1969 in het persoonsregister van de gemeente Veenendaal waren op genomen, is een kennisgeving van in schrijving voor de dienstplicht lich ting 1917 toegezonden. Aan hen, die naar hun oordeel zulk een kennisge ving hadden behoren te ontvangen, doch deze niet kregen toegezonden, wordt verzocht zich vóór 22 maart 1969 te melden bij de afdeling militaire za ken der gemeentesecretarie in het raad huis op werkdagen tussen 8.30 en 12.30 uur. Het niet gehoor geven aan deze op roeping, waardoor mogelijk inschrij ving op een later tijdstip plaats vindt, kan uitermate nadelige gevolgen heb ben voor de betrokkenen. Met nadruk wordt gewezen op de mo gelijkheden van vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige en de tijd stippen waarop die vrijstelling behoort te worden aangevraagd. Deze mogelijk heden en tijdstippen zijn vermeld op de kennisgeving van inschrijving (witte kaart). In het verleden is gebleken, dat het laten verstrijken van de gestelde ter mijnen afwijzing van de vrijstellings- aanvraag tot gevolg kan hebben. Indien er aan wordt getwijfeld of men voor een vrijstelling in aanmer king komt of men niet zeker is van het juiste tijdstip waarop een aanvraag om vrijstelling moet worden ingediend, wende men zich tot de afdeling militai re zaken der gemeentesecretarie in t raadhuis. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat vrijstelling wordt verleend aan in geschrevenen van wie één broer de voor vrijstelling wegens broederdienst ver eiste diensttijd heeft vervuld of anders zins voldoet aan het gestelde in de des betreffende regeling, terwijl een ande re broer, na genoten uitstel ingevolge de koopvaardij regeling, nader tot buiten gewoon dienstplichtige is bestemd en derhalve nimmer werkelijke dienst ver richt heeft of zal verrichten en zelfs ook indien de ingeschrevene kan wij zen op twee broers, die na genoten uit stel ingevolge de koopvaardijregeling, tot buitengewoon dienstplichtigen wer den bestemd. Van deze nieuwe regeling kunnen ook gebruik maken de ingeschrevenen en de dienstplichtigen die tot de oudere lichtingen behoren. Veenendaal, 14 maart 1969. De burg. van Veenendaal, P. Bode. Auto stort van 10 meter hoog talud KESTEREN De heer K. D. uit Veghel (N.-B.) is gisterochtend na een aanrijding in Kesteren op wonderbaar lijke wyze aan de dood ontsnapt. De fortuinlijke automobilist raakte met zijn zo goed als nieuwe BMW 1600 van de provinciale weg Kesteren - Rhenen en belandde in de 10 meter lager gele gen sloot. Met slechts wat kleine schrammetjes kon de heer D. na enige moeite zijn totaal vernielde auto verlaten. De heer S. uit Apeldoorn, die met zijn Austin Seven in de richting Keste ren reed, is volgens zijn verklaringen, geschrokken toen hij de auto van de heer D. plotseling vanachter een tege moetkomende vrachtauto zag komen. De auto van S. raakte in een slip en kwam vervolgens in botsing met die van de heer D., die nog probeerde uit Kort na het ongeval inspecteerde de heer K. D. middenzijn auto, samen met de politie. te wijken maar door deze manoeuvre via de berm en het fietspad van de weg afvloog. Na een zweef du ik be landde de auto in de tien meter lager gelegen sloot. De auto van de Apeldoorner S. bleef aan de andere zijde van de weg nog juist op de rand van het steile talud hangen. Ook S. liep slechts lichte ver wondingen op. Zijn auto daarentegen werd vooral aan de voorzijde zwaar beschadigd. D. heeft tegenover de politie ver klaard. dat hij vlak voor de aanrijding nog niet aan het inhalen was. „Ik ben naar links gegaan om te kijken of ik de voor mij rijdende vrachtauto kon passeren", aldus de inwoner van Veghel. Het verkeer op de Noord-Zuidverbin- ding werd geruime tijd gehinderd ten gevolge van de opruimingswerkzaam heden. De rijkspolitie van de gemeen te Kesteren heeft echter een volledige stagnatie kunnen voorkomen. Het ver keer werd over één rijbaan geleid. De Austin 7 bleef juist op de rand ran het steile talud hangen. VEENENDAAL De Veenendaalse tweede luitenant J. P. O., die in hol Prins W'illem-Alexandcrpark woont, trof gisternacht toen hU uit Ede kwam op de oude rijksweg een meisje aan dal door haar vreemde gedragingen nogal opviel. De luitenant stopte en nam haar mee naar zijn huls in Veenendaal waar hy haar te eten gaf. Het meisje verteld» dat zU in Sliedrecht woonde. De heer O. besloot haar naar Sliedrecht te bren gen. Aangekomen op het opgegeven adrea rokken e.d. De benedenverdieping biedt bleek, dat daar een tante van de „nacht vlinder" woonde, die echter ook nogal vreemd deed en te kennen gaf dat zij het meisje niet binnen wilde laten. De Veenendaalse luitenant reed vervolgen* weer met zijn „vondst" naar zijn woon plaats en meldde zich daar bij de politie met het meisje. Deze ontfermde zich over haar. Bij nader onderzoek bleek, dat de nachtvlinder de 21-jarige A.B. uit Nij megen was. Tengevolge van moeilijk heden met haar moeder had zij haar ouderlijke woning verlaten om op zoek te gaan naar een betrekking. Het meisje bezat slechts één gulden toen de heer O. -,aar aantrof. De Veenendaalse politie ?eft haar overgegeven aan de gemeen- elijke sociale dienst in Nijmegen, die het meisje tewerk zal stellen in een zie kenhui*.

De Vallei | 1969 | | pagina 4