MODIEUS GEKLEED Voor u tot f 10.000,- woningkrediet voor keuken of andere vernieuwingen in of aan uw huis „Uitspraak van PvdA gedoemd te falen" Diplomaat Over de grenzen CENTRAAL ECONOMISCH PLANDOORBREKEN VAN DE LOON- EN PRJJSSPIRAAL ESSENTIEEL DOEL „Breznjef nee, Werkloosheid is scherper gedaald Tito ja!" Zeven jaar cel voor Bachmann de bank waar ook zich thuis voelt JEUGD DEMONSTREERT IN PR WO KOSTEN Mobiele GRONDSLAG DRIE JAAR Eis van 10 maanden mei aftrek legen drie jongelui rangeei" >egen van N S Drs. Schmelzer over afwijzing van K.V.P. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK OPPOSITIE CHR. PARTIJEN C.H.U.-JONGEREN OVER WILSON NAAR NIGERIA Indonesië wijst verzoek van V.N.-vertegenwoordiger af Pagina 5 ZATERDAG 15 MAART 1969 WANKELE BETALINGSBALANS TNEN HAAG Gisteren is het Centraal Economisch Plan 1969 gepuhli- U ceerd. In dat werkstuk van het Centraal Planbureau komt 1969 tevoor schijn als een jaar met een weliswaar niet onbelangrijke stijging van de we reldhandel, maar met een internationaal toch labiel klimaat, waardoor een betrouwbare prognose van de externe ontwikkeling wordt bemoeilijkt, ïn het binnenland trekt de versterking van de loon- en prijsstijging, beïnvloed o-ooi oplopende spanningen op de arbeidsmarkt en autonome prijsverho gingen het meest de aandacht. De winst in concurrentiepositie die in 1968 werd verkregen, kan daarbij licht teloor gaan. De betalingsbalanspositie biyft wan kel. Daartegenover staat vooralsnog een hoog peil van investeringen en een bevredigende groei van het volume van de produktie, met gunstige gevolgen niet alleen voor de totale werkgelegen heid, maar ook voor de regionale ver deling ervan, doch anderzijds gepaard gaande met hernieuwde spanningen op de arbeidsmarkt in het westen des lands. Daarbij doet zich, als resultaat van de voorgenomen politiek, een mone taire verkrapping voor, waardoor de investeringen in 1969 enigszins, in 1970 sterker, zullen worden afgeremd. De macro-economische verkenning 1969, die tegelijk met de miljoenennota op de derde dinsdag van september jl. verscheen, projecteerde voor 1969 en volgende jaren (tot en met 1971) een vrij evenwichtige ontwikkeling, onder de veronderstellingen van een jaar lijkse loonstijging van 6,5 procent en een straf budgettair beleid. Een variant daarop in die macro-economische ver kenning liet zien hoe, ingeval van twee procent meer loonstijging per jaar ge combineerd met enige budgetoverschrij ding, de prijsstijging werdt versterkt en het realiseren van enig surplus op de betalingsbalans illusoir wordt. De prognose voor 1969 sluit meer aan bjj deze variant, nu de betalingsbalans over 1968 is tegengevallen. Daartegen over staat evenwel, dat de werkloos heid scherper is gedaald dan destjjds werd verwacht. Het lijkt niet uitgesloten, aldus het Centraal Economisch Plan 1969, dat ook 1970 een sterke loon- en prijs stijging kent. De kostenstijgingen van 1969 werken dan immers nog gedeel- dan wederom een situatie van over- besteding in de zin van tekort op lo pende rekening ontstaat, met sterk negatieve repercussies op investerin gen, produktie en werkgelegenheid. De thans getroffen budgettaire maatregelen, waaronder de beperking van de investeringsaftrek, en de po litiek van monetaire verkrapping, zijn gericht op het voorkomen van een dergelijke ontwikkeling van overbe- steding en aanpassing later. Dit neemt niet weg, aldus het C.E.P., dat daarmee ook verlies aan investerin gen en dus een minder sterke stijging van de capaciteit der produktie ge paard gaat. Ook na 1969 blijft de problematiek van de loon- en prijsstijging klemmend, aldus het plan. In de eerste plaats leidt een voortgezette sterke loonstijging be halve tot eep hoog peil der binnen landse bestedingen zeer waarschijnlijk tot een achteruitgang der concurrentie positie ten opzichte van het buiten land, met minder uitvoer en meer in voer als gevolg. Gaat daarmee een be talingstekort gepaard, dan zal de druk cp de investeringen, voortvloeiende uit de thans gevoerde politiek van mo netaire afremming, nog worden ver sterkt, o.a. door de monetaire verkrap ping die het gevolg is van dat tekort op de betalingsbalans. Een meer of minder belangrijke ver traging in de produktiestijging zal daar uit op haar beurt kunnen resulteren, ook op cnigzins lange termijn als nl. de achteruitgang der concurrentieposi tie ernstige afmetingen aanneemt. In de tweede plaats roept een voortgezette sterke prijsstijging zelf standige repercussies op. Niet alleen wordt daarmee de grondslag gelegd voor loonstijgingen die de concurren tiepositie ondergraven, maar ook kan een voortduren van prijsstijgingen in een omvang als thans voor 1969 wordt verwacht met name de hoogte der besparingen aantasten en een ge vaar betekenen voor de overheids financiën. Naast het vermijden van overbe- steding dient, volgens het C.E.P., doorbreking van de loon- en prysspi- raal, zoals die zich nu aftekent, dus als een essentieel doel te worden be schouwd. niet in de laatste plaats ter- wille van de werkgelegenheid en de groei. Begin jan. 1969 was de geregistreer de arbeidsreserve op een niveau van on geveer vijfenzestigduizend gekomen. Daarmee was ze zeer tot beneden het aantal openstaande aanvragen gedaald. Zo werd een periode van toegenomen werkloosheid na twee jaar afgesloten. De verflauwing in de conjunctuur bleef van korte duur. Ook de werkloos heidsstijging was gering, kleiner dan in 1958 en veel minder dan in 1952. De loonstijging over de afgelopen drie jaar liep, mede in samenhang met de wijzigingen in de arbeidsmarktin- tuatie, geleidelijk terug van elf pro cent in 1966, via 8,5 procent in 1967 te rug tot 6,5 procent in 1968 (loonsom per werknemer, inclusief sociale las ten). Het accres van de arbeidsproduk- tiviteit kon zijn trend handhaven en zelfs meer dan dat. Doorslaggevend blijven voor de con currentiepositie van ons land de loon kosten per eenheid produkt in de ver werkende industrie. Die kosten zullen in het buitenland met twee h drie pro cent stijgen, in Nederland met vier pro cent. Deze loonstijging in verband ge bracht met het feit, dat het accres der arbeidsproduktiviteit minder groot telijk door in .wordt, met de overgapg op de belas- markt is krap en de loon\orming is ting Qver de toegevoegde waarde, en -. ginsrl vrij met de sterke reële expansie, betekent Hét .E.P. acht de kans groot, dar .Qfiq aanzienliike verschpr- voor 1969 een aanzienlijke verscher ping van de loon- en prijsstijging. Op gemerkt wordt dat de overgang op de BTW bij volledige doorberekening, maar niet meer dan dat, een extra-prijsstij ging van ten naaste bij 1,5 procent tot gevolg zal hebben. 0 Een papaver-rode mantel van ruwe Shetland (links) 0 Een korte japon van groene barathea, waaronder een en een zwarte laken jas, die met rock sabelbont is witte zijden bermuda short wordt gedragen. Ook dit afgezet; het zijn twee ontwerpen van de Nederlandse cou- ontwerp komt uit de collectie van Edgar Vos ie Amster- turier Edgar Vos uit zijn herfstwinter-collectie. dam. 0 Dezer dagen zijn in Amsterdam de schoenmodellen getoond voor het voorjaar en de zomer. Hier een greep uit de collectie van Queens Club. Van links naar rechts een open leren schoentje in blauw en wit, een schoen met ronde, zware neuzen met een grote blokhak, en een open wandelmodel, eveneens met een zware hlokhak. PRAAG Meer dan 5000 zingende en roepende Tsjechoslowaakse studen ten en scholieren hebben gisteren door Praag gemarcheerd en gedemon streerd voor de Joegoslavische ambassa de met als onderwerp het Joegoslavi sche communistische partycongres, dat te Belgrado wordt gehouden. Meer dan een half uur lang stond de menigte voor de Joegoslavische ambassade, roepend „Lang leve Tito" en „Tito ja, Breznjef nee". Dit was de manier van jong Tsjecho- Slowakije om het misnoegen uil te drukken over het feit, dat Tsjecho-Slo- wakije niet aan het congres te Bel grado deelneemt, naar men zegt, on der druk van Moskou. Geen enkele van de zeven landen van het Pact van War schau woont het congres bij. met uit zondering van Roemenië. Voordat de betogers naar de Joego slavische ambassade trokken kwamen de demontranten bijeen bij de Karei- universiteit, waar een resolutie werd aangenomen, waarin werd verklaard dat de socialistische principes, door het niet zenden van een delegatie naar Belgrado, geweld waren aangedaan. Joegoslavië is op het ogenblik popu lair bij de bevolking van Tsjecho-Slo- wakije wegens de krachtige houding van Tito jegens de Sovjet-Unie in ver band met de Russische invasie van Tsjecho-Slowakije in augustus van het vorige jaar. Tijdens de mars kon men uitroepen horen als: ..Wij willen politici, geen hielelikkers", „Russen ga naar huis", „U was voor ons, Tito, wij zijn beschaamd dat wij niet voor u zijn" en „Dank u, Joegoslavië voor uw steun in moeilijke tijden". AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de inbraak be handeld, die vier Hilversumse jongelui op 3 januari jl. pleegden op het benzi nestation aan de Parallelweg naast de rijksweg in Laren en waarbij de 18-ja rige Rens S„ die vluchtte, door een La- rense hoofdagent werd neergeschoten. Zijn 3 kameraden, de 18-jarige met selaar C. S., de 19-jarige leerling-foto- graaf A. G. H. en de 19-jarige metaal arbeider J. B. stonden behalve voor -de inbraak in het benzinestation ook te recht voor een inbraak in de kantine van de voetbalvereniging LVV. De of ficier van justitie eiste tegen de jon gens, die alle drie bekenden, een ge vangenisstraf van 10 maanden met af trek van het voorarrest. De officier achtte bewezen, dat de jongelui de in braken samen hadden gepleegd. De raadsvrouwen verzochten de rechtbank de uiterste clementie te betrachten, om dat de jongens door de dood van hun vriend al genoeg straf hebben gehad. (Uitspraak 28 maart.). Een middelbare school in Semarang op Midden-Java heeft dit jaar weer de Nederlandse taal op het rooster van de lessen geplaatst. Het is voor het eer dat aan een Indonesische school weer Nederlands wordt onderwezen sinds '45. ADVERTENTIE pl( UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen gaat ou korte termijn zogenaam de mobiele rangeerploegen formeren. Er worden vrijwilligers gezocht uit de 3 buitenrayons: het levert hun een gratificatie op van f 250 voor iedere vol le maand paraat zijn. Elk van de 13 rayons (Leeuwarden, Zwolle, Groningen, IJssel, Twente, Arn hem, Nijmegen. Eindhoven, Venlo, Sit- tard, Heerlen, Midden-Brabant en Roo sendaal) gaat maximaal drie ploegen van vrijwilligers samenstellen, waarvan er steeds één wordt uitgeleend. De ran geerders zullen voor maximaal vier maanden per jaar voor hun „mobiele" werkzaamheden beschikbaar zijn. Het instellen van rangeerploegen is het gevolg van de krapte van personeel op de rangeerplaatsen. De mobiele „een heden" kunnen in principe overal naar toe worden gedirigeerd (bijvoorbeeld wanneer het vervoer blotseling toe neemt, er een hoog ziektepercentage is of een zeer grote achterstand in de ver lofverlening moet worden ingehaald)/ BERLIJN De 24-jarige Westduit- gcr Josef Bachmann is gisteren in West- Beriyn tot zeven jaar gevangenisstraf en zeven jaar ontzegging van de bur gerrechten veroordeeld wegens poging tot moord vorig jaar op de linkse stu dentenleider Rudi Dutschke. Tegen Bachman was tien jaar geëist. De verdediger had om een„milde" straf verzocht. Bachmann zei na zijn veroordeling: „Ik heb nu een totaal an dere voorstelling van Rudi Dutschke dan destijds. Wat ik hem heb aange daan, was zeer kwaadaardig en ik be treur dat zeer". U hoeft de in-of uitwendige vernieuwing van uw huis niet langer uit te stellen. Die moderne keuken bijvoorbeeld kan er nü komen.Met stalen aanrecht, praktische kastjes, solide vloer etc. etc. Dank zij het NMB-woningkrediet krijgt u daarvoor meteen contant geld in handen. Van 2.000,- tot ƒ10.000,-,die u in maximaal 96 maanden op gunstige voorwaarden mag aflossen (60 maanden bij 2.000,- tot 4.000,-). Voorbeeld: 3.000,- in handen, betaling in 60 x 61,91. Of: 10.000,- in handen, beta ling in 96 x 145,21. Voor u bovendien per- soonlijke service.Stap maar binnen bij het f dichtstbijzijnde NMB-kantoor. En ervaar hoe prettig en uitgebreid u geïnformeerd wordt. Persoonlijke service is meer dan een mooi woord bij de NMB. ■Mef. C. M. de Jonge kantoor Goes ARNHEM ..De uitspraak van de Partij van de Arbeid, die de samen werking met de KVP voor de komende verkiezingen afwijst, is gedoemd in zijn negatieve bedoelingen volledig te falen". Drs. W. k. N. Schmelzer. fractievoorzitter voor de kVP in de Tweede kamer, zei dit gisteravond op de in Arnhem begonnen partijraad, nadat partijvoorzitter, mr. Nan Stee. de uitspraak van het PvdA-congres als onverstandig had betiteld. Veenendaal: Markt 5 Ede: Breelaan 1. Tiet: Hoogelnde 3. Naar de mening van drs. Schmel zer is deze uitspraak gedoemd geen enkel positief resultaat op te leveren, noch voor de PvdA zelf. noch voor hel creëren van meer duidelijkheid voor de kiezers. Het is z.i. dus niets anders geweest dan zo'n forse slag in de luch*. dat deze PvdA daardoor zelf niet een doffe dreun in de diepte van het isole ment is getuimeld. Voor de gezondheid van de Nederlandse democratie acht de KVP-fractieleider de diepgaande en veelzijdige tegenstellingen in de Partij van de Arbeid een bedenkelijke toe stand. „Wanneer handerduizenden kiezers van een grote partij niet of nauwe lijks meer weten waar hun partij staat, kan dat het vertrouwen van velen in de democratie zelf aantasten. De PvdA staat dan ook voor een keuze: ofwel verder afglijden naar de status van machteloze discussieclub, ofwel sane ring van de eigen gelederen, waardoor weer geloofwaardig en opbouwend werk kan worden verricht. Ik acht het niet uitgesloten, dat de constructieve socia listen in de PvdA er vroeg of laat in slagen dat laatste tot stand te brengen", aldus drs. Schmelzer, die verder con stateerde, dat de PvdA in het negatie ve toch nog een stuk eenheid had ge presteerd: deze vandaag nog zo chao tische partij heeft immers de euvele moed willen tonen om een krijgshafti ge uitspraak te doen. Geen stembusak koord met de KVP, geen samenwer king met de KVP na de komende Ka merverkiezingen. Over de motieven voor de uitspraak van de PvdA zei drs. Schmelzer, dat de poging om de KVP in de conserva tieve hoek te drukken tot mislukking ge doemd is. In de eerste plaats heeft de huidige PvdA helemaal geen drukkracht en in de 2e plaats zal de KVP nim mer regeringsverantwoordelijkheid aan vaarden als niet de hoofdlijnen van een consequent vooruitstrevend beleid kun nen worden verwezenlijkt. Het oogmerk om de drie christelijke partijen uiteen te drijven zal ook op niets uitlopen, aangezien de drie part ner! onverdroten met de gemeenschap pelijke arbeid binnen de „groep van 18" voort zullen gaan. Het progressief stembusakkoord aanroerend merkte de KVP-frartie- leider op, dat de PPR en een deel van de PvdA op sociaal-economisch en financieel terrein niet met de PSP tot één program kunnen komen en dat een grote groep van de PvdA en een aantal mensen uit de PPR op het gebied van buitenlands beleid en de defensie niet de PSP geen ge zamenlijk uitgangspunt kunnen vor men. De conclusie: het PAK wordt óf het summum van vaagheid en ondui delijkheid óf meer waarschijnlijk er komt helemaal geen PAK. Als er een vaag PAK zou komen dan zou het een PAK-je worden, dat hij de afdeling kieulerklcding thuishoort, zonder een schijn van kans op een meerderheid in het Nederlandse volk. Intussen gaf drs. Schmelzer ook als zijn mening te kennen, dat de uitspraak van VVD-fractievoorzitter mr. Toxopeus dat als gevolg van de PvdA-uitspvaak de KVP sterker aan de VVD zal wor den gebonden, hem niet aanspreekt. De heer Toxopeus vertelde er niet bij of hij bedoelde tot 1971 aan de VVD ge-, bonden of na de verkiezingen van 1971. Bij de bespreking van de Europese politiek sprak de KVP-fractieleider zijn verbijstering uit over de door het PvdA- congres bepleite ongeclausuleerde er kenning van dé DDR, verbijsterend voor ons, maar evenzeer voor veel so cialisten in Nederland en voor de meer derheid van hen in Europa. Zulk een eenzijdige en geïsoleerde erkenning zou fatale gevolgen kunnen hebben. Zij zou in West-Duitsland dat moedig koos vóór Europese integratie en bond genootschap met het Westen de wind in de zeilen blazen van een nieuw na tionalisme en het zou de eenheid van het Westen grondig verstoren. Op het punt van de sociale zeker heid en het inkomstenbeleid zei Schmel zer dat door een verfijning van ons stelsel van sociale wettei. meer aan dacht zal kunnen worden geschonken aan de .loden van hen. die onvoldoende profijt hebben van de gemeenschappe lijke voorzieningen. Een >n de naaste toekomst met meei kracht aan te pak ken probleem acht hij de vraag waar en wie de werkelijk sociaal-zwakken zijn en de vraag hoe zij het meest adequaat geholpen kunnen worden én op sociaal, én op woningvoorzienings- én op fiscaal terrein. DRACHTEN In navolging van de voorzitter van de „Katholieke jongeren", ir. Jac Stienen, heeft thans ook de voor zitter van de Christelijk-Historische Jongerenorganisatie CHJO. Jac. Huijsen, de mogelijkheid geopperd, dat de Chris telijke partijen samen in de oppositie gaan. Op een bijeenkomst van de CHJO in Drachten verklaarde hij dat men „ge zien de pocherijen van de heer Toxo peus",zich goed moet realiseren dat niet alleen de christelijke partijen, maar alle grote partijen die constructief genoemd willen worden verantwoordelijk zijn zijn voor de regeerbaarheid van Neder land en dat de Christelijke partijen de mogelijkheid hebben samen een rege ring te vormen, samen in de oppositie te gaan of met D'66 een coalitie te vormen. „Niet alleen D'66 kan de vruchten van de PvdA-harakiri, ook de Christelijke partijen staan er, indien het gesprek van „de achttien" slaagt, goed voor, waar schijnlijk nog wel beter", aldus Jac Huijsen. ('rncraal Andrew Goodpaster (54), de opvolger van generaal Lem- nitzer als opperbevelhebber van de strijdkrachten van de NAVO, be schikt over eigenschappen die over het algemeen weinig bij hoge beroeps officieren worden aangetroffen, HIJ paart militaire deskundigheid aan be gaafdheid. Men schat zijn bekwaamheid aan de on derhandelingstafel even hoog als op hel slagveld. Wel haast uniek voor een generaal: hij is aan de universi teit van Princeton gepromoveerd in de wijsbegeerte. In regeringskringen in Washington la men over de benoeming van Good paster zeer tevreden. Hij wordt „d« militair met het hoogste aanzien in de republikeinse partij" genoemd. 'oodpaster geniet in ruime mate het vertrouwen van president Nixon. De basis hiervoor is al vele jaren ge leden gelegd, toen Goodpaster de mi litaire adjudant van president Eisen hower was. Hij heeft de functie ze« jaar lang vervuld. Goodpaster had in die jaren een unieke positie. Hij woonde de kabinetsverga deringen bij en ook de bijeenkomsten van de Nationale Veiligheidsraad. Duizenden geheime documenten zijn zijn bureau gepasseerd. /'eneraal Goodpaster werd in 1915 in 9 de staat Illinois geboren. Na een studie aan de militaire acade mie van West Point heeft hij een snel le carrière gemaakt in het leger. Tijdens de Tweede Wereldoorlog vocht hij onder andere in Italië. Na de jaren in het Witte Huis vertrok Goodpaster naar West-Duitsland als ANDREW GOODPASTER bekend in de jungle commandant van een Infanterle-divl- sie. In 1962 werd Goodpaster naar Washington teruggeroepen voor een functie in het ministerie van Defensie. Iiy heeft deel uitgemaakt van de mili taire staf van de Amerikaanse delega tie bij de VN en hij is voorts militair adviseur geweest van de Amerikaan se delegatie, die in Parijs onderhan delt met de Noordvietnamezen over de Vietnamese kwestie. In de zomer van het vorige jaar werd Goodpaster benoemd tot plaatsver vangend commandant van de Ameri kaanse strijdkrachten in Vietnam. I ang en zilvergrijs slaat gen. Andrew J Goodpaster een goed figuur in sa lonkringen. Hij beweegt zich zelfverzekerd tussen de machtigen van deze aarde. Zijn ontegenzeggelijke charme en zelfver zekerheid in de jungle van de hogere kringen in Washington, heeft de ge decoreerde en twee keer gewonde oudstrijder ten onrechte de naam van een politieke generaal gegeven. De nieuwe geallieerde opperbevelheb ber van Europa heeft echter meer In zijn mars. Een officier die met hem heeft samengewerkt zei „hij is een van de scherpste geesten in Saigon". Toen Generaal Crcighlon Abrams be noemd werd als Amerikaanse opper bevelhebber in Vietnam, werd Good paster kort daarop nagezonden, om hem te helpen politieke fouten te voorkomen. Dat was oneerlijk, want Abrams heeft zelf een scherp politiek gevoel. I)e samenwerking tussen de twee is zeer goed geweest. „Hij is altijd beleefd, zeer vriendelijk en spreekt zelden met stemverhef fing", zo vertelde een staffofficier op het hoofdkwartier „maar wanneer hij je onder handen neemt, dan weet je het". Hij spreekt Frans en is ook op de hoogte van andere talen. LONDEN Premier Wilson ver trekt 26 maart naar de NIgeriaanse hoofdstad Lagos voor besprekingen over de oorlog. Verwacht wordt dat Wilson in de week daarna naar Lon den zal terugkeren. ADVERTENTIE t DJAKARTA —Indonesië heeft een voorstel van de VN-vertegenwoordiger in Djakarta om de mensen in de dicht bevolkte kustgebieden var West-Irian ieder voor zich te laten stemmen over de toekom*.van hun grond \a.i „terrein- envi»i.'« el- lijkhedrn", zo wordt in Djakarta van Indonesische en VN-zijde vernomen. De VN-vertegenwoordiger Ortiz ziet in, dat de primitieve bewoners in het dunbevolkte berggebied niet stuk voor stuk kunnen worden geraadpleegd, maar is van oordeel dat de politiek be wuste bevolking aan de kust persoonlijk moet kunnen kiezen.

De Vallei | 1969 | | pagina 5