CflRINfl Radio wijdt veel aandacht aan Erasmus-herdenking De oudere vrouw in „Durf te leven" Jeugdtheater" dit jaar in Arnhem Onderscheiding voor Yehudi Menuhin Gelders programma van de RONO Nina Simone treedt op voor de radio Amerikaanse prijs voor Nederlander Fresco-expositie groot succes - en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en de knap-mutator TT FINANCIËLE NOTITIES Billiton koopt Witmetaal Bieraccijns hoogste in EEG Hog er dividend NïD.U.-^ Utilico neemt over PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND MORGEN T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN ABM ziet de toekomst gunstig UIT DE KERKEN Pagina 2 MAANDAG 17 MAART 1969 M)EKA WÓUP VATV. E*!» VXL'CÏITVISK H A V L 25 Achter die lampen doemden de omtrekken van een grote wagen op. Er zat een man achter het stuur. Caty tikte tegen de voorruit. De zware man kwam moei zaam uit de auto. „Waar wilt u heen, dame?" „Ik zoek een ouderwetse rolls royce met een chauffeur in grijs uniform". „Die ouwe brulboei van miss Gar- rit bedoelt u zeker. Ik heb hem niet gezien". „Heeft zo'n auto niet een ander soort koplampen?" „Dat kén, juffie. Dat is een idee. Dan gane me samen zoeken. Ik kan hier 't plein as me vessieszak. En as we 'm niet vinde, zal ik u wel naar juffrouw Garrit rije. Alleen u mot me betale. Ouwe James is ook maar een taxichauffeur." Caty liet zich gewillig meevoeren. Er was geen andere oplossing. De rolls royce vonden ze niet. Of mis schien wilde oude James liever een vrachtje verdienen. Ze hoopte dat hij haar inderdaad zou afzetten bij de gene die mr. Thomson voor haar uit gezocht had. Wees eens slim, zei ze tegen zichzelf, en bel miss Garrit op. Als ze dan weet wie Caty Mansion is en haar verwacht, is alles in orde. Zo gezegd, zo gedaan. De chauf feur van miss Garrit bleek haar door de mist te zijn misgelopen. Ze was blij Caty aan de telefoon te hebben en ouwe James was een goede rij der. Hij verving haar chauffeur af en toe. Het ging stapvoets door de mist. Ze vond het wel een beetje griezelig. Alles onbekend in een onbekende stad was nog tot daaraantoe, maar daar bij die kille mist! Plotseling remde de wagen krachtig. Bijna was ze voor over gevallen. Ze zag koplampen van een andere auto bijkans bovenop de hunne. „Dat was op 't nippertje", zei ouwe James laconiek, terwijl hij het por tier opende, 's Effe kijke wie er ach teruit moet. Het ii hier éénrichtings verkeer". „Nou, ik doet het maar", zei hij, toen hij weer ingestapt was. „Die hufter durft niet eens achteruit in de mist. En ik denk er niet aan hier te overnachten". Ouwe James toeterde zo vreselijk onder het achteruitrijden in de stille mist-avond, dat Caty haar hart vast hield. In haar door angst geladen verbeelding kwamen uit alle hoeken en straten van Dover agenten aan rennen om hem tot kalmte aan te manen en natuurlijk ook te kijken wie hij als passagier had. „Nou juffie", zei James, „dat heb ben we netjes gedaan, hé". „Ja", antwoordde ze. „Zijn we er gauw, James?" „Zonder mist in tien minuten, dus laten we zeggen dat het er nu twin tig zijn. Bent u moe?" „Ja", zei ze, „erg moe". James zweeg en tuurde in de mist. Bij elke hoek jaagde hij haar weer de stuipen op het lijf met zijn claxon. „Ik krijg er hoofdpijn van, James. Moet dat?" „U ken kiezen tussen veel hoofd pijn straks in het ziekenhuis en een beetje nu", toeterde hij terwijl hij opeens naar links zwenkte. Met een ruk stonden ze stil. „Had ik me daar bijna een geparkeerde auto van de sokke gereje". Hij stapte uit. „Er is geen schrammetje op", zei hij een ogenblik later tevreden. „Vooruit maar weer met de geit. Ken u miss Garrit al lang?" „Mijn moeder", zei ze. „Was die ook toneelspeelster?" Ze schudde haar hoofd. „Miss Garrit is drie keer getrouwd geweest, zeggen ze. Dat wil ze niet weten. Garrit is haar toneelnaam", fluisterde oude James gewichtig en tegelijkertijd daalde zijn stem, als of hij iets heel geheimzinnigs mee deelde: „En ze is doof, potdoof". „Dat weet ik", zei Caty. „Zijn we er haast?" „Zo dadelijk, juffrouw". De auto stopte. Caty wilde uitstap pen, maar hij hield haar tegen. „Ik wacht alleen even bij de grote verkeersweg. Die moeten we voorbij en dan bent u er". „O", zei ze. Eindelijk stond de auto weer stil. Ze zag rechts van haar iets als een grote hanglantaarn met fel licht. Schaduwen met flarden mist vielen over de straat, die niet breed was en haar vaag de indruk gaf of ze naar de tijd van Dickens was teruggekeerd. De geest uit de Christmas Carol waarde er niet, maar ze voelde zich toch akelig in die mist. „Ik bel voor u aan", zei ouwe James kordaat, en een tikje minach tend liet hij er op volgen: „U kan niet eens hard genoeg bellen om ze wakker te maken in die grote kast". Dit laatste was blijkbaar niet nodig, want de deur werd direct opgedaan door een lange magere gestalte. Ze had spierwit haar en een gehoorappa raat. „Caty, kindje, we verwachten je. James, hoeveel was het? Nee, nee, ik betaal kindje. Kom gauw in de warmte". „U vergeet uw tas, juffrouw", zei James, die haar die gedienstig ach terna droeg. „Morgen praten we samen", zei de oude dame, toen ze de voordeur had gesloten. „Ik ben. erg benieuwd. Thomson heeft me een en ander ver teld. Je kunt vrijuit met me spreken als we alleen zijn. En misschien ko men we tot een conclusie. Ik houd van detectives". Caty knikte. „Dat hemelbed heb ik tegelijk met het huis gekocht. Alles is anno 1850", zei miss Garrit. „Je kunt er gerust in kruipen, spoken zijn hier niet. Het huis is altijd in het bezit geweest vari één familie, die van ouder op ouder uit brave mensen heeft be staan". „Wie weet te braaf", zei Caty, „zo dat ze nu eindelijk eens opstandig zijn en komen spoken". „Gut, daar heb ik nooit aan ge dacht. Dat zou interessant zijn, kind. Maar ik slaap altijd heerlijk en mijm personeel eveneens. Dus doe jij het. ook. Goedenacht". De volgende ochtend schakelde miss Garrit haar gehoorapparaat in. „En vertel me nu alles eens". Caty alias Carina zuchtte. Ze be greep dat ze iets moest stellen tegen over het feit van gastvrijheid verle nen in haar omstandigheden. Maar ze kreeg zo genoeg van haar eigen verhaal, dat haar toch al meer ach tervolgde dan haar lief was. Het punt toeval dat in bijzijn van Fred bij haar was opgekomen, vond ze heel belang rijk. Dat zou dan er op wijzen dat haar flauwvallen tijdens en haar ver voer naar dat sanatorium in Schot land na de overval in het kantoor van Turnbridge Hill niet met iets van voorbedachten rade te maken had. Natuurlijk wel de overval op zichzelf. Niemand zou dus iets in haar koffie gedaan hebben. Pas het toeval dat ze in hetzelfde sanatorium was terecht gekomen als de tekenaar, die later vermoord was, zou haar tot afleidings manoeuvre voorbestemd hebben. „Misschien was het de bedoeling geweest", zei miss Garrit, met wie ze dit besprak, „om de tekenaar neer te schieten op een ogenblik dat deze alleen wandelde. Jij liep echter toe vallig naast hem en de scherpschutter had geen zin om op een volgende ge legenheid te wachten, bijvoorbeeld omdat hij dan zijn geld niet kreeg". „U neemt dus aan dat het een ge huurde moordenaar was?" „Daar lees je zo vaak over. En we zijn met veronderstellingen bezig om tot een oplossing te komen. Tussen twee haakjes, wanneer verschijnt mijn gewaardeerde achterneef Thomson? Hij zou toch met Turnbridge Hill gaan praten?" „Hij heeft het me niet gezegd, wan neer ik iets van hem hoor, bedoel ik. Wellicht wordt hij vanaf vandaag ge volgd. Ik hoop dat hij gelegenheid heeft me ergens vandaan op te bel len". (Wordt vervolgd) 4070. Dat Kapitein Mare zijn aardse vrienden wens te te spreken, was niets bijzonders, maar dat hij net als Ferdydik ook al vol vlekken zat, mocht toch wel opmerkelijk heten. En Marc was de eerste om dat te beamen. „Ja, da's een mooie toestand hier aan boord, zeg", sprak hij op de manier van iemand die zéér diep in het glaasje heeft gekeken. Zijn tong sloeg bijna dubbel. „Enfin, je ziet 't wel op je scherm. Wij hebben allemaal een beetje last van vlekziekte of zoiets. We zitten over ons hele li chaam vol met die grijze vlekken. Jullie niet, hè? De mannen van de andere schotel ook niet. 't Is alle maal heel vreemd, hoor. En we worden er zo suf van". Piloot Storm en Sandra hadden in t geheel geen moeite om dat te constateren, want Mare zat er bij als een geslagen man. „Bij ons vertoont alleen Ferdydik dezelfde verschijnselen", vertelde Arend bij wijze van troost. „Professor Dubois onderzoekt hem momenteel, om een medicijn te bepalen. Zo dra we iets weten, hoor je van ons. Heb je misschien hulp nodig?" De ander schudde het hoofd en antwoord de: „Dank je, doe geen moeite. Straks steken 'n paar lui van de tweede schotel over. Bah! Wat 'n pech nou, we schoten juist zo lekker op. Het is vast nog een gevolg van het doorkruisen van de Zwarte Vlek, denk je ook niet?" 14. Sir Patrick belde af en met een zucht van ver lichting legde Tekko de hoorn weer op de haak. „Sir Patrick komt me halen! Hij komt hier direct naar toe, zegt hij" vertelde Tekko aan de ongelovige doua neambtenaar. „Hij kan ieder ogenblik hier zijn" „Wij zullen zien" antwoordde de man droogjes. „Per slot van rekening kan iedereen wel een zogenaamd te lefoongesprek met de één of andere hoge piet voeren" En toen Tekko de man achterna wilde lopen. „Nee meneer, geen pottenkijkers! Gaat U daar maar op dat bankje bij de uitgang zitten, dan kunt U Uw vriend tenminste gauw zien aankomen!" Tekko deed wat hem gezegd werd en de douane ambtenaar wijdde zich weer verder aan zijn ondank bare taak. Tekko zag de ene passagier na de andere voorbij schuiven, de één onbezorgd, de andere angstig en bevend, al naar gelang de inhoud van hun reistas sen. Of het nu door de sfeer, het wachten of de door stane emoties kwam, doet niets ter zake, maar in ieder geval kreeg Tekko heel erge slaap. Hij geeuwde eens en ging gemakkelijk tegen de muur geleund zitten. Op een andere tijd dan gebruikelijk brengt de NCRV woensdag de zesde af levering van „Durf te leven", het pro gramma dat zich voornamelijk richt tot de ouder wordende Nederlanders. Dat deze amdere tijd is gekozen het pro gramma wordt eerst om 21.10 uur uit gezonden houdt verband met het onderwerp. Hierin wordt namelijk de problematiek van de ouder wordende vrouw aan de orde gesteld. Behalve een analyse van de problemen, waarvoor vrouwen die in deze leeftijdsgroep ko men, zich geplaatst zien, wordt ook een aantal tips gegeven. Dit laatste vooral met betrekking tot het uiterlijk van de vrouw. Wat dit betreft werd onder meer gefilmd in een sauna- en massage-insti tuut in Rotterdam en in een bedrijf te Amsterdam waar massageapparatuur wordt vervaardigd. Een van de belang rijkste medewerkers aan dit program ma is dokter Jansmann uit Ede, die zich uitvoerig met de problematiek van de ouder wordende vrouw heeft bezigge houden. Van zijn hand is over deze ma terie ook een boek verschenen. UTRECHT Het Nederlandse cen trum voor het amateurtoneel heeft la ten weten dat de standplaats van het Nederlands jeugdtheater dit jaar Arn hem zal zijn. In Sonsbeek heeft men de beschikking gekregen over twee pad vindershuizen die als verblijfplaats-ac commodatie kunnen dienen. Van de to neelgroep „Theater" is toestemming verkregen om twee zalen van het Theater aan de Rijn als repetitieruimte te gebruiken. Dit jaar zal aan twee produkties wor den gewerkt. Onder leiding van John van Lier zal, uitgaande van de jonge Nederlandse toneelschrijvers Rien van den Heuvel en Albert Maurits, een ex perimenteel progamma worden opge steld, dat met name voor vestzakthea ters geschikt is. Onder regie van Peter Brandsma zullen de overige van de 40 deelnemers „Blues voor een blanke man" van James Baldwin gaan opvoe ren. De periode van repeteren en voor bereiden loopt van 5 juli tot 27 juli. Daarna zal in twee weken een aan tal voorstellingen worden gegeven op verscheidene plaatsen in ons land. WENEN De vermaarde Amerikaan se violist Yehudi Menuhin is vandaag te Wenen benoemd tot erelid van de Weense academie voor muziek en scho ne kunsten. Tijdens de pauze van de repetitie van een concert van Menuhin met het Londense festival-orkest werden de kunstenaar de bij de benoeming beho rende documenten tg, ^and» gesteld door de voorzitter van de academie, Hans Sitcet. .- Menuhin is de 26e kunstenaar die se dert het instellen van het erelidmaat schap de onderscheiding werd verleend, andere prominente ereleden zijn of wa ren Wilhelm Furtwangler, Lotte Leh- mann, Bruno Walter, Clemens Kraus, Albert Schweitzer, Wilhelm Bachkhaus, Pablo Casals en de koning van Thai land Bhoemibol. De plechtigheid werd bijgewoond door vertegenwoordiergs van de Amerikaan se en de Britse ambassade, te Wenen. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Rad journ. 18.25 Ik verbind u door....praat je. 18.30 Stereo: Prom.-ork. met zangsol.: am. muziek. 19.05 Zang en dans uit Joegosl. 19.30 Nws. R.V.U.: Erasmus: vernieuwer van kerk en theologie, door Dr. C. Au gustijn. NRU.: 20.05 Malam Kenangan: een prog. dat herinnert aain toen. 20.30 Toonbeeld, muzikale lezing. 21.30 Met huifkar en auto vissen in de Saha ra, progr. over nieuwe vak. mogelijkhe den. 22.00 Mensen kerk mensen, gespr. 22.20 Ons veertiendgs. progr. voor en over visueel gehandicapten. 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Rad. journ. NRU: 22.55 Jazz in actie: Jazzork. met zangsoliste. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjesk. met inetr. sextet (opn). 18.19 Ultz. van de Kath. Volksp. Kaarten op tafel, een uitz. over pol. zaken die de aandacht verdienen. 18.30 Nws en weerpraatje. 18.46 Act. 19.05 Literama: rad.kron. over boeken, schrijvers en toneel. 19.20 Muz. en dienst: inform, over kerklied en kerk- muz. in klank en geschr. 19.50 Stereo: Volksmuz. uit Tsjechosl. (opn.) 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: Rad. filh. ork.: klass. en semi-klass. muz. (21.00-21.25 overvloed hier - hon ger daar, klankbeeld). 21.50 Stereo: Lichte gramm. muz. 22.20 Avondover- denking. 22.30 Nws. 22.40 Tekens bij de tijd: cult, progr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIE NEDERLAND I NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. NCRV; 19.07 Tweekamp, quiz tussen studenten teams. 19.32 In kleur: Pick - Up: presentatie nieuwe grammofoonplaten. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 De Image, doe. progr. 21.15 Souvenirs d'Enfants: muziek en voordracht. 21.35 Bureau Bristol, TV- feuilleton. 22.25 Avondsluiting. Huma nistisch Verbond: 22.30 Alarm: gesprek ken. NTS: 22.55 Journaal. 23.00-23.30 Teleac: Export (les 15 - herh.). NEDERLAND II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. 19.00 Journaal. 19.03 Scala, infor matief programma. AVRO: 19.30 In kleur: Vaders tegen wil en dank, TV- feuilleton. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Televizler. 20.45 Peyton Place, TV-feuilleton. 21.30 Nat. Aller lei: Nederlandse mini-filmpjes en amu sement. 22.00 AVRO's Regiovizier. NTS 22.25-22.30 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon- muziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Een nacht tot 6 uur Nul, klankbeeld. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Mid deleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gram.). (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Stereo: Klassieke en moderne kamermuziek, (opn.). 11.55 Beursberichten. 12.00 Komt vrienden in het ronde: programma rondom het volkslied. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. Overheidsvoorlich ting: 12.29 Uitzending voor de land bouw. AVRO: 12.39 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NRU 13.30 Spiegel van België: muziek en nieuws van onze Zuiderburen. 14.00 Rostrum of Composers 1968 moderne muziek uit Hongarije (opn.). 14.38 Jazz uit het historisch archief (opn.) AVRO: 15.00 Stereo: De wereld van de opera: Der junge Lord, opera van Hans Werner Henze, met toelichting. 16.00 Nieuws. 16.02 Caribia: muziek uit Suriname en de Nederlandse Antillen. 16.30 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: moderne muziek. 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te muziek met nieuws en actualiteiten. 8.00 Nieuws. 8.11 Stereo: Oude gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.35 Schoolradio. 10.00 Kanttekeningen bij het lijdensver haal naar Mattheüs, lezing. 10.15 Ste reo Klassieke operafragmenten (gr.). 11.00 Nieuws. „11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd program ma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Me dedelingen; 12.30 Nieuws, 12.41 Actuali teiten. 13.00 Raden maar....: quiz). 14.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato muzikaal middag-magazine. (16.00-16.02 Nieuws). Overheidsvoor lichting: 17.00 Activiteiten van de An tilliaanse Luchtvaartmaatschappij, een klankbeeld van Raymundo Debrot KRO: 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM III. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep (10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: gevari eerd platenprogramma. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draai. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: rijp en groen op alle toeren. (17.00-17.02 Nieuws). DUITSLAND I (Regionaal progr. NDR: 18.00 Wenn die Musik nicht war: TV-film. 18.30 Kleur: Zandmannetje. 18.40 Actualitei ten en sport. 19.26 Kleur: Gefahrlicher All tag: TV-film. 19.59 Progr.-overzicht. WDR: 18.00 Kleur: Seid ihr alle da?: voor de kleuters. 18.04 Kleur: Freizeit auf dem Wasser: TV-serie. Aansluitend Kleur: Programma-overz. 18.25 Kleur: Die Eintrittskarte: Lyrik der Welt: TV- serie. 18.40 Journaal met: goedenavond. 19.20 Kleur: Super-Max, der Meister spion: TV-serie). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Report: commentaar bij het nieuws. 21.00 Kleur: Meine Me lodie: verzoekconc. 21.45 Die komische Streifen: Comics: reportage. 22.30 Jour naal, commentaar en weerbericht. 22.50 Danke Tante: Italiaanse speelfilm (niet geschikt voor jeugdige kijkers). 0.20 Journaal. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 Kleur: Ala- din und die Wunderlampe: poppen ver haal. 19.10 Kleur: Königliche Bayeri- sches Amtsgericht: TV-film. 19.45 Nws. actualiteiten en weerbericht. 20.15 Ge- sundheitsmagazin Praxis. Aansl.: Nws. 21.00 Lasst mich leben: speelfilm (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.55 Nieuws en weerbericht. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herhaling van gisteravond) 10.20 Hinter den Ster nen: gesprekken over show-business. 11.20 Freiheit auf Probe: reportage. 12.00-13.30 Actualiteitenkroniek. 16.35 Nws. 16.40 Voor de kinderen. 17.05 TV-spel voor de kinderen. 17.55-18.00 Journaal. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Schiff aholTV-film (herhaling). In het Gelders programma van de RONO van dinsdag 18 maart wordt de tweede aflevering uitgezonden van het programma over religieuze muziek Te Deum Cantamus. Er worden opnamen ten gehore gebracht van de Chr. Fan fare De Eendracht uit Aalten, het evan gelisatiekoor De Lofstem uit Winters wijk en The Spiritual Singers uit Ren- kum. Samensteller van het programma is de heer J. Ardesch uit Aalten. Tevens valt een aflevering te beluis teren van de rubriek: Van Wiedaf en Dichtebi'j waarvan dit keer Joh. Vos uit Doetinchem de samensteller is. Vrijdag 21 maart. In het programma van 21 maart wordt in de rubriek Kunst in Gelderland de schijnwerper gericht op de beeldhou wer Piet Siegers uit Velp. De samensteller van dit programma Is de heer Adrie de Waard uit Wage- ningen, die hiermee begint met zijn serie over Gelderse kunstenaars. Tevens wordt in het programma een Veluws verhaal uitgezonden, dat is ge schreven door Hermen Bomhof uit Apel doorn. Zondag 6 april (le paasdag). Op eerste paasdag (6 april) wordt in het RONO-programma een Gelderse kerkdienst in de streektaal uitgezonden. Deze dienst vindt plaats In de NH Kapel te Winterswijk. Voorganger is M. Roebert. Het liturgisch gedeelte wordt verzorgd door mej. R. Beskers, jeugdouderlinge in Winterswijk. De uitzending begint om 18.30 uur. Omdat Desiderius Erasmus vermoede lijk in 1469 werd geboren te Rotterdam heeft het Collegium Erasmianum dit jaar tot herdenkingsjaar verklaard. Ter gelegenheid daarvan zal de radio in de loop van dit jaar in een serie program ma's uitgebreid en op velerlei wijze aandacht aan deze „grootste humanist van de Renaissance" wijden. De AVRO opende de reeks met een door prof. dr. Gilbert Degroote, hoog leraar in België, met medewerking van Ilse Wessel en René Jessurun samenge steld programma over leven en werken van Erasmus op donderdag 13 maart. Vanaf eind maart zal de NRU een serie lezingen uitzenden van Erasmus-ken ners. Deze lezingen worden in drie talen vertaald en aan buitenlandse omroepen aangeboden. Na een algemene inleiding door dr. C. Reedijk, directeur van de koninklijke bibliotheek in Den Haag, wordt deze reeks lezingen gehouden door: prof. dr. J. N. Bakhuizen van de Brink (Leiden): „Erasmus en de ver draagzaamheid" prof. dr. S. Dresden (Leiden): „Wijs heid en dwaasheid volgens Erasmus" dr. Enno van Gelder (Amsterdam): „Erasmus in de geschiedenis der Neder landen in de 16e en 17e eeuw" prof. dr. Otto Herding (Freiburg); „Erasmus Krieg und Frieden" prof. Pierre Mesnard (Tours): Erasme et la renovation spirituelle de son temps prof. Roland H. Bainton (Yale Uni versiteit): „Erasmus, the individual and the society" prof. Léon-Ernest Halkin (Luik): „Erasme, censeur de l'Eglise Romaine" Eind april zal de KRO een programma uitzenden over de colloquia „De vrede klaagt" en „Vis eten op vrijdag". Dr. J. Starink werkt bovendien aan een mo derne radiofonische bewerking van Lof der Zotheid (Laus Stultitiae). In augustus zendt de NCRV vier le zingen door ds. A. H. van den Heuvel 1191: Even later daalde het vliegtuig al op Gra- vendrecht Airport. De grote luchthaven baadde in een zee van licht, maar omdat het al zo diep in de nacht was, vertoonde zich bijna geen sterve ling. Alleen een heel scherp opmerker zou die ene auto gezien hebben, die eenzaam geparkeerd stond achter de aankomst-hal. Aan de voorzijde van die hal taxide de regerings-Kaduca nog even rustig over de brede betonnen baan en kwam toen tot stil stand... „Kom mee, Verholen. We zijn weer vei- Idg in eigen land", zei kolonel PLimmp. „Alleen achter onize rug woedt er nog even een kleine, he vige schermutseling. Theodora probeert Sjeems Pond te versieren, want ze wil met hem naar de bioscoop. Maar 009 heeft er niet zoveel zin in..." „Nou, dat mag-ie anders best voor haar over hebben", vond smidje Verholen. „Ze heeft tenslot te zoveel voor ons gedaan". „Helemaal mijn idee", antwoordde de kolonel. „Afijn, die twee zoe ken het zelf maar uit. Als ze maar weten, dat ik geen moeilijkheden in de dienst kan hebben". Maar naar de gelaatsuitdrukking van Theodora X-03 te oordelen was het door Plimmpie bedoelde .uitzoeken" geheel naar wens verlopen. Ze keek de weghollende Sjeems Pond grimmig na en om haar mond speelde een kwaadaardig lachje. „Zo zo..., meneertje Pond-van-niks", mompelde ze. „U gaat morgenavond dus met me naar de bioscoop. Maar het ging niet zo erg van harte, had ik de in druk. Wel, wel. wel. zou de grote hartenbreker Sjeems Pond, dan toch aanzienlijk minder edel en fier, nobel en trots zijn dan ik altijd heb gedacht? Als dat waar is, beste Sjeems, heb ik nog een al leraardigst® verrassing voor je in petto...." De Amerikaanse zangeres Nina Simo ne zal maandag met Boy Edgar's Big Band een radio-opname maken voor de NRU. Dit concert zal plaatshebben in studio 2 van de NCRV aan de Schut- tersweg in Hilversum op maandag 17 maart om 19.30 uur. Nina Simone zal een programma bren gen van composities van Duke Elling ton. De produktie ligt in handen van Joop de Roo. Het programma zal wor den uitgezonden op maandag 28 april om 22.55 uur. uit. In oktober komt de NCRV met een hoorspel over Erasmus door Will Bar nard en prof. dr. Augustijn. De VARA zal een programma wijden aan de „Ponjaard des christelijken krijgsmans". Voor de VPRO zal ds. Vuijk een levensoverzicht van Erasmus samenstellen. De Wereldomroep zal een programma maken over „Rotterdam, stad van Erasmus". De BTR, Belgische Radio en Televisie, zal twee programma's samenstellen over de brieven en een over het Collegium Trilingue. De NRU zal nog twee werken van Henk Badings uitzenden die gecom poneerd zijn op tekst van Erasmus: de cantate voor koor en orkest „Stultitiae Laus" en de cantate voor sopraan, man nenkoor en orkest „Laus Pacis" zullen worden uitgevoerd door de NRU-ensem- bles. DEN HAAG De Nederlandse au teur Meindert de Jong heeft de eerste prijs voor kinderboeken van de Ameri kaanse vereniging van de boekhandel gekregen voor „Journey from Pepper- mintstreet", een -verhaal over de avon turen van een zevenjarige jongen in Nederland. Het boek zal waarschijnlijk ook in het Nederlands verschijnen bij de uitgaverij „West-Friesland" te Hoorn. Meindert de Jong emigreerde kort na de eerste wereldoorlog naar de Ver. Staten. Zijn werk werd eerder bekroond met de Hans Christiaan Andersen me daille en met de Duitse kinderboeken prijs. 5 AMSTERDAM De tentoonstelling Fresco's uit Florence is woensdagavond gesloten. Er zijn, zo deelt de directie van het Rijksmuseum mede, ruim 110.000 bezoekers geweest, onder wie HM de Koningin, de prinsessen Beatrix en Margriet en de ministers Luns en Klompé. De tentoonstelling wordt nu ver scheept naar Londen, waar de fresco's te zien zullen zijn in de Hayward Gal lery. In verband met expeditiewerkzaam- heden de fresco's verlaten het mu seum op dezelfde wijze als ze er zijn ingekomen, n.l. door de nachtwacht sleuf zal de nachtwachtzaal op maan dag 17 maart voor het publiek gesloten zijn. DEN HAAG N.V. Billiton nw.; schappij te 's-Gravenhage deelt mede, het gehele aandelenpakket van n.v. Eerste Nederlandsche Witmetaalfabriek producente van non-ferro-legeringen te Loosduinen te hebben verworven. Het ligt in de bedoeling de produktie binnenkort te verplaatsen van Looedui- nen naar Naarden. In de directie wordt geen verande ring aangebracht. AMSTERDAM De fiacale poMtie» heeft er toe geieid, dat de Nederland se brouwindustrie behoort tot de zwaan belaste bedrijfstakken, en zeker d< zwaarst belaste brouwindustrie is ir. de EEG. Dit schrijft dr. H. Hoelen, ad junct-directeur van het Centraal Brou werij Kantoor te Amsterdam, in econo misch statistische berichten van deze week. Onder het opschrift „de bierac cijns, een fiscale tragedie" zegt hij: materieel gezien heeft de gewraakte po litiek geleid tot een uitzonderlijk zware belastingdruk op bier, gepaard met fis cale discriminatie, met tot gevolg een verzwakking van de concurrentiepositie van bier ten opzichte van binnen- en buitenlandse rivalen. De fiscale politiek van de Nederland se overheid in zake bier is zeer bepaald in strijd met geest en doelstelling van het EEG-verdrag. De conclusie is ge wettigd, dat juist accijns en omzetbe lasting op bier allerminst voor verho ging in aanmerking komen. Integen deel, uit de cijfers zal blijken dat het Nederlandse bier in de EEG toch reeds het zwaarst wordt belast. Op betrekke lijk willekeurige wijze werden en wor den een paar goederen, waaronder bier, tot minder noodzakelijk bestempeld en derhalve extra belast. Bovendien wor den deze goederen steeds opnieuw door lastenverzwaring getroffen. Deze een zijdige selectie betekent een fiscale dis criminatie, die bij onze ondernemings gewijze produktie, gepaard met con- sumptievrijheid, neerkomt op een on gewenste beïnvloeding van produktie en verbruik, ofwel op een niet optima le allocatie van de produktiefactoren. Het komt dr. Hoelen voor, dat een lastenverlaging voor een bedrijfstak, die alle zeilen zal moeten bijzetten om haar aandeel zowel op de binnenlandse drankenmarkt als op de wereldmark: te handhaven, volkomen gemotiveerd zou zijn. ROTTERDAM Commissarissen en directie van de Nederlandse Dagblad unie N.V. delen mee dat het in 1968 be haalde resultaat gunstig is geweest. De omzet is gestegen met 27 procent tot f 107.378.000. De winst na aftrek van vennootschapsbelasting bedraagi f3.261.000 (v.j. f2.126.000). Aan aandeelhouders zal tijdens de al gemene vergadering op 5 mei 1969 wor den voorgesteld het dividend te bepa len op 15 procent (v.j. 12 procent). Hel jaarverslag zal half april verschijnen. AMSTERDAM De vooruitzichten voor 1969 laten eenzelfde gunstige „trend" ln de ontwikkeling zien als in 1968, zo heeft het bestuur van de Am sterdamse Beleggingsmaatschappij (ABM) in de algemene vergadering van aandeelhouders meegedeeld. De aande lenkoers is sinds februari met ongeveer twee pet gestegen. Meegedeeld werd dat de post liquide middelen, die in januari 5 pet van het vermogen bedroeg, is op gevoerd tot 9 pet omdat men een gun stige beurs wil afwachten om deze mid delen te beleggen. Een aandeelhouder wilde weten of de ABM plannen heeft tot samenwerking met een andere beleggingsmaatschappij. Het bestuur ziet geen enkele noodzaak om tot fusie over te gaan. De ABM heeft een eigen specifieke taak en kan deze naar behoren vervullen. Op een vraag wat de reden is dat de waarde stijging van diverse beleggingsmaat schappijen uiteenloopt, antwoordde de voorzitter, dat elke maatschappij haar eigen wijze van inkomstenverantwoor ding heeft. Bij acclamatie werd mr. C. A. H. Loudon herbenoemd tot commis saris. ROTTERDAM De beheerders van het internationaal beleggingsfonds van energiewaarden „Wereldenergie" en de directie van Utilico nv hebben overeen stemming bereikt over een door Utilico uit te brengen aanbod aan houders van participatiebewijzen „Wereldenergle", ter verwisseling van hun stukken in aandelen Utilico. Gegevens over dit aanbod worden nog gepubliceerd in een bericht, aldus wordt in een communiqué meegedeeld. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Akker- en Murmerwoude Jac. de Vries te Schevenigen; te Ab coude: A. Lecoq te Schiedam. Aangenomen: naar Zwammerdam: D. Goudswaard te Rotterdam-Zuid. Bedankt voor 's-Grevelduin-Capelle: B. J. Zaal te IJsselmuiden. Benoemd tot vicaris te Ouderkerk aan de IJssel: S. Evers, kandidaat te Utrecht. Gereformeerde kerken Beroepen: te Ten Boer: H. J. Spier te Rijswijk; te Veldhausen (Duitsl.) H. Als- meier te Laar (Duitsl.), die dit beroep heeft aangenomen; te Sint Pancras J. P. Bos, kandidaat te Harderwijk. Gereformeerde gemeenten Beroepen: te Veenendaal: A. W. Ver hoef te Barneve'd.

De Vallei | 1969 | | pagina 2