Duitsland beteugelt economische expansie Want Mantano kost 25 voor één-40 Vandaag of morgen in Bondsdag Oost-Pakistan onrustig Mini-wagen in V.S. moet Europese wagen verdringen Duitsland moet schade aan uitgever vergoeden Sartre wil geen deelname aan referendum Biafra vreest Sovjet-Unie Politie wist van komplot tegen ds. King Confessionele combinatie in Almelo Industrie-werver voor Twente NAVO-oefening in Midd. Zee DEFENSIE Papoea-leider doel beroep op Jouwe Politieke vonnissen in Athene Radio vers lagge ver in Amsterdam uur vastgehouden Gratis Italiaans Verdwenen meisje na 3 weken door oom gevonden REM OP PRIJZEN KAPPERSBEDRIJF BRENGT HOGER LOON IN GEVAAR Universiteiten in Italië op helling NIEUWE GOUVERNEUR VOOR K.M.A. TE BREDA Piet Nak eisl van Lewin (Rechtsom) schadevergoeding Gehypnotiseerd om te stelen Wh is key-ra n tsoen voor diplomaten fransman fietst naar Tokio «p mm* Want Mantano«topt goeie sigaretten «neeo pak jet Eorefceni daar gewoon één-40 voor. Eigenlijk zo© zo'n Mawtano even moeten proberen. Uitgerekend oé. Pagina 12 DINSDAG 18 MAART 1969 BERLIJN West-Duitsland moet gouden munten ter waarde van onge veer 23.000 dollar restitueren, die het Nazi-bewind in 1942 de Oostenrijkse po liticus en uitgever Eduard Bergmann heeft afgenomen. Dit heeft het interna tionale Berlijnse Hooggerechtshof voor restitutlczaken. waarvan rechters uit de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Zweden en Duitsland deel uitmaken, be paald. De gouden munten waren door Edu ard Bergmann, die op 29 december '42 gestorven is, bij de „Rotterdamsche Bankvereeniglng" in Nederland gede poneerd, zonder dat hiervan aangifte was gedaan. Bij vorige processen was er de nadruk op gelegd, dat de gouden munten niet in verband met een poli tieke vervolging, maar vanwege over treding van het door de Nazi's inge stelde aangiftegebod, in beslag geno men waren. Het Berlijnse hof heeft thans de me ning uitgesproken, dat van een tegen stander van het nationaal-socialisme niet verlangd kon worden, „dat hij de wetten van de hem meedogenloos ver volgende tegenstanders loyaal nakomt en zijn reeds in het buitenland zijn de en bij eventueel noodzakelijke vlucht dringend nodige vermogen, onvoor waardelijk opgeeft". Het hof zegt dat Bergmann onmiddellijk na het binnen trekken van de Duitse troepen in Oostenrijk door de Nazi's op politieke gronden werd vervolgd. Hij mocht zijn beroep niet meer uitoefenen, zijn uit geverij werd opgeheven en zijn vermo gen in beslag genomen. De zaak is door de zoon van de Oostenrijker, de hoofdredacteur Paul Bergmann uit Wenen, bij het Berlijnse hof aanhangig gemaakt. Paul Berg mann h«?ft als waarde van de gouden munten een bedrag van 23.380 dollar opgegeven. De kamer voor restitutiezaken van de Berlijnse arrondissementsrechtbank moet thans de feitelijke waarde van de munten vaststellen. KARATSJI De 86-jarige leider van de pro-Chinese nationale Awami-partij in Oost-Pakistan, Laulana Abdoel Bhasani, heeft in een te Karatsji ge houden toespraak tot een grote menig te stakende arbeiders gezegd, dat de arbeiders van Oost-Pakistan de fabrie ken zullen overnemen als niet aan hun wensen tegemoet wordt gekomen. In Oost-Pakistan blijft het bijzonder onrustig. In het Noakhali-district zijn zondag bij gevechten een politie-inspec- teur en drie agenten gedood. In het gebied van Jamalpoer verlo ren zes mensen het leven en werd een aanzienlijk aantal huizen verbrand. Hier en daar hebben de boeren een aantal mensen afgemaakt, die tijdens het tienjarige bewind van president Ajoeb Khan bepaalde voorrechten zou den hebben genoten. In zijn toespraak te Karatsji zei Bha sani, dat hij gratis onderwijs voor de kinderen wenst, gratis medische behan deling en een minimummaandloon van 150 roepies <120 gulden). Hier en daar verdient de werkende bevolking slechts de helft van dat bedrag. PARIJS Een groep Franse intel lectuelen onder leiding van de filo soof Jean Paul Sartre gaat een cam pagne beginnen tegen het deelnemen aan het referendum op 27 april. Zij hebben een „comité voor staking op 27 april" gevormd. Sartre zei dat hij deze campagne begonnen was omdat de Fransen die stemden of ze nou „ja" of „neen" stemden, daarmee toch altijd te ken nen gaven dat ze het regime van De Gaulle erkenden. De leden van het comité gaven toe, dat ze een „kleine minderheid" vorm den in het land. BONN West-Duitsland wil de sterke expansie van de economie gaan into men. Het kabinet vergadert vandaag over een .«stabiliseringsprogramma", dat vanavond of uiterlijk morgen het parlement zal worden voorgelegd. De inhoud daarvan is: Besnoeiing van de overheidsuitga ven zodat twee miljard mark minder aan krediet behoeft te worden opgeno men; Verruiming van de invoer, met na me uit Oost-Europa en Azië, om daar mee de handelsbalans meer in even wicht te brengen; gestreefd wordt naar een vergroting met een miljard mark. Het plan is opgesteld door de mi nisters Schiller (Economische Zaken) en Strauss (Financiën). Zij willen voorkomen dat de nu nog incidentele prijsverhogingen om zich heen grijpen en de lonen met zich meenemen. De voornaamste ingreep die de mi nisters bepleiten is het opschorten van 1,57 miljard mark aan overheidsuitga ven van de begroting 1969. Deze om vat in totaal ruim 82 miljard mark. Deze uitgavebeperking zal voorlopig gelden voor een half jaar en allereerst investeringen, zoals grote bouwprojec ten betreffen, die sterk de binnenland se markt beïnvloeden. Bij het ministerie van Defensie wil len Schiller en Strauss het rode pot lood lafen hanteren voor 600 miljoen, bij het departement van verkeer voor 365 miljoen mark. DJAKARTA Een Papoea-leider heeft een beroep op de Indonesische regering gedaan, om Papoea's op te ne men in de regeringscommissie welke Is belast met de voorbereiding van de volksraadpleging. Nathanial Ahey, een speciale assis tent voor Papoea-aangelegenheden op het ministerie van Binnenlandse Zaken, heeft ook meegedeeld, dat hij aan Dja karta heeft voorgesteld dat aan West- Irian binnenlands zelfbestuur zal wor den verleend, waarbij de gouverneur- generaal verantwoordelijk is aan de centrale regering. Dit zou kunnen voor komen, dat in de toekomst agitatie in het gebied wordt gevoerd voor een gro tere mate van zelfbestuur. Hij gaf ech ter niet aan wat de reactie van Djakar ta was geweest. Volgens Ohey was het beroep dat Ni- colaas Jouwe op de Papoea's had ge daan om zijn nationalistische beweging te steunen, gestuit op een vierkante weigering. Ohey, een militante tegenstander van Jouwe en zijn beweging voor een Vrij- Papoea, zei dat Jouwe hem en andere Papoea-leiders onlangs brieven uit Delft, waar hij tegenwoordig woont, had gestuurd. Jouwe beweerde daarin, dat hij in de gehele wereld steun had gevonden voor zijn beweging, welke eerder dit jaar een lelijke klap heeft gekregen nadat de rebellenleider Lode- wijk Mandatjan en duizenden guerrilla strijders zich hadden overgegeven. Ohey deed een beroep op Jouwe te rug te keren. ATHENE Een krijgsraad in Athe ne heeft drie personen, onder wie een in het buitenland verblijvende journa list, veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van vijf tot tien jaar. Zij waren beschuldigd van „samen zwering tegen het huidige bewind". De aanklager had de verdachten „communisten" genoemd. De 33-jarige journalist George Votis kreeg vijf jaar, evenals de 38-jarige kantoorbediende Nicholas Economa- kos, die beiden bij verstek werden veroordeeld. De 40-jarige Charalam- bos Kalatzis werd tot tien jaar ver oordeeld. LOESAKA De Biafraanse reizen de ambassadeur Austin Okwoe heeft maandag in Zambia gewaarschuwd, dat de Sovjet-Unie de oorlog in Nige ria gebruikt om een steunpunt in de Atlantische Oceaan te verwerven. De Sovjet-Unie helpt Nigeria, omdat het in Nigeria de fundamenten van het communisme wil leggen. Voordat het te laat is, moeten de VS Biafra helpen. De VS moeten niet toestaan, dat „de decadente en moreel bankroete rege ring" van Harold Wilson, Biafra aan Nigeria en de communisten uitlevert. DETROIT Het Amerikaanse tegen offensief tegen de invasie van goedko pe buitenlandse auto's begint 17 april wanneer Ford zijn twee-deurs jeugdige Ford Maverick introduceert voor 1995 dollar. Aan deze introductie gaat een reclame-campagne van twee miljoen dollar vooraf, welke hoofdzakelijk is gericht op de jeugdige kopers. Het is het antwoord van Ford op de Volkswa gen waarvan er het vorig jaar 570.000 in de V.S. zijn gekocht, of meer dan de totale buitenlandse invoer van 377.548 wagens in 1958. Voor het eerst werden in 1968 meer dan één miljoen buitenlandse auto's in de V.S. verkocht. Dit is meer dan 10 procent van de gehele Amerikaanse markt van 9,6 miljoen auto's. De later te introduceren Mini-Ford, welke de codenaam Phoenix draagt, zal de motor voorin hebben en de fast back moet voor het sportieve element zorgen. Deze wagen zal nog geen 1900 dollar kosten. De prijs van de Volks wagen in New York is 1799 dollar. Bij Chevrolet wordt gewerkt aan de XP-887 welke in juli 1970 op de markt moet komen. Het eerste jaar wil Che vrolet 400.000 van deze miniwagen, wel ke ongeveer 1930 dollar gaat kosten, produceren. In dezelfde prijsklasse komt de Hor net van de American Motors Corpora tion. Deze wagen, welke in het najaar van 1970 moet uitkomen, verschilt ra dicaal van alle tot nu geproduceerde Amerikaanse auto's. De motor zou tus sen de assen zijn opgehangen. Deze sportieve wagen zal te verkrijgen zijn in de twee- en vierdeurs-uitvoering, terwijl later ook een station-car zal vol gen. De vraag naar een kleinere maar meer sportief uitziende wagens schijnt ook zijn invloed te hebben op de markt buiten de compacts. Bij Chrysler wordt zeven dagen per week hard gewerkt aan een nieuwe sportwagen de Chal lenger welke de concurrentie zal moeten opnemen tgen de Mustang, Firebird, Mercury's Cougar en andere. Waarschijnlijk is de man die bij Ford de grootste invloed op de vormgeving heeft Semon E. Knudsen, de vroegere vice-president van G.M. die het vorig jaar president van Ford is geworden. Knudsen brengt veel tijd door in de afdelingen waar aan de vormgeving wordt gewerkt waar hij dikwijls reeds om 7 uur 's morgens verschijnt. PHILADELPHIA James Bevel, een naaste medewerker van de ver moorde dominee Martin Luther King heeft verklaard, dat de politie van Memphis „een paar dagen" voor de moord op dr. King wist. dat er plan nen bestonden hem te vermoorden, maar dat de politie niets heeft ge daan. Bevel, die bij dr. King was, toen deze werd doodgeschoten, verklaardde dit in een interview met het Phila delphia Bulletin. Hij zei onder meer ook, dat er „definitief" sprake was van een samenzwering om dr. King te vermoorden. Bevel, die 32 is en een dominee in de Baptistenkerk, zei dat de rechtspraak, waarbij James Earl Ray 99 jaar kreeg, na te hebben be kend het soort recht is, waar de Ame rikaanse negers altijd aan bloot staan. Veel bewijzen en inlichtingen over de zaak zijn volkomen in de doofpot ge stopt, omdat de advocaat van Ray, Percy Foreman, besloot, dat Ray be ter kon bekennen en op die manier de elektrische stoel ontlopen. In Memphis is ondertussen bekend geworden, dat binnen enkele minuten na de moord op dr. King, de politie een aanwijzing had, dat Ray de moor denaar was, maar dat de politie niet inzag, dat ze dit bewijsstuk had. Er werd namelijk een kleine radio gevon den, met de nummers 00416 erin ge graveerd het nummer van Ray in de gevangenis van de staat Missouri. De radio, die oorspronkelijk werd gekocht in de kantine van de gevange nis, werd door Ray achtergelaten toen hij wegvluchtte. Er was door de grote geheimhouding rond de zaak echter niemand in de gevangenis van Mis souri, die wist, dat de radio was ge vonden met de nummers van Ray er op. ALMELO KVP, ARP en CHU zul len bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1970 onder de naam Combinatie Christelijke Partijen met één lijst en één gemeenteprogram uitkomen.i De drie confessionele partijen heb ben dit gisteravond in 'n gezamenlijke vergadering besloten. Daarin is ook overeenstemming bereikt over het ge meenteprogram 1970-1974 van de Com binatie Christelijke Partijen. In de huidige verhoudingen zou de CCP met dertien raadsleden de groot ste fractie in de Almelose gemeente raad zijn. De KVP heeft nu acht ze tels, de AR en de CHU (reeds ver enigd in de protestants christelijke fractie) samen vijf. De PvdA is met twaalf leden in de raad vertegenwoor digd. Totaal heeft Almelo 31 raadsle den. AMSTERDAM De 23-jarige radio verslaggever Paul Haenen is zondag middag door de politie een uur vast gehouden, omdat hij zich niet kon le gitimeren. Haenen, een free-lance' verslaggever, ondervroeg een 77-jarige vrouw op het Merwedeplein over een gouden horloge dat zij verloren had. De vrouw vertrouwde het niet en belde de politie. Toen deze arriveerde kon Haenen zich niet legitimeren. Hij werd meegenomen. Op het bureau kreeg hij moeilijkheden met de wachtcommandant omdat hij weigerde de bandrecorder uit te zet ten. Informaties bij de VARA overtuigden de politie dat Haenen voor deze om roep werkt. Bovendien bleek dat hij een geldig paspoort bij zich had. Het programma-onderdeel met het ge krakeel op het bureau en het gesprek met de bejaarde dame is gistermor gen in Uitgeslapen uitgezonden. UTRECHT Studenten aan de Utrechtse universiteit zullen in de naaste toekomst gratis zomercursussen kunnen volgen in de Italiaanse taai en letterkunde. De cursussen zullen worden gegeven in een studiecentrum dat in Leviso (Italië) zal worden gesticht. Het is niet uitgesloten dat ook andere dan Utrechtse studenten tot de cursussen zullen worden toegelaten. Het studiecentrum zal worden ge sticht door de Utrechtse universiteit en het Cultureel instituut van Trente (Italië). AMSTERDAM De veertienjarige Maria Vulperhorst uit Amsterdam is terecht. Eind vorige week werd zij door haar oom weer thuisgebracht. Hij was het meisje tegengekomen in de Kalverstraat. Maria Vulperhorst liep op 24 fe bruari van huis weg. Zij had een pak slaag gehad omdat zij van een dans avondje te laat was thuisgekomen. Nadat vorige week woensdag een overigens niet al te best lijkende fo to van het meisje was verspreid kwa men bij de politie verschillende tips binnen. Hieruit kon worden vastge steld dat het meisje zich in de Am sterdamse binnenstad ophield. Samen met de politie begonnen familieleden en kennissen van de familie Vulper horst aan een speurtocht in dancings, cafés en jeugdcentra. Een zoekende oom kwam daarna bij toeval het meisje tegen. Hij kon haar ervan overtuigen dat er geen nieuwe straf zou volgen als zij naar huis te rugkeerde. VOORBURG In het kappersbe- drijf kan er geen loonsverhoging meer af als de prijzenbeschikking van mi nister De Block (economische zaken) gehandhaafd hlijft. Dit meent de Federatie van werkge versorganisaties in het kappersbedrijf. De c.a.o. voor het kappersbedrijf loopt deze maand af. Loonsverhoging zou volgens de Federatie betekenen verhoging van de tarieven. De prijs- stop van minister De Block maakt dat echter onmogelijk. Bovendien zijn de resultaten van het kappersbedrijf „bepaald niet om over te juichen", aldus de Federatie. Minister De Block heeft zich met zijn prijsstop lelijk in een wespennest gestoken, is haar conclusie. Van de to tale kosten van het kappersbedrijf gaat tachtig procent aan lonen op. ROME De Italiaanse regering be spreekt vandaag een wetsontwerp voor de hervorming van het universitair onderwijs. Het ontwerp wil de toegang tot de universiteit garanderen voor iedereen met een middelbare schoolopleiding, maar tegelijkertijd het aantal studen ten per universiteit beperken tot vijf entwintig duizend. De universiteit van Rome telt nu 65.000 studenten. DEN HAAG Begin juli zal de gou verneur van de Koninklijke Militaire Academie in Breda, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake, zijn functie in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd neerleggen. Hij wordt opgevolgd door commodore J. N. Mulder, thans commandant van het commando Luchtmacht Opleidin gen. Met de overdracht van de leiding van de KMA aan commodore Mulder is nu de opleiding van het officierskorps weer na lange tijd in handen gekomen van een luchtmachtofficier. Commodo re Mulder diende in de tweede wereld oorlog als vlieger bij het in Engeland gestationeerde 320 squadron, was na de bevrijding commandant van een onder deel op Valkenburg en van een jacht- groep op Soesterberg. Later diende hij als stafofficier bij SHAEPE, in 1960 werd hij directeur van de Luchtmacht Stafschool. Van april 1963 tot decem ber 1964 was hij adjunct sous-chef van de Luchtmachtstaf. De aftredende gouverneur, generaal Van den Wall Eake, is o.m. gedeta cheerd geweest in Londen en Mönchen- Gladbach, heeft het commando van de le divisie gevoerd en was van mei 1962 tot 1 augustus 1964 chef van de Generale Staf en Bevelhebber der Landstrijdkrachten. AMSTERDAM De Amsterdammer Piet Nak, leider van de februaristaking in 1941 eist een schadevergoeding van tienduizend gulden van Max Lewin. Deze trok in het blad Rechtsom in een aantal artikelen Naks oorlogsver leden in twijfel. Eerder werd Lewin na publikatie van de artikelen veroordeeld tot vijf honderd gulden boete wegens smaad. Namens de heer Nak heeft mr. J. Smeets nu een civiele procedure tegen hoofdredacteur Lewin van Rechtsom aanhangig gemaakt. Naast de schadevergoeding wordt geëist dat het vonnis op kosten van Le win wordt bekend gemaakt op aan plakbiljetten, waarvan de rechter de oplage moet bepalen. MANILLA De politie op de Philip- pijnen ziet uit naar een langharige jongeman, van wie de roep gaat, dat hij zijn slachtoffers hypnotiseert alvo rens hen te beroven. Volgens de politie had de knaap een zestienjarige jongen in Manilla diep in de ogen gekeken en hem toen zijn hor loge laten afgeven. Hetgeen de ander willig had gedaan. ENSCHEDE Het Centraal Insti tuut vooor industrie-ontwikkeling (CIVI) te Den Haag zal in Twente een vertegenwoordiger stationeren. Deze wordt belast met de verwerkelijking van de projecten in het geheime rap port dat dit instituut hqeft opgesteld voor een verdere 'industrialisatie van dit gewest. Dit rapport blijft voorlopig geheim. Dit deelde mr. H. Rijpstra, burge meester van Almelo en voorzitter var» de economische commissie van de Stedenband Twente (Almelo, Henge lo, Enschede, jOldenzaal en Borne) gis teren mee. LONDEN De Britse regering heeft de buitenlandse diplomatieke mis sies gerantsoeneerd, wat betreft ac cijnsvrije whiskey. Van nu af aan zal het hoofd van iede re missie nog slechts 240 flessen ac cijns vrije whiskey per jaar kunnen krijgen. En de overige diplomaten 48 flessen per jaar. Maar gin, cognac en andere dranken blijven beschikbaar in ongelimiteerde hoe veelheden. Men heeft berekend, dat iedere ambas sade in Londen per jaar 960 flessen accijnsvrije whiskey heeft afgeno men. Dat leek wat veel. Men ver moedt, dat een aantal flessen op de zwarte markt terecht kwam Accijnsvrij kost een fles whiskey in Londen ongeveer 5 gulden 50 cents. In de winkel kost zo'n fles ongeveer drie en twintig gulden. NAPELS In het oostelijk deel van de Middellandse Zee zijn gisteren 22 oorlogsschepen van de NAVO begon nen met anti-onderzeeër-manoeuvres. Volgens berichten zou de Russisch» Zwarte Zee-vloot in hetzelfde gebied ook oefeningen zijn begonnen. De oefening van de 22 schepen van de NAVO zullen elf dagen duren. Deel nemers zijn de Verenigde Staten, En geland, Griekenland, Italië en Turkije. NANTES De Franse monteur Léon Lanneau is gisteren uit Nante» op de fiets naar Tokio vertrokken. Hij verwacht de tocht van achttienduizend kilometer in acht maanden te rijden. Dit is een mooi moment om te veranderen. 7//S' 'i UJ uni/i Uill'T.' '■4 Gegarandeerd door Louie Dobbelmenn.

De Vallei | 1969 | | pagina 12