FC Twente vertrok niet ERNST HflPPEL: keihard en zakelijk JAAP EDENBAAN HAD SLECHTSTE SEIZOEN SINDS DE OPENING Leiders VOP en 0NA met groot machtsvertoon naar overwinning in de overgangsklasse Ron Del low was het niet eens met transferbeleid RHC start met tweede helft veldhandbalcompetitie Spanning in schaakmatch Larsen-Tal teruggekeerd Ruim 160.000 gulden voor Italiaanse tennistitelstrijd Zege voor Graebner „Speler haalde slechts een natte broek" Vertrek trainer complete verrassing voor Volendam Joop Yerbon tegen Engelsman Cofie Koersen Hilversum VIER SPELERS VERLIETEN SELECTIEGROEP Marijke Schaar en De Koning verloren Julie Heldman won in Barranquilla Ria Belt in ploeg voor landenwedstrijd BILJARTCOMPETITIE IN DE RIJNSTREEK Geruchten Overeenstemming In zijn vingers Eerzuchtig Successen Weinig lichtpunten Zakelijk Geladen sfeer Niet k.o. Overgangsklasse Zeer populair Geen vertrouwen Nieuwe competitie Eerste klasse klasse klasse Remise Oorzaak: tegenwerkende weersomstandigheden Arbiter Kloos: Van de Heijning winnaar Volleybal DINSDAG 18 MAART 1969 ERNST HAPPEE ENSCHEDE FC Twente is giste ren op het laatste moment niet naar Engeland vertrokken waar het wed strijden zou spelen tegen respectieve lijk Bolton Wanderers en Walsall. De weersomstandigheden waren van dien aard, dat het niet mogelijk bleek van af de vliegbasis Twente naar Schip hol te vliegen, van waaruit de over steek zou worden gemaakt. Het bestuur van FC Twente heeft daarop contact opgenomen met de manager van Bolton Wanderes met het verzoek de Engelse trip voor een paar weken uit te stellen. Deze ging hiermee akkoord en deed bovendien de toezegging de annulering eveneens door te geven aan Walsall. Hoewel de mogelijkheid bestond la ter op de dag alsnog naar Engeland te vertrekken, achtte het bestuur het raadzamer de trip voorlopig af te ge lasten. Het komt de Enschedeeërs bo vendien beter uit nu vier spelers Pahlplatz, Van Dijk, Drost en Hou- waart tot de Oranjeselectie beho ren en Achterberg de reis wegens een blessure niet kon meemaken. Bovendien maakten Jeuring en Hu- ve en allerminst fitte indruk, of schoon zij de reis wèl zouden meema ken. Geruchten als zou de zware neder laag tegen Go Ahead iets uitstaande hebben met de annulering van de trip worden door het bestuur van FC Twen te ten stelligste ontkend. Voorzitter Hilbrink: „De nederlaag van zondag heeft daar niets mee te maken. In een telefoongesprek met Bolton Wanderers hebben wij de moei lijkheden uiteengezet en tegelijkertijd verteld, dat vijf van onze beste spe lers niet zouden meekomen". „Daarop zijn wij snel tot overeen stemming gekomen en is de afspraak gemaakt na de interland tegen Luxem burg samen een nieuwe datum vast te stellen". ROME Er is voor de internationale tenniskampioenschappen van Italië, die van 18 tot en met 27 april in Rome wor den gehouden en die voor het eerst open zullen zijn, een prijzenbedrag van ruim 160.000 gulden beschikbaar. De prof- groep, waarvan ook Tom Okker deel uitmaakt, heeft reeds toegezegd in Rome te zullen uitkomen. NEW ORCHELLE Clark Graeb ner heeft ..ondag in New Orchelle (Verenigde Staten) een internationaal tennistoernooi op overdekte banen ge wonnen. De Amerikaan versloeg in de eindstrijd zijn landgenoot Charlie Pas- •arell met tweemaal 6-2. DEN HAAG De sportman, die verleden week althans in Den Haag en directe omgeving de meest besproken figuur is geweest heet Ernst Happel. Wie is deze man, die plotseling na zes en een half jaar van zijn contractuele verplichtingen bij de Haagse eredivisieclub ADO wenste te worden ontheven, terwijl hij nog geen half jaar tevoren een driejarig contract had afgesloten? Wie is de man, die heeft aangetoond, dat lang niet alle Nederlanders van die nuchtere lieden zijn en die als uiting daarvan kans zag mensen, die hem alleen maar van een portret in de krant kennen, te laten lopen met spandoeken waar op zijn terugkeer wordt geëist? Ernst Happel, 43 jaar oud, geboren en getogen in Wenen, van zijn tiende af al helemaal „in" voor voetbal, is een man met vele uitersten. Thuis en op de momenten, dat hij zich helemaal kan losmaken van" voetbalzaken is hij de gemoedelijke Wener, maar tijdens zijn werk is hij keihard, slikt hij niet het minste geringste en eist hij on voorwaardelijke discipline. Hij kon van zijn jongens vaak meer dan honderd procent vragen en van topspelers nog iets meer, want Happel zei over die topspelers altijd: „Die vedettes moet je pakken. En goed. Niet die kleinere knapen, die nauwe lijks iets verdienen. Die zijn van zich zelf al eerzuchtig genoeg om hogerop te komen. Sterspelers moeten hun waarde bewijzen. Van hen kun je iets eisen". En Happel eiste veel maar nooit zo veel dat „zijn" jongens erbij neervie len. Hij was ook een trainer, die geen horloge nodig had, geen pols hoefde te voelen en toch precies op de juiste wij ze intervaltraining gaf. Ernst Happel had het trainen hele maal in zijn vingers, evenal het voet ballen destijds in zijn voeten. Hij zag kans over zijn spelersmateriaal te re geren en tegelijk een grote vriend te zijn in wie iedereen vertrouwen had. Slechts de kwaadwillenden en die zijn er in iedere zaak of gemeenschap konden zijn strenge regime, dat tel kens door echte Weense gemoedelijk heid werd afgewisseld, moeilijk aan vaarden. En juist zij kwamen meermalen in botsing met de harde en zeker ook za kelijk ingestelde Happel, wiens stand punt is: „Ik ben al meer dan twintig jaar full-prof. Dan moet ik alles ook zakelijk bekijken. Niet alleen voor mij zelf, maar ook voor de zaak waaraan ik werk. Als ze mee willen doen, ak koord, maar dan met volle inzet, want het is ook hun zaak. Gaat het niet goed, worden de botsingen te hevig en kan ik er weinig meer aan doen, dan is er maar één uitweg. Dan moet de trainer weg, want vaak komen de bot singen niet met een man alleen. Dat is de consequentie van het vak". Happel is ook altijd een eerzuchtig man geweest, zowel tijdens zijn actieve voetballoopbaan, als daarna in zijn trainersperiode. Hij was twintig jaar verbonden aan Rapid Wien; de club, die hem anderhalf jaar geleden smeek te om weer terug te komen omdat ze hem nodig had. Omdat ze wist, dat Ernst Happel een heel elftal uit de diepste diepten omhoog kon brengen tot op de hoogste toppen. Dat deed hij als voetballer in We nen en dat deed hij zes en een half jaar lang bij ADO, dat balanceerde op de rand van degradatie van de eredi visie toen de Oostenrijker het roer ter hand nam. De Wener voerde de Hagenaars naar de top van de eredivisie, bracht hen en kele seizoenen in de intertotocompeti- tie tot het voorste plan, drong met hen viermaal door tot de finale van de Nederlandse voetbalbeker en zag dat kleinood eenmaal veroverd. Hij was ook de man achter de successen van ADO tijdens een toernee door de Ver enigde Staten. Kortom: ADO is hem heel wat verschuldigd. Als men dat echter tegen hem zegt, blijkt, dat Happel nuchterder is dan menige Nederlander: „Ach, waarom AMSTERDAM De Amsterdamse kunstijsbaan Jaap Eden heeft het slechtste seizoen sinds de opening op 9 december 1961 achter de rug. Het aantal beta lende bezoekers liep, de baan werd zaterdag gesloten, ten opzichte van het vorige seizoen terug met 29 pocent: van 332.708 in 1967-1968 tot 236.256 nu. Topjaar was het seizoen 1963-1964 met 373.000 betalende bezoekers. Oorzaken voor de teruggang zijn vol gens directeur G. A. van Amerongen in de eerste plaats de tegenwerkende weersomstandigheden. „Toen we op 18 oktober openden was het schitterend weer met temperaturen van twintig gra den. Dat bleef zo drie dagen en de voor heen duidelijk merkbare honger naar het ijs bleef uit. Daarna kregen we vrij vroeg heel mooi buitenijs". Het exploitatietekort van de Jaap Edenbaan, waarvoor de gemeente jaarlijks tot een bedrag van zestigdui zend gulden garant staat, is evenwel niet evenredig met 't teruggelopen be zoekersaantal gestegen, omdat aan 't be gin van 't seizoen de toegagngsprijzen gelijk waren gebracht aan die van de banen in Heerenveen en Deventer. Die verhoging is volgens directeur Van Amerongen nauwelijks van invloed geweest op de slechte exploitatiecij- fers. „Want op de goedkope woensdag middag en in het scholierentarief, die niet in prijs omhoog ging, is het zelfde percentage terugval geconsta teerd als op de andere uren". Wat de toekomst betreft ziet de heer Van Amerongen weinig lichtpunten. „Als de baan in Utrecht er komt zul len we opnieuw bezoekers verliezen. Dat geldt trouwens ook voor Deven ter". Over de voorgenomen bouw van nieu we kunstijsbanen (plannen in Utrecht, Groningen, Assen en Eindhoven) zei de heer Van Amerongen de indruk te heb ben dat er veel gemeenten zijn die ijsbanen willen hebben ter verbetering van hun image. „Ze realiseren zich niet, dat ze te maken krijgen met een jaarlijks terug kerend probleem: wie moet de kosten dragen. Ze moeten bereid zijn voor de re creatie van twintig weken een groot be drag uit te trekken". Naar het oordeel van de heer Van Amerongen zou men er beter aan doen overdekte kunstijsbanen met een opper vlakte van 60 x 30 meter te stichten. „Al die grote banen maken voor ieder een de spoeling dun. Er komen onge twijfeld jaren zonder kampioenen, zon der Nederlandse topsterren. Ik ben bang voor de dan te verwachten te rugslag". dankbaarheid. Het is gewoon mijn werk. Natuurlijk ben ik een mens en voel ik mij ook wel gestreeld als de loftrompet wordt gestoken, maar het hoeft natuurlijk niet. Het is ge woon mijn werk en daarvoor werd ik betaald en goed ook". Aan de andere kant was de Oosten rijker, die na zijn twintig jaar bij Ra pid Wien ook nog twee jaar doorbracht bij Racing Club de Paris, ook keihard zakelijk. En dat kan erop wijzen, dat hij misschien geen heil meer zag in ADO. Dat hij de ploeg gezien de moge lijkheden van het gehele Haagse ma nagement in zijn verbeelding alleen maar verder zag wegzakken en dat daarmee ook zijn waarde als trainer daalde. En dan is Happel de man niet om te blijven zitten. Maar eenmaal de banden doorge sneden hebbende, bleek na afloop van de wedstrijd tegen MW, welk een gevoelsmens ook Happel is toen hij zijn ontroering bij het afscheid nemen niet meer meester kon blijven. Zondagavond was hij echter zichzelf weer. Toen organiseerde hij zelf een afscheid voor zijn spelers en medetrai ner Rinus Looff, op welke receptie hij rondwaarde als voelde hij zich als een huisvader. DEN HAAG Scheidsrechter S. Th. L. Kloos, die de zondagmid dag gespeelde voetbalwedstrijd Alphen-RVC leidde, heeft het pre dikaat „knock outspecialist" waar mee hij gisteren in de kranten ver scheen, niet verdiend. „De speler van Alphen, niet Cock Clavan zoals werd gepubli ceerd, haalde na mijn duw slechts een natte broek", aldus de lezing van scheidsrechter Kloos. Het was een stevige partij voet bal in een geladen sfeer, maar ik had de wedstrijd volledig in de hand. Op de grens van het tijdsein ik had drie minuten verlengd in verband met onderbrekingen voor blessures schopte een speler van RVC te hoog en trof een tegenstan der in het gezicht. De speler van Alphen wond zich hierover op en ging op de speler van RVC af. Ik sprong er tussen en scheidde de twee mannen. Toen daarop de aanvaller wederom agressief dreigde te worden gaf ik hem een duw, waardoor hij kwam te vallen. Die duw was misschien te hard en daarvoor heb ik na afloop de betrokkene mijn verontschuldigin gen aangeboden. Maar knock out was hij beslist niet. Hij was weer snel op de been. Inmiddels was de normale speeltijd verstreken en daarom heb ik na het incident het spel niet meer hervat." VEENENDAAL De spanning in de biljartcompetitie van de Rijnstreek blijft dit seizoen lang gehandhaafd, want met nog slechts 2 ronden te spelen staat het nog lang niet vast welke teams kampioen zullen worden in de verschil lende afdelingen. In de hoofdklasse moest leider BVR naar Veenendaal om daar te spelen tegen het onderaan staande DOH. Dit leverde geen problemen op voor BVR want het won met 26. Rijnstroom kreeg in Maurik tegen ABC een kleine nederlaag 53 te incas seren en is nu weer 3 punten meer achterop geraakt bij BVR. Het moest de 2e plaats zelfs prijsgeven aan het Veenendaalse DOG dat zijn uitgestelde wed strijd tegen Terminus won met 62. BVR staat nu 9 punten voor op DOG. De Rhenenaren moeten in de resterende wedstrijden nog 8 punten verzame len om de titel in de wacht te slepen. Nationaal start te laat met overwin ningen om nog gevaarlijk te kunnen worden. Nu werd Torenzicht uit Lien- den met 7-1 onder de voet gelopen. In de onderste regionen zal wel geen wij ziging meer komen, vooral nu ABC 5 punten behaalde. Nog drie punten zijn nodig voor ABC om zich vrij van degra datie te spelen. De stand is: BVR 1, Rhenen DOG 1, Veenendaal Rijnstroom 1, Wageningen Terminus 1, Wageningen Nationaal 1, Wageningen Ons Genoegen 1, Ingen Torenzicht 1, Lienden ABC 1, Maurik DOH 1, Veenendaal In de overgangsklasse blijft de strijd 14 77—35 14 68—44 14 67—45 15 58—62 13 53—51 13 51—53 13 46—58 14 45—67 14 31—81 VOLENDAM Ron Dellow heeft verbijstering gewekt in Volendam, nu hij zon dag voor het duel met FSC heeft laten weten dat hij na vijf jaren trouwe dienst de plaatselijke eredivisieclub wil gaan verlaten. „Het was een complete verrassing voor ons", zo vertolkte manager J. Schokker de gevoelens van het verbaasde be stuur. RON DELLOW aan toekomst denken Dellow wil er nu hij de verbazing om zich heen heeft bemerkt wel iets meer van zeggen. „Ik moet", vertelt hij, „aan mijn eigen toekomst denken. Nu kan ik de morele slijtage nog de baas. Nu heb ik als trainer nog waar de. Daarom moet ik weg, hoewel ik Volendam een fijne club vind waar ik met plezier heb gewerkt." Ron Dellow, zeer populair in het Noordhollandse vissersdorp, mag aan zichzelf denken. Twintig jaar al ver blijft deze Engelsman in ons land. Hij is intussen getrouwd met een Neder landse vrouw en vader van een twaalf jarige dochter. De toekomst is voor hem niet onbelangrijk. Dellow wil overigens best kwijt dat hij het met het transferbeleid niet eens is: „Ik heb de bestuurders aan het be gin van dit seizoen gezegd: nu hebben jullie Gerry Mühren laten gaan, maar er niets voor teruggekocht. Wie moe ten straks voor de doelpunten zorgen? Daar gaan wij het schip mee in, op den duur. Wel, het is uitgekomen. Vo lendam heeft geen behoorlijke aanval meer. Wij maken geen goals en daar vraagt het publiek uiteindelijk om." Rdn Dellow heeft geen rotsvast ver trouwen in de nabije toekomst van de club die hij vijf jaar diende. Er lopen in Volendam nog wel talentvolle spe lertjes rond, maar het zal nog wel drie jaar duren voordat zij op het hoogste niveau kunnen strijden. Zolang wil de Engelse oefenmeester niet meer wach ten. „Toen ik hier kwam en al die veel belovende spelertjes zag dacht ik aan een goede toekomst voor Volendam. Maar het is er eigenlijk nooit van ge komen. Spelers kopen ervaren spe lers waaraan al dat jeugdige talent zich kon optrekken was er niet bij. Ik heb daar meermalen op gewezen, maar er is nooit wat aan gedaan. Wel werden er spelers verkocht." „Misschien was dat wel nodig, dat weet ik niet. Maar ik heb ze niet graag zien weggaan. Bond naar Telstar, Müh ren naar Ajax. Doe daar maar eens iets tegen. Daarom heb ik het besluit genomen weg te gaan. Met pijn in het hart, maar het kan niet anders." ROTTERDAM Joop Verbon, de Utrechtse zwaarwelter die ruim een week geleden in Duinkerken een over winning door knockout behaalde op de Fransman Michel Petit, zal maandag 31 maart in de Rotterdamse Rivièra- hal uitkomen tegen de Engelsman Bob Cofie. Aad Jansen ontmoet in hetzelfde pro gramma de Franse weltergewicht Ge rard Thomas. De Nederlandse ploegen, die op 29 en 30 maart in Sittard deelnemen aan de jeugdkampioenschappen tafel tennis van de Benelux, zijn als volgt samengesteld: Jongens: Van Zoelen, Van der Zee, Brakkee en Van der Broek. Meisjes: Veronique van der Laan, El len Klatt en Sonja Heltzel. Zaterdag spelen de landenploegen en zondag volgt het individuele toernooi. RHENEN Nadat de jongens ju nioren voor een schitterend slot van hun zaalhandbalseizoen zorgden door in de returnpromotiewedstrijd tegen het Hilversumse HHC wederom de overwinning in de wacht te slepen en daardoor te promoveren naar de hoog ste juniorklasse, staat de Rhenense handbalclub RHC nu voor de taak de tweede helft van de veldcompetitie tot een goed einde te brengen. Gezien de standen zit er voor de se niorheren en de jongens junioren een aanzienlijke kans op het kampioen schap in. De heren senioren, momen teel op kop in hun afdeling, moeten a.s. zondag aantreden in een uitwed strijd tegen nr. 4 van de ranglijst, Ce- leritas uit Utrecht. Er is voor dit team een overvloed aan spelersmate riaal, zodat er weer een team kan worden samengesteld, dat kwalitatief aan hoge eisen voldoet. De juniorjongens spelen a.s. zondag een zeer zware uitwedstrijd tegen kop loper Achilles, dat met 12 punten uit 6 wedstrijden trots de ranglijst aan voert, terwijl de RHC-jongens met 10 punten uit 7 wedstrijden op de tweede plaats prijken. Als er op dezelfde enthousiaste wijze wordt gespeeld als in de sfeervolle sporthal „De Dreef", kan RHC in principe elke tegen stander aan. De vraag is alleen, of de jongens die een zeer enerverende en lange zaalcompetitie hebben gespeeld zich tijdig zullen kunnen omschakelen. Aan de ervaren voorwaartsen Willem v. Buytene en Co Janssen zal het niet liggen, terwijl in de achterhoede Dik de Fluiter langzamerhand uitgroeit tot een effectieve centrale verdediger. Een goede aanwinst is bovendien de nog niet zo lang meespelende Bert v. Meegdenburg. De adspirantenteams, waarvan RHC er nu twee in het veld brengt, starten een nieuwe competitie. Het eerste adspirantenteam gaat 23 maart op bezoek bij Attila, het tweede bij Laren. De seniordames, die met 6 punten uit 6 wedstrijden in de midden moot verblijven, spelen a.s. zondag niet. De meisjesjunioren tenslotte, die met 2 punten uit 5 wedstrijden op de een na onderste plaats staan, gaan ko mende zondag op bezoek bij Wijk bij Duurstede, dat bovenaan staat met 8 punten uit 4 wedstrijden. Het zal voor de meisjes, die bij gebrek aan speel sters nog altijd met z'n negenen moe ten spelen, wel onbegonnen werk zijn de winst uit liet vuur te slepen. VUGHT De Tilburger Jo van de Heijning heeft zondag de jaarlijkse bos- loop rond het natuurbad de IJzeren Man iin Vught gewonnen. Hij legde het 5000 meter lange parcours af in 15 mi nuten 19 sec. Van de Heijning moest behalve met de koude wind ook felle strijd leveren met Van Aart uit Zun- dert, die met een seconde verschil als tweede werd geklasseerd. om de titel tussen de Opheusdense teams wellicht doorgaan tot in de al lerlaatste ronden. Beide wonnen weer met groot machtsvertoon hun wedstrij den tegen DVJ 1 en Vogelenzang 1. VOP 1 speelde in Kesteren tegen DVJ en won met niet minder dan 8-0, maar ook ONA zegevierde in Echteld met 0-8 over Vogelenzang, waardoor de stand aan de kop ongewijzigd blijft. Taveerne 1 uit Veenendaal kan schijn baar de strijd om de titel niet vol houden, want weer moest het met een gelijk spel genoegen nemen tegen To renzicht 2. Ook Nationaal 2, lange tijd mede-koploper, zakt af. De stand is hier nu: VOP 1, Opheusden 16 8444 ONA 1, Opheusden 16 8444 Taveerne 1, Veenendaal 16 7454 Nationaal 2, Wageningen 16 7256 ABC 2, Mauril: 16 62—66 Ons Genoegen 2, Ingen 16 6266 Rijnstroom 2, Wageningen 16 6068 Torenzicht 2, Lienden 16 5375 DVJ 1, Kesteren 16 45—83 Vogelenzang 1, Echteld 16 4484 15 81—39 16 71—59 15 68—52 16 68—60 16 64—64 15 55—65 16 55—73 15 54—66 15 52—68 15 48—72 In de eerste klasse ging de wedstrijd BVR 2Rijnstroom niet door, maar toch had BVR een goede dag. Con current ONA 2 uit Opheusden kreeg in eigen huis een gevoelige afstraffing van Terminus 2 uit Wageningen en ver speelde daardoor de tweede plaats. BVR kan nu moeiteloos de titel in de macht slepen. DOH 2 gaat steeds beter spelen. Het boekte een 2-6 zege in Wageningen bij Nationaal 3 en klom op naar de 7e plaats. De Zwaan 1 uit Opheusden wist zich in de kopgroep te handhaven door winst (2-6) in Lienden op Torenzicht 3. De stand in de le klas luidt: BVR 2, Rhenen Terminus 2, Wageningen De Zwaan 1, Opheusden ONA 2, Opheusden Ons Genoegen 3, Ingen Rijnstroom 3, Wageningen DOH 2, Veenendaal Nationaal 3, Wageningen ODI 1, Lienden Torenzicht 3, Lienden In de 2e klasse is VOP 2, nadat het een drietal nederlagen leed en zijn kop positie wankel werd, weer bezig aan herstel. De wedstrijd tegen Torenzicht 5 eindigde in gelijk spel. Recticel 1 zag geen kans om ten volle te profiteren van het enigszins uit vorm zijnde VOP 2. Het kwam in de uitwed strijd tegen DOG niet verder dan een kleine 3-5 overwinning. Ook DVJ 2 kon niet naderbij komen. Het deelde de punten met Rijnstroom 3 in Wagenin gen. Roskam 1 zet de eindsprint te laat in. Het zegevierde met 2-6 over Torenzicht 4. Goed werk deed het mede onder- aanstaande ABC 3 door thuis Ons Ge noegen 4 een gelijk spel af te dwingen. De stand in de 2e klasse is: VOP 2, Opheusden Recticel 1, Kesteren DVJ 11, Kesteren Ons Genoegen 4, Ingen Torenzicht 5, Lienden Roskam 1, Ommeren Torenzicht 4, Lienden DOG 2, Veenendaal ABC 3, Maurik Rijnstroom 4, Wageningen In de 3e klasse is de titel weggelegd voor BVR 3. Deze ploeg heeft al een grote voorsprong met nog maar 3 wed strijden te spelen en het is vrijwel niet mee- mogelijk voor de achtervolgers om deze ploeg in te halen. BVR 3 speelde in Kesteren bij DVJ 4 en won met 2-6. DVJ 3 is aan een opmars begonnen. Eerst werd een gelijk spel behaald te gen Taveerne 2, en nu boekte het zelfs winst tegen ODI 2. Het duel Taveerne 2De Zwaan moest worden uitgesteld. De stand is hier nu: BVR 3, Rhenen Ons Genoegen 5, Ingen De Zwaan 2, Opheusden Torenzicht 6, Lienden Taveerne 2, Veenendaal DVJ 4, Kesteren Recticel 2, Kesteren DVJ 3, Kesteren ODI 2, Lienden Rotterdam Vanavond om half ze ven begint in Hilversum een program ma van negen draverijen. Onze voor spellingen: Samson en Delilapr jjs (2000 m., auto start met trio): Gisalda - Gerdina - Godelieve. Outsider: Guido Scotch. Madame Butterflyprys (2000 m„ autostart, eerste afd.): Haria Buiten zorg - Honey Six - Floor D. Don Carlosprjjs (2400 m., autostart, met trio): Grenadier - Edeldame - Ga- lanthis. Otelloprys (2000 m., autostart, eerste afd.): Dea Alkestis van E. - Edelreiger S - Fredd> Scotch. Traviataprfjs (2020 m., met trio): Go Away Gerda - Grace Rodney - Fluiter S. Falstaffprys (2000 m): Satan Hanover - Dave Fez - Anton. Otelloprjjs (tweede afd.): Dynamiet - Eronico - Goudvos. Aidaprjjs (2420 m., met trio): Fedde B - Flintstone V - Eldorado. Madame Butterflyprljs (tweede afd.): Holgapluto Gerda - Halle Hollandia - Hovi Lady. 16 73—55 15 70—50 16 68—60 16 66—62 16 65—63 15 64—56 16 60—68 15 58—62 15 54—66 16 46—82 13 72—32 14 63—49 12 58—38 13 58—46 14 56—56 15 50—70 13 54—50 14 40—72 14 37—75 DEN HAAG Het Nederlandse vol leybalteam, dat van 5 tot 12 april ln Finland aan het toernooi om het West- europese kampioenschap deelneemt, moet drie van de sterkste spelers mis sen. Coach Henk Blok, die de selectie- groep in zeven centrale trainingen en het volgende week beginnende vier- landentoernooi op de titelstrijd voor bereidt, zag de basisspeler Richard Onnes, Bram Vermeulen en Jan Wil lem Mulder, alsmede Gerard Gielen, vertrekken. Onnes bedankte wegens gebrek aan tijd, Bram Vermeulen heeft verplich tingen aan een cabaretgroep en Jan Willem Mulder, die in Delft studeert, staat voor een belangrijk examen. Nederland komt in de voorronden in Tampere uit tegen Turkije, Zweden en Israël. Indien de Nederlandse ploeg in deze groep eerste of tweede wordt, komt het van 9 tot 12 april in Helsinki uit in de eindronde. Het programma van de voorronden luidt: groep a: Tampere: 5 april: Turkije Nederland, Israël Zweden; 6 april: Turkije Israël, Nederland Zweden; 7 april: Turkije Zweden, Nederland Israël. Groep b: Hameenlinna: 5 april: De nemarken Italië, West-Duitsland Griekenland; 6 april: Denemarken West-Duitsland, Italië Griekenland; 7 april: Denemarken Gri ekenland, Italië West-Duitsland. Groep C: Lahti: 5 april: Engeland Finland, België Noorwegen; april: Engeland België, Finland Noorwegen; 7 april: Engeland Noor wegen, Finland België. EERSEL D« spanning ln de schaakmatch Larsen-Tal is volop te ruggekeerd. Gisteren, toen de vijfde partij werd gespeeld won Tal met zwart een geweldige aanvalspartjj. Het betrof een Konings-Indiër, waarin de oud-wereldkampioen ach tereenvolgens toren en paard offerde voor een langdurig aanvalsspel. Het was een juweel van ondernemend schaak. Uiteraard kostte het beide grootmeesters enorm veel tijd de to taal onoverzichtelijke combinaties te berekenen of te taxeren. Tal moest tenslotte twaalf zetten in twee minu ten uitvoeren. In deze fase vol hartkloppingen, waarbij het publiek te hoop liep, be ging Larsen een misgreep. In een ra zend tempo profiteerde Tal, en dwong Larsen tot overgave. De stand is nu 3-2 voor Larsen. Ree zag zich in de Agio-tweekamp met grootmeester Kavalek ook tegen een Konings-Indiër geplaatst. Onze kampioen kon geen initiatief ontplooien, doch hij bleef stug verdel gend stand houden. Zijn hardheid werd met remise beloond. De stand Is nu 4V6-lVi in het voordeel van Kava lek. BEAULIEU Het Nederlandse dub bel Marijke Schaar en Kenneth de Koning hebben maandag in de finale van het tennistoernooi van Beaulieu met 3-6, 0-6 verloren van de Brit»/ Amerikaanse combinatie Sally Holds- worth/Bray. Tevoren hadden Marijke Schaar en Kenneth de Koning met 6-2 6-4 gewonnen van het Franse paar Cazaux/Moreau. BARRANQUILLA De Amerikaan se Julie Heldman heeft de finale van het dames-enkelspel in het toernooi van Barranquilla gewonnen. Zij ver sloeg haar landgenote Jane Bartko- witz met 7-5, 6-2, 6-3. In het heren enkel was de Roemeen Illie Nastase de sterkste. Hij versloeg de Tsjech Jan Kodes in vijf sets: 6-4, 6-4, 8-10, 2-6, 6-3. DEN HAAG Voor de landenwed strijd trampolinespringen voor dame» tussen West-Duitsland, Nederland en Groot Brittannië, die zondag a.s. in Witten (W.Dld) wordt gehouden, is de Nederlandse ploeg samengesteld uit: Ria Belt (Apeldoorn), Nancy Spaar garen (Aalsmeer), Margo Koopman (Be verwijk) Lia Dromers (Aalsmeer). Op 26 april zal in Aalsmeer de lan denwedstrijd Nederland Wales plaatsvinden. De ploegen voor deze ontmoeting zullen bestaan uit vier da mes en vier heren.

De Vallei | 1969 | | pagina 13