Veenendaals dagblad K.V.S.W.-af delingen lijken niet te redden Buiten Bespreking uitgesteld OOSTELIJKE TOP WAS MAAR EVEN BIJEEN Noodweer in N.-Duitsland Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kans op ontslag voor nog 300 werknemers neemt toe Heerjansdam grijpt er naast GOLDA MEIR ZAL POGEN NIXON TE OVERREDEN Kamerlid vraagt over steun voor Veenendaalsche Prof. Tinbergen voorzitter VIS-commissie Voorpagina's van Vlaamse bladen zonder nieuws Artsen beraden zich over tarieven Weer vliegtuigen ekaapt Water als drank op receptie KIEVITEN VLUCHTEN VOOR KOU Ziekten erzuim in Maastricht steeg sterk Braziliaanse stad onder water AALST BEZORGD OVER A.K.U. Einde van de kou is nog niet in zicht Heide-melodie INSPRAAK E.E.G.-VISCONSUMPTIE PLM. 12 KG PER HOOFI) Spaanse ex-koningin gaat achteruit Oproep tot Europese conferentie Kamerlid vraagt over commissariaten van burgt emeesters Alleen rechtstreekse onderhandelingen Sneeuwstormen „Sit-Up" in St. Pieter HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei"/ opgericht in 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 18 MAART I969 - 43e JAARGANG no. 65 DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Bergh (P. v.d. A.) heeft de minis ters van sociale en van economische zaken de,volgende vragen gestéldty*/ *7?."' Ie) Zijn "de ministère van plan de steuntoezegging van de Investerings bank aan de Kononklijke Veenendaal sche Stoomspinnerij en Weverij alsnog te honoreren 7/^/ 2e) Mpcht ait niet p *yW>zijri de mi nisters dan bereidfehun standpunt in een spoedoverleg met de vaste commissies van economische zaken en sociale za ken te verklaren? NEW YORK Professor dr. J. Tin bergen is maandag gekozen tot voorzit ter van een achttien leden tellende com missie die de plannen zal voorberei den voor de tweede ontwikkelingsperio de van de Verenigde Naties. De achttien deskundigen van de groep, commissie voor ontwikkelings plannen geheten, zijn afkomstig uit ont wikkelde en ontwikkelingslanden. On der hen bevinden zich ministers, diplo maten en academici. Prof. Tinbergen is voorzitter van de ln Den Haag gevestigde „Nationale raad van advies inzake hulpverlening aan minder-ontwikkelde landen". i Y7an alle langsnavels bezit d e wulp van welke ik na gis teren nog moeilijk afscheid kon nemen onbestreden de aange naamste stem; de volle, weke to nen vallen met die van een blok fluit of occarino te vergelijken en daarbij klinken ze zó krachtig, dat ze over zeer grote afstand zijn te vernemen. Ze galmen en schallen hoogst welluidend, verbinden nabij heid en verte, wervelen voort over de wemelende vacht van de pijpe- strootjes en verklinken aan de ein den boven de stuifzanden. Het drukst tonen zich de vogels in de vlucht en daardoor worden het echte lente-belevers van hun wijde territorium. Talrijk zijn de noten, die de hei of regentuters op hun zang hebben: lang-getrokken „tau tau"-strofen glijden over in een jubelend „tlauiet" of „tloiet" en ..trrauiet"verder horen we een aangenaam "twie twie twie" en allerhande trillende, modulerende geluiden, langzaam en traag, aan zwellend en teruglopend. Vooral wanneer in maart de bruidsdagen zijn begonnen, laat de vogel zich gelden; hij verstopt zich dan als een trouwe begeleider van de eênzame wandelaar, om vliegt hem op gebogen wieken, zil ver de onderzijde, dof goud de bo venkant. De lange snavel gaat dui delijk zichtbaar open en dicht en wanneer hij op het magere pinmos van de zoom der verstuiving daalt, worden we onweerstaanbaar aan de heilige ibis der oude Egyptena- ren herinnerd, maar dan in minia tuur. Hoe onze voorvaders over de wulp oordeelden, vertel ik u tot slot in de krant van morgen. 18 maart '69 A. B. Wigman VEENENDAAL Het ziet er naar uit dat de pogingen om de KVSW-afde- lingen Veenendaal-Rubber, Tufting en Inter Union in een nieuwe nv onder te brengen schipbreuk zullen leiden. Dit zou betekenen, dat opnieuw 300 werk nemers zullen moeten worden ontslagen. Het totaal aantal ontslagen zal hier door oplopen tot zeshonderd. Bij de KVSW werken ca. 900 mensen. Omstreeks het middaguur werd bekend, dat de bespreking waarop de defini tieve beslissing over de voortzetting van de drie afdelingen zou worden geno men, is uitgesteld tot a.s. vrijdag. Ingewijden zien in dit uitstel een afnemende belangstelling van de zijde der eventueel geïnteresseerden. Uitstel zou volgens hen in dit geval waarschijnlijk wel afstel gaan betekenen. In vakbondskringen overheerst de me ning dat de drie afdelingen niet meer zijn te redden. Ondanks deze mening schijnt de directeur van de KVSW, de heer L. M. Bonnike nog pogingen in het werk te stellen om de drie afdelin gen te kunnen behouden. Vanochtend was hij voor een bespreking in Den Haag. Aangenomen wordt, dat hij op nieuw een poging onderneemt om de regering voor deelneming in de nieuwe nv te interesseren. Zoals bekend heeft de minister van economische zaken een eerder verzoek daartoe van de hand gewezen. De over heid was daarentegen wel bereid een met normale rente belaste lening van f 750.000,te verstrekken. Deze lening zal door de KVSW waarschijnlijk onder de huidige voorwaarden niet kunnen worden geaccepteerd. Van betrouwbare zijde werd om streeks het middaguur nog vernomen dat de heer Bonnike vanavond per vliegtuig naar Engeland vertrekt om overleg te plegen met de directie Staflex International Limited. Dit En gelse bedrijf, dat op het ogenblik al 76 procent van de aandelen KVSW in handen heeft, heeft vorige week ook een bod gedaan op de overige 24 pro cent. HEERJANSDAM Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil niet be middelen bij de Spoorwegen ten gun ste van Heerjansdam. In een brief aan de gemeente heeft staatssecretaris Keyzer dit dezer dagen laten weten. Dat betekent dat een gedeelte van de landbouwgrond die indertijd van Heer jansdam en de buurgemeente Zwijn- drecht werd aangekocht voor de aan leg van het rangeeremplacement Kijf hoek, door de NS verkocht kan worden aan derden zonder dat de gemeente raad eraan te pas komt. Dat is wel bijzonder vervelend voor Heerjansdam omdat de gronden oor spronkelijk een recreatieve bestem ming hadden. De spoorwegen hoefden zich in 1964 daaraan niet te storen om dat toen met grote spoed het rangeer emplacement Kijfhoek verwezenlijkt moest worden. In 1965 begonnen de werkzaamheden reeds. Er werd voor zo'n 50 miljoen gulden geïnvesteerd toen in 1966 het werk werd stilgelegd omdat de plannenma kers van de NS zich blijkbaar hadden vergist: 100 hectare voor een ultramo dern rangeeremplacement in de direc te omgeving van de Rotterdamse ha vens waren toen ineens voor niets aan gekocht. NS wilde een gedeelte van het ter rein weer verkopen. Het bleek om zo'n 26 hectare te gaan, een baggerdepot dat direct aan de dorpskern grenst. Op dat moment wenste Heerjans dam opnieuw inspraak over de grond die het terwille van het rangeerterrein was kwijtgeraakt. „Wij willen eventueel ook als gega digde in aanmerking komen. De grond heeft een recreatieve bestemming. Er kunnen voetbalvelden op worden aan gelegd. In elk geval kan mer. hier geen fabriek gaan bouwen", aldus burge meester J. Ordelman destijds. NS wil de niet bekend maken wie de gegadig de was voor de te verkopen grond. In januari besloot de gemeente de minister te vragen te bemiddelen: „Het komt ons onaanvaardbaar voor dat een zo nauw met de staat gelieerd bedrijf uitsluitend op zakelijke overwe gingen de realisatie van een bestem mingsplan kan beïnvloeden, zonder in spraak van het gemeentebestuur en zonder rekening te houden met de be langen van de gemeente", schreef men toen. De gemeenteraad krijgt de brief van de staatssecretaris vrijdag 27 maart onder ogen. In de raadsvergadering van die avond zal men moeten beslis sen wat er verder nog gebeurt. BRUSSEL Het verbruik van verse vis vertoont in de EEG slechts kleine schommelingen en beliep in 1966/'67 11,9 kg per hoofd van de bevolking, te gen 11,7 in 1965/'66 en 11,8 kg in 1959/ '60. zo blijkt uit de jongste gegevens van het bureau voor de statistiek van de Europese Gemeenschap. BRUSSEL Drie grote Vlaamse ochtendbladen: De Standaard. Gazet van Antwerpen en het Belang van Lim burg, z(jn vanmorgen verschenen met een ongewone voorpagina. In plaats van nieuws, vertoonde de „een" slechts een grote wasmiddelen-advertentie. Het belangrijkste nieuws dat normaal deze pagina vult, was naar de binnenpagina verwezen. De drie bladen behoren tot de „groep 1", die een gezamenlijke ad- vertentlepolitiek voert. Bij navraag verklaarde men bij de Standaard, dat de ongewone voorpagina geen teken is van een gewijzigde opzet, doch slechts een incidenteel verschijnsel. UTRECHT Het centraal bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereni ging heeft voor vanavond weer een extra ledenvergadering bijeengeroepen. Enige onderwerp van bespreking zal zijn de hoogste van hun tarieven. Het beraad van het bestuur naar aanleiding van het laatste gesprek met de ministers De Block en Roolvink is intussen afgerond. Op grond daarvan zal de vergadering een nieuw voorstel van het bestuur ter bespreking krijgen voorgelegd. Minister De Block wil uiterlijk mor gen uitsluitsel hebben. LAUSANNE (Zwitserland) De toe stand van ex-koningin Victoria-Eugenie van Spanje „is sterk achteruit gegaan". Zij is weggegleden in een „algemene verdoving", aldus een officiële medede ling van haar huishouding. De voormalige koningin, de laatst overlevende kleindochter van de Britse koningin Victoria, moest vrijdag het bed houden wegens „overmatige ver moeidheid". WENEN De topbijeenkomst van het Warschau-Pact in Boedapest is maandag na een vergadering van twee uur geëindigd, met de ondertekening van twee do cumenten een communiqué en een oproep aan alle Europese landen zo meldt het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka. DEN HAAG Drs. J. Aarden, lid van de Tweede Kamer (PPR), heeft de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of deze bekend Is met de commissariaten van burgemeesters bij vennootschappen, resp. of hij zich op de hoogte stelt van de commissa riaten van een kandidaat, alvorens def. ze voor een benoeming tot burgemees ter wordt voorgedragen. Wordt een kandidaat vanwege Bin nenlandse Zaken voor zijn benoeming, of een burgemeester tijdens zijn ambtsvervulling, in voorkomende ge vallen gewezen op de mindere wense lijkheid of de onwenselijkheid van het verenigen van bepaalde commissaria ten met het burgemeesterschap en of Binnenlandse Zaken de laatste jaren klachten hebben bereikt over een der gelijke combinatie? Hoe oordeelt minister Beernink over het verenigen van het burgemeester schap met het commissariaat bij een vennootschap die in de gemeente van de burgemeester een bouwbedrijf of een handelsbedrijf in bouwmaterialen uitoefent, of die elders een dergelijk bedrijf exploiteert, waarvan mag wor den aangenomen dat het ook in de ge meente van de burgemeester zal trachten te bouwen of te leveren? Indien de ministei een dergelijke combinatie minder wenselijk of on wenselijk acht, doet hij daarvan dan aan de betrokkene blijken zo besluit drs. Aarden zijn schriftelijke vragen. JERUZALEM Het behoeden van de veiligheid van het land en het voort zetten van het streven naar vrede in het Midden-Oosten, zijn de belangrijk ste doelen van de nieuwe Israëlische regering onder leiding van mevrouw Golda Meir. De premier kreeg het vertrouwen van het parlement voor haar kabinet da* dezelfde samenstelling heeft als de vorige regering onder Levi Esjkol, die onlangs aan een hartaanval is overle den. Mevrouw Meir deelde mee. dat het beleid van de vorige regering zal wor den voortgezet. Naar in welingelichte kringen te Je ruzalem verluidt, is mevrouw Mei' van plan over twee of drie weken naar Amerika te vertrekken om presiden Nixon en zijn medewerkers er van te overtuigen, dat het Iraëlisch-Arabi- sche conflict alleen door rechtstreekse onderhandelingen tussen de betrokken partijen kan worden geregeld. Zij verklaarde dat het conflict in het Midden-Oosten alleen kan worden opge lost door „een werkelijke vrede tussen de betrokken partijen". Zij doelde ken nelijk op Amerika en Engeland, toen zij opmerkte dat de vrienden van Is raël er zeker niet over zouden denken, hun problemen door andere partijen te laten oplossen. Zij vroeg hun er dan ook begrip voor te hebben, dat Israël er niet mee kan instemmen dat andere landen regelingen zouden treffen, waarmee zijn voortbestaan ten nauwste betrokken is. In dit verband sprak zij er haar verbazing over uit, dat de Sov jet-Unie zich aangewezen acht om als neutrale partij zich met het Israëlisch- Arabische conflict bezig te houden, hoe wel juist de Russen in sterke mate ver antwoordelijk waren voor de „agressie ve voorbereidingen" in de Arabische staten, die tot de juni-oorlog van 1967 hadden geleid. Voorts beschuldigde zij Frankrijk er van, dat het zich sinds deze oorlog heeft onderscheiden door een „opvallende eenzijdigheid", met als enige „constructieve bijdrage" de afkondiging van een wapenembargo te gen Israël. Dit jaar zullen de strijdkrachten in de door Israël bezette gebieden, in het bijzonder in de Sinai, worden ver sterkt. zo heeft generaal Ezer Weiz- man van de generale staf zondag ver klaard op een persconferentie, die al leen voor Israëlische journalisten toe gankelijk was. GAZA Tweehonderd jonge Arabieren, meest scholieren, hebben in de stad Gaza een betoging gehouden onder het uitroepen van anti-Israëlische leuzen en stenen gegooid naar soldaten en politieman nen van cfe bezettende macht. De Israëli's hebben buldozers, boren en hamers gebruikt om de huizen af te breken van vier terroristen in de Arabische wijk van Jeruzalem. Zij gebruikten geen springstoffen uit vrees de omringende huizen te bescha digen. Het was de kortste topconferentie die ooit door het pact is gehouden. De vergadering werd voorgezeten door de Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek. De leiders van de zeven landen van het pact de Sov jet-Unie, Tsjecho-Slowakije, Roeme nië, Hongarije, Bulgarije, Polen en Oost-Duitsland kwamen vijf uur la ter bijeen dan aanvankelijk was vast gesteld. Verscheidene delegaties hiel den tevoren bilaterale besprekingen. In een gemeenschappelijke verkla ring roepen de and en van het Pact van Warschau alle Europese landen op, in vrede te leven. Zij bevestigen nogmaals het principe van vreedzame coëxistentie. „Wij moeten naast el kaar leven, onverschillig hoe veelvul dig de onopgeloste problemen zijn Zij kunnen slechts op vreedzame wijze worden opgelost, door middel van ge sprekken en niet door het dreigend ge bruik van geweld", aldus de verkla ring, die genoemd wordt: „oproep van de lid-staten van het Verdrag van Warschau tot alle Europese landen". Opgeroepen wordt tot een Europese veiligheidsconferentie om de verde ling van Europa in militaire blokken te beëindigen, zo meldt het Hongaarse persbureau „MTI". Voorwaarde voor de veiligheid van Europa is de onaantastbaarheid van de bestaande grenzen binnen Europa waarbij inbegrepen de Oder-Neisse- lijn en de grenzen tussen Oost en West- Duitsland en tevens dat West-Duits- land de eis laat vallen de enige verte genwoordiger te zijn van het gehele Duitse volk en het bezit van welke vorm van kernwapens dan ook af wijst. West-Berlijn heeft een speciaal sta tuut en maakt geen deel uit van West- Duitsland. HAVANA Zes mannen hebben maandag de gezagvoerder van een straalvliegtuig van de Peruviaanse luchtvaartmaatschappij Faucetti ge dwongen naar Cuba te vliegen. Toen het toestel wegens brandstofgebrek een tussenlanding in Guayaquil (Ecuador) moest maken, hielden de kapers de politie op een afstand door te dreigen, dat zij het vliegtuig met dynamiet zou den opblazen, als men het niet onge hinderd zou laten vertrekken. De 69 passagiers moesten uitstappen. De Boeing 727 arriveerde enige tijd later op Cuba. Op het vliegveld van Havana is maandag voorts een Douglas DC-9 van de Amerikaanse maatschappij Delta Air Lines met zestig passagiers en vier bemanningsleden aangekomen. Kort tevoren had de gezagvoerder ge meld. dat er een man aan boord was die per se naar Cuba wilde. Het toestel was op weg van Atlanta naar Charles ton. Het was het dertiende Amerikaan se passagiersvliegtuig dat dit jaar ge dwongen werd naar Cuba uit te wijken. Zondag was het een Columbiaans toestel met 50 passagiers dat een der gelijk lot onderging. Het had maandag nog geen toestemming gekregen Cuba te verlaten. EINDHOVEN De nieuwe Bijen korf in Eindhoven is gisteren op waar dige, zij het minder zuidelijke, wijze ingehuldigd. In plaats van met jonge jenever, toastten de officiële genodig den met klaar leidingwater op de nieuwe aanwinst van de Lichtstad. Dank zij ijlings te hulp geroepen ser veersters kon de ceremonie spoedig met edeler vocht worden herhaald. Volgens de chef van het restaurant van de nieuwe Bijenkorf kwam het water toch werkelijk uit kersvers ontkurkte kruiken, die de aanduiding „jonge jenever" droegen. A De topbijeenkomst van het War schau Pact in Boedapest is na een korte vergadering geëindigd met de ondertekening van twee documenten een communiqué en een oproep aan alle Europese landen. Het was de kortste topconferentie die ooit door het pact is gehouden. Op de foto tij dens de ondertekening van de stuk ken v.l.n.r. Martin Dzur, Alexander Dubcek, president Svoboda en pre mier Cernik. STEENWIJK Tienduizenden kieviten zijn de afgelopen dagen ge vlucht voor de kou in het noorden van het land. Ze vertrokken naar het zuiden. De vlucht van de vogels is uniek. De dieren zullen hun vlucht voor de kou waarschijnlijk voortzetten tot achter de v^rstlijn ten zuiden van Nederland. DEN HAAG De Tweede-Kamerle den Manen en Boot (beiden KVP) hebben de minister van sociale zaken en volksgezondheid gevraagd of het juist is, dat in de bedrijven in Maas tricht en omgeving het ziekteverzuim met 27 pet. is gestegen. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord willen deze Kamerleden van de minis ter vernemen of elders in het land de zelfde verschijnselen zijn waargeno men. „Kan de minister bevestigen dat in kringen van de Kamer van Koophandel in Maastricht het vermoeden bestaat, dat er een „technisch mankement in de uitvoering van de arbeidsongeschikt heidswet" schuilt, waardoor werkne mers sneller geneigd zouden zijn thuis te blijven?" De heren Manen en Boot willen ten slotte nog weten of minister Roolvink geen aanleiding aanwezig acht om in overleg te treden met de Sociaal-Eco nomische Raad en met de Sociale Ver zekeringsraad om na te gaan of op korte termijn een rapport kan worden uitgebracht over eventuele leemten in de sociale verzekeringswetten. RIO I)E JANEIRO De stad Sao José da Lajé in het noordoosten van Brazilië is zaterdag overstroomd na hevige regenval. Meer dan 5.000 huizen zijn vernield, tegen de 300 mensen zijn omgekomen. Tweederde van de bevol king is dakloos. Het aantal slachtoffers is zo hoog, doordat de bewoners tijdens hun slaap werden verrast. Ongeveer duizend mensen worden vermist. De overstroming deed zich voor in de staat Alagoas, waar de Mun- dau buiten haar oevers trad. Men vreest voor uitbreiding van de ramp doordat de zware tegenval nog onverminderd voortgaat. Nagenoeg alle verbindingen met het getroffen gebied zijn verbro ken. BRUSSEL De gemeenteraad van het Belgische Aalst vreest, dat 400 ar beiders van een afdeling van „Fabelta" in deze gemeente het slachtoffer zullen worden van de overeenkomst, die vori ge week tussen de Nederlandse AKU en de Union Chimique Beige inzake Fabelta is gesloten. De raad heeft aan de Belgische eer ste minister en de minister van Econo mische Zaken nadere inlichtingen ge vraagd over het akkoord. De bezorgd heid is ontstaan, doordat de afdeling van Fabelta te Aalst niet zou zijn opge nomen in de nieuwe vennootschap, wa door gevreesd wordt dat deze afdeling geleidelijk aan opgeheven zou kunnen worden. HAMBURG Als gevolg van sneeuw stormen met windkracht 9 k 10. on dervindt het verkeer in het noorden van West- en Oost-Duitsland grote moeilijkheden. Vooral in het zuid oosten en het midden van de Duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein en in de Oostduitse gebieden van Schwerin. Mecklenburg, Frankfort aan de Oder en Potsdam, is veel sneeuw gevallen. Uit Oost-Duitsland komen berichten over drie meter sneeuw. Vele wegen zijn onbruikbaar. De hoofd weg tussen Duitsland en Denemarken over Flensburg wordt met grote moeite berijdbaar gehouden. In het noorden en midden van de Duitse deelstaat Neder-Saksen is door de sneeuwjacht het zicht beperkt. Het wegverkeer van Hamburg met West-Berlijn ondervindt veel vertra ging. Automobilisten hebben voor een afstand die normaal in vier uur wordt afgelegd, nu 18 uur nodig. De lucht- verbindingen worden normaal onder houden. Het Amerikaanse leger deelt mee, dat de grote weg Helmstedt-West-Berlijn vrijgemaakt is van sneeuw en dat er zeer weinig vertraging optreedt. Hoe wel de treinen voor burgervervoer nog steeds vastzitten, vindt het ver voer van Amerikaanse militairen doorgang, zij het met vertragingen van vijf uur voor twee die uit West- Duitsland kwamen en een uur voor twee treinen die van Berlijn naar West-Duitsland gingen. Het is de tweede zware storm die Oost- Duitsland sedert februari treft wat een negatieve invloed heeft op de eco nomie. Men probeert de zaken snel weer in het normale spoor terug te brengen. Vandaag is men bezig met de enorme hopen opgewaaide sneeuw te gaan rui men om te proberen het weg- en spoorwegverkeer na drie dagen storm weer normaal te maken. De scholen in Sleeswijk-Holstein zijn vandaag gesloten en meer dan de helft van de secundaire wegen is ge sloten ten gevolge van opgewaaide sneeuw. Sommige dorpen zijn nog steeds van de buitenwereld afgeslo ten niettegenstaande ononderbroken sneeuw wordt geruimd. Vandaag hield het met sneeuwen op, maar het waait nog steeds met -itormkracht. Het spoorwegverkeer on dervindt veel vertraging en de veer dienst tussen West-Duitsland en De nemarken ligt stil. VATICAANSTAD. Drie bewoners van Sardinië zijn zondag uit protest te gen de werkloosheid op hun eiland, op het dak van de Sint Pieter in Rome geklommen, waar zij plaats namen op een richel op 50 meter hoogte. Een van hen, de 23-jarige Evelino Loi, heeft gedreigd zelfmoord te plegen als hij geen werk krijgt. Hij heeft al vaker in Rome monumenten beklommen met het zelfde argument. Maandagochtend had den de drie nannen hun gevaarlijke zitplaats nog niet verlaten. ADVERTENTIE (Van onze weerkundige medewerker) f^elderland bevindt zich nog i steeds op de grens van vorst j en lichte dooi. In ons gebied steeg de temperatuur gistermiddag te Apeldoorn tot 0 graden, te Deelen tot +1 en te Enschede tot 1. Plaatselijk werd voor de tweede achtereenvolgende maal een voor deze eeuw recordlate ijsdag in het voorjaar waargenomen. Europa is verdeeld in twee kam pen: een warm en een koud. De grenslijn liep vanmorgen van Mid- den-Engeland over Zuid-Nederland en Zuid-Duitslamd naar Hongarije. In Frankrijk is het 's middags op merkelijk zacht met 15 d 17 gra den, in Spanje wordt zelfs 20 tot 23 graden bereikt. Een hogedrukgebied van 1035 milli bar boven Scandinavië verhindert echter, dat de lentewarmte ook ons gebied bereikt. Ook op langere ter- mijn bezien zal het weer nog wel koud blijven, nu zich boven Groen land een nieuw maximum ontwik kelt en een volgende depressie van 995 millibar ten zuidwesten van Biscaje uitdiepend naar het noord oosten koerst. Deze luchtdrukver deling houdt de wind in de oosthoek en zal deze, na een tijdelijke afne ming, opnieuw in kracht doen toe nemen. De kans op neerslag is voorlopig slechts plaatselijk aan wezig; hoeveelheden van betekenis worden niet verwacht. Morgen: Zon op: 6.46 onder: 18.49 Maan op: 7.07 onder: 20.46

De Vallei | 1969 | | pagina 1