Kinderen uit woon wagenkamp kunnen niet meer naar school Arnhem wenst een actieve burgemeester A.R.-Kamerlid Boersma besprak huidige politiek Reeks van activiteiten voor chronisch zieken Boerderij Dickerijst naar Monumentenzorg? Gastarbeiders vierden „jubileum" Bestaansrecht van deCasa" in twee jaar ruimschoots bewezen Tijdens weekend is „de Casa99 te klein Enige leerkracht vertrok Oud-Renswoude bijeen MARKTEN Kandidaat Bos nam beroep aan VALLEI? Belt 10550 11079 Successen van OBK-leden Eiermarkt MARKTEN BAZAAR üirNiüA*» is MAART 1969 RHENEN Twintig kinderen, afkomstig van het woonwagenkamp aan de Mid- delbuurtseweg, die sinds het najaar van 1968 in de buurtschap Achterberg naar ■ohool gingen, moesten gisteren noodgedwongen thuis blijven. De oorzaak van dit («dwongen schoolverzuim ligt in het feit, dat meester B. J. Th. Lankveld, die vanaf het najaar aan deze pas opgerichte afdeling van de „Salvatorschool" in Yeenendaal les geeft, werd benoemd aan een openbare lagere school in de ge meente Bunnik. Het hoofd van de „Salvatorschool", ln Veenendaal, de heer Macco, deelde mede dat de heer Lankveld al een jaar geleden te kennen had gegeven te wil len solliciteren. Hij kreeg daartoe voor zover nog nodig de toestem ming van het schoolbestuur. Toen hij in Bunnik werd benoemd nam hij de gebruikelijke opzeggingstermijn in acht. Zelfs bleef hij langer aan de school in Achterberg verbonden dan nodig was. De heer Lankveld heeft dus goed geprobeerd de school voor de woonwa genkampkinderen te redden, maar des ondanks zag het bestuur van deze school voor buitengewoon lager onder wijs geen kans een nieuwe leerkracht aan te trekken. De heer Macco prees het gemeente bestuur van Veenendaal, dat voor een eventuele opvolger van de heer Lank veld zelfs al een woning heeft beloofd, maar hoewel er al twee advertenties tijn geplaatst voor een nieuwe leer kracht heeft nog niemand gereageerd. Mr. J. Deen, wethouder van onder wijs in de gemeente Rhenen, zette voor alle duidelijkheid nog eens uiteen, dat het hier gaat om een klas van 20 leerlingen, die een afdeling vormt van de „Salvatorschool" in Veenendaal. „Waar de onderwijskracht ook van daan mag komen, en of het nu een Mohammedaan is of een Berber, het zal me een zorg zijn, maar de man krijgt direct een aanstelling, want het zou zonde zijn dat deze klas van woon wagenkinderen zou moeten worden op geheven", aldus mr. J. Deen. De heer Macco was van mening, dat de kinderen zelf het bijzonder jammer vinden dat ze niet meer naar school kunnen. Ook veel ouders zijn die me ning toegedaan. De chef van de afde ling onderwijs ter gemeentesecretarie van Rhenen kreeg zelfs drie moeders op bezoek om te informeren hoe de zaken er feitelijk bij stonden. De voor lichting bleek zo amateuristisch te zijn, dat zij niet eens wisten dat hun kinde ren niet meer naar school konden. Hoewel in feite het gemeentebestuur van Rhenen niets met de school heeft ■It te staan, heeft mr. Deen in zijn kwaliteit van wethouder van onderwijs er alles aan gedaan om voor de heer Lankveld een opvolger te vinden. Tot op heden is dat niet gelukt en het ziet er al evenmin naar uit dat er op kor te termjjn een oplossing zal worden gevonden. Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld. Aanvoer 294.480 stuks, stemming vlug. Prijzen in f per 100 stuks Eieren van 53/54 gram 13.44 - 13.76; 56/57 gram 14.54 - 14.71; 60/61 gram 14.82 - 15.71; 64/65 gram 14.83 - 15.81. Vette Kalvermarkt, Barneveld, 17-3. Aanvoer 639 stuks, handel stroef. Prijzen le kwal. 3.70 - 3.85; 2e kwal. 3.55 - 3.65; 3e kwal. 3.40 - 3.50. ARNHEM De Arnhemse gemeen teraad heeft de commissaris der ko ningin Gelderland, mr. H. W. Bloe- mers, gevraagd zijn uiteindelijke kan didatenlijst je voor het Arnhemse bur gemeesterschap ter inzage te geven. De raad wil zelf ook graag een voor dracht maken met de naar zijn inzicht beste volgorde. Dat deelden de fractie leiders uit de Arnhemse gemeenteraad gisteren mee nadat zij op het provin ciehuis een gesprek met mr. Bloe- mers hadden gehad. De commissaris zal op hun verzoek niet ingaan. Hij hecht grote waarde aan inspraak bij burgemeesterbenoemingen, maar ge zien de huidige richtlijnen lijkt het hem beter geen namen bekend te ma ken. In hun gesprek met mr. Bloe- mers hebben de fractievoorzitters een aantal eisen op tafel gelegd waaraan naar hun mening de nieuwe Arnhemse burgervader moet voldoen. Hij dient een man te zijn tussen de veertig en de vijftig met een progressieve visie. Het moet niet zo zijn dat hij burge meester wordt omdat hij minister is geweest en ook niet omdat hij tijd no dig heeft om naar zijn pensioen toe te leven. Politieke kleur is van betekenis maar de kwaliteiten van de man die op 1 juli de huidige burgemeester Chr. G. Matser moet opvolgen zijn door slaggevender. De nieuwe man moet, zo vinden de fracties, denken in agglo- meratief verband en kennis van zaken hebben in het welzijnsbeleid. Hij mag SCHERPENZEEL „Is ons land in dc toekomst nog wel regeerbaar." Dit was de titel van de toespraak die de heer drs. J. Boersma gisteren op de jaarverga dering van de A.R.-Kiesvereniging hield. Drs. Boersma is lid van de Tweede Ka mer voor de A.R.. economisch adviseur by het C.N.V. en voorzitter van de consu mentenbond. Iiy wist hier ook geen antwoord op te geven. Er wordt overal geroe pen om meer duideiykheid, maar de toestand wordt steeds onduideiyker. Vooral door het besluit van het congres van de P.v.d.A. was de toestand er volgens spre ker niet beter op geworden. De moeilijkheden waren in 1963 be gonnen bij de formatiepogingen van de KVP fractievoorzitter De Kort. Toen al was er de kiem gelegd, aldus spreker, van de verwijdering tussen de KVP en de PvdA. Ook had het CNV toen nogal bezwaar gemaakt tegen de wijze waarop het kabinet Marijnen was sa mengesteld. Men had toen graag Zijl- «tra als minister-president gezien, maar dit was gestuit op onwil van de KVP. Dit kabinet is echter ten onder gegaan aan zijn eigen onenigheid. Toen kreeg men het kabinet Cals. Dit was volgens de spreker geen plezierige periode ge weest voor de Chr. partijen, ook al om dat na de nacht van Schmelzer, Zijlstra de rommel had moeten ruimen die Schmelzer had achtergelaten. Hierna kreeg men het kabinet De Jong. Hierna kreeg men het uittreden van de PPR en het optreden van Nieuw Links. Dit is hoofdzakelijk een groep in tellectuelen die een snellere en duidelij ker politiek willen forceren. Spreker vond het jammer dat het juist de gro te massa is die zich niet voor de poli tiek interesseert. Spreker achtte dit een gevaar voor de democratie. Hij meende, al leek het zo niet gezien de laatste partijraad van de KVP, dat de katholieke wereld ge weldig in beweging is. Nu er echter nog een uitsluiting is bijgekomen vreesde hij dat het na de volgende verkiezing zoals het er nu voorstond zeer moeilijk zou worden om een bruikbare meerder heid in de kamer te vinden. Een gelukkig verschijnsel vond hij het dat de boerenpartij zo uiteen was gevallen. Hij wees er op dat de AR-par- tij een duidelijk vooruitstrevend pro gram moest opstellen zodat ze zeer dui delijk te onderscheiden was. Als men in „de 18" tot een akkoord komt gaat het er aldus de spreker, niet alleen om wat er op het papier komt te staan, maar wel welke personen wor den aangewezen om het uit te voeren. Hij wees er op dat de VVD van de toestand gebruik probeert te maken om vooral zijn belastingvoorstellen er door PAARDENMARKT UTRECHT UTRECHT - Op de paardenmarkt in Utrecht zijn maandag 327 dieren aan gevoerd. De prijzen waren luxe paar den 1200 - 1675; werkpaarden 1250 - 1600; 3-jarige paarden 900 - 1150; 2- jarige paarden 725 - 900; veulens 350 - 650; hitten 700 - 950; oude paarden 800 - 1500; slachtpaarden 2,80 - 3,70 per kilogram geslacht gewicht; jonge slachtpaarden 3,70 - 4,20 per kilogram geslacht gewicht. De handel was ma tig. te drukken. Hij meende echter gezien de huidige ontwikkeling dat hier de tijd niet voor geschikt is. Om het kabinet zoveel lof toe te zwaaien zoals Schmel zer had gedaan, vond hij ook niet juist. Een kamerfractie moest zich altijd kritisch maai positief tegenover de re gering opstellen, aldus de heer Boers ma. Hierna ontstond er onder leiding van de voorzitter de heer G. J. Jonker nog een uitgebreide discussie. niet autoritair zijn, maar open demo cratisch en met gevoel voor voorlich ting en publiciteit. De raadsleden ke ren zich tegen nevenfuncties als een zetel in de Kamer. SCHERPENZEEL De door de kerkeraad van de Ger. Kerk beroepen kandidaat de heer J. C. Bos uit Har derwijk heeft het beroep naar de ge reformeerde kerk in de vacature ds. P. YV. v.d. Veen aangenomen. Voor de classis Amersfoort van de Gereformeerde kerken moet hij op 17 april perem tattoir examen doen. Hier na hoopt hij zo spoedig mogelijk zijn intrede in Scherpenzeel te doen. dan even a.u.b. voor Veenendaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. N\ Voor Rhenen 3328 e Veenendaalseweg 159 RHENEN Op zaterdag 15 en zon dag 19 maart organiseerde de Kon. Har monie „Pieter Aafjes" uit Culemborg een solistenconcours, onder auspiciën van de Alg. Ned. Unie van Muziekver enigingen. Voor de eerste maal namen ook enkele muzikanten van OBK aan dit solistenconcours deel. Met plaatsgenoot Cor Huiding aan de piano, behaalden zij een zeer goed re sultaat, te weten: A. Nellestein cl. 160 pnt. le prijs; B. Nellestein cl. 155 pnt. 2e prijs; A. en B. Nellestein duo cl. 151Vj pnt. 2e prijs; C. v. Donselaar-Akkerman S cl. 1291/* pnt. 3e prijs; R. v. Donselaar S cl. 151 pnt. 2e prijs; G. Bosveld bas 142Vi pnt. 2e prijs; G. Nellestein en H. v. Hoorn duo kornet 142Va pnt 2e prijs; H. v. Hoorn kornet 160V* pnt. le prijs. RHENEN Acteur Paul Deen, be kend van radio en televisie, Is vanwe ge een licht hartinfract opgenomen in de ..Boerhave"-kliniek te Amster dam. Hij zal voorlopig vijf maanden rust moeten nemen. De heer Deen is Rhenenaar van geboorte. VEENENDAAL Om ca. 60 chronisch zieken uit Yeenendaal weer' een geweldige vakantie in Otterlo aan te kunnen bieden, gaat de „Commissie Chro nisch Zieken" dit jaar weer putten uit een diepe activiteitenbron. De voorzitter van de commissie, de heer A. Middelhoven, deelde gisteravond op een bijeenkomst in hotel „La Montagne" mede, dat er behalve de speciale voetbalwedstrijd, die ieder jaar een groot aantal toeschouwers trekt, en de huis-aan-huis-collecte, ook een bazaar zal worden gehouden, om in plaats van vijftig nu ca. 60 zieken vakantie, die zo enorm veel betekent voor hen, te laten houden. De „grote" wedstryd van dit jaar gaat naar alle waarschyniykheid tussen een selectie zaterdag- en zondagamateurs uit Veenendaal en omgeving. Het betreft hier vermoedelijk een formatie die is samengesteld uit gerenommeerde zaterdag voetballers en een ploeg bestaande uit spelers van Venendaal. Candia '66 en eventueel DVSA uit Amerongen. Op 10, 11 en 12 juli wordt er vrijwel zeker in de Hoofdstraat een bazaar ten bate van de chronisch zieken gehouden, die kan worden gerealiseerd door de welwillende medewerking van een aantal mensen van de sportverenigingen, die deelnemen aan het Veteranentoernooi 1969. De belangrykste activiteit voor de vakantie van de Veenendaalse zieken, de huis- aan-huis-collecte, wordt gehouden van 31 maart tot 5 april. Dit onderdeel van het werkprogramma brengt zoals bekend is elk jaar het meeste geld op. De drie commissieleden zijn er van overtuigd, dat ook dit jaar het verbiyf van een nu groter aantal mensen zeker verwezenlykt kan worden. De spontaniteit van de bevolking heeft een en ander in voorgaande jaren tot een evidente zaak gemaakt. RENSWOUDE In het afgelopen weekeinde hield de Historische Vereni ging „Oud Renswoude" haar tweede vergadering in het zaaltje achter de geref. kerk. Nadat de voorzitter de heer S. Laansma de vergadering ge opend had, gaf hij allereerst het woord aan de heer A. Wolleswinkel (secre taris) voor het lezen van notulen. Daaruit bleek dat op de vorige ver gadering van de tien aanwezigen zich negen opgaven als lid. Belangrijk onderdeel van bespreking was het al of niet behouden van de, uit 1436 daterende boerderij „Dieke- rijst". Er bestaan nl. plannen om de oude hofstede, die in het uitbreidings plan ligt, van de kaart te doen ver dwijnen. De Vereniging „Oud Rens woude" zal van haar kant al het mo gelijke doen om dit boerderijtje aar monumentenzorg toe te vertrouwen. De heer Wilgeburg „de huidige be woner van Diekerijst" en ook als gas: op deze avond aanwezig, wist te ver tellen dat er al belangstelling van di kant van Monumentenzorg was ge weest, en dat men voor het behoud van de boerderij wel belangstelling had. De heer Steenbergen uit Wagenin- gen en ook een vorser op 't gebied van de oudheid, stelde voor om ook de Vereniging Historische Bo. -d^rijen in te schakelen. 1 Na de pauze werden door de heer Laansma dia's vertoond en kon men een kijkje nemen in het oude Rens woude met zijn ook al oude geschiede nis. De vereniging zal verder trachten toestemming te krijgen van het Her vormde kerkbestuur om een excursie te maken naar de Herv kerk alhier. Deze kerk bergt veel herinneringen VEENENDAAL Een brok puur Spaans temperament en vrolijke mu ziek deed zich zaterdagavond gelden in het centrum van Veenendaal, waar een groot aantal buitenlandse gastarbeiders bijeen was gekomen in hun ontmoetingscentrum de „Casa". Een klein deel overigens van de 600 Span jaarden, Marokkanen en Turken die dagelijks hun Nederlandse loon ver dienen in Veenendaalse bedrijven. Ongeveer 300 van hen wonen in Vee nendaal; de overigen hebben onderdak gevonden in Rhenen, Resteren of Amerongen. Het ontmoetingscentrum de „Casa" bestond zaterdag precies 2 jaar; een goede reden om dat op uitbundige wijze te vieren. Stampend en met ritmisch handgeklap, afgewisseld met vele „olé's" vierden zij hun „fiesta". Want dat de „Casa" een geliefde ontmoetingsplaats Ls geworden in die afgelopen 2 jaren, staat wel vast. Daarom ook hadden Michel. Jose. Luis en Rachid zich in hun beste kostuum gestoken en was het al feest voor de „fiesta" begon. De commissie voor bijstand aan buitenlandse werknemers doet onge twijfeld goed werk voor de gastar beiders. Naast de maatschappelijke steun is er de zorg voor het opvan gen van de buitenlanders in het ont moetingscentrum. Met financiële steun van de Vee nendaalse fabrikantenvereniging, de gemeente en het Kon. Wilhelmia- fonds weet de commissie op velerlei wijze een dienst te bewijzen aan de vaak wat schuchtere bezoekers. Voorzitter Vlake, secretaris Wijburg en de heren Louwers en Niemann hebben met pater Boetzkes de zorg op zich genomen om hulp te verle nen aan de gastarbeiders. Desondanks lopen de Zuiderlingen vaak langs de straat, met hun don kere en droevige ogen starend naar het grauwe wegdek, kennelijk dro mend van de warme zon boven Spaanse bodem. Toch gaat dit straat beeld, na de komst van de „Casa", steeds meer verdwijnen. Jose Ramos, een rustige Spanjaard van boerenafkomst, geeft het open lijk toe: „het is hier goed in de Ca sa. We kunnen er fijn met elkaar spreken en ik kom er graag". Toch is Jose Ramos getrouwd en heeft hij eindelijk een woning gevonden voor zichzelf en z'n vrouw. „Binnenkort zelfs ook een baby", voegt hij er trots aan toe. De heer C. M. Wijburg kent het geheim van de Casa wel. Als secre taris heeft hij veelvuldig contact met de buitenlanders en weet precies wat ze wensen. „We houden regel matig filmavonden, lezingen, zit tingen van Spaanse organisaties voor emigranten en verder hebben we ruim vierhonderd boeken in de bi bliotheek. Alleen muziekinstrumen ten komen we tekort, Dagelijks wor den er Spaanse kranten bezorgd en sportbladen. Het wordt hier dan ook steeds drukker. Vooral tijdens het weekend is de Casa veel te klein". Er zijn overigens nog wel meer problemen in de Casa. Michel Cuesta een jonge Spanjaard, komt er eerlijk voor uit: „Het is en blijft tot nu toe een mannengemeenschap. Er komen vrijwel geen meisjes, want er zijn slechts 7 ongehuwde Spaansen in Veenendaal. Vooral op onze feesten is dat een gemis", vindt Michel. „Ik vraag wel eens Veenendaalse meis jes om te komen, maar ze durven dat blijkbaar niet aan". Eén van de weinige Spaanse meis jes, Maria Fresno, weet er ook al geen verklaring voor te vinden. Of de Spaanse jongens verlegen zijn? „Beslist niet", zegt Maria. „Maar de taal is toch wel het grootste pro bleem". Ondanks het feit dat Maria Fresno een Nederlandse vriend heeft gevonden blijft zij het meest houden Michel Cuesta zou bij het organi seren van feestjes graag wat meer vrouwelijk gezelschap zien in ,,de Casa". i Twee jaar ,,de Casa" was voor Spanjaarden, Marokkanen en Tur ken aanleiding een extra gezellig tintje aan de zaterdagavond te geven. van Spaanse muziek, zowel moderne als de traditionele flamengo. Ter gelegenheid van het 2-jarig bestaan van de „Casa" is de kleine ruimte duchtig versierd. Naast gro te foto's van favoriete Spaanse voet balclubs en kleurige affiches van stierengevechten zijn er veel slingers, ballonnen en klanzende kerstballen aangebracht. Toch is het de muziek die steeds weer voor uitbundige explosies zorgt. Twee Nederlandse studenten zijn binnengekomen en we ten met hun gitaar en bas al spoe dig de feeststemming te verhogen. Rachid El Oufir kan er slechts meewarig naar kijken. Hij vertelt, dat hij zelf muzikant was in 'n grote band en gespeeld heeft in Stock holm en Parijs. Foto's worden te voorschijn gehaald om als bewijs stuk te dienen. Luis Bernus geeft niet zoveel om muziek. „Ik wil liever Spaanse films of een spannende film op de TV.", zegt hij in goed Nederlands. Opval lend is overigens de goede verstand houding tussen Spanjaarden en Ma rokkanen. Dat vindt ook Kadduri Ab- delkarim uit Rhenen, die met een Nederlandse vrouw is getrouwd en graag vertelt over zijn twee kinde ren en z'n eigen huis van de ge meente". Op de vraag of zij niet liever te ruggaan naar hun vaderland ant woordden echter de meesten na wat aarzeling: „als het in ons land beter zou zijn ga ik liever terug. Deson danks slagen velen er redelijk goed in om zich aan te passen, waarbij vooral de kinderen niets liever wil len dan blijven in het land van de fabeltjeskrant. Michel Cuesta komt vertellen dat er voortaan elke vier weken een feestje zal worden georganiseerd. „Met eigen muziek", voegt hij er aan toe. „Kijk, daar moeten we naar toe zegt de heer Wijburg. „Zelfwerk zaamheid, dat geeft de gastarbeiders het meeste genoegen". Intussen gaat het feest luidruchtig verder. Twee jaar „Casa" is voldoend® aanleiding om veel te zingen en nog meer te praten. Pas heel laat op de avond denkt men er over om elkaar „adios" te wensen. De hofstede Dickerijst", voor het behoud waarvan de historische vereniging „Oud Renswoude" ijvert. aan het geslacht Taets v Amerongen De datum is vastgesteld op 18 april. Er gaven zich drie nieuwe leden op. De eiermarkt was oplopend in de af gelopen week. Er is een zeer goede vraag uit Duitsland alsook uit Frank rijk, terwijl zelfs Italië zich wat ruimer dan anders bevoorraadt in de EEG. Het aanbod is, gemeten aan de vraag, betrekkelijk krap, zodat prijzen zich ontwikkelden in 't voordeel van produ centen. Er is in de EEG nauwelijks eni ge aanvoer van derde landen. Ander zijds zijn er derde landen die aanvra gen om offertes aan de afladers in de EEG richten. Met name Engeland is weer in de markt, mede door het onver wacht goede consumptieniveau aldaar, waartegenover een betrekkelijk krappe produktie staat. De gunstige ontwikkeling van de prij zen moge geen oorzaak zijn om tot een zeer sterke vergroting van de kuiken bestellingen over te gaan. Feit is dat ln Duitsland in januari de afleveringen van ééndagskuikens van legrassen aan zienlijk groter waren dan vorig jaar. In de week van 3 tot 8 mrt. werden ruim 17,2 milj. eieren uitgevoerd, waar van 15,7 milj. naar Duitsland. Aan broedeieren werden ruim één milj. stuks uitgevoerd, waarvan ca. 462.000 naar Duitsland ca. 290.000 naar Italië en ca. 215.000 naar Oostenrijk.

De Vallei | 1969 | | pagina 3