Polen verdrijft Joodse burgers ADoZo VenkaJe koek Zes Russen sneuvelden bij grensincidenten MIX met Sovjet-diplomaat zou het hoofd van spionagegroep zijn geweest Sentinel Over de grenzen Vader laat kinderen vrij na 24 uur gijzeling Britse invasie dreigt op mini-eiland V oorwaardeli j ke celstraf voor Hugo Claus Oud-premier van Rliodesië overleden JO SCHOLTEIM'S Wiesenthal maakt namen bekend MOEILIJKE ADEMHALING DOOR ASTMA-AANVALLEN .een woensdag om een beetje te vieren- tracteren op Verkade Koffiekoek bij de koffie mals en kruidig Rus schoot op Tsjechisch meisje VERWIJDERD TOETSSTEEN Ambassadeur Tyler verlaat ons land Chinezen vergroten weerbaarheid Aanslagpleger tenslotte beg raven Weerbaarheid Uwsleutel tot opgewekter autorijden is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. Een vertaling van Bijbel in V.S. zelf bakken met het gaat zó gemakkelijk Ongedeerd terug bij moeder Indiaantje in warenhuis spelen DINSDAG 18 MAART 1969 WENEN Simon Wiesenthal, de leider van het Joodse documentatiecentrum in Wenen, heeft gisteren de namen van Poolse leidende politici bekendgemaakt, die verantwoordelijk zijn voor de huidige anti-semitische campagne in Polen. Onder de namen van 48 vooraan staande Polen die Wiesenthal noemde, zijn voormalige nationaal-socialisten en mensen die tijdens de Tweede Wereld oorlog met de Duitsers hebben gecolla boreerd. Een tweede groep bestaat uit leiden de communisten, die de latente anti semitische gezindheid van een groot dael van de Poolse bevolking trachten ADVERTENTIE Meer en meer lijders aan astma- aanvallen kiezen ADOZO ta bletten om snel verlichting te vinden. ADOZO verruimt de luchtwe- wegen, waardoor de benauwd heid onmiddellijk ver dwijnt. ADOZO bij de hand en U voelt U veilig. Overal Adem vrij, met Verkrijgbaar bij apotheken en drogisten BRUSSEL Het hof van beroep te Gent heeft vandaag een gevangenis straf van vier maanden, waartoe de auteur Hugo Claus vorig jaar juni we gens „schending der openbare zeden" was veroordeeld, gewijzigd in een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden. Wel bevestigde het hof te Gent de boete van f 720, die een rech ter in Brugge hem had opgelegd. Hugo Claus is wegens zedenschennis vervolgd, omdat hij in december 1967 in het Casino van Knokke bij de op voering van zijn bewerking van het middeleeuwse spel „Marieken van Nieumeghen" drie blote mannen had laten aptreden als Heilige Drievuldig heid. Het hof van beroep te Gent heeft in deze zaak ook de Fransman Jacques Lebel tot 7 maanden voorwaardelijke gevagenisstraf veroordeeld en de Ja panse Joko Ono en de Amerikaan An thony Cox tot elk drie maanden voor waardelijk. Lebel kreeg voorts ook een boete van f 720 opgelegd. ADVERTENTIE SALISBURY Winston Field, die In 1964 z'n ambt van minister-presi dent van Rhodesië moest afstaan aan Ian Smith, is op 64-jarige leeftijd te Salisbury overleden. Hij was drie we ken geleden in een ziekenhuis opgeno men en onderging verleden week een operatie. Field werd minister-president van Zuid-Rhodesië in december 1962, toen deze zichzelf besturende Britse kolo nie nog deel uitmaakte van de federa tie met Njasaland. Toen de federatie uiteenviel op het eind van 1963, werd Field premier van het nieuwe Rhode sië, dat het woord „zuid" uit de naam had laten vallen. Ian Smith was toen Fields minister van Financiën. PRAAG Volgens het Tsjechoslo- waakse blad Lidova Demokracie heeft op 28 februari een Russische militair een twintigjarig meisje in Tsjech- Slowakije beschoten. Het meisje werd daarbij levensgevaarlijk gewond. De schietpartij zou zich hebben voor gedaan in Vitkof. De Russische en Tsjechische autoriteiten zouden de zaak in onderzoek hebben. uit te spelen om hun eigen machtspo sities binnen de communistische partij te versterken. Tot deze laatste groep behoort onder anderen Mieczyslaw Moczar, tot voor kort minister van Binnenlandse Zaken, thans secretaris van het Centrale Co mité van de Poolse communistische partij. Volgens Wiesenthal is de antisemiti sche campagne van de communisten al kort na de oorlog begonnen door het verwijderen van Joden uit belangrijke posities. De communisten hoopten hier mee het vertrouwen te winnen van Poolse bevolkingsgroepen, die tot dan afwijzend tegenover het communisme hadden gestaan. De juni-oorlog van 1967 tussen Israël en de Arabische landen verschafte de Poolse communisten het voorwendsel om hun antisemitische propaganda openlijker te voeren. Het leven van de Joden in Polen is sedert de zesdaagse oorlog van 1967 voortdurend ondraaglijker geworden. Het aantal Joden dat Polen verlaat wordt steeds groter. Simon Wiesenthal zei hierover: „Ruim duizend jaar hebben er in Po len Joden geleefd. Dit hoofdstuk uit de geschiedenis loopt nu ten einde. De ge schiedenis van de Joden in Polen is een geschiedenis van hoop en ontgoo cheling, vaak ook een toetssteen voor mensen en ideologieën". WASHINGTON President Nixon heeft het ontslag aanvaard van de Amerikaanse ambassadeur in Neder- lanl William Tyler. Tyler is bijna vier jaar ih Neder land ambassadeur geweest. Tyler heeft toegestemd tot juni op zijn post te blijven. Reddingsploegen hebben tot nu toe 152 slachtoffers in een Indiaans dorp in Venezuela geborgen, waar zondag een gloednieuwe DC-9 van de Venezolaanse luchtvaartmaatschap pij neerstortte. Er worden nog steeds lijken gevon den in de verkoolde resten van het vliegtuigwrak en de woningen. Alle 77 passagiers en tien beman ningsleden kwamen bij dit ongeluk om. MOSKOU Te Moskou is bekendge maakt, dat bij de gevechten aan de Russisch-Chinese grens van het afge- BEIROET Het lichaam van Abd'al Mochsen Hassan, de Palestijnse aan slagpleger die in februari op het vlieg veld van Zürich-Kloten bij een aanval op een Israëlisch lijnvliegtuig werd doodgeschoten is tenslotte begraven en wel te Bagdad. Een grote menigte was in de Iraakse hoofdstad aanwezig. De doodkist van Hassan was overdekt met een Palestijn se vlag. Met het lichaam van de dode is veel gesold. Kort na zijn dood werd het op 18 februari naar Jordanië gevlogen, maar Hassan was geen Jordaniër ge weest zei men daar, en toen werd de kist naar Amsterdam gevlogen. Van daar na enige tijd weer naar Zürich, en nu eindelijk naar Bagdad. Hassan zou daar ter aarde zijn be steld op verzoek van zijn familiea Pre sident Achmed Hassan el Bak'r van Irak, had een vertegenwoordiger ge stuurd naar de moskee, waar de uit vaartdienst werd gehouden. lopen weekeinde ten minste zes Russi sche militairen, onder wie een kolonel, zijn gedood. Over het aantal gewonden is niets meegedeeld. Volgens de kranten had de Chinese strijdmacht, die tegen de Russische grensposten was opgetrokken, bestaan uit een regiment van 2000 man sterk. De Izvestia meldde, dat er op tal van plaatsen in de Sovjet-Unie anti- Chinese campagnes werden gehouden, waarop door de aanwezige militairen bezwoeren werd „de dood van onze ka meraden te zullen wreken", en werd geëist, dat de regering haar defensie ve kracht moet vergroten. De Moskouse krant Izvestia drukte het nieuws van de grens af onder de kop: „De schande van de Maoïistische avonturiers". Op dezelfde pagina was een politieke prent te zien, waarop een Chinese soldaat stond, die een machi nepistool vasthield en tevens, voor zijn gezicht, een boek waarvan de titel luidde: „Bandietisme, laster, ver raad". De laatste drie letters van de Russische woorden vormden van bo ven naar beneden gelezen, de naam „Mao". (Zie foto hierbij van deze car toon). De televisie vertoonde een propagan dafilm van het gebied waar zich de grensincidenten hebben voorgedaan. Op die film, die enige tijd geleden was gemaakt, kon men nog kolonel Neonow aan het hoofd van zijn troepen zien. De kolonel is bij het laatste gevecht ge sneuveld. In China is besloten tot „opvoering van de militaire en burgerlijke weer baarheid" in het gebied van de rivier Oessoeri. Dit schreven Chinese kranten giste ren naar aanleiding van het jongste Chinees-Russische grensincident op het eiland Damanski, waarbij aan beide zijden van zware artillerie gebruik is gemaakt. De Chinese garnizoenen in het grens gebied hadden de verzekering gegeven dat zij hun haat tegen de Russische revisionisten zouden verdiepen en vast beraden alle „gewapende provocaties" zouden beantwoorden. St. JOSEPH (Missouri) Een r.k. kloosterzuster zal vrijdagavond een preek houden voor een .Joodse Congre gatie in de Adath Joseph Temple. De rabbijn John Rosenblatt van de tempel zei, dat voor zover hij wist, de preek gehouden zal worden door zuster Frances Rhodes. Het zal de eerste preek zijn die door een non in een sy nagoge gehouden wordt. ADVERTENTIE Natuurzuiver NEW YORK Een nieuwe Engelse protestantse Bijbelvertaling heeft de officiële goedkeuring gekregen van de katholieke kerk. De vertaling van het Nieuwe Testament in modern Engels heeft het „imprimatur" verworven van Richard kardinaal Cushing, de aartsbisschop van Boston. Er zijn reeds meer dan 14,9 miljoen exempla ren van deze nieuwe vertaling gedrukt. ADVERTENTIE KEUS UIT C SOORTEN GEBAK cocoskoek 1.59 j amandeltaart 1.94 gemberkoek 1.55 boterkoek 1.28 vruchtencake 1.87 cake 1.52 ADVERTENTIE sfeerzon hei kwaliteitsdoek van de goede markiezen-makers inlichtingen? vraag om een folder bij de haes holland n.v postbus 538 eindhoven BONN Do Duitse geheime dienst is op het ogenblik bezig een onderzoek In te stellen naar de activiteit van de Russische diplomaat, Joeri Voronzof, die verleden maand bjj een auto-ongeluk om het leven Is gekomen. De overledene was hoofd van de politieke afdeling van de Russische ambassade in Bonn en hjj was. toen hij op 25 februari omkwam 45 jaar oud. Het Westduitse blad „Der Spiegel" beweert, dat Voronzof als agent van de KGB, de Russische geheime dienst, aan het hoofd stond van een groep spionnen die in West-Duitsland werk zaam was. Volgens het blad was Igor Petrovitsj Sobolef, plaatsvervangend chef van de Russische handelsmissie in Keulen, de tweede man van de KGB in West- Duitsland. Een er» ander is door de Russische ambassade in Bonn en de handelsmis sie in Keulen onmiddellijk gekén- schetst als „zuivere leugens". In regeringskringen te Bonn is men van mening, dat Voronxof, die op weg was van Keulen naar Bonn toen het ongeluk gebeurde, te wijten aan het feit is, dat de Rus ziek was, althans in slechte lichamelijke conditie ver keerde, de macht over het stuur ver loor en toen frontaal tegen een andere auto opbotste. Maar noch van West duitse noch van Russische zijde is een krantenbericht bevestigd, dat bij de lijkschouwing gebleken was, dat Vo ronzof als gevolg van een hartaanval was overleden. Het lichaam van de Rus werd na het ongeluk in een ziekenhuis onderzocht in aanwezigheid van een dokter die door zijn ambassade was aangewezen. In Bonn werd van officiële zijde ge zegd. dat het plan niet heeft bestaan om Voronzof of Sobolef, als verdacht van spionage, het land uit te zetten en de woordvoerder wilde hier niet in gaan op de bewering van Der Spiegel, dat Voronzof aan het hoofd stond van tussen de 80 en de 100 voor de Sovjet- Unie werkende spionnen, die in con tact stonden met de ambassade of met de handelsmissie. „Wij beschikken niet over juiste ge tallen over het aantal Russiche spion nen in de Bondsrepubliek", aldus werd PARIJS Twee kinderen die in^de Parijse voorstad Verriercs le Buisson bijna 24 uur door hun vader werden vastgehouden, zijn ongedeerd naar hun moeder teruggebracht. De vader, de 36-jarige Lucien Cuello had de kinderen zondag bij zijn ex- vrouw weggehaald. Hij verschanste zich met de zevenjarige Jaime en de zesjarige Nadia in zijn huis, en dreig de ze met een geweer te zullen doden als ze aan hun moeder zouden worden teruggegeven. De burgemeester van het stadje had tweemaal een lang gesprek met Cuello en haalde hem over de kinderen en het geweer over te geven. Lucien Cuello zal niet vervolgd wor den. Hij vertelde de burgemeester dat hij verder met rust gelaten wilde wor den. Vorige maand heeft een 38-jarige man in Bordeaux in een soortgelijke si tuatie zijn kinderen en zichzelf gedood, toen de politie met gepantserde voertui gen zijn huis naderde. Deze keer han delde de politie uiterst voorzichtig om een herhaling van dat drama te voor komen. Het huis werd voortdurend be waakt door rechercheurs in burger. De moeder van de kinderen de 30-jari- ge Denise Cuello, die na de echtschei ding de kinderen toegewezen kreeg, ver telde journalisten dat haar man de gang van zaken in Bordeaux met gro te belangstelling in de kranten las. te Bonn gezegd. „Wat de Duitse con- tra-spionage betreft, is het geval-Vo- ronzof geëindigd met zijn dood". Namens het ministerie van Buiten landse Zaken is naderhand nog mee gedeeld, dat Sobolef nog op zijn post in Keulen aanwezig was. Op een vraag waarom niets tegen So bolef was gedaan, als men wist, dat hij een geheime agent was, antwoord de de woordvoerder: „Voor ons is elke hier geaccrediteerde buitenlandse di plomaat persona grata, zolang niet is bewezen, dat hij de Duitse wet heeft geschonden". s LONDEN Er zijn Britse luchtlan dingstroepen naar het Caribische ge bied vertrokken, waarschijnlijk om het eiland Anguilla te bezetten dat zich „onafhankelijk" heeft verklaard en volgens een hoge Britse functio naris. nu door gangsters wordt ge regeerd. Minister van Buitenlandse Zaken Ste wart wilde in het Lagerhuis niet be vestigen dat er een invasie is be raamd. Later zal er een verklaring worden afgelegd, zei hij. Vermoedelijk zullen de Britse militai ren niet rechtstreeks naar Anguilla gaan, maar naar een basis in de buurt. Naar verluidt staan 40 man van Scotland Yard klaar, om naar het eiland te gaan als de invasie een feit is. Anguilla, dat een oppervlakte van 60 km2 heeft en een bevolking van 6000, heeft zich afgescheiden van de door Engeland in 1967 geschapen federa tie van St. Kitts, Nevis en Anguilla. Het eiland Anguilla heeft geen elektri citeit, geen stromend water en zelfs geen dokter. Het heeft de vorm van een paling, de Franse naam Anguille betekent paling. De nog geen zesdui zend inwoners, hebben een karig be staan, voornamelijk door uitvoer van kreeften en zout. Zij worden verder voor een groot deel onderhouden door geldoverschrijvingen van de on geveer 4000 Anguillanen die elders werken. De wegen op het eiland zijn zeer primitief. De eilandbewoners willen met rust gelaten worden en zelf aan hun toekomst werken. De natuur is er prachtig, maar voor toeristen zijn er geen faciliteiten. Naar men in Londen zegt, is het be stuur van Anguilla in handen van een bewind van zeven mannen, met aan het hoofd „president" Ronald Webster. Het bewind zou geheel naar de pijpen dansen van „Ameri kaanse gangster-elementen", die An guilla als een basis zouden kunnen willen gebruiken voor operaties in het hele Caraibische gebied. Websters commentaar was: „Niets van waar". liet de komst van de raket als oor» logswapen, is tevens de strijd ont brand over de vraag, wat er tegen ge daan kan worden. Aanvankelijk kon men de eerste V-l raketten die Duitsland tegen Londen afzond opvangen, met afweer van vliegtuigen. De afstand was te kort om radar-waarschuwing een kans te geven en de jachtvliegers in hun Spitfires deden dodelijk primitief werk, door met hun vleugeltips de vliegende bommen uit de koers te gooien of van veilige afstand kapot te schieten. Later tegen de echte raket V-2 was er geen afweer, dan de schuilkelder en de aanval op de lanceerinrichtingen. I Jet raketwapen is sindsdien wel heel wat veranderd. Er blijft de raket voor direct gebruik aan het front, de middelsoort en de lange-afstand. Maar daarnaast is de raket, voor af weer tegen de raket ontstaan. Men hoort daar maar veel minder van, dan van de aanvalwapens. In de Verenigde Staten is thans echter de afweer-raket in volle discussie. Nixon heeft de eerste grote beslissing van itijn loopbaan moeten nemen en wel over de afweer-acties tegen mo gelijke Russische en Chinese raket- aanvallen op de Verenigde Staten. |le Amerikanen hebben het voordeel dat de afstand in zekere zin als een voordeel werkt. Het is mogelijk een vijandelijke raket-aanval althans voor een gedeelte (hoe groot?) van t« voren op te sporen en een redelijke tegenactie voor te bereiden. Waterdicht kan een dergelijk systeem natuurlijk nooit zijn. Er is in cyni sche bewoordingen gesproken van het redden van vijftig tot tachtig mil joen Amerikanen bij een aanval van kern-raketten. Maar dat betekent dat BONN Verborgen in een In- dianentent op de speelgoedafde ling, wachtten Michael (11) en Achim (12) af tot het warenhuis in Wuppertal werd gesloten. Daarna trokken ze, met veren tooi en strijdbijl er op los om heerlijk alles te doen waar ze zin in hadden. Op fonkelnieuwe fietsen pees den de beide Indianen door het verlaten warenhuis. Op de porse leinafdeling beslopen ze elkaar in een tweegevecht waarbij de ser viezen de roodhuiden om de oren vlogen. Ten slotte knetterden de klap pertjespistolen en snorden de pij len trefzeker naar een hele rij etalagepoppen. Pas na ettelijke uren kwamen politie-ag enten. gewaarschuwd wegens het lawaai, het warenhuis binnen. De jongens werden be knord op het bureau eti naar huis gebracht. Hun ouders wacht een gepeperde rekening. MCNAMARA niet wild toch nog enkele tientallen miljoenen bij een dergelijke huiveringwekkende actie zouden omkomen. Het is goed dat men hier maar niet verder over doordenkt, want dan zouden deze pro blemen de nachtrust van iedere be trokkene toch wel illusoir weten te maken. IV en nadeel van eer dergelijke verde- J digingsmuur van raketten is boven dien. dat er een „Maginot-gevoel" ontstaat, het gevoel dat men verde digend de zaak wel af kan en dat de aanval verwaarloosd wordt. Men kent het gevolg toen in 1940 de Fransen zich veilig achtten achter de dure maar niet eens doorgetrokken Maginot-linie en de rol van de tank als oorlogswapen niet erkenden. Een omtrekkende pantserbeweging van de Duitsers maakte de hele Maginot-11- nie tot een farce. Zoiets kan ook ontstaan, nu de Ameri kanen hun keuze hebben bepaald bij het Sentinel-plan. Johnson had het reeds aanvaard en Nixon heeft het nu zij het gewijzigd overgeno men. Die wijziging behelst voorname lijk, dat niet meer de bescherming van de grote steden primair is, maar de verdediging van de bases voor een tegenslag. Er moeten wel goede redenen zijn voor de stap die men thans genomen heeft. McNamara, de toenmalige minister van Defensie was al niet wild op het plan, maar meende dat er iets moest worden gedaan. In deze dagen is wel bekend geworden, dat de Russen, minstens rondom Moskou een formi dabele raket-afweer hebben gebouwd. Het gaat bovendien de Amerikaanse re gering niet alleen om het zuiver mi litaire van de zaak. De politieke kant is minstens even zwaar. Als afschrikwekkend middel, iets waar over men in de laatste jaren zoveel spreekt, is de Sentinel-opzet niet zo groot. De kans is groot, dat het ge hele systeem dat dus al van enige ja ren her dateert, verouderd is. Daarnaast is er de veel ergere mogelijk heid, dat het starten met dit systeem een hernieuwde bewapeningswedloop inluidt. De tegenstand in de Senaat tegen da Sentincl-plannen is nogal groot. Lei der van de oppositie is de leider van de Democratische meerderheid, sena tor Edward Kennedy. Het is te hopen, dat het aanvaarden van het Sentinel-plan het begin is van een nieuw ontwapeningsgesprek tus sen Washington en Moskou, waarbij het plan als hefboom kan dienen om het gestokte gesprek weer op ganf te brengen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 7