Horeca ziet toekomst nogal somber in TUDELUKfl.29 dèjam Reclamecampagne voor Kamer ontworpen NEDERLAND WEERT ZEEHONDENBONT Zwavel koolstof fabriek in AVlam mag van B. en W. f1000- AMRO-LENING Rt| Biesheuvel betreurt ontwikkeling in P.v.d.A. ZWAARDEMAKER HET RISICO „Studentenstop diergeneeskunde Utrecht nodig" Dode en gewonde hij liotsing 3 voorbeelden: f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) Samenwerking reisbureaus Nieuwe c.a.o. voor schilders VOORSTEL TOT VOLLEDIGE SAMENWERKING VIJFTIGJARIGE HOCRES MET DE HOCRA Massale actie tegen invoer GEEN GELIJKE TRED OPTIMISTISCHER Betaalbaarstelling hogere AOW/AWW 590 ste Staatsloterij VEERTIG PROCENT juist ê°e yj£' SEV1LLA ORANGE MARMELADE KLEIN OPDRACHT Elk bedrag tussen f 700,- en f 10.000,-. In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07*=f 1117,26. Dat is f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekostenen overlijdensrisico.Dus maan delijks ca. f6,50. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 118,37 f2840,88. Dat is f 340,88 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f 14,20. In die 24 mnd betaalt u: 24 x f 189,39 f4545,36. Dat is f545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoe ding administratiekostenen overlijdensrisico. Dus maan delijks ca. f22,70. Komt u eens langs bij dc Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen (elk bedrag tussen f700,- en f 10.000,-), over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide folder met alle inlich tingen en tarieven ligt voor u klaar. DRUKKEN TWINTIG ONTSLAGEN IN WINTERSWIJK Vergiftigingszaak terugverwezen D 66 NIJMEGEN WEL VOOR P.A.K. DINSDAG 18 MAART 1969 ROTTERDAM Mr. B. W. Bies heuvel. voorzitter van de anti-revolu tionaire Tweede Kamerfractie be treurt de ontwikkelingeri in de Partij van de Arbeid. Mr. Biesheuvel vond het jongste congres van de PvdA geen goede zaak. In een bijeenkomst van de Centrale anti-revolutionaire kiesverenigingen zei hij gisteravond in Rotterdam dat de PvdA zich nu ook voor 1971-1975 als oppositiepartner kan hebben ge- isoleerd. Het werk van de socialisti sche Tweede Kamerfractie is er niet eenvoudiger op geworden. Mr. Biesheuvel vond de opmerking van de liberale Tweede Kamerfractie- voorzitter Toxopeus, dat de afwijzi- ging van de KVP door de PvdA de po sitie van de WD had versterkt, „ego centrisch". Hij zag in de PvdA een geweldig stuk bestuurskracht schuilen, zowel landelijk als in provincies en gemeen-, ten. Hoewel een nauw contact bestaat tussen de kamerfracties van KVP, CHU en AR zag mr. Biesheuvel niet, dat de drie dit najaar nog zouden kun nen komen tot een standpunt over sa menwerking bij de verkiezingen in 1971. „De AR voelt zjeh het meest ver want met de KVP en de CHU", zei mr. Biesheuvel. De AR is bereid samen te werken met bonafide partijen die bereid zijn mede-verantwoordelijk te dragen in een regering. Drs. Aardenvernieuwing „I)e grote winst van het PvdA-con- gres is gewest het besluit om niet met de KVP in een regering te stap pen. Uit de samenstelling van het PvdA-bestuur blijkt overigens wel dat men een bijdrage wil leveren voor een politieke vernieuwing in Nederland". Dit zei drs. J. Aarden, fractievoor- fitter van de Politieke Partij Radica len (PPR) in de Tweede Kamer, gis teravond in Jtrecht tijdens een dis cussieavond over enkele politieke za ken in Nederland. De politicus toonde zich gelukkig met het eerste optreden van prof. Vondeling in de PvdA. Daar entegen noemde hij de gereserveerde houding van D'66 teleurstellend „om dat deze partij alleen maar wil praten met de top van de PPR" Volgens de heer Aarden zullen de radicalen binnen de ARP er wel in sla gen het bestuur te dwingen buiten een christelijk blok te blijven. Hij ver wacht dat de ARP zich tot aan de verkiezingen vrijblijvend zal opstel len. TILBURG Op een op 23 april te houden bijzondere algemene ledenverga dering van „Hocres", de Nederlandse katholieke bond van hotel-, café, restau rant-, cafetariahouders en slijters, zullen de leden een besluit nemen over een bestuursvoorstel om tot volledige samenwerking te komen met de zusterorga nisatie „Hoera", de reeds 85 jaar bestaande algemene ondernemershond in dezelfde sector met een kleine zesduizend leden (de „Hocres" telt 3.500 tot 4.000 leden). Dit deelde de voorzitter van „Hocres", de heer A. G. A. Spaan, nice op de bijeenkomst van zijn organisatie in Til burg, waar het vijftigjarig bestaan van de bond werd gevierd. Behalve door de heer Spaan werd ook nog het woord gevoerd door de staatssecretaris van Economische Zaken, drs. L. J. M. van Son. De voortdurende kostenstijgingen en de „verbazingwekkende regelmaat", waarmee huurverhogingen tot stand komen zag de heer Spaan als facto ren, die het prijspeil in de horecabe drijven ongunstig beïnvloeden. Mede onder invloed van de BTW blijft het bezoek aan het horecabedrijf dalen. „Het is daarom de hoogste tijd dat al degenen die overtuigd zijn van de betekenis van het horecabedrijf voor het sociaal toerisme in gemeenschap pelijk overleg een plan de campagne gaan opstellen teneinde de Nederlandse horeca te bevrijden uit de netelige po sitie waarin zij zich, thans bevindt. Niemand is gebaat bij steeds hogere prijzen, niemand is gebaat bij een steeds groter nadelig saldo op de toe ristische betalingsbalans", zo vervolgde hij. „Nederland heeft al zijn klimaat niet mee, ontbeert al toeristische at tracties zoals de roulette, die de na buurlanden wel bieden. Wordt de ho reca gedwongen extravagante prijzen te berekenen dan lijkt het onwaarschijn lijk dat de komende jaren bij de lands grenzen rekening zal moeten worden gehouden met een inkomend toeristisch gedrang. Aannemelijker is dat de Nederlan ders die tot nu toe nog de vakantie in eigen land doorbrachten sterk zullen overwegen het ook maar eens in het buitenland te gaan proberen. Uiteraard is in de ontstane situatie ook de animo om te investeren in het horecabedrijf niet groot", aldus de heer Spaan. In het vervolg van zijn rede merkte de heer Spaan op, dat het onderne- mersloon in elk geval geen gelijke tred heeft gehouden met de ontwikkeling van de lonen van de werknemers. Een sociale onrechtvaardigheid, die nog meer accent krijgt als men het on waarschijnlijk grote aantal werkuren van de ondernemer in ogenschouw neemt en men bovendien nog incalcu leert dat vrouw en kinderen noodzake lijkerwijs de goedkope arbeidskrachten moeten zijn. Over de toekomst zei hij: „Er zal in ons land wel altijd plaats blijven voor een aantal gerenommeerde hotel- en restauratiebedrijven. De grootste moeilijkheden zien wij voor de midden- en kleinbedrijven, die wel over zullen moeten schakeln op ande re exploitatievormen, willen zij hun be kentenis behouden tussen de grootbe drijven en het sterk stijgend aantal kampeer/caravan/pension- en apparte menten-accommodaties. Zeker de kleinere logiesverstrekken- de bedrijven zullen als het ware tot een generale inventarisatie moeten ko men". Staatssecretaris drs. L. J. M. van Son van Economische- Zaken was in zijn toespraak optimistischer dan bondsvoorzitter Spaan. Hij verwachtte dat de groei van de economie zich zal voortzetten en dat ook de consumptie zal stijgen. Voor de UTRECHT De met ingang van 1 januari verhoogde uitkeringen krach tens de AOW en de AWW zullen met inbegrip van de verhoging over de maanden januari en februari 1969, voor zover nodig bij wijze van voorschot, de ze maand betaalbaar worden gesteld, aldus heeft het voorlichtingscentrum sociale verzekering meegedeeld. In een klein aantal gevallen zal de verhoging niet of slechts gedeeltelijk kunnen worden betaalbaar gesteld. Bij betaling vindt dan plaats in april. 18 MAART 1969 EERSTE KLASSE Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van Prijzen van f Prijzen van Prijzen van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van De prijs van 10. 50. 50 100 100 200 400 1000 f f f zi|n zijn zijn zijn zijn zijn zijn zijn 2.000, 2.000, 2.000, 2.000. 2.000. 5.000. 25.000. geval geval geval geval geval geval geval geval is is is is is is is en op nrs. eindigende op 4 en op nrs. eindigende op 62 len op nrs. eindigende op 66 len op nrs. eindigende op ^61 len op nrs. eindigende op 426 len op nrs. eindigende op 876 len op nrs. eindigende op 755 len op nrs. eindigende op 5710 gevallen op het nummer 064401 gevallen op het nummer 00705'i gevallen op het nummer 056250 gevallen op het nummer 002681 gevallen op het nummer 04888. gevallen op het nummer: 011928 gevallen op het nummer 077430 Horeca-ondernemers, die de kansen wilen grijpen, zullen er z.i. dan ook vele mogelijkheden en perspectieven zijn. „Op een voorwaarde: dat men zijn diensten op zodanige wijze en tegen zo danige prijs presenteert, dat men aan sluiting houdt bij de wensen van het publiek, wensen, die gevarieerd en wisselend zijn. De slagvaardige onder nemer, die steeds nieuwe wegen zoekt en rationeel werkt, zal echter zeker slagen", aldus staatssecretaris Van Son. De gehele ontwikkeling overziend, zei staatssecretaris Van Son: „Wan neer we het totale effect gezien van gestegen inkomens, wijziging van het bestedingspatroon en expansie van het internationaal toerisme dan kan wor den vastgesteld dat de omzetten ln de horecasector aanzienlijk zijn gestegen, sinds 1950 in volume met ongeveer 40 procent. Hieraan moet echter worden toege voegd, dat deze omzetontwikkeling duidelijk is achtergebleven bij die in vele andere sectoren. De detailhandel bijvoorbeeld zag in hetzelfde tijdvak in volume een verdubbeling van de omzet". Wat de toekomst betreft zag de staatssecretaris, hoewel ^iet voor vele horeca-ondernemers niet eenvoudig zal zijn, toch zeker geen reden tot defai tisme. ADVERTENTIE DEN HAAG Een werkgroep van reclamemensen heeft een complete recla mecampagne met krantenadvertenties en televisiespots voor de Tweede Kamer ontworpen. Deze campagne zal donderdagochtend, op de eerste dag van het tweedaags reclamecongres in het Haagse congrescentrum, aan de voorzitter van de Tweede Kamer. mr. F. J. F. M. van Thiel, worden aangeboden. DEN HAAG De Nederlandse fede ratie van werkgeversorganisaties in het bontbedrijf en de Stichting Bont- waarborg zullen geen bont van jonge zeehonden meer verwerken en verko pen. Bontimporteurs, grossiers en fabri kanten in. Nederland zullen, evenals bij de bonttiandel betrokken organisa ties in- het buitenland worden ver zocht hetzelfde te doen. De Tweede-Kamerleden Koudijs en Portheine (beiden VVD), hebben schriftelijk aan de ministers van Eco nomische Zakeh en van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd of er op korte termijn maatregelen kunnen worden genomen om de invoer van dit bont te verbieden. De Nederlandse Huishoudraad zal intussen de kledingindustrie en andere bedrijven die bont van jonge zeehon den verwerken, vragen om medewer king. De werkgroep Zeehondenvangst is het helemaal eens met het besluit, waaraan zo'n 350 bonthandelaren van de federatie en veertig van de Stich ting Bontwaarborg meedoen. De grootste importeur van het z.g. White Coat-bont, Van Daal en Meyer UTRECHT Hoogleraren, stafleden en studenten van de diergeneeskundige faculteit in Utrecht zijn van mening dat er nodig een numerus fixus (be perking van het aantal eerstejaars) moet komen. Er worden voor het nieuwe,studiejaar driehonderd eerste jaars verwacht. Er is echter slechts plaats voor ongeveer veertig nieuwko mers. AMSTERDAM Wat burgemeester en wethouders van Amsterdam betreft, mag het Franse chemische concern Progil een zwavelkoolstoffabriek houwen in het westelijke havengebied van Amsterdam. Een vestiging van de fabriek zou uit economisch oogpunt aanbevelenswaardig en uit milieu-hygiënisch oogpunt verantwoord zyn. De gemeenteraad zal waarschijn lijk de volgende maand beslissen of Progil In Amsterdam aan de slag kan gaan of niet. uit Groningen, heeft al te kennen ge geven geen bont meer te zullen invoe ren. Het gaat hier om het bont dat White Coat heet en waarvoor in Cana da zeehondenbabies op wrede manier worden doodgeknuppeld. Bij de foto: De Nederlandse federatie van werkgeversorganisaties in het bontbedrijf en de Stichting Bont- waarborg hielden gisteren een pers conferentie in Den Haag. Daar hield de heer A. Reljmer, voorzitter van de Stichting Bontwaarborg een fel betoog. ADVERTENTIE De extra prijs van 50.000.is gevallen in de serie F op 't nr. 049023 En de troostprijs van 1.000.op nr. 049023 van elk v.d. andere series B. en W. zijn tot hun conclusie geko men na kennisneming van een rapport dat is uitgebracht door de Coördinatie commissie voor de hygiëne van het mi lieu in Amsterdam. De commissie meent dat zeer stringente voorwaarden moeten worden gesteld waaraan de fa briek moet voldoen. In het Noordzeekanaalgebied zijn tal van comités opgericht door mensen die verontrust zijn door een eventuele komst van Progil. Zij vrezen voor mo gelijke explosies en voor ernstige ver ontreiniging, zelfs vergiftiging van lucht en water. De commissie meent dat de kans op een ramp zoals een grote brand, en de gevolgen daarvan voor de bevolking uiterst klein kan worden gemaakt. „Voor zover bekend", zegt de commis sie ook, „heeft zich in zwafelkoolstof- fabrieken waaronder fabrieken die uit het einde van de vorige eeuw date ren nimmer een brand van grote om- Vang voorgedaan". Progil wil een fabriek neerzetten die een capaciteit zal hebben van vijftig- a zestigduizend ton zwafelkoolstof per jaar. Het bedrijf wil gaarne meewerken waar het gaat om maatregelen ter voorkoming van gevaar voor anderen en van verontreiniging van lucht, bo dem en water. Burgemeester en wethouders menen dat de komst van Progil een nieuw zet je zou betekenen in de rug van Amster dams enigszins tanende economische ontwikkeling. Progil wil het ook niet bij een zwavelkoolstoffabriek alleen laten. Men wil ook de produktie van andere stoffen ter hand nemen. Progil zou zo bijdragen tot een ontwikkeling waarin steeds meer bedrijven zich in het ha vengebied gaan vestigen. In de Zaanstreek houdt het verzet te gen de Progil-vestiging aan. De Zaan- se wethouder Jac de Boer heeft dc Zaankanten? gevraagd een briefkaar' te sturen aan het Amsterdamse gemeen tebestuur met de korte tekst: „Protest Progil". AMSTERDAM Wat kan er gebeu ren, als er Iets mis zou gaan in de zwavelkoolstoffabriek die het Franse chemische bedrijf Progil in het wes telijk havengebied van Amsterdam wil bouwen? De commissie die burgemeester en wethouders over de fabriek heeft voorgelicht, heeft het al bestudeerd: Bij een brand van de grootst denkbare omvang kunnen, afhankelijk van de weersomstandigheden op een afstand kleiner dan dui zend meter zwaveldioxydeconcentra- ties optreden, die een ernstig gevaar opleveren voor personen die daar langer dan enkele minuten aan zijn blootgesteld tussen duizend en tweeduizend me ter concentraties optreden die door gezonde mensen gedurende korte tijd (half a één uur) nog verdragen worden, maar voor personen met ademhalingsstoornissen en hart- en vaataandoeningen ernstig gevaar opleveren; op een afstand van tweeduizend meter en verder (tot circa tien kilo meter) concentraties optreden die irritatie van slijmvliezen van adem- ïalingswegen en ogen teweegbren gen, maar geen blijvende schade veroorzaken. Echter zullen mensen net ademhalingsstoornissen en be paalde hart- en bloedvaataandoenin- 4en bij deze concentraties ernstige moeilijkheden ondervinden die de lood kunnen veroorzaken. Voor alle gevallen geldt, dat aan- vezigheid van roet en/of waterdamp mist) in de atmosfeer de situatie •can verergeren door versnelde om- '.etting van zwaveldioxyde in -bet neer schadelijke zwavelzuur. De erbrandinsgassen zullen zich echter limmer in een hele cirkel rondom Ie brand verspreiden doch slechts n een nauwe sector, ter grootte van en hoek van lien graden, „onder de vind". sterdam weet het dus. maar. zegt iet rapport, de kans dat zo'n maxi maal mogelijke brand zich voordoet, is zeer gering. De campagne is gebaseerd op een in opdracht van het Genootschap voor re clame door NV Makrotest uitgevoerd onderzoek naar de verhouding parle ment- bevol k ing De resultaten van dit onderzoek, waaruit duidelijk blijkt dat het beeld van de Tweede Kamer bij het publiek niet goed is, zullen eveneens donderdag ochtend worden bekendgemaakt. Het is volgens het Genootschap voor reclame niet uitgesloten dat. de recla mecampagne inderdaad zal worden ge voerd, maar, aldus het genootschap, dat hangt helemaal van de Tweede Ka mer af. „Zij zal de opdracht moeten ge ven". Mr. Van Thiel zal op het reclame congres een inleiding houden over de communicatie tussen volk en volksver tegenwoordiging. Verder spreken onder meer prof. Pen uit Groningen en Pierre Jansen. EIBERGEN Gistermiddag om streeks vier uur is op de weg tussen Eibergen en Haaksbergen een bestel auto in frontale botsing gekomen met een vrachtauto. De bestelauto kwam onverwacht op de linker weghelft terecht en botste vervolgens tegen de vrachtauto op. Eén der inzittenden van de bestelau to, de heer J. M. de Jager (40) uit het woonwagenkamp Neede bij Eibergen, werd op slag gedood. Een tweede inzit tende werd licht gewond. De heer De Jager was weduwnaar en had vijf kin deren. ADVERTENTIE f2500,- f4000,- Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK AMSTERDAM Zestien kleinere en middelgrote reisbureaus ln ons land hebben een coöperatieve vereniging „Beter-Reizen" opgericht, die zich uitsluitend gaat bezighouden met rond reizen in het buitenland per (lijn-)- vliegtuig em tourincar. Tot de deelnemers horen onder meer TravelLloyd ln Amsterdam en Amstel veen, Neropa in Den Haag en Hooy- man en Schuurman in Amsterdam. Da zesüen aangesloten reisbureaus heb ben 28 verkoopkantoren. Volgens de heer G. Navon, directeur van TravelLloyd en voorzitter van de nieuwe coöperatie, waren rondreizen tot nu toe voor de meeste mensen te duur, omdat het aanbod ervan gering was. „Door nu met gezamenlijke ar rangementen op de markt te komen, kunnen wij de prijzen drukken. Boven dien willen wij inhaken op arrange menten van buitenlandse reisbureaus, wat betekent dat Nederlanders in één tourincar komen te zitten met Ameri kanen, Zwitsers en vele anderen". De nieuwe coöperatie heeft inmid dels een brochure uitgegeven (35.000 exemplaren) waarin twintig reizen staan genoemd. De meeste ervan kos ten duizend gulden of meer en duren negen dagen of langer (tot 22 dagen). Ze houden in alle gevallen een gecom bineerde vlieg-busreis in. De leden van de vereniging blijven, afgezien van de gezamenlijke aanbie dingen, zelfstandig werken. Elk mid delgroot of kleiner reisbureau dat is aangesloten bij de International Air Transport Association (IATA) kan lid worden van de nieuwe coöperatie. UTRECHT Voor de 35.000 schilders in ons land is een nieuwe cao afgeslo ten, die veel lijkt op die voor de bouw nijverheid. Het contract dat nog het fiat van minister Roolvink (sociale zaken) moet krijgen omvat o.a.: een loonsverhoging van 6,5 procent op 1 april en van 5,5 procent op 1 ja nuari 1970. verkorting van de werktijd met een kwartier per dag (tot 42,5 uur per week) op 1 januari 1970; uitbreiding van de vakantie met een dag, op te nemen op 2 januari 1970; bijsturing van de lonen met 1,5 pro cent, indien tussen 1 april en 1 septem ber de prijzen met één procent of meer stijgen (de bouw-cao kent deze bepa ling niet); verhoging van de pensioenpremio met één tot zeven procent; het contract heeft een looptijd van 22 maanden. De cao voor de bouwnijverheid heeft nog steeds niet de goedkeuring van mi nister Roolvink. Hij heeft bezwaren te gen de verbeteringen die voor 1970 zijn overeengekomen. Nog deze week zal een beslissing over het contract worden genomen. WINTERSWIJK De machinefa briek A. Brasz te Winterswijk zegt lt van de 35 personeelsleden te moeten ontslaan. De moeilijkheden zijn het gevolg van de nieuwe bepalingen voor het vervoer van gevaarlijke stoffen over land. De ze gaan op 1 juni in. Voor dit vervoer worden voortaan alleen nog tankwagens vervaardigd van staal toegestaan. In de Winters- wijkse fabriek worden onder ande re polyester tankwagens gemaakt. Voor de ontslagen metaalarbeider! zal plaatsing in andere bedrijven niet al te moeilijk zijn, zo meent de vak bond, die bij dit ontslag is Ingescha keld. MAASTRICHT De rechtbank in Maastrischt heeft gisteren de zaak tegen de 49-jarige wegenbouwarbelder G. V. uit Amsterdam terugverwezen naar de rechter-commissarls. V. wordt ervan verdacht samen met de Schijndelse gifmengster Riet H. in 1960 zijn toenmalige echtgenote te heb ben willen doden. V. en Riet H .zouden DDT-poeder in de koffie van de vrouw hebben gedaan. De vrouw werd ernstig ziek, maar herstelde. De officier van justitie, mr. W. Moors, achtte deze poging tot gif- moord veertien dagen geleden bij da behandeling van V.'s zaak door de rechtbank bewezen. Hij eiste drie jaar gevangenisstraf. Verdediger mr. M. Moszkowlcz vroeg toen vrijspraak, omdat volgens hem DDT geen deugdelijk middel was om iemand te vergiftigen. De rechter-commissaris zal dit nu moeten vaststellen. NIJMEGEN D'66 doet ln Nijmegen met PvdA. PPR en PSP mee om te proberen tot een progressief akkoord (PAK) te komen. Het ls vooreerst niet de bedoeling bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1970 met een gemeenschappelijke lijst te ko men. De KVP staat in Nijmegen in nauw contact met de AR en de CHU. De KVP bezet op het ogenlibk 21 van de 39 zetels ln de raad van Nijmegen. PvdA en PSP hebben er samen zeven. PPR en D"66 zijn niet in He gemeente raad vertegenwoordigd.

De Vallei | 1969 | | pagina 9