Veenendaals dagblad Bedrijven niet akkoord met cao: Friese autobuschauffeurs legden het werk neer Apollo-10 zal toch starten Buiten GOLDA MEIR BEREID NAAR AMMAN TE GAAN Financiering Verolm e^s mammoetdok nu rond Ford Engeland werkt weer speciale aanbiedingen op Shell-Stations <z<x Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Rebel len-„ p resident" Suharto wel naar België Roolvink opende beroepenmanifestatie Mislukte list Handelsbalans in EEG niet verbeterd Schietpartij in Ethiopische ambassade te Mexico Weer gevecht aan Suez-kanaal Ongeregeldheden 111 Pakistan Reddingboot van Orkaden vermist Philips-aandelen van tien gulden Reeds 400 doden in Brazilië Opklaringen Nog geen maanvlucht Huisartsen komen minister tegemoet Waakzame vogels INCIDENT DIRECTEUR Belg leefde 14 dagen met lijk van zijn vermoorde moeder TWEE DODEN NA BOTSING IN LICHTENVOORDE Granaten V ernield BEJAARDEN OP ZOLDER: BOETE KVP-ers naar PPR Bur. voor redactie er> administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 19 MAART 1969 - 43e JAARGANG no. 66 HOUSTON De Apollo-10 zal 63 uur rond de maan rirkelen en een maan landingstoestel tot 16 km van het maan oppervlak zenden in mei. Maar de ei genlijke landing op de maan zal pas tijdens de Apollo-11 vlucht in juli plaatshebben, aldus is in het ruimte vaartcentrum besloten. Welingelichte zegslieden hebben ver klaard ondanks het grote succes met de Apollo-9 besloten is, eerst nog een Apollo-vlucht zonder landing op de maan uit te voeren en deze fase niet over te slaan. De Apollo-10 met de astronauten Thomas P. Stafoord. Eugene A. Cer- nan en John W. Young zal op 18 mei worden gelanceerd van Kaap Kennedy. Stafoord en Young gaan in het maan landingstoestel naar de directe omge ving van de maan. De bemanning van de Apollo-11 die in juli met een maanlandingstoestel op de maan moe4 landen, bestaat uit Neil Armstrong, Edwin E. Aldrin en Michael Collins. UTRECHT Een spoedvergadering van de Landelijke Huisartsen Vereni ging heeft dinsdagavond in Utrecht be sloten. het centraal bestuur te machti gen, er bij de leden op aan te dringen, de sedert 1 januari opgetreden inkom stenontwikkeling eerst op 1 oktober aanstaande in de praktjjkkosten tot uiting te brengen. De huisartsen hebben daarmee naar hun mening rekening willen houden met het algemeen belang en hun ver antwoordelijkheid voor de kwaliteit van de door de huisartsen te verlenen geneeskundige hulp. Of de prijzenbeschikking, waarmee de minister van Economische Zaken heeft gedreigd, nu van de baan ls, kon de woordvoerder van de Landelijke Huisartsen Vereniging gisteravond niet verklaren. De minister werd tegen het middernachtelijk uur telefonisch op de hoogte gesteld van de artsenbijeen komst, maar pas vandaag zou hij zijn beslissing bekend maken. De huisart sen hadden tot woensdag de tijd gekre gen om hun standpunt kenbaar te ma ken, zo verklaarde de woordvoerder van de LHV, dr. S. Z. Salomé, na af loop van de korte ledenvergadering, waarna nog een langdurig beraad volg de van het dagelijks bestuur van de LHV. „We menen aan de wensen van de minister te zijn tegemoet gekomen", zo zei dr. Salomé voorts, maar hij liet daarop veelbetekenend volgen, dat de LHV-vergadering geen advies over het minimum- of maximumtarief aan de huisartsen zal geven. „We voelen niet voor eenheidstarieven", aldus dr. Sa lomé. i \m nog éénmaal op de wulpen terug te komen: onze voor ouders meenden, dat ze 's voorjaars tegelijk met de reigers in het va derland zouden arriveren en dit is een merkwaardige opvatting, want deze laatste blijven immers de hele winter hier. Ik lees bv. in een oude kroniek: „Comen in 't eerst van Meert metten Reyqer uyt Enge- landt" (sic!). Een betere kijk had men op het vertrek, want deze komt vrij goed overeen met de feiten: ,,Vertrecken nae Sint Jacob tot in 't eerste van September met den Reyger, eerst nae de Maes op 't Slyck en dan neemense hun tydt waer en trecken voort". Ieder, die in het veld komt, wordt door de steeds waakzame dieren aangekondigd en de wildschut, die daarvan op de hoogte is, kan zijn maatregelen nemen. Hij zou zelfs ,,door het slaen weten te oordeelen, oft het een jaeger is, een hondt oft een scherpvogel". Maar, zo voegt de oude auteur er bedachtzaam aan toe, dit is: ,,qualyck te gelooven". Men placht indertijd wel de gevon den jongen te kortwieken om hen langer ter plaatse te houden en als gewaardeerde wachters te benut ten. Doch evenzeer waarschuwen ze op deze wijze tegen de bedoe ling in de konijnen, die zich al dus tijdig aan de dans van kruit en lood weten te onttrekken. Tegen woordig plegen we zulke beschou wingen met een korreltje zout te nemen, doch niettemin vind ik die stukjes aloude natuurgeschiedenis aardig en geef hen door, als ik er op stuit. Dat hebt ge op deze ka lenderblaadjes weieens gemerkt. 19-3-1969 A. B. WIGMAN. SNEEK De buschauffeurs van „De Zuidwesthoek" en van het „Leeuwarder Autobusbedrijf" zijn vanmorgen in staking gegaan. Het besluit daartoe viel vannacht om twee uur op een vergadering in Sneek, die door ongeveer honderd buschauffeurs werd bijgewoond. Slechts één chauffeur (een ongeorganiseerde) stemde tegen staking. De staking houdt in dat er in Friesland beneden de lijn Harlingen-Franeker-Leeuwarden voor onbepaalde tijd geen openbaar vervoer meer zal zijn. De reden voor de staking is dat de directies van beide bedrijven niet akkoord gaan met de c.a.o. voor de chauffeurs. De directie van de Overijsselse Auto busdiensten NV te Holten Ls gistermiddag vier uur na 't verstrijken van het ultimatum dat door de vakbonden was gesteld en dat om twaalf uur afliep alsnog met de c.a.o. akkoord gegaan en kon daardoor nog juist een staking voorkomen. In Lemmer kwam het vanmorgen bijna tot een handgemeen tussen een werkwillige chauffeur en stakers. Om kwart voor zes kwam 'n schauffeur op dagen. De directeur van het busbe drijf De Zuidwesthoek, de heer J. Kui per, trachtte de chauffeur de garage binnen te loodsen maar de stakende chauffeurs hielden hem tegen. De stakingsleider daar, de heer A. H. Hendriks van de Protestants Chris telijke Vervoersbond, zei de werklusti ge chauffeur dat hij mocht blijven, maai dat hij niet op het terrein mocht komen. De chauffeur ging op de fiets naar huis, ondanks het feit dat de di recteur hem trachtte mee te trekken aan zijn kleding. In Lemmer wordt het stakingscomité gevormd door chauf feurs van de Zuidhollandse busonder neming NZH. Er zijn 7 man naar Friesland gekomen die sympathiseren met de stakende Friese chauffeurs. De rijkspolitie in Lemmer heeft van morgen om half zeven een chauffeur van het touringcarbedrijf Slof uit Jou- re als het ware gedwongen te rijden. De chauffeur, een zoon van de direc teur, was door de stakende chauffeurs overreed om terug te gaan naar Joure. Wachtmeesters sprongen de bus in terwijl de chauffeur alweer wilde ke ren en zeiden hem toch door te rijden en de mensen op te nemen. Het kwam tot een vechtpartij. De bus moest meis jes ophalen voor Douwe Egbert in Jou re. De heer Hendriks van de PCB heeft de politie inmiddels verweten partij te kiezen tegen de stakers. Men overweegt een protest tegen het poli tieoptreden. Het „Leeuwarder Autobusbedrijf" heeft drie vertrekpunten (Leeuwarden, Bolsward en Wommels). Bij dit bedrijf werken ongeveer zestig chauffeurs. De Zuidwesthoek" heeft vertrekpun ten in Balk, Lemmer, Emmeloord, Wolvega, Koudum, Gaastmeer en St. Nicolaasga. In Koudum vertrok een bus met één van de vijf directeuren van „De Zuid westhoek", de heer Hoekstra, achter het stuur. Zijn stakende personeelsle den gingen voor de bus staan, maar ze moesten ijlings opzij springen toen bleek dat de heer Hoekstra niet van plan was zich het uitrüden te la ten beletten. Hij moest korte tijd la ter toch terugkeren omdat de wegen te glad waren. Volgens stakingsleider Jenezon van de NBV is de stemming onder de sta kers zeer vastberaden en staat het pu bliek sympathiek tegenover de sta king. Om eventueel uitrijden van de bus sen tegen te gaan werden vannacht bij enkele garages stakingscomités in het leven geroepen. Vanaf vier uur werd er gepost. Ook wil men verhinderen dat particuliere touringcahbedrijven eventueel door bedrijven worden inge schakeld. De vakbondsbestuurders hebben de chauffeurs opgeroepen zich, ordelijk te gedragen. De vergadering in Sneek verliep overigens ook rustig. BRUSSEL In Gent is een 23-jari- ge bakkersknecht in arrest gesteld, die bekend heeft dat hij 14 dagen ge leden zijn 64-jarige moeder met mes steken heeft gedood. Hij heeft haar Ijjk 2 weken lang in hun woning laten lig gen. De politie, gewaarschuwd door fami lieleden die de vrouw misten, had aan vankelijk enige moeite in de woning door te dringen als gevolg van verzet van de zoon. Deze liet zich uiteinde lijk overreden de politiemannen toe te laten, waarop zij het reeds in staat van ontbinding verkerende lijk aantrof fen. De jongeman, die geestelijk niet vol ledig evenwichtig zou zijn, zou zijn moeder hebben gedood in een vlaag van woede bij een hoogoplopende twist, waarin zijn moeder hem verwij ten maakte over een diefstal waarvan hij beschuldigd werd. LICHTENVOORDE In Lichten voorde zijn gisteren de 23-jarige J. Nij- hof uit Lievelde en de 33-jarige Theo Overbeek uit Mariënvelde overleden. Ze waren zondagavond in Lichtenvoor de met hun auto frontaal in botsing ge komen met een andere wagen. BRUSSEL De grootmaarschalk van het Belgische hof heeft bekendge maakt, dat president Suharto van Indo nesië en zijn echtgenote van 2 tot 5 juni a.s. een officieel bezoek aan Bel gië zullen brengen op uitnodiging van koning Boudewijn en koningin Fabiola. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel is meegedeeld, dat tijdens dit bezoek een beginselakkoord officieel zal worden ondertekend, dat vorige week in Djakarta werd gesloten inzake Belgische technische bijstand aan Indonesië. Die bijstand, die zal worden ingepast in het Indonesische vijfjarenplan en gecoördineerd met de Nederlandse technische hulp, voorziet in eerste in stantie in hulp bij landbouwstudies in Bogor en ontwikkeling van veeteelt en «verwerking van vlees te Surabaja. Op het ministerie in Brussel werd, als bijzonderheid over de recente on derhandelingen in Djakarta opgemerkt, dat alle gesprekken ook bij bezoeken aan projecten buiten de Indonesische hoofdstad in het Nederlands gevoerd konden worden. LE HAVRE Twee jeugdige dieven met fantasie en ook gevoel voor hu mor, hadden het in hun hoofd ge haald, gestolen flessen wijn en likeur ergens te verbergen, waar de politie nimmer achter zou ko men, namelijk in de kelder van het gebouw van de drankbestrijdings- bond in Le Havre. De politie, die de jeugdige schelmen zocht wegens diefstallen in levens middelenwinkels, is er toch in ge slaagd de hand op de eerder ge noemde flessen te leggen en tevens op de boosdoeners. BRUSSEL Een verbetering van de handelsbalans van de EEG met derde landen, die eind 1968 optrad, heeft zich in het begin van 1969 niet meer voortgezet. De invoer is weer zeer snel toege nomen, terwijl de uitvoerstijging een aanmerkelijke vertraging onderging, aldus het jongste conjuntuuroverzicht van de Europese Commissie in Brus sel. Deze uitvoerontwikkeling hing ech ter voor een deel samen met inciden tele factoren, zoals een havenstaking in de Verenigde Staten en een terug keer tot een normalere situatie na de zeer sterk opgeblazen uitvoer uit Duitsland in anticipatie op de invoe ring van een bijzondere exportheffing voor het einde van het jaar. Het overschot op de Duitse handels balans. dat eind 1968 zeer hoog was, bereikte in januari met bijna 30 mil joen dollar het laagste maandcijfer se dert 19£5. MEXICO Een employée van de Ethiopische ambassade in Mexico heeft in een vlaag van verstandsverbijstering gescholen' orf personeel de ambas sade en op voorbijgangers. De Mexicaanse politie heeft inmid dels meegedeeld, dat gisteravond de vrouw van de Ethiopische ambassa deur in Mexico is doodgeschoten, als ook twee vrouwelijke leden van het per soneel van de ambassade tijdens het drama, dat zich gisteravond in de am bassade heeft afgespeeld. De moordenaar is verdwenen. De po litie kreeg van de Ethiopische kanse larij machtiging de ambassade binnen te gaan. Zij vond toen de lijken van de drie slachtoffers. ANGU1LLA Ronald Webster, die zichzelf heeft J opgeworpen als president van Anguilla, heeft verklaard, dat de bewoners van het eiland geen martelaren willen worden door hopeloos verzet te plegen tegen een Britse invasie. Het zenden van Britse troepen ziet hij als een afsluiting van de mogelijkheden tot onderhan deling. Webster beantwoordt vragen van de pers. JERUZALEM Mevrouw Golda Meir, de nieuwe Israëlische premier, heeft gis teren gezegd dat z(j bereid is naar Amman te gaan voor een onderhoud met ko ning Hoessein van Jordanië. De premier zei dat z(j met koning Hoessein over de vrede wilde praten zoals z(j dat 21 jaar geleden had gedaan met zjjn grootvader, koning Abdoellah. KARATSJI De para-militaire een heden van de „East Pakistan Rifles" zijn vanmorgen te hulp geroepen in de provincie Dinajpoer, nadat daar bij ongeregeldheden een persoon was ge dood en 200 waren gewond. De onlusten begonnen toen een groep betogende studenten stootte op een an dere. Bij de schermutselingen die volgden begon een woedende menigte in het wilde weg woningen in brand te ste ken. Ter plaatse, Parbatipoer, geldt nu een uitgaansverbod. UTRECHT Minister Roolvink heeft gistermiddag in de Utrechtse Ber- nardhal de 7de Nationale Beroepen- manifestatie geopend. Op de foto de minister in de stand van de vakoplei ding grafische bedrijven. LONDEN Sinds maandagavond wordt een reddingsboot van de Orka den, ten noorden van Schotland, met acht man aan boord vermist. Het vaar tuig was uitgevaren om hulp te verle nen aan het Panamese vrachtschip „Irene", dat bij het eiland Ronaldsay in moeilijkheden verkeerde. Een ande re reddingsboot wist de 16 opvarenden van dit schip aan boord te nemen en behouden naar de thuishaven terug te keren. Verscheidene schepen en twee ver kenningsvliegtuigen nemen aan de na sporingen deel. BRUSSEL/ROTTERDAM Verol- me heeft de financiering van zijn rnara- moetdok op Rozenburg rond. De ministerraad van de Europese Ge meenschap heeft een krediet van 25 miljoen gulden gegeven. De overige vijftig miljoen wordt geleend van grote beleggers. Het is niet voor de eerste maal dat de ministerraad fondsen van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal aansnijdt voor projecten die de afzet van staal (of kolen) bevorderen. Tot nu profiteerden alleen de produk- tiebe.drijven zélf van deze voordelige kredieten. Hoe voordelig Verolme het Europese krediet krijgt is nog niet bekend. De voorwaarden moeten nog worden vast gesteld. De financiering van het dok leverde overigens geen enkele moei lijkheid op, nadat de Nederlandse re gering zich voor de totale 75 miljoen gulden garant had gesteld. Daarom ook heeft Verolme vorig jaar al opdracht kunnen geven voor de bouw van het dok. Op het ogenblik is de bouwput van 600 meter lang en ne gentig meter breed al klaar. Het dok wordt geschikt voor de bouw en reparatie van schepen tot 400.000 ton. Geschat wordt dat het staalverbruik van Verolme na voltooi ing jaarlijks 200.000 ton zal bedragen. Daarmee zal de werf een van de grootste afnemers van staal in de Europese Gemeenschap zijn, reden waarom men in Brussel wel tot hulp wilde besluiten. Mevrouw Meir refereerde aan een gebeurtenis in 1948, toen rij de hel din was in een van de schokkendste episodes van Israels geschiedenis. Kort voor de Britse terugtrekking uit het Heilige Land heeft zij een laat ste poging gedaan de onvermijdelijke Arabisch-Israëlische oorlog te voorko men. Terwijl tussen Arabieren en Joden al een felle guerrillastrijd woedde, ging zij, als Arabische vrouw gekleed, naar Amman. Zij slaagde er daar in de oude ko ning Abdoellah te ontmoeten, die on der de indruk kwam van de moed en de vastbeslotenheid van de Joodse vrouw. Maar hij had zich al verplicht mee te doen aan de inval tegen Israël. „Het is te laat", zei hij haar. Vijf dagen later brak de oorlog uit. Israëlische en Egyptische troepen hebben elkaar gisteren veertig minu ten lang met granaten en mortieren bestookt. Het was het vijfde artillerieduel sinds 5 maart. Waarnemers van de VN slaagden er tenslotte in beide par tijen ertoe te bewegen het vuren te sta ken. Het schieten begon in Port Taufik en Suez en breidde zich later verder langs het Suez-kanaal uit. Volgens een Egyptische mededeling uit Cairo heb ben de eigen strijdkrachten geen ver liezen geleden, maar zijn zware ver liezen toegebracht aan de vijand. Het Israëlische leger deelde mee dat één Israëlische militair tijdens de schietpartij is gewond. Israëlische autoriteiten hebben dins dag de vernieling doen uitvoeren van een woning van een Arabier die ervan verdacht wordt tot een van de verzets groepen te behoren. De muren werden aan stukken gebro ken en de deur en de ramen met stenen dichtgemetseld. De inwoner Moestafa Khader, een 30-jarige onderwijzer werd twee weken geleden gearresteerd. Nog twee andere huizen werden dins dag vernietigd waarvan de inwoners ervan verdacht werden verzetsdaden te hebben gepleegd. Het huis van Haj Dawoud Aboe De- yab in Jeruzalem dat 10 dagen gele den te sterk bleek voor de bulldozers is met de hand vernield. De woning van Riad Radi Asaad in een dorp nabij Nabloes, werd even eens vernield. AMSTERDAM Bij het graanover- slagbedrijf Igma in de Amsterdamse Vlothaven heeft zich dinsdagavond omstreeks kwart over elf een ontplof fing voorgedaan. Een man is zwaar gewond naar een ziekenhuis overge bracht. LONDEN In de 23 Fordfabrieken in Engeland hebben vanmorgen veer tigduizend werknemers het werk her vat. Z(i hebben drieëneenhalve week ge staakt en het bedrijf leed dagelijks een verlies van ruim 15 miljoen gulden. Overeenstemming over een nieuwe c.a.o. werd gisteren bereikt tijdens een gesprek tussen werkgevers en vijftien vakbondsleiders. De Britse regering, die de staking in de Fordfabrieken sterk heeft afge keurd, is ernstig van plan in het ver volg tegen wilde stakingen maatrege len te gaan nemen. Het nieuwe akkoord voorziet behal ve in een algemene loonsverhoging van 8 procent in een jaarlijkse vakan tietoeslag van f 235,- voor het perso neel van de afdelingen waar zich dat jaar geen wilde stakingen hebben voorgedaan. De mensen in de ander* afdelingen krijgen f 125,- vakantie geld. UTRECHT De Utrechtse recht bank heeft de 75-jarige mevrouw J. van 7s. veroordeeld tot tweeduizend gulden boete of zestig dagen hechtenis wegens het niet nakomen van voor schriften op de bejaardenverzorging. Haar tachtigjarige man werd vrijge sproken. De vrouw had in strijd met de be slissingen van Gedeputeerde Staten op de zolderetages van haar bejaarden oord Jeanette in Utrecht toch bejaar den ondergebracht. Aan het tehuis wa ren geen gediplomeerd personeel en een arts verbonden. De Utrechtse rechtbank heeft de vrouw verder voor vijf jaar het recht ontzegd een bejaardenoord te stichten, te leiden of er te werken. Zij moet bo vendien honderd gulden boete betalen wegens het onbevoegd optreden als verpleegster. EINDHOVEN Philips gaat aande len met een nominale waarde van tien gulden uitgeven. Dit wordt gedaan om de belangstelling voor de aandelen en de spreidinn van het aandelenbezit te bevorderen. De aandelen zijn nu nominaal 25 gul den groot Op basis van de beurskoers Jcomt een aandeel van tien gulden uit op 66,80 gulden. In de jaarvergadering van 2 mei zal over de kleine coupures worden beslist. s Elders in dit blad: Omzet Philips na derde in 1968 de tien miljard gulden. De winst steeg met bijna honderd mil joen. DEN HAAG Twee leden van het Democratisch Centrum Nederland in de Katholieke Volkspartij hebben be dankt voor het lidmaatschap van de KVP: mr. F. Crijns uit Brussel en W. N. M. A. Coppens uit Leidschendam. Zij hebben zich aangesloten bij de Po litieke Partij Radicalen. Mr. Crijns is sinds 1959 lid van de partijraad van de KVP. Hij was de initiatiefnemer van de nota van 22 vooraanstaande katholieken die eind 1966 scherpe kritiek op de structuur van de KVP oefenden. Vorig jaar maart besloten de heren Crijns en Coppens met andere leden van het DCN voorlopig in de KVP te blijven. Zij verwachtten „dat onder het nieuwe bestuur de interne partij vernieuwing gestalte zou krijgen en een vooruitstrevende veelvormige par- tij mogelijk zou blijven". Beiden vin den nu dat die verwachtingen illusies zijn geweest. RECIFE Het dodencijfer tenge volge van de overstromingen in Noord- Oost-Brazilië heeft de 400 overschreden. Ongeveer 40.000 mensen zijn dakloos geworden. Oscar Andrade, de burgemeester van Sao José da Nage, de stad langs de Mandau die het zwaarst door de over stromingen is getroffen, heeft aan pre sident Artur da Costa e Silva bericht, dat in zijn stad alleen reeds meer dan 400 personen zijn omgekomen. Radio Jornal do Brasil heeft bekend gemaakt dat in de staat Alagoas meer dan 500 personen worden vermist. De weersverwachting tot donder dagavond luidt: Plaatselijk opklaringen en over wegend droog weer. Zwakke tot matige, in het noorden van het land j aanvankelijk nog krachtige ooste lijke wind. Dezelfde middagtempe- raturen als vandaag of iets hogere. Morgen: Zon op: 6.43 onder: 18.53 Maan op: 7.:8 onder: 22.05 ADVERTENTIE zie pagina V. -r<* i-

De Vallei | 1969 | | pagina 1