Raad v. State zou verplichte arbitrage bij staking willen Overleg gaande Ned. Bank wil kredieten nog verder aan banden leggen FRANS LID EUROPESE COMMISSIE TEGEN DE SUPR A-N ATION ALITEIT Studenten in Groningen boycotten hoogleraar als je trouwt is een paar honderd gulden extra altijd meegenomen sparen... verstandig en handig Nederlandse ontwikkelingshulp komt niet geheel tot z'n recht AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 6M% AMRO BANK KEUS TUSSEN BEPERKING OF DISCONTO VERHOGING Liefdadigheid bekostigen uit opbrengst van kansautomaten Kamerleden naar Formosa Liberiaans schip gezonken Kieviten sterven bij tientallen CONCLUSIE IN RAPPORT AAN REGERING: MINISTERIE ONTKENT VOOR KEUS OVERBRUGGING PANIEK Pools protest tegen Achter het Nieuws CONCLUSIES TE KLEIN AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK ANTI-PROP AGANDA PLICHT DONDERDAG 20 MAART 1969 DEN HAAG In politieke kringen is verwarring ontstaan over een be richt dat de Raad van State minister Polak (Justitie) zou hebben aangera den het advies van de Sociaal-Econo mische Raad (S.E.R.) over een wets ontwerp voor het stakingsrecht niet ge heel te volgen. In dit advies wordt aanbevolen, de regering niet de macht te geven in een geval van staking een verplichte be middeling voor tr schrijven. De Raad van State /ou wel willen, dat de over heid deze bevoegdheid krijgt. Op het ministerie van justitie wordt het gerucht ontkend. De Raad van Sta te heeft weliswaar een zeer kritisch ad vies over het wetsontwerp uitgebracht, maar dit zou juridisch-technische kan ten van het ontwerp betreffen. Het zou niet slaan op de inhoud ervan. De in diening van het wetsontwerp zal er ook niet door worden vertraagd. Het is in elk geval zeker dat het voor het zomer reces aan de Tweede Kamer zal wor den aangeboden. De vice-president van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel, is boos gewor den. toen hij hoorde dat iets over het advies van zijn Raad was uitgelekt. Er komt echter geen officieel onderzoek. De heer Van Lier. lid van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer, heeft de minister van Justitie schriftelijk bena derd over het stakingsrecht. Hij vraagt van minister Polak de toezeg ging. dat een wetsontwerp tot regeling van het stakingsrecht thans onverwijld bij de Kamer zal worden ingediend. DEN* HAAG Aan regering en parlement is gevraagd door wijzi ging van de Wet op de kansspelen de mogelijkheid te scheppen met behulp van kansautomaten belang rijke bedragen te verzamelen voor socio-charitatieve doeleinden. Hiermee zou volgens de initiatief nemers een meervoudig doel wor den gediend. Het tot nu toe onop losbaar gebleken automatenpro- bleem zou daarmee op eenvoudige wijze zijn opgelost. Anderzijds zou jaarlijks vijftien miljoen gulden beschikbaar komen voor goede doeleinden. Dit is onge veer gelijk aan de opbrengst van al le grote charitatieve loterijen in 1968, zo heeft ir. F. A. Weber uit Den Haag berekepd. In een brief aah de ministerraad en aan de beide kamers der Staten- Generaal deelt ir. Weber mee, dat het plan bestaat voor deze liefda dige automaten-exploitatie een Ne derlandse automatenstichting op te richten. Deze stichting zou het ex clusieve recht tot exploitatie van kansautomaten moeten krijgen ten behoeve van socio-charitatieve doel stellingen. Nu worden links en rechts spel en kansautomaten geëxploiteerd voor eigen gewin. Slechts voor en kele daarvan is vergunning ver leend. Misstanden zijn er legio, meent ir. Weber. Ondanks de voortdurende strijd van politie en justitie tegen onwet tige exploitatie van kansautoma ten. stijgt het aantal jaarlijks. Het geld en de moeite zouden worden bespaard, meent de heer Weber. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Een toast op de gastvrouw die weet hoe feestelijk feestjes worden met Verkade Toast. AMSTERDAM De Nederlandsche Bank wil de kredietverlening nog terder aan banden leggen. Met de banken in Nederland is overleg begonnen met het doel de banken te verhinderen dat zij onbeperkt kredieten bij de Nederlandsche Bank opnemen. Door de hoge percentages waartegen in het buitenland geld kan worden uitgezet, zouden de banken in de verleiding kunnen komen om krediet by de Nederlandsche Bank op te nemen en het geld daarna voordeliger In het buitenland uit te zetten. BRUSSEL Een der Duitse afge vaardigden uit het Europese parle ment. de socialist Kriedemann, heeft de Europese Commissie vragen ge steld over uitlatingen van de Franse viee-voorzitter van de Commissie. Barre, waarin de supranationaliteit van de Europese gemeenschap in twij fel werd getrokken. Volgens $frgevens die het kabinet van de heer Barre heeft verstrekt, verklaarde deze onlangs op een bij eenkomst in Brussel, dat het vraag stuk van de supranationaliteit bij de organisatie van de gemeenschap in feite niet aan de orde is, aldus de Duitse afgevaardigde. Barre sprak in dit verband van een „ideologisch conflict uit de vijftiger jaren" en „een strijd voor of tegen de windmolens van de supranationali teit". Uit de verdragen van Rome en hun toepassing in de praktijk blijkt vol gens hem, dat de lidstaten zich hun vrijheid van handelen hebben voorbe houden. Geen enkele lidstaat wenste tegenwoordig een supranationale ge meenschap te accepteren, omdat geen enkele regering bereid was zich bij beslissingen van een supranationaal orgaan neer te leggen in een aangele genheid, die zij voor haar land van doorslaggevend belang acht. Iedereen wist dat een supranationale organisa- tit niet kon functioneren, zelfs als ie dereen steeds opnieuw het tegendeel beweerde, aldus de verklaringen van de Franse vice-voorzitter van de Com missie. Hij heeft er volgens de parlemen taire vraag nog aan toegevoegd dat als de instellingen van de gemeen schap de „spelregels" in acht namen, het vraagstuk van de meerderheids besluiten of de eenstemmigheid niet de daaraan toegeschreven „quasi- theologische" betekenis had. Ook noemde hij de ministerraad geen in stelling van de gemeenschap, doch een college van vertegenwoordigers GRONINGEN De 220 studenten Nederlands van de Groningse universiteit boycotten sinds gistermorgen alle colleges, omdat de enige hoogleraar uit de afde ling. prol. dr. G. A. van Es hun verzoek om inspraak niet heeft ingewilligd. Een groot deel van hen eist het aftreden van de hoogleraar. Het werk in de subfacul teit ligt volledig stil. De studenten willen de boycot die zich gisteren over meer dan veertig col lege-uren uitstrekte er gaat ook nie mand naar de colleges van de lectoren en docenten toe tot en met de vol gende week woensdag volhouden. Kort daarna begint de paasvakantie. Is er dan nog geen oplossing gevonden, dan dreigt opnieuw een boycot, verzekerden de stu denten ons gisteren. De bezwaren van de studenten zijn onder meer dat prof. Van Es een te autoritaire houding heeft. Ook de ver houding met de wetenschappelijke staf laat volgens hen te wensen over. Prof. Van Es zou bovendien te veel werk zaamheden buiten de faculteit hebben Hij zou daardoor onvoldoende tijd over hebben voor de studenten en de staf. Het conflict is ten slotte uitgebar sten omdat de hoogleraar onlangs in een officiële verklaring namens de weten- •chappelijke staf instemde met inspraak van de studenten in een permanent overlegorgaan, waarin de studenten an wetenschappelijke staf zitting hebben Later zei hij echter dat die verklaring onder druk was afgelegd. Hij zette al les weer op losse schroeven. Dc studenten willen dat er veertien daagse bijeenkomsten komen, dat het voorlopige overlegorgaan beslissingsbe voegdheden krijgt, dat een enquête over wijzigingen in het studieprogramma se rieus wordt genomen en dat zij ten slotte als gesprekspartners worden ge accepteerd. Prof. Van Es is dat allemaal te veel. Hij wil wel een studieraad waarin en kele goede studenten ..die ik naar hun mening kan vragen" zitting hebben. Van Ijeslissingsbevoegdheden van de studen ten kan volgens hem geen sprake zijn. Hij meent dat de studenten „op een haast onmenselijke manier hun demo cratie op de universiteit willen invoeren" De studenten: „Hij begrijpt het alle maal niet". De staf waarmee prof. Van Es werkt, staat zeker niet aan zijn kant. Tot voor kort probeerden zij de hoogleraar er toe te bewegen, de verzoeken om in spraak in het overlegorgaan in te wil ligen. De discussies van eergisteren woonden de stafleden zwijgend bij. van de lidstaten. Hij vermeldde het Europese parlement niet als gemeen schapsorgaan. aldus de Duitse afge vaardigde, maar stelde wel uitdrukke lijk vast dat de ministerraad en de Commissie de „buitengewoon grote verantwoordelijkheid van de Staten niet kunnen bedreigen of in gevaar brengen." De Europese Commissie heeft in haar antwoord verklaard, dat haar le den een grote mate van vrijheid van meningsvorming en -uiting bezitten doch „met dien verstande, dat leder van hen persoonlijk verantwoordelijk is voor zijn uitlatingen." Volgens haar dient daarom onderscheid te worden gemaakt tussen de verklaringen van individuele commissarissen en de standpunten die de Commissie alszo- danig inneemt. Alleen deze laatste binden de Commissie. Zij merkt ook op, dat de term su pranationaliteit vaak gebruikt is om de gedachte uit te drukken, dat de besluiten die de communautaire auto riteiten in het kader van hun be voegdheden nemen, voor de lidstaten bindend zijn. In politiek opzicht geven de termen gemeenschap, gemeen schapsautoriteiten en gemeenschaps besluiten de realiteit van de verdra gen van EEG, Euratom en EGKS het beste weer, aldus de commissie. Bij die verdragen zijn volgens haar niet zonder meer intergouvernementele or ganisaties van het klassieke type ge schapen. SCHIPHOL Daartoe uitgenodigd door de regering van nationalistisch China zijn gistermiddag 8 leden van de Tweede Kamer van Schiphol ver trokken voor een 11-daags informatief bezoek aan Formosa. Het gezelschap, bestaande uit mr. F. H. J. J. Andries- sen (KVP) drs. H. M. Franssen (PvdA) mej. mr. A. M. Goudsmit (D'66), drs. Th. H. Joekes (WD), mej. J. van Leeuwen (ARP), drs. A. J. Lems (PvdA), dr. Th. E. E. van Schaik (KVP) en dr. H. A. Schurink (CHU) wordt morgen in de hoofdstad Taipei verwacht. Het programma van de reis was bij vertrek nog niet bekend, doch tijdens hun verblijf in Formosa zullen de par lementariërs. die afzonderlijk wer den uitgenodigd en geen delegatie vor men. zoveel mogelijk sociaal-econo mische, culturele en politieke aspec ten van het land kunnen bestuderen. De Nederlandsche Bank zou zelf ook haar rente kunnen verhogen, maar dat geeft voor banken en industriële bedrij ven te grote bezwaren. Vandaar dat de Nederlandsche Bank bezig is met het invoeren van een systeem om al te gro te kredietvraag te voorkomen. De Nederlandsche Bank staat thans voor de keus de kredietopneming te beperken tot het disconto, dat thans op 5 procent staa*t, nog verder te verho gen. Omdat dit laatste een maatregel is die grote bezwaren meebrengt, wil de Nederlandsche Bank in overleg met de handelsbanken en de landbouwkre- dietbanken in Nederland een systeem ontwerpen waarbij de kredietopneming bij de Nederlandsche Bank door de banken aan banden komt te liggen. In geval van krappe geldmarkten, zoals wij die nu al geruime tijd ken nen, kunnen de handelsbanken onder meer voorschotten bij de Nederlandsche Bank opnemen of overheidspapier bij haar belenen. Op die manier kunnen de handelsbanken tijdelijk moeilijke pe rioden van al te grote geldopvragingen door het publiek overbruggen. Daarnaast is het door de forse rente stijging in het buitenland, waar per centages van zeven en daarboven gel den, voor de banken in ons land een voordelige zaak geworden hier krediet op te nemen om dit in het buitenland uit te zetten. Een te ver opschroeven van het dis conto zou inhouden, dat het krediet in Nederland zo duur wordt dat alle be drijven, die grote en noodzakelijke in vesteringen uitvoeren, worden afge schrikt. Om een soort paniek te voor- VLISSINGEN Ongeveer vijftig mijl ten westen van Vlissingen is gisteren omstreeks het middaguur het Liberiaan se schip Garden City (6933 ton) gezon ken na een aanvaring met de Pool Zag- lebie Dabrowski (10.500 ton). Van de 38 opvarenden van de Garden City onder wie een vrouw met twee kinde ren zijn er 26 aan boord genomen van het Poolse schip. Twaalf werden opgepikt door het Britse schip Bowpri- de. DEN HAAG De waarnemend am bassadeur van Polen in Den Haag. de heer Andrzej Jedynak, heeft gister avond fel geprotesteerd tegen een tele visieuitzending van Vara's Achter het Nieuws (14 maart), waarin gesproken werd over anti-semitisme in Polen. De waarnemend ambassadeur heeft ook geprotesteerd tegen de persconfe rentie van Simon Wiesenthal (maan dag) die eergisteren door de Vara werd uitgezonden. DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Koning en Vonhoff (VVD) hebben de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht te willen bevorderen dat op korte termijn toegestaan wordt op mo torvoertuigen mistachterlampen te voeren. Zij willen voorts keuringseisen voor deze soort lampen vastgesteld zien. komen die uit een te hoog disconto percentage zou voortvloeien en om aan de andere kant te verhinderen dat de banken zich in Nederland te diep in de schuld zouden steken, is de Neder landsche Bank met de banken in over leg getreden. Bedoeling is het opnemen van voor schotten te reglementeren. Daarmee wordt dan tevens een nieuwe rem gezet op de kredietverlening. LEEUWARDEN Sneeuw, vorst en een felle koude oostenwind doen de kie vitten in Friesland bij tientallen ster ven. De dieren komen om van de kou en honger. Vooral van honger omdat onder de sneeuw in de hard bevroren grond waar op zich een ijslaag bevindt, de kievit ten geen insekten en wormen kunnen vinden. De rijkspolitie heeft woensdag in de omgeving van het Hanik onder Velden (L) vier dode kraanvogels gevonden, na dat de avond tevoren een groep van deze kraanvogels in deze bosrijke om geving was neergestreken. Drie vogels die uitgeput of ziek waren, zijn door de politiemannen gevangen, terwijl en kele andere dieren, die evenens niet fit meer waren, fladderend nog wisten te ontkomen. De veeartsenijkundige dienst in Venlo zal een onderzoek instellen naar de doodsoorzaak van de vogels. Dat kan als je zo vroeg mogelijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je er mee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met 23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300,— per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,- per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,- terug (f 2.700,- inleg, zo'n f 500,- a&n rente plus een premie van ruim f 300,-). Daar kun je beel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. TILBURG De gemiddelde Nederlander sal wel geen slecht figuur slaan bij ac ties om mensen of volkeren in nood bU te staan. India, Tibet en Biafra z(jn daar voorbeelden Van. Het is echter voorbarig te menen dat ons land nu ook bU uitstek de weg weet die leidt naar de doeltreffende ontwikkelingshulp. Er schuilt een groot verschil in hulp bij een acute nood en hulp die beoogt een volk of een streek te brengen tot een zodanige technische ontwikkeling dat het niet langer tot de „arme volkeren" behoeft te worden gerekend. Dinsdagavond is een rapport aan de regering in discussie gekomen, waar in kritisch wordt nagegaan of de Ne derlandse ontwikkelingshulp, die door de overheid wordt gefinancierd of ge steund, doeltreffend is. Aan dat rapport is drie jaar ge werkt door specialisten onder leiding van de Tilburgse hoogleraar prof. dr. Janssen. Twee conclusies springen in het oog: de huidige materiële hulp aan Indone sië wordt niet geheel doeltreffend ge acht; de uitzending van jonge Neder landse vrijwilligers naar ontwikke lingslanden kan geen succes worden genoemd. Dr. C. S. I. J. Lagerberg was de se cretaris van de werkgroep Ontwikke lingssamenwerking, die aan het rap port werkte. Hij is 44 jaar en hoofd medewerker van het instituut Ontwik kelingsvraagstukken in Tilburg. Hij kent het ontwikkelingswerk ook van nabij, want hij was elf jaar op Nieuw- Guinea bestuursambtenaar. Welke vorm van ontwikkelings hulp zou Nederland het best kunnen geven? „Wij hebben ons onderzoek gericht op het resultaat dat de hulp van Ne derland voor een bepaald land kan hebben. De aard van de hulp verschilt van land tot land". Wat behelst de kritiek op de huidi ge vorm van hulp aan Indonesië? „Naast zeer urgente goederen wor den via ontwikkelingshulp thans aan Indonësie ook artikelen geleverd, die voor Indonesië een zeer lage graad van noodzakelijkheid hebben. Het is alsof in het kader van ontwikkelings hulp voor Indonesië nu alles mogelijk is vanuit Nederland. Stel daarnaast bijvoorbeeld de hulp die wij aan India geven en de eisen die wij daaraan stel len. Dan is er duidelijk sprake van verschillende behandeling". Dreigt er voor Indonesië het ge vaar van neo-kolonialisme? „Daarvoor is Nederland en het Ne derlandse aandeel in de hulp die Indo nesië krijgt te klein". „Het gevaar van neo-kolonialisme dreigt wel als een groter land een klei ner land helpt, zoals duidelijk blijkt uit de verhouding tussen Frankrijk en enkele Afrikaanse staten". ADVERTENTIE 4% rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. 4M>% rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. 5% rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. 6% rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. Schuilt in het steunen door de overheid van het particuliere bedrijfs leven dat in Indonesië wil Investeren om winst te maken geen gevaar voor later? „Het is onbelangrijk met welke mo tieven hulp wordt gegeven. Het gaat er om welk effect de hulp in het ont vangende land kan hebben. Wel acht ik een te grote verstrengeling van par ticulier kapitaal met overheidskapitael bij ontwikkelingshulp ongewenst". Deskundige hulp aan ontwikke lingslanden geeft Nederland onder meer via het vrijwilligersprogramma. De rapporteurs zijn daarover nogal kritisch. „Het werk van de Nederlands» jeugd ln de ontwikkelingslanden geeft doorgaans niet de resultaten die ver wacht zijn. Dat komt omdat men ener zijds projecten heeft gekozen die voor de jeugd te zwaar waren; anderzijds omdat men veel te hoge verwachtin gen heeft gehad van de betekenis van „idealisme". „Ontwikkelingshulp is meer een zaak van het nuchtere verstand dan van het hooggestemde hart. De wer ker moet zich niet een wereldhervor mer wanen, maar een klein radertje ln een immens groot geheel". „Door de magere resultaten ont stond er van de zijde van de terugke rende vrijwilligers een sterke antl- propaganda. Dat remde het aantal aanmeldingen. Bovendien werden er zulke eisen als ongehuwd-zijn gesteld waardoor slechts een klein percentage van de aanmeldingen in aanmerking kwam. Het gevolg is dat nog nooit een regeringsprogramma voor uitzending van de jonge vrijwilligers bij benade ring is gerealiseerd". Moet de deskundige hulp dus door oudere specialisten worden gegeven? „Bijna alle ontwikkelingslanden heb ben behoefte aan ervaren nuchtere deskundigen. Er zouden in Nederland best voldoende wat oudere mensen zijn, die enkele jaren in een ontwikke lingsland zouden willen werken". „Zoals de situatie nu is, zetten ze daarmee echter hun hele loopbaan en een groot deel van hun sociale zeker heden op het spel en deze offervaar digheid kan men in gemoede niet van iemand vergen. Een mogelijke oplossing zou zijn als er op bepaalde posten ln Nederland die voor het ontwikkelingswerk belangrijk zijn, een dubbele bezetting kwam, zo dat de functionarissen bij toerbeurt in een ontwikkelingsland kunnen werken met behoud van de positie in Neder land". Dat zou dus ook een speciale vorm van overheidssteun aan particuliere initiatieven kunnen zijn? „Ja en in dit verband zou de oven heid ook meer aandacht kunnen geven aan bijvoorbeeld de missie en de zen ding, die door gebrek aan deskundigen in de ontwikkelingslanden dikwijls uit stekende projecten niet kunnen uitvoe ren, omdat zij de deskundigen niet kunnen betalen Kan ontwikxelingshulp via missie en zending niet leiden tot „koppelver koop": hulp in ruil voor bekering? „Er zal hier en daar nog wel een oude missionaris en zendeling zijn die er zo over denkt. De meeste kerken zijn ontwikkelingshulp echter gaan zien als een uiting van menselijke solidari teit een menselijke plicht die hun wordt opgelegd zonder dat daarbij voor hun kerk zieltjes zijn te beha len".

De Vallei | 1969 | | pagina 15