Veenendaals dagblad Buiten union Twentse brochure aangeboden Rusland dreigt China met kernwapens DIRECTEUR R.V.S.W. VINDT HOUDING REGERING ONJUIST Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Drankhandel ten strijde tegen „witte" concurrentie Ray trekt zijn bekentenis in DE GAULLE STELT TOCH VERTROUWENSKWESTIE Opnieuw jonge Nederlander in O.-Berlijn veroordeeld iVolgens Guardian van hedenmorgen: JAMIN Paus zal Afrika bezoeken bitterkoekjes Staking Fries streekvervoer duurt voort Prijsverlagingen VERSTERKING Nieuw proces? Terugreis Getuigen 250 gram van 92 voor 82 iniet tc geloven voor die prijst Zonnig begin van de lente Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0.97 p. w,, 4,15 p. m.. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag DONDERDAG 20 MAART I969 - 43e JAARGANG no. 67 Enige stakende chauffeurs en agenten van de rijkspolitie in Bolsward bespreken de toestand. dreigd, indien er zich ernstige grensincidenten zouden blijven voordoen. Dit meldt Victor Zorza in het Engelse vooraanstaande blad The Guardian vanmor gen. In het artikel wordt radio-Moskou aangehaald over deze kwestie. „De hele wereld weet dat de belang rijkste wapens van de Sovjet-Unie ra ketten met kernwapens zijn, van bijna onbeperkte vernietigende kracht." „Heeft China raketten die in staat zijn om kernwapens af te leveren?" LEEUWARDEN Ook vandaag, de tweede stakingsdag van De Zuidwest hoek en het Leeuwarder Autobus Be drijf waren alle chauffeurs weer op hun posten bij de garages. Daartoe was gisteravond besloten op een ver gadering in Balk. Aanvankelijk dacht men de wachten tot de helft te kun nen reduceren, maar geruchten ver anderden de plannen. Met name ver wacht men moeilijkheden in Lemmer, Gaastmeer en Sneek. In Lem mer zouden familieleden van één der directeuren opgetrommeld zijn om mee te helpen de busdiensten op gang te krijgen. Douwe Egberts in Joure heeft besloten het personeel niet meer met bussen te laten halen. Zoals gemeld gaf dit moeilijkheden in Lemmer. De direc tie van de fabriek kwam tot dit be sluit na een onderhoud met de vak bondsbestuurders. De directies heb ben inmiddels ook gereageerd op het antwoord van staatssecretaris Keij- zer op het telegram van G. S. van Friesland, waarin toegezegd wordt fi nanciële steun te verlenen uit de door de regering beschikbaar gestelde drie miljoen gulden. De directies menen dat deze toezegging voorlopig geen oplossing kan brengen. De heer H. Pols, directeur van de LAB, meende dat de staking een prestigekwestie is geworden. Directeur De Boer van de Onderdak In het kasteelbos, dichtbij ons huis, zitten wèl de groene en de bonte specht, maar ik mis er verdrietelijk de grootste van de clan der bos- timmerlui, de indrukwekkende zwarte specht, al hoor ik niettemin te hooi en te gras zijn klagende of blije roep al naar het valt. Dat zal van een zwerver zijn. Vroeger huisde hij in drie bos sen rondom ons toenmalige huis. zodat we hem zelfs gedurig op bed hoorden. Dit is er tegenwoordig he laas niet meer bij. Het waren echt aardige, gedistingeerde buren, aan wie we goede gedachtenis bewa ren. Soms zien we in de boom (doorgaans beuk), die deze specht jaar-in-jaar-uit bewoont, ettelijke etages boven elkaar. Altoos man keert er iets aan zo'n stam en als wij menen, dat de boom zuiver is van voet tot kroon, weet de specht er toch iets ongerechtigs aan te ontdekken, dat het werk met de ivoren beitel vergemakkelijkt. La ter blijkt het de bosbaas, dat de diagnose van de vogel goed was. Hij nestelt, evenals de bonte, slechts eenmaal 's jaars, doch legt ettelijke slaapholen aan, die er net zo uitzien als het hoofdverblijf. Spechten helpen andere vogels (kauw, kleine bosduif, mezensoor- ten enz.) aan woonruimte en zulke onderkomens hebben wel sommige troglodyten bewaard voor noodge dwongen vertrek uit bepaald ge bied. Reeds als zodanig dienen wij de kraaispecht en zijn genoten te waarderen. Wij waren verheugd, wanneer de grote bosuil zulk een verlaten appartement betrok, om nog niet eens te spreken van de zeldzame boommarter, die we een maal in zo'n verlaten, ingewaterd hol aantroffen. 20-3-1969. A. B. WIGMAN. ZWH, vertelde dat er zich bij hem dertig werkwillige chauffeurs hebben gemeld. In een poging om een dreigende sta king van het Zeeuwsvlaamse autobus- personeel te voorkomen hebben Ge deputeerde Staten van Zeeland op de partijen bij het geschil tussen de NV Zeeuws-Vlaamse Tram Maatschappij en de drie werknemersorganisaties een dringend beroep gedaan om te trachten door een bespreking het ge rezen geschil alsnog tot een goede op lossing te brengen. AMSTERDAM De erkende slij ters en importeurs van gedistilleerd hebben de strijd aangebonden met hun prijsbrekende „witte" collega's. Voor de consument heeft dit tot ge volg dat vele buitenlandse drankjes, zoals cognac, whisky en likeur vele guldens per fles goedkoper zijn ge worden. Vrijwel alle importeurs in ons land hebben de van ouds geldend verticale prijsbinding laten vallen. Dit betekent dat de slijters voortaan zelf hun win kelprijzen mogen bepalen. Gezien de felle concurrentie komt dit neer op prijsverlaging. In menige winkel is de prijs voor een beroemd merk cognac of whisky dan ook van ongeveer 22 naar 16,50 gulden gegaan. Het vrijlaten van de prijzen bete kent voor slijter én importeur echter ook verkleining van de winstmarge. Doel van hun gezamenlijke actie is ter rein terug te winnen op de „witte" branchegenoten. Na de gelijktrekking van de accijns heffing op geïmporteerde gedistilleerd in fles en vat werden de laatste tijd steeds meer bekende merkdranken in fles buiten de normale handels kanalen om ons land binnengehaald. Dit kwam tot uiting in flinke prijsver lagingen bij de „witte" slijters. Als een der laatsten heeft ook Lucas Bols zich deze week aangesloten bij de importeurs die hun vaste prijzen lieten varen. ROME Paus Paulus VI zal in de tweede helft van juli een bezoek bren gen aan Kampala, de hoofdstad van de Afrikaanse staat Oeganda. Dè Paus zal in Oeganda een altaar wijden ter nagedachtenis aan 22 Afri kaanse martelaren, die hij zelf in 1965 heilig heeft verklaard. Ook zal de Paus een aantal bisschoppen ontmoeten, die voor deze gelegenheid in Oeganda bij een zullen komen. Ook Kenia heeft de Paus uitgenodigd bij monde van president Kenjatta. „Wij weten dat de Chinezen niet der gelijke wapens bezitten." Een generaal van ht Rode Leger heeft de 'Chinezen beschuldigd van „duizenden verschillende soorten schendingen" van de Chinees-Russi sche grens in de laatste jaren. Gene- raal-majoor Alexander Anikoesjin schreef in Sovjetskaja Rossija, dat de bloedige botsingen om het omstreden eiland Damanski het hoogtepunt wa ren van de stijgende lijn welke ging oplopen, naarmate de anti-Sovjet-cam- pagne van Mao Tse-toeng toenam. De Chinezen, zo vervolgde hij, gebruiken reeds jaren machtige luidsprekers aan de grens, om vuiligheden over de Sov jet-Unie uit te storten en „absurde ci taten uit het boek van de grote loods voor te lezen. Men moet wel eerbied hebben voor de zelfbeheersing en de verdraagzaamheid van de Sovjet grenswachten wier voornaamste doel altijd is geweest een vreedzame oplos sing te zoeken voor incidenten." Hij beweerde dat de Chinezen voor deel proberen te slaan uit de Sovjet- edelmoedigheid* door aanspraken te laten gelden op Sovjet-grensgebieden. „Wij hebben voorzien in de economi sche behoeften van de Chinezen in de ontoegankelijke gebieden van China. Wij lieten toe dat zij hun vee lieten grazen op Sovjet-gebied, maar de Chi nezen proberen dit nu tegen ons te ge bruiken." De generaal vervolgde: eerst kwam het vee, toen een paar vissers, „daar na een paar losse militairen, vervol gens hele detachementen." Hij gaf niet aan waar deze overige beweerde schendingen plaatsvinden, maar merk te wel op dat het ging om eilanden in de rivieren Amoer en Oessoeri. Het eiland Damsnski ligt midden in de Oessoeri-rivier ongeveer halverwege Vladivostok en Chabarofsk. De Literatoernaja Gazeta (literaire gazet) bracht twee volledige pagina's met een lang gedicht van de populaire dichter Jefgeni Jeftoesjenko getiteld „Op de rode sneeuw langs de Oessoe ri". Strofen uit het gedicht luiden: „O, Marx zou gezien moeten hebben hoe de tragische farce van de onbe schaamde, valse communisten wordt opgevoerd. Hoe armzalig, hoe laag." Chinese troepen voeren langs de oever van de Oessoeri in het betwiste grensgebied tussen de Sovjet-Unie en China versterkingen aan. Volgens Russische persberichten stellen Chinese grenstroepen ook zwa re artillerie langs de grensrivier op. Sinds de schermutseling van maandag hebben zich geen vuurgevechten meer voorgedaan op het omstreden eiland Damanski, dat China tot zijn grondge bied rekent. Het eiland is ver van elk bewoond gebied verwijderd. Er is niets aan trekkelijks op te vinden. Er is geen bouwland en er zijn geen bossen. Als de dooi invalt komt het eiland onder water te staan, aldus de generaal. De dooi wordt binnen twee of drie weken verwacht. Het eiland zal dan het grootste deel van de zomer onder water blijven. ANGUILLA Britse parachutisten en mariniers zijn zonder tegenstand te ontmoeten op het opstandige eiland Anguilla geland. De Engelsen hebben de hoofdwegen van het eiland met olievaten afgesloten en controleren alle reizigers en voertuigen. (Zie verder elders in dit blad). MEMPHIS (Tennessee) James Earl Ray heeft een brief gericht aan de rechter in de moordzaak van dr. Mar tin Luther King. Pnvtou Rattle. waanz in hij zegt dat hij z« n bekentenis wil intrekken. Ray die op 10 majirt bekend heeft de moord op dominee King te hebben ge pleegd en 99 jaar heeft gekregen, heeft tevens zijn advocaat in de zaak Percy Foreman ontslagen van zijn plichten. Ray heeft in de brief aan de reehter echter nog geen andere advocaat ge noemd. Juridische experts denken, dat Ray als hij zijn zaak opnieuw voor wil laten komen, waarschijnlijk een verzoek zal moeten indienen, dat gebaseerd is op de veronderstelling, dat zijn rechten als staatsburger tekort zijn gedaan. Foreman was reeds de tweede advo caat in de zaak. Eerder had Ray reeds de advocaat Arthur Hanes van zijn verplichtingen ontslagen. Daarna heeft hij Foreman als advocaat genomen. Dominee King werd op 4 april van het vorig jaar doodgeschoten in een motel te Memphis. Ray werd in Lon den gearresteerd. PARIJS President De Gaulle heeft op een bijeenkomst van het Franse kabinet meegedeeld, hij het referendum van volgende maand over gewestelijke en senaatshervormingen als een vertrouwensstemming ziet. Dit deelde de regerings woordvoerder na afloop mee. De 78-jarige generaal had er tot dusver onzekerheid over laten bestaan, of hij zijn eigen politieke positie zou koppelen aan het succes van het referendum, dat op 27 april wordt gehouden. De Gaulle zei niet met zoveel woor den, dat hij zou aftreden als de volks stemming een nederlaag opleverde voor zijn hervormingsplannen. Woordvoerder Le Theule deelde mee, dat de president omstreeks 10 april in een interview voor de televisie zal la ten weten, in hoeverre dc uitslag hem persoonlijk zal raken. „Hij zal met na me het belang uiteenzetten van de aan het Franse volk voorgelegd^ vertrou wenskwestie". zei Le Theule. De voorstellen zijn no& niet officieel gepubliceerd, maar wel de afgelopen tijd al uitvoerig uiteengezet. De gewes ten krijgen meer autonomie en de Se naat krijgt in plaats van een wetgeven de een sociaal-economische adviserende taak. De hoogste wettelijke instantie in Frankrijk, de staatsraad, heeft het re ferendum in strijd met de grondwet genoemd, maar daar zal de regering zich waarschijnlijk niet aan storen. De uitspraken van de raad, een zuiver ad vieslichaam, zijn niet bindend. NEW YORK Dinsdagmiddag steeg de temperatuur in New York tot 21 graden celsius. Het was de warmste dag van het jaar en op de daken van de huizen lagen de mensen te zonne baden. In de parken was de sneeuw van de recente sneeuwstormen nog maar en kele dagen verdwenen. Wapen U tegen vocht en kou met een ADVERTENTIE i thprmnstatisch behaaglijk veilig gezond elektra verwarminqs-matras Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE Sterman vandaag uit Oostduitse cel WEST-BERLIJN Wegens medeplich tigheid aan mensensmokkel is in Oost-Berlijn opnieuw een Nederland se jongen veroordeeld. Het is de 25- jarige J. Beugel, die eind oktober werd gearresteerd. Hij heeft een ge vangenisstraf van twee jaar en tien maanden met aftrek gekregen. In het oosten had hij zijn paspoort ter beschikking gesteld van een organi satie die Oostduitsers naar het wes ten helpt vluchten. Op dezelfde aanklacht werden in augustus twee Amsterdammers, de 21- jarige Ruud Sternau en de inmiddels 22 jaar geworen Lody van Benne- kom tot twee jaar en negen maanden veroordeeld. Vandaag echter al gloort voor Ruud Sternau de vrijheid in het nog steeds koude Berlijn. Vanmiddag zou Ruud Sternau worden vrijgelaten. Een lid van de Neder landse militaire missie geaccredi teerd bij de bezettingsautoriteiten haalt hem met de auto op. Voor de Oostduitsers staat de wagen bij checkpoint Charly gemeld, met één passagier op de terugreis. Want ook de vader van Sternau mag vandaag niet mee. Niemand zal het transport een duimbreed in de weg leggen. We gens de status van vervoermiddelen van een lid van een militaire missie is het de Oostduitsers verboden de auto ook maar met een vinger aan te raken. Het gaat van de Oostberlijnse gevan genis rechtstreeks naar het gebouw van de militaire missie aan de Meier - ottostrasse. Het consultaat zal Ruud Sternau daar een laisser-passer ver strekken waarop hij, samen met zijn vader, kan terugreizen naar Neder land. In april vorig jaar verliet hij ons land voor, zoals het hem toen was voor geschilderd, een leuk reisje en een beloning van 750 gulden. Daar hoef de slechts het afgeven van het pas poort tegenover te staan. Ruud Sternau zou volgende week in Amsterdam moeten getuigen in de rechtszaken tegen de Amsterdam mers Jan H. en Gerard K. Deze man nen maakten er geen geheim van, dat zij mensen leveren voor organisaties die aan de vluchtelingen uit het oos ten stevig verdienen. De twee zijn gearresteerd wegens ver duistering en vervalsing van Neder landse paspoorten die immers eigen dom van de staat zijn en blijven. DEN HAAG. Dc voorzitter van het Comité medische faculteit Twente", dr. W. F. Kroese, heeft gistermiddag de voorzitter van de Tweede Kamer. mr. F. van Thiel, een brochure aangeboden, waarin argumenten worden opgesomd voor de vestiging van de 8sle medische faculteit in Twente. Op de foto na de aanbieding v.l.n.r. mr. F. van Thiel, dr. W. F. Kroese, dr. P. A.Avenarius, dhr. L. Doeve en drs. G. van Veen. (Zie verder elders in dit blad). ADVERTENTIE morgen LONDEN Moskou heeft China met vergeldingsaanvallen met kernwapens be- Oplossing op korte termijn noodzakelijk VEENENDAAL „Om de touw tjes aan elkaar te kunnen knopen moeten ze lang genoeg zijn!" een uitspraak uit de mond van de heer L. M. B. Bonnike, directeur van de K.V.S.W. die rond het middaguur een van onze redacteuren een exclusief vraaggesprek toestond. De heer Bon nike doelde met zijn uitspraak op de financieringsmogelijkheden die op het ogenblik aanwezig zijn om de afdelin gen Veenendaal Rubber, Tufting en Inter Union onder te brengen in een nieuwe N.V. Die financiering vormt op het ogenblik het grote struikelblok. Enkele van de touwtjes waarover ik sprak zijn nog te kort", aldus de direc teur die zich op het ogenblik bijna dag en nacht inspant om de drie afdelin gen voor sluiting te redden. Wij zijn bijzonder teleurgesteld in de houding van de regering, die al onze voorstel len heeft afgewezen. Wij willen alleen een tegemoetkoming van 750.000 gul den die echter normaal belast is met rente. Effectieve hulp zou betekenen wanneer de regering met een aande lenkapitaal van 750.000 gulden zou deelnemen. Maar op dit verzoek van onze zijde heeft ^e minister afwijzend beschikt evenals op onze verzoeken om te delen met winstdelende obliga ties of een achtergestelde lening, aldus de heer Bonnike, die opmerkte dat de K.V.S.W. gisteren tegen de beslissing van de minister in beroep is gegaan. Dc directeur, die bereid was een half uurtje van zijn tijd af te staan voor het vraaggesprek, toonde zich bijzon der dankbaar voor de eendrachtige steun die de K.V.S.W. van vakbonden, gemeentebestuur, bankiers en een aan tal ondernemingen w.o. Njjverdal en Ten Cate (red.) ondervindt. Vanmiddag vindt volgens de heer Bon nike opnieuw een bespreking plaats met een onderneming die mogelijk be reid kan worden gevonden om in de nieuwe N.V. deel te nemen. Het is vanzelfsprekend dat de directie zich inspant om de drie afdelingen te red den. Wij zijn van mening dat de af delingen goede toekomstmogelijkhe den bezitten. „Primair is ons vechten bedoeld in het belang van de werk nemers", merkte de heer Bonnike op. Ook de factor tijd speelt een belang rijke rol bij de reddingspogingen van de K.V.S.W.-directic. „De toenemende ongerustheid in het bedrijf maakt het noodzakelijk dat er op korte termijn een oplossing wordt gevonden". On danks de tot nu toe starre houding van de regering heeft de heer Bonnike goede hoop dat de operaties toch nog zullen slagen. „De regering moet er van overtuigd zijn, dat bij een even tuele weigering om de financieele hulp te bieden die wordt gevraagd, werkloosheid ontstaat. Zonder hulp van de overheid kunnen wij van an dere geïnteresseerden niet vragen dat zij hun geld gebruiken als w.c.-pa- pier", aldus de heer Bonnike ten slotte. (Van onze weerkundige medewerker) YTanavond om 20.08 uur begint of- ficieel de lente evenals in 1968 op 20 maart en het weer gedraagt zich tijdens deze over gang beter dan zich begin deze week nog liet aanzien. Belangrijke luchtdrukstijgingen in West-Europa hebben de oostenwind in kracht doen afnemen en de zon ten to nele gevoerd. Daardoor zullen we ook morgen gunstig weer houden, zonder neerslag en met nog iets hogere middagtemperaturen (in Gelderland van zeven tot negen graden). Inmiddels handhaaft zich boven Midden-Zweden het winterse maxi mum met een stabiele luchtdruk- waarde van 1040 millibar. Vanmorgen werd plaatselijk in het oosten van het land de negentiende i vorstdag van deze maand opgete- kend. Er is een oud gezegde, dat J luidt: ,,Wat de maand maart haalt, j wordt in april betaald". Zo bezien is het maar goed, dat het tot nu i toe niet al te warm is geweest. i Morgen: Zon op: 6.41 onder: 18.55 Maan op: 7.30 onder: 23.24

De Vallei | 1969 | | pagina 1