Diepe bezorgdheid over samenvoeging van drie gemeenten Rem op ontwikkeling Chr. L.T.S. zette deuren wijd open bij openbare les Uit de oude doos Voor n paar kwartjes sprong men vroeger j gekleed in de Vaart C.H.U. Renswoude nam initiatief tot gesprek Daders bekend, eigenaar niet Leerlingen op excursie Fietsen terug bij eigenaars Sportauto ramde vrachtauto Bingo-dansant vau Musketiers V.A.R.A.-leden kunnen kritiek «aan spuien VALLEI? Belt u dan even a.u.b. yr,,o-u°; 11079 Organisatie van warme bakkers NCVB keek terug op 1968 NCVB-leden gaan op 7 mei metrorit maken Groene Kruis introduceert identiteitskaart door j Rik Valkenburg Smeed-schup was favoriet Praters Op de „lei" BURGERLIJKE STAND Elles Berger reeg modeshow aaneen IJzerdiefstal Persoonlijk DONDERDAG 20 MAART 196? RENSWOUDE Naar aanleiding van persberichten «ver mogelijke samen voeging van de gemeenten Woudenberg, Scherpenzeel en Renswoude, en het creëren van een „groene zone" tussen Amersfoort en Veenendaal, heeft de plaatselijke afdeling van de Christelijk Historische Unie de tweede voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de C.H.U., de heer Kikkert, en de secretaris van de Centrale Propaganda Commissie van de C.H.U. de heer C. van Gende- ren uitgenodigd voor een gesprek over deze samenvoeging. Tijdens het gesprek, gehouden ten huize van de wethouder, dv heer J. T. Wolleswinkel, en mede bijgewoond door vertegenwoordigers van diverse poli tieke partijen, van instanties en vereni gingen in Renswoude werd diepe be zorgdheid uitgesproken over mogelijke plannen van Gedeputeerde Staten van Utrecht en Gelderland. Een annexatie van Renswoude, de kleinste van de drie, zou voor deze gemeente het einde betekenen van de vele sociale activiteiten, zoals plannen voor de bouw van een nieuw dorpshuis, een nieuw gemeentehuis en een gymnas tieklokaal, de aanleg van sportvelden met bijbehorende faciliteiten, een zwem bad en vele andere plannen, een ernstige rem op de economische VEENENDAAL De afdeling re cherche van de gemeentepolitie pro beert vandaag uit te vissne weeiide beert vandaag uit te vissen wie de eige naar is van een aantal ijzeren hekken en dito balken die gisteren door twee woonwagenbewoners in „de Engelen burg" werden ontvreemd. Gisteren meldde de heer D., perso neelslid van de dienst gemeentewer ken, dat twee mannen in de omgeving van „De Grote Pekken" bezig waren het ijzer op een vrachtwagen te la den. Een direct door de recherche inge steld onderzoek wees uit, dat het duo het ijzer te koop had aangeboden bij de firma H. op het stationsemplacement. Men was het eens geworden over de prijs voor de 380 kg ijzer waarop direct was begonnen met het stuksnijden van het ijzer als schroot. Registratie bij de firma H. toonde aan dat de gebroeders S. woonwagen bewoners uit Renkum, de partij had den aangevoerd. Wie de gedupeerde is, was gisteren nog niet bekend. VEENENDAAL Op aanwijzing van een functionaris van de Ned. Spoor wegen van station De Klomp heeft de politie gisteren twee rijwielen, die sinds enige tijd als „gestolen" in de dag rapporten voorkwamen, aan de recht matige eigenaars kunnen teruggeven. De NS-man meldde de politie dat er sinds enige tijd een aantal rijwielen in de stalling aanwezig waren waarvan de eigenaars maar nooit kwamen opda gen. Bij onderzoek bleek dat twee da mesrijwielen als gestolen stonden ge boekstaafd. Ze werden gisteren aan de eigenaars teruggegeven. ELST Op de Cuneraweg vond woensdagmorgen omstreeks half acht een aanrijding plaats tussen een vracht wagen en een sportauto. Nadat de vrachtwagenchauffeur Van de B. uit Rhenen uit een zijweg langs het Julianaziekenhuis de Cuneraweg richting Rhenen indraaide, deed hij zijn linkerclignoteur niet uit, maar liet deze gemakshalve uitstaan, omdat hij toch van plan was de eerstvolgende zijweg in te draaien. Dit werd echter verkeerd begrepen door de achteropkomende sportwagenbestuurder J. uit Wagenin- gen, die in de veronderstelling ver keerde. dat de vrachtwagenchauffeur verzuimd had zijn clignoteur uit te doen. De sportauto, die een hoge snelheid had, vloog in volle vaart tegen de vrachtauto. Tegen beide chauffeurs werd proces verbaal opgemaakt. De sportwagenbe stuurder liep licht letsel op. ELST Op veelvuldig verzoek heeft de ontspannings-ocmmissie van w Mus ketiers een extra Bingo-dansavond ge organiseerd, die zaterdagavond 22 maart zal plaatsvinden in het clubhuis hotel „De Stuyvenberg" te Eist. Deze Bingo-dansant is de derde en te vens laatste van dit seizoen. AMERONGEN De afdeling Ame- rongen van de VARA zal op maandag 24 maart in café Wurster te Amerong- en haar jaarvergadering houden. De leden krijgen op deze vergadering ge legenheid eventuele kritiek op radio en tv-programma's ter tafel te brengen. ontwikkeling, zoals uitbreiding van de plaatselijke middenstand, het vestigen van kleine bedrijven en het bevorderen van werkgelegenheid voor de bewoners. In het bijzonder wekt het verbazing en ontsteltenis, dat dergelijke plannen kunnen worden gemaakt, voorbereid en uitgewerkt, zonder dat de mensen waar over bedisseld wordt kans krijgen be zwaren uit te spreken. Wanneer eindelijk gelegenheid bestaat uren en kosten geïnvesteerd en zo- tot verweer, dan zijn zoveel arbeids- veel persoonlijke overtuiging daarin ge legd, dat het bijzonder moeilijk is de voortgang te stoppen, zo was de mening. In de naaste toekomst zal de verga dering opnieuw bijenkomen om de po sitieve mogelijkheden tot verweer te bestuderen en constructieve uitvoerings plannen op te zetten. voor Veenendaal 17.30 uur 10550 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 SCHERPENZEEL 19 maart 1969 Eiermarkt. Aanvoer ca. 800.000 eieren. Prijzen kippeëieren f 15,- - f 15.50; hen- neeieren f 14,f 14.75. Alles per 100 stuks. Handel traag. VARKENSMARKT Aanvoer 115 biggen. Prijzen f 85,f 95,- per stuk. Handel traag. VEENENDAAL Traditiegetrouw hebben de beide afdelingen van de Chr. Tech nische Talmaschool (de LTO aan de Industrielaan en het ITO in de oude Teeken- school aan de Kerkewjjk) hun theorie- en praktyklokalen gisteravond wjjd open gezet om vele belangstellenden te ontvangen tfjdens de openbare lessen. Die be langstellenden waren dan de ouders van hen die reeds deze scholen bezoeken, maar het was tevens een prachtige gelegenheid voor de ouders van toekomstige leerlingen om eens kennis te maken met het wel en wee van deze vakoplei dingen. Er werd dan ook dankbaar gebruik van gemaakt, gezien het grote aantal aanwezigen. In beide gebouwen waren leerlingen onder leiding van hun vakleraar bezig met hun werkstukken en konden de ouders zien hoe het toegaat bij het tim meren, schilderen, het machine-bank- werken. het comstructieba n k werk en plaatwerken, montage en meten en het technisch schetsen. Ook de gymzaal was in gebruik. Temidden van het la waai dat dit werken op sommige afde lingen nu eenmaal met zich meebrengt, kon men van gedachten wisselen over het onderwijs en reeds voltooide werk stukken bekijken. In de wat rustiger theorielokalen be vonden zich diverse schitterend over zichtelijk verzorgde exposities van niet alleen werkstukken, vervaardigd in de praktijkuren, maar ook zichtbare resul taten van de lessen Algemeen Vormend Onderwijs (AVO). Ook op de Technische School gaat men wat dat betreft met de tijd mee. Vindt bijvoorbeeld volgende week voor de jongens derde klas ITO (individueel Technisch Onderwijs) het verkeers- examen plaats, duidelijk bleek uit ten toongestelde methodes dat de „tech nisch gerichte" knapen ook op andere wijze klaargemaakt worden voor de maatschappij. Vooral het taal- en reken- nen-, en zaakonderwijs, zoals het goed leren uitdrukken in woorden van wat men denkt, de geschiedenislessen aan sluitend op actuele gebeuertenissen en aardrijkskundige kennis, in verband met toekomstige recreatiemogelijkhe den, krijgt ruime aandacht. Op de LTO konden de ouders kennis maken met het talenpracticum, een hypermoderne vorm van onderwijs voor het aanleren van vreemde talen. Niet alleen voor de ouders was het gisteren een leerzame avond, eerder op de middag had een deel der klassen van LTO en ITO reeds een bezoek ge bracht aan de 7e Nationale Beroepenma- nifestatie in de Bernhardhal te Utrecht, waar de jongens vrij konden rondsnuf felen bij de ruim 50 stands. Op deze manifestatie zagen ze de praktijk van alle mogelijke beroepen en richtingen in het beroepsonderwijs. Zo hebben de ouders een blik op het heden en de jongens een blik op de toe komst kunnen werpen. Beide groepen beleefden ongetwijfeld een leerzame en interessante dag. ADVERTENTIE De eigen bakwaren worden voortdurend op kwaliteit gecontroleerd door het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. RENSWOUDE Woensdagavond jl. hield de Ned. Christen Vrouwenbond afdeling Renswoude haar jaarvergade ring. De avond werd geopend door de presidente mevr. Hosang, die na een kort inleidend woord, een overzicht gaf van al het wel en wee in het af gelopen jaar van de afdeling. Me vrouw Hosang bracht dit op rijm. Daarna gaf ze het woord aan de be stuursleden die ieder een noot in een notenbalk voor stelden en de jaarver slagen van secretaresse en penning- meesteresse op rijm brachteh. Bij de bestuursverkiezing werd me vr. Herink-Bloemendal met meerderheid van stemmen gekozen. Na de pauze waren er diverse spe len waarbij leuke prijsjes uitgereikt werden aan de winnende dames. Aan het eind van de avond deelde de presidente mee dat er op 24 april een gezamenlijke vergadering in Scherpen- zeel zal worden gehouden, met de plaat selijke afdeling uit die buurgemeente. ELST De Ned. Christen Vrouwen bond afdeling Eist hield dinsdagavond haar maandelijkse bijeenkomst in het gebouw Pniël, waar na 't gebruike lijke welkomstwoord, meditatie enz. de heer Van Zutphem uit Vreeswijk 'n uiteenzetting gaf over het onderwerp „Op leven en dood". Hoofdthema was hoe verschillende volkeren over het leven na de dood denken en hoe zij zich dit leven voor stellen. Ook de manier waarop een be grafenisplechtigheid in vele landen plaatsvindt, kwam aan de orde. Het ledental van de afdeling kwam op 105 doordat zich weer een nieuw lid opgaf. Tenslotte werd op deze avond be sproken, dat de dames op 7 mei een uitje zullen hebben per bus naar Rot terdam, waar zij o.a. de Metro zullen bezoeken en gezellig gaan winkelen. De eerstvolgende bijeenkomst van de NCVB is vastgesteld op 15 april. UTRECHT De Algemene Neder landse Vereniging „Het Groene Kruis" gaat een identiteitskaartje uitgeven, dat gratis beschikbaar zal worden ge steld. Het zal de volgende week in cir culatie worden gebracht. De bedoeling van dit identiteits kaartje is dat men het bij zich draagt, nadat aan de ene kant naam, adres en woonplaats, alsmede geboortedatum en godsdienst zijn ingevuld en aan de andere zijde de naam en het telefoon nummer van zijn (haar) huisarts en ook de naam van de naaste familie zijn bijgeschreven. Het is de laatste maanden, vooral in de grote steden, nogal eens voorgeko men, dat ouderen, die bij verkeerson gevallen ernstig gewond werden of op straat onwel werden, niets bij zich hadden waaruit bleek wie zij waren. Zo overleden in Utrecht in één week tijds twee verkeersslachtoffers zonder dat de politie op de dag van het onge luk kon achterhalen wie deze mensen waren. Hoewel het Groene Kruis het identi teitskaartje in de eerste plaats uitgeeft voor ouderen, is men daarnaast de me ning toegedaan, dat tegenwoordig ei- gelijk iedereen iets bij zich dient te hebben waarop zijn (haar) naam en adres voorkomen. Het identiteitskaartje van het Groe ne Kruis biedt deze mogelijkheden. Bovendien is het zo klein (4,5 bij 7 cm) dat het in een portemonnee kan worden geborgen. Zo lijkt het identi teitskaartje ook zeer bruikbaar voor huisvrouwen. Zij verlaten vaak hun woning zonder enig identiteitsbewijs bij zich te hebben. Het is niet de opzet dit identiteits kaartje als officieel bewijsstuk dienst te laten doen. Teneinde het kaartje tegen vervui ling en kreuken te beschermen wordt tevens een bijpassend plastic hoesje verkrijgbaar gesteld. Als men tegenwoordig in de «ontrek de boer op gaat. staat men versteld over het materieel dat men daar ter beschikking heeft. Elke landbouwer heeft bijna een tractor. Een auto is ook geen luxe meer. Maai- en dorsma chines zijn ook voorhanden, al worden deze vaak gebruikt in huurverband. Ook is er de beroemde combine die alles tegelijk doet. Spitten is er na tuurlijk praktisch gesproken niet meer bij voor de boer. Maar nog wel bij de mensen, die een stukje bouwland hebben; ook in het moderne Vee nendaal. Vroeger was dat huis aan huls het geval. Zonder een stukkie ak kergrond kón men eenvoudigweg niet. Als men een huis huurde was wel bijna de eerste vraag: Hoeveel „laand" is er bij? Een essentieel on derdeel om tot een beslissing te ko men. Verder was er ook groot verschil tussen de kwaliteiten van het bouw land. Het ene stukkie akkergrond bracht heel wat meer vruchten op dan het andere. Kenners hadden het direct in de gaten als ze hun ogen over het tuintje lieten gaan en de grond door hun handen lieten glij den. Maar niet alleen de tuingrond was van belang, ook het gereedschap speelde een grote rol. Het was name lijk wel van belang in welke korte tijd het perceel bouwgrond kon „om gespit" worden. Daar kwam dan de roemruchte „spit-schup" aan te pas. Niet te verwarren met de platte bats. („Spitschup" is spa of steekschop). Een goede schop was het halve werk. De schop moest steekvast zijn en voldoende scherp. Dat werkte een stuk netter en sneller. In mindere mate gold dit ook voor de plaggen- hak waarmee men „plagje afhaal de". al gebeurde dit ook wel met de schop. Over de schop raakte men niet gauw uitverteld. Een bekende, oudere Veenendaler, had er in zijn jeugd, zij het zijdelings, ook mee te maken. Nic. van L. was bijna 12 jaar toen hij als knechtje werd aangenomen bij de smid-fietsenmaker Vogelaar, in de Zandstraat; de normale leef tijd vroeger om aan de slag te gaan. Hij zou zich gaan bekwamen als fiet senmaker en zou tevens hand- en spandiensten verrichten in de sme derij. Zijn zuster werkte er in de huishouding, die had hem er in „ge- krojen". Verder was er ook Gert van Dijk, de eerste knecht. „Een gezellige tijd was het vroeger eigenlijk. Als het bij winterdag schemer werd, moest ik van de baas het smidsvuur fiks aan- Links bij de kar de smederij van Vogelaar. wakkeren met de blaasbalg die ik met mijn elleboog bediende. Het vuur laaide dan weldra hoog op en verspreidde een heerlijke warmte en tegelijk een grillig licht door de smidse. Al spoedig kwamen de eerste pra ters en weldra zaten er diverse koop lui, die zo maar een poosje kwamen gezelsen. Gert Diepeveen, Gaart Ditewig, een stelletje kalververko pers etc. Er was altijd wel volk. Vas te gewoonte was dat. Ik genoot ervan. Je hoorde nog eens wat, ofschoon ik er als jongste bediende nog wel eens aan geloven moest. Er hoorde bij het vuur ook een koelbak met water, waarin aan een lange holle steel een sproeier zat. Op een keer zeiden ze mij dat ze me het „sterrenkijken" zouden le ren. Ze trokken een oude jas over mijn hoofd, terwijl er een mouw voor mijn ogen opengehouden werd. De mouw werd recht getrokken en ik moest naar de lucht kijken, want op deze manier kon je zelfs op klaar lichte dag de sterren zien. „Zie je nog niets?" vroegen ze. Ik tuurde wat ik kon. Onderwijl pakte iemand de gevulde sproeier en goot die leeg in de jasmouw. Je schrok je een ongeluk als je blik plots verduisterd werd door de gro te plens ijskoud water. Och, wat had den ze dan een schik!" Nic hield zijn oren ook goed open als de mannen hun belevenissen gin gen vertellen. Zo was er één die nog al eens een „neutje" dronk in de taveerne bij Hupkes aan De Klomp. Nu was de man niet altijd zo best van contante betaling en zo gebeur de het dat er nog een stuk of acht borrels op de „lei" stonden. Deze middag was hij langs Hupkes geko men en deze had naar hem geroe pen: Hela, er staan nog ach+ borrels van je!... De man antwoordde laco niek: Mooi zo, kastelein, drink ze maar op!... Krom lagen ze dan weer van het lachen, rond het romantisch verlichte aambeeld. Ook kwamen er mensen in de sme derij die een schop wilden hebben. Je kon vroeger een schop kopen in de winkel, de zgn. „koop-schup", die was goedkoper maar niet half zo goed als de zgn. „smeed-schup", die je bij de smid kon bestellen. Het ging als volgt: een reep ijzer werd gloeiend gemaakt in het vuur. waren. Wit-heet! Een handjevol wit zand werd gebruikt om het hete ijzer te zuiveren. Op het aambeeld werd het withete ijzer „opgekleufd". In die kloof werd dan een stukje oud staal gedeponeerd. Met de hamer werd een en ander dan net zo lang geplet tot er een gaaf geheel ontstond. Het staal mengde zich dan op een juiste wijze met het ijzer. Het was een staaltje vakwerk. Kunstenaarschap! Zo'n smeed-schop was naast een handig gebruiksvoorwerp tevens een pronkstuk. Men was er trots op zo'n schop in de schuur te hebben staan. Het was onderwerp van gesprek. Men liet het de buren bewonderen. Men stak er elkaar de loef mee af. De „schup"!?... het was een soort heiligheid! Met een goede smeed- schup (spit-spa dus) stak men snel de voren in het land en had men sneller een aantal „roejen" (roeden) gespit dan met een koopschup uit de winkel. Tja, op een goede schop was men misschien trotser dan nu op een brommer, auto of tractor. Helder blinkend hield men dit landbouwat- tribuut. Een half weekloon had men er graag voor over (f 3,50) als het lijden kon. Een schop uit de winkel kostte nog geen gulden. Maar die was dan ook lang niet zo persoonlijk en eigen! Aan een smeed-schop werd je reputatie gemeten. „Soms, als er een vreemde in de smederij kwam om te kijken hoe het er aan toeging, spietste mijn baas een straal tabakssap op het aam beeld, vóór hij de wit-hete ijzerplaat er op legde. Als het gloeiende me taal er mee in aanraking kwam, gaf dat een enorme knal! De toe schouwer schrok zich dan een on geluk en wist niet wat hem over kwam. Lachen kon je ook, als je het ver haal hoorde vertellen dat er weer iemand in het Vaart gesprongen was. Was dat dan zo belachelijk? Men moet weten dat vroeger het water van de Grift en Omleidings kanaal zó helder was, dat je de bo dem kon zien. Als het dan een niet zo koude dag was, maakte men nog wel eens de weddenschap da»t er een kwartje „gelapt" zou worden, als iemand met kleer en al, vanaf de Vaartbrug in het water sprong. Re ken maar, dat er dan liefhebbers RHENEN Geboren: Jan Jelis, z.v. J. van Eden en K. Kroes (Veenendaal); Thérèse, d.v. J. W. Catsburg en J. W. Bruins (Veenendaal); Gerard, z.v. G. van de Bovenkamp en W. van der Poel; Ma ria Everdina Maartje, d.v. J. W. van de Pol en C. A. van de Vendelo; Peter Johan, z.v. G. Drost en E. G. van Hete- ren; Martin Hendrikus, z.v. ML H. van Hardeveld en H. J. G. van Manen; Jo hannes Theodorus, z.v. H. J. van Wee- zep en W. R. Zaal, (Veenendaal); Olaf Willem z. v. R. J. L. Kappetijn en T. M. Broeder Everhardus Cornelis Wilhelmus, z. v. E. H. Seising en W. van den Dikkenberg (Veenen daal); Oeno Gerriet, z.v. O. Norder en M. van de Sluis (Veenendaal); Jantje, z. D. Versteeg en M. Buisman; Frans, z.v. J. Stel en T. van Ewijk; Jakob, z.v. J. G. Siefkes en G. J. L. H. Smit; Esther Gerarda Bernardina, d.v.J. A. M Ap pelman en W. C. E. Florie (Veenendaal). Ondertrouwd: W. B. Breukers, 23 j. (Echteld) en A. van Capelleveen, 21 j.; H. Vermeer, 20 jr. en S. van Baaren, 18 jr.; C. Rebergen, 23 jr. en E. H. Reber- gen 23 j., P. Tiedema (Enschede) 23 j. en L. B. P. Bosnia 21 j., E. Hulsman 23 j. en E. A. de Vos Klootwijk 23 j., (Voor burg). A. P. van Doorn; J. G. Maarseveen (Wijk bij Duurstede) en A. H. Tollenaar. Overleden: Betseba Latuputy, 78 jr., geh. gew. met J. A. van Capelle (Leer- sum); Wouter van Roekei, 76 j.f echtg. van A. Hootsen; te Nijmegen: Jacob van de Bijl, 55 jr., echtg. van J. E. Veen- huis; te Utrecht: Pieter Henzen, 31 jr., echtg. van H. Jacobs; te Nijmegen: Wil helmus Aloijsius Josephus van Bergeijk, 56 jr., echtg. van A. M. J. Boogers. Vertrokken: E. H. Fahrer, met gezin van Cuneraweg 18 naar EchteldE. L. Baars, van Vallei weg 69 naar Engerlo; W. van Laar, van Vreewijkplein la naar Valburg; J. Ferreiro Veiras van Sparrelaan 17 naar Ede; J. N. Moens, van Bergweg 30 naar Canada; W. C. H. van Dam, van Rijksstr.weg (Eist) naar Veenendaal; J. Th. van Soest, met gezin van Nieuwe Veenend.weg 208 naar Vee nendaal. KESTEREN Geboren: Jacoba, d.v. G. Arends en J. H. Geritsen; Wil lem Johannes, z.v. H. G. Jansen en C. M. Gunst; Arie Johannes, z.v. M. O ver duin en A. Mourik; Jan Willem, z.v. A. van de Pol en H. van Lent. Ondertrouwd: M. A. J. van de Scheur (Amerongen) en A. Lindner; C. Smit (Echteld) en S. J. Barten. Gehuwd: E. J. Grijzen en H. Lodder, Overleden: H. W. van Brink, 67 jr., 18 jr.; J. W. Hommersom (Echteld) en echtg. van: D. C. van Ravestein. SCHERPENZEEL Gisteravond werd in een overvolle zaal van hotel Boszicht een voorjaarsmodeshow ge geven. Niet alleen de Scherpenzeelse dames toonden belangstelling voor de ze modeshow doch uit de gehele omge ving was men naar Scherpenzeel ge komen om de show bij te wonen. De zaal was zo ingericht dat de mannequins voor alle aanwezigen goed waren te bewonderen. Natuurlijk ging het in de eerste plaats om wat er geshowd werd. Niet alleen werd voor elke dame van slank tot gezet en van groot tot klein een en ander getoond, eveneens werd er herenvoorjaarsmode op de planken gebracht. Weer een an dere plaatselijke winkelier had het schoeisel voor het komende seizoen voor zijn rekening gehouden. Behalve de aantrekkelijke manier waarop dit alles getoond werd was de grote trekpleister van deze avond toch ook wel de presentratrice van deze modeshow. Niet minder dan de beken de televisie-omroepster Elles Berger wist de aanwezige dames door haar presentatie voortreffelijk voor te lich ten.

De Vallei | 1969 | | pagina 3