Spel en speelruimte voor kind bijna even nodig als goed voedsel Schoolelftallen-parade VOOR BEHOUD VAN WERKGELEGENHEID VEILING SEPTER TIEE Hervormde jeugd in actie voor verenigingsgebouw Inspecteur bij opening van t Plataantje" KORT NIEUWS UIT BARNEVELD Begrip Twee weken Vragen aan de minister over „BarneveldP Plataan EEN VERS WEEKEND-BLOEMETJE Fa. A. P. IIAN GINKEL Kleuterschool is basis voor verder onderwijs Binding Rechts koos bestuur Paaswandeling en bloesemtocht met ANWB bekendmaking UIT DE KERKEN Orgelfonds had batig saldo DONDERDA^ 10 MAARi i /uV RHENEN Met de officiële inge bruikneming van de kleuterschool ,/t Plataantje" aan de Platanenlaan, een plechtigheid die woensdagmiddag on der grote belangstelling van de onder wijswereld van Rhenen, ouders en ook van het gemeentebestuur plaats vond. heeft de stichting Christelijk School bestuur „Irene" haar derde kleuter school ingewijd. Dat is dan, met zo'n kleine zestig leerlingen, weer een be hoorlijke uitbreiding van het christe lijk kleuteronderwijs in Rhenen. waar aan overigens grote behoefte blijkt te bestaan. De nieuwe school is verder wat houw en inrichting betreft een ju weeltje. Eenvoudig, maar doelmatig ingericht en van goed spel- en lesma teriaal voorzien. De openingsbijeenkomst vond plaats ln de Christelijke lagere school aan de Platanenlaan, waar omstreeks drie uur in de middag vele gasten van het schoolbestuur verenigd waren. Onder hen waren de inspecteur van het kleu teronderwijs, de heer A. E. van Eden; de wethouder van onderwijs van de ge meente Rhenen, mr. J. Deen met enige raadsleden het voltallige bestuur van de schoolvereniging, de directeur van Va- riël Nederland n.v. de heer B. W. Ped- demors, het bedrijf dat de school bouw de en voorts natuurlijk, met de hoofd leidster mevrouw Th. van Manen-Wes- tenbrink en haar assistente mejuffrouw L. M. Repelius, tal van belangstellende collega's. Na schriftlezing en gebed verwelkom de de voorzitster van het schoolbestuur, mevrouw R. van Nimwegen-Rijksen, haar gasten met erop te wijzen dat de ze school de derde is die de vereniging onder haar beheer heeft. Zij dankte het gemeentebestuur voor de betoonde me dewerking en merkte op dat men veel begrip heeft getoond voor de noodzaak dat er aan de Platanenlaan een kleuter school moest komen. De behoefte daaraan is overi gens ln Rhenen vrjj groot. Mevr. Van Nimwegen bleek dankbaar voor het feit, dat na een vrij lange voorberei ding de school er uiteindelijk toch vrij snel is kunnen komen. Mede dank /.ij de hulp die de financiering van de Nutsspaarbank werd ondervonden. „Het Christelijk onderwijs, dat in Rhenen zo'n belangrijke plaats heeft in genomen, zal daar, ook in een wereld waarin veel verandert, zeker een belang rijke plaats blijven innemen. De kleu terschool is daar in vele opzichten de basis van," aldus mevrouw Van Nimwe gen. De inspecteur van het kleuteronder wijs, de her A. E. van Eden, vond het een prettige gedachte te weten, dat de kinderen in deze tijd nog kunnen spe len. Het kind heeft spel en speelruirpte haast evenhard nodig als goed voed sel, vond hij. Niet voor niets bezoekt 97 pet. van de kleuters in ons land een kleuter school, een instelling die volgens hem ideaal is als voorloper van de lagere school. Daarom moet ook de aansluiting van de kleuterschool op de lagere school zo vlot mogelijk verlopen, een zaak die een goed arbeidsveld is voor de nieuwe scholengemeenschappen. Ook de gemeente Rhenen is blij met de totstandkoming van deze nieu we school. Dat bleek althans uit de woorden van wethouder Deen, die me de namens het college van B. en W. met vele andere gemeenten niet zo schoolbestuur overbracht. Hij zag voorts in de opening van deze school weer een bewijs, dat de achterstand in de scholenbouw, die in verhouding met vele andere gemeentn nit zo erg groot is, behoorlijk snel wordt in gelopen. De heer Deen had voorts grote waardering voor de snelle wij ze waarop de school tot stand is ge komen, in nauwelijks twee weken tijds. Namens de bouwonderneming, Va- riël Nederland NV. sprak de heer B. W. Peddemors die het in verschillende op zichten prettig vond dat men in Rhe- Met het planten van een plataan, ren karwei, dat de inspecteur van het kleuteronderwijs de heer Eden vrij gemakkelijk afging, Was de opening van de nieuwe christelijke kleuter school een feit geworden. nen met zijn bouwsysteem in zee wilde gaan. Hij meende dat het gebouw wel in alle opzichten aan de verwachtingen zou kunnen voldoen. Als blijk van waardering voor de prettige samenwer king met het schoolbestuur bood hij een onvervalste scheepsbel aan die als schoolbel dienst zal doen. Tijdens de bezichtiging van de nieu we school door de gasten kwam domi nee N. Koreman, Ned. Hervormd pre dikant en lid van het schoolbestuur te elfder ure nog met een gelukwens en een welkom geschenk aan: een fraaie klok, die een voor de kleuters wel vreemde tijd, de zogenaamde Zoeloe- tijd, van het Engelse leger, een uur vroeger dan onze tijd aanwees. EDE Alle Gelderse afdelingen van Binding Rechts (groep Harmsen) vergaderden dezer dagen tn de Kkwnp bij Ede ter verkiezing van een provin ciaal bestuur. Voorzitter hiervan werd de Hr. Chr. A. L. Gerritsen uit Duiven, (bij Arnhem), vice-voorzitter de Hr. F. A. Hoff uit Apeldoorn, secretaris de Hr. L. Roverts uit Spankeren (bij Dieren) penningmeester, de Hr. B. J. Annevelink uit Winterswijk en als algemeen adjunct werd gekozen de Hr. H. J. van Eek uit Nijbroek. Als kandidaat voor het landelijk voorzitterschap van Binding Rechts werd door de vergadering gesteld de Hr. S. J. Wijnia uit Espel (N.O. Pol der), terwijl de heren F. Boers uit Ekie en J. W. M. Gerritsen uit Vor- den resp. als bestuurslid en plv. be stuurslid voor het hoofdbestuur, als afgevaardigden van Gelderland wer den gekozen. DEN HAAG „Heeft het college van Burgemeester en Wethouders van Barneveld de leden van de jeugdge- meenteraad aldaar een voortgezet ge bruik van de raadszaal ontzegd we gens „de richting, waarin de jeugdge- meenteraad zich de laatste tijd ont wikkelt"? Met deze schriftelijke vraag heeft het Tweede-Kamerlid Van den Doel (arb.) zich tot de minister van Binnenlandse Zaken gericht. De heer Van den Doel informeert er verder naar of in deze motivering o.a. wordt gedoeld op de kritische hou ding die deze jeugdraad tegenover het beleid van het college van B. en W. heeft ontwikkeld en of de bewindsman de handelwijze van het college van B. en W. een juiste honorering acht van ontwikkelde politieke belangstelling. De nieuwe school aan de Platanen laan, ,,'t Plataantje", werd eigenlijk of ficieel in gebruik genomen door het planten van een plataan door de inspec teur van het kleuteronderwijs hetgeen uiteraard onder grote belangstelling ge schiedde. De school zelf, een tweeklassig ge bouw, is opgetrokken uit prefab-ele menten, bestaande uit twee lagen spaan derplaat waartussen steenwol is ge perst. Buiten de twee klassen, die van modern spelmateriaal zijn voorzien, heeft de school nog twee toiletruimten, in een grote hal gesitueerd, een keukentje, flinke kasten en een grote bergruimte voor het materiaal. Voorts treft men er ook nog een kamer voor de hoofdleid ster aan. Het gebouw kan, zo nodig, nog worden uitgebreid met meer loka len. OOSTERBEEK De ANWB organi seert in het paasweekeinde, zo meldt De Kampioen, een speciale wandeltocht vanuit de Westerbouwing. De tocht die gemaakt kan worden op 4, 5, 6 en 7 april, zal voor een groot deel door het Door- werthse bos voeren, voorts door het landgoed Hoog Oorsprong, langs de Trappershorst, door de Wolfhezer bos sen. langs Rolandseek en door het land goed Duno, waarbij men een fraai uit zicht op de Rijn heeft. Een mobiel kantoor van de ANWB zal, staande op het terras van De Wes terbouwing, als vertrekpost dienen. De post is vanaf 's morgens 9.00 uur tot 14.30 uur geopend. Men mag op deze wandeltocht, waarvoor twee parcoursen zijn uitgezet van 12 en 18 km. ook hon den meenemen, mits behoorlijk aange lijnd. Bij de Westerbouwing is voldoen de parkeergelegenheid voor auto's. Voorts ligt het in de bedoeling van de ANWB om in samenwerking met de Ned. Fruittelers Organisatie op 26 en 27 april een wandeling door de bloeiende fruitboomgaarden te organiseren met vertrekpunt de veiling te Wijk bij Duurstede. Ook daar zal een mobiel kantoor van de ANWB als vertrekpost fungeren. Gaarne voldoe ik aan het verzoek om het vaste planten verzetten en scheuren ervan te bespreken. Uit het schrijven blijkt, dat in bedoelde tuin de vaste planten reeds een reeks van jaren hebben vast gestaan. ,,De ene overgroeit de andere, er moet hoog nodig wat aan gedaan wor den", aldus de geachte schrijver. Ik hoop dat het pand dat u kocht beter onderhouden is geweest dan de er bij behorende tuin! Er is wel werk aan de winkel.' Wanneer vaste planten een jaar of zes op dezelfde plaats hebben ge staan, dan hebben de meeste zo'n ruimte ingenomen, dat er zeer nood zakelijk ingegrepen moet worden. Daarom worden de planten opgeno men, in stukken gescheurdy waar na ze dan opnieuw kunnen worden uitgeplant. Bij dat verdelen van die planten begaan velen een grote fout. Men plant namelijk de middenstuk ken weer op en gooit de buitenste stukken weg. Juist die buitenste stukken zijn de beste om weer uit te planten. De middenstukken zijn het oudste en dus het minst krachtige deel van de plant, dus deze in geen geval weer uitplanten. Mochten er geen jonge stukken aan de buitenkant zitten, dan moet men het oude stuk opplan- ten, want bij bepaalde soorten kan dat wel voorkomen. Het delen of scheuren van de vaste planten moet niet met een mes geschieden, doch zo mogelijk met de handen. Wan neer het met de handen niet gaat, dan zet men het mes er een klein eindje in. Dan kan allicht de plant verder wel met de hand in verschil lende stukken verdeeld worden. Bij het snijden worden meestal de wor tels middendoor gesneden en dat mag niet. De oude vaste planten worden dus op genomen, de buitenste stukken er afgescheurd, het middelste stuk op geruimd. De uit te planten stukken worden op een verloren hoekje net jes opgekuild. De border die nu ge heel vrij is moet. flink diep worden omgespit en flink bemest, gedroog de koemest of oude mest door de bo vengrond werken en later nog wat Ase'f kunstmestkorrels inharken. Ziezo, de border ligt weer plantklaar en nu gaan we deze opnieuw beplan ten. Ik zou u allen willen raden om bij het herplanten van een border enigszins nieuwe soorten vaste plan ten te nemen. Er zijn in de laatste jaren zoveel mooie planten bijgeko men, dat een aankoop van wat nieu we soorten zeker op zijn plaats is. Bij het aanschaffen van die nieuwere vaste planten moet niet op een paar centjes gekeken worden. Het is een uitgaaf ineens, doch men heeft dan ook voor een reeks van jaren iets Mevrouw R van Nimwegen Rijksen, de charmante echtgenote van het hoofd van de christelijke la gere school aan de Platanenlaan, tij dens haar vlotte toespraak tot de vele gasten die de opening van de derde kleuterschool van Irene" kwamen bijwonen moois. Zuinigheid bedriegt in dezen de werkelijkheid! Zorgt dat de plan ten van een goede firma betrokken worden en die zijn er genoeg. Vraagt een catalogus aan, dan kunt u uit zoeken, te kust en te keur! Maak van de tuin geen botanische tuin, met andere woorden: maak het aantal soorten niet al te groot. Het is beter van elk soort een drie tot vijftal planten te bestellen, dan vijfentwintig soorten en van elk maar één plant. Dan krijgt men nooit en te nimmer een mooi ge heel. In een border moet men ook geen twee of vier planten bijeen zetten, doch steeds een onevengetal. Het spreekt vanzelf, dat bij het plan ten op de hoogte van de planten ge let moetyVjorden en ook op de bloei tijden. Zeer ongewenst en bepaald fout is het een bloemenborder aan te leggen met planten die alle op dezelfde tijd bloeien. Dat zal in die periode wel heel aardig en zelfs mooi zijn, doch men wil toch ook verder in de zomer bloemen zien. Zet dus op de achtergrond een hoog- groeiend soort en de middenrij een middelhoog soort en op de voorste rij lage soorten, hier en daar onder broken door een middelhoge plant, alle planten in verschillende bloeitij den. Er is geen enkele bloemborder samen te stellen uit vaste planten, die van af het vroege voorjaar tot diep in de herfst bloeien. Daarom kan men dus gebruik maken van bloembollen en eenjarige zomerbloemen, die op le ge plekken uitgezaaid of ingeplant worden. Ik hoop de door u gestel de vragen tot genoegen te hebben beantwoord. Laten meer liefheb bers er hun voordeel mee doen. In deze maand moeten de Gladiolen geplant wordeh. Het kan ook in april, dringende haast is er dus nog niet bij. Er zijn veel prachtige soor ten. die een plaatsje in de tuin wel waard zijn. Ook in een border ko men ze prachtig tot hun recht. Plant men ze aan voor snijbloemen dan is het aan te bevelen, ze op een apart stukje grond ie planten. Dan kan men er later volop van snijden. Indien de Gladiolen in de border ge plant worden, dan moet er zo min mogelijk van gesneden worden, an ders snijdt men alles kaal. In de border kan men verschillende groep jes aanplanten, bijvoorbeeld 20 a 25 stuks bijeen, elk groepje moet in één kleur blijven. Plant de knollen op 10 cm afstand en op een diepte van 8 cm. Ik raad u aan om Primu- linushybriden te planten, deze heb ben kleine doch sierlijke getekende bloemen. Wanneer de rozen gesnoeid zijn moe ten deze bemest worden, hetgeen zo wel met kunstmest als met stalmest kan geschieden. Stalmest of ge droogde mest geeft bij Rozen de bes te resultaten, spit het tussen de struiken, zonder de wortel te be schadigen. Wie mooie Rozen wil hebben, moet jaarlijks flink bemes ting geven. Rozen vragen een goede bemeste grond! E. J. GRIJSEN. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat de gemeenteraad dinsdag 25 maart 1969 des namiddags 8 uur ten gemeentehui ze in openbare zitting bijeenkomst. Hij maakt de ingezetenen erop attent, dat de op deze vergadering betrekking hebben de stukken voor een ieder ter inzage lig gen in de openbare leeszaal/bibliotheek (Wilhelminaschool) op vrijdag 21 maart 1969 van 13.00 15.00 uur en van 18.30 20.30 uur. Rhenen, 18 maart 1969. De burgemeester voornoemd, L. Bosch van Rosenthal. VEENENDAAL Met eenzelfde inzet als Cruyff of Eusebio in Euro- pa-cupwedstrijden voetballen in de komende weken de spelers van school teams in „hun voetbalcompetitie"Veertien elftallen hebben dit jaar inge schreven voor deze krachtmeting die zijn climax bereikt op Koninginnedag als de finale wordt gespeeld. Voor deze spelers op het sporpark Panhuis of De Salamander" geen volgepakte tribunes, vuurwerk of t.v.-uitzendin gen. Vandaar de opzet om voor ieder schoolteam in onze krant een plaats je te reserveren. De ploeg van de C.N.S. 11 opent deze serie. Gehurkt v.l.n.rDikkie Henzen, Henk van Ojik, Jan Methorst, Nico Sc hoeman en Jan Schoeman. Staande: Bert v.d. Kleut, Gerard Blanken- stijn, Gerard van Uitert, Hans van Kooten, Gert van Kooten en Bennie v.d. Haar. Burgemeester Bode bepleit steun bij minister de Bloek VEENENDAAL De burgemees ter van Veenendaal, de heer P. Bode heelt gisteren telegrafisch een drin gend beroep gedaan op de minister van Economische Zaken mr. L. de Block om alsnog te overwegen welke steun van rijkswege verleend kan wor den teneinde te bevorderen dat de K.V.S.W.-afdelingen Veenendaal Rub ber, Tufting en Inter Union met suc ces in een nieuwe N.V. kunnen wor den ondergebracht. De letterlijke tekst luidt: In aanvul ling op mijn brieven van 10 en 13 maart I960 alsmede releverend aan het onder houd op 11 maart 1969 op uw ministe rie d-»e ik bij deze opnieuw een drin- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bloemendaal (toez.) dr. L. G. Wagenaar te Leeuwarden; te Maas sluis: W. Goedhart te Emmen; te Be- soyen A. Tromp te Goudriaan e.a.; te Buren (Geld.) H. de Bie, kand. te Arn hem. Aangenomen naar Vroomshoop (toez.) J. Weernekens te Wemmels; naar Coe- vorden J. H. Israël te Holten; naar Lei den (jeugdpred.) C. H. Bijl te Wormer; naar Eist (Gld.) W. Vons te Schiedam (Kethel); naar Vriezenveen J. Groenen boom te Muiden. gend beroep op u alsnog te overwegen welke steun van 'rijkswege verleend kan worden teneinde te bevorderen dat de K.V.S.W.-afdelingen Veenendaal Rubber, Stuffing en Inter Union met succes in een nieuwe N.V. kunnen wor den ondergebracht en mitsdien niet op nieuw 300 werknemers moeten worden ontslagen. De burgemeester van Veenendaal, P. Bode. De uitslagen van de onderlinge schiet wedstrijden van de schietvereniging „De Eendracht" luiden deze week al» volgt: Buks: M. Zegers 97, A. Bouw 95, G. v.d. Langemeen 93, P. C. de Wit 90, G. van Hoef 89, C. Mastenbroek 89, A. Willems 89, W. J. van Hamersveld 88, A. Hooijer 87, A. v.d. Brink 87. M. Teu- nissen 87, L. D. Huisman 86, H. J. van Ee 84, W. Pater 82, C. van Turnhput 81, T. Roskam 79, D. van Gihkel 78, J. Bekebréde 78, M. van Ginkél 77, E. Hooijer 76. Pistool: A. Bouw 95. C. van Turn hout 93, J. Bekebrede 92, M. Zegers 92, W. Groenwold 89, W. J. van Hamers veld 89. C. Mastenbroek 89, A. v.d. Brink 82 en E. Hooijer 77. De uitslagen van de onderlinge com petitiewedstrijden van de Barneveldse dam- en schaakvereniging luiden deze week als volgt: Dammen: J. van Leeweun-L. Wijnia 1-1, E. Leeuwis-F. Doest 0-2, A. Et- brink-S. J. Bouw 1-1, A. Nikkels-J. v.d. Koot 0-2, R. van Drenth-G. Dekker 1-1 C. van Leeuwen-G. Bouw 0-2, G. van Esveld-H. Broekhuis 1-1 en H. Lam-H. Nijhof 2-0. Schaken: C. v.d. Burg-A. Schilder» 1-0, A. Vinkenborg-J. M. Arendsen 1-0, K. Kes-H. Vaarkamp 0-1, W. de Koning- J. A. de Boer 1-0, R. Nieuwland-M. Hooijer 1-0, J. van Dijk-M. L. C. Ver maas 1-0, A. B. Vinkenborg-J. v.d. Brink Vt-V«. ADVERTENTIE Opgave na klasse mm maat Appelen Benderzoet x Goudreinette k.l Goudreinette k.2 Golden Delicious x Golden Delicious k.2 x Jonathan k.l x Jonathan k.2 Jonadel Lombartscalville Jonadel k.l Lombartscalville k.2 Winston k.l Winston k.2 75/opw 70/75 65/70 60 65 96—102 95—97 85—95 55/60 1 2 58—60 25—33 46—60 2838 30—35 72—75 44—46 39—47 26—35 28—32 36—42 26—33 26—30 30—35 24—26 22—26 22—36 20—25 22—26 20—25 60—65 50—55 32—38 47—66 54—58 28—47 22—28 29—38 28—35 72—82 61—80 Kroet per 100 kg zuur 18,70, rood 17,50. Fabrieksfruit per 100 kg blank 18,70, rood 17,50. Stip en stek per 100 kg 6, Peren Conference k.l 48—52 Conference k.2 Brederode Gieselwildeman St. Remy Perenkroet per 100 kg 3, Groenten Prei 98—118 74—92; witlof 152—169 80—106; sjalotten 26—48; uien 16—20 10—14; radijs per bosje 3741. Alles in centen per kg, tenzij anders vermeld. 27—34 21—45 16—28 52—78 23—25 10—18 tegen een scherpe prijs vindt u elke vrijdag na 2 uur en zaterdags bij BLOEM SIER KUNST „FLORA" - Kerkewijk 27. Tuincentrum: Nieuweweg 13 - Veenendaal. EDERVEEN De jeugd van de Nederlandse Hervormde Kerk, die onlangs haar activiteiten ten bate van het orgelfonds met goed succes heeft afgesloten, is be slist niet van plan stil te gaan zitten. Er staan althans weer nieuwe werkzaamhe den op stapel, nu ten hate van de vrrbetering van de inrichting van het vereni gingsgebouw waarvan doorgaans vrfj veel gebruik wordt gemaakt. In de loop der jaren, eigenlijk al vanaf het ingebruik nemen van de nieuwe hervormde kerk, is het orgel fonds dank zij de financiële successen van allerlei acties behoorlijk „gespekt" zodat uiteindelijk een bedrag Van rond f 38.000 beschikbaar kwam. Met dit be drag konden schulden, die nog op het orgel rustten, worden afgelost. Er bleef echter nog een voordelig saldo van rond f 800 over. Men had dit bedrag wel kunnen besteden om nog enige verbeteringen aan het orgel aan te brengen zo had organist Van Ginkel o.a. graag een nieuwe trompet voor het instrument gehad maar de Ederveense hervormde jeugd had inmid dels al andere plannen met de overge bleven gelden. Men wil nu eerst eens hel vereni gingsgebouw goed in gaan richten. Daar toe zijn in eerste instantie stoelen no dig. Voorheen moest men die altijd hu ren als er een bijeenkomst van for maat was. doch die huur is een jaar lijkse post die de exploitatie van het gebouw vrij zwaar belast. De eerst* tachtig stoelen zijn inmiddels al be steld. In een bijeenkomst tussen de jeugd en kerkvoogdij en notabelen van de Hervormde kerk is intussen besloten het orgelfonds nu maar op te heffen. Het heeft zijn dienst meer dan ge daan. Maar de jeugd blijft, zoals wij meld den, actief. Om de „pot" weer wat te vullen zal voorlopig van ieder jeugdlid een kleine bijdrage voor de inventa ris van het verenigingsgebouw worden gevraagd terwijl men voorts, als de tijd daar rijp voor is, weer met ver schillende acties zoals oliebollenver koop, een bazaar en dergelijke, gaat beginnen.

De Vallei | 1969 | | pagina 5