vlees eten te verantwoord eten... Landing op Anguilla was zeer vreedzame operatie VenkcJk. koek Rennies Dubcek bezorgd over de Europese veiligheid Oppoetsen Over de grenzen Niemand dacht aan tegenstand Israël blijft kampen van El Fatah bestoken ...en zo lekker! De Gaulle naar Corsica Oejoekwoe wil Wilson ontmoeten op neutraal terrein Israëlische stap bij Zwitserland Marokkaan uit vliegtuig gezet Auto-veerdienst in het slop Staking bedreigt Franse glasreus V.S.-militair gedeserteerd Boek over het proces-Slansky WIJ HEBBEN HART VOOR UW ^Jakantie Elk A.N.V.R. reisbureau zal het u graag bewijzen Een platenbon is altijd raak Wilson naar Negas geef ze morgen eens wat anders mee mals en kruidig Brandend maagzuur, Een platenbon Is altijd raak Geen opium maar penicilline Een platenbon is altijd raak In Brazilië 313 doden Typerend voor nèt iets kwieker werken is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. Indra wilde „Quisling-regering''' vormen Levenslang Een platenbon is altijd raak] H" dreigen met Stalins naam heeft een tweeledig doel. Op de eerste plaats moet het de niet-Russische vol keren intomen die de laatste tijd hoe langer hoe duidelijker laten merken, dat zy bezig z.yn zich van het moe derlef los tc rukken, zoals de Oekraine en Litauen. Ten tweede zal het dreigement gericht zyn tot de jeugd, voor wie de naam Stalin een stukje verleden zonder inhoud ge worden is. DONDERDAG 20 MAART 1969 ADVERTENTIE ADVERTENTIE PARIJS Dr. Kenneth Dike, rle rondreizende ambassadeur van kolo nel Odumegwoe Ojoekwoe, de leider van de opstand in Biafra. heeft ver klaard, dat de kolonel geen belang stelling heeft voor een ontmoeting met de Britse premier Harold Wilson aan boord van een Brits schip. Dike, de voormalige rector magnifi cus van de universiteit van Ibadan, zei dat kolonel Ojoekwoe geen be zwaar heeft tegen een ontmoeting met Wilson, maar alleen op neutraal gebied. „In de 19de eeuw heeft een stam hoofd van de Ibo's ook eens een keer vertrouwen geschonken aan de Engel sen en heeft een bezoek gebracht aan een Brits schip. Hij is in ballingschap in de Caraibische eilanden gestor ven", zei Dike. Biafra kan Wilson niet als neutraal beschouwen. „Hij is een vurig aan hanger van de Nigeriaanse zaak. Zijn bezoek aan Lagos is alleen maar een propaganda-trucje om de indruk te ge ven. dat hij iets voor de vrede doet", zei Dike. ADVERTENTIE „Morgen In hy jarig. Wat moet ik geven ZüRICH Gavriel Bach, de Israëli sche plaatsvervangend procureur-ge neraal, is in Zwitserland aangekomen, om te confereren met Zwitserse advo caten over de mogelijke vrijlating Van de Israëlische agent van de veilig heidsdienst, Mordechai Rahamin, die vastgehouden wordt in verband met het doodschieten van een Arabische aanslagpleger. Van betrouwbare zijde werd meege deeld, dat Bach, die gisteren per vliegtuig aankwam, de Zwitserse au toriteiten heeft laten weten, dat de Is raëlische regering garandeert dat Ra hamin het land niet verlaten zal, als hij vrijgelaten wordt. Rahamin zit sedert 18 februari ge vangen nadat hij een van de vier mannen die een aanval deden op een vliegtuig van El Al op het vliegveld van Zürich-Kloten had neergeschoten. Een beslissing over zijn mogelijke vrij lating wordt deze week verwacht. LONDEN Premier Wilson van En geland zal zich, op uitnodiging van kei zer Haile Selassie, na zijn bezoek aan Nigerië naar Ethiopië begeven. Wilson vertrekt 27 maart uit Londen naar La gos. DEN HAAG Prins Bernhard zal dinsdag 25 maart op de Nieuwe Water weg een proeftocht maken met het nieu we „Sidewall" luchtkussenvoertuig HM 2. gebouwd bij Hover Marine Ltd. te. Southampton. ADVERTENTIE bijvoorbeeld een dubbele plak Verkade Snijkoek met boter ANGUILLA De „bezetting" van Anquilla is rustig en „zakelijk" verlopen. Enige mannen en vrouwen, die werden verzocht met de militairen mee te gaan plengden een traan, maar er werd niet geroepen, beledigd of gedreigd. Het is niet bekend waar Webster en andere leiders van zijn „rebellenregering" zich ophouden. Veel eilanders waren gekomen om de landing van de helikopters te zien, het geen gebeurde om half zes 's morgens. Daarvoor, tijdens de nacht, waren de fregatten Minerva en Rothesav aangekomen en kort daarop nog een derde, de RhyL De Nederlanders zonden van Cura cao een oorlogsbodem naar een be paald punt in de buurt van Sint Maar ten. het half-Franse eiland dat 18 ki lometer van Anguilla af ligt. maar uit niet biykt, dat het schip, „De Ze ven Provinciën", samenwerkt met de Britse marine inzake Anguilla. Het kleine vliegveld van Anguilla is open gebleven en de luchtverbinding met de wereld is intact. Het Ameri kaanse Federal Aviation Agency heeft evenwel piloten geadviseerd, niet naar Anguilla te vliegen, omdat het bureau hun veiligheid daar niet kan garande ren. Gisteren heeft in Londen de minis ter van Buitenlandse Zaken, Stewart, meegedeeld, dat het eiland Anguilla was bezet zonder dat er tegenstand was geboden, en dat er zich op het eiland een vertegenwoordiger van ha re majesteit Koningin Elizabeth II be vond, om daar de rust en de orde te garanderen. De „invasie" was vreedzaam verlo pen, zei de minister tot het Lagerhuis dat stampvol leden was, hetgeen een pluim op de hoed (of de helm) Is voor allen die erbij betrokken waren. De onafhankelijke regeringen van het Caribische gebied waren op de hoogte gesteld van de Britse plannen, en hadden zich ermee akkoord ver klaard, aldus Stewart. VREEDZAAM Britse parachutisten zijn per schip en per helikopter bij het aanbreken van de dag op het eilandje geland. Zij ondervonden geen tegenstand en ver spreidden zieh snel om de plaatselijke bevolking bijeen te brengen. Ronald Webster, de leider van het eiland, deed een beroep op de bewo ners. geen tegenstand te bieden. „Het heeft geen zin op een dwaze ma nier bloed te vergieten", zei hij in een verklaring na een spoedbijeenkomst van de regeringsraad. De bevolking gaf rustig toe. Sommi gen huilden toen zij de Britten zagen. De para's hadden automatische wa pens bij zich en vielen het eiland op verschillende plaatsen binnen. Zij fouilleerden elke bewoner op wa pens en controleerden hun identiteit. Daarna lieten zij hen vrij maar waar schuwden dat zij in de nabijheid van hun huis moesten blijven. De Britse troepenmacht werd verge zeld door Anthony Lee, die door ko ningin Elizabeth II benoemd is tot commissaris van het eiland. Hij heeft er jaren gewoond. De taak van Lee is het eiland te be sturen hangende de beslissingen over de politieke toekomst van het eiland. Wel was er even paniek onder de in vasiestrijdkrachten toen er een hevige knal weerklonk, maar die bleek afkom stig van een van de weinige motorfiet sen die het eiland rijk is. De politie stond onder bevel van de zeer gezette en zwaar gesnorde commis saris Andrew Way van Scotland Yard, die het in zijn dikke donkerblauwe uni form zeer te kwaad had onder de Ca raibische zon. I)e taak van hem en zijn 42 agenten is te voorkomen dat Anguilla wordt be zet door verdachte Amerikaanse za kenlieden en beroepsgokkers, die, zoals de Britse regering meent, relaties on derhouden met de georganiseerde Ame rikaanse misdaad, de Maffia. Onlangs werd een Britse onderminis ter van Buitenlandse Zaken met het pistool op de borst van Anguilla ver jaagd. Verder geweld is er niet ge weest; ook gisteren bleek niets van ge wapend verzet. Zelfs het antieke kanon dat het eiland bezit werd niet gebruikt. De invasie, hoe rustig ook verlopen, heeft veel kritiek geoogst in de hele wereld. Vandaar dat de Britse regering gisteren de VN op de hoogte stelde van de gang van zaken. Ook in het Britse Lagerhuis heeft de regering een uitvoe rige uiteenzetting gegeven. „Voorkomen dat een gewapende min derheid haar wil oplegt aan de meer derheid van de bevolking". Dat is de rechtvaardiging die de regering geeft voor de operette-achtige actie. MAOZ HAIM. (Israël) Israëlische vliegtuigen z(jn woensdag opnieuw de Jor- daan overgestoken om aanvallen te doen op stellingen van guerrillastrüders aan de voet van de Gilead heuvels. De toestellen, vier In getal, weeden te hulp geroepen na een mortieraanval op Is raëlische troepen by Neve Oer, 14 km ten zuiden van het Meer van Gal ilea in het Beisan dal. De correspondent van Associated Press, Marcus Eliason, deelde mee, vlammen en rook gezien te hebben, terwijl de toestellen na elkaar bom aanvallen deden en beschietingen uit voerden op de commando's. De aanval werd niet officieel bekend gemaakt, zoals gewoonlijk het geval is met botsingen bij de grens. Israël zette vliegtuigen in, om de moeilijk te treffen guerrillabases langs de be standslijn aan de Jordaan tot zwijgen te brengen. De actie scheen geconcentreerd t« zijn tegen Al-Martsjiya. In een eerdere bekendmaking van het leger werd gezegd, dat de Arabie ren het vuur met mortieren openden. Het werd beantwoord. ADVERTENTIE druk op de maag, opgcbla/en gevoel PARIJS De Marokkaan Chihabi Abderrahmane (22) heeft maandag avond laat een Caravelle van Air Fran ce tot landen gedwongen in Bordeaux Hij was uit Nederland uitgewezen omdat hij zonder werkvergunning ons land was binnengekomen. Hij was nu van Amsterdam via Parijs op weg naar Rabat. Kort na het vertrek van Parijs raakte hij in paniek. Hij rende heen en weer tussen de cockpit en zijn stoel en schreeuwde dat hij niet naar huis wilde. Ten slotte maakte hij zoveel drukte dat de piloot het voor de passagiers veili ger vond in Bordeaux te landen. Daar werd hij door de politie ontvan gen en opgesloten in afwachting van zijn volgende uitwijzing. ADVERTENTIE Cadeau per post MULHOUSE De Franse politie heeft de 31-jarige Spanjaard Lasa-Pica- vea beschuldigd van overtreding van de douanevoorschriften door te probe ren 125 kilo farmaceutische middelen uit West-Duitsland binnen te smokke len. De man werd maandagavond aan gehouden nadat in zijn auto plastic zak jes waren gevonden onder de zittingen en in de kofferruimte. De politie dacht aanvankelijk dat in de zakjes opium, heroïne en morfine zat. De waarde werd op 30 miljoen frank geschat (f 22 mil joen). Onderzoek in een laboratorium heeft intussen uitgewezen dat het poeder on schuldiger was: tetracycline en penicil line. Britse parachutisten en mari niers zijn zonder tegenstand te ontmoeten, op het opstandige eiland Anguilla geland. Op de foto een aantal inwoners van Anguilla, die kennelijk meer belangstelling voor de fotograaf dan voor de Britse soldaten hebben LONDEN „Rij-op/riJ-af, de nieu we autoweg naar Engeland", is danig in moeilijkheden geraakt. De twee nieu we auto-veerschepen van deze dienst tussen Hoek van Holland en Harwich waren namelijk tegelijk uit de vaart. De Koningin Juliana van de Maat schappij Zeeland die vorig jaar in dienst kwam, ondergaat nu zijn garan tiebeurt, terwijl de eveneens nieuwe St. George van de Britse Spoorwegen gron dig onderhanden werd genomen in ver band met de hardnekkige nukken van dit schip. De St. George heeft van meet af aan last gehad van onaangename trillingen. Verstevigingen op het achterschip wa ren niet voldoende om die weg te wer ken. Nu hoopt men de zaak onder de knie te hebben maar dat zal pas blijken wanneer het schip vandaag weer in de vaart komt. Enkele dagen later dan het plan was. Hierdoor moest de Maatschappij Zee land in allerijl de Koningin Wilhelmina in de vaart brengen die in reserve ge houden wordt. Dit schip onderhield de laatste dagen de dienst samen met de Avalon van de Britse Spoorwegen. Dit zijn geen autoveerschepen, boven dien hebben ze veel minder ruimte voor auto's. Dit betekende dus oponthoud bij het laden en lossen van de auto's. ADVERTENTIE „Ze houdt van muziek. Dus MACEIO Door de overstromingen die zich de laatste dagen na hevige re genval in de Braziliaanse straat Ala- goas hebben voorgedaan, zijn volgens voorlopige telling 313 mensen gedood. Er worden meer dan 600 mensen ver mist. Twintigduizend hebben geen huis meer. In het dal van de Mundau is het ge was ernstig beschadigd, duizenden stuks vee zijn verdronken. ADVERTENTIE PRAAG De leider van de Tsje- cho-Slowaakse communistische partij, Alexander Dubcek, heeft verklaard, dat de topconferentie van de Warschau- Pactlanden in Boedapest bijeengeroepen werd „om concrete stappen" te over wegen die moeten leiden naar een be tere organisatie van het gecombineerde opperbevel van de strijdkrachten van het Warschau-Pact. In een vraaggesprek met het partij blad Rude Pravo, dat gisteren doorge geven werd door het Tsjecho-Slowaak- se persagentschap CTK, zei Dubcek: „De socialistische landen kunnen een zekere activering van de imperialistisch krachten, in het bijzonder in Europa niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Samen met verbetering van ons defen siesysteem wenden wij ons oprecht tot alle Europese landen met de oproep van de leden van het Warschau-Pact. om meer pogingen te doen. die tot doel hebben de veiligheid van Europa te verzekeren", aldus Dubcek. Hij zei verder, dat de documenten van de topconferentie „een vergroting inhouden van de deelneming van indi viduele landen aan het oplossen van taken en van het opperbevel van het Warschau-Pact" „De instelling van een commissie van ministers èn het vormen van een coali tiestaf van de gecombineerde strijd krachten zullen het mogelijk maken de militaire zaken van onze defensiecom missie doelbewuster te regelen, het sys teem van uitrusting van onze legers te verbeteren en een grotere efficiency te verkrijgen in de defensie-uitgaven van onze landen „Geen van onze landen is zo rijk. dat wij aan deze kant van de zaak kunnen voorbijzien", aldus Dubcek. Dubcek zei nog, dat „de redenen voor bezorgdheid voor de vrede" de volgen de zijn: „De toenemende militaire be grotingen in de NAVO-landen. pogin gen een psychose van koude oorlog te verwekken, onvoldoende maatregelen van de Westduitse regering tegen de groei van de neo-nazi- en revanchis tische bewegingen in dat land. de plan nen van extremistische kringen in de NAVO". Hij ontkende de „speculaties in de Westerse pers, dat in Boedapest de be trekkingen met China besproken wer den", aldus CTK. „De kwestie werd niet besproken Alleen de vraagstukken waarvan ik melding maakte werden besprokenDubcek was president van de Warschau-Pact conferentie. Over de Europese conferentie voor- ;esteld door de deelnemers aan de top conferentie. zei Dubcek: „Ik maak mij geen illusies dat deze conferentie bin nenkort zal plaats hebben. Er moeten pogingen in die richting gedaan wor den zodat een dergelijke conferentie vroeger of later gehouden kan worden" aldus Dubcek. Quisling Het weekblad „Tribuna". het offi ciële orgaan voor de Tsjechische com munistische partij heeft woensdag een artikel gepubliceerd, waarin Alois Indra te kennen geeft, dat hij in augustus van het vorig jaar getracht heeft de factie In de partij, die geleid wordt door Alexander Dubcek te verdringen en een „Quisling"-regering te vormen, die met de Russen zou samenwerken. De president van Tsjecho-Slowakije, Ludvik Svoboda heeft echter geen toe stemming gegeven voor deze actie en gaf er de voorkeur aan zelf naar Mos kou te gaan en besprekingen te voeren met de Russische leiders. Indra deed deze bekendmaking in een toespraak waarvan men aanneemt, dat het de eerste openbare verklaring is over de pogingen van een deel van de partij om Dubcek af te zetten. [ndra is een secretaris van de partij. Samen met de Slowaak Vasil Bilka en de partijsecretaris Örahomir Kolder vormt hij de meest pro-Russische fac tie van de Tsjechische communistische partij. Hij is gisteren in Moskou aan gehouden. De vliegtuigen waren om 10.35 uur op hun bases terug. Om 11.00 uur was het rustig aan het front. Inmiddels deelde de radio mee. dat vier Israëlische soldaten gewond wer den toen hun auto in Khan Joenis aan de Middellandse Zee-kust op een mijn reed. Jordanië maakte later bekend dat vier Israëlische vliegtuigen het gebied van Al-Mansjia, 13 km ten zuiden van het Meer van Galilea, met. napalm bommen en mitrailleurvuur hadden be stookt. De luchtaanval duurde 25 mi nuten. Een militair voertuig was be schadigd, maar de Jordaanse troepen hadden geen verliezen geleden. Nota Een Israëlische nota, waarin de se cretarie-generaal van de V.N. Or Thant. werd verzocht om Irak te doen beloven, het bestand in het Midden- Oosten te respecteren was, naar heden vanwege het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken is verklaard, be doeld als een „waarschuwing". Een woordvoerder van het ministe rie heeft tot journalisten gezegd, dat het overbrengen van Iraakse troepen van Jordanië naar Syrië een „nieuwe strategische toestand" tot gevolg heeft gehad, doordat er nu vijandelijke troe pen In de buurt van Israël zijn geko men, die zich niet met het bestand ak koord hadden verklaard. Sinds de zesdaagse oorlog van 1967, aldus deze woordvoerder, heeft Israël er herhaaldelijk op gewezen, dat Irak het enige land was, dat het staakt-het- vuren niet heeft aanvaard, waardoor het een gevaar blijft betekenen. In Hebron, in bezet Jordaans gebied, heeft een Israëlisch militair tribunaal vier leden van een „El Fatah"-groep tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Elf andere leden van de groep kre gen gevangenisstraffen tot 15 jaar. Al len zijn schuldig bevonden aan het ple gen van aanslagen in Hebron, waarbij zeker een dode en 50 gewonden zijn ge vallen, en aan medeplichtigheid aan de moord op een Israëlische grens wacht. PARIJS De grootste Franse glas- Industrie Saint Gobain. tevens de groot ste van Europa, wordt bedreigd door een internationale staking in haar on dernemingen over de gehele wereld. Vakbondsleiders in deze ondernemin gen komen vrijdag te Genève bijeen om hierover te beraadslagen. Er zul len geen Nederlandse vakbondsleiders aanwezig zijn: Ons land kent geen glas- producerende bedrijven van Saint-Go bain. Deze bijeenkomst is uitgeschreven door de Internationale federatie che mie- en fabrieksarbeidersbonden. Zij heeft tot doel de gemeenschappelijke actiepolitiek in alle ondernemingen van Saint-Gobain te ontwerpen. In vier be drijven in Amerika en een in Italië wordt al gestaakt. Tijdens een duel op leven en dood tussen Salnt-Gobain en Boussois-Sou- chon-Neuvesele waarbij deze laatste zich van de Grote Franse glasreus wil de meester maken, is volgens de bon den gebleken, dat de arbeiders van Saint-Gobain geen billijk deel ontvan gen van de winst. Ook de lonen kunnen hoger zijn zon der dat het bedrijf hiervan schade on dervindt aldus de Federatie. STOCKHOLM De Amerikaanse ser geant, die enige weken geleden uit West-Berlijn verdween en met zijn Duitse vrouw en kind naar Oost-Berlijn zou zijn gegaan, vertoeft thans vermoe delijk in Zweden. Dat hij in Oost-Berlijn geweest is, is zeker, dit was op 4 maart door de Rus sische autoriteiten toegegeven. Tot nu toe hebben 300 Amerikaanse deserteurs zich in Zweden in verbinding met de overheid gesteld en naar schat ting 200 hunner is asiel verleend „op humanitaire gronden". PARIJS President de Gaulle zal 15 augustua per vliegtuig naar Corsica gaan ter gelegenheid van het feit dat Napo leon 200 jaar geleden geboren werd, al dus deelt de Franse regering mee. Het zal zijn eerste bezoek aan het eiland zijn sedert hij president is. ADVERTENTIE „Wat geef ik aan een tiener cadeau PRAAG Een boek over het proces tegen de voormalige leider van de Tsje- choslowaaksc communistische party, Rudolf Slansky zal de opening vormen van een serie „hedendaagse documen ten" die in Praag gepubliceerd zullen worden. De serie zal gepubliceerd worden door de uitgeverij van de „Tsjechoslowaak- se schrijvers. De schrijver van het boek, Artyr Lon don, vice-minister van Buitenlandse Za ken van 1949-1951, is een van de drie mannen die het proces tegen de twaalf overleefden. Hij werd in 1963 volledig gerehabiliteerd en woont nu in Parijs waar zijn boek „Confession" genaamd al gepubliceerd is. Liet is een unicum wanneer een al machtige leider, die zich in de dertig jaar van zijn heerschappij een aureool van onfeilbaarheid boven het hoofd heeft gehangen, drie jaar na zijn dood tot een Mephisto en tenslot te tot een door de geschiedenis ver geten figuur wordt gereduceerd. Dit unicum wordt nog pikanter, wan neer zich hierna een ontwikkeling voordoet waarbij de verdoemde „god heid" plotseling opnieuw op het al taar wordt gezel. Die almachtige leider, die duivel, ver- getene en herroepene. is Josef Vis- sarjonovitsj Stalin, een der meest omstreden politieke persoonlijkheden van onze eeuw. Eens de tirannieke heerser over een wereldrijk, dat hij in een onbarm hartig knellende greep hield, viel Sta lin niet langer levend van het voetstuk waarop de eigentijdse ge schiedenis hem had geplaatst. De man, die hem van dat voetstuk stoot te, was Nikita Kroestsjef, tijdens wiens bewind het mode werd de Ge orgiër te verguizen. TAie tyd van verguizing lykt voorbij. In het vooraanstaande tijdschrift van de communistische partij in Moskou, Kommunist. kon men de zer dagen een opmerkelijke poging tot rehabilitatie van Stalin aantref fen. Kleineert nog de in 1965 verschenen „Geschiedenis van de Grote Vader landse Oorlog van de Sovjet-Unie van 1941 tot 1945" de daden van Sta lin, in Kommunist noemt de schrij ver van het bewuste artikel het ver werpen van Stalins militair genie „onverantwoordelijke beweringen van buitenlandse geschiedvervalsers". Deze formulering alleen al bewijst, dat men in Rusland de stalinistische wij ze van interpretatie nog niet is ver leerd: het was immers Kroestsjef zelf. die het eerst en het felst tegen Stalin van leer is getrokken. Men kan niet anders dan opschrikken van dit regeltje in het Russische tijd schrift. Vooral als men weet, dat ge schiedkunde in Rusland niet de schijn is, waarin het gebeurde voor eeuwig en onwrikbaar 'n plaats krijgt, maar een barometer, die met het politiek* weer in Rusland gelijke tred houdt. Wat betekent deze hint naar een eer herstel van Stalin? Een terugkeer naar het stalinisme? En stond dit regeltje in Kommunist al léén. Er zijn echter sedert enige tijd andere aspecten aan het Russi sche leven, die aan de tyd van Sta lin doen herinneren. JVaast de stelling van de „verscherp te klassenstrijd op internationaal vlak" een bijna woordelijke over name uit de vocabulaire van de sta linistische periode staat de kreet van Breznjef „begrensde soevereini teit", waarmee de Sovjet-Unie zich interventie in elk communistisch land aanmatigt. Deze beruchte doctrine herinnert in haar praktische JOSEF STALIN oude boeman terug O uitvoering aan de bezetting In 1940 van de tot dan toe zelfstandige Balti- sche staten onder Stalin. Men zou verwachten dat Moskou, als het een politiek voert, die duidelijk stalinistische trekken vertoont niet openlijk op de proppen zou komen met de naam van Stalin en aller minst met een rchabilitaite van die naam. Doet Moskou dit toch. dan moet daar een bijzondere betekenis aan worden toegekend. Al zouden de Russische leiders dan niet direct een nieuwe stalinistische ter reur in hun land willen invoeren, het herstel van de goede naam van de ti ran kan een ernstige waarschuwing betekenen aan het adres van al de genen in het land, die met gedachten aan een liberale ontwikkeling spelen. Dat de Sovjet-leiders deze waarschu wing uiten valt niet vreemd in het licht van acties van liberale zijde, die niettegenstaande drastische maat regelen zoals processen tegen studen ten en intellectuelen eerder toe- dan afnemen. In tegenstelling tot de huidige genera tie, die onder Stalin carrière ge maakt of althans onder de heerschap pij van de man geleefd heeft, drin gen zich aan de jongeren vrijwel uit sluitend negatieve aspecten van Sta lins bewind op. I)ie negatieve zijde van drie decenniën Russisch commu nisme kreeg voor deze jeugd nog scherper reliëf door de spectaculaire vlucht van Stalins dochter Svetlana naar de Verenigde Staten van Ame rika. Jn heel deze samenhang voorspelt het oppoetsen van Stalins beeld nauweiyks iets goeds. Met het op het voetstuk zetten van het oude idool keert de fase terug van de in de Sovjet-Unie zelf. Een fase waar voor Russische intellectuelen van naam de laaAste tijd, blijkbaar zon der succes, meer dan terloops heb ben gewaarschuwd. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 7