Onderzoek naar de vrijwillige dood Nooduitgang van het leven „Lineaire versneller" tegen kwaadaardige gezwellen Weer poging om schat te bergen van „Grosvenor" SCHEUREN IN HET RODE BLOK (1) VIERDE BIJENKORF Röntgenstralen van 8 min. e. volt Meer vakantie reizen naar buitenland Schip zonk 186 jaar geleden Labiel Laatste appèl Sprookjes Motie-Van der Ploeg over plan-Mansholt woenndag in stemming In 4 jaar in Praag 178 executies Ontwikkeling Vorderingen Successen Gestrand Zand Luns: Paus prees Nederlandse trouw aan r.-k. oppergezag VRIJDAG 21 MAART 1969 OEGSTGEEST Elke dug maken over de hele wereld, zover dat althans wordt geregistreerd, duizend mensen een einde aan hun leven. In Ne derland kiezen dagelijks twee tot drie mensen vrijwillig de dood: duizend per jaar. Ook dit cijfer is aan de lage kant, want het betreft slechts de als zodanig herkenbare gevallen van zelfmoord. Het aantal zelfmoordpogingen dat niet tot resultaat leidt, wordt voor ons land geschat op vijftien tot dertig per dag. ZELFMOORD is nog steeds omgeven met een zeer zwaar taboe. In Enge land is een poging tot zelfmoord nog al tijd strafbaar voor de wet; voor rooms- katholieken geldt nog steeds dat de zelf moordenaar niet in gewijde aarde99 kan worden begravenal wordt deze wel in Nederland niet meer toegepast. Drie Nederlandse hoogleraren zullen een jaar lang het verschijnsel zelfmoord in Nederland wetenschappelijk on derzoeken. Voor het eerst in de geschiedenis van de we tenschap zal het onderzoek naar zelfmoord worden ge koppeld aan een onderzoek naar de zelfmoord-poging. Het onderzoek zal worden geleid door prof. dr. N. Speijer (62). sinds mei 1966 in Leiden hoogleraar in de sociale psychiatrie. Het onderzoek is vrij breed opgezet, want de twee andere hoogleraren zijn: prof. dr. Trim bos. hoogleraar in de psycho-hygiëne en prof. dr. Kruyt. socioloog. Prof. Speijer heeft het grootste deel van zijn weten schappelijke leven aan het verschijnsel zelfmoord gewijd: In 1935 promoveerde hij als zenuwarts op een proef schrift over zelfmoord. Met onderbreking van enkele jaren Duitse gevangenschap, werkte hij dertien jaar in psychiatrische inrichtingen. Van 1950 tot 1967 was hij hoofd van de afdeling geestelijke volksgezondheid in Den Haag. Heeft zelfmoord altijd te maken met een ziekteverschijnsel? ..Drie procent van de zelfmoorden geschiedt na rijpe overweging. On geveer zestien procent van de zelfmoor denaars is ziek". „Verreweg de meest zelfmoorde naars zijn niet geestelijk abnormaal, zij bevinden zich in een labiele toe stand". Stijgt het aantal zelfmoorden in Nederland? „In verhouding met de stijging van de bevolking niet. In vergelijking met andere landen zijn onze cijfers gun stig". Acht u zelfmoord een onzedelijke daad? ..Dat is mijn vakgebied niet. Als mens kan ik me voorstellen dat er men sen zijn die zich niet geroepen voelen in te grijpen als zij met een bepaalde zelfmoord worden geconfronteerd: als medicus is het mijn taak in een derge lijke situatie in te grijpen". Denken veel mensen over de moge lijkheid van zelfmoord? „Bijna iedere mens overweegt in zijn leven eens of meer de mogelijkheid van zelfmoord. Zelfmoord is de nood uitgang van het leven. Doorgaans komt de Dood bij de mens, maar de mens kan ook zelf de deur naar de Dood openen". „In ruwe verdeling zijn er drie groe pen: een kleine groep opent de deur met een bepaald doel, bijvoorbeeld de vereniging met een gestorvene; een andere kleine groep acht het eigen le ven nog wel aanvaardbaar, maar vindt het leven als zodanig niet meer van waarde. De grote meerderheid acht het persoonlijke leven ondraaglijk gewor den; voor hen is zelfmoord letterlijk de nooduitgang" Wil een zelfmoordenaar altijd de dood? „Neen en dat geldt ook voor vele van de niet-geslaagde pogingen". „De meeste zelfmoordenaars zien de andere mogelijkheden om uit de im passe te komen niet meer. Hun zelf moordpoging is als het ware een laat ste appèl op de samenleving". Kan zelfmoord bestreden worden? Zelfmoordenaars hebben doorgaans te voren signalen uitgezonden die niet werden opgevangen of begrepen. Men mag niet zeggen: „Wie over zelfmoord praat, doet het niet", want tachtig pro cent heeft er voor de daad over gespro ken. Ook moeten de sprookjes de wereld uit, dat zelfmoord erfelijk zou zijn of dat zelfmoord een uiting van krankzin nigheid zou zijn". ..Tijdens ons onderzoek zullen we na- Prof. dr. N. Speijer bestudeert al meer dan 30 jaar 't verschijn sel zelfmoord. In het komende jaar zal hij een breed opgezet onderzoek naar de zelfmoord en de zelfmoord poging in Nederland leiden. gaan of er voldoende deskundige en tijdige hulp bereikbaar is voor mensen die menen, dat zelfmoord de enige op lossing is". Is zelfmoord besmettelijk? Gedetailleerde beschrijvingen over zelfmoorden kunnen aanmoedigend wer ken, maar goede voorlichting kan voor al de menser. attent maken op de nood signalen uit hun omgeving". DEN HAAG De PvdA-afgevaardig- de S. van der Ploeg heeft gisteren in de Tweede Kamer een motie ingediend waarin de rgering wordt gevraagd voor 1 juni de Kamer een nota voor te leg gen waarin haar opvattingen over het plan Mansholt zijn vervat. Volgens de motie, die mede door een afgevaardigde van D'66 drs. Dijk«*ra is ondertekend, is het gewenst dat de regering op korte termijn haar mening geeft over de agrarische, sociale, eco nomische en financiële onderdelen van het plan. Minister Lardinois meende de Kamer zo veel als mogelijk tegemoet te ko men door toe te zeggen dat bij de be groting 1970 een aparte nota zal worden gevoegd, die tezelfdertijd als de begro ting of eventueel eerder in de Kamer kan worden besproken. Het is uiteraard mogelijk om tegen juni een stuk te produceren, doch dit zal de Kamer nauwelijks kunnen be vredigen, zo verklaarde hij. Woordvoerders van de regeringspar tijen, de Boerenpartij-groep Harmsen en de SGP hadden zich tegen de motie Van der Ploeg uitgesproken, die woens dag in stemming komt. De Tweede Kamer heeft zonder hoof delijke stemming het verdrag dat het stationeren van kernwapens in de ruim te verbiedt en volgens hetwelk hemel lichamen uitsluitend voor vreedzame doeleinden mogen worden gebruikt, zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Het verdrag, dat op 27 januari in Londen, Moskou en Washington tot stand is gekomen, is in oktober 1967 in werking getreden. PRAAG De Tsjechoslowaakse „bond van strijders voor de vrede" heeft laten weten, dat er tussen 1948 en 1952 178 mensen in Tsjecho-Slowakije zijn terechtgesteld. De bond heeft dit feit aangegrepen om er bij de regering in Praag op aan te dringen, de dood straf voor politieke vergrijpen af te schaffen. Kan zelfmoord een spontane daad zijn? „Niemand pleegt zo-maar zelfmoord; het is altijd het resultaat van een ont wikkeling. De ontwikkeling kan natuur lijk van kortere duur zijn, naarmate de gebeurtenis die een mens treft, ern stiger is". „Iedere mens heeft een vermogen om lasten te dragen. Dat vermogen neemt toe naarmate de mens meer krijgt te dragen. Wie zeer weinig lasten te dragen heeft gekregen in zijn leven, zal een vrij geringe draagkracht heb ben". AMSTERDAM (A.N.P.> Onlangs is in het Nederlands Kanker Instituut te Amsterdam een nieuw zeer modern, stralenapparaat, de „lineaire versnel ler". in werking gesteld. Dit toestel heeft belangrijke voordelen boven de tot nu toe aanwezige apparatuur voor de behandeling van patiënten, lijdende aan kwaadaardige gezwellen. De „lineaire versneller" levert röntgenstraling tot een energie van 8 miljoen e. volt. De opbrengst per tijdseenheid is zo groot, dat de bestralingstijden slechts zeer kort behoeven te zijn, waardoor een groter aantal patiënten per dag behandeld kan worden. De betekenis van deze apparatuur voor de patiënt ligt in de mogelijkheid om diep gelegen gezwellen een hogere dosis bestraling te geven zonder daarmee de gezonde weefsels ernstig te kwet sen. De contractie van „de lineaire ver sneller" is zodanig, dat de richting van de stralingsbundel met grote precisie kan worden bepaald. Het focus kan 360 graden rondom de patiënt worden be wogen. Er bestaat ook de mogelijkheid tot het uitvoeren van een rotatie-bestra ling, waar bij het focus tijdens de be straling een boog rond de patiënt be schrijft. Op 1 meter van het focus heeft de bundel röntgenstraling een doorsne de van 30 cm, zodat ook grote velden ineens bestraald kunnen worden. De „lineaire versneller" heeft met de nood zakelijke verbouwingen en controle-ap- paratuur, bijna f 1 miljoen gekost. Tot voor tien a vijftien jaar was men voor de uitwendige bestraling meestal aangewezen op apparatuur, die röntgen straling van 200.000 tot 300.000 volt le verde. Vorderingen in fysica en tech niek hebben het mogelijk gemaakt het radio-actieve element cobalt-60 te ge bruiken, dat gamma-straling van ca 1 min volt levert. Deze zg. ..megavolt röntgenstraling" heeft verscheidene voordelen boven de vroeger gebruikte apparatuur. Het grotere doordringings vermogen maakt, dat een hoger per centage van de ingestraalde energie in de diep gelegen haard wordt geabsor beerd. De grote energie heeft ook tot gevolg, dat bij passage door de opper vlakkige lagen (meestal de huid) slechts weinig energie wordt opgenomen, zo dat deze minder beschadigd worden. Voorts absorbeert het botweefsel deze straling relatief minder dan röntgen straling met lagere energie. Dit is voor al van belang voor de bestraling van haarden, die achter beenweefsel liggen (bijv. in het bekken en de schedel). Tenslotte wordt megavolt röntgenstra ling door de patiënten met minder be zwaar verdragen en kunnen grotere de len van het lichaam tegelijk worden bestraald. In Nederland zijn reeds ver scheidene van dergelijke apparaten. Zo bevindt zich In Deventer een Van der Graaff-generator van 2 min volt, in Rotterdam en Utrecht lineaire versnel lers van 6 min volt en staan in Den Haag en Rotterdam twee betatrons. In de lineaire versneller worden de elektronen versneld in een golfpijp, waarbij als versnellingsmiddel gebruikt wordt gemaakt van een radargolf. Be halve de zeer energierijke röntgenstra ling kan ook gebruik worden gemaakt van de tot 11 milj. e.volt versnelde elektronen. Niet alle soorten en lokalisaties van gezwellen zijn even geschikt om be straald te worden. Vaak worden alle kwaadaardige gezwellen, als kanker, over één kam geschoten en als onge neeslijk opgevat. Van de kant van de artsen is er op gewezen, dat het be ter is over ge/.wclsziekten te spreken. Er zijn nl. talrijke soorten gezwel len die. ook naar de plaats waar ze optreden, grote verschillen in gedrag vertonen. Zo zijn er die een vrijwel goedaardig beloop hebben, naast an dere die zeer kwaadaardig zijn in korte tijd de dood veroorzaken. Een ander onderscheid tussen gezwellen is, dat sommige zich nooit uitzaaien, terwijl andere dit al zeer spoedig doen. Zo min als men een infectie ziekte als een neusverkoudheid op de delfde lijn plaatst als cholera of lepra, kan men dit doen voor de ver scheidene gezwelziekten. De verschillende eigenschappen van de gezwellen komen ook tot uitdrukking door de wijze, waarop deze reageren op bestraling. Voor elk type gezwel en voor elke lokalisatie moet daarom wor den nagegaan welke behandeling, het zij met straling, hetzij met chemische middelen of een combinatie van beide, de beste kansen op genezing geeft. Dit geschiedt het best in kankerbehande lingsinstituten. Voor de bestralingsbehandeling geldt bovendien, dat steeds gezocht moet wor den naar het beste schema en de beste dosering, die voor elk geval nodig zijn. Op proefondervindelijke manier zijn ve le gegevens verzameld over de wijze waarop gezwellen de groeikracht ver liezen en tegelijkertijd gezonde weef sels zo min mogelijk worden bescha digd. Experimenteel wordt in de radio biologie, de wetenschap die de invloed van de straling op levend weefsel on derzoekt, nagegaan hoe de effecten tot stand komen. Hierbij maakt men ge bruik van de mogelijkheid om dierlijke en menselijke cellen te kweken en de invloed van bestraling hierop na te gaan. Thans zijn met de ter beschikking staande technieken opmerkelijke succes sen geboekt. De kansen op genezing zijn uiteraard het grootst bij die ge vallen, waarin het gezwel zich nog in het eerste stadium van uitbreiding be vindt. Voor huidkankers hebben de pa tiënten dan zelfs tot 95 pet of meer kans op genezing, voor baarmoeder en strottenhoofdkankers tot 60 a 80 pet en voor gezwellen in de mondholte tot meer dan 50 pet. Andere soorten en lokalisaties van gezwellen hebben min der kans op genezing, doch ook hier worden vorderingen gemaakt. Mede door de komst van de megavolt-thera- pie zijn grote winsten geboekt bij de behandeling van de ziekte van Hodgkin, een kwaadaardige lymfklier-aandoening Het ziet er naar uit dat thans 60 70 pet van de eerste stadia kunnen wor den genezen van deze vroeger altijd do delijke ziekte. SCHIPHOL Dc belangstel- iing voor vakantiereizen naar het buitenland is nog groter dan werd verwacht. Oorzaak: de slechte zomer van 1968. Aldus Irs. D. J. Engelen, adjunct-direc- eur toeristische ledenservice van Ie ANWB, tijdens een op Schip- iol gehouden persconferentie vaar mededelingen werden ge daan over de activiteiten van de vNWB ten aanzien van door deze ïstelling georganiseerde reizei n excursies. Dit jaar zal dc bclang.stcllin, oor vakantie in het binnenlanc. leiner zijn dan in 1968. welk lar gekenmerkt werd door een 'echte zomer. Daaraan kan he ijgende prijspeil worden toege oegd. maar dit feit mag toe ok niet weer overtrokken wo- en. aldus drs. Engelen. De reizen naar Spanje zijn oo! Jit jaar weer favoriet. Noord- Afrika en met name Tunesië, als mede Rhodos, komen b(j de va kantieganger steeds meer in trek. V PORT ST. JOHNS Nog altijd worden regelmatig pogingen ondernomen om de legendarische schat van de Grosvenor te bergen. Het is inmiddels 186 jaar geleden dat dit Britse schip aan de grond liep voor de „Wilde Kust" van Zuid-Afrika. Op het ogenblik zijn drie Duit sers bezig het schip te bereiken, dat op een Zeiltocht van Ceylon naar Engeland verging. Er zijn veel pogingen gedaan het wrak te zoeken maar deze zijn al le evenals het schip gestrand op de huizenhoge golven. Dezelfde watermassa's die de Grosvenor op een stormachtige nacht in 1782 op de rotsen van dit woeste kustgedeel- te sloegen. De tegenwoordige gelukzoekers lij ken weinig afgeschrikt door het fa len van hun voorgangers. Zij blij ven komen, aangetrokken door het onbekende fortuin dat zo geloven zij op 36 meter diepte door de woeste Indische Oceaan wordt vast gehouden. De eerste keer dat werd gepro beerd de schat te vinden was pas in 1896. Een Schot Alexander Lind say, bracht flink wat dynamiet tot ontploffing in het gebied waar de Grosvenor moest liggen. Hij ge bruikte daarbij een kaart die was getekend door een van de weinige overlevenden van de schipbreuk. Zijn wel wat woeste manier van zoe ken leverde hem echter 'n deel van de schat op. De zee gaf duizend gou den munten, twee kanonnen en en kele kanonskogels prijs. Deze oogst ontmoedigde Lindsy. die na zijn rigoureus optreden wel wat meer welvaart had verwacht. Zijn vondst was echter groot genoeg om een lokaas te vormen voor de genera ties gelukzoekers na hem. In 1905 stelde een maatschappij uit Johannesburg de ligging van het wrak voor het eerst nauwkeurig vast. Haar duikers troffen de Gros venor aan op zestig meter uit de kust. Op een donkere plek zat het wrak klem tussen twee rotsen en was bedekt met zand. Dit zand bleek een vrijwel onoverwinnelijke barriè re. Even snel als de duikers het weg spoten, werd het door het sterke ge tij weer teruggespoeld. Zestien jaar later besloot een Bel gische maatschappij een tunnel naar het wrak te graven. Op het strand werd een verticale schacht gesla gen en vandaar probeerde men zich horizontaal onder de zeebedding naar de Grosvenor te graven. Maar ook deze onderneming faalde. Op slechts twaalf meter van het wrak spoot het zeewater de tunnel in. Sindsdien zijn veel pogingen on dernomen de schat te^bergen, maar ook die werden alle verijdeld door de kracht van de golven en de he vige werking van het zand. Scepti ci hebben zich afgevraagd of de Grosvenor wel werkelijk een fabel achtige schat herbergt. Er bestaat tenslotte geen oorspronkelijke vrachtlijst. Uit verslagen van overlevenden kan echter worden afgeleid dat de vracht bestond uit 162.378 gouden munten. 720 goudstaven. 1450 zil verstaven, negentien kleine kisten met diamanten, robijnen, parels, saffieren en de „Pauwentroon" van de Mongolen. Deze legende is zo levendig dat de laatste vijftig jaar ruim vijf mil joen gulden werd uitgegeven aan bergingspogingen. En niemand kreeg er nog iets voor terug. Behalve de woeste Schot Lindsay met zijn dui zend goudstukken. Men moet wel slecht voorgelicht en geborneerd zijn om te menen dat er nu nog zoiets bestaat als het „ene. ondeelbare communis me". Die monolithische kolos die volgens Marx en Lenin de kapita listische wereld wetmatig zou ver pletteren is dood. Nooit sinds in 1919 de commu nisten in Rusland de macht grepen en van de rode heilsleer een export artikel maakten, was het commu nisme zo in zichzelf verdeeld als nu. Het eind van de jaren zestig brengt niet alleen tussen de rode landen onderling maar ook binnen die lan den zelf steeds diepere verschillen van opvatting aan het licht. Een scala van „nationaal-commu- nistische" opvattingen en sterk uit eenlopende denkbeelden over doel en middelen in Boekarest en Bel grado. Peking en Praag, Havanna en Hanoi veroorzaken overal fac ties en fracties, verdeeldheid en twistgesprek. Het lijkt West-Europa wel.... Het Westen is bezorgd over de duidelijke neiging van de heersers in het Kremlin, terug te keren naar het harde Stalinisme. Inderdaad duidt veel erop dat bepaalde leiders daar dat willen. Dat streven vloeit o.i. niet voort uit kracht, maar uit zwakheid, niet uit zelfvertrouwen, maar uit angst. Te weinig wordt ook beseft dat èn in Rusland èn in vele landen van wat eens het „rode blok" heette ve len tegen een neo-stalinisme ge kant zijn. En zelfs in een dictatuur heeft ook een groot aantal dissiden ten invloed! rTV>t 21 augustus 1968, de dag van de Russische inval in Tsjecho- Slowakije, groeide er een dialoog tussen Rusland en het Westen. Ve len in dat Westen namen aan dat die dialoog gebaseerd kon zijn op de oprechte wens der Russische lei ders naar vrede. Na „Praag" overheerst de opvat ting, dat de Russen nooit oprecht waren, dat zij een vreedzaam sa menleven altijd slechts zagen als mogelijkheid om hun positie te ver sterken. Moet men met de socialist Kreits- ky. Oostenrijks oud-minister van buitenlandse zaken, geloven dat de rode dictatoren in Moskou er ge woon niet aan denken, hun land ook maar iets te democratiseren? Moet men nu verwachten, dat elke „satellietstaat" die nu nog poogt een eigen politieke lijn te gaan volgen tenminste het lot der Tsjech en wacht? Moet men met de socialist Hea- ley, Groot-Brittanniës minister van defensie, vrezen dat het neo-stalinis me in Rusland dat ook hij geba seerd ziet op grote innerlijke span ningen daar de Russische leiders eer wel dan niet tot uitbarstingen van militair krachtsvertoon zal bren gen? Onvrolijke gedachten maar de kop in het zand helpt niet. Wel kan men over zulke zaken genuanceerder denken dan zij die geen andere remedie weten dan de defensiekosten met 225 miljoen om hoog te jagen.... tiet is waar: het theoretische maandblad van de Russische partij Kommunist (in stalinistische handen) herhaalde onlangs dreigend Stalins kreet: „Oorlogen worden niet langer verklaard, maar begon nen". Het is waar: in het militaire tijdschrift Rode Ster wordt venijni ger met sabels gekletterd dan in lang en Stalin werd er weer als een groot veldheer in afgeschilderd. Maar ook is het waar, dat in vele Russische bladen krachtig stelling wordt genomen tegen neo-stalinisme o.a. in Trud, het grote dagblad van de vakbeweging. Niet in de Pravda. Maar achter de Pravda staat Brez- njef eerste partijsecretaris, nu dul- DINSDAG heeft burgemeester Wit te van Eindhoven de nieuwe Bijen korf in zijn ge meente geopend. De architecten van dit nieuwe gebouw (54 bij 77 meter) zijn Gio Ponti uit Milaan en Th. H. A. Boosten uit Maas tricht. Het ge bouw is onder verdeeld in een verkoopblok en een dienstenblok. Tussen de beide onderdelen be vindt zich een „transportation- wall", waarin on der meer liften, trappehuizen en hoofdleidings- schachten zijn op genomen. In het verkoopblok be slaan de verkoop ruimten een vloer oppervlak van 10.400 vierkante m verdeeld over de kelderverdieping, de parterre, de eerste en de tweede etage. Dit totale verkoopoppervlak is slechts weinig minder dan dat van de Bijenkorven in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. Het interieur ontwerp is van de Groupe Harold Barnett in Parijs. De niet overdekte derde etage wordt benut voor open- ltichtexposities van tenten en kam- peerarti kelen. Architect Ponti heeft bij de gevels het kolomstramien van de verkoop- ruimte (8.90 bij 8.90 meter) tot uit drukking gebracht door verticale witte banden, aan de bovenzijde ge koppeld door een randbalk even eens in wit beton. De voor de gevel bekleding gebruikte geglazuurde te gels groen voor het verkoopblok en grijs voor het dienstenblok zijn ingeschokt in gewapend beton nen wanden. Op de foto is de schei ding tussen verkoopblok (rechts) en dienstenblok (links) duidelijk zicht baar. delijk neo-stalinist. Achter Trud staat Sjelepin, vakbondsleider en „liberaler". Tegen de achtergrond van dat voor buitenstaanders vaak zo onbegrijpe lijke Don Kozakkenkoor van stem men en tegenstemmen dat de Rus sische pers is, speelt zich een felle, nog lang niet besliste machtsstrijd af tussen neo-stalinisten en „vrijzin nigen" waarbij weer elke richting haar nuances kent. Wij menen daar bij dat het fout is als inzet van die strijd alleen te zien de vraag hoe Ruslands verhouding tot het Westen moet zijn. Dat is voor óns nu wel erg be langrijk, omdat wij in het Westen wonen, maar de wereld groter is Ruslands interne problemen en Rus lands verhoudingen tot de rest van de „rode" wereld zijn zeker van even groot gewicht. W'e leven snel... Het neo-stalinis- me is minder nieuw dan wt vaak denken. Al drie jaar geleden kreeg Breznjef een brief, onderte kend door 25 wetenschappelijke en artistieke coryfeeën van Rusland, waarvan de kern was: Elke stap naar rehabilitatie van Stalin zou nieuwe scheuringen veroorzaken tus sen de Russische en de buitenland se communistische partijen voor al in het Westen. En: de Russen zouden nooit meer ertoe gedwongen kunnen worden te geloven dat Stalins misdaden ten onrechte aan de kaak waren ge steld. Toen al zagen die 25 Russen dat zich in het Kremlin een hevige machtsstrijd afspeelde. In het Wes ten werd men zich daarvan pas goed bewust na „Praag" zeker toen bleek dat velen in Rusland die inval als een blunder beschouwden. Kort voor „Praag" werd een op zienbarend en aangrijpend document Rusland uitgesmokkeld. Zo aan grijpend en zo schokkend is het dat veel Westerse kenners van Rusland het eerst voor een vervalsing hiel den. Stukken eruit werden het eerst gepubliceerd in de New York Ti mes van 22 juli. Er zijn enige ver sies van onder resp. de titels „Plei dooi voor een menswaardig bestaan", „Hoe ik mij de toekomst voorstel" en „Alternatief". De schrijver is Andreji Sacharof, een groot geleerde en een der „va ders van de Russische waterstof bom". Sacharof levert in dat ge schrift een hartstochtelijk pleidooi voor een snelle ontwikkeling van vormen van overleg en samenwer king tussen de rode en de Westerse wereld, en voor menselijke vrijheid ook in Rusland. Met een zeldzame heftigheid valt hij de structuur van de Russische samenleving aan. en met name ha mert hij op blijvende verwerping van het stalinisme. Harrison E. Salisbury van de New York Times, uitnemend ken ner van Rusland, schreef in juli: „Misschien staat op het ogenblik de gevangeniswagen voor Sacharofs deur". In de recente Nederlandse uitgave (Het Parool) zijn die woor den gehandhaafd. \faar Victor Zorza (invloedrijk kremlinoloog, want hij schrijft in The Guardian, Londen, Die Zeit, Hamburg en L'Express, Parijs) meldde pas nog dat Sacharof in vrijheid is. In de Russische pers, al dus Zorza, gaat het debat over Sa charofs denkbeelden onverminderd voort zij het dat man noch ge schrift ooit worden genoemd, want officieel is er geen geschrift. Officieel is er slechts de 47 jaar oude A. D. Sacharof, al gepromo veerd op zijn 26ste, met 32 jaar tot jongste lid in de historie van de Rusische Akademie van Weten schappen gekozen. Met de opinies van deze man kun nen de huidige Russische machtheb bers het nergens eens zijn. „Slechts samenwerking over de gehele we reld onder de voorwaarden van in tellectuele vrijheid en verheven mo rele idealen van socialisme en ar beid, vergezeld van de uitbanning van dogmatisme en het te niet doen van de druk die de regerende klas sen uitoefenen in hun eigen verbor gen belang, kan de beschaving red den", schrijft hij. Wie iets wil begrijpen van de machtsstrijd die zich thans in het Kremlin afspeelt met betrekking tot de richting die zowel de Russi sche binnenlandse als buitenlandse politiek zal nemen, wie iets wil be grijpen van de spanningen en scheu ringen in het geheel van de rode we reld, mag Sacharofs hartstochtelij ke maar evenwichtig geformu leerde betoog niet veronachtza men. We zullen de volgende keer zijn denkbeelden verkort weergeven. SCHIPHOL „De Paus heeft tijden» de veertig minuten, dat ik bij hem op audiëntie was zijn respect onderstreept voor het hele Nederlandse volk en daar bij heeft hij er zijn grote voldoening over uitgesproken, dat miljoenen Ne derlandse gelovigen met zoveel trouw vasthouden aan de leer van de kerk en aan het in de Roomse kerk heersend» oppergezag". Dit deelde minister mr. J. M. A. H. Luns gistermiddag bij zijn terugkeer uit Italië op Schiphol mee. Hij verklaarde verder dat hij presi dent Saragat heeft uitgenodigd voor een staatsbezoek aan Nederland. „Het ziet er naar uit dat dit bezoek niet eerder dan het volgend jaar zal plaatsvinden, omdat het onwaarschijnlijk is dat de Italiaanse president reeds deze zomer komt en wij hem niet aan het gure winterweer willen blootstellen".

De Vallei | 1969 | | pagina 11