Geen prijsmaatregel tegen de huisartsen „WIJ ZIJN GOED BEHANDELD IN OOSTDUITSE CEL" Vrijheid kwam voor Sternau als volslagen verrassing U komt mij ook hekend voor Drie stakende chauffeurs in Friesland ontslagen Mr. Van Thiel ziet wel wat in reclamecampagne voor Tweede Kamer TIJDELIJK f 129 ZWAARDEMAKER Streekvervoer voor grote problemen EIGEN AUTO WORDT VEEL GEBRUIKT Utoch ook? Nijmeegse vrouw lag 5 dagen dood in haar bejaardenhuisje Narcotiseur van Mia Versluis handelde niet onoirbaar Mi nisters Roolvink en TJe Block hopen op tijdig overleg vóór 1 oktober POTTER S CATARRH PASTILLES Brandende tanker nu in Europoort VERPLICHT Enquête toont aan: Twente wil 11 april pralen niet fractie leiders over medische faculteit ERNST Waar je ook kijkt steeds meer mensen stappen over opRoxy 25. NACHTTENT IN DE VAL ERG GELACHEN Spoed gevraagd met wetsontwerp stakingsrecht Een toast op de gastvrouw die weet hoe feestelijk feestjes worden met Verkade Toast. CONGRES GENOOTSCHAP VOOR RECLAME SLECHT BEELD OPDRACHT VT TiiriiBir SEVILLA ORANGE MARMELADE GERECHTSHOF: VRIJDAG 21 MAART 1969 I)EN HAAG Er komt geen prijsmaatregel tjgen de huisartsen. Dit hebben de ministers De Block (Economische Zaken) en Roolvink (Sociale Zaken) be sloten na de laatste brief van de Landelijke Huisartsen Vereniging. Uit die brief hebben de ministers de conclusie getrokken, dat de eerste drie kwartalen van dit jaar de tarieven van huisartsen voor particuliere patiënten niet mogen worden verhoogd. ADVKRTF.NTn en bij zware of hardnekkige verkoudheid Allean hij apothekers en drogisten 1_| et einde van de staking in het Fries streekvervoer lijkt voor de hai\d te liggen. Staatssecretaris Keyzer van verkeer en waterstaat heeft immers aangekondigd dat binnen enkele weken de met rode cijfers werkende bedrijven in het streekvervoer op financiële steun kunnen rekenen. Maar de zaken liggen minder eenvou dig. De twee directies in Friesland die de nieuwe c.a.o. voor het streekvervoer niet willen ondertekenen hebben heel andere dan financiële bezwaren tegen de overeenkomst. Zij willen eerst de uitslag afwachten van een onderzoek, dat een commissie gaat instellen. De vakbonden willen dat de lonen voor de streekchauffeurs worden opgetrok ken. De stadschauffeurs zouden honderd gulden per maand meer verdienen. Er is daarom door werkgevers en werkne mers een commissie ingesteld, die deze verschillen en de redelijkheid ervan moest onderzoeken. Deze commissie kwam er op zo korte termijn echter niet uit. Op centraal niveau hebben de vak bonden en werkgeversorganisatie KXVTö' toen besloten tot 'n compromis. Men is er van uitgegaan dat de lonen van de streekchauffeurs inderdaad om hoog zouden moeten gaan en dat voor 1969 een bedrag van 33 gulden per maand extra zou worden betaald om dit verschil al voor een deel weg te werken. Het merendeel van de leden van de KNVTO (een organisatie waarvan ook de streekvervoerders lid zijn) accepteer de onder fel protest deze nieuwe c.a.o. Men vreesde de gevolgen van een sta king en ging alleen daarom door de knieën. Twaalf busondernemingen echter heb ben geweigerd de nieuwe c.a.o. te on dertekenen. De vakbonden hebben om te begin nen aan drie van hen een brief ge stuurd. Daarin stond in duidelijke taal onderteken de nieuwe c.a.o. of wij gaan staken. De directie van de Overijsselse Auto busdiensten in Holten koos eieren voor haar geld en de staking bleef uit. De twee directies in Friesland hielden het ben stijf „Als uit het onderzoek dat nu wordt ingesteld, inderdaad zou blij ken dat de streekchauffeurs meer moe ten betalen, dan zullen wij die 33 gul den per maand extra betalen. Met te rugwerkende kracht", aldus de beide di recties. ^ij hebben er wel bijgezegd dat zij financieel dan erg moeilijk komen te zitten en dan toch een beroep moe ten doen op het potje van drie miljoen, dat staatssecretaris Keyzer op het vuur heeft staan. De standpunten liggen dus ver uiteen. De commissie die het werk van de streek- en stadsvervoerders gaat bekij- ken, heeft nog vele maanden werk, en de resultaten van dit onderzoek zijn ook nog lang niet bekend. De vakbonden bestrijden bovendien het standpunt van de werkgevers. Zij voeren aan dat de commissie hele maal niet tot opdracht heeft de achter stand in loon uit te rekenen. De commis sie, zo zeggen de vervoersbonden, gaat alleen maar na hoe zwaar het werk van een streekchauffeur en hoe zwaar het werk van een stadschauffeur is. Als de commissie met dit werk klaar is, is nog helemaal niets gezegd over ver schillen in beloning, aldus de bonden. TAe staking legt een deel van de moei- lijkheid in het openbaar bloot. De grote stadsvervoerbedrijven gaan ervan uit dat tekorten door de gemeentelijke overheid moeten worden gedragen. De streekvervoerbedrijven die in particu liere handen zijn, kunnen zich geen verliezen permitteren. Deze streekvervoerders hebben de laatste jaren de kosten flink zien stij gen en het aantal passagiers zien dalen. Ook in kringen van de KNVTO is men van mening dat het streekvervoer- bedrijf op de helling moet. Dat bete kent in de praktijk opheffing van een groot aantal bedrijven. Maar een ande re keus is er niet. Het wordt hoog tijd dat overheid, werkgevers en ook vak bonden om de tafel gaan zitten en tot zaken komen. Er is al lang genoeg ge praat. ROTTERDAM Vier van de negen sleepboten, die donderdagmiddag en de afgelopen nacht het vuur op de fel bran dende Noorse tanker Siluna hebben ge blust, sleepten het geblakerde schip gis teravond behouden binnen de haven mond van Hoek van Holland. De Siluna kwam om zeven uur in Europoort aan. Hoewel er geen landelijk en uni form tarief bestaat gaan de ministers ervan uit dat de huisartsen in het al gemeen in het laatste kwartaal van '68 negen gulden voor een consult en f 13,50 gulden voor een visite bere- zeker niet overal het kenden, geval (Dit is Red.). De ministers zeggen in hun ant woord aan de LHV, van mening te zijn, dat in die tarieven al de inko mensontwikkeling en stijging van de praktijkkosten tot 1 oktober 1969 wa ren verwerkt. Minister De Block had dit trouwens ook al op 18 december aan de artsen geschreven. Volkomen in tegenstelling hiermee is het besluit van de LHV er bij haar leden op aan te dringen die ontwikke ling en gestegen kosten „eerst vanaf 1 oktober aanstaande in hun tarieven tot uiting te brengen." De kous is hiermee waarschijnlijk nog niet af. De ministers verwachten van de LHV dat zij over een eventuele verhoging van tarieven per 1 oktober tijdig met hen overleg zal plegen. Omdat er ook artsen zijn die acht en twaalf gulden berekenen, hebben wij het bestuurslid, dr. C. Z. Salomé, gevraagd of alle artsen nu op grond van deze brief negen en 13,50 gulden zullen gaan berekenen. Hij antwoorde: „Dat zijn zij prak tisch verplicht. Wij adviseren het niet. Wie nu nog acht en twaalf gulden vraagt, ligt een jaar achter. Wij heb ben die f 9.- en f 13,50 al in oktober 1967 geadviseerd. Als minimumtarief". De minister heeft al eerder te ken nen gegeven, betrokken te willen wor den bij het vaststellen van de tarie ven met ingang van 1 oktober. Ook dan wil hij. zoals dokter Saiomé zei. een vinger in de pap houden. DEN HAAG Wanneer de onder vraagde personen zich op werkdagen verplaatsen wordt in een kwart van de gevallen gebruik gemaakt van een par ticuliere auto. Op zaterdagen is dat éénderde en op zondagen bijna de helft. Dat staat in het tweede interimrap port van de commissie bevordering openbaar vervoer, in het westen van Nederland De commissie heeft hier voor een huisenquête gehouden tussen eind september en half november 1966. Hierbij zijn ongeveer dertigduizend huishoudingen met in totaal negentig duizend personen ondervraagd. Volgens de commissie is door deze enquête een betrouwbaar beeld verkregen van de vervoergewoon ten De autodichtheid in het onderzoekge bied. dolen van de provincies Noord- Holland, Utrecht en Zuid-Holland, was tijdens de onderzoekperiode één auto op ruim twee huishoudingen of één wa gen op bijna negen personen. Naarma te het bruto-inkomen van de huishou ding groter was, was het percentage huishoudingen dat over een of meer auto's beschikt groter. De ondervraagde mensen maakten vrijwel geen reizen buiten het westen van het land. Op werkdagen en zater dagen werd slechts twee a drie procent en op zondagen ruim vijf procent van alle reizen buiten het onderzoekgebied gemaakt. Het merendeel van de réizen was kleiner dan vijf kilometer, negentig pro cent van de automobilisten bleef in de stad. De drukste periode lag tussen acht en negen uur en tussen vier en zes uur. De 21'jarige grafisch ontwerper Ruud Sternau uit Amsterdam, die vorig jaar in Oost-Berlijn tot twee jaar en negen maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, is gisteravond, na zijn vervroegde invrijheidstelling, op Schiphol aangekomen. Op de foto wordt hij hartelijk begroet door de moeder van Lood van Bennekom, wier zoon nog in Oostduits gevangen schap zit. WEST-BERLIJN Ruud Sternau viert z(jn 22ste verjaardag dinsdag thuis. Als een volslagen verrassing kwam voor hem gisterochtend vroeg in de gevangenis aan de Maria Magdalenastrasse in Oost-Berlijn de mededeling van een officier dat h(j enige uren later op vrije voeten zou z(jn. Hoewel het naar buiten bekend was, had niemand het hem eerder verteld. Zelf had h(J niet het flauwste vermoeden. HENGELO De Twentse politieke partijen willen de fractievoorzitters van alle partijen in de Tweede Kamer uitnodigen om 11 april in het Hengelo se stadhuis te komen praten over de vestiging van de achtste medische fa culteit in Twente. Tijdens de openbare bijeenkomst wil men, op zakelijke gronden, Twente nog maals als kandidaat aanbevelen. Een aantal deskundigen zal korte in leidingen houden. Daarna is er een ge- dachtenwisseling met naar men hoopt de fractievoorzitters uit de Tweede Kamer. LEEUWARDEN De staking bij 2 Friese busondernemingen heeft de eer ste ontslagen opgeleverd: drie chauf feurs en twee monteurs van de Zuid West Hoek kregen van hun directie te horen, dat zij niet langer in dienst zijn. De vakbonden bestrijden de recht matigheid van de daad. Secretaris W. A. Kieboom van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel: Dit is een slag in de lucht. Ontslag op staande voet is tijdens een officieel aangemelde sta king onmogelijk. De staking die het Friese busper- soneel aan f 33 meer loon per week moet helpen gaat vandaag de derde dag in, zonder enig uitzicht op een com promis. De directie van de ZWH over weegt per advertentie nieuwe chauf feurs aan te trekken en de niet-renda- bele lijnen op te heffen. Het laatste overweegt ook de direc teur van de Leeuwarder autobusbedrij ven (LAB). Voorlopig laat hij zijn bus sen echter op stal, ondanks do werk willigen over wie hij beschikt. „Ik wacht maar rustig af". Het leven in Friesland begint zich langzaam in te stellen op het wegge vallen streekvervoer. Incidenten komen niet of nauwelijks voor. De ernst van de staking werd duide lijk, toen personeel van de ZWH gis teren weigerde begrafenisritten te ver zorgen. Met politie-escorte konden en- Ie werkwilligen uiteindelijk toch de plechtigheid verzorgen. In Balk werden enige ruiten van de woningen van stafmensen besmeurd. In een vette krante-advertentie re ageerde de directie van de ZWH giste ren op een uitlating van een van haar chauffeurs voor de televisie: Hij ver dient niet 120 maar 160 gulden netto per week, zo liet de ZWH weten. Een bustocht van schoolkinderen uit Emmeloord naar Gorzel moest gisteren met particulier vervoer worden ver zorgd. Friese stakers wisten de chauf feur van een Zwolse onderneming tot solidariteit te bewegen. Ook een muziekkorps moest ge dwongen door de stakers de wijk nemen naar privé-vervoer. Het Friese bedrijfsleven heeft de ge volgen van de staking aardig opgevan gen. Door het inschakelen van eigen vervoer en het tevoorschijn komen van de fiets is het verzuim naar verhouding klein. Dit laatste geldt ook op de scholen. De ziekenhuizen in Sneek, Leeuwarden en Hee ren veen zien een verschuiving van het middag- naar het avondbezoek, dat meer gelegenheid laat tot het meerijden in buurmans auto. SCHIPHOL Minister Luns is gisteren bij zijn terugkeer van een van zijn buitenlandse reizen (ditmaal was het Rome) op Schiphol een ongebruikelijke ont vangst bereid. Hij werd opge wacht en onmiddellijk omringd door een enthousiast groepje in ;>ud-Volendamse stijl uitgedoste Nederlandse artiesten. De enige die minister Luns be kend voorkwam was Willeke Al- berti (links). „U heb ik wel eens op de televisie gezien", riep hij uit. Nadat iemand haar naam had genoemd, gaf hij haar een hand en zei: „Inderdaad, nu zie ik het. U lijkt op haar". Waarop Jan Blaaser (tweede van rechts) ant woordde: „U komt mij ook bekend voor". De andere aanwezige artiesten waren de 3 Jacksons (de eerste, derde en vijfde van links) de pia nist Tonny Eyk (geheel rechts) en Fred Kaps, die niet op de fo to staat. De acht artiesten wilden met deze ontvangst de aandacht ves tigen op de Holland Show '69, die zij in Australië gaan brengen. In drie weken tijd zullen zij twaalf voorstellingen geven voor emi granten uit Nederland. Volgende week woensdag gaan ze op reis. ADVERTENTIE iTV Om twee uur gistermiddag stapte hij tussen een haagje politiemannen de ge- vangenispoort uit. Vier uur later reden hij en zijn vader naar het Westberlijn- se vliegveld Tempelhof voor de terug reis naar Nederland, dat hij bijna een jaar geleden verliet voor een karweitje dat hem, zoals hem was voorgespiegeld 750 gulden zou opbrengen, maar dat hem In werkelijkheid een veroordeling tot twee jaar en negen maanden ge vangenisstraf opleverde. Lody van Bennekom, Ruud's 22-jari- ge vriend is in de Oosterlijnse ge vangenis, in arrest gebleven. Hij wordt uiterlijk half april vrijgelaten. De twee jongens werden vorig jaar april samen door de Oostduitse politie opgepakt wegens hulpverlening aan Oostduitsers die naar het Westen wil den vluchten. Het is een delict waarop in Oost-Duitsland een gevangenisstraf van vijf jaar staat. De twee jongens waren geronseld door de Amsterdamse koopman J. H. die volgende week donderdag, samen met Gerrit K. in Amsterdam terecht moet staan. Zij worden beschuldigd van onder meer het aanzetten tot verduiste ring en het vervalsen van paspoorten, de passen van Ruud Sternau en Lody van Bennekom. Een paspoort is en blijft eigendom van de Nederlandse Staat. „Wij kwamen met hen in contact in de Casablanca, een nachttent aan de Zeedijk in Amsterdam", vertelde Ruud Sternau gisteren na zijn vrijlating. Op de hoek van de Blasiusstraat en de Wibautstraat in Amsterdam, een af gesproken plek, stapten Ruud en Lody op een ochtend in april vorig jaar in de auto waarmee Jan H. en Gerrit K. hen naar Hannover brachten. Daar vandaan vlogen ze naar 't Ber- lijnse vliegveld Tempelhof. „We werden daar ontvangen door ene Loeffler". K. voerde hen naar Oost-Berlijn. „En al bij de Brandenburger Tor vroeg hij ons onze paspoorten aan hem te geven. Toen, zo heb ^ik nu begrepen, had den we nul komma nul procent kans meer om nog terug te komen. Vrijwel meteen toen we weer bij de grensover gang kwamen en zeiden dat we onze papieren hadden verloren, werden we gearresteerd. Je hebt geen enkele kans. Na een paar uur verhoren moet je wel door de knieën gaan". „Het is gewoon erg dom wat wij hebben gedaan, een waarschuwing mis schien voor anderen". Al eerder liep een Nederlandse jon gen in de val. Hij had zich laten strik ken door een studentenorganisatie die zich ondermeer bezighield met het hel pen van vluchtelingen. Het kostte de jongeman acht jaar gevangenisstraf. Hij werd nog veroordeeld volgens het oude Wetboek van Strafrecht; het nieu we dateert van vorig jaar. De jongen heeft drie jaar van zijn straf moeten uitzitten. Eind vorig jaar werd de 24- jarige J. Beugel wegens hetzelfde ver grijp gearresteerd. Hij is deze dagen tot twee jaar en tien maanden veroor deeld. Ook zit nog een Amerikaan in Oost-Berlijn vast. „Wij zijn goed behandeld", vertelde Ruud Sternau gisteren. „Ik had mij wel wat anders, wat minder, van een gevangenis voorgesteld. Wij hebben toch nog erg gelachen. Er zaten wel gekke mensen; ook Amerikanen en Ita lianen die voor spionage zaten. Het eten was heel goed. We kregen boeken en tekenmateriaal, een heel goede verzor ging, en brieven en pakjes". Die pakjes, afkomstig van zijn ouders, kwamen via de Nederlandse militaire missie. „Het was alleen wel een geweldige dreun toen we de uitspraak hoorden. Men had ons gezegd, dat we hooguit twee maanden zouden krijgen, als we al gepakt zouden worden. Dat is wel even anders uitgepakt. Ik lag nog te slapen toen een officier me wekte en vroeg: „Raad eens wat er vandaag met jou gaat geeuren? Je wordt vrijgela ten. Daarna ging ik naar een andere cel. Ik kreeg mijn eigen kleren weer en werd later naar buiten gebracht". DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Van Lier (PvdA) heeft minister Po lak (Justitie) gevraagd het wetsontwerp dat het stakingsrecht regelt, direct bij de Kamer in te dienen. Eerder deze week zijn geheime adviezen van de Raad van over het wetsontwerp uitgelekt ADVERTENTIE DEN HAAG Mr. F. JF. M. van Thiel. voorzitter van de Tweede Ka mer, ziet wel mogelijkheden in een re clamecampagne voor.de Tweede Ka mer. Maar dan zal aan een aantal voorwaarden moeten worden voldaan. Deze reclame zal het karakter van voorzichtige en neutrale voorlichting moeten krijgen, die de bestaande publi citeit in kranten en op de televisie zal aanvullen. Voor politiek omstreden za ken mag volgens de Kamer-voorzitter geen gebruik van reclame worden ge maakt. Dat is een taak voor de poli tieke partijen, de fracties en de indivi duele Kamerleden. Dr. F. J. F. M. van Thiel zei dit gisteren op het tweedaagse congres van het Genootschap voor Reclame in het Haagse congresgebouw. Even later werd hem een complete reclame-campagne aangeboden door een werkgroep van reclamedeskundigen. De campagne is ontworpen omdat uit een door Markrotest gehouden opinie onderzoek is gebleken, dat het beeld van de Tweede Kamer bij het publiek matig tot slecht is. De in opdracht van het Genootschap voor Reclame ontwikkelde campagne, omvat een serie krantenadvertenties en enkele televisiespots. In de advertenties wordt vooral de nadruk gelegd op de door de kamer bereikte resultaten. Of de reclamecampagne ook inder daad gevoerd zal worden hangt van de Tweede Kamer af. Zij zal daartoe de opdracht moeten geven. Het materiaal ligt klaar. Op de eerste dag van het reclame- congres richtte de econoom prof. dr. J. Pen uit Groningen zich tegen de kri tiek dat reclame onzin is omdat het geen echte informatie biedt en onge loofwaardig is. Wel achtte hij deze kritiek begrijpelijk. Reclame ondermijnt inderdaad de ge loofwaardigheid van een aantal poli tieke en economische redeneringen, al- ADVERTENTIE \V; r - •- cs-%A dus prof. Pen. Het is volgens hem denk baar, dat de maatschappij in haar ge heel een overvloed van reclame en pu bliciteit over zich heen krijgt zonder het te willen. Dat kan worden voor komen als bedrijven samenwerken tot matiging of als de overheid in extreme gevallen ingrijpt. NIJMEGEN De 79-jarige mevrouw J. Meuwisse uit Nijmegen heeft vijf dagen dood in bed gelegen in haar be jaardenhuisje. Zij is waarschijnlijk vorige week don derdag aan een hartaanval overleden. Zij werd begin deze week gevonden toen er een reparatie aan de deur van haar huis moest worden verricht. De Stichting bejaardencentrum St. Jozefshof wijst alle verantwoordelijk heid van de hand. Het huis behoort tot het bejaardencentrum, maar de bewo ners staan geheel op zichzelf. Alleen als zij erom vragen wordt hulp geboden. Om echter een herhaling te voorko men zal in het vervolg iedere dag een zuster van het tehuis de bewoners van de huisjes bezoeken. 55 DEN HAAG De anesthesist die de narcose had verzorgd waaruit de nu 22-jarige Mia Versluis in Enschede na een hieloperatie niet meer is bijgeko men, heeft niet onoirbaar gehandeld door haar ouders voor te stellen het buisje dat haar in leven houdt te ver wijderen. Dat is de opvatting van het Amster damse gerechtshof, zo blijkt uit de pu- blikatie van de 28 januari gedane uit spraak van het hof in de Staatscourant van woensdag. De anesthesist, dr. B. P. de P. uit Enschede, was volgens het hof „uitslui ten door alleszins te respecteren ge voelens van zorg, medelijden en men selijkheid bewogen" tot zijn voorstel gekomen. Het hof neemt ook in aan merking dat dr. De P. zijn voorstel me de had gebaseerd op de conclusies van drie befaamde specialisten die het be wusteloze meisje hadden onderzocht. Dr. De P. had zijn voorstel echter eerst met collega's moeten overleggen, meent het hof. Hij had ook beter niet zelf het voorstel aan de ouders kunnen doen. Het gerechtshof meent dat de narco tiseur ook geen verwijt treft op de twee andere punten van de aanklacht: dat hij de chirurg toestemming heeft gege ven de operatie te beginnen en dat hij na de rechterhiel ook de andere hiel heeft laten behandelen. De boete van duizend gulden die het hof de narcoti seur toch heeft opgelegd, is alleen een straf voor het niet maken van aanteke ningen van het verloop van de narcose door dr. De P.

De Vallei | 1969 | | pagina 13