Georg Kessler wijzigde aanvalslinie van Nederlands elftal ingrijpend Johan Cruyff en Dick van Dijk spelen tegen Luxemburg mee Dick van Dijk niet verbaasd over keuze in oranjeteam EVINRUDE Damesturnploeg trekt zich terug in Zuid-Afrika Feijenoord speelde met St. Truiden5-0 Imre Rietveld schakelde titelhoudster Eva Twedberg uit DAF44, z ij n geld dubbel en dwars waard. Egbert Nijstadt won Politie-veldloop Betty Stöve en Marijke Schaar in halve finales Amerika versloeg West-Duitsland Verenigde Staten leden vierde nederlaag in successie OM SCHOTVAARDIGHEID TE VERGROTEN Sterk Schutters Oppassen Oefenwedstrijd Snelle 1500 meter van Claesson echte service Niet op programma Ruimte? Voorzichtig Snel Alleen Polleunis Dolgedraaid Kansloos buitenboordmotoren daar staat achter! Waar je ook kijkt steeds meer mensen ontdekken Roxy 25. U blijft toch niet achter? WK IJSHOCKEY Coupon. VRIJDAG 21 MAART 1969 DICK VAN DIJK niet verrast ZEIST Het Nederlands voetbal elftal, dat woensdagavond in 't Feij- enoordstadion in Rotterdam in de voor ronden van de strijd om het wereldkam pioenschap tegen Luxemburg speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Jan van Beveren (Sparta); achter: Wim Suurbier (Ajax), Rinus Israel (Feijenoord), Hans Eykenbroek (Sparta) en Theo van Duivenbode (Ajax); midden: Henk Groot (Ajax) en Wim Jansen (Feijenoord); voor: Theo Pahlplatz, Dick van Dijk (beiden FC Twente), Johan Cruyff (Ajax) en Rob Rensenbrink (DWS). Reserves: Nico van Zoghei (Go Ahead), Epi Drost (FC Twente), Henk Houwaart (FC Twente), Wim van Hane- gem (Feijenoord), Ben Muller (Ajax) en Nico Rijnders (Go Ahead). Aan de FIFA moeten voor een wed strijd om het wereldkampioenschap 22 spelers worden opgegeven. Bondscoach Georg Kessler heeft aan de elf spelers en zes reserves de volgende vijf spe lers toegevoegd: Piet Schrijvers (DWS), Theo Laseroms (Feijenoord), Sjaak Roggeveen (Holland Sport), Ab Brou wers (NAC) en Witse Veenstra (Go Ahead). APELDOORN Op een parcours in het sportpark „Orderbos" zijn donder dag de veldloopkampioenschappen van de Nederlandse Politie Sport Bond ge houden, die werden georganiseerd door de Sportcommlssie van de Raad van Leerlingen van de Nederlandse Politie Academie. Bij de A- en B-klassers, die een af stand van 7,5 km moesten lopen, werd Egbert Nijstadt van de Politie Sport vereniging Arnhem eerste in 26.44,4. Hij had een ruime voorsprong op Van Griensven van de PSV Den Bosch, die een tijd van 26.11,2 liet noteren, en op Guikema van de Kon. Marechaussee, die dezelfde tijd maakte als Van Griens ven. De veteranen liepen vijf kilometer. Hier werd eerste Van Ginkel van de PSV Baarn in 20.06.0. Smit van de PSV Nijmegen bezette in 22.57,3 de tweede plaats. CANNES Betty Stöve, die giste ren doordrong tot de kwartfinales van 't internationale tennistoernooi in Can nes door een overwinning met twee maal 6-3 op de Engelse Molesworth, heeft de halve finales bereikt Zij ver sloeg de Francaise Cazeaux met 6-3, 6-2. Marijke Schaar plaatste zich bij de laatste acht Zij won met 6-1, 6-0 van de Britse Wellerman. Later op de avond versloeg Marijke Schaar de Zuidslavische mej. Skulj met 6-3, 6-1 en schaarde zich hiermee eveneens bij de laatste vier. I de eerste ronde van het heren-dub belspel wonnen Knneth de Koning en Peter Vaarties met 6-2, 6-4 van de Australiërs Elurin Mc Cape en John Gardener. ZEIST Het Nederlands voetbalelftal, zoals bondscoach Kessler het gisteren samenstelde voor de wedstrijd tegen Luxemburg, verschilt op vier plaatsen van de ploeg, die in de laatste interland, op 27 oktober in Sofia, met 20 verloor van de Bulgaren. Jansen destijds geblesseerd verdrong Muller en de voorhoedespelers Pahl platz, Van Dijk en Cruyff nemen de plaatsen in van Bouwmeester, Klijnjan en Van Hanegem. Ajacied Cruyff voegde zich gisteren, genezen van zijn griep, bij de selectiegroep. Kessler wilde zijn gistermiddag sa mengestelde elftal als basis nemen voor het bewijs, dat er in de opbouw van het Oranjeteam een duidelijk waar neembare lijn zit. „Het elftal, dat ik drie weken voor de wedstrijd tegen Bul garije tegen de amateurs liet oefenen, zag er ongeveer hetzelfde uit." De Curagaose voetbalkampioen Jong Columbia heeft in het Rif stadion te Willemstad met 2-0 gewon nen van de Surinaamse titelhouder Transvaal in een vriendschappelijke wedstrijd. Voor de rust werd niet ge scoord. José Constancia en Pappie Martina maakten de doelpunten. De Transvaalspeler Korte werd uit het veld gestuurd omdat hij de scheids rechter had beledigd. Het is duidelijk, dat de bondscoach voor het duel met Luxemburg, dat ver moedelijk met zes in het buitenland spelende profs zal aantreden, heeft ge streefd naar een elftal waarin produk- tieve en agressieve voetballers zijn ver enigd. Dat is noodzaak na de neder laag tegen de Bulgaren. Daaruit valt de keuze van debutant Van Dijk te verklaren, hoewel Twen- tes schotvaardige aanvaller de laatste weken minder goed in vorm lijkt. Kess ler: „Die mening deel ik niet. Tegen Go Ahead vond ik Van Dijk afgelopen zondag in de beginfase, toen Twente in de meerderheid was, bijzonder sterk spelen." In elk geval brengt hij naast de DWS'er Rensenbrink, die woensdag zijn derde interland speelt, drie gevreesde schutters binnen de lijnen. Van Hane gem kwam daardoor op de reserve bank terecht. „Andere landen, waaron der Bulgarije", benadrukte Kessler, „plegen in thuiswedstrijden bij voorkeur twee specifieke spitsspele-s op te stel len". Enigszins verrassend is de keuze van Jansen, die na een pijnlijke inzinking nauwelijks twee weken geleden de weg omhoog weer heeft gevonden, bo ven de in topvorm verkerende Hou waart. De Feyenoorder is bc vendien pas op 9 maart alsnog aan de selectiegroep toegevoegd. Kessler: „Ik ben onder meer op grond van tactische overwegin gen tot deze keuze gekomen. Verder wil ik me daarover voorlopig niet uitla ten." Angst voor wéér een nederlaag van Oranje tegen Luxemburg, dat deze week in een oefenduel Alemannia Aken met 4-0 klopte, ligt hieraan wellicht ten grondslag. Monoloog van de bondscoach: „Luxemburg vervult de rol van de un derdog en en dan moet je oppassen voor onderschatting. Het gevaar daar van is in het verleden meermalen ge bleken. Niettemin geloof ik, dat wij de ze wedstrijd kunnen winnen, maar de nadruk wordt naar mijn idee teveel ge legd op de verwachting, dat wij een grote overwinning zullen behalen." „Ik heb de spelers er herhaaldelijk op gewezen, dat de Luxemburgers gel den als gevaarlijke tegenstanders. Met twee driedaagse bijeenkomsten (volgen de week maandag komen de geselec teerden weer in Zeist bijeen) heb ik het belang van deze interland willen accen tueren." Kessler stelde gisteren zijn ploeg sa- HARSTAD De Zweed Goeran Claesson heeft donderdag op de twee de dag van de internationale schaats wedstrijden in Harstad een goede prestatie geleverd op de 1500 meter. Hij won deze afstand in 2 minuten en 7,4 seconden. Ard Schenk werd met 2.09,4 derde achter de Fin Koskinen (2.08,8). De 5000 meter leverde een overwin ning op voor de Noor Per Willy Gut- tormsen. Hij bleef met 7.42,2 ruim voor op Jan Bols <7.48,1). In het eindklassement bezette Claes son met 176,013 punten de eerste plaats. men na een oefenwedstrijd tegen het nationale elftal voor spelers van zes tien tot achttien jaar. In dit duel, dat de geselecteerden door treffers van Jansen, Pahlplatz, Suurbier, Cruyff en Van Hanegem met 6-1 wonnen (van Be- veren sloeg een bal in eigen doel) speelden Eijkenbroek en Rensenbrink niet mee. Zij waren daags tevoren in Zeist licht geblesseerd geraakt. „Voor woensdag zijn die blessures genezen", voorspelde de bondscoach. Hij zette overigens met het oog op de door de Internationale voetbalfederatie gewenste lijst met 22 spelers ook de volgende namen op pa pier: doelman Schrijvers (Twente), La seroms (Feijenoord), Roggeveen (Hol land Sport), Brouwers (NAC) en Veen stra (Go Ahead). GEORG KESSLER schutterskracht vergroten ZEIST Als een ervaren internatio nal, met de handen losjes in zijn zak, beantwoordde Dick van Dijk (23), de enige debutant in het elftal van bonds coach Georg Kessler, de op hem afge vuurde vragen. Scherp denkend en nauwkeurig zijn woorden kiezend oordeelde hij: „De ADVERTENTIE KIEL Zowel de Amerikaanse da mes als heren hebben donderdagavond in Kiel West-Duitsland in een indoor- atletiekwedstrijd verslagen. De Ameri kaanse heren, met slechts twee Olym pische kampioenen, Charlei Greene en Bill Toomey, wonnen met 62-52 en de Amerikaanse damesploeg behaalde een overwinning van 45-37. Voor de beste prestatie in de met 4.000 toeschouwers bezette Oostzee-hal leverde de Amerikaanse Mamie Rallins, die op de 50 meter horden een nieuw (officieus) indoorrecord vestigde met een tijd van 7,0 seconden. Zij bleef hier mee 0,1 seconden onder het oude we reldrecord, dat zij reeds op haar naam had staan. Een opvallende prestatie tegen de lang niet op volle sterkte uitkomende Amerikanen de ploeg telde enkele 14-jarige onbekende schoolmeisjes leverde Liesel Westermann, wereldre cordhoudster discuswerpen. Met de ko gel stootte zij 16,71 meter, waarmee zij haar persoonlijk record op dit voor haar „tweede" nummer met bijna een meter verbeterde. Winnares bij het ko gelstoten werd Mariene Fuchs met 17.53 meter. BLOEMFONTEIN De Nederland se damesturnploeg, die zich in Zuid- Afrika bevindt, zal 28 maart niet in Blomfontein uitkomen tegen Zuid- Afrika. Volgens het Engelse persbureau Reu ter zou die wedstrijd deel uitmaken van de alleen maar voor blanken toe gankelijke mini-spelen. Bij het vertrek van de turnploeg had het Gymnastiekverbond opdracht ge geven het team terug te trekken zo dra zou blijken dat een landenwed- strijd in het kader van de mini-spe len zou worden gehouden. „In oktober hebben wij al een uitno diging gekregen voor drie landenwed- strijd in Zuid-Afrika", aldus voorzitter De Jong van het Koninklijk Neder lands Gymnastiekverbond. „Wij heb ben daarop geantwoord dat wij die in vitatie aannamen. Zuid-Afrika is im mers normaal lid van de Internationa le Turnfederatie en wij hadden van die federatie ook toestemming gekregen. Wij wisten toen helemaal niets af van de mini-spelen. Pas enkele weken ge leden bleek ons uit de persberichten dat het ging om spelen, waaraan uit sluitend blanken mogen meedoen". „Turnen stond echter niet op het programma. Toen heb ik nog op de dag van vertrek aan onze dele gatieleider, de heer Van der Vinden, telefonisch het bericht meegegeven, dat wij onder geen enkele voorwaarde aan die spelen mee wilden doen. Dit om alle narigheid te voorkomen. Een paar dagen later was er een vergade ring van ons bestuur waarbij dit nog eens ter sprake kwam. We hebben die opdracht vervolgens telegrafisch en per brief bevestigd". „Nu zijn er waarschijnlijk in Zuid- Afrika omstandigheden ontstaan die Van der Vinden, gezien ook onze op dracht noodzaakten de ploeg terug te trekken". keuze is voor mij niet direct een ver rassing. Je bent niet blind als de heer Kessler gaat oefenen met een voorhoe de waarin naast mijzelf Pahlplatz, Cruyff en Rensenbrink staan opgesteld. Natuurlijk, iedere verkiezing blijft een verrassing. Vooral als je zelf pas vijf minuten voor de officiële bekend making wordt ingelicht". Wordt er aan de huidige vorm van Twente's spitsspeler nogal getwijfeld, Van Dijk zag dit beslist niet. „Mijn vorm is goed, maar er wordt te veel uit het oog verloren, dat Twente in de competitie steeds meer tegenstand on dervindt. Een spitsspeler voelt daarvan de eerste tikken. Is men nog altijd ge reserveerd ten opzichte van de kam pioenskansen van Twente, de wil om van dit sterke elftal te winnen wordt steeds groter". Heeft Kessler Van Dijk gekozen om ruimte te maken voor Johan Cruyff? Van Dijk: „Dat horen we volgende week wel. Ik stel me wel voor, dat we als twee broertjes lekker samen zullen spelen". Acht Van Dijk het een voordeel om tegen het niet indrukwekkende «terke Luxemburg te debuteren? „Luxeum- is een niet te onderschatten tegenstan der. Het is hetzelfde als in onze compe titie. Tegen op papier zwakkere tegen standers moet je juist enorm voorzich tig zijn. De verdediging van Luxeumburg zal ons weinig ruimte geven. Daarom mag ik aannemen, dat het een moeilijk duel voor mij zal worden." Dick van Dijk gaat niet onervaren zijn debuut in het Nederlandse elftal tegemoet. Hij doorliep Kesslers school van UEFA, Jong Oranje en militaire elftal tenslotte niet voor niets. ADVERTENTIE ROTTERDAM Sint Truiden was geen partij voor Feyenoord. De Rotterdammers zonder Israël, Jansen en Van Hanegem, speelden zich gis teravond in het vriendschappelijke duel rustig naar een forse zege: 5—0. De Belgische ploeg met internationaal Polleunis, en de drie Nederlanders Van der Loop, Ouwens en Koens, kon geen moment waarmaken dat zij een goede sparringpartner was. Dat de Belgen „slechts" met 50 verloren, hadden zij te danken aan de welwil lendheid van de Rotterdamse aanval lers, die nadat het al snel 30 was geworden, bij de eenvoudigste kansen naast of over schoten. Het verschil in klasse demonstreerde zich in het eerste kwartier al duidelijk. Als een mes door de boter, zo sneed de aanval van Feijenoord door dé ver dediging van Sint Truiden. Een defen sie die blijkbaar nog nooit van mandek king had gehoord. Moulijn kon rustig passes uitdelen, Kindvall en Geels kre gen alle kansen om te richten. Zij de den dat gretig, meestal te nonchalant, uitgezonderd de eerste twaalf minuten. Feijenoord had op dat moment met een voorsprong van 3-0 al ruim afstand genomen van de Belgen. Een vleugel schot van Wery in de tweede minuut beoordeelde Bosmans verkeerd. Vijf mi nuten later stelde Samardzic uit een vrije trap Geels in staat er 2-0 van te maken en in de twaalfde minuut lan ceerde Moulijn Kindvall, die voor 3-0 zorgde. Ijverig Sint Truiden liet zich door die snelle achterstand niet ontmoedigen. Gevaarlijk werden de Belgen niet. Al leen als spits Polleunis aan de bal was hij maakte in het Belgische elftal in de voorronden van 't wereldkampioen schap voetbal zes doelpunten moest de Rotterdamse verdediging attent zijn. Zijn Hollandse medevoorwaartsen Van der Loop en Koens bleken echter niet het voetbalintellect te bezitten om van zijn passes te profiteren. Dat Feijenoord voor rust nog een tien tal prachtige scoringskansen liet liggen deerde de Rotterdammers dus in het geheel niet. Feijenoord met tikken. ging na rust rustig door De dolgedraaide Belgische verdediging maakte al in de derde mi nuut een fout, waarvan Kindvall gretig profiteerde: 4-0. Even laaide toen de strijdlust op in de aanval van Sint Trui den. Koens demonstreerde zijn kwalitei ten met twee felle schoten. Polleunis probeerde het met enkele solo's, maar lang duurde deze opleving niet. Feije noord was weldra weer oppermachtig. Samardzic trof de paal en een fraai doelpunt van Geels werd wegens buiten spel afgekeurd. Het werd tenslotte alleen nog een kwestie van afwachten hoe hoog Feije noord de score zou opvoeren. De Rot terdammers maakten er tien minuten voor 't einde nog 5-0 van. Bij 'n voor zet van Kindvall kwam de bal van de lat terug en Geels kon kalm inkoppen. Scheidsrechter: Van der Kroft, Toe schouwers 20.000. Opstellingen: Feijenoord: Pieters Graafland, Romeijn, Van Daele, Laze- roms, Van der Heide, Haak, Wery, Sa mardzic, Kindvall. Geels, Moulijn. Sint Truiden: Bosmans, Martens, Claes Lemoine, Henderix, Ouwens, Jeuris, Koens, Lievens, Polleunis, van der Loop. AMSTERDAM Het bestuur van de Stichting Betaald Voetbal Blauw Wit heeft gisteravond tijdens een vergade ring besloten het voorbeeld te volgen van De Volewijckers en niet toe te tre den tot de Liga van Betaalde Voetbal clubs. STOCKHOLM In een wedstrijd voor het wereldkampioenschap ijs hockey, dat In Stockholm wordt ge houden, heeft Canada donderdag avond met 5-0 gewonnen van de Ver enigde Staten. De scores per periode waren: 1-0, 0-0, 4-0. Canada nam de leiding door een treffer van Frank Huck in de 10e mi nuut. Kort daarna kregen de Ameri kanen twee kansen op de gelijkmaker maar de Canadese doelman Stephen son stopte de schoten voortreffelijk. Beide teams poogden in de tweede periode met hard en weinig construc tief spel succes te boeken. In deze speeltijd werd niet gescoord. In de derde periode sloeg Canada toe: Cafferty, Hargreaves, King en Bayes bepaalden de eindstand op 5-0. Dit betekende de vierde nederlaag in successie voor de Verenigde Staten. In Stockholm werd verder bekend dat er tijdens het komende congres van de internationale ijshockey federa tie, dat in de zomer in Zwitserland wordt gehouden, een voorstel ter spra ke komt over het al dan niet deelne men van zes professionals per ploeg tijdens de titelstrijd van 1970 in Cana da. Mocht dit voorstel te zijner tijd aangenomen worden dan betekent het een enorme versterking van de teams van Canada en de Verenigde Staen. De stand na de wedstrijd Canada Verenigde Staten is: Rusland 4 4 0 0 8 346 Tsjecho Slowakije 4 3 0 1 6 2110 Zweden 4 3 0 1 6 18— 9 Canada 4 2 0 2 4 12—14 Finland 4 0 0 4 0 9—24 Verenigde Staten 4 0 0 4 0 738 LONDEN Imre Nielsen-Rietveld, de 21-jarige oud-kampioene van Nederland, die sinds haar huwelijk in Denemarken woont en thans voor Denemarken uit komt, heeft in de kwart-finales van de All England badmintonkampioenschappen in Londen voor een verrassing van de eerste orde gezorgd door de 24-jarige ti telhoudster Eva Twedberg uit Malmö met 11-10, 11-8 uit te schakelen. Het ranke Deens/Nederlandse meis je ging veel sneller over de baan dan de Zweedse die een minder goed sei zoen doormaakt, als gevolg van een hardnekkige rugblessure. Imre Riet veld, die voor haar huwelijk al eens doordrong tot de finale van dit offi cieuze wereldkampioenschap, is de enige Europese speelster, die door drong tot de laatste vier. De andere drie halve finalistes komen uit Indo nesië en Japan. De Indonesische Mi- narnl, het vorig jaar finaliste en thans bij velen favoriet, maakte een eind aan de sensationele comeback van de 30-jarige Heather Nielsen (11-4, 11-0). De thans in Zuid-Afrika wonen de Britse, die tien jaar geleden de ti tel op haar naam bracht, voordat de Amerikaanse Judy Hashman in een reeks van jaren een vrijwel onaan tastbare hegemonie opbouwde, ver sloeg een ronde eerder de Japanse To- moko Takashasi (12-11, 7-11, 12-10). Takashasi's landgenotes Noriko Taka- gi en Hiroe Yuki bereikten wel de hal ve finales. Ze wonnen met bijzonder veel gemak van resp. de Ierse mevr. Bryan (11-0, 11-2) en de Deense Per- nllle Molgaard Hansen (11-4, 11-0). Geen enkele Europese speler drong door tot de halve eindstrijden van het heren-enkelspel. Na de uitschakeling van Erland Kops, moesten een ronde verder ook de Zweedse gebroeders Sture en Kurt Johnnson zich gewonnen geven. Kurt Johnnson had al van tevo ren aangekondigd zich kansloos te achten tegen de Maleisiër Tan Aik Huang, die vier jaar geleden de titel veroverde en sindsdien steeds in de fi nale heeft gespeeld. Dat kwam uit. Tan Aik Huang stond zijn opponent slechts 13 punten toe (15-8, 15-5). De Europese kampioen Sture Johnsson verloor met 15-9, 15-4 van Je Indone siër Darmadi. Sven Andersen, de Deense kampioen had in de achtste fi nales teveel moeten geven om langs de Aziatische kampioen Muljadi (Indo nesië) te komen en verloor met 15-2, 17-14 van Oon Chong Hau, die twee maanden geleden de internationale ti tel van Nederland op zijn naam bracht. Titelverdediger Rudi Hartono tenslotte plaatste zich via een over winning op de Japanner Ippei Kojima, die op zijn beurt even tevoren zich tot het uiterste had moeten inspannen tegen Tan Aik Huang's jongere broer Mong. ROTTERDAM De Maastrichtse eredivisieclub MVV heeft de trainer van Baronie Knobel (46) aangesteld als oefenmeester. Knobel, die een voorlo pig contact heeft tot het einde van dit seizoen, is naast oefenmeester tevens docent aan het sportcentrum in Zeist. ADVERTENTIE Pak hem gerust hard aan. Zijn 40 pk - vermogen bereikt hij bij een verrassend laag toerental van 4500: uw garantie voor een lange levensduur. Zelfs bij zijn felste acceleraties (0-50 km/u in 6 seconden) en zijn hoge constante kruissnelheid (123 km/u) snelt hij op één tank vulling (38 liter) ruim 500 kilometer ver. DAF44 is ruim en comfortabel. Zelfs lange mensen biedt hij een voortreffelijke zit met veel hoofd-en been ruimte. Hij heeft «UTOMATK/VAMOIMTC een sterke, luchtgekoelde motor. Anti-corrosielaag en 8 laklagen beschermen hem tegen't slechtste weer. Wieldoppen, raamlijsten en bumpers zijn van zorge loos roestvrij staal. U hoeft hem nimmer door te sme ren. De taaie levenslust van deze auto is zo zeker dat DAF u een jaar garantie geeft, ongeacht het km- aantal.Prij8f5.325,- (incl.btwf5.964,-). Bel de dealer vooreen test 'm zelf-rit of stuur de coupon in voor alle informatie. "0 Hl *SSm 'K&ai W »-l yfc,-it Stuur mil alle InformaUe over de DAF55 DAF 55 coupé DAF55 stationcar DA F 44 DAl 44 station car DAF 33. (aanstrepen wat U wenst). Naam.- (In envelop zonder postzegel verzenden aan DAF, antwoordnummer 2000, Eindhoven).

De Vallei | 1969 | | pagina 15