§m< Bouwplannen chr. I.T.O.-school nu in vergevorderd stadium Modern schoolgebouw komt waarschijnlijk al in 1970 van de grond Individuele karakter van lessen tot uiting in veel extra ruimten r Palmpaasoptochten in centrum en zuid PREDIKANT ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■ui VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. JanvanSchuppen CHEVROLET Collecte voor Rheumafonds Rectificatie Films op 8, 9 en 10 april i Geslaagd Talen- praktihum Oranje vereniging koos nieuwe voorzitter Leeszaal gaf weer supplement uit Discussiekring studerenden morgen Wj een Zendingsavond VEEMARKT UTRECHT 0 P E L Te licht Meevaller Stuk open jeugdwerk ter ziele Bazaar Kerkelijke huwelijks bevestiging Collecte- bonnen Redacteur Daling Financiën Lokkertjes VRIJDAG 21 MAART 1969 VAN WOUT BLAUWKOUS Permanent FORD-show in showroom VERJONGINGSKUUR BIJNA KLAAR! Instuif organiseert V.A.B. KIRPESTEIN é4*°J - mmmi Meer dan eens heb ik tijdens mijn vrij dagse beurten in dit dagblad blijk gegeven van mijn liefde voor het dier. Eigenlijk druk ik me verkeerd uit, want ik ben geen dierenliefhebber tot het uiterste. Zoals ik ook geen sym pathie kan opbrengen voor alle men sen die regelmatig op twee benen in mijn omgeving opduiken. Er zijn er beslist onder die ik ndet mag. Dat kan ook aan mij liggen. Misschien op grond van het feit, dat wij elkander niet liggen. Maar ik probeer ze te ne men zoals ze zijn. En ik hoop, dat ze mij op dezelfde manier willen aan vaarden. Maar als mensen staan we als volko men gelijkwaardige schepsels tegen over elkaar. Als we even buiten be schouwing laten dat de een meer la kens heeft uit te delen in deze maat schappij dan de ander. Maar we mis sen bijvoorbeeld het recht om een me demens voor de consumptie te be stemmen. We mogen het dan soms brengen tot de uitlating „ik kan dat loeder wel vre ten", maar tot de daadwerkelijke uit spatting komen we niet. We zetten de tanden niet in andermans vlees. Tenminste in het gedeelte van de we reld. dat we voor beschaafd houden. Hoogstens laten we hier en daar een volksstam verhongeren, omdat wij ons de luxe niet kunnen veroorloven ze gezamenlijk in het leven te houden. Maar dat even terzijde. Onze verhouding tot de dieren ligt op een ander vlak. Die hebben we onbe perkt in onze macht. Daar zijn we de baas over. Bakbeesten als olifan ten worden vanuit Afrika naar hier overgebracht om ze bij wijze van ver maak een pepermuntje te presente ren; zoals we dat ook de ons belen dende kerkgangers doen voordat de preek een aanvang neemt. Er kan een zekere opvoedkundige waar de achter schuilen, dat we als kind al zon olifant levend gezien hebben. We steken er inderdaad meer van op dan van de prenten die vroeger in de gang van onze school hingen, maar er is geen mogelijkheid om bij olifant te informeren wat hij verkiest: de be schutheid van de dierentuin met gra tis voor mensen bedoelde versnaperin gen in de slurf of de vrijheid van de jungle waar hij zelf het initiatief moet nemen om het dagelijkse voedsel bin nen te halen' We kunnen nog zover gevorderd zijn met dé wetenschap die het dierenle ven omvat: ik ben er nog steeds niet achter dat een koe het plezierig vindt om dagelijks leeggemolken te worden en nog minder dat een kuiken na een leven van pak-weg zes weken dood wordt ingevroren. Toch werk ik er aan mee. Misschien tegen wil en dank van de oorspronke lijke leverancier gaan er scheutjes melk in de ettelijke bakjes troost die ik dagelijks leegdrink. En ook een hal ve haan kluif ik af zonder vooraf per missie te vragen aan de dierenbe scherming. Op twee krolse katten on der m'n slaapkamerraam lanceer ik zonder dat m'n gemoed daarover in opstand komt een voor de hand liggende pantoffel. Niettertiin dienen zich zo af en toe ver anderingen in de verhouding mens- dier aan. Het eerste kievitsei is sinds jaar en dag door de regerende Vor stin in ons land in ontvangst genomen. Niemand heeft zich ooit afgevraagd of Hare Majesteit het ook op haar ont bijtbordje kreeg of dat de hofdames het om beurten mee mochten nemen voor één van hun kleinkinderen: het aanbieden was een traditioneel ge beuren op zich. Wat er verder met het ei gebeurde zal zelfs de vinder geen snars hebben geïnteresseerd. Het ging om de sport wie als eerste de trap pen in Soestdijk zou bestijgen met het ei. En nou hoeft Hare Majesteit het niet meer. Dat besluit heeft heel wat auto riteiten voor een moeilijke beslissing geplaatst. Want na de Koningin kwa men haar Commissarissen in de pro vincie aan de beurt en daarna de bur gervaders van de grote gemeenten tot het kleinste dorp waar nog net plaats genoeg was voor één kievit om een ei neer te leggen. De geleerden die de gedragingen van de kievit menen te kennen zijn er nog niet uit. Of het nou ja of nee verant woord is om het eerste legsel van de kievit weg te pikken. Of dat het zelfs aanbeveling verdient in verband met de volgende stand van die vogelsoort. Voor mij staat één ding wel vast alle wetenschappelijke beredeneringen daargelaten: het moet iedere moeder zeer doen als ze je kroost onder je neus vandaan halen. Daar heb ik geen uitspraak van de kievit voor no dig. Wout Blauwkous. VEENENDAAL Waarschijnlijk begin 1970 zal men in Yeenendaal met de bouw starten van een nieuwe I.T.O.-school. Het bestuur van de Chr. Techni sche Talmaschool aan de Industrielaan, waarvan de ITO-afdeling een onder deel is, had enkele jaren geleden reeds de grondonderhandelingen met de ge meente afgesloten door de aankoop van een 6000 m2 groot terrein aan het Boompjesgoed, tegenover de Palmengrift. Thans zijn de bouwplannen in een dusdanig vergevorderd stadium dat men goede hoop heeft eind 1969, begin 1970 met de bouw te kunnen starten. Van overheidswege werd in overleg met het bestuur een lokalenplan opgesteld en daarna kon aan het architecten bureau G. v.d. Zee, F. Beijert en J. G. Alting te Bolsward opdracht gegeven worden een bouwkundig ontwerp te leveren. Nu nog slechts een enkele offi ciële en formele hindernis genomen moet worden, ziet men de toekomst hoop vol in. De afdeling Individueel Technisch Onderwijs van de Chr. Technische Tal maschool is nog maar enkele jaren jong. Naast de gewone L.T.O.-afdeling bleek het noodzakelijk in ons land ook voor de leerlingen die technisch op het zelfde niveau werken maar theoretisch niet de stof van het LTO kunnen bijbe nen, een aparte opleiding in het leven te roepen. Vooral de laatste jaren neemt het aantal ITO-scholen, waar men door middel van kleine klassen veel indivi duele aandacht aan elke leerling kan besteden, langzaam maar zeker toe. Lang niet elke LTS echter bezit zo'n af deling en de Christelijke ITO te Vee- nendaal voorziet dan ook in deze streek, als een onderdeel van de LTS, in een grote behoefte. Uit het lokalenplan van de nieuwe school zal duidelijk blijken dat men in het bijzonder rekening heeft gehouden met de laatste en nieuwste ontwikke lingen op het gebied van het technisch onderwijs. Het individuele karakter komt tot uiting in de vele extra ruimten. Het nieuw te bouwen complex zal vier theo rielokalen bevatten, met elk een eigen magazijnruimte. Deze worden onder gebracht met het schilderslokaal waar bij ook een spuit- en lakruimte is ge projecteerd, in een theorievleugel van twee bouwlagen. Daaromheen groepe- VEENENDAAL Zoals u waarschijn lijk wel zult hebben gemerkt was deze week in de Rijnpost een folder en een geldzakje van het Nationaal Rheuma fonds ingesloten. Niet gezien of al in de prullebak? Kijkt u nog even. De bedoeling is namelijk, dat in de week van 24 t/m 29 maart de geld zakjes (gevuld) worden opgehaald door collectanten, die hun vrije tijd daar voor beschikbaar hebben gesteld. U kent vast ook wel mensen in uw omge ving die zwaar of minder zwaar ge handicapt zijn dooi reuma. Doe daar om een flinke greep in uw beurs en stel de vele reumapatiënten niet teleur; u had immers ook één van de vele pa tiënten kunnen zijn. Leg het gevulde geldzakje nu reeds klaar. De collectanten behoeven dan niet lang te wachten. De totale op brengst maken wij na afloop van de collecte bekend. Met dank voor plaatsing, Het comité. RENSWOUDE Woensdag slaagde mevr. S. Van Beek-Van Ginkel te Rens- woude voor het vakdiploma drogist ren zich de twee handvaardigheidslo kalen en de werkplaatsen voor timme ren, bouwtimmeren,- metselen, con structie- en machinebankwerken. Bij elke werkplaats is een practd- cu ml oka al gepland waar men met be hulp van moderne onderwijsmiddelen de kennis van vaktheorie, materiaal- en gereedschapsleer hoopt over te dra gen. Naast de algemene technische vor ming wordt ook ruime aandacht ge schonken aan de lichamelijke opvoe ding. Een doelmatige gymzaal met 24 douches en bijbehorende ruimten zal naast de ingang aan de voorkant het complex een apart en open karakter geven. Onder de gymzaal komt een fietsenberging. De nieuwe ITO-school zal op de be gane grond, onder de theorieverdiepin gen, een aula, compleet met podium en kleedkamers bevatten, zodat ook aan muziekuitvoeringen en andere expres sie-onderdelen een plaats kan worden gegeven. Verder bevinden zich op de begane grond o.a. een dokters- en onderzoekka- mer, een ruime gardrobe en vertrek ken voor de adjunct-directeur, leraren en conciërge. Voor de schoolpsycholoog is een apart vertrek geprojecteerd, waar men na een geschiktheidsonderzoek bij de aanmelding, eventuel psychologisch begeleiding kan geven aan leerlingen die dit tijdens het volgen van de lessen nodig blijken te hebben. Ook voor re medial teaching is een plaats ingericht. De ITO-richting van het technisch onderwijs bevindt zich nog steeds in een experimenteel stadium, waarbij blijkt dat de school zich als leerinsti- tuut ontwikkelt in de richting van een synthese der Montessori-, Dalton- en Kees Boeke-gedachten. Men werkt met kleine klassen terwijl het leerprogram ma zich afstemt op het peil en niveau van de leerlingen die van de basis school komen en van daaruit verder werkt, om het kind een maximale alge mene ontwikkeling te geven. Daarbij staat op de voorgrond dat de technische vorming en de daarbij ver eiste vaardigheid geheel overeenkomt met de bestaande praktijkstroom van het LTO. Ht praktijk-examen aan het einde van de 3-jarige opleiding is dan ook lan delijk van opzet en gelijk aan dat van alle Lagere Technische Scholen. Ook de algemene vorming van de leerlin gen zal in het nieuwe gebouw met de modernste onderwijskundige hulpmid delen kunnen geschieden. Zo zal een talenpracticum worden ingericht waar men zich kan bekwa- ADVERTENTIB Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 men in het goed leren spreken. Tevens zal er ruime mogelijkheid zijn tot het geven van projectie- en filmlessen. Zo zal de huidige ITO-afdeling, die thans nog gevestigd is in de Oude Tee- kenschool aan de Kerkewijk hopelijk binnen afzienbare tijd kunnen beschik ken over een nieuw en doelmatig ge bouw. Het genoemde architectenbureau, dat een ruime ervaring heeft met het ont werpen van dit soort scholen, wordt voor de elektrische installaties bijge staan door het adviesbureau v. d. Zelm te Utrecht, voor de centrale verwar mingsinstallaties door het adviesbu reau Ir. Foeks uit Arnhem, terwijl de berekeningen der betonconstructies door het bureau Prof. Oosterhof wor den verricht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE De laatste hand wordt ge legd aan het nieuwe gezicht van de herenkledingzaak van Hoofdstr. 90 - Veenendaal RENSWOUDE Woensdagavond hield de Oranjevereniging „Renswoude" de jaarlijkse ledenvergadering. Behalve het uit negen leden bestaande bestuur waren er van de ongeveer 570 leden slechts twee personen aanwezig. Na de gebruikelijke notulen, jaar verslagen en financieel overzicht volg de één van de hoofdpunten van deze avond, namelijk bestuursverkiezing. In verband met het aftreden van de burgemeester als voorzitter en van de heren Cozijnsen en Prins koos men de nieuwe voorzitter gekozen worden. Uit het bestuur verkoos men de heer Prins voor deze functie. In de plaats van de hern Cozijnsen en Prins koos men de heren J. v. Herk en J. v. Lambalgen als bestuursleden. Het tweede belangrijke punt betrof de festiviteiten op Koninginnedag 1969. Deze dag zal er als volgt uit gaan zien: om één uur zal er de gebruike lijke aubade voor het gemeentehuis zijn, waar de schoolkinderen enkele vaderlandse liederen ten gehore zullen brengen. Vervolgens trekken de kin deren van de kleuterschool en de klas sen 1, 2 en 3 naar Rehoboth waar ze zullen worden getrakteerd op een film programma, dat ongeveer vijf kwartier zal duren. Om ongeveer kwart over drie komen de klassen 4, 5 en 6 aan de beurt; de oudere jeugd is dan ook welkom. Alle kinderen krijgen een con sumptie aangeboden. 's Avonds is er een filmprogramma voor de ouders en alle oudere belang stellenden. Aan het eind van de avond werd de vertrekkende voorzitter, burgemeester J. A. Hosang, in een kort woord door de heer S. Laansma namens de bes tuursleden bedankt voor het vele werk, dat door hem is verzet en de altijd plezierige leiding en samenwerking waarop kon worden teruggezien. VEENENDAAL In het artikel van het interview met de directeur van de KVSW, de heer L. M. Bonnike, dat gis teravond op de voorpagina van De Val lei verscheen, is tengevolge van een communicatiestoornis tussen onze Apeldoornse en Veenendaalse redactie per abuis een verkeerde voorstel ling van zaken gegeven. In het bewus te artikel zou de heer Bonnike gezegd hebben: „Wjj willen alleen een tegemoet koming van f 750.000,-, die echter nor maal belast is met rente". Dit is onjuist. Lezers, die de ontwikkelingen rond de KVSW op de voet volgen, zullen hebben begrepen dat dit moet zijn: „De rege ring wil alleen tegemoetkomen met een lening van f 750.000,-, die echter nor maal belast is met rente" (aldus de heer Bonnike). VEENENDAAL De stichting Jeugdwerk „De Instuif' zal ook dit jaar weer twee palmpaasoptochten voor de jeugd organiseren. Dat gebeurt evenals vorig jaar dan weer in het centrum en in Zuid. Daartoe komt de jeugd uit het centrum op zater dagmiddag om twee uur b(jeen b(j de flats aan de Palmengrift. De deelnemers aan de palmpaasoptocht in Zuid verzamelen zich om 2.30 uur b(j de flats aan het Rem- brandtpark. Beide optochten worden door muziek opgeluisterd. Behalve de optochten die in de loop der jaren een grote populariteit ver wierven heeft „De Instuif" voor de tijd rond Pasen en ook voor de Paas vakantie nog verschillende activiteiten voor de jeugd in petto. Dat houdt in dat er ook wat veranderingen komen in het patroon van de gebruikelijke evene menten. Zo zullen er in de week voor Pasen wat veranderingen komen in de uren van openstelling van het gebouw aan de J. G. Sandbrinkstraat, daaraan kan men nu eenmaal niet ontkomen. Vanaf maandag 31 maart tot en met maandag 7 april zijn er, om te beginnen, geen instuifavonden, dus ook niet tijdens het paasweekeind. In de paasvakantie van de scholen worden verschillende jeugdfilms ge>- draaid. Zo gaat er op 8 april, 's mid dags om 14.00 uur een leuke jeugdfilm „Spankv gaat met vakantie". Op 9 april, om 9.30 en 14.00 uur de spannen de avonturenfilm „Nataschia" en de VEENENDAAL De chr. openbare leeszaal en bibliotheek heeft weer een supplement van de boeken voorraad la ten verschijnen. Daarin zijn weer tal van boeken opgenomen die sinds kort aan de verzameling zijn toegevoegd. VEENENDAAL De discussiekring studerenden, bestemd voor allen die een middelbare opleiding hebben gehad (of vergelijkbaar) en nog studeren aan universiteit, hogeschool, academie, hts e.d., komt weer bijeen op zaterdag 22 maart ten huize van J. C. van Bruggen, Palmengrift 141. Het onderwerp voor deze avond, waar over na een korte inleiding door een van de deelnemers, zal worden gedis cussieerd is: „Welke rol heeft de kerk bij een veranderende en te veranderen maatschappij structuur. VEENENDAAL Uitgaande van de Mbuma-zending wordt maandagavond 24 maart in het gebouw van de Gere formeerde Gemeente in Nederland aan de Fluitersstraat een zendingsavond belegd. Spreker is ds. Van de Bree- vaard uit Hendrik-Ido-Ambacht, lid van het hoofdbestuur. volgende dag, 10 april op dezelfde tij den een echte lachfilm, „Arthur de vro lijke Robot". Alle films worden in het verenigingsgebouw gedraaid. Voor de jongeren die aan de pahQ- palmpaasstok hebben er op zaterdagr de mededeling dat degenen die nog geen plampaasstok hebben er op zaterdag morgen 29 maart om 10.00 uur gelegen heid in het jeugdgebouw is om er vlug nog een te maken. Uiteraard tegen een kleine vergoeding. Wie de route van de optocht uitloopt kan ook nog rekenen op een traktatie. Tijdens de paasvakantie van 7 tot 11 april en vrijdag voor Pasen zijn er geen clubbijeenkomsten voor de jongen» en meisjesclubs. Wat er allemaal wel te doen is wordt uitvoerig vermeld in het maandblad „De Instuif' van maart. Utrecht, 20 maart 1969 Totale aan voer 4004; runderen 1017; vette kalveren 30; graskalveren 103; nuchtere kalveren 1311; schapen 310; lammeren 38; var kens boven 100 kg 313; varkens beneden 100 kg 37; biggen 815; bokken en geiten 30. Prtfzen (in guldens): Melk- en kalfkoeien, per stuk 1150-1450; kalfvaarzen, per stuk 925-1160; vare koeien, per stuk 860-1075; pinken, per stuk 710-850; stieren, per stuk 1025-1275; graskalveren, per stuk 375-660; nuchtere kalveren, per stuk 40-80; fokkalveren, per stuk 110-335; schapen, per stuk 90- 150; lammeren, per stuk 100-200; drach tige varkens, per stuk 450-650; lopers, per stuk 115-130; biggen, per stuk 85-98; bokken en geiten, per stuk 60-64; vette koeien, le kwal., per kg gesl. gew. 5,00- 5,20; vette koeien, 2e kwal., per kg gesL gew. 4,70-4,90; vette koeien, 3e kwal., per kg gesl. gew. 4,30-4,60; vette kalve ren, le kwal., per kg lev. gew. 3,80-4,00; vette kalveren, 2e kwal, per kg lev. gew. 3,70-3,80; vette kalveren, 3e kwal., per kg lev. gew. 3,20-3,60; nuchtere kalve ren, per kg lev, gew. 1,45-1,85; zware vette varkens, per kg lev. gew. 2,47- 2,51; zouters, per kg lev. gew. 2,55-2,60; siachtzeugen, per kg lev. gew. 2,15-2,20; jonge siachtzeugen, per kg lev. gew. 2,20-2,28. Overzicht (resp. handel en prjjzen): Melk- en kalfkoeien redelijk, niet geheel prijshoudend; vette koeien vlot, niet geh. prijsh.; vare koeien redelijk, niet geh. prijsh.; vette kalveren redelijk, iets ho ger; graskalveren kalm, iets hog.; nuch tere kalveren redelijk, niet geh. prijsh.; fokkalveren redelijk, hoger; schapen willig, prijsh.; lammeren willig, iets la ger; varkens redelijk, niet prijsh.; big gen redelijk, iets hoger. ADVERTENTIE fMWKWPAAL crrr-MOTOM bdb niet bij neer, maar zal alsnog pro beren om de ministeriële weigering ongedaan te maken omdat zij meent dat het om een volkomen rechtvaar dige zaak gaat. O.i. lijdt het karakter van de gift, hoe men het ook bekijkt, er wel on der. Ds. A. Vroegindeweij ontving voor de hervormde lagere scholen een gift van 250 gulden. Precies drie jaar lang is in de kel der van de hervormde Sionskerk te Veenendaal aan open Jeugdwerk ge daan. Elke zaterdagavond was deze speciaal voor dit doel ingerichte in tieme ruimte het domein van gemid deld 70 a 80 jongens en meisjes. Aan belangstelling had de commissie die deze kelder onder verantwoordelijk heid van de centrale kerkeraad run de nooit gebrek. De laatste tijd was het zelfs zo, dat men de toeloop niet meer aan kon. Van de oorspronkelijke opzet een praat- en ontspanningscentrum voor vooral de jeugd in Veenen- daal-Zuid kwam weinig of niets meer terecht. Het was er te vol. Meermalen waren er meer dan hon- dred gasten in het blijkbaar aan trekkelijke gewelf onder de Sions kerk. De commissie stond toen voor de vraag of zij een maximum-aantal bezoekers kon toelaten en daarna de deur sluiten. Zij meende dat dit niet strookte met de eigenlijke bedoeling en bovendien zou men daarmee de jeugd de mogelijkheid tot het vrij in- en uitwippen ontnemen. Om al deze redenen heeft de com missie zich in overleg met de her vormde jeugdraad en de centrale kerkeraad genoodzaakt gezien de kelder, althans voorlopig, te sluiten. Men gaat zich nu bezinnen op de vraag hoe het verder moet gaan en zal daarbij zeker tot een reorganisa tie komen. Voor een groot deel van de Vee nendaalse tieners een teleurstelling, voor degenen die erbij betrokken zijn een probleem dat niet een-twee drie zal zijn opgelost. De jongerenwerkgroep van de hervormde gemeente te Veenendaal houdt vanavond en morgenavond een bazaar in „Eltheto". De winst gaat naar het jeugdwerk van de hervorm de gemeente. Velen zouden deze vraag gesteld hebben als zij zoals wij in „Kerknieuws" lazen dat in de Doops gezinde kerk te Beverwijk een hu welijk is voltrokken waaraan werd meegewerkt door de predikant van die kerk ds. H. Luikinga en de heer P. N. Kruyswijk, geestelijk raads man van het Humanistisch Verbond. De laatste had ook een vraag ont worpen, waarop de humanistische bruidegom volmondig „ja" zei. Bruid en bruidegom zagen deze wijze van „inzegening" als dé op lossing. De bruid kreeg de trouw bijbel uit handen van de predikant. Vanzelfsprekend had het bruidspaar geen gebrek aan belangstelling; het kerkèebouw was helemaal bezet. Reeds eerder schreven wij over het verschijnsel van collectebonnen dat in verschillende kerken wordt toegepast. Door toepassing van dit systeem zou de gever zijn duit in de zak aftrekbaar kunnen maken voor de inkomstenbelasting. Op een publikatie hierover in de Nieuwe Haagse Courant reageerde de staatssecretaris van het ministerie van Financiën in een brief gericht aan de commissie van beheer van de gereformeerde kerk te Voorburg, de kerk waar het in dit geval om ging. In het kort gezegd kwam de brief van de staatssecretaris hierop neer dat collectebonnen niet aftrekbaar zijn, omdat dit systeem niet voldoen de bewijst, dat de bezitter ervan ook werkelijk een gift tot het daarin uit gedrukte bedrag heeft gedaan. De gereformeerde commissie van beheer te Voorburg legt zich hier De diensten in de chr. geref. kerk te Arnhem worden door een aantal gemeenteleden al geruime tijd om het in de gebruikelijke voertaal te zeggen te licht bevinden. De preken zijn niet bevindelijk genoeg. De gemeenteleden die er zo over denken hebben de kerkeraad ver zocht een tweede preekplaats te wil len instelen, waarop de classis een commissie benoemde, welke tot de conclusie kwam dat de verhoudin gen in Arnhem zodanig zijn dat het gewenst is om aan het verzoek te voldoen. De kerkeraad van Doesburg zal deze taak op zich nemen. In Arnhem staat sinds 1966 de van Schevenin- gen gekomen ds. J. C. van Ravens- waay. Tot mede-redacteur van de gere formeerde Elisabethbode is o.a. be noemd ds. E. Th. Thijs te Kampen, die geboren en getogen is in Veenen daal. Uit een onderzoek dat het katho liek sociaal kerkelijk instituut heeft ingesteld blijkt, dat het kerkbezoek van de Nederlandse rooms-katholie- ken in de laatste drie jaar met ruim negen procent is gedaald. Het instituut tekent hierbij aan, dat de teruggang algemeen is en in vrij wel elk bisdom, stad en streek voor komt. In de parochiegids 1969, een uit gave van de parochie van St. Willi- brordus te Veenendaal, wordt uitge breid uit de doeken gedaan hoe de Veenendaalse katholieken ervoor zorgen dat hun parochie financieel rond kan komen. In de eerste plaats gebeurt dat door de gezinsbijdragen één pro cent van het inkomen van 't gezins hoofd van de inwonende gezinsleden. In deze bijdrage zijn alle vroegere afzonderlijke bijdragen voor plaat sen-geld, kerkbouw, kerken en ar men en pastoriebouw opgegaan. Daarnaast wordt tijdens de missen op zaterdagavond en zondag één col lecte gehouden. Op de eerste zondag van de maand is de opbrengst van deze collecte bestemd voor de eigen parochie; op de andere dagen voor een doel dat door het bisdom is voor geschreven. Ook houdt men nog een huis-aan- huis-collecte éénmaal in een vooraf te regelen periode. De baten hier van zijn bestemd voor het onder houd van de geestelijkheid. Voor dit onderhoud is het misstipendium. Tegenover een bepaalde gift van een parochiaan staat de verplichting van de priester om bij de eucharis- tie-viering in het bijzonder de „op gegeven" levenden of overledenen te gedenken. Het bisdom heeft hier voor als minimum voorgeschreven een bijdrage van 4 gulden, maar men mag uiteraard meer geven. Ii% LVERSUM <>p de bosrijke Utrechtse heuvelrug komt per 1 september 18181 plaats vacant voor {vervroegd emeritus; a.x. «neritus; emeritus; half-timer) in de Gereformeerde kerk. Lomboklaan. Wal zijn werkzaamheden betreft zal het accent méér vallen op de pastorale zorg dan op de Woord ver kondiging in onze gemeente, bestaande uit 370 zielen <136 bezoekadressen) Voor een pastorie kan worden gezorgd. kon: zfch vóór 31 maart a.s telefonisch of schriftelijk wenden tot de voorzitter var- de •oformatic-cornmlv-ie, de heer N, W. J Speelman, Prin ses tremimo 2, Leerspm. Telefoon («434 1644. Geheimhouding verzekerd. De gereformeerde kerk te Leer- sum vraagt in een advertentie in Centraal Weekblad een predikant. Men zou het een niet gericht beroep kunnen noemen. De geest waarin de advertentie is gesteld doet niet veel onder voor die van een normale personeelsadver tentie. Er staan verschillende „lokker tjes" in.

De Vallei | 1969 | | pagina 3