Anguilla wil liefst een volksstemming Bonn wenst verbod van de National Zeitung WINSTMARGE KON./ SHELL STEEG FORS Mordechai Rahamin vrij op borgtocht Australische premier in opspraak KEUKENS? S.S.'er hield dodenmars li Nog geen gangsters gevonden Proefvlucht van Mirage F-l Viscount stortte neer; 3 doden Conservatieven nog actief in Praag Ka pita al vlucht uit Frankrijk Aardgas en chemie Kiesinger leed nederlaag Lente is muziek Din naartekyken u0opnfm9.rrkoluR^Sne1 Rath Doodeheefver Onderzoek naar communisten- moord Demonstraties in N.-Ierse Lagerhuis GENIE WIL MODERNE GEMAKKEN AANLEGGEN MOKER BOBBIES VRIJWILLIGERS Hoera! Lente. Overal bloemen. Te kust en te keur. Geniet ervan. Zorg voor versgevulde vazen. Wantmet bloemen is het altijd Vondeling stelt KVP debat-serie voor Kans op terugkeer van uitgewezen Portugees WIJ HEBBEN HART VOOR M UW EIK A.N.V.R. reisbureau zal het u graag bewijzen I Pagina 7 VRIJDAG 21 MAART 1969 LONDEN Er worden in Engeland al plannen beraamd om Anguilla in de Caraïbische Zee met een forse ruk de twintigste eeuw binnen te drijven. „President" Webster van Anguilla heeft de Britse functionaris Tony Lee schrif telijk voorgesteld, op het eiland een volksstemming te houden over de vraag of het eiland onafhankelijk moet worden, temg moet keren naar de federatie met St. Kitts en Nevis, of een directe band met Engeland wil aangaan. De 6.000 bewoners van het eiland hebben sinds de afscheiding van de federa tie, twee jaar geleden, al tweemaal met overweldigende meerderheid gestemd voor zelfstandigheid. De Britse regering, die het eiland woensdag liet bezetten, heeft de eilandbewoners beloofd dat zij geen regering opgelegd zullen krijgen die zij niet wensen. Engeland heeft donderdag 140 parachutisten naar Anquilla gestuurd om de troepen te versterken die daar zijn geland. COMMISSARIS ANDREW WAY het zit wel snor PARIJS Het nieuwe Franse ge vechtsvliegtuig, de Mirage F-I heeft gisteren een geslaagde proefvlucht ge maakt. Dit toestel bestemd als opvolger van de Mirage III, dat Israël zo goede dien- step bewees, zal in samenwerking met België in serie worden gebouwd. Er gaan misschien Britse genietroe pen heen om wegen aan te leggen, een elektrische centrale te bouwen en een behoorlijke riolering. Er is op het eiland, dat woensdag door Engeland is bezet, dringend behoefte aan al deze dingen. Door de aanleg ervan kunnen de Britten misschien de slechte indruk wegnemen die hun inva sie op het rebelse eiland alom in de wereld heeft gewekt. In Engeland zelf is die indruk al even ongunstig. Waarom een moker ge bruiken om een noot te kraken? Vraagt men zich af. Waarom deze troepen macht? En waar zUn al die gangsters van de maffia waarvoor de regering zo bang was? Voorlopig heben de Britten één Amerikaan van het eiland verwij derd, de 41-jarige zakenman Jack Hol- comb. Die hielp de leider van het ei land „president" Ronald Webster, bjj zijn werk. Wat Holcomb heeft misdaan is nog niet bekend. Gisteren werd op Anguil la op verzoek van de „president" een betoging gehouden, terwijl de Britse regering de toekomst van het eiland besprak. Een onder-minister van Bui tenlandse Zaken die net op tournee was in het Caraïbische gebied is naar Lon den ontboden. Van hem krijgt premier Wilson uit de eerste hand verslag van de reacties in dat gebied. Lang niet alle landen daar zijn blij met het Britse sabelge- kletter. Er zijn nu vijftig politiemannen uit Londen op het eiland om te zorgen voor rust en orde. Zodra zij de zaak onder de knie hebben kunnen de militairen vertrekken. Leider is de Londense com missaris van politie, Andrew Way. Vroeger stuurde Engeland vaker bob- bies naar roerige koloniën. Het zijn al lemaal vrijwilligers die nu tijdelijk in ADVERTENTIE een beetje feest! 906 KARLSRUHE Dc regering van de Bondsrepubliek heeft vandaag bij een rechtbank stappen genomen, om een verbod in te stellen van het r treerechtse blad „Deutsche National/.ei- tung". dat de laatste tijd het land Israël herhaaldelijk heeft betiteld als een „misdadige staat". Het verzoek ging uit van de minister van Binnen landse Zaken, Ernst Benda. De Deutsche Nationalzeitung is een weekblad en komt uit in München. De regering wenst het blad te doen verbieden wegens overtreding van de grondwet, door misbruik te maken van het vrije woord. Dit laatste had al geleid tot een protestnota van de Israëlische regering. Het hangt er nu vanaf wat de rechtbank gaat beslis sen. De Deutsche Nationalzeitung heeft zich in de afgelopen jaren een uitge sproken vijand van Israël getoond, voornamelijk in de tijd volgend op de zesdaagse oorlog van 1967. De direc teur-hoofdredacteur van het blad, Ger hard Frey, noemt het besluit van zijn regering „een stap op weg naar het fascisme". Volgens artikel 18 van de grondwet verspeelt degene „die de vrijheid van meningsuiting misbruikt tegen de vrije democratische ordening", het recht op deze vrijheid. Aanleiding tot de stap van de Bondsregering is een artikel in het blad van 10 januari onder de kop „misdadigersstaat Israël wil ons mo reel l>eleren." In dit stuk had dr. Frey Israël vergeleken met de nazi-staat. Voorts had hii de minister van Justi tie in Bonn, dr. Gustav Heinemann, die inmiddels ot Bondspresident is geko/.en, ervan beschuldigd, dat hij in Israël „raad en hulp gevraagd had ADVERTENTIE DAMESOLIFANT. Naast de wilde olifanten, de dierentuinolifanten en de circusolifanten komt de damesolifant steeds meer „in". Zij ziet er als volgt uit: hoog glas, ferme scheut Jonge Olifant jenever, blokje ijs, schijfje citroen, opvullen met Tonic of Cola. Als Long-drink behoudt Olifant volledig zijn sympathieke karakter. voor de grondwetschending van een verdere vervolging van Duitse oor logsmisdadigers, ondanks de bij de wet vastgestelde verjaringstermijn." De Deutsche Nationalzeitung ver schijnt als weekblad met een oplage van 150.000 waarvan er overigens niet meer dan circa 90.000 worden ver kocht. Intussen heeft de justitie in Mün chen een onderzoek stopgezet, dat op grond van verscheidene aanklachten in verband met hetzelfde artikel tegen Frey was geopend. Een woordvoerder deelde donderdag mee, dat Frey niet tegen de wettelijke bepalingen ter be scherming van de mensenrechten had gezondigd. Deze zaak staat geheel los van de door de regering genomen stap. ADVERTENTIE TE >UST EN "TÉ KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDUK 9,7 APELDOORN - TEL. 05760-31970 MANCHESTER Een verkeerstoe- stel van het type Viscount is gister avond bij vertrek van het vliegveld van Manchester neergestort en verbrand. Van de vier leden van de bemanning werd het ongeluk alleen door een ste wardess overleefd. Er waren geen passagiers aan boord, slechts de bemanning bestaande uit twee mannen en twee vrouwen. De Vis count zou een oefenvlucht gaan maken. dienst zijn van het ministerie van Bui tenlandse- en gemenebestzaken. Ze zijn ongewapend. Indien nodig kan de Britse regerings commissaris op Anguilla, Tony Lee, last geven om de agenten te bewapenen. Mochten er werkelijk gangsters worden ontdekt, dan kan dat snel gebeuren. Gisteren had Lee ze nog niet gevon den. PRAAG Studenten in de wijsbe geerte aan de Karei-universiteit In Praag, hebben donderdag het Tsjechi sche bureau van de Tsjechoslwaakse communistische partij ervan beschul digd, onlangs een bijeenkomst ter vor ming van een ultra-conservatieve com- ministische jeugdorganisatie te hebben gesteund. De studenten hebben een protest gepubliceerd in het jongste nummer van het journalistenweekblad „De Verslaggever". Zij zeggen dat hun communistische vertegenwoordi gers niet op de bijeenkomst, die op 7 maart is gehouden, werden toegelaten. Ongeveer 300 mensen tussen de 15 en 28 jaar oud, hebben deze bijeen komst bijgewoond. De vergadering werd gehouden voor de Jodas-jeugd, genoemd naar Josef Jodas, die als een zeer uitgesproken neo-Stalinist en con servatief wordt beschouwd. Lakeien en volgelingen van Antonin Novotny zijn op deze vergadering verschenen en hebben uit naam van de jeugd ge sproken. „Wij zouden blij zijn als de financië le steun voor deze bijeenkomst geen typisch voorbeeld zou zijn van de ac tiviteit van het Tsjechische bureau van de communistische partij". Dit bureau wordt geleid door de niet-pro- gressief Lubomir Strougal. Het is ge vormd nadat de Sovjet-Unie de plan nen voor de vorming van een Tsje chische partij naast de reeds lang be staande Slowaakse partij had geblok keerd. Een Tsjechische partij, waar de hervormers herhaaldelijk om heb ben gevraagd, zou de eminente Tsje chische progressieven bij elkaar bren gen. PARIJS De Franse goud- en de viezenreserves zijn de vorige week met 82.8 miljoen dollar gedaald, zo heeft de Franse bank meegedeeld. Het was de grootste teruggang in de afgelopen zes weken. Sinds de mei-revolte is het to tale verlies 2.8 miljard dollar, waar door de reserves 13 maart tot 3.953 mil joen dollar waren gedaald. Valéry Giscard Destaing, de vroege re minister van Financiën, heeft in een vraaggesprek voor de radio gezegd, dat hij zich zorgen maakt over de kapitaal- vlucht. De Franse Bank, zo vertelde hij, moet dagelijks op grote schaal bankbiljetten aankopen, die de Fran sen naar Zwitserland en andere landen sturen. Hij vroeg zich af hoe lang dit zal kunnen voortduren. DEN HAAG De winst van de Koninklijke Shell Groep ls in 1968 gestegen van 266 miljoen tot 360 miljoen. De omzet klom van 4,5 miljard tot 5,6 miljard. De winstmarge kon met bfjna tien procent stfjgen. Deze krachtige verbetering is het gevolg van sterk gestegen produktie en verkoop. Van steeds meer gewicht voor het eindresultaat is dat het actie ve verkoopbeleid wordt gericht op de behoeften van de automobilist. Via nieuwe servicestations werd een steeds toenemende stroom produkten verkocht. Gemiddeld verkocht de Groep in 1968 9,7 procent meer aan olieprodukten tegen Vit procent meer voor de gehele olie-industrie in de vrije wereld. Aardgas en chemie doen steeds meer van zich spreken. Per dag werd 37,8 miljoen kubieke meter Gronings gas verkocht tegen ongeveer de helft in 1967. De export van 11,8 miljoen kubie ke meter was viermaal zo groot als in 1967. Over vijf jaar zal Shell in Enge land uit veld Leman, 's werelds groot ste In exploitatie zijnde gasveld onder de zeebodem, 13,5 miljoen kubieke me ter per dag kunnen voortbrengen. De .bijdrage van het aardgasbedrijf buiten Noord-Amerika aan het netto re sultaat van de groep was meer dan tweemaal zo groot als in 1967. De verkoop van chemische produk ten maakte 121/» procent van de oon- cernomzet uit. De verkoop steeg met 16 procent. De sector landbouwchemi- oaliën en pesticiden is nog steeds een van de snelst groeiende afdelingen van het chemisch bedrijf. De kosten bleef men ruimschoots de baas. In bijna alle sectoren konden de bedrijfskosten per eenheid produkt worden verlaagd, wat aan de winst marge ten goede kwam. Eind 1968 waren vijftien schepen van 200.000 ton in dienst; dat is 16 procent van de eigen en gecharterde tankca- piciteit van het concern. Eind 1970 zal dat 35 procent zijn. De financiering van het produktiepro- ces was nauwelijks een probleem. On danks de stijging van de kapitaaluit gaven van* 464 miljoen pond tot 553 miljoen pond, werd de liquiditeit ver- De kalender en de Enkhuizer zijn naar het schijnt de kluts kwijt. Het moet vandaag lente zijn en de komst van de ooievaar wijst daar op. Maar o, die arme oren 's morgens vroeg. BONN De Westduitse coalitierege ring van CDU en SPD heeft in de Bondsdag een nederlaag geleden. Een voorstel dat onder meer een herverde ling inhoudt van de opbrengst van de inkomsten-, vennootschaps- en omzet belasting tussen Bonn. de deelstaten en de gemeenten eer van de hoofdpun ten van het regeringsprogram is af gestemd. De plaatsvervangende voorzitter van de socialistische Bondsdagfractie heeft gezegd, dat vooral de CDU daarvoor verantwoordelijk is. Op aandringen van de socialisten heeft bondskanselier Kie singer voor hedenochtend het kabinet in buitengewone vergadering bijeenge roepen om na te gaan in welke vorm het wetsontwerp nog te redden is. DEN HAAG De PvdA-voorzfctcr, dr. Vondeling, heeft mr. Van der Stee, de voorzitter van de KVP, voorgesteld nog voor Pasen een reeks debatverga deringen tussen hun partijen te houden. In elk van de achttien kieskringen zoudein in een openbare bijeenkomst telkens twee vertegenwoordigers van elke partij uit die kieskring moeten pra ten over vier van tevoren af te spreken onderwerpen van actuele politieke aard. Voor Den Haag of Amsterdam wil dr. Vondeling een uitzondering maken. Daar zouden fractieleider drs. Den Uyl en hij in het krijt moeten treden tegen de KVP-fractieleider, drs. Schmelzer en mr. Van der Stee. Het KVP-bestuur zal dit voorstel maandag behandelen. ADVERTENTIE Opeens staat de natuur in lichterlaaie. Lente heet dat en de bleke winter wordt verbannen. Bulten, maar... hoe is dat binnen? Waarom laten we ook daar het voorjaar niet vrolijk zijn gang gaan? Het is zo gezellig. En makkelijk. Sla de staalboeken van R&D maar open en kies een fleurig, kleurig behang dat de winterse somberte van uw wanden verdrijft. Maak morgen nog een nieuw begin. Met behang van R&D. Vijf R&D-boeken boordevol ideeën om van een huis uw thuis te maken. JERUZALEM Mordechai Rahamin, de agent van de Israëlische veilig heidsdienst die een van de Arabieren doodschoot die in Zürich een vliegtuig van EI Al aanvielen, is in Zwitserland op borgtocht vrijgelaten. Mordechai Rahamin is gisteravond per vliegtuig te Tel Aviv aangekomen. Hem werd daar de ontvangst van een held toebereid. Tot degenen die naar het vliegveld waren gekomen, behoorde de heer Gideon Rafaël, die een van de passagiers was van het El Al-vliegtuig dat te .Zürich-Klosters werd aangevallen op 18 februari. Verder kwamen er nog honderden leden van Rahamins oude regiment parachutisten, allen in uniform, opda gen. Tot journalisten verklaarde Raha min, dat hij niet dacht, dat hij door de Zwitsers zou worden gearresteerd. „Mijn daad was moreel en goed. Maar tja...", zei hij. Rahamin is tegen borgtocht (het be drag werd niet bekendgemaakt) vrij gelaten en onder de belofte van de Is raëlische autoriteiten, dat Rahamin naar Zürich zal terugkeren, als hij mocht worden opgeroepen om opnieuw te verschijnen. Het onderzoek naar de zaak is nog niet afgelopen. Zo is nog niet zeker of Rahamin op de een van de guerrillas schoot en hem doodde, toen de man zich al had overgegeven en ontwapend was of daarvoor. AMSTERDAM. De Stichting Uni versitair Fonds Academische Solidari teit stelt zich in een telegram aan de regering garant voor de kosten van le vensonderhoud van politieke vluchtelin- ADVERTENTIE tJakantie CANBERRA Het Australische Huis van Afgevaardigden heeft met vijf enzeventig tegen vierendertig stem men afwijzend beschikt op een voor stel van de Labour-oppositie om be weringen over het particuliere leven van premier John Gorton in een par lementscommissie te laten onderzoe ken. Voor de stemming had de eerste mi nister in een bewogen rede verklaard, dat „belangen" die wensen dat Austra lië handel gaat drijven met Noord-Viëtnam, een fluistercampag ne tegen hem waren begonnen. Bij de stemming kozen vijftien afgevaardig den van de regeringscoalitie de zijde v'an de oppositie. zaak was aan de orde gesteld door de Labour-afgevaardigde Albert James. Volgens hem had een in Syd ney verschijnend blaadje, „Things I Hear", melding gemaakt van een artikel, waarin een zangeres, de 23- jarige Liza Minelli, een dochter van Judy Garland, vertelt van haar er varingen met een „leidinggevende Australische politicus". Dit artikel, dat zou handelen over voor vallen in een nachtclub te Sydney, op Bali en in Canberra, waarbij premier Gorton betrokken was, was bestemd voor het Londense satirische blad „Private Eye". Er waren echter krachtige pogingen gedaan publikatie van het artikel te voorkomen. Volgens „Things I Hear" zou het Lon dense blad voor 6500 pond de wereld rechten aan de Amerikaanse geheime dienst (C.I.A.) verkocht hebben. De C.I.A. zou op haar beurt het stuk ver kocht hebben aan een aantal Afri kaanse periodieken. Terwijl zijn blonde Amerikaanse vrouw op het balkon het debat volgde, ver zekerde premier Gorton, dat hij zich over zijn gedrag niets te verwijten had en dat hij als eerste minister zou aanblijven, omdat zijn partij en het volk van Australië hem zouden steu nen. ADVERTENTIE gen, zolang zij geen werkvergunning hebben. Dit gebeurt naar aanleiding van de recente moeilijkheden met politieke vluchtelingen uit Portugal. Twee Portugezen werden vorige week over de grens gezet, nadat ze bij de vreemdelingenpolitie in Amsterdam 'n voorlopige verblijfsvergunning hadden gevraagd. Een van de Portugezen ging naar Engeland, waar men hem terug wilde sturen naar Portugal. De hulporganisatie Amnesty Interna tional wist dit op het laatste moment te voorkomen. Waarschijnlijk zal de 19-jarige Sousa Brazao alsnog tot Ne derland worden toegelaten. Inmiddels hebben zich weer twee ge vluchte Portugezen in Amsterdam ge meld, die wel een voorlopige verblijfs vergunning van de politie hebben ge kregen. Zij werden bijgestaan door het Angola-comité en het socialistische Tweede-Kamerlid P. Dankert. Deze twee jongemannen stonden op het punt voor het Portugese leger naar Angola te worden gestuurd. DJAKARTA Een groep Indone siërs, die op last van de regering in Djakarta ter plaatse in Midden-Java een onderzoek heeft ingesteld naar de zogenaamde massamoord op commu nisten daar, heeft hiervoor geen bewij zen kunnen vinden. Dit heeft de Indonesische minister van Voorlichting, maarschalk Budiar- djo, donderdag in Djakarta verklaard, na afloop van een speciale, door presi dent Suharto bijgewoonde kabinetszit ting, gewijd aan de „massamoord" In het gebied van Purwodadi ni novem ber en december van het vorige jaar en de toegenomen activiteit van de communisten. Maarschalk Budiardjo zei op een persconferentie, dat de gehele kwestie van deze „massamoord" in feite niets anders is, dan een poging van de com munisten om de Indonesische regering in diskrediet te brengen. De beschuldiging van massamoord is afkomstig van de vice-voorzitter van het Indonesische instituut voor de rech ten van de mens, de heer H. J. Prin- cen. Hij heeft verklaard, dat Indonesi sche troepen op Midden-Java 2.000 communisten hebben vermoord. ruimd. Kasmiddelen en kortlopende be leggingen stegen van 541 miljoen pond tot 657 miljoen pond. Deze gunstige ontwikkeling kwam doordat afschrij vingen en nettowinst samen 724 mil joen pond de kapitaalsuitgaven van 553 miljoen pond verre overtroffen. Bij de investeringen lag de klem toon op winning, verwerking en ver koop. De uitgaven voor chemische produktie en tankschepen stegen aan zienlijk. Deze beide groepen namen resp. 68 miljoen pond en 49 miljoen pond voor hun rekening. Zij overtrof fen daarmee verre elk voorgaand jaar. Aan de op 22 april te houden jaar vergadering wordt een dividend voor gesteld van f 7 per aandeel f 20, waar van al f 3,25 is uitgekeerd. Vorig jaar werd f 6,85 betaald. Op 15 november werd 12'/t procent in aandelen uitge keerd. HOF (Beieren) Een voormalige korporaal van de SS stond gisteren we gens moord terecht. Hij wordt schul dig geacht aan de dood van 217 vrou wen tijdens de dodenmars van 1073 vrouwen uit het concentratiekamp Helmbrecht. Alois Dörr (58), was belast met het kamp in de laatste stadia van de twee de wereldoorlog. Toen het Amerikaan se leger het kamp naderde, moesten de 1073 vrouwen 250 km lopen naar een kleine stad in Bohemen. De aanklager zegt, dat 157 vrouwen tijdens de mars stierven en dat 58 an dere vrouwen onderwerg doodgescho ten werden ,toen zij niet verder kon den. Dörr wordt er ook van beschul digd, een Joodse vrouw levend in een massagraf gegooid en een Russische vrouw doodgeschoten te hebben. De vrouwen waren afkomstig uit Po len, Rusland, Hongarije en Duitsland. Enkele overlevenden bevinden zich on der de 156 getuigen die tijdens het pro ces opgeroepen zullen worden. Dörr is een boer uit Höpfningen in de staat Baden-Württemberg. Negen honderd inwoners van de stad hadden verleden jaar een petitie te zijnen gun ste ondertekend en verzoeken de recht bank een einde te maken „aan de on gelukkige vervolging" van Dörr. Ve len van hen woonden de openingszit ting bij. BELFAST Acht oppositieleden zijn donderdagavond in het Noordierse Lagerhuis op de grond gaan zitten, on der het zingen van „We shall overco me". Hun demonstratie verliep onder groot rumoer en duurde een half uur. De groep werd tenslotte uit het Lager huis verwij ders en voor een week ge schorst. De mannen waren tegen een wetsont werp ter verscherping van de bepalin gen in zake protestmarsen Zij zijn gelieerd aan de pro-katholieke bewe ging voor de burgerrechten in Noord- Ierland. ADVERTENTIE l'.l foudéz, HET MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij van N.V. Joh.s Verho&^en, 's-Graveland.

De Vallei | 1969 | | pagina 7