Programma voor tien maanvluchten Electrolux van Groningen naar Zweden De bruid was mini Conflict dreigt rond Danang Indonesische aanval op prof. Wertheim SCHEUREN IN HET RODE BLOK (2) MEESTE MENSEN INGENOMEN MET HUN TS Reclame kent eigen image ij de grote massa niet bij Minister laakt luchtpiraten Verschillend gedrag t.o.v. hoger of lager milieu AMERIKA'S ACTIVITEITEN IN DE Spionage-affaire in Oostenrijk Twijfel aan nut van congres Uitgestorven Opheffen r Partijleiding tegen eigen' minister Kapitein Lakonia veroordeeld Toch narcissen voor Canada Fondspatiënten NAAR MARS Politieke bijeenkomst in Lissabon verhinderd HANDTEKENINGEN ZATERDAG 22 MAART 1969 TTOUSTON Het Amerikaanse maanprogramma voorziet voorlopig in tien bemande vluchten, waarvan de eerste in juli plaatsvindt. Dr. Thomas C. Paine, directeur van de NASA, vertelde op een congres van de luchtmacht- vereniging: „Als wij deze zomer de eerste landing maken, dan zal deze worden gevolgd door drie soortgelijke reizen, waarbij iedere keer de wetenschappelijke apparatuur zal worden uitgebreid." Bij elk van deze vier landingen zullen apparaten worden achtergelaten om stralingsverschijnselen op de maanop- pervlakte te meten en laserstralen naar de aarde te weerkaatsen. De zes latere landingen zullen volgen in de gebieden, die als het interessantst worden be schouwd voor verdere exploratie. „Wij spreken hier over de verovering door de mensheid van het zevende continent", zei hij, waarbij hij er op wees, dat de maan ongeveer de oppervlakte van Noord- en Zuid-Amerika samen heeft. GRONINGEN De produktie van diepvrieskasten, die sinds 1965 plaats heeft in de Electrolux-fabriek te Gro ningen, zal in mei en juni van dit jaar worden overgebracht naar een in deze produktie gespecialiseerde fabriek van het concern in Zweden, aldus een com muniqué van het bedrijf. De produktie bedroeg ca. 20.000 stuks per jaar. Een in de laatste jaren door het Electolux-concem doorgevoerd om vangrijk investerings- en rationalise- rings programma heeft er toe geleid, dat Electrolux in Zweden thans een produktiecapaciteit heeft van 400.000 500.000 diepvriezers per jaar en de al daar geproduceerde eenheden ook bin nen de EEG concurrerend zijn. Sluiting van de fabriek te Groningen waarin een dergelijk produktie niet tot de mogelijkheden behoort, is hier door onvermijdelijk geworden. Het personeel van de fabriek te Gro ningen (zestig werknemers) en de au toriteiten zijn van de voorgenomen wij ziging op de hoogte gebracht. In overleg met alle betrokkenen zal worden getracht door een intensieve „planning" passende werkgelegenheid voor alle personeelsleden te vinden. Daartoe zullen, in samenwerking met een CAB, persoonlijke besprekingen plaatsvinden met ieder van de werk nemers van de fabriek. De belangrijk ste industriële ondernemingen in en om Groningen zijn reeds benaderd. Bij sommige van deze ondernemingen is reeds een behoefte aan personeel vastgesteld. Voorts is tussen de N.V. Philips' Gloeilampenfabriek en Electrolux overeenstemming bereikt over de aan koop door Philips van de gebouwen en de grond van de fabriek te Gronin gen per 1 juli 1969 nadat aldaar de werkzaamheden zullen zijn beëindigd. Philips zal, in samenwerking met de gemeente Groningen, trachten een ge schikte bestemming voor de gebouwen te vinden. Met de vakbonden is een regeling getroffen over de afvloeiing van de employés. De veranderingen in Groningen zul len op geen enkele wijze de andere ac tiviteiten van het Electrlux-concern in Nederland beïnvloeden, zegt het com muniqué. Prinses Paola en prins Albert van België zullen dit weekeinde een in formeel bezoek aan Amsterdam bren gen. Het doel van het bezoek is ken nis te nemen van de wijze, waarop in Amsterdam oude huizen worden geres taureerd en hoe Monumentenzorg func tioneert Paine zzei dat het tweede deccenium van het ruimteonderzoek, dat dit jaar is begonnen, een aantal onderzoek van de zusterplaneten zal omvatten. Twee satellieten, waarvan er een de vorige maand is gelanceerd en waarvan de andere de volgende week zal vertrek ken, zullen om Mars cirkelen en per t.v. naar de aarde beelden van die planeet overseinen. Zij zullen ook ge gevens verschaffen over de tempera tuur, de atmosfeer van Mars en de lichtstraling. „Wij hopen een tamelijk definitief idee te krijgen of de voor waarden op Mars van dien aard zijn dat er leven mogelijk is", aldus Pai ne. Ook in 1971 zullen satellieten naar Mars worden gestuurd en in 1973 zul len twee onbemande landingen wor den beproefd. In 1977-78 zal het moge lijk zijn een onbemande satelliet een tournee langs vier planeten te maken maken, waarbij de aantrekkingskracht van elk zal worden benut om naar de volgende te komen. De planeten zul len dan in een positie ten opzichte van elkaar staan welke in 170 jaar niet meer zal voorkomen. Deze onder linge positie „zal ons in staat stellen eerst het zwaartekrachtveld van Jupi ter te passeren, dan langs Saturnus en vervolgens Uranus en Neptunus te pas seren". De reis zou negen jaar duren en de satelliet zal een nucleaire motor moeten hebben om de reis te volbren gen en inlichtingen terug te sturen. WENEN Een voormalige afdelings chef van het Oostenrijkse ministerie van Handel de 67-jarige Franz Neumer, is volgens welingelichte zegslieden ge arresteerd op verdenking van spionage voor Tsjecho-Slowakije. Het zou de der de maal binnen een half jaar zijn, dat een hoge Oostenrijkse ambtenaar be trokken blijkt te zijn bij spionage. Neumer heeft van 1956 tot 1967 in Oos tenrijkse staatsdienst gewerkt, waarin hij tenslotte de leiding had over de in voer van steenkool uit Oost-Europa. Volgens de zegslieden heeft Neumer inlichtingen verstrekt over de energie toestand in Oostenrijk, waarbij zijn ver bindingsman een Tsjecho-Slowaakse di plomaat was, die na de militaire inter ventie in zijn land naar het Westen is gevlucht. Op het 29ste Reclamecongres van het Genootschap voor Reclame, dat donderdag en vrijdag in Den Haag werd gehouden, moge dan al uit de bus zijn gekomen dat uit een onderzoek van Makrotest is gebleken dat de image van Kamer en Kamerleden bij hen die deze Kamerleden hebben gekozen, slechts matig is En een groep reclame-mensen mag dan al een lieve reclame-campagne hebben gemaakt om het aanzien van Kamer en Kamerleden bij hun werkgevers wat op te poetsen En de Tweede Kamer mag minder fatsoenlijk worden geacht dan Heineken, de KLM, Philips en V D Dat neemt niet weg dat de reclame zelf eigenlijk niet weet hoe de grote massa over haar denkt. Wèl weet zij, dat de grote massa er geen flauw idee van heeft hoé de reclame werkt, wat zij doet, waarom ze doet zoals ze doet. Het 29ste Reclamecongres zal er niet toe hebben bijgedragen hierin verandering te brengen. Voor wie zich wijdt aan het beluiste ren van radio-reclame-spotjes (en wié kan er aan ontkomen?) of bekijkluiste- ren van reclame op de televisie is het kennisnemen van het Congresprogram ma niet meer dan wat iemand die een ijsberg ziet, van 't totaal van die ijs berg waarneemt. De tijd is voorbij dat een handige ■emi- of pseudo-intellectueel met gro te mondvaardigheid zich in de recla me een positie kon veroveren. De re clame is zo veelomvattend en zo in gewikkeld geworden dat de aandui ding „reclame-expert" nauwelijks meer bruikbaar is. Bij de ingewijde doet dat onmiddellijk de vraag opko men: „Expert...in wélk onderdeel van het vak?" Er Is inderdaad een tijd geweest dat er éénmansbureaus konden be staan en dat één man een redelijke kennis kon hebben van de essentiala van het vak. Die mannen zijn er niet meer en die éémans-bureaus zijn praktisch uitgestorven. Het Reclamecongres was er om dat te bewijzen. Een eerbiedwaardige rij van sprekers liet zijn licht schijnen over de meest uiteenlopende, met de reclame verband houdende onderwer pen. Juristen, psychologen, hooglera ren vulden di uren tussen koffiepau zes. theepauzes, apéritiefs. lunches, ontvangsten, souper-dansant, concer ten, cabaret met geleerde en leerza me betogen. Ook een oppervlakkig kennis nemen van het Congresprogramma maakt duidelijk, dat het menu nogal overla den, de tjid voor de diverse schotels nogal kort was. Er zijn onderwerpen aan de orde geweest die een afzonderlijk congres zouden wettigen. Een inleiding van jhr. mr. M. L. de Blauw, lid van de raad van bestuur Nationale Nederlan den N.V. te Rotterdam over „Recla me en Ondernemersbeleid", gevoed door een discussie, mocht in totaal vijf kwartier in beslag nemen. Zo'n congres is bepaald niet bedoeld om indruk te maken op de enige man die zo'n congres wettigt: de consu ment. Hij realiseert zich niet dat ach ter een radiozinnetje in de geest van: „Hm, lekker, tien Zwitserse koeken voor 1,88 gulden, nog geen negentien cent per stuk", weloverwogen verlei dersmanoeuvres schuil gaan. Noch is hem bekend dat achter» een televisie reclamespotje exacte marktkennis ge baseerd op marktonderzoek, taalbe heersing, creativiteit en artisticiteit werkzaam waren. Men kan zich afvragen In hoeverre een dergelijk congres zo niet voor de consument dan voor de reclame mensen nut heeft. Het antwoord op deze vraag wordt zijdelings en met dubbele bodem gege ven door een hoogst-ervaren Neder lands reclameman, directeur van een van Nederlands grootste bureaus, M. Aronson. Toen het reclame-vakblad „Ariadne" hem vroeg welk thema hij dit jaar graag op het congres behandeld zou willen zien antwoordde hij: „De op heffing van reclamecongressen." AMSTERDAM „De veiligheid in de lucht wordt tegenwoordig bedreigd door gevaarlijke streken van avontu riers of terroristen. Aan een dergelijk optreden moet met alle mogelijke mid delen een eind worden gemaakt." Uw federatie heeft vorig jaar in Al giers, waar de regering een vastge houden El Al vliegtuig onder bedrei ging van een luchtboycot liet vertrek ken, bewezen zo nodig als een interna tionale pressiegroep te kunnen optre den. U heeft daar iets kunnen berei ken waar een internationale rechtsor de ontbrak. Dit zei de minister van verkeer en waterstaat drs. J. Bakker, donderdag morgen tijdens de opening van het congres van de IFALPA, de overkoe pelende organisatie van verkeersvlie gers. In zijn openingstoespraak herinner de de minister eraan dat reeds in 1963 door de Internationale Organisatie der Burgerluchtvaart in Tokio maatrege len waren voorgesteld die luchtvaarauto riteiten zouden moeten nemen tegen luchtpiraten. Deze Tokio-conventie kan echter pas nut afwerken als zij door alle landen wordt aanvaard. LISSABON De Portugese politie heeft donderdagavond met geweld eni ge honderden personen uiteengedreven, die zich hadden verzameld voor het ge bouw van de Portugese vereniging voor schone kunsten, in het hart van de Por tugese hoofdstad. Zij wilden deelnemen aan een discussie, georganiseerd door „Het nationale centrum voor cultuur", waarbij leden van de oppositie in Por tugal het woord zouden voeren. Het Londense modehuis Ramvis toonde deze week deze mini-bruidsjapon, gemaakt van witte organza. Het frontje is bezet met witte bloemen en er worden lange witte kousen bij gedragen. De japon werd ontworpen door Penny Carter. TEL AVIV De Israëlische minister van Defensie, generaal Mosje Da jan, een man die geen blad voor de mond neemt, heeft weer moeilijkheden met de leiding van zijn partij. Het is het zoveelste politieke conflict voor deze oor logsheld, die de steun van het volk en speciaal van de jeugd heeft, maar niet die van de partijleiding. De kern van het conflict is dat Dajan(53) hoopt eerste minister te worden maar zijn oude politieke vijanden, vertegenwoordigd door premier Golda Meir en de secretaris-generaal van de Arbeiderspartij, Pinhas Sapir, staan deze ambitie in de weg. Voorlopig is mevr. Meir (70), die eerder deze week het premierschap van Levi Esjkol heeft overgenomen, premier. Haar ambtsperiode loopt in november af. Het jongste conflict gaat om een rede, die Dajan woensdag voor studenten in Haifa heeft gehou den. Hij vertelde dat hij zich eenzaam binnen de Arbeiderspartij voelde en dat hij psychologisch niet veel moeite zou hebben de partij te verlaten. Poli tieke waarnemers zijn van mening, dat Dajan weinig kans heeft lijsttrek ker van de partij bij de algemene verkiezingen in november te worden. Mevr. Meir zou kunnen besluiten aan te blijven of de leiding van de partij zou de opdracht kunnen doorgeven aan de rivaal van Dajan, vice-premier Ji- gal Allon. Ondertussen begint een campagne om Dajan tot premier te kiezen op gang te komen. In het gehele land worden handtekeningen ingezameld, wat Sapir en mevr. Meir reeds on democratisch hebben genoemd. Dajan vertelde in Haifa aan de studenten, dat hij zich niet tegen de campagne zal verzetten en dat hij tijdig voor de verkiezingen zal beslissen of hij in de partij zal blijven. Zijn aankondiging werd met wild applaus door de studen ten begroet. Dit was een schok voor de partijleiding. Donderdagavond heb ben mevr. Meir en Sapir opdracht ge kregen Dajan opheldering over zijn redevoering te vragen. Mevr. Meir heeft het kabinet Esjkol intact gelaten en zij zal er waar schijnlijk in dit stadium weinig voor voelen Dajan aan de kant te zetten en hem daardoor uit de partij te jagen. Waarnemers zijn echter van mening, dat mevr. Meir gemakkelijk een ver vanger van Dajan, mogelijk Allon, zal kunnen vinden om de netelige defensie- en bezettingsproblemen te behandelen. Dit zou echter niet populair zijn bij de mensen die Dajan vertrouwen als de eerste verdediger van de Joodse staat. De aanhangers van Dajan beginnen vandaag in Tel Aviv handtekeningen te verzamelen voor zijn kandidatuur als premier. Dit zou wel eens tot een botsing kunnen leiden met de partijge trouwen. De dag nadert dat Dajan zal moeten beslissen of hij zijn eigen weg zal willen gaan. ERMOUPOLIS (Eiland Syros) De 58-jarige Matheas Zarbis. kapitein van de 20.648 ton metende Griekse ple zierboot Lakonia, die in 1963 is ver gaan, is donderdag veroordeeld tot 14 maanden en 5 dagen gevangenisstraf. Hij werd schuldig bevonden aan nala tigheid bij de bestrijding van de brand die in december 1963 op 290 km ten noorden van Madeira op zijn schip uit brak en verantwoordelijk geacht voor het verlies van 80 mensenlevens. Bij de ramp kwamen 121 mensen om. Het schip zonk toen het op sleeptouw was genomen. De eerste stuurman, de 35-jarige Pa- terakis, werd bij verstek tot 9 maan den en 10 dagen gevangenisstraf ver oordeeld wegens plichtsverzaking. Hij wordt verantwoord geacht voor het verlies van 56 mensenlevens. Vijf andere officieren werden niet schuldig bevonden. Kapitein Zarbis heeft tijdens het pro ces gezegd, onschuldig te zijn. Hij heeft hoger beroep aangetekend en is voorlopig in vrijheid gesteld. De brand ontstond in de kapsalon, terwijl de meeste van de 648 passagiers in de danszaal waren. Zarbis heeft volge houden dat zijn mannen als leeuwen gevochten hebben om de brand te be dwingen. Als gevolg van een brandje In een spoorsloot bij Breukelen, hebben vrijdagmiddag drie treinen enige ver traging opgelopen. De brand, die zoveel rook ontwikkelde dat de treinbestuur ders onvoldoende zicht hadden, was spoedig gedoofd. Uet dagblad Indonesian Observer heeft geschreven, dat „zekere groe pen" In Nederland proberen de betrek kingen tussen Nederland en Indone sië te saboteren en trachten te ver hinderen, dat Den Haag hulp aan In donesië verleent. In het hoofdartikel wordt prof. W. F. Wertheim, die be schreven wordt als een linkse intel lectueel en „een bewonderaar van de afgezette president Soekarno" één van de breinen achter deze campag ne genoemd. Het was het tweede dagblad dat zich in de laatste dagen tegen Wertheim keert en hem beschuldigt in Neder land stemming tegen Indonesië te kweken. De Observer beschuldigt Wert heim een agent van Peking te zjjn. „De Maoïstische opvattingen van prof. Wertheim indachtig, zijn w(j niet ver baasd dat deze professor in de socio logie zjjn uiterste best doet om de Chinese volksrepubliek te helpen in haar streven de Maoïstische commu nistische partfj uit de dagen van Soe karno hier nieuw leven in te blazen". Volgens het blad hadden Wertheim en verscheidene andere Nederlandse professoren onlangs een „Indone sisch comité opgericht met het doel de Nederlandse regering te verhinde ren hulp aan de regering Suharto te verlenen, omdat dit een militaire dic tatuur zou zijn". Wertheim en zijn groep zouden ook de communisten gesteund hebben na de mislukte staatsgreep van 1965 en het Indonesische leger beschuldigd hebben de putsch op touw gezet te hebben. Het blad herinnerde er aan, dat Wertheim door Soekarno werd uitgenodigd lezingen voor universi teiten te geven. „In dit licht gezien mogen wij het co- mité-Indonesië zien als de westelijke voorpost van Rood China. Wij willen prof. Wertheim en zijn collega's niet het recht ontzeggen om hun opvat tingen over Indonesië kenbaar te ma ken, maar de vraag is wat hun wer kelijke bedoelingen zijn met het pu bliceren van hoogst grove artikelen over het huidige regime, het eerste in de Indonesische geschiedenis dat wer kelijk drastische economische her vormingen wil invoeren". Het blad, dat ook vroegere Nederland se inwoners van Indonesië ervan be schuldigde te saboteren, besloot met te zeggen: ..Hoezeer het getier van het comité-Indionesië ons ook irri teert, wij kunnen het toch naast ons neerleggen als een nieuwe verve lende kwestie, omdat hierin de op vattingen van het Nederlandse volk in zijn geheel niet weerspiegeld wor den". Niemand weet hoe vorig jaar A. D. Sacharovs „Pleidooi voor een menswaardig bestaan" Rusland uitgesmokkeld werd. De 47-jarige Saeharov, held van de socialis tische arbeid, drager van de Lenin- orde, internationaal vermaard kern fysicus, stelt twee thesen primair in zijn clandestien geschrift: 1. Door haar verdeeldheid wordt de mensheid met ondergang be dreigd. De beschaving wordt in gevaar gebracht door een totale thermonucleaire oorlog, catastrofale hongersnood voor het grootste deel der mensheid, afstomping door het verdovende middel, jnassa-cultuur* en bureaucratisch dogmatisme, ver spreiding van massamythen die ge hele volkeren en werelddelen onder de macht van de wrede en verrader lijke demagogen brengen, en ver nietiging of degeneratie door niet te voorziene gevolgen van snelle wis selingen in de levensomstandig heden op deze planeet. Miljoenen mensen over de hele wereld streven ernaar een eind te maken aan de armoede. Zij ver achten onderdrukking, dogmatisme, demagogie (en de meer extreme manifestaties ervan: racisme, fas cisme, Stalinisme en Maorisme). Zij geloven in een vooruitgang die gebaseerd is op het gebruik - mits gepaard gaande met sociale rechtvaardigheid en intellectuele vrijheid van alle positieve erva ring die de mensheid heeft vergaard. 2. Intellectuele vrijheid is essentieel voor de menselijke samenleving. Hieronder verstaat hij: de vrijheid om informatie in te winnen en te verspreiden,, vrijheid van openhar tig en onverveerd debat, bevrij ding van ambtenarij en vooroor deel. Een dergelijke drie-eenheid van vrijheid van denken is de enige ga rantie tegen infectie van een volk door massa-mythen, die in de han den van verraderlijke huichelaars en demagogen kunnen leiden tot bloedige dictaturen. Vrijheid van denken is de enige garantie voor verwerkelijking van een weten schappelijke en democratische be nadering van de politiek, da econo mie, de cultuur". f^entraal stelt hij bij de uitwer- king van deze thesen, dat elke verscherping in de internationale toestand dient vermeden en dat al les dient nagelaten wat „verster king van de macht van reactie, mi litarisme, nationalisme, fascisme, revanchisme kan bewerkstelligen". Hij stelt voor dat met name Rus land en Amerika hun internationale politiek baseren op de volgende punten: 1. Alle volkeren hebben het recht over hun eigen lot door vrije wils uiting te beslissen onder garantie van de rechten van de mens en zo nodig met sancties van de Ver enigde Naties; 2. Alle militaire en militair-weten schappelijke vormen van export van revolutie en contrarevolutie zijn onwettig en staan gelijk met agres sie. Voor het eerst worden hier in een Russisch geschrift dat de bui tenwereld bereikt Hitler en Stalin in één adem genoemd wordt dus een verband gelegd tussen fascis me en bepaalde vormen van com munisme! En zelden ook werd zulk een kritiek geleverd op de grond slagen van de Russische samenle ving. T^ritiek op zichzelf is in Rusland heel gewoon; elk blad ruimt veel plaats in aan kritische ingezon den stukken van lezers maar die kritiek betreft altijd uitvoerings maatregelen (klachten over bureau cratie, over incidentele verkeerde produktiemethoden etc.) maar nooit het regime zelf, nooit de structuur van de Staat. Kritiek op het nationa lisme is daarbij al zeer ongewoon, want er zijn weinig volkeren zo na tionalistisch als het Russische. Voor de toekomst stelt Sacharof o.a.: „Slechts de competitie met het socialisme en de druk van de wer kende klasse heeft in de kapitalis tische landen de sociale vooruitgang van deze eeuw mogelijk gemaakt en zal het nu onvermijdelijke pro ces van toenadering der twee sys temen verzekeren hetgeen nog belangrijker is. Het socialisme was nodig om de betekenis van de ar beid tot een moreel hoog gewaar deerde prestatie op te voeren. Te genwoordig is het duidelijk, dat de overwinning zal liggen aan de zijde van de humanistische, menselijke benaderingswijze". Dat zijn woorden die wel recht te gen élk streven naar neostalinisme ingaan! TVii ja, zal men zeggen, wat helpt het? De heren in het Kremlin gaan toch hun gang! De inval in Tsjecho-Slowakije viel né publikatie in het Westen van Sacharofs woor den, en sedertdien is het neo-stali- nisme meer dan ooit manifest. Maar men mag de kracht van de „ondergrondse bewegingen" in Rus land bepaald niet onderschatten. Isaac Deutscher, de in 1967 overle den uitnemende kenner van het communisme, schreef in een opstel over het tijdperk van Kroestsjef (in een helaas slonzig vertaalde bundel verschenen bij De Haan/ Standaard onder de titel Ironie van de geschiedenis): „Een indrukwekkend aantal ver handelingen, essays, gedichten en novellen die niet langs de censuur kwamen, heel een semi-clandestie- ne literatuur, gaat van hand tot hand rond in Moskou, Leningrad en andere steden". De Amerikaanse prof. Louis Fischer stelt dat Sacha rof een eerste versie van zijn ma nuscript eerst aan een kring van collega's en vrienden liet lezen en na hun op- en aanmerkingen een tweede, zelfs een derde versie maakte. (Sacharof schrijft trouwens ook: Mocht mijn kritiek onjuist zijn dan neem ik haar terug!'» Deutscher heeft daartnj gelijk als hij stelt: „De arbeidersklasse (in Rusland) blijft stom". En Sacha rofs zwakke punt is, dat hij juist veel verwacht van een samenwer king tussen arbeidersklasse en in telligentsia, in Rusland én in het Westen. "Liet Duitse weekblad Die Zeit heeft onlangs een aantal goede kenners van Rusland een opinia ge vraagd over Sacharofs werk. Pie- tro Quaroni, lang Italië's ambas sadeur in Moskou, schreef terecht in een open brief aan Sacharof: „Als u traditionele dialectische begrippen als arbeidersklasse en vooruitstrevende intelligentsia han teert voor de westelijke wereld, dan verdeelt u deze in categorieën die eens golden, maar door de evo lutie van de kapitalistische samen leving werden overwonnen. In de Verenigde Staten, die de avant-gar de in dit opzicht vormen, heeft de klasse der „witte boordenwerkers" in aantal die der „overalls" over vleugeld. Het is een invloedrijke klasse, die echter niet reageert als de traditionele arbeidersklasse". Wij willen nog verder gaan dan Quaroni en durven stellen, dat ook in Rusland de thans steeds welva render arbeidersklasse 'snel „ver burgerlijkt", dat het revolutionaire elan er is gedoofd en met Deut scher kan men het eens zijn dat Kroetstsjef daar weinig aan heeft veranderd, want hij en de zijnen „bevrijdden het volk van echte on derdrukking maar weigerden het echte vrijheid, moedigden de men sen aan zelf te denken maar ston den hun niet toe kritische gedach ten te uiten". ILfoet men „dus" pessimistisch zijn inzake de kracht van het neo-stalinisme in Rusland? Moet men vrezen dat oproepen als die van Sacharof, dat heel die clande stiene literatuur in Rusland, dat heel die revolte van een deel der in telligentsia tevergeefs zal blijken. Dat staat voor ons allerminst vast. De reacties van „het Krem lin" maken het duidelijk hoe be ducht de machthebbers voor de wij zigingen in denken en doen in de ro de wereld zijn. Die reacties willen wij in een volgende beschouwing bezien. SCHIPHOL Een DC-8 van Canadi an Pacific Air heeft gisteren tien duizend bossen gele narcissen van Schiphol naar Canada gevlogen die waren „besteld" bij koningin Julia na. Het Canadese Instituut voor Kanker onderzoek in Calgary verkoopt elk jaar omstreeks Pasen narcissen ten bate van het instituut. De uitzonder lijk strenge winter had dit jaar de plaat*- Mjke narcissenoogst doen mis- lukkt De voorzitter van het instituut wist daarom niet beter te doen dan ko ningin Juliana te telegraferen of zij misschien voor 24.000 dozijn gele narcissen kon zorgen. De koningin gaf het verzoek aan de Canadese ambassade en die begon te onderhandelen met bloemenhande laren in Aalsmeer. Doordat niet alleen in Canada maar ook hier de winter streng en langdurig was ge weest, konden er maar tienduizend bossen worden bijeengekocht. TTit een onderzoek van het Nederlands Insti- tuut voor preventieve Geneeskunde TNO te Leiden is gebleken, dat er een duidelijke samen hang bestaat tussen het optreden van de huis arts en de tevredenheid van de patiënt. Deze te vredenheid neemt toe naarmate de huisarts minder kortaf en op een afstand is en hij de pa tiënten meer de indruk geeft, dat zij met heir over hun problemen kunnen praten. Een andere conclusie van het onderzoek, dal werd uitgevoerd door drs. E. Th. Cassee, weten schappelijk medewerker van het instituut, is dat huisartsen zich anders gedragen ten opzichte van patiënten uit een lager sociaal-economisch milieu dan ten opzichte van hen die afkomstig zijn uit een hoger sociaal-economisch milieu. De tevredenheid met de huisarts bleek in het al gemeen echter groot te zijn, ongeacht het milieu van de patiënt. In het najaar van 1967 is een steekproef van ca 350 personen uit de stad Utrecht genomen in de leeftijd tussen de 21 en 65 jaar. Op grond van de beschrijvingen, die de patiënten aan de hand van een vragenlijst gaven, konden vijf gedrags normen worden onderscheiden: informatief, communicatief, afwerend, instrumenteel en dif fuus. Er kon worden aangetoond, dat de huisartsen van de ondervraagden in de steekproef vrijwel altijd communicatief er Instrumenteel optreden, soms informatief zijn, maar zelden diffuus of af werend zijn. De onderzoeker is van mening, dat artsen, in de ogen van hun patiënten, mensen zijn met wie men kan praten. In veel mindere mate zijn zij echter bereid tot het geven van informatie over de ziekte en de therapie. In het onderzoek werd ook de vraag betrok ken of ziekenfondspatiënten anders werden be handeld dan particuliere patiënten. Het bleek, dat de arts ten opzichte van patiënten uit lagere sociaal-economische milieus minder informatief is en meer afwerend en instrumenteel. Tussen het gedrag van de huisarts en het uit stellen van een doktersbezoek kon geen verband worden geconstateerd. Bij patiënten uit een ho ger sociaal-economisch milieu bleek wel een ver band te bestaan tussen het optreden van een arts en het aantal keren dat men hem raadpleeg de. Volgens de onderzoeker ontstaat door inten siever contact een andere relatie, waarbij de huisarts zich anders gaat gedragen. Drs. Cassee meent, dat de uitkomst „de be perkte informatie aan de patiënt" tot nadenken stemt. Het is namelijk bekend, dat de patiënten zich beter aan de voorschriften van de arts hou den naarmate deze hun meer informatie ver schaft. Uit het onderzoek bleek, dat het geven van in formatie aan patiënten uit het lagere sociaal- economisch milieu beperkt is: ten opzichte van hen die weinig weten, is de huisarts minder ge neigd informatie te geven dan ten opzichte van hen, die meer weten. Volgens de onderzoeker verdienen de conse quenties, die dit heeft voor de bevordering van een snelle genezing, met name van patiënten in de lagere milieus, nader onderzoek. i

De Vallei | 1969 | | pagina 6