Veenendaals dagblad Rode „wereldtop" op juni in Moskou Buiten Nixon zoekt antwoord op acties van Viet-Cong Busstaking: nog hard tegen hard Kardinaal schorst drie studentenpastores Brildrager bij uitnemendheid Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei RUSSISCHE Torpedoboot jager voor West-Duitsland Sneeuw in plaats van lentezon GEEN AANVAL OP POLITIEK VAN CHINA KONINGIN ELIZABETH BIJ BRITTEN POPULAIR GELEERDEN IN V.S. TEGEN „SENTINEL" Levenslang voor jonge Arabier Tweeling deelt wel en wee Overleg met ambassadeur Bunker Ontslag voor 5 chauffeurs gaat niet door In Brazilië kan ook de waarheid worden gestraft Vrijgelaten Westberlijner gevlucht Hulpbisschop huwt politie-agente Robbenjagers opgebracht Kroonprins Monarchie NIXON: VERWIJDER ORDEVERSTOORDERS OP UNIVERSITEITEN Vinkeslag RUSSISCHE CELLIST IN AMERIKA ZOEK STANDPUNTEN ONWRIKBAAR TEGENOVER ELKAAR MEDESTANDERS PROEF MET OECUMENISCHE DIENSTEN NEKSLAG FORMULIEREN Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., f 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 24 MAART I969 - 43e JAARGANG no. 70 5 TV/ïOSKOU De wereldconferentie van communistische partijen zal op 5 juni van dit jaar in Moskou bijeenkomen, zo is zaterdag van gezagheb bende zijde in de Russische hoofdstad vernomen. De voorbereidende conferentie van de 67 partijen, die 18 maart begon, ein digde zaterdag. Besloten werd dat op 23 mei een laatste bijeenkomst zal be ginnen van de voorbereidende commissie. Als de conferentie doorgaat zal het de eerste maal in negen jaar zijn dat een wereldconferentie wordt gehouden. Een algemeen document over com munistische eenheid in de strijd tegen het imperialisme is tijdens het voor overleg opgesteld. Het zal naar alle partijen worden gezonden, landen als China en Albanië, die hebben aange kondigd de conferentie te boycotten, inbegrepen. LONDEN Van alle leden van het koninklijk huis in Enge land is koningin Elizabeth 't m meest populair. Een opinie-on derzoek, dat gisteren in Sunday Times is gepubliceerd, toont aan dat 63 procent der ondervraag den de koningin het meest van allen bewondert. Prins Philip komt op de tweede plaats met 55 procent en de koningin-moe der is nummer drie. Lord Mountbatten, de oom van prins Philip, aan wie juist een belangrijke televisieserie is ge wijd, verschijnt als vierde op de ranglijst en pas dan komt kroon prins Charles met 39 procent. Prinses Margaret, de zuster van de koningin, doet het blijk baar niet best in de ogen van de ondervraagden; zij kreeg maar twee procent. Zes procent vond dat de mo narchie in Engeland moet wor den afgeschaft; 55 procent meent dat het koningschap weliswaar moet blijven bestaan, maar dat het met zijn tijd moet meegaan. 83 procent der ondervraagden vindt dat het privéleven van de Britse koninklijke familie alleen de leden ervan aangaat. SAN CLEMENTE (Californië) President Nixon heeft de ongeregeld heden op de Amerikaanse universitei ten veroordeeld als een bedreiging voor de intellectuele vrijheid en de bescha ving zelf. Hij beperkte echter de tegen maatregelen van de Amerikaanse over heid tot het ontzeggen van financiële hulp aan studenten, die veroordeeld worden wegens wetsovertredingen. „Ordeverstoorders zouden voorts van de universiteiten moeten worden ver wijderd". aldus Nixon. Hij kondigde nieuwe regeringsinitiatie ven aan om de spanningen bij het ho ger onderwijs te verminderen. EVenals u waarschijnlijk, hadden we tussen de mussen ook en kele vinken op het wintervoerwie hennep, wit en zwart vogeltjeszaad strooit, lokt die diksnavels gemak kelijk aan, al versmaden ze even min brood en tafelafval. Met een half oog valt de vink al van de huismus te onderscheiden, want nooit zult ge hem proletarisch zien hippen, zoals de mus. Deftig en afgemeten loopt hij tussen de grau we bende een wat plechtstatige, vormelijke vogel, die zich niet met het vulgus van de straat inlaat en, indien het 't mannetje betreft, ook in kleur en stem een grote afstand bewaart. Het fraaie leiblauw van kop en rug, het warme roest van de borst, dat zo prachtig in de len tezon kan oplichten, het afwisse lende zwart, wit en geel van staart en vleugels schenken tezamen een wissehnd kleurengamma. Even veel vtldoening verschaft de voor dracht van onze vinken, die al in de loop der eerste maarthelft (soms al in februari) losbarst en haast zonder ophouden uit vele tui nen weerklinkt. Krachtig schitteren de metaalachtige klanken van hun heldere melodie uit de boomtoppen en het bottende onderhout en het is geen wonder, dat men eertijds deze drukke zangers graag in de kooi hield. De luide, volle slag be koorde de mensen en de variatie, waarover ze veelal beschikten, ver hoogde kwaliteit van de voor dracht. Er komen echter evengoed stumpers voor, maar de ware lief hebbers, die altoos met hun vogels in de weer waren, wisten ook zo'n minder begaafde artiest door on vermoeid voorfluiten vaak behoor lijk op peil te brengen. Echte mees terzangers waren schaars en wer den duur verkocht. 24 maart 1969 A. B. WIGMAN In een door Radio-Moskou omgeroe pen communiqué werd meegedeeld, dat de agenda van de conferentie als volgt is geformuleerd: „de strijd tegen het imperialisme in de huidige fase en een heid van actie van de communistische en arbeiderspartijen en van alle anti- imperialistische krachten". In de communistische kringen werd gezegd, dat in het document over de communistische eenheid geen aanval op China wordt gedapn. Het ls zo alge meen dat vrijwel alle communisten het kunnen goedkeuren. Zoals bekend is de conferentie door onderlinge onenigheid al vele malen uitgesteld. NEW YORK 3.200 geleerden heb ben een brief aan president Nixon on dertekend, waarin hem gevraagd wordt af te zien van de opbouw van het an ti-raketsysteem Sentinel. De open brief was gepubliceerd in de New York Times van gisteren op een hel - advertentiepagina. Aangedrongen wordt op onderhandelingen met de Sovjet-Unie „om de steriele, verkwis tende en gevaarlijke bewapeningswed loop", ongedaan te maken. NEW YORK Een cellist van het symfonie-orkest van Moskou, dat thans op tournee is in de V.S., is zoek. Het is de 37-jarige Lezjnef, die het laatste gezien is in een hotel in Manhattan. Op de laatste twee concerten - in Baltimore en Washington kwam hy niet opdagen. Morgen gaat het orkest dat zes weken in Amerika is geweest, per vliegtuig terug naar de Sovjet-Unie. Volgens de New Yorkse politie zijn er aanwijzingen, dat Lezjnef het orkest heeft verlaten om te trachten in Ame rika te kunnen blijven. JERUZALEM Een 17-jarige Ara bische student, die door een krijgsraad schuldig bevonden is aan het werpen van een handgranaat, waardoor op 9 oktober 1968 te Hebron 45 biddende Jo den werden gewond, is zondag tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. De student, Ezlel-Din Rashid Gaieh, die te Hebron college loopt aan de El Ibrehemeyeh hogeschool, heeft tegen over de politie verklaard: „Ik heb het gedaan. Ik werd ervoor gehuurd'". Tij dens het proces heeft hij echter ont kend dit gezegd te hebben. Hij heeft de granaat geworpen in de grot van de Macpelah, waarin zich het graf van Abraham bevindt, een heili ge plaats voor zowel de Joden als de Arabieren. STOCKPORT (Engeland) 1 doktoren van Stockport zullen moi gen de 19-jarige studente Barbai Morgan nauwkeurig observeren; o. die dag krijgt haar tweelingzustc Gillian een baby. De doktoren vre zen, dat Barbara evenals haar zus ter weeën zal krijgen, omdat zij zo bijzonder aan elkaar gehecht zijn. Indien dit inderdaad gebeurt zal Barbara pijnstillende middelen krij gen. Indien de pijnen zwaar zijn zal zij in slaap worden gebracht, totdat de baby van haar tweelingzuster ter wereld is gekomen. Wanneer één van een tweeling ziek is ontwikkelt de andere altijd overeenkomstige symptomen. Soms draagt zij de pijn en het ongemak van de ziekte over aan de andere om zichzelf goed te gevoelen. Dit is ook gebeurd in de periode van zwangerschap van Gillian. Gillian, die vijf minuten ouder is dan haar zuster, zei: „Dank zij Barbara heb ik niet de minste last gehad van mijn zwangerschap. Ik heb mij steeds uitstekend gevoeld, maar zij heeft echt geleden". En Barbara zei: „Zij had nooit een naar gevoel bij het opstaan. Dat had ik voor haar". Gillian vertelde, dat toen Barbara twee geleden aan een blinde darmontsteking leed, zij acute buik- pinjen kreeg. Toen Barbara's aman delen werden gepeld, raakte zij haar stem kwijt. De artsen hebben er geen idee van wat er morgen gaat gebeuren WASHINGTON Een passend militair antwoord op het communistische voorjaarsoffensief in Vietnam was in Washington het onderwerp van Ameri kaans topoverleg in het weekeinde. President Nixon heeft de kwestie besproken met zijn belangrijkste adviseurs in zijn weekendverblijf in Californië. Luitenant Bubenin is een van de vier Russische militairen, die op 2 en 15 maart aan de gevechten met Chinezen bij de grensrivier Oessoeri hebben deelgenomen. Voor hun optreden hebben zij de onderscheiding ,,Held van de Sovjet-Unie" gekregen. Bubenin wordt nog in Moskou voor schotwonden verpleegd; in een ziekenhuis werd deze foto gemaakt. Een verpleegster laat hem een krant zien met het laatste nieuws over de Chinese kwestie. LEEUWARDEN De kans op een vergelijk tussen de vakbonden en elf on dernemers in het streekvervoer is in het weekeinde verder naar de toekomst verschoven. Vice-voorzitter A. de Boon van het N.V.V. zei zaterdag tot de sta kende Friese busschauffeurs in Koudum: „Deze zaak leent zich niet voor be middeling. Het gaat om het tekenen van een c.a.o. en er is geen middenweg mogelijk." De werkgeversorganisatie KNVTO steunde de Friese, en met staking be dreigde Zeeuwse, Groningse en Lim burgse ondernemers met een brief, mede ondertekend door voorzitter J. A. H. J. van der Dussen van de onder zoekcommissie. Daarin wordt ontkend, dat deze commissie zich heeft uitge sproken over een al dan niet gerecht vaardigde achterstand in loon op chauf feurs in het stadsvervoer. De meeste busondernemers hebben kortgeleden ingestemd met een voor schot van 33 gulden per maand op de nog te berekenen achterstand, die be staat. Elf ondernemers onder wie twee Friese willen pas betalen nadat een onafhankelijke commissie zich over de achterstand heeft uitgesproken. Op een demonstratieve bijeenkomst in Koudum hebben vakcentrales, oolle- LEEUWARDEN De (mondelinge) ontslagen (vijf man) bij de Friese bus onderneming Zuid-West-Hoek zullen niet doorgaan. Directeur M. de Boer van de door staking geplaagde busonderneming zei zaterdag in Koudum: „Er hebben nooit ontslagbrieven voor de chauffeurs klaar gelegen". Wel waren er brieven met dreigemen ten over een eventueel ontslag ge weest. Maar deze zullen niet worden verstuurd, aldus de heer De Boer. BRASILIA In Brazilië kan een journalist nu de gevangenis in gaan, omdat hij de waarheid schreef, zo )!ijkt uit een door president Arthur da Costa e Silva afgekondigde maatregel, waarbij de wet op de nationale veilig heid wordt verscherpt. Gevangenis straf kan worden opgelegd voor „publi- katie van vals of tendentieus nieuws of zelfs juist nieuws dat in een verkeerd daglicht wordt gesteld, opdat het pu bliek zich van de wettige autoriteiten afkeert"; de straf wordt verdubbelt als de publikatie heeft geleid tot een ver storing van de openbare orde of de goe de naam. autoriteit of het prestige van Brazilë in gevaar heeft gebracht. Bankroof wordt een vergrijp tegen de nationale veiligheid. Alle in de nieuwe wet vervatte mis drijven zullen worden berecht door mi litaire rechtbanken, zonder dat beroep bij het hooggerechtshof mogelijk is. Bij een veroordeling tot twee jaar of meer verliest de veroordeelde automa tisch zijn politieke rechten voor twee tot tien jaar. MUNCHEN De 36-jarige man, die zaterdag in München een harttransplan tatie had ondergaan, is gisteren ge storven. Het was de tweede harttrans plantatie in West-Duitsland. De opera tie werd verricht onder leiding van prof. dr. Werner Klinner. UTRECHT Kardinaal Alfrink heeft drie Utrechtse studentenpriesters voor lopig verboden hun functie uit te oefenen. Het hoofd van de Nederlandse rooms-katholieke kerk nam deze harde maatregel omdat de Utrechtse studen tenpastores niet bereid bleken een einde te maken aan de experimentele oecu menische diensten, waarbij reformatorische predikanten voorgingen in de mis. In een communiqué van het aarst- bisdom werd gisteravond meegedeeld: „Kardinaal Alfrink heeft in de laatste weken meermalen geprobeerd de drie pastores van de studentenparochie in Utrecht te bewegen hun zogenaamde experiment te beëindigen. Het ant woord is negatief gebleven. Nu deze morgen het verbod van de bisschop opnieuw is overtreden meent de kardinaal verplicht en gerechtigd te zijn aan de drie pastores voorlopig te verbieden verder priesterlijke functies uit te oefenen". Kardinaal Alfrink had de parochie raad van de studentenparochie in Utrecht zaterdag al laten weten dat hij onverkort vasthield aan het communi qué, dat het Nederlandse episcopaat begin maart had uitgegeven. Daarin werd een verbod uitgesproken op de experimentele diensten in de vasten. Men zie ook elders in dit nummer: „R.-K. Kerk kon niet met experiment instemmen". Ellsworth Bunker, de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, was er speciaal voor naar Amerika gevlogen. Het was de eerste maal sinds Nixons ambtsaanvaarding dat Bunker de pre sident ontmoette. Het overleg was kennelijk mede op touw gezet wegens de toenemende kri tiek op het Amerikaanse militaire be leid in Zuid-Vietnam. Er gaan steeds meer stemmen op voor nieuwe militai re acties en een nieuwe aanpak van het vastgelopen vredesoverleg te Parijs. Nixon heeft zich tot nog toe niet uit gelaten over eventuele tegenmaatrege len in Vietnam. Waarnemers betwijfe len of hij de bombardementen op Noord-Vietnam zal laten hervatten. Dit zou volgens hem de nekslag zijn voor het overleg in Parijs. Het zou bovendien de intensiteit van de oorlog aan beide zijden verhogen. In Zuid-Vietnam heeft de Viet-Cong in de afgelopen nacht circa 25 raket en mortieraanvallen uitgevoerd. Vijf mortiergranaten kwamen terecht op een boeddhistisch weeshuis te Quang Ngai in het noordelijke deel van Zuid- Vietnam. Volgens Amerikaanse gege vens kwam een kind om het leven en werden er 21 gewond. Bij gevechten in het weekeinde sneu velden 226 Noordvietnamezen en Viet Congleden, terwijl de Amerikanen, vol gens de door hen verstrekte gegevens, slechts vier man aan doden verloren en negentien gewonden. De verliezen aan Zuidvietnamese kant werden licht ge noemd. In de afgelopen vier weken zijn tij dens de operaties tegen de guerrilla strijders in de Mekong-delta 1.200 Ame rikanen gedood, dit verliescijfer, dat door een Amerikaanse militaire woord voerder werd bekendgemaakt, is bijna gelijk aan dat voor het gehele jaar 1965. De eerste van een serie van drie torpedobootjagers, die uitgerust zijn met geleide projectielen en die voor de Westduitse marine in de Verenigde Staten worden gebouwd is zaterdag op de scheepswerf te Boston met het hijsen van de vlag op het achterschip overgedragen. BERLIJN Een voormalige West- berlijnse politieman, die een gevange nisstraf uitzat wegens knoeierijen en verraderlijke activiteit, is deze week vrijgelaten en onmiddellijk naar Oost- Berlijn gevlucht. Een Westberlijnse woordvoerder zei, dat de 69-jarige ex-politieman Wilhelm Lehman op erewoord was vrijgelaten na zes maanden van zijn straf van vier jaar te hebben uitgezeten. Hij was 25 september verleden jaar veroor deeld wegens het verstrekken van val se identiteitspapieren aan geïnfiltreer de Oostduitse spionnen. Hij werkte toen in het registratiekantoor van een plaatselijk politiebureau. In 1960 was hij al gearresteerd op verdenking van verraad, kort daarna vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs en ontslagen. Hij werd in oktober 1967 opnieuw gearresteerd, nadat een over gelopen Oostduitse spion had bekend papieren van Lehman te hebben gekre gen. BUENOS AIRES Een van de drie hulpbisschoppen van het aartsbisdom Lima in Peru, mgr. Mario Ravadero, is volgens het avondblad La Razon twee weken geleden in 't huwelijk ge treden. Eerder op de dag was bekend geworden, dat hij zijn ambt had neer gelegd. De 42-jarige oud-prelaat is op 10 maart in Buenos Aires gehuwd met een voormalige Argentijnse politie-agente, Maria Fernandez Tevino, die hij vorig jaar op een reis naar Rome had leren kennen. ST. JOHNS Het Noorse schip Po- larcirkel met robbenjagers aan boord, is naar St. Johns (Newfoundland) on derweg onder escorte van een Cana dees marinevaarfcuig. Het zou betrapt zijn bij het vangen van zeehonden in de Canadese territoriale wateren, die zich uitstrekken tot 12 mijl (19,3 km) uit de kust. In het gebied van Labra dor zijn thans 14 Noorse en 6 Canadese schepen op de robbenjacht. ga-chauffeurs uit het Westen, zuivel- arbeiders en studentenvakbeweging hun sympathie met de Friese stakers be tuigd. De vakbonden verweten de KNVTO het „van twee walletjes eten". Aan de ene kant de cao inclusief het inhalen van de achterstand tekenen, aan de andere kant bedrijven steunen die die overeenkomst niet accepteren. Loondeskundige C. Bakker van het CNV zei over de Friese directies: Deze mensen rommelen met arbeidsvoor waarden en dat is bedenkelijk. De heer De Boon van het NW be loofde naast morele ook financiële steun voor de stakers: „Er is geld in over vloed voor jullie". Tot vanmorgen twaalf uur hadden de vijf overige busondernemers in Gronin gen (één), Zeeland (één) en Limburg (drie) nog gelegenheid in te stemmen met de extra loonstijging, wilden zij aan een staking ontkomen. Deze zou dan morgen vroeg beginnen. De directie van de Zeeuws-VIaamsche Tramweg My. in Terneuzen heeft het personeel formulieren uitgereikt waar op het moet invullen of men al dan niet aan de staking zal deelnemen. De vak bonden hebben aangeraden de formulie ren blanco in te leveren. Het personeel van deze busmaat- maatschappij riskeert ontslag als het pamfletten onder de reizigers zou gaan verspreiden. De directie van de (Friese) Zuid-West- Hoek, die per kranteadvertentie nieuw buspersoneel heeft gevraagd, heeft ver scheidene aanbiedingen binnen gekre gen, zo heeft zij meegedeeld. AMSTERDAM Premier P. J. S. de Jong is door de Stichting Oog en Bril aangewezen als de meest mar kante brildrager van het jaar. De commissie, die dit heeft be paald, prees de smaak van premier De Jong bU het kiezen van zyn bril len. Ook was zij vol lof over de wij ze waarop hij zijn bril pleegt te ge bruiken. Daardoor is die bril, volgens de commissie, als het ware een integre rend deel van zijn totale persoon lijkheid geworden. 1 Terwijl op 24 maart 1945 de zon de temperatuur in Gelderland op 22 tot 23 graden C. bracht, moeten wij het vandaag doen met uitersten van 2 tot 4 graden. Bovendien valt er enige sneeuw, nu de kracht van het Scandinavische hogedrukgebied is afgenomen ten voordele van een geheel met koude lucht gevulde de pressie boven de Alpen. Om negen uur vanmorgen meld den de meeste stations ten zuidoos ten van de lijn AmsterdamGro ningen sneeuw. De positie van de luchtdruksystemen (hogedruk van IJsland tot Schotland, lage druk in Midden-Europa) geeft de noordoos telijke tot noordelijke wind in de eerste helft van deze week de kans het weer sterk onderkoeld te hou den. De Engelse weerkundigen ver wachten pas in de eerste helft van april één of meer perioden met mooi hogedrukweer. Helaas biedt een koude maart geen garantie voor een warme zo mer. In 1888, 1909, 1952 en 1958 bleef de zomer na een koude, winterse maart duidelijk teleurstellend. Morgen: zon op 06.32, onder 19.01, maan op: 09.20, onder 02.59.

De Vallei | 1969 | | pagina 1