Spanning neemt toe op eiland Anguilla Gevechten tussen Pakistani Indiërs en Democratisch Appèl blijft nog in P.v.d.A. .Binding Rechts': applaus voor „de ridder" Vrouw deed stelselmatig gif in haar mans bier R.-K. Kerk kon niet met experiment instemmen Film werd Franse bende noodlottig MASSAAL GEVECHT: DODE EN GEWONDEN iPaola en Albert bezichtigden: restauraties in Amsterdam WEBSTER NAAR VERENIGDE NATIES Zwartkijkers! aangifte formulier Dan kijkt u gerust! Jongen bekent overval met speelgoed pistooltje Lancering van Mariner-7 is uitgesteld Leven wordt ambtenaren te duur Ei. Engelse vragen over Duitse onderzeeërs Wraakoefening van Ambonezen in Rotterdams jeugdcafé Om Vondeling te steunen „Groep van 18 opheffen na zes rapporten" Winkeltjevan gestolen damestextiel Dronkeman trekt BETOGINGEN Boodschap KLEUTER MET FIETSJE ONDER AUTOBUS Rechterlijk bevel was ook vals NERVEUS Min. Udink terug van Z.-Amerikaanse reis Bouw van onderdelen ARJOS-VOORZITTER DRUKKE MAANDEN VAN DEN DOEL VALT REGERING AAN OP WONINGBOUWBELEID NIEUW BESTUUR DOOR VOORRUIT ONOVERZICHTELIJK VOORZITTER STUDENTEN sjKHir van vernielde auto's LANG GEWACHT Waar je ook kijkt overal gaan steeds meer mensen over op Roxy 25. U blijft toch niet achter? MAANDAG 24 MAART 1969 (Van onze correspondent) I" ONDEN De rust op het door Britse troepen bezette eiland Anguilla ■*-* in de Caraïbische Zee is dit weekeinde verdwenen als sneeuw voor de zon. Britse militairen en politie konden ternauwernood voorkomen dat regerings commissaris Tony Lee werd mishandeld door een hyterische menigte. Hij kon maar net het vege lijf redden toen hij probeerde zijn kantoor binnen te gaan. Lee is door de Britse regering naar Anguilla gestuurd als hoofd van haar bewind op het eiland. Ronals Webster, die zich president noemt van het eiland, is dit weekeinde in het geheim met een bootje naar St. Maarten vertrokken en vandaar naar New York gegaan. Hij zou daar de zaak van zijn eiland voor de Ver. Naties bepleiten. Enge land wenst geen bemoeienis van de V.N. met de gang van zaken op Anguilla. Twee Londense politie-agenten wer den gewond bij de woeste betogingen KARATSJI Pakistaanse en Indiase troepen zijn dit weekeinde tweemaal met elkaar in botsing gekomen. De eer ste vuurgevechten braken zaterdag avond uit. Gisteravond werd opnieuw over en weer geschoten. De eerste schermutselingen aan de grens, driehonderd kilometer van Cal cutta, duurden uren. Een telefoonge sprek tussen de commandanten van de Indiërs en Pakistani maakte een einde aan deze strijd. In Pakistans grote steden bezette het leger op alles voorbereid gisteren alle belangrijke punten. Het was giste ren de nationale feestdag van Pakistan. Alle radiostations kregen een militaire bezetting. President Ajoeb Khan deed in een ra dio-boodschap opnieuw een beroep op het Pakistaanse volk om tot bedaren te komen. „Het volk slijt zijn dagen in angst en vreze en het economische leven is tot stilstand gekomen. Ik doe een beroep op u om het land te redden", zei de pre sident. In heel Pakistan duurt de onrust, die er al maanden heerst, onverminderd voort. In de hoofdstad Karatsji liggen alle fabrieken al een hele week stil. De fabrieken van Karatsji vormen veertig procent van de industriële capaciteit van het land. ADVERTENTIE Kijkgeld betalen moeten we allemaal. Dat staat in de wet. Wees verstandig en vraag een aan. Dat doet u zo: Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan MAASTRICHT De negentienjarige fabrieksarbeider J. van W. heeft be kend verleden week maandag de roof overval op het kantoor van de Maas trichtse Gcmeentespaarbank in Meers- sen te hebben gepleegd. Onder bedrei ging met een speelgoedpistooltje dwong hij de verblufte kassier 3500 gulden af- te geven. Het geld is vrijwel opgegaan aan kle ding, schoeisel en attenties voor zijn vriendin. J. van W. had die maandag morgen ook een overval willen plegen op een bijkantoor van de Gemeente- spaarbank in Maastricht. Hij zag daar echter van af, omdat er te veel men sen in het gebouwtje waren. De politie kwam op zijn spoor door dat hij in Meerssen tijdens zijn vlucht met zijn bromfiets een zwarte tas met boterhammen en een thermosfles ver gat. Een oproep van de politie in de dagbladen leverde een zeer waardevol le tip over de herkomst van de tas op. In de nacht van zaterdag op zondag werd Van W. in Vaals van zijn bed ge- Hoht die de Anguillanen hebben gehouden tegen het Britse bewind. Eén ding werd daarbij vooral duidelijk: Tony Lee is voor de bevolking absoluut on aanvaardbaar. Hij wordt te veel ver eenzelvig met het gehate regime op St. Kitts, waarmee Anguilla, samen met het Eiland Nevis, een federatie vormde. Daar scheidde het zich twee jaar geleden van af. Hoe gehaat Lee is bij de bevolking bleek uit kreten als „Sla hem dood!", toen hij werd belegerd in zijn kantoor door woedende Anguillanen. Een poli tieman die hem te hulp wilde komen werd bijna onder de voet gelopen. Lee heeft een verzoenend gebaar wil len maken door amnestie af te kondigen voor mensen die hun wapens inleveren. Het magere resultaat was tot nu toe één geweer. Engeland heeft geld beloofd en tech nische hulp voor de dringend nodige modernisering van het wegennet op het kleine achtergebleven eiland. Tot ver dere concessies is het nog niet bereid. Over vervanging van Tony Lee wil Lon den zelfs niet denken. Intussen zijn de vijftig Londense poli tiemannen, die de regering naar An guilla had gestuurd, druk bezig met het onderzoek naar de activiteiten van bandieten en verdachte figuren die vol gens de Britse regering van Anguilla hun basis hadden willen maken. Er zou o.a. illegale handel zijn gedreven in stukken land op Anguilla. CAPE KENNEDY De lancering van een tweede onbemand ruimtevaar tuig naar de planeet Mars is uitgesteld. Wegens technische moeilijkheden zal de satelliet, de Mariner-7, pas op zijn vroegst donderdag worden gelanceerd. Twee belangrijke onderdelen in het ruimtevaartuig moeten worden vervan gen. De eerste Mariner werd op 24 februa ri gelanceerd. Op 5 augustus moet hij aankomen op zijn bestemming op onge veer 200 kilometer afstand van Mars. De Mariners moeten gegevens verza melen over het oppervlak en de atmo sfeer van Mars. DEN HAAG De ambtenaren wil len een nieuwe salarisverhoging, om dat de lonen en prfjzen de laatste maanden zijn gestegen. Op 1 januari kregen zij een verho ging van vijf procent. Later in het jaar zal, zoals gewoonlijk, deze verho ging waren aangepast aan de gemid delde stijging van de lonen in het be drijfsleven. Die stijging ligt nu echter al een stuk hoger, en bovendien is het leven veel duurder geworden dan werd ver wacht. Vandaar dat de bonden in een laatste veertiendaagse gesprek met staatssecretaris Van Veen (Binnen landse Zaken) de mogelijkheid hebben opgeworpen om binnenkort die vijf pro cent op te trekken. Uiteraard zullen de salarissen dan in de loop van het jaar nogmaals moeten worden aangepast aan de loonsverhogingen in het be drijfsleven. Er zijn tot nu toe nog geen concrete voorstellen gedaan. De mogelijkheden worden nog slechts afgetast. Op 3 april praten de staatssecretaris en de bon den weer. OEGSTGEEST Zaterdagmiddag is in Oegstgeest het vijfjarig jongetje P. Levedag om het leven gekomen, toen hij met zfjn fietsje begon te slin geren en onder een autobus terecht kwam. In de nacht van zaterdag op zon dag, omstreeks half drie, is de 18- jarige A. Bork uit Stuifzand, gemeen te Ruinen, met zijn auto tegen een vangrail gereden op een viadact over de Hoogeveenschevaart. Door de klap vloog de auto over de leuning van het viaduct heen en kwam in het kanaal terecht. De jongeman, die alleen in de auto zat, was op slag dood. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. WASHINGTON Een man die we gens valsheid in geschrifte gevangen zat in de Columbia-gevangenis in Wash ington, werd vrijgelaten, toen hij een rechterlijk bevel toonde waarin zijn on middellijke vrijlating werd bevolen. Toen de rechter het bevelschrift te zien kreeg, gaf hij toe dat de handteke- nig erop veel op de zijne leek, maar dat hij hem niet zelf onder het stuk had geplaatst Dat was een week geleden de man is nog steeds op vrije voeten. LONDEN Advertentie van Selfrid- ges, een groot warenhuis in Londen: „Kom het grootste paasei van de we reld bekijken". Latere aankondiging van Selfridges (met rouwrand): „Het gaat niet door, want het ei is op weg naar de winkel gebroken". PARIJS Een bijzonder gevaarlijke bende van zeven misdadigers is door de Parijse politie opgerold. In een half jaar had zij zestien bankovervallen ge pleegd en hierbij 3,4 miljoen francs buit gemaakt. De arrestatie was een totaal onverwacht gevolg van het uitbrengen van de nieuwe film van Gerard Oury, Le Cerveau (Het Brein). Deze film is gebaseerd op de beruchte overval van de posttrein Londen Glasgow. Onder de tienduizenden, die de film in de 1ste week bezochten, bevond zich ook een bankbediende uit een voorstad van Parijs. Bij een overval op zijn bank was hem een man opgevallen, die vrij nerveus met zijn machinepistook om sprong. In de film zag hij een figurant met dezelfde nerveuze tic. Hij waarschuwde de politie. Zij ont dekte, dat de figurant. Yves Mollo, in dertijd „vergeten" had het hem voor de film uitgeleende machinepistool in te leveren. Daarom werd hij van toen af in de gaten gehouden. Hij leidde on bewust de politie naar de andere leden van zijn bende. Allen konden worden gearresteerd. DEN HAAG Minister Udink (ont wikkelingshulp) is gistermiddag van zijn reis naar Zuid-Amerika terugge keerd. Hij heeft tijdens de drie weken van zijn verblijf onder andere Brazi lië, Chili en Peru bezocht. De minister heeft zich vooral op de hoogte gesteld van ontwikkelingspro gramma's van de diverse landen. Op de terugweg bezocht minister Udink ook nog Suriname en de Nederlandse An tillen. BONN Engeland heeft Wesl-Duits- land inlichtingen gevraagd over de bouw van onderdelen voor twee Argen tijnse onderzeeboten op een Duitse scheepswerf. De Bondsrepubliek mag. volgens de bepalingen van de Westeuropese Unie (W.E.U.), geen onderzeeboten bouwen van meer dan 450 ton. De Argentijnse schepen meten elk duizend ton. Over de bouw wordt nog onderhan deld tussen Argentinië en de scheeps werf Howaldtswerke in Kiel. De onder delen zouden ongeveer tweederde van de onderzeeboten uitmaken. De schepen zouden buiten West-Duitsland worden geassembleerd en voltooid. Overtredingen van de bouwbeperkin- gen staan ter beoordeling van de contro lecommissie van de WEU. ROTTERDAM Een wraakoefening van een groepje Ambonezen is zater- nacht in Rotterdam uitgegroeid tot een massale vechtpartij, waarbij een van de initiatiefnemers om het leven kwam. Drie gewonden moesten naar ziekenhuizen. Het slachtoffer was de 21-jarige Am- bonese elektriciën Johan T. B. uit Krimpen aan den IJssel. Hij was op slag dood toen hij uit de auto werd ge slingerd. waarin hij met vijf anderen probeerde te vluchten. In totaal heb ben meer dan vijftig personen aan het gevecht deelgenomen. Het gevecht ontstond nadat tegen half twee zaterdagnacht een groepje Ambonese jongeren in vier auto's naar het jeugdcafé Studio Le Disque gingen. 1 99 AMERSFOORT De groep Democratisch Appél in de Partij van de Arbeid blijft voorlopig bestaan. Zaterdag besloot het comité van de groep in Amers foort partijvoorzitter dr. A. Vondeling te steunen in zijn ijver om de P.v.d.A. in goede banen te leiden. UTRECHT De voorzitter van dc Arjos (de anti-revolutionaire jongeren organisatie). de heer H. A. de Boer. vindt dat de Groep van Achttien moet worden opgeheven zodra de delegaties van KVP, ARP en CHU een tweede se rie van drie rapporten hebben uitge bracht. Dat is over ongeveer een maand. „Wie na die zes rapporten nog niet weet of hij. er programmatisch iets in ziet om door te gaan weet dat na acht of meer rapporten ook niet", zei de heer De Boer zaterdag in Utrecht. De gedachtenlijnen van de al ver schenen en nog te verschijnen rappor ten kunnen een klein jaar voor de ver kiezingen van 1971 in een concreet ver kiezingsprogramma worden omgezet. De voorzit^r van de Arjos ging er van uit, dat de drie partijen onder eigen naam en met een eigen lijst en program aan de verkiezingen deelne men. Zij kunnen wel streven naar een gezamenlijk verkiezingsprogram. De Commissie concretisering samen werking van de Achttien zal het de ko mende maanden druk krijgen. In deze commissie komen vragen aan de orde over de wijze van presentatie, de be schikbare mankracht die het program zal moeten uitvoeren, en het uitspreken van een voorkeur. „Voor dat alles hoeft de Groep van Achttien niet te blijven bestaan als een soort hoofdbedrijfsschap voor conven tionele politiek", aldus de heer De Boer. HILVERSUM „Men kan er verze kerd van zün, dat de Tweede-Kamer fractie van de Partij van de Arbeid, bij de behandeing van dc belastingverla ging een poging zal doen de regering naar huis te sturen". Dit heeft het Tweede-Kamerlid H. van den Doel (PvdA) zaterdagavond verklaard in een radio-uitzending van de actualiteitenrubriek Echo van de KRO. De heer Van den Doel zei dat de re gering een schandalig sociaal woning bouwbeleid voert, waarvan in de eerste plaats de laagstbetaalden het slachtof fer worden. „De vraag is", zei hij „waaraan wij prioriteit geven. Aan vijftig gulden be lastingverlaging per jaar voor de mees te mensen of aan het oplossen van de grootste vraagstukken van deze tijd, waaronder als eerste de woningnood Democratisch Appèl was teleurge steld over de gang van zaken op het Haagse congres, maar deed toch een dringend beroep op alle leden om in de partij te blijven. Ook zal de groep „krachtig stelling nemen tegen acties, die ten doel heb ben de positie van de PvdA als brede, democratische en programmatische volkspartij aan te tasten". Het comité wil in de komende tijd een aantal zaken in de partij ter discussie stellen: meningsuiting in de partij, de Navo, het Midden-Oosten, de status van West-Berlijn, de overbevolking, een rechtvaardiger inkomens- en vermo gensverdeling en het welzijnsbeleid. Binnenkort zal het comité met dr. Vondeling gaan praten. De nieuwe par tijvoorzitter is ook uitgenodigd voor de vergadering met de adhesiebetuigers van Democratisch Appèl. Het comité koos ook een nieuw be stuur. Voorzitter is prof. Ir. J. P. Ma- zure, voorzitter van de Eerste Kamer. Leden zijn het Tweede-Kamerlid F. J. Goedhart, drs. J. B.W. Polak, mr. J. Drees en H. Pors jr. Vanavond vergadert in Amsterdam het partijbestuur van de Partij van de Arbeid. Het besluit van Democratisch Appèl is een van de agendapunten. AMSTERDAM Een simpele ano nieme tip bracht dil weekeinde de langste reeks winkeldiefstallen door een vrouw gepleegd aan het licht, die de Amsterdamse politie ooit registreer de. Er werd een verbijsterende hoeveel heid gestolen textiel ln beslag geno men. Volgens commissaris Groene- veldt, zou men er een aardig zaakje mee kunnen beginnen. In twee jaar tijds maakte de 63-jari- ge E. G. G.-van T. in winkels en op markten een vrachtvol textiel buit. De goederen werden opgeslagen aan de Blauwburgwal, waar de politie na de tip o.m. aantrof: 385 jumpers, vesten en truien, vijftig nachthemden. 120 da messlips, dertig stepins. negentig paar kousen, zestien badpakken, detfien pa raplu's, 38 paar handschoenen en stapels andere goederen. eentje de afgelopen twee jaar heeft ge- De vrouw bekende dat ze dit in haar stolen. Haar 36-jarige dochter zorgde voor transport naar de Blauwburgwal, waar de 59-jarige H. M. G. probeerde de goederen verder te verkopen. Zij is eveneens aangehouden, verdacht van heling. PRAAG Emil Zatopek, kolonel in het Tsjechoslowaakse leger, krijgt geen uitreisvisum voor West-Duitsland. Za topek, een felle tegenstander van de Russische bezetting van zijn land, is bo vendien zijn baan bij het Tsjechische ministerie van Defensie kwijt. Hij werkt nu als trainer bij een sportvereniging. Prinses Paola en prins Albert 4 van België hebben zich dit weekein- de in Amsterdam grondig laten voorlichten over de restauratie van l oude gebouwen. Prins Albert is voorzitter van een 4 Belgische vereniging voor monu- mentenzorg,,Kunstwijk", en ge- 4 interesseerd in de vermaarde tech- 4 nieken van de Amsterdamse restau- rateurs. Zaterdagmorgen werden de Bel- gische gasten direct door burge- 4 meester Samkalden op het stadhuis 4 ontvangen. Daarna werd de ten- 4 toonstelling van stadsherstel in de 4 ZUiderkerk bezocht. Na de lunch in de ambtswoning 4 van dr. Samkalden doorkruiste het gezelschap de stad per rondvaart boot, die herhaaldelijk afmeerde bij saillante restauraties, zodat de 4 Belgische bezoekers ook het inte- 4 rieur konden bezichtigen. Gisteren hadden zij een informa- 4 tief gesprek met leden van vereni- gingen tot stadsherstel., Laa ROTTERDAM In het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam overleed zondag de 48-jarige J. van Rooijen uit de Maasstad aa* de verwondingen, die hij zaterdag bij een verkeersongeluk had opgelopen. Door nog onbekende oorzaak was hij die dag met zijn auto op Rijksweg 20 (Rotterdam - Hoek van Holland) tegen een pilaar van een viaduct gereden. Zij ondernamen deze georganiseerde strafexpeditie, omdat verleden week twee jonge Ambonezen hardhandig dat café waren uitgewerkt. Op het doodlopende stuk van de Nas- saukade, bij de Willemsbrug in Rotter dam-Zuid, parkeerden zij de auto's. Te voet gingen ze via de Oranjeboom straat naar het café in de Röntgen- straat. Bij binnenkomst begonnen zij meteen met bierglazen te smijten. Daarna gebruikten zij barkrukken en stoelpoten als wapen. In een ommezien was het overvolle café een slagveld. Het meubilair en de ruiten gingen aan diggelen. Na enige tijd wisten de overvallen cafébezoekers de aanvallers naar bul ten te werken. De Ambonezen zetten het op een lopen, maar werden achter volgd door cafébezoekers, die zich in tussen ook hadden gewapend met al les waarmee geslagen en gegooid kon worden. Op de Nassau kade kwam het tot een tweede treffen. Hier werden ook straat stenen als projectielen gebruikt. Drie auto's met Ambonezen wisten te ont komen. De vierde auto werd bij het weg scheuren door een barkruk getroffen. Het projectiel vloog door de voorruit, waardoor de chauffeur, de 21-jarige Ambonese lasser C. K. uit Alphen aan den Rijn, de macht over het stuur ver loor. In volle vaart sloeg de auto te pletter tegen een lichtmast. Bij die bot sing werd B. uit de auto geslingerd. Hij was op slag dood. De chauffeur van de ongeluksauto liep een hoofdwond op. Tijdens het ge vecht op de kade viel de 26-jarige Am bonese lasser J. N. uit Capelle aan den IJssel in het water. Hij wist zichzelf te redden door een staalkabel vast te grijpen, waarmee een «chip lag vastge- meerd. De wraakoefening was feitelijk zater dagmiddag al begonnen in de Bijen korf. Daar waren de twee jongens die op wraak uit waren op een van de vechtersbazen uit het café gestuit. Zij hebben hem daar meteen afgeram meld. De politie heeft aanvarukelijk veer tien arrestaties verricht. Er worden nu nog negen Ambonezen vastgehouden. De chauffeur heeft de politie het sig nalement opgegeven van de man, die de barkruk door zijn voorruit heeft ge gooid. De politie is gisteren de hele dag be zig geweest met uit te zoeken wie wat heeft gedaan. Er Is sprake van dood slag, het toebrengen van letsel en ver nieling. De situatie is door de massale deelneming aan heit gevecht bijzonder onoverzichtelijk. In het ziekenhuis Dijkzigt ligt nog één gewonde van het gevecht. Het is de negentienjarige Ambonese lasser Joh. de T. uit Krimpen, die o.a. een gebroken arm heeft. HILVERSUM Ridder ran Rappord burgemeester van Gorkum, heeft sater* dag in een vergadering van de politie* ke partij Binding Rechts als gastspr#* ker weer eens een donderpreek gehoa* den. Voor een enthousiast gehoor en re* gelmatig onderbroken door ovaties, deed de ridder een reeks scherpe aanvallen. Allereerst viel hij uit tegen de grote politieke partijen. „Ze willen van elke dag Sinterklaas maken door invoering van het systeem handje-op-laat-je-rij- den. Het Nederlandse volk ls hierdoor in verwarring gebracht en de pers maakt deze verwarring alleen maar groter door onjuiste publikaties. De westerse beschaving staat op het spel", aldus de heer Van Rappard. De NVSH noemde hij de vereniging van seksuele ontucht. De onderwijsin stellingen doen, volgens hem, niet aan een betere opvoeding van de jeugd: „De leerlingen op de lagere school ken nen ternauwernood het Wilhelmus nog. En dan die sekslessen in de klassen!" Hij noemde de moderne literatuur „drek en driftschrijverij". Soortgelijk# woorden gebruikte hij ook voor het Hol land Festival, de radio en de televisie. De studenten zijn, volgens ridder Van Rappard te verwend en de geest van het Nederlandse volk is negatief gewor den, terwijl de weerstand gebroken, wordt door smeerlapperij. „Ja, ik be hoor tot de weinigen, die hiertegen age ren. En dit kan ik doen dankzij mijn na tuurlijk incasseringsvermogen. De paar mensen die durven te protesteren, wor den slachtoffers van de hoon. Dit is een tijd van terreur en intimidatie", meen de de ridder. Gestimuleerd door het enthousiasme van de aanhangers van Binding Recht# ging de burgemeester zover te verkla ren, dat hij niet eens meer rustig naar een toneelstuk kon gaan. „Als ik een blijspel wil gaan zien, word ik uitgelachen. Een blijspel is uit de tijd. Alleen stukken over driehoeks verhoudingen, homofilie en dat soort zaken kan je nog gaan zien. Het congres koos de heer J. S. Wynia uit Noordoostpolder tot voorzitter van Binding Rechts. Binding Rechts heeft sedert kort Konin klijk goedgekeurde statuten, zo werd meegedeeld. Bij het departement van CRM is politieke zendtijd aangevraagd en een delegatie uit het bestuur heeft hiervoor een eerste bespreking met de radioraad gevoerd. Intussen is ook een concept-beginsel- program opgesteld. PARIJS Buitenlandse toeristen krijgen in Frankrijk geen goedkope benzine. De Franse regering voelt er niets voor terug te keren naar het sys teem van benzinebonnen, gezien de ge weldige fraude, die daarmee vroeger gepleegd is. MEGEN Na drie dagen halsstar rig te hebben volgehouden, dat haar man zelfmoord had gepleegd, heeft de 64-jarige Cornelia N. v. d. B. uit het Noordbrabantse Megen aan de Maas bekend, dat zij haar man, de 64-jari- ge postbode Johan N., heeft vergif tigd. Zij had enige tijd lang natrium- chloraat in zijn bier gedaan, steeds als hij dronken thuiskwam. Natrium- chloraat is een onkruidbestrijdings middel. De man was' altijd zo be schonken, dat hij er nooit iets van heeft gemerkt/ Een keer zou hij zelfs hebben opgemerkt, dat het bier bij zonder lekker smaakte. De laatste keer, dat zij hem vergif- UTRECHT De moeilijkheden tus sen het Nederlandse episcopaat en de Utrechtse studentenparochie spitsten zich zaterdag plotseling toe. De roomskatholieke studentenpastoor dr. J. Kamphuis, liet weten dat de reeks van zes oecumenische diensten, waarbij een reformatorische predikant wordt toegestaan het consecratiegebed uit te spreken een van dr hoogte punten van de roomskatholieke ere dienst te communiceren en de com munie uit te reiken, zal worden afge maakt. Dr. Kamphuis zei verder, dat de vas- tendiensten niet plotseling uit de lucht waren komen vallen. Ze zijn het resul taat van een pastorale praktijkbeleving. Wij hebben de beslissing om door te gaan genomen als resultaat van het be raad tijdens drie gesprekken en gelo ven dat de winst van voortzetting op weegt tegen de risico's van het verbod, aldus dr. Kamphuis. Ook wordt de geschiedenis, die aan de gewraakte diensten in Utrecht is voorafgegaan, in de verklaring behan deld. Daaruit blijkt, dat de Utrechtse AMSTERDAM Tien geparkeerde auto's en twee fietsen ramde de 24-jari- ge Amsterdammer YV. J. S. gisternacht toen hij onder invloed van alcohol met zijn auto naar huis reed. Een spoor van vernielde auto's liet hij na in de Frederik Hendrikstraat en de Bilderdijkstraat in Amsterdam. Toch wist hij „veilig" thuis te komen, maar de politie kreeg zijn autonummer op van getuigen, zodat hij kon worden aan gehouden. Na verhoor is S. op vrije voe ten gesteld. studentenparochie en studentengemeen tes vanaf 1956 bewust naar elkaar aan het toegroeien waren. Kardinaal Al- frink is daarvan begin 1967 uitdrukke lijk op de hoogte gesteld. In dit jaar en in 1968 hebben katholieke en reforma torische pastores al veel in de diensten samengewerkt. Dit jaar spreken de predikanten voor het eerst het conse cratiegebed uit. De pastores zeggen ook dat hen ver zekerd is, dat de bisschoppen van Haar lem, Rotterdam en Den Bosch sinds lange tijd op de hoogte zijn van soort gelijke diensten in de studentenparo chies van Amsterdam, Leiden en Eind hoven. Zij wijzen de gewekte indruk af, dat het episcopaat niet op de hoogte zou zijn geweest van de gang van za ken. De verklaring eindigt met te zeggen dat de Utrechtse pastores zich de laat ste weken intens met het probleem hebben beziggehouden. De pastores vragen uitdrukkelijk hun studenten de ze vieringen niet te ontnemen. Pastor dr. J. Kamphuis zei gisteren nog: „Ik beschouw me nu als ongehoor zaam. Maar ik zou niet weten wat er verder gaat gebeuren. Ik voel me door de overtreding ook niet geïsoleerd, maar het zou kunnen gebeuren, dat men ons nu isoleert". tigd bier gaf, was vorige week dins dagmiddag. Om vijf uur was hij weer aangeschoten thuisgekomen. Na het eten was hij weer op stap gegaan. Toen hij om middernacht dronken thuiskwam, wilde hij geen bier meer hebben. Enkele uren later werd hij wakker van de maagkrampen. Hij schreeuwde zo hard om een dokter, dat de buren er wakker van werden. Die hielden zich echter afzijdig. Pas tegen achten woensdagmorgen is de vrouw naar de buren gegaan om de dokter op te bellen. Zij kreeg geen verbinding. Later bleek dat de tele foon defect was. Hoewel de huisarts nog geen vijf honderd meter verderop woont, wachtte de vrouw tot tien uur voor dat zij hem ging waarschuwen. Haar man was toen al helemaal blauw. Op de mededeling van de vrouw dat haar man zelfmoord wilde plegen, vroeg de dokter hem wat hij had ingeno men. De man ontkende zelfmoord te wil len plegen. Hij meende weer last van maagzweren te hebben. De dokter lift hem met spoed naar het ziekenhuis in Oss vervoeren, waar hij tegen vergif tiging werd behandeld. IJij overleed echter die woensdagavond om half ne gen. Mr. J. Booster, officier van Jus titie in Den Bosch kreeg onmiddellijk argwaan, dat de vrouw zolang had getreuzeld met de dokter er bij te ha len. ln het politiebureau van Megen hield de vrouw vol, dat haar man zelf moord had gepleegd. Zij ontkende dat er vergif in huis was, maar trok di# verklaring meteen in, toen de officier van Justitie opdracht tot huiszoeking gaf. In het huis werd het vergif ge vonden. Zij zei dat ze het had ge bruikt om het gras tussen de plavui zen van haar stoepje weg te spuiten. Bij sectie stelde dr. J. Zeldenrust vast, dat de man aan een langdurig# vergiftiging met natriumchloraat wai gestorven. In het gerechtelijk labora torium werden ook sporen van dit vergif in het bierglas gevonden. Vermoed wordt dat de vrouw #1 sinds 1967 bezig is geweest met haar vergiftigingspogingen. Van dat jaar af is de postbode met ziekteverlof voor zijn maagklachten. De vrouw zegt echter dat zij dit jaar met vergifti gingen is begonnen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 5